13, m 'Het is een knipoog naar het huwelijk, er zit humor in' i.n AIRBAG ABS EN AIRCO STANDAARD. D T C Y l CARINA GL w POLDERMAN ^SCHIEDAM ril I POLI II MAN flsenda 'Trouwen en markt gaan niet samen' Luiste raad sinds de oorlog (2) Cursus skaten Stadswandeling Kijkje nemen in brandweerkazerne Introductie Popschool Lezing over nieuwe spelling Kunstenaars maken van Maassluise trouwzaal een quiz-achtige ja-zaal TOYOTA Abonnee Service Rotterdams Dagblad Donderdag 12 september 1996 De gemeenteraadsleden van Schiedam leveren dezer dagen een tref fend bewijs van luiheid. De luiste raadsleden zijn het boost op mij, omdat ik schreef hoe lui zij zyn: de luiste sinds de oorlog. En ziet! U, het volk. u die de raadsleden direct of indirect koos, u weet hele maal niet hoe boos uw raadsleden zijn. Dat moet u van mij horen. De raadsleden zijn zelf te lui om dat kenbaar te maken. Je kunt ze onbe lemmerd als labbekakkers neerzettenwant ze doen niks. Ze moppe ren tegen elkaar dat die Kegel het te bont maakt, maar u weet het niet, u ziet ze niet, ze vergeten er een extra schepje bovenop te doen en ze laten het na om u met forums, stadsgesprekken, leesbeurten en meedenken te laten zien dat ze heel actief zijn. Derhalve zijn zij lui, quod erat demonstrandum. Ondertussen brengt het trouwe blondje van de PTT vreugde in huize Kegel „Waren ze alleen maar lui en dom!" schrijft mij een insider. (Het schijnt dus nog erger te zijnJ.Ook verder veel bijval. In dit bo- venhoekje benadrukte Ben van Haren vrijdag dat het gemeentebe stuur van Schiedam mijlen achterloopt om burgers de kans te geven directe invloed uitte oefenen op het besluitvormingsproces. Ambte naren feliciteren mij met de kritiek op hun bazen ia het stadsparie- ment. Carel van der Velden schreef over de frustratie van Nieuwlan- ders die van de gemeenteraad geen feedback kregen - en da's nou exact waar het om gaat: er zit geen wederkerigheid in de communica tie tussen stad en stadsbestuur. Uit ervaring weet ik dat je ideeën kunt leveren watje wilt, maar of ze er wat mee doen... vertellen ze je niet. De organisatievemieuwing in het ambtelijk apparaat heeft geen zin als de raadsleden zichzelf niet aanpakken. Nu wil ik de gunstige uit zonderingen geen onrecht doen, er zijn enkele wethouders en gewo-' ne raadsleden met een wat bredere visie, en die met iets meer nadruk trachten het plaatselijke verenigingsleven behulpzaam te zyn met raad en daad. Enkelingent Het is bepaald nog geen gemeengoed dat raadsleden zich als coach en stimulator opstellen en ook komt het zelden of nooit voor dat een politicus tot ons spreekt waar het met Schiedam naar toe moet, terwijl een stichtelijk woordje broodnodig is in een stad waar extreem-rechts onverminderd welig tiert. Maar een moderne bestuursstijl ontbreekt In de praktijk wordt Schiedam bestuurd door kundige ambtenaren, terwijl de echte ver antwoordelijken braaf op de winkel passen, zonder toegevoegde waarde, en soms zelfs met een negatief saldo, omdat ze onderwijl, de carrière van die kundige ambtenaren afsnijden. Dat is de dood in de pot De raad dreigt z'n eigen impasse te creëren door veel ambtelijke ervaring op het spel te zetten (het verlies van een Raymond Vrede- bregt, Jilles de Klerk en Frans Griffioen zou schadelijker zijn dan het aftreden van het college van b en w). Dick van der Lugt spreekt tegen dat de Schiedamse gemeenteraad de luiste is, want dat vindt hij die van Vlaardingen. Maar ik schreef niet dat de Schiedamse gemeenteraad de luiste van Nederland is, al leen dat de huidige raad, gekozen in 1994, van alle Schiedamse ge meenteraden de luiste is sinds de oorlog. Dat houdtdus wel degelijk de mogelijkheid open dat de Vïaardingse raad nóg luier is en Dick van der Lugt gaf er trouwens imposante voorbeelden van. Ga ik ook doen. KOR KEGEL Vlaardingen De Stichting Welzijn start morgen met een cursus street- en pipe-skaten voor meisjes en jongens vanaf 8 jaar. De cursus bestaat uit zes lessen van een uur die op de vrydagavond worden gegeven op de skate- baan aan de Amsterdamlaan in Vlaardingen. Twee ervaren skaters leren de deelnemers de basisprinci pes van het skaten, waarna een aantal speciale ver richtingen aan de orde komt, zoals valbreken en het maken van noodstops. Daarna worden nog enkele trucs geleerd: jumps, 36ö's, Alle-oops en Bill-ins, Aanmeldingen bij de Stichting Welzijn op het num mer 4355011 of bij J. C.Europe (4741968). Wandelen langs de mooiste plekjes van Vlaardingen onder deskundige begeleiding kan weer op vrijdag avond 13 september. Gidsen van het Serviceteam WV Vlaardingen leiden de liefhebbers langs onder meer het oude stadhuis, de Grote Kerk en de Vls- bank. Onderweg vertellen zij allerlei wetenswaardig heden over de stad. Er kan tijdens de tocht ergens wat gedronken worden en aan het einde van de stadswandeling, ongeveer half tien, is er gelegenheid om de toren op de Markt te beklimmen. De start is om kwart over zeven bij de trappen van het oude stadhuis op de Markt. Deelname kost ƒ2,50. De brandweer van Schiedam houdt op zaterdag 14 september een open dag op de kazerne aan de Breed- straat en de Noordvestsingel. Van 13.00 tot 16.00 uur zijn op de binnenplaats van de kazerne aiie voertui gen en containers voor de brandbestrijding te bezich tigen en wordt er een aantal demonstraties verzorgd. Bezoekers kunnen aan den lijve ondervinden hoe het is om met een ademluchttoestel in een met rook gevulde ruimte te lopen. Verder laten duikers bij de Spoelingbrug in de Noordvestsingel zien hoe zij han delen bij een te water geraakte auto. Voor kinderen is er het traditionele spuitfestijn. Ook kunnen zij met een brandweerwagen een rondrit maken. Redactie Waterweg: Menno Haddeman, Ben van Haren, Daniëlle Hermans, Deslree van derJagt, Marlëtte Olsthoom, Jan Rozendaal, Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Sander Son- nemans Telefoon 2340055 4004310 (Bas)gitaristen, zangers, drummers en toetsenisten kunnen vanavond een introductie bijwonen van de Schiedamse popschool in het gebouw aan de Lange Nieuwstraat 183. De vijf docenten spelen dan enkele nummers waarna geïnteresseerden zich kunnen in schrijven. De lessen beginnen op woensdag 18 of donderdag 19 september. De popschool is een opleiding voor aankomende pop muzikanten waarbij de jongeren behalve les krijgen ook elke week in een band spelen. Er zijn verschil lende groepen voor beginners en voor gevorderde muzikanten. Deze bands treden regelmatig op. 'Perfecte spelling: een illusie' is de titel van een le zing van drs. Irma de Bruijn over de nieuwe spel lingsregels en de Woordenlijst Nederlandse taal (Groene boekje). De Bruijn werkte mee aan de nieu we woordenlijst. Sinds 1 augustus moeten onderwys- en overheidsinstanties de nieuwe regels hanteren. Er is veel kritiek op de nieuwe spelling wat resulteer de in verschillende uitgaven. Feit blijft dat voor het eerst sinds 1954 de spelling van de Nederlandse taal officieel is herzien en vastgelegd in het Groene boek je. De lezing begint vanavond om 20.30 uur in de bi bliotheek aan de Uiverlaan in Maassluis. DoorMariette Olsthoorn Maassluis Stel dat het ja woord valt en geen enkel lampje gaat branden. Of het langs de wand gespannen doek komt tijdens de plech tigheid naar beneden zetten. Reële angsten voor de twee Rotterdamse kunstenaars Anne Karin ten Bosch en Graziella Tomasi. Aan hen de taak om in het kader van de Kunstestafette de grijze, grauwe trouwzaal in het Maasslui- se stadhuis onder handen te ne men en er iets totaal anders van te maken. Gezien de maquette die de twee kunstenaars van de nieu we ja-zaal hebben gemaakt, gaat dat ongetwijfeld lukken. Trouwen in Maassluis wordt een nog groter feest, één grote gok, een quiz. In de ogen van Anne Karin en Graziella heeft het huwelijk in de loop der jaren aan betekenis inge boet. „Veertig jaar geleden was trouwen één van de belangrijkste gebeurtenissen uit het leven. Dat deed je voorde eeuwigheid. Nu is er alleen nog de pretentie om eeu wig bij elkaar te blijven." zegt An ne Karin Alleen het ja-woord is een feit. Iedereen die trouwt zegt 'ja' tegen eikaar," Daarnaast speelt de omgeving volgens de kunstenaars een be langrijke rol in het huwelijk.Ais je gaat trouwen nodig je mensen uit die het ja-woord ondersteu nen," legt Anne Karin uit. „Fami lie en vrienden hebben altijd een mening; ze maken het je makke lijk of ze zitten te zaniken dat 'jul lie niet by elkaar passen'." Al filosoferend over de betekenis van het huwelijk kwamen de ont werpers van de nieuwe j a-zaal op het idee om 'de aanhang' van het bruidspaar een knop te laten be dienen. Na het ja-woord mogen dfe twee eerste rijen met familieleden hun goedkeunng aan het huwe lijk geven door met een druk op de knop de ja-woordjes aan de muur te verlichten. Als iedereen de schakelaar indrukt, gaan er cir ca tachtig ja-woordjes verspreid over de vier muren van de trouw zaal in uiteenlopende kleuren branden. De makers: „De ambte naar, d? getuigen en de familie maken uiteindelyk dat de trouw- n Anne Karin ten Bosch en Graziella TomasfAan hen de taak om In het kader van de Kunstestafette de grijze, grauwe trouwzaal onder handen te nemen. Foto Roei Dijkstra zaal na het ja-woord een ander aanzien krijgt." Niet alleen de trouwplechtigheid zelf, maar ook de grijze betonnen muren van de trouwzaal onder gingen een metamorfose. „Die waren zo wezenlijk aanwezig, dat we ervoor hebben gekozen om ze aan het oog te onttrekken," ver telt Anne Karin. „Dat hebben we gedaan met lichte doeken die iets weghebben van zeil." Meteen bij binnenkomst wordt de aandacht van de bezoekers al ge trokken, vertelt Graziella. Aan het plafond komen tekstbordjes te hangen met: ja, maar... „eigenlijk alles waaraan mensen vooraf gaand aan het huwelijk hebben getwijfeld." Bij het verlaten van de zaal komt de andere zijde pas m zicht met een volmondig JA er op. „Pas dan weetje het zeker." Verder worden er langs de gehele omtrek van de trouwzaal flikke rende lichtjes gelegd in bonte kleuren. De basis van het ontwerp zijn de twee ingepakte stoelen van het bruidspaar. Boven de hoofden van het stel komen twee grote zilverkleurige ja-borden te hangen, die gaan branden als het hoge woord eruit is. Anne Karin over de inrichting: „Gok-elementen is een groot woord, maar de dingen die we ge bruiken zijn afgeleid van spelle tjes en quizen. We hebben het naar onze eigen hand gezet, maar het is toch een soort kermisfeest. Het is een knipoog naar het huwe lijk, er zit humor in." Bang dat toekomstige echtelie den door deze relativering van het huwelijk op de tenen worden ge trapt, zijn de twee kunstenaars niet. „Mensen die superroman- tisch willen trouwen en jarenlang voor hun bruiloft hebben ge spaard, huren koetsjes met paar den en een kasteel. Die trouwen CMUNft Standaard op elke To\ota Carina: twee airbags. Standaard op de Carina GL: ABS en airco. Compleet comfort, geruststellende veilig)' voorzieningen, maximale betrouwbaan Heel Tovota, nietwaar? Er is al een Carina vanaf f 37.990,-. Graag tot ziens in onze showroom. WUBOtNOIX VOWMHOUDeX, NUfiW WO. «T». dO. KOtTW UOOAM MAJ3H. niet hier," menen de twee. „Die schifting is bij voorbaat al ge maakt." „Gisteren was hier een bruids paar dat vrijdag de dertiende gaat trouwen," vertelt Anne Karin. La chend: „Dan ben je natuurlijk al een beetje raar. Nou die zagen het wel zitten. Dat wordt vechten om op de eerste rij te zitten." Tijdens de voltrekking van dit hu welijk wordt vrijdag 13 september om 15.30 uur het Kunstestafet- testokje overgedragen aan de wet houder van cultuur L.D. "Wesen* hagen-Kastelein. Zij treedt die middag ook op als ambtenaar van de burgerlijke stand. De andere activiteiten die in het kader van de Maassluise Kunstes tafette worden gehouden zijn eveneens in of om het stadhuis te vinden. In de foyer is tot en met 11 oktober een expositie te zien met trouwfoto's van inwoners van. Maassluis. En op de hoek van de Haydnlaan en de Van Beethoven- laan is een fotopaneel geplaatst van drie bij drieënhalve meter van de fotografe Daria Scagliola, De ja-zaal van Anne Karin ten Bosch en Graziella Tomasi is tij dens de openingsuren van het stadhuis te bezichtigen. Mocht het storm lopen met bruidsparen die in de nieuwe zaal willen trou wen, dan overweegt de gemeente om de ja-zaal in z'n geheel of ge deeltelijk intact te laten. KLASSE OCCASION5 - BEWEZEN BETROUWBAAR AL MEER DAN 20 JAAR UW VRIENDELIJKE TOYOTA-DEALER VOOR SCHIEDAM EN VLAARDINGEN LAAN VAN BOL'ES 2, TELEFOON: 010-470 38 00, FAX: OIO - 471 05 69 Schiedam Gemeentebelangen Schiedam vindt dat het gemeen tebestuur snel een andere plek moet vinden voor de marktkra men die nu voor het stadhuis staan. De kramen kunnen vol gens Gemeentebelangen weg als de gemeente op korte termijn een stuk braakliggend terrein bij het Hemapleïn egaliseert en de kra men daar een nieuwe standplaats zouden krijgen. De partij heeft hierover schriftelijke vragen ge steld aan ben w. De zes marktkramen voor het stadhuis zijn daar gekomen omdat enkele kooplieden door de opening van de Nieuwe Passage omzetverlies zouden lijden. Door de kooplieden een plek voor het stadhuis te geven, heeft de ge meente Schiedam volgens Ge meentebelangen echter voor de slechtste oplossing gekozen. De ruimte op de Grote Markt is be perkt, waardoor volgens de fractie elke vrijdagmiddag een vervelen de situatie ontstaat voor zowel de marktkooplieden als bruidsparen die op hun weg naar het stadhuis langs de marktkramen moeten lo pen. Voor de voertuigen waarmee de bruidsstoet aankomt, is het bij voorbeeld onmogelijk om voor de trappen van het stadhuis te ko men. En ook voor de verkoop pakt het nadelig uit omdat veel passan ten met komen voor de markt, maar voor het bijwonen van een huwelijksvoltrekking. Een onmo gelijke situatie, vindt Gemeente belangen Gemeentebelangen Schiedam hoopt dat het college op korte ter mijn om de tafef gaat zitten met de direct betrokkenen om de zaak optelossen. Donderdag 12 september SCHIEDAM Podium. Oorsmeer, Remco Visser, 21.30u. Woon- en Zorgcentrum Thurlede. Accordeonvereniging Deifshaven, 20.00u. DC Woud- hoek. Bingo, 13.30u VLAARDINGEN Vleeshal Grote Kerk. lezing ont staan toren Grote Kerk, 20.00u. ROTTERDAM StLaurenskerk. Middagpauze concert, 12,45u. Luxor Theater. Evita, 20.15u. Matrix. Noite Brasi- leira, 20.00u. Zaal De Unie.Ensem ble Ratatoulle, 20.30u. Dizzy. Wil lem BrekeurKoliecttef, 22u. Rotter damse SchouwburgGr.z. Design for Living, 20.15u. Lantaren 1. Co-Star *t 20.30u. SKVR Calandstraat. Het Vraagteken, 10.00 en 19,30u. Po pular. Open Podium, 20.00u. Lan taren/Venster. DEAF, n.n.b. Vrijdag 13 september SCHIEDAM Broersveld. Informatiewagen Ko ningin van de Vrede,09.00-17.00u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Queen Lear, VlaardingsToneel, 20u. Oude stad huis. Stadswandeling, 19.15u. ROTTERDAM St.Laurenskerk. Lunchpauzecon cert, 12.45u. Luxor Theater. Evita, 20.15u. De Doelen Kl.z. Marok kaanse muziek, 20,15u. De Werk. The Pmheads, 22u. Nlghttown. Le Gland d 'Or, 23.00u, Popular.Prozac Posse, n.n.b. Rotterdamse SchouwburgGr.z. Design for.Living, 20.15u. Kl.z. Jerome Bel, 2Ö,30u. De Tamboer. Op Zoek, 20.30u. De Scheg. Kindertheater Kakki-Prakki, 16u. Bibliotheektheater. Nooit meer slapen, 19.00u. Lantaren/ Venster. DEAF, n.n.b. ROTTERDAM Calypso 1: Trainspotting' (16) dag. I.15-4-6.45-9.30. Calypso 2: •Beautiful Girls' (12) dag. 6.45-9.30. Calypso 3: 'Stealing Beauty* (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 2 Riksbioscoop: To die tor' (16) dag. 12.45-3.30. Cinerama 1: Twister' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 2: 'Mission: Impossible' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'Eraser' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 4: 'Kingpïn' (12) dag. 6.45-9.30, do.vr.ma.di. ook 1.15-4. Cinerama 5: 'Moonlight Valentino' (12) dag. 6.15-9.30, do- .vr.ma.df.ookl.15-4. Corso: 'Aüme to kill' (16) dag. 12.15-3.15-6.15- 9.15. Imax Theater: 'Survival Is land' (al) dag.(beh.ma,} 2-4. The Li ving Sea' (al) dag.(beh.ma.) 3, za- .zo.ook 1. '2-m-lshow' (al) do.vr.dn .wo. 12. Twister' (12) dag. 5-7.15- 9.45, zo.ook 10.45. Venster 1: Trainspotting' (16) dag. 8-10, ma. alleen 8, do.vr.zo.wo. ook 2.30. Sneak Preview ma.10. Venster 2: 'Ugetsu Monogatari' (16) ma.di.wo. 7.30, do.vr.zo.wo. ook2.30. 'Profes sion: reporter' (16) dag. 10.do.vr.za- .zo, ook 7.30. Venster 3: 'Guantanamera' (al) dag. 7.30. 'Breakingthe waves' (16) dag. 9.30, do.vr.zo.wo. ook 2. Venster 4: 'Pa- lookaville' (16) dag. 8-10, do- .vr.zo.wo.ook 2.30. Lumière 1: 'Striptease' (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Lumière 2: 'Multiplicity* (al) dag. 1.15-4-6,45-9.30.Lumière3: 'Rumble inthe Bronx' (16) dag. 6.45- 9.30, do.vr.ma.di. ook 1.15-4. Lu mière 4: 'Primal Fear' (16) dag. 6.45-9.30, do.vr.ma.di.ookl.15-4. Pathé 1: 'A time to kill' (16) dag. II.55-3-6.05-9.10. Pathé 2: 'Mis sion: Impossible' (12) dag.4.25-7- 9.35, do.vr.ma.di.ook 11.15-1.50. Pathé3: TheRock'(16)dag. 12.30- 3.25-6.20-9.15. Pathé 4: 'Eraser' (16) dag. 11.30-2-4.30-7-9.30. Pathé 5: 'Phenomenon' (al) dag. 1.10-3.55-6.40-9.25. Pathé 6: 'Spy Hard'(al) dag, 3.45-5.50-7.55- 10, do.vr.ma.di.ook 11.35-1.40. Pathé 7: Twister' (12) dag. 12.05- 2.30-4.55-7.20-9.45. Rex: 'That lucky stiff 'Babyion Blue' (18) dag. vanaf 12.00. Nachtvoorstellingen: Corso: The Quest' (16) za. 00.15. Lumière 1: 'Stnptease' (16) vr.za.00.15. Lu mière 2: The Quest' (16) vr.00.15. Lumière 3: The Rock' vr.00.15. 'Eraser' (16) vr.za.00.15. Lumière 4: The All Night Horror Show 4' (16) za. 00.15. Kindermatinees: Cinerama 4: 'Ba be' (N)za.zo.wo. 1.15-4. Cinerama 5: 'Flipper' za.zo.wo. 1.15-4. Lumiè- re3: 'lttakestwo'za,zo.wo. 1.15-4. Lumière 4: 'A Goofy Movie* (N) za- .zo.wo. 1.15-4. Pathé: Toy Story' (N) za.zo.wo, 11.35-1.40. 'A Goofy Movie* (N) za.zo.wo. 12.25-2.25. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zsterda0 van 14.00 tot mbo uur Telefoon: 010 - 4004 444 Rotterdams DaeTrlad

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3