12 fe Stankklachten in Rijnmond dalen Klipper in twee stukken gezaagd Eigen chipkaart Ichthus-studenten Schiedam maakt zwaai in visie op A4-Noord DCMR Milieudienst: 'Nog te vroeg voor enig optimisme' Simons ziet wel iets in jaarlijks brugfeest IfffJ If ff?M Vrouwtjes-okapi geboren in Blijdorp Trauma-heli kan na akkoord de lucht in 'Tien procent eerstejaars studenten zware drinker' Zeven maanden cel voor beetpakken van borsten 'Samenwerking bestrijders van rampen' Nieuw betaalmiddel op hogeschool enthousiast onthaald Vanuit auto beschoten Beroofd van dagopbrengst Waterlekkage in hennepkwekerij Negen man uit pand gehaaid Controles op alcoholgebruik Mogelijk tweede container-scan Donderdag 12 september 1996 Rotterdam In diergaarde Blijdorp in Rotterdamss deze week een zeldzame okapi geboren. Het jong, Demba genaamd, is een vrouwtje, In alle dierentui nen die okapi's fokken bestaat een groot tekort aan vrouwtjes. Om onduidelijke redenen komen er bij okapi's in gevangenschap bijna alleen mannetjes ter wereld. Demba behoort tot de vierde generatie okapi's in de Rotterdamse dierentuin. MoederMoera is eerder be vallen van zeven jongen en dat beleken allemaal mannetjes te zijn. In totaal leven er ongeveer negentig okapi's in Euro pese en Noord-Amerikaanse dierentuinen. In de na tuur komen de dieren alleen voor in het Ituriwoud in Zaire. In Blijdorp zijn ze maar wat blij met Dem ba; eindelijk is er een vrouwtjes okapi gebo ren. Foto Roel Dijkstra Rotterdam—Het Rijnmondgebied krijgt vanaf begin volgend jaar de beschikking over een speciale heli kopter voor geneeskundige hulp bij ongelukken. De initiatiefnemers, de stichting Europoort/Botlekbe- Iangen (EBB), het Gemeentelijk Havenbedrijf Rot terdam en de havenondernemersvereniging SVZ, hebben overeenstemming bereikt over de financie ring van de 'trauma-heli'. In het Rijnmondgebied gaat het, net als in Amster dam, om een experiment. De proef wordt in Rotter dam uitgevoerd door ANWB Medical Air Assistance en ziekenvervoerder Bornkamp. Helikopter en pilo ten worden gehuurd bij KLM-Era. Bornkamp en de GGD leveren de verpleegkundigen en de trauma-art sen worden geleverd door ziekenhuis Dijkzigt en het Zuiderziekenhuis. Voor de financiering van de 4,2 miljoen gulden kos tende proef is een beroep gedaan op het project Ruimtelijke Ordening en Milieu (ROM) voor het Rijnmondgebied, dat met overheidssteun onder meer oplossingen zoekt voor een betere bereikbaar heid van de regio. Er zijn voor het eerste proefjaar aanzienlijke bijdragen losgepeuterd bij onder meer het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Ook het havenbedrijf en de bij SVZ en EBB aangesloten be drijven betalen mee. De trauma-heli wordt in eerste instantie gebruikt om een arts en een verpleegkundige snel bij de plaats van een ongeval af te leveren zodat snel(ler) genees kundige hulp kan worden verleend. Slechts bij uit zondering zullen (zwaar)gewonden door de trauma heli naar een ziekenhuis worden vervoerd. Rotterdam Het drankgebruik onder eerstejaars studenten aan de Erasmus Universiteit zou wel eens bijzonder hoog kunnen zijn. Ook het slikken van psychoactieve middelen (XTC) lijkt in deze kring sterk ingeburgerd. Een onderzoekje onder 78 eerstejaars wijst in die richting. De resultaten van deze enquête wijzen uit dat tien procent van de eerstejaars tot de zware drin kers (vier glazen per dag) gerekend mogen worden, Het gebruik van XTC vertoont een stijging van vier honderd procentten opzichte van 1992. In dat jaar zei twee procent van de ondervraagden wel eens een geestverruimend pilletje te slikken. Roken doet vol gens dit onderzoek ongeveer een derde deel van de eerstejaars studenten. De resultaten van het onderzoek staan in het jongste nummer van het universiteitsblad Quod Novum. Het blad haalt een medewerker aan van het IVO, het In stituut voor Verslavingsonderzoek dat de enquête uitvoerde. Hij zegt dat de ondervraagden zich op de fomulieren stortten 'als verslaafden op een balletje coke'. Rotterdam De rechtbank in Rotterdam heeft de 43- jarige S.N. uit Dordrecht gisteren veroordeeld tot ze ven maanden celstraf, waarvan drie voorwaardelijk, wegens het aanranden van een reclasseringsmede- werkster. Officier van justitie mr. C. de Kimpe had een celstraf van twaalf maanden geëist, waarvan acht voorwaardelijk. De man moet zich ook onder psychi atrische behandeling stellen. Na het uitzitten van een gevangenisstrafvan 27 maanden voor verkrachting kwam de Dordtenaar op 23 mei uit de Bijlmerbajes in Amsterdam. Nog de zelfde dag greep de man de vrouw by de borsten tij dens een gesprek bij het Leger des Heils in de Maas stad, waar het slachtoffer werkte. De man bekende tegenover rechter mr. H. Harmsen de aanranding. Hij verklaarde dat er sprake was van een misverstand omdat hij dacht dat de vrouw ver liefd op hem was. Rotterdam Het aantal stankklaehten dat bij de DCMR Mi lieudienst Rijnmond binnenkomt, vertoont voor het eerst se dert jaren een dalende tendens, In cijfers uitgedrukt gaat om een concrete daling van tien procent. Van januari tot en met augustus dit jaar ontving de meldkamer van de DCMR 5429 stankklaehten, in dezelfde periode vorig jaar waren dat er 6047. Bij de DCMR wordt gesproken van een 'positieve ontwikkeling' ten aanzien van het betreffende klaehtenpatroon met de kantteke ning dat het nog te vroeg is voor enig optimisme. „De praktijk wijst uit," aldus DCMR-woord- voerder R. Kuijper, „dat grote in cidenten een zwaar stempel op het aantal stankklachten druk ken. Een zaak zoals die bij de CMI kan van enorme vloed zijn. En het jaar is dus nog niet om." De dalende tendens die sinds ja nuari inzette, was ook afgelopen maand duidelijk merkbaar. Toen behandelde de meldkamer van de DCMR Milieudienst Rijnmond 869 stankklaehten. Dat waren er volgens de tellingen 517 minder dan in dezelfde maand vorig jaar. Tot de grote klachtenveroorza kers in augustus behoorde onder meer het het bedrijf Verstraeten, Verbrugge, Watco (WW) m het Botlekgebied. Uit de biologische waterzuiveringsinstallatie van WW was op 21 en 22 augustus een zurige, chemische lucht opgeste gen die leidde tot 84 klachten uit Rotterdam, Schiedatn en Vlaar- drngen. Op 23 en 24 augustus kwamen 62 stankklaehten binnen over het composteringsbedrijf AVRAM, ook gevestigd in de Botlek, De stank, zo wees nader onderzoek uit, werd veroorzaakt door gft-af- val dat op het AVRAM-terrein lag opgeslagen. Het afval werd daar op bespoten meteen snelwerkend middel dat stank neutraliseert. Eind augustus, op 28 augustus, belden 22 inwoners van Brielle de DCMR-meldkamer over een zure rottmgslucht. De overlast bleek afkomstig van het composterings bedrijf Recept in Europoort en werd veroorzaakt doordat de deu ren van het bedrijf openstonden en harde wind de geuren van het te composteren afval richting Brielle dreef. Over de hele maand augustus kwamen in totaal 24 stankklaeh ten binnen over de in Bernisse ge vestigde patatbakkerij Farm Fri tes. Het bedrijf geeft al lange tijd aanleiding tot dergelijke klach ten. Om de stank van Farm Frites terug te "dringen is intussen een biologisch filter in de fabriek ge- instalieerd. Begin volgend jaar moet de stankuitworp van de bak oven volgens de huidige vergun ning met 95 procent zijn terugge bracht. Alle andere stankklachten die vo rige maand werden geregistreerd, in totaal 675 stuks, vielen in veelal kleinere aantallen toe te schrijven aan een bepaald industriegebied of bedrijf. Bij sommige klachten kon niet (meer) worden nagegaan door welk bedrijf ze waren veroor zaakt. Rotterdam Samenwerking tus sen diverse diensten -zoals brandweer, politie en gemeente - is belangrijk by het bestrijden van incidenten, maar ook van be lang by het voorkomen van cala miteiten. De brand bij CMI, zo sprak com mandant J. Berghuijs van de ge meentelijke brandweer Rotter dam vandaag op de themadag in tegrale industriële veiligheid, leerde dat de wisselwerking tus sen de rampenbestrijders die dag naar behoren functioneerde. „Maar hoe gaan we hier nu inte graal mee verder? Hoe kan wor den voorkomen dat een dergelijk incident nog een keer plaats vindt?" vraagt Berghuijs zich af. Een aantal vragen dient daarbij te worden beantwoord, luidt zijn me ning. Moet er bijvoorbeeld vaker worden gecontroleerd? „Wat zijn de economische consequenties voor het bedrijfsleven en wat 2ijn de belangen voor de haven, het milieu en de omwonenden?" Weg ermee, zullen omwonenden mo gelijk zeggen. Andere instanties zullen zéggen dat er meer preven tieve voorzieningen moeten ko men of dat er strenger en vaker dient te worden gehandhaafd. In tegraal samenwerken is dus niet alleen leren van incidenten, maar vooral ook proberen nieuwe inci denten voor te zijn of in de kiem te smoren," De klipper Midwinter in de Oude Haven heeft gisteren even in twee stukken gelegen. Er is op de werf zes meter schip tussenuit gehaald om het vaartuig weer in de oorspronkelijke staat terug te brengen. De klipper was, toen hij van de werf liep, 21 meter lang. Later is hij met die zes meter verlengd. Die extra lengte is er nu weer tussenuit gehaald. Foto ingrw van Beek Rotterdam Verreweg de meeste studenten van de Ichthus Hoge school hebben enthousiast gerea geerd op de introductie van de chipkaart, die door hen als betaal middel zal moeten worden ge bruikt. De Ichthus Hogeschool heeft, voor wat de regio Rotter dam betreft, de primeur van de studentenchipkaart. Overigens zijn nog niet alle vijfduizend kaar ten uitgedeeld. Ook zijn nog niet alle mogelijkheden die de chip kaart biedt, in bedrijf. Het is een simpel kaartje met pas foto, barcode en daar draait het allemaal om een ingebouwde chip. Door de kaart in een 'happertje' te steken, kunnen stu denten betalen voor kopiëren, printen en voor hun lunch in de kantine. Ook kunnen er syllabi mee worden aangeschaft. Lande lijk novum is de toepassing van de chipkaart, over enkele weken, als toegangskaart voor de gebou wen. De pas, die gepaard is aan een persoonlijke cijfercode, maakt ook binnen de Ichthus-ge- bouwen deuren open. Tenminste, als de pashouder over het vereiste 'leve! beschikt. Autorijdende docenten krijgen met hun kaart toegang tot de par keergarage. Studenten niet. Nu glippen studenten die een hekel hebben aan trappen lopen nog wel eens de lift in,' hoewel dat eigen lijk niet mag. Dat is straks voorbij. De liftdeuren zullen dan alleen opengaan voor personeelsleden, en studenten met een handicap. De kaarthouders kunnen hun chipkaart laden in een Bank Op waardeer Unit, vertelt hoofd stu dentenzaken H. Boll. Dat is een apparaat waarin zowel een pinpas als een chipkaart past, De student kan zo geld van zijn bank- of giro rekening naar de chipkaart pin nen. De Ichthus Hogeschool heeft, in tegenstelling tot andere instellingen in het hoger onder wijs, gekozen voor een 'open beurs'-systeem. Dat wil zeggen dat het systeem zich niet hoeft te beperken tot de school. Zo is het heel wel mogelijk dat de studen ten in de nabije toekomst de stu- dentenchipkaart ook kunnen ge bruiken voor het afrekenen van boodschappen in de supermarkt. „De chip is nu al geschikt voor scope," zegt Boll. „Leerlingen die dat willen, kunnen een scope-con tract afsluiten met de PTT, waar na de kosten die ze in een tele fooncel* maken automatisch van hun rekening wordt afgeschre ven. De kaart kan in elke blauwe telefooncel worden opgewaar deerd." De studentenchipkaart, die te vens als collegekaart dienst doet, is verder te gebruiken om gege vens die van belang zijn voor de studiefinanciering door te geven aan de Informatie Beheer Groep in Groningen. Hiervoor komt in de Ichthus een speciale zuil. De barcode op de kaart maakt het mogelijk de uitleen van boeken in de bibliotheek te automatiseren. De investering voor het systeem ligt tussen de 200.000 en 300.000 gulden voor de eerste drie jaar. „Voordeel voor de studenten is dat zij byna alles kunnen doen met die ene kaart," zegt Boll. „En alles gaat sneller. Afrekenen in de kantine hoeft nu niet meer zo lang te duren. Voor de school be tekent de invoering van het sys teem onder meer minder risico's op inbraken." Het is de bedoeling dat meer ho gescholen de studentenchipkaart gaan invoeren. De Ichthus Hoge school Rotterdam vervult daarbij een voorstrekkersrol, samen met de Hogeschool Holland en de Haagse Hogeschool. Volgens Boll is de studentenchip kaart bovenal veilig. „Maar je moet natuurlijk wel de cijfercode voor je houden. Daar valt of staat het hele systeem mee." RotterdamEen 3ö-jarige Rotter dammer is vannacht in de Mil- hnxstraat vanuit een auto neerge schoten. Hij is tweemaal in de schouder geraakt. Op eigen kracht is het slachtoffer naar het Zuiderziekenhuis gegaan. De toe dracht is onduidelijk. Rotterdam Een 47-jarige mede werker van een café aan de Woip- haertsbocht is vanmorgen be roofd van de opbrengst van de laatste 24 uur. Hy werd na het ver laten van het café van achteren neergeslagen, waarschijnlijk met een honkbalknuppel. De man is m het Zuiderziekenhuis behan deld. Rotterdam Waterlekkage heeft de politie gevoerd naar een hen nepkwekerij in de Wevershoek- straat in de Tarwewijk. Daar wer den in de badkamer twee ontluch- ti ngssiangen gevonden die de lek kage hadden veroorzaakt De politie vond 672 hennepplan ten, afzuiginstallaties, groeilam- pen en andere benodigdheden om hennep te verbouwen. Rotterdam De politie heeft ne gen mensen gearresteerd bij een inval in een drugspand in de Hen- drick Croesinchstraat in IJssel- monde. Er werden harddrugs ge vonden en aanzienlijke geldbe dragen. Dat is in beslaggenomen. Het overlast gevende pand is ge sloten. Rotterdam Automobilisten op de Ruit van Rotterdam zullen het komende weekeinde extra op het rijden onder invloed worden ge controleerd. De controles op de vier grote auto snelwegen rond Rotterdam vin den plaats op vrijdag, zaterdag en zondag in de avond en tijdens de nachtclijkeuren. De controleposten wisselen regel matig van standplaats. Ook in de rest van Nederland worden er al coholcontrolesgehouden. RotterdamDe douane in de Rot terdamse haven krijgt mogelijk de beschikking over een tweede installatie om containers te scan nen op drugs. Zo'n eerste installa tie wordt eind volgend jaar in ge bruik genomen. De maatregelen passen in het voornemen van het kabinet om de strijd op Neder landse bodem tegen de internatio nale handel in drugs aan te scher- pen. Het kabinet wil volgend jaar ook overgaan tot het oprichten van speciale opsporingsteams die zich bezighouden met onderzoek naar aanvoer in containers van drugs via Nederlandse zee- en luchthavens. 1 Door Kor Kegel Rotterdam De tegenstanders van rijksweg 19 door Midden- Delfland (de A4-Noord) zijn giste ren een belangrijke bondgenoot kwijtgeraakt. De vier vertegen woordigers van de gemeente Schiedam in het algemeen be stuur van de Stadsregio Rotter dam schaarden zich achter een advies aan minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat), waarin een complete A4 cruciaal en nood zakelijk wordt genoemd. Het Sehiedamse D66-raadsiid G. H. van den Akker-de Jager, aanwezig op de publieke tribune, noemt het ingenomen standpunt in strijd met de in Schiedam ge maakte afspraken. „Ik ben zeer Veibaasd," was haai verbouwe reerde reactie. De vertegenwoordigers van Vlaar- dingen en Maassluis bleven con sequent in hun jarenlange afwij zing van de rijksweg door Mid den-Delfland. De rest van de re gioraad stemde in overgrote meerderheid voor, inclusief de Sehiedamse raadsleden Hout kamp (D66), Kaptein (CDA), Reu- derink (PvdA) en Van Collenburg (WD). Standpunt De laatste verkondigde het 'Sehiedamse' standpunt Zij zei: „Hoewel het genoegzaam bekend is dat Schiedam tegen is, gebiedt de realiteitszin ons te zeggen dat als de A4 er toch komt, het wel on der de voorwaarde van volledige ondertunneling moet zijn. Daar om steunen wij het voorstel van het dagelijks bestuur." Dat voorstel noemt de A4 noodza kelijk voor de groei van de econo mie en het oplossen van de werk- gelegenhcidsproblematiek in de Rijnmond. Het advies aan Jorrits ma bevat tevens de zogenaamde Hafkamp-variant, genoemd naar de Sehiedamse VVD-wethouder, die een ondertunneling van het bestaande deel van de A4 tussen de Beneluxtunnel en het Kethel- plein bepleit om milieuwinst te rug te boeken indien de weg wordt doorgetrokken door Mid den-Delfland. Hafkamps partijgenoten in de Stadsregio vonden deze voor waarde Ceel te ver gaan. WD- fractieleider M. Onder de Linden uit Krimpen aan den IJssel vond 'zelfs het 'meest milieuvriendelij ke alternatief in de milieu-effec- trappoctage (een verdiepte aanleg door Midden-Delfland) al 'meer dan voldoende' als tegemoetko ming aan de bezwaarmakers. De WD hoopt dat het nu ook snel komt tot een A4-Zuid door de Hoeksche Waard. Het Rotterdamse PvdA-raadslid E. L. Kuijper wees op een misser in het advies aan Jorritsma, omdat abusievelijk wordt gespro ken van driemaal drie rijbanen. „Dat moet maximaal tweemaal drie rijbanen zijn," kapittelde Kuijper de verantwoordelijke por tefeuillehouder J. Wienen (CDA). Rotterdam Wethouder Simons ziet wel iets in een jaarlijks feest op en rond de Erasmusbrug, zoals evenementenorganisator Berend Lenstra in deze krant suggereer de. „Het is zeker iets om verder uit te werken. Laten we maar ge bruik maken van de sfeer die nu rond de brug is ontstaan." De portefeuillehouder toerisme denkt dat het raadzaam is het brugfeest te koppelen aan een of meer andere evenementen, waar bij het water hoe dan ook centraal zal moeten staan. Iets dat het af gelopen weekeinde in combinatie met de Wereldhavendagen ge beurde. Het past in de filosofie die is ont wikkeld om het toerisme in en rond Rotterdam de komende ja ren verder te ontwikkelen. In de notitie Toerisme Actie/, die bin nenkort aan de gemeenteraad wordt voorgelegd, wordt daarbij onder meer uitgegaan van de be naming 'maritieme hoofdstad', een status die rond de eeuwwisse ling zou moeten zijn verworven. Simons: „Maar die term moet je eigenlijk zien als verzamelnaam voorde diverse toeristische activi teiten die zich op en rond het wa ter afspelen." Als het aan Simons ligt wordt 'het water' de komende jaren meer en meer speerpunt in het toeristisch beleid, waar tot de eeuwwisseling dertien miljoen gulden voorwordt uitgetrokken. „Want water is ge woon enorm fascinerend en daar is toeristisch veel meer van te ma ken. We hoeven ons niet op tien punten van andere steden of ge bieden te onderscheiden. Dat wa ter is er gewoon en daar moet je gebruik van maken." Daarbij zal nadrukkelijk ook de regio in brede zin worden betrok ken. „Het gaat erom combinaties van aantrekkelijke attracties te maken. Maak het bijzonder ge makkelijk om een bezoek aan Rotterdam te combineren met een trip naar Brielle, Schiedam en Kinderdijken, om maar enkele plaatsen te noemen. Op die ma nier kun je de toerist langer aan je binden, dan die een of twee dagen dat hij of zy nu in Rotterdam blijft." Daarvoor is het noodzakelijk om voor veel betere verbindingen te zorgen. Want daar schort het thans aan, erkent Simons. In Toe risme Actie/ wordt al een aantal aanbevelingen gedaan om tot snelle comfortabele verbindingen H. Simons; water is fascine rend Archieffoto Rotterdams Oagbtöd/ Nfelsvan der Hoeven te komen. Zo zouden er in Rotter dam shuttle-busjes tussen alle at tracties moeten gaan rijden en wordt ook nadrukkelijk gedacht aan een aantal 'snelle bootverbin- dingen'. Naast een verbetering van de ver- 1 bindingen wil de gemeente Rot- j terdam voorts het aantal attrac ties uitbreiden, een aantal evene- i menten verder uitbouwen en zich 1 veel actiever opstellen by 'het be- werken van de markt'. Op die ma- nier zou het toerisme kunnen worden aangewend om de econo mie te versterken. „Als je alleen al kijkt naar de be dragen die toeristen die met de Maasdam een dagje in Rotterdam waren hier eventjes uitgeven. Dat moet veel vaker gebeuren."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2