13 'Front tegen snelweg geschaad' Hogendorpstraat heeft zin in opzoomeractie Rotterdams Dagblad Vissen dood door extreme droogte 'Onbehoorlijk bestuur in Hoek van Holland9 Wilïem Alexander op bezoek in Schiedam Vlaardingen diep bedroefd over ommezwaai Schiedamse raadsleden Meeste ondernemers zitten niet op meer koopzondagen te wachten Man rijdt tegen boom Gepakt na achtervolging Gewond na aanrijding Bonnen voor hardrijders Kinderen pesten Subsidie voor wijkkrant Oost tmgmm ~R!ll 2 QKTOBER -BE1JERLAND - TE|t -•*• Waterweg Vrijdag 13 september 1996 Schiedam Een 22-jarige Vlaar- dinger reed gisteravond op de Mo- /artlaan tegen een boom. De man stond voorgesorteerd voor een verkeerslicht met naast hem een auto waarin collega's zaten. Toen het licht op groen sprong zagen de collega's de Vlaardinger hard op trekken. Direct na de bocht bleek dat man tegen een boom was ge knald. Vermoedelijk was het nat te wegdek in combinatie met een te hoge snelheid de oorzaak van het ongeval. De man is met een gebroken been, snijwonden in het gezicht en wellicht een hersen schudding opgenomen in het Schieland Ziekenhuis. Vlaardingen Een 27-jarige Fransman is vannacht door de Rotterdamse politie na een wilde achtervolging klem gereden en aangehouden op de Schiedamse- dijk in Vlaardingen. Hij had vol gas gegeven nadat hij was aange houden op de Mathenesserdijk in Rotterdam en de politie hem vroeg of er in de kofferbak mocht worden gekeken. Daar bleek ruim 500 gram heroïne in te liggen, ver pakt in een sporttas. MaassluisTwee automobilisten uit Maassluis zijn gisteravond ge wond geraakt bij een aanrijding. De mannen, 20 en 27 jaar oud, re den op de Laan 1940/1945 tegen elkaar nadat één van hen vermoe delijk niet goed voorgesorteerd had voor een andere bocht. De Maassiuizers zijn met onbekend letsel naar het Holy Ziekenhuis in Vlaardingen gebracht. De auto's werden weggetakeld. Hoek van Holland De politie heeft gistermiddag een snelheids controle gehouden op de Merca- torweg. Ongeveer 120 auto's pas seerden de radar en vyf automobi listen reden te hard en kregen een bon. De topsnelheid bedroeg 70 kilometer per uur. MaassluisVerstandelijk gehan dicapte kinderen zyn by hun leef tijdsgenoten vaak het mikpunt van pesterijen. Vooral in Maas- sluiszou het zieken van de gehan dicapten aan de orde van de dag zijn. Dat zegt D66-raadslid F.M. L.Wensveen. Dergelijke geluiden heeft het raadslid opgevangen van ouders. Om het pesten een halt toe te roe pen, wil D66 nu dat wethouder L. D. Wesenhagen (onderwijs) maatregelen treft. D66 doet zelf de suggestie om het probleem mee te nemen in het project 'Doe effe normaal' dat de politie Rot terdam Rijnmond organiseert in samenwerking met de basisscho len. Dat project, waarin agenten schoolklassen 'adopteren', lijkt aan te slaan. Het is erop gericht de jeugdcriminaliteit te verminde ren. Leerlingen vermanen elkaar 'effe normaal te doen' als zij zien dat grenzen worden overschre den. Volgens Wensveen zou het project ook tegen het treiteren van verstandelijk gehandicapte kinderen kunnen worden ingezet. WD-wethouder Wesenhagen heeft Wensveen toegezegd het probleem ter sprake te brengen bij hetMaassluisebasisonderwijs, Schiedam De gemeente Schiedam wil een subsidie van achtduizend gulden verstrekken aan de Stichting Wijkkrant Oost, De wijkkrant, de Oost Reporter, is al enkele malen verschenen en is een uitvloeisel van het project Ge zonde Wijk in Schiedam-Oost. Om de krant te blijven versprei den is een bedrag van achtdui zend gulden nodig. B en w zijn be reid dat geld beschikbaar te stel len. In de Oost Reporter worden de bewoners op de hoogte gehou den van de nieuwtjes en ontwik kelingen in hun wijk. Daarnaast is de krant een middel om de be trokkenheid en het wederzijdse begrip te vergroten. Door Desiree van der Jagt Schiedam De gemeente Schiedam blijft tegen de komst van de rijksweg A 4 door Midden-Delfland. Maar de vuist, die de gemeente samen met de buren Vlaardingen en Maassluis de afgelopen jaren heeft gebald tegenover het ministerie en Rijkswaterstaat, heeft deze week flink aan kracht ingeboet. Met verbijstering en verbazing reageren bestuurders en mi lieu-organisaties op het standpunt van de vier Schiedamse raadsleden, die zich woensdagavond in de regioraad achter het advies aan de minister schaarden. In dat advies wordt een complete A 4 cruciaal en noodzakelijk genoemd en wordt mi nister Jorritsma vrij baan gegeven om het asfalt tussen Ke- thelplein en Delft aan te leggen. De verbazing bij de Vlaardingse wethouder T. W. van der Steen (D66) was zo groot dat hij eerst zijn Schiedamse collega's beide voor uitleg. „Het lag in de lijn der verwachtingen dat de Schiedam mers tegen het voorstel zouden stemmen. Ik ben hier bedroefd over." Met de uitleg dat het hier zou gaan om een partijpolitieke beslissing en niet om een lokaal standpunt is Van der Steen niet tevreden. „Onze eigen burge meester Stam is van PvdA-huize, maar hij heeft in het dagelijks be stuur tegen gestemd. Het zal dus wel." Voor Van der Steen staat nu al vast dat de vier voorstemmers het front tegen de snelweg hebben ge schaad. „Het is geen verstandige zet geweest Als je een krachtige vuist wil maken, moet iedereen daar achter blijven staan. Dit is strategisch niet erg verstandig ge weest." Ook de Schiedamse wethouder B. de Leede (GroenLinks) is 'verbijs terd' over het standpunt van zijn plaatsgenoten in de regioraad. „Dit gaat volstrekt in tegen het of ficiële gemeentelijke standpunt. Er is altijd breed verzet geweest tegen de komst van de A4-Noord. Vanuit de WD is daar altijd meer genuanceerd over gedacht en hun standpunt is dus niet zo'n verras sing," zegt hij. Maar over het standpunt van de PvdA is de wet houder helemaal niet te spreken. „Met de PvdA strijden we al twin tig jaar lang tegen de komst van de snelweg en als ik dit dan hoor, dan val ik gewoon van mijn stoel." Ook bij de milieuorganisaties valt het even stil als de stemming in de regioraad ter sprake komt. „Het was de laatste tijd al opval lend stil vanuit het Schiedamse," zegt E. Verhaar van de Vereniging tegen Milieubederf (VTM) na een korte aarzeling. „Eigenlijk is dit dus niet echt een verrassing." Op korte termijn zullen de organisa ties, "VTM en Milieudefensie, ze ker de vier raadsleden ter verant woording roepen. „Het is betreu renswaardig. Ik begnjp hier hele maal niets van. Uit de Milieu-Ef- fect-Rapportage blijkt dat de komst van de snelweg niets op lost. Als ik zeg dat ik verbaasd ben, is dat nog zachtjes uitge drukt." Verhaar zoekt de 'schuld' echter ook in eigen gelederen. „Wellicht zijn we deze zomer te stil geweest. Hadden we onze mening vaker moeten ventileren. Wellicht was dit dan niet gebeurd." Toilet De vier Schiedammers hebben de komfende tijd heel wat uit te leg gen. De Leede: „Burgemeester en wethouders van Schiedam zijn te gen. Ook de raadscommissies staan achter dat standpunt. Dit af wijkende standpunt behoeft dus wel enige uitleg." Niet een partijpolitieke beslis sing, maar het lokale belang was doorslaggevend voor het stemge drag van de Schiedamse leden van de regioraad, legt" PvdA- raadslid M. R. Reuderink alvast uit. Maar om te voorkomen dat hij woensdagavond een uitgespro ken mening tijdens de regioraad moest laten horen, zat hij tijdens de stemming welbewust op het toilet. De Schiedammers - naast de PvdA'er, Houtkamp (D66), Kaptein (CDA) en Van Collenburg (VVD)- hadden volgens Reude rink besloten om voor te stem men. Want als de A 4 er toch komt, dan zou Schiedam het best zijn gediend met het advies van de stadsregio om de nieuwe rijksweg ondergronds aan te leggen. En PvdA'er Reuderink wilde daar niet tegen ingaan omdat deze op tie 'uitstekend voor Schiedam is'. „Het is niet verstandig om dan een afwijkend standpunt te heb ben. Het is misschien raar, maar daarom ben ik naar het toilet ge gaan." Dat zelfs in zijn eigen stad men sen van verbazing van hun stoel vallen over dit standpunt, kan hij zich levendig voorstellen. „Dit maakt een ongelukkige indruk, maar ik ben ervan overtuigd dat alle leden van de regioraad voor zichzelf een goede aftoeging heb ben gemaakt." Schiedam Bewoonster Veiwey uit de Van Haarenlaan riep een paar maanden geleden haar straatgenoten op om de buurt in het vervolg netjes te houden. Ze sprak tijdens een feestje, dat in een snikhete tent werd gehouden ter ere van het gereedkomen van de renovatie in de buurt. Haar op roep blijkt niet aan dovemans oren gericht. Dezer dagen is er een grote schoonmaakactie in haar buurt aan de gang. Bewoners die zelf werken aan het verbeteren van het eigen woon- en leefklimaat. Wordt het proces in Rotterdam opzoomeren ge noemd, in Nieuwland gaat men tegenwoordig aan de slag onder het motto 'de wijk is van ons alle maal'. De ambities zyn hoog. De schoonmaakactie is mede be doeld om de integratie tussen de culturen in de wijk te bevorderen. In kleine groepjes zijn de bewo ners vanaf afgelopen maandag aan de slag: De kelders en de por tieken worden opgeruimd, in de voortuinen verschijnen bloemen en de hele buurt wordt schoonge maakt. Hét enthousiasme om mee te doen is groot, vertelt E. Dijk huizen, namens de stichting Me delanders betrokken bü de orga nisatie van 'De wyk is van ons al lemaal'. „In deze buurt wonen vooral Tur ken en Nederlanders. Beide cul turen doen goed mee. Zo'n zestig mensen zijn betrokken bij de schoonmaakactie. Anderen zijn actief in een feestcommissie of de sportcommissie. Een goede score, in deze buurt staan zo'n 180 wo ningen." De vrucht van hun inspanningen plukken de nijvere poetsers zater dag en zondag. Dan is er een groot buurtfeest. Voor de afsluitende barbecue hebben zich reeds 140 bewoners opgegeven. Ze happen een kippenpootje weg als de 'we- Volop bezig aan de grote schoonmaak, want 'de wijk is van ons allemaal'. Foto Roei Dijkstra reldband' Oilaya optreedt. Voor kinderen is er onder meer een voetbalwedstrijd, een roei- wedstryd en een lampionnenop- tocht. Wat de organisatoren be treft, is het geen eenmalig gebeu ren. „Het is bedoeld om de contac ten in de buurt aan te zwengelen. Het zou doodzonde zijn kis er geen vervolg aan wordt gegeven. Er moet op worden voortge bouwd." In de zomer hield 'de wijk is van ons allemaal' 'een vergelijkbaar project op het Schuttersveld. In deze buurt, die vanwege het hoge percentage Turken in de volks mond Klein Istanbul wordt ge noemd, was het enthousiasme van de bewoners om deel te ne men veel groter dan verwacht „Ook in die buurt moeten we wer ken aan een vervolg." zegt Dijk huizen. Later deze maand verplaatst 'De wijk is van ons allemaal' haar acti viteiten naar de Dr. Schaep- mansingel en omgeving. Deze buurt met 1100 bewoners staat be kend als de meest multiculturele van Schiedam. Wordt de rest van Nieuwland gedomineerd door Ne derlanders en Turken, in de om geving van de Sehaepmansingel is het aantal nationaliteiten veel groter. Volgend jaar willen de organisato ren in veel meer buurten als aan- zwengelaar van betere contacten ln e«n ven aan de Langeweg ligt een dode paling, gestorven door gebrek aan water. Wat rest Is een grote baggerput. fob Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Hoek van Holland Het gebrek aan regen heeft een groot aantal vennetjes in Hoek van Holland drooggelegd. Het gevolg: dode vissen, gevluchte watervogels en stank. Gemeentewerken Hoek van Holland kan echter niets beginnen. „Het is wachten op de regen. Het is natuurgebied en we mogen daarom geen water van elders in de vennetjes pom pen," zegt een woordvoerder. Ook is het onmogelijk om de do de vissen té verwijderen, „Het zijn allemaal baggerputten en daardoor kunnen we het gebied niet schoonmaken." Geméeniewerken is onlangs wel begonnen met het verwijderen van vuil langs de kant De po ging om de dode vissen uit de vennetjes weg te halen, werd al snel gestaakt „We moesten on ze mensen wel terugroepen. De vennetjes zijn veranderd in bag gerputten en dat is voor onze medewerkers veel te gevaar lijk" zegt de woordvoerder. De afdrukken van weggezakte schoenen zijn nog wel zichtbaar in de drooggelegde ven aan de Langewég. Vanaf de kant is goed te zien dat de ven is veran derd in één grote baggerput Al leen het riet langs de kant en een dode paling herinneren nog aan het water. De vennetjes in Hoek van Hol land staan al langere tijd droog. - Maar echt zorgen maakt Ge meentewerken zich niet De vis sen zijn wel dood en de water-' hoentjes verdwenen. „Maar" zo zegt de woordvoerder, „de ris sen en de vogels komen wel weer terug. Zodra het gaat rege nen zie je ze weer terugkeren." Voor Gemeentewerken is het dus wachten op de regen. De dode vissen erfde stank blij ven echter een doom in het oog van Marga Brugmans uit Hoek van Holland. Zij beidé"*allerlei' - instanties onf haar ongenoegen duidelijk te maken. „Ze zeggen dat het de natuur is en daarom wordt er niets aan gedaan. On dertussen gaan al die dode ris sen wel stinken," vertelt ze; De roep om regen van de Hoek se Gemeentewerken - heeft inmiddels gewerkt Bekomende dagen zal er zeker neerslag val len, hebben de weersvoorspel- lers gemeld. Maar of dat in deze extreem droge1 tijd' ook metëen voldoende is om hetwaterweer door de vennetjes te laten stro men, btijftafWachten.' h tussen bewoners fungeren. De Stichting Medelanders, bewo- nersverenigingen, de Stichting Welzijn Nieuwland en Wo ningstichting Noordvest willen graag verder met het project. De financiële mogelijkheden zijn vooralsnog echter beperkt, ai heb ben de initiatiefnemers inmiddels de Europese Commissie, de ge meente Schiedam en Wo ningstichting Noordvest achter zich als gulle sponsors. Hoek van Holland D6G in Hoek van Holland beschuldigt het da gelijks bestuur van de deelge meentevan onbehoorlijk bestuur. Het dagelijks bestuur toont 'min achting' voor de deelgemeente- raad en vertoont 'dictatoriale trekjes'. Deze ongebruikelijk felle bewoor dingen zijn afkomstig van A Lan genberg, die voor de Democraten in de raad zit. Wat hem betreft is de maat vol. Zijn partij bezint zich welke stappen tegen het dagelijks bestuur kunnen worden geno men. Langenberg laat in een verklaring weten dat er meerdere gebeurte nissen zijn die aanleiding geven tot de harde stellingname. Zo had de raad tijdens de begrotingsbe handeling ervoor gekozen dat er niet twee jongerenwerkers op parttime basis zouden komen, maar dat de aanwezige ambulant jongerenwerker een voltijdsfunc- tie zou krijgen. Niettemin stelde Schiedam Kroonprins Willem Alexander heeft gisterochtend een werkbezoek gebracht aan de DCMR Milieudienst Rijnmond in Schiedam. Om acht uur 's mor gens stond de prins al op de stoep. „Een vroegertje, ja. Maar dat was nodig want we hadden een vol programma," aldus een woord voerdervan de milieudienst. De prins heeft aan de hand van enkele presentaties uitleg gekre gen over het werk van de DCMR. Over het proces van vergunning verlening en het toezicht op de naleving van de vergunningvoor schriften door bedrijven. Daar naast is uitvoerig verteld hoe de DCMR de bodem- en afvalprcble- matiek in de Rijnmond aanpakt. Daarna werd het bedrijf Arco Che mie in de Botlek bezocht, waarbij Willem Alexander met de praktijk werd geconfronteerd. Hij woonde enkele demonstraties bij. Het werkbezoek werd afgerond met een ronde-tafelgesprek tus sen de prins en vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven, de mi lieugroeperingen en de overheid over de ontwikkelingen van de milieukwaliteit in de Rijnmond. Dit gesprek vond plaats tijdens een vaartocht door de havens van Rotterdam. Het is overigens de tweede keer dat de kroonprins het kantoorvan de milieudienst in Schiedam be zocht. Vorig jaar november nam hij een kijkje in de meldkamer van de DCMR. Dat was in het ka der van een bezoek aan het Open baar Ministerie in Rotterdam. Volgens de woordvoerder van de DCMR vond de prins het werk be zoek bij de milieudienst erg inte ressant. „Hij was goed op de hoog te van de milieuproblematiek. Dat kon je merken aan de vragen die hij stelde," aldus de woordvoer der. Door Danielle Hermans VlaardingenDe Vlaardingse on- dememers reageren verdeeld op het besluit van de gemeenteraad om het aantal koopzondagen niet uit te breiden naar twaalf. Vol gens A Quwendijk van de Orga nisatie Vlaardingse Onderne mers (OVO) zit de doorsnee win kelier'in Vlaardingen niet be paald te wachten op meer dan acht koopzondagen. Sterker, zo oordeelt hij, in de praktijk zijn drie tot vier koopzondagen vol doende. De grote meubelzaken die eind december hun filiaal openen op de nieuwe woonboulevard. Hoogstad daarentegen willen het' liefst één keer in de maand hun deuren openen op zondag. Zij willen dat de gemeente de lande lijke wetgeving maximaal toe past en zijn bang dat ze door het besluit van de raad omzet mislo pen, Andere meubelboulevards kennen over het algemeen wel twaalfkoop2ondagen. Een meerderheid van de vijftien ondernemers van Hoogstad be sloot onlangs de gemeente om uitbreiding van het aantal koop zondagen te vragen. Volgens voorzitter Roobol (eigenaar van de gelijknamige woonwinkels) van Winkeliersvereniging Hoogstad zijn Kwantum, Carpet- land. Sanders Meubelstad, Beter Bed en Hoogenboezem meu belen voorstander van de maan delijkse koopzondag, „Het gaat om-een meerderheid in vierkan te meters. Grote filialen hebben meer stemrecht. De kleine filiaal houders zitten echt niet te sprin gen om zoveel zondagen open te gaan. Dat brengt veel extra (per soneelskosten metzich mee, ter wijl het eigenlijk gaat om recre atief winkelen," aldus RooboL Zelf doet hij uit principe nooit mee aan koopzondagen. Dit zou nog niet hebben geleid tot omzet verlies. Een woordvoerder van Finishing Touch, die ook een filiaal op Hoogstad krijgt, bevestigt 'het verhaal van de kleine onderne mer'. „Acht koopzondagen vind ik persoonlijk wel genoeg. An ders ben je nooit thuis. Als al die andere winkels op 2ondag open gaan, doen wij natuurlijk mee. Je hebt als kleine ondernemer wei nig keus." Eigenaar A Hoogwerf van. het gelijknamige automobielbedrijf op bedrijvenpark Hoogstad is ook niet rouwig om het besluit van de gemeente, „Eens in de zes weken een koopzondag is prima voor mij. We hebben er geen er varing mee en het zal voor het personeel behoorlijk heftig zijn. Ons bedrijf is nu al zes dagen per week geopend." Hoewel bedrijfsleider B. Wouters van Sanders Meubelstad in Vlaardingen persoonlijk ook niet zit te wachten op uitbreiding van het aantal koopzondagen, ziet hij er wel de noodzaak van in.JJet ontwricht je gezinsleven. Maar het besluit van de gemeente Vlaardingen is commercieel ge zien een slechte zaak. Vier koop zondagen minder betekent toch dat voor ons een stuk omzet weg zal vloeien. Mensen kopen ten slotte maar één keer in de zoveel tijd een bank of tafel. We moeten ons richten naar Rotterdam, waar de winkels elke eerste zon dag van de maand zijn geopend Dan schep je ook duidelijkheid naar de consument toe." Wouters is van mening dat zijn bedrijf door de zondagopenstel ling er per saldo niet veel op voor uit gaat. „Mensen die, normaal doordeweeks of op zaterdag meu bels gaan kopen, komen nu op zondag rondkijken. Je krijgt meer spreiding. Desondanks ril len we net zoveel koopzondagen als onze concurrenten en zullen ons beraden op verdere acties te gen de gemeente Vlaardingen," het dagelyks bestuur twee partti mers aan. Verder was er 91.000 gulden uitgetrokken voor een werkgelegenheidsplan van de Dienst Recreatie Rotterdam en een banencoördinator. In het werkgelegenheidsplan 1997 is de coördinator verdwenen en is on duidelijk waar het geld is geble ven. Volgens Langenberg heeft het da gelijks bestuur ook ten onrechfé, een vaste aanstelling gegeven aan de coördinator werkgelegenheid en wijkveiligheid. „In 1995 heeft de deelgemeenteraad en bedrag van 135.000 gulden beschikbaar gesteld voor die coördinator. Maar deze zou gedurende veertien maanden in tijdelijke dienst zijn en pas na een evaluatie zou wor den bezien of het contract zou worden verlengd." Hij constateert nu dat per 1 juli 1996 de tijdelijke aanstelling is omgezet in een defi nitieve zonder dat de raad hier over in kennis is gesteld. Vragen hierover van D66 zijn nooit beant woord. Het stoort Langenberg ook uit de krant te hebben moeten lezen dat besloten is het VW-kantoor op te heffen. Maar de druppel was de woordenwisseling deze week in de commissie welzijn, toen het da gelijks bestuur melding maakte van nieuw beleid wat betreft het wijkbeheer en volgens Langen berg duidelijk maakte dat de raad 'geen bal te maken had met wat het bestuur beslist'. Deelraadsvoorzitter L. Vreugd- enhil was gisteravond niet bereik baar voor commentaar. Dagelijks bestuurslid T. Brabander (sport en ruimtelijke ordening) stelde desgevraagd dat naar haar best'e weten de vaste aanstelling van de coördinator werkgelegenheid niet in het dagelijks bestuur is behan deld. Wat betreft de VW-kwestie vindt Brabander dat de zaak wat uit de hand gelopen is, omdat het alle maal eerder in de publiciteit is ge komen dan het deelraadsbestuur zich had voorgesteld. Daardoor is de informatievoorziening naar de deelraad niet goed verlopen. Ove rigens is ze ervan overtuigd dat Langenberg op al zijn vragen een antwoord krijgt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1