Bal na Farouk: '35 dollar voor een bontmuts? Ha, ha, ha!' Sydney met drie boemerangs Q8P Het laatste woord 'Ik sla helemaal perplex van Feyenoords ommekeer' Jacobs moet elders zitten Spartanen op een Goudse afslagplaats De catcher vangt 300 ballen Floppie vindt de Zwaan iets voor de buis The Kings Rotterdams Dagblad Maandag 16 september 1996 John de Wolf, hier in zijn gloriejaren bij Feyenoord met Regi Blin ker in de armen, vergelijkt het voetbal van nu met het spel in de tijd van Wïm Jansen. Archieffoto Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad Feyenoord terug aan de nationale top. Voor hoe lang weet niemand. Na driejaar terug op nummer één, volgens sommigen toch nog sneller dan verwacht. Na het zwakke voorgaande seizoen en de tumultueuze start van deze competitie verwachtten zelfs oud-spelers deze omme keer niet. Vier spelers, die driejaar geleden met Feyenoord de rang lijst aanvoerden en nu elders hun brood verdienen, kijken mei span ning naar de ontwikkelingen in de Kuip. '%-OHN DE WOLF, nu VW: „Wat er nu gebeurt bij Feyenoord verge- 1 lijk ik met de periode onder Wim Jansen. Een goaltje maken en ach- O terin de deur op slot. Voor de club Feyenoord vind ik dit prachtig, maar een paar spelers gun ik het helemaal. Ik vind het fantastisch dat Ed de Goey weer helemaal terug is in zijn oude vorm. Ik heb altijd res- jêct gehad voor de kwaliteiten van Ed. En ach, iedereen krijgt een keer een terugslag in zyn carrière, die heeft Ed ook gehad. Het was ook on vermijdelijk want in het jaar dat wij kampioen werden was hij zo onvoor stelbaar goed. Ed kon gewoon niet beter. Die kon alleen nog maar een keer een uitglijder maken en daar zaten alle Van der Sar-fans op te wachten. Ze wilden Ed bewust neersabelen en uit Oranje werken. Ook voor Giovanni vind ik het leuk dat hij nu doorstoot naar de top. Ik heb zien komen als een jong ventje, nu staat er een volwassen speler, die sterk is en flair heeft. Ik vind hem de meest constante speler van Feye noord. En Larsson verbaast me helemaal. Die is weer de Larsson van het eerste jaar bij Feyenoord." JOHN VAN LOEN, nu FC Utrecht: „We moeten niet opeens allemaal verbaasd gaan doen dat Feyenoord nu op de eerste plaats staat. Een topclub als Feyenoord hoort toch elk seizoen bij de bovenste drie mee te draaien? Of Feyenoord dan eerste, tweede of derde staat is niet zo belangrijk: Nee/ het doet me niet zoveel. Toen het heel slecht ging metFéyenüord'en ik ih Jdpan zat liep ik niet te gniffelen en nu loop ik oök hiet'te lachen omdat de ploeg zo geweldig draait. Heeft ook niks met rancune of zo te maken. Er is maar een ding dat me nog steeds dwars zit en dat is dat ze bij Feyenoord hebben geroepen dat ik parasiteerde. Pfff, wat een uitdrukking zeg. Ik heb me altijd voor honderd procent ingezet en kon het goed vinden met alle spelers. Voor de jongens die er nog over zijn vind ik het mooi datze succes hebben. Vooral Henk Fraser gun ik de wederopstanding van de club. Hij is debeste voorstopper van Nederland en dat is echt niet overdreven. Sterk, snel en de allerbeste in de lucht. Ik ben echt blij dat-ie terug is. Want het is natuurlijk niet normaal datje zo veel leed te verwerken krijgt en dan nog zo sterk voor de dag kan komen bij Feyenoord." UUD HEUS, nu AZ: „Ik sta helemaal perplex en volgens mij de 1-C supporters ook. Laten we eerlijk zyn, heel Nederland dacht toch JL vdat het een zootje was bij Feyenoord. Er waren ruzies, slechte uit slagen in de voorbereiding en uit niets bleek dat de ploeg kwaliteit had. Behield er rekening mee dat Feyenoord opnieuw een heel moeilijk jaar te|emoet ging. Opgelucht ben ik wei. Waarom? Omdat ik na tien seizoe nen een echte Feyenoorder ben geworden. Man, ik ben gewoon suppor ted Ik hoor gewoon bij de rest van al die waanzinnigen die de club hun hele leven lang steunen. Feyenoord heeft het meest trouwe publiek van Nederland. Dat zie je bij elke uitwedstrijd. Ik speel bij AZ, maar het eer sfè wat ik doe is kijken wat Feyenoord heeft gedaan als ik thuiskom. Daarom hoop ik dat ze dit kunnen volhouden. Ik weet dat het elftal nog johg is, maar als je eenmaal in de winning mood kun je heel ver komen. Dat heb ik zelf ervaren in het jp* dat we kampioen werden of aan een geweldige bekerserie bezig waren." ROB MAAS, nu Arminia Bielefeld: „Ik was het met Van Hanegem eens toen die aan het begin van het seizoen bij Sport 7 riep dat Feyenoord een vreemdelingenlegioen heeft. Bijna alle bekende gezichten zijn verdwenen en het stikt van de buitenlanders. Maar ik be ken graag mijn ongelijk en vind het heel knap wat zich op dit moment in de Kuip afspeelt. Ik vind het alleen lullig dat Clemens Zwijnenberg he lemaal buiten de boot valt Iedereen komt aan spelen toe, maar hij is niet meer in beeld. Het kan geen toeval 2ijn dat Feyenoord defensief weer heel sterk is op het moment dat Henk Fraser terug is. Hij heeft drie jaar de meest verschrikkelijke ellende meegemaakt. Zijn been gebroken, achilles kapot en dan zo geweldig terugkomen. Die gozer verdient echt een klap op zijn schouder. Maai men moet bij Feyenoord wel met beide benen op de grond blijven staan. In het seizoen 1993/"94 gingen wij met tien overwinningen van start, tien gespeeld twintig punten. Maar mooi dat we in dat jaar geen kampioen werden!" Moet kunnen een iveaenuTias paspoon een ^m^^niSt^Suririamrhpt gedaan heeft, ifkèak ffin'Naferiahder is. {.y Maar scoort Patrick ^fe^fö^Khiipert.deSurihadtnse spits, scoordeJ tijden, dècïvbmet - I- wVV IVVV-- M- I.* i>AUÜU.I Cl*. Jan-Henk Zandberg, schrijver van het-bdek'Laat ons weer eens ben je snel uit M&d>&Müar.kan Shakespeare ncoTUL Ver- rsèn. aannemers. *1 HP/Dè Tijd. tang; dingers aan de". jf^thMnnr ij* atitte mxti- bk^xmpmonrm'de grondu J^rrtz Kofbacbfnyi/Vóér De Graafschap- y!r:^ lp L y - In Moskou kregen de spelers van Feyenoord afgelopen woens dag de kans om het Rode Plein onveilig te maken en een bezoek te brengen aan andere beziens waardigheden in de Russische hoofdstad. Feyenoord kon im mers niet de ochtend na de wed strijd tegen CSKA terugreizen en moest wachten op een zeer late hjnvlucht van de KLM, Op het Rode Plein stikt het van de zwarthandelaren, die met de meest uiteenlopende waar iedere westerse toerist belagen. Bont mutsen waren, ook met een tem peratuur van 23 graden boven nul, letterlijk een hot item Bijna alle spelers schaften een warm hoofddeksel aan Zelfs de Egyptenaar Haysan Farouk moest en zou een bontmuts heb ben. In eigen land zal hij het ding waarschijnlijk nooit dragen. Fa rouk: „Nee, daar is het in deze tijd van het jaar veertig graden. Als ik met zo'n muts thuiskom denken ze dat ik bij Feyenoord gek ben geworden." Voor een beetje bontmuts moest 30 tot 35 dollar worden be taald. Ook Theo Ruizenaar, de boomlange verslaggever van Stadsradio telde een fors bedrag neer voor twee 'originele mutsen van konijnenbont'. Haysan Fa rouk vond dat een absolute giller. „Heb je echt zoveel betaald? Ha, ha, ha. Man, tien dollar is de maxi mumprijs die ik heb betaald. Ruizenaar: „Ja, dat heb je met die Egyptenaren. Die hebben thuis op de markt overal leren afdingen." Geoffrey Claeys vertelde in Moskou blij te zijn met zyn popu lariteit bij de supporters van Feyenoord. „Alleen moeten ze me geen 'Klaas' noemen Ik heet Cla eys en dat spreek je uit als Klets." Henke Larsson wil voor eens en voor altijd ook zijn naam goed ge- i speld zien. „Ik heet Henrïk en geen Henryk,'" aldus de Zweed. Op de terugweg van Moskou naar Amsterdam woensdagnacht grote hilariteit in het vliegtuig. Op het moment dat de belastingvrije artikelen op een karretje voorbij kwamen en daarbij ook een elek trisch seheerapparaat zat, lapten de spelers spontaan een tientje om Ed de Goey een kadootje te ge ven. Henk Fraser overhandigde het seheerapparaat aan De Goey, die meteen begreep dat zijn colle ga's die baard bij hun keeper maar niks vinden. Toen Gaston Taument ook nog foto's ging ma ken, vond Ed het welletjes. 'Stelletje mafkezen," nep hy, waarna hij vervolgens met zijn dessertlepel Taument een knal op zijn hoofd gaf. Hoewel hij onder een hoge bal van de Schot McKinnon heenliep in Enschede - 'ik werd verblind door de zon' - hield De Goey voor de derde maal de nul, deze compe titie. Dus, straks op vijf oktober tegen Wales: Edje m Oranje! Des noods met een baard. Feyenoord presenteerde zich in Enschede voor het eerst in zijn geheel in het officiële uit-tenue van Adidas: zwart shirt en zwarte broek met witte kousen. Tegen Roda JC, bij de eerste competitie wedstrijd, (koegen de Rotterdam mers alleen het shirt omdat Roda ook al een zwarte broek droeg. Supporter in het Diekman-sta- dion: „De spelers lijken nu een beetje op bfacfcdeuiïs..." Hoe lang Feyenoord nou pre cies is weggeweest van de eerste plaats? John Frederikstadt de grote statisticus van Neder d „Op 5 december 1993 sp- .e Feyenoord gelijk (1-1) tegen FC Utrecht Op die dag kwam Ajax langszij. De koppositie die Feye noord dit seizoen had was steeds vertekenend, omdat PSV daarna weer in actie kwam. Dus nu staan ze pas echt aan kop." Vraag van Leo Driessen aan Willem van Hanegem, gister avond op Sport?: „En wat doet het je nou, Willem, dat Feyenoord bo venaan staat?" Van Hanegem „Dat doet me deugd." Driessen: „En heb jij daar nog een hand in gehad?" Van Hanegem, lachend: „Nee, daar is helemaal niks meer van mij by." Eh, wordt het geen tijd dat Feyenoord het contract met Ane Haan openbreekt? Niet alleen met FC Twente- supporters raakten de Feye- noord-hooligans slaags, gis teren in Enschede, ze werden ook uitgedaagd door een groep aanhangers van Schal- ke'04. De politie rekent er een In. Foto Cees Sjwuyt/ANP Sydney heeft zaterdag het boe- meranglogo. voor de Olympische Spelen van 2000 officieel gepre senteerd tijdens een ceremonie in het toeristische havengebied van de Australische metropool. De or ganisatoren verwachten dat het symbool de komende vier jaar een handelswaarde vertegenwoordigt van een miljard Australische dol lar, ongeveer 1,35 miljard gulden. Windvlaag Een plotselinge windvlaag die het verhullende doek wegblies, had de publieke nieuwsgierigheid naar het verbeterde ontwerp ove rigens al een dag eerder bevre digd. Het nieuwe logo bestaat uit drie boemerangs die samen een hardloper vormen, een branden de fakkel in de hand, op de achter- gond de gestyleerde contouren van het befaamde Opera House. De kleuren blauw, rood en geel verwijzen naar de oceaan en het dorre binnenland van Australië. De 'worm', het logo waarmee Syd ney de Spelen binnenhaalde, heeft daarmee afgedaan. Tot gro te tevredenheid van de aborigi nals, de oorspronkelijke bewo ners van het continent. Zij voelen zich met de keuze voor de boeme rang, een van hun traditionele wa pens voor de jacht, vereerd. Op een bevolking van achttien mil joen mensen zijn er nog 300.000 aboriginals over. Hun levensver wachting is gemiddeld bijna 20 jaar korter dan die van de import- Australiërs en hun nakomelin gen. Wellicht profiteren de minderbe deelden mee van de opbrengst. Die belooft gigantisch te worden. De eerste producten met de af beelding komen 1 januari 1997, het officiële begin van de nieuwe Olympiade, op de markt. De hoofdsponsors kunnen het logo ook vanaf die datum gebruiken. Het beeldmerk is gekozen uit 700 inzendingen. Trevor Flett heeft het ontworpen. Het organisatieco mité (SOCOG) verwacht er veel van. „We wilden onze cultuur, ons land en onze achtergrond erin tot uitdrukking brengen. Bovendien moest de atleet centraal staan," tjsfrvZij fó&e zei woordvoerder Mal Hemmer- ling. „Het logo is onderdeel van en uit gebreide marketingstrategie. Daar zal een een miljard Australi an dollars in omgaan, We krijgen daar 100 miljoen van voor de rech ten," voorspelde commercieel di recteur John Moore. Tijdens Excelsior-Go Ahead Eagles was vorige week een aan tal prominente trainers aanwezig. De voormalige Excelsior-oefen- meesters Sandor Popovics en Thijs Libregts zaten op de eretri bune; waar echter geen piek was voor Rob Jacobs. Jacobs, lachend; „Moet je kij ken, zitten de trainers die met Ex celsior zijn gedegradeerd op de eretribune. Ikzelf heb ze vier jaar lang in de eredivisie gehouden, maar ik moet op vak Q zitten..." In Rotterdam rijden de Roteb- wagens met dichtregels door de straten, in Dordrecht staan bin nenkort de thuiswedstrijden van de plaatselijke eerste divisiedub op de vuilnisauto's. Het is een nieuw promotiemiddel van de dub van de Krommedijk. Binnen kort op 'Netwerk': Dordrecht'90- Helmond Sport. Peter Remie, die vorige week van NAC naar Eindhoven ver huisde, krijgt in de winterstop een afscheidswedstrijd aangebo den in het Fujifdm-stadion. Na één minuut liep Cambuur- speler Roy Hendriksen zaterdag in de wedstrijd tegen TOP Oss de bal in het eigen doel. Als het een record was geweest, had dat mis schien nog verzachtend gewerkt Maar m september 1990 hielp Gijs Steinmann van FC Utrecht RKC al na dertig seconden op weg. De Ghanees Ibrahim maakte zondag tegen PSV het 250e doel punt van De Graafschap in de ere divisie. Dat gebeurde in het acht ste seizoen van de Doetinchemse club op het hoogste niveau. Het weekeinde betaald voetbal werd gekleurd door 43 gele kaar ten. Het was net geen record. Dat werd eerder dit seizoen, op 24 en 25 augustus, met 44 keer geel ge vestigd. Geboren Gouwenaar Mark Noorlander, afkomstig van Olympia, aan de afslag op Usselweide. Ro bert Kalkman (achter hem) geeft instructie, rechts Nieuwkoper Arjan van der Laan. Foto Cees Kuiper/ Rotterdams Dagb lad Sparta heeft wat met het Goud se. Niet alleen met de verzekerin gen, maar ook met andere activi teiten in de kaa(r)s-stad. Met gol fen bijvoorbeeld. Afgelopen dins dag werd Henk ten Gate met zijn selectie uitgenodigd voor een uur tje afslaan op golfbaan Usselwei de aan de Sluisdijk. De Spartanen kregen les van een oud-...Feyenoorder, Robert Kalkman. Over anderhalve maand volgen de Sparta-spelers een speciale clinic. De directeu ren van IJsselweide, Ronald en Michel de Meijer, hebben op hun beurt toegezegd hun gezicht re gelmatig bij de thuiswedstrijden van Sparta te laten zien. Sparta dacht gisteren even, dat die groene plek op het midden veld in de Arena een 'green' moest voorstellen. Winston Bogarde (Ajax) had last van misselijkheid voor de wedstrijd tegen Sparta. Dennis de Nooijer: „Vind je dat gek? Toén pas hoorde hij dat-ie tegen mij moest spelen." John Blankenstein is bezig aan zijn laatste maand als arbiter be taald voetbal. Het wordt, vindt Alfons Groenendijk, hoog tijd voor een afscheid. „Hij ziet het al lemaal niet meer," aldus de mid denvelder. Blankenstein zou aan zijn laat ste jaar als arbiter beginnen, maar hij faalde deze zomer voor de fit heidstest. De international werd aanvankelijk vroegtijdig met pen sioen gestuurd. Later werd beslo ten om de scheidsrechter toch een soort afscheidstoernee van een maand aan te bieden. Eind deze maand gaat Blankenstein zich nestelen achter een bureau van de KNVB. Volgens Groenendijk komt het afscheid niette laat. „Hij volgt het spel van veel te grote afstand," zei de Spartaan na de nederlaag te gen Ajax. „Hij ziet daarom ook het verschil niet meer tussen een overtreding en aanstellerij." Groenendijk had zich vooral ge stoord aan het aantal overtredin gen dat zijn ploeg in de ogen van Blankenstein zou hebben ge maakt. De Sparta-selectie viert volgen de week een feestje. Onder het motto 'de jaren zestig' worden de spelers geacht in kleding van die tijd te verschijnen. Alfons Groe nendijk, wijzend op het colbert van Henk ten Cate: „Trainer, kan ik dat jasje dan van je lenen?" De zestienjarige catcher Maikel Benné debuteerde vori ge week in het eerste honkbal team van Vitrine Art Sparta in de laatste wedstrijd op Nieuw- Vreelust tegen Twins. Benne moest in het slagperk nog even wennen, hij keek meer naar de slagballen, dan hij ze sloeg. Dat berichtje haalde vorige week de krant niet. Het was het weekeinde, dat Robert Eenhoorn verhuisde naar de California Angels, dat Sparta- coach Koos van der Mark zijn afscheid aankondigde en Tro- picana/Neptunus zich plaatste voor de play-offs. Sparta-voorzitter Herman Stoute viel niets te verwijten, Die had - in zijn laatste be stuursdaad voor zijn aftreden - de verslaggever indringend verzocht dit volgens hem be langrijke nieuwsfeit niet over het hoofd te zien. Maar de reden van de inter ventie van Stoute? Een oom 'ran Maikel Benne had zyn neefje een bedrag van honderd gulden beloofd, de eerste keer dat zijn naam als honkballer de krant zou halen. Wij van 'Bal na' zwichten een week na dato alsnog: Maikel Benne debuteerde vorige week in het eerste honkbalteam van Vitrine Art Sparta in de laatste wedstrijd op Nieuw-Vreelust. Wie weet, levert een bericht waar zijn naam drie keer in voorkomt hem nu wel driehon derd gulden op... Floris-Jan Bovelander werd za terdagmiddag bij zijn hockeyclub Bloemendaal gehuldigd voor de gouden medaille in Atlanta. Van daar dat Flop na de NN-Trappen- loop aan het Rotterdamse Weena pijlsnel naar 't Kopje moest. Snel ler in elk geval dan dat Bovelan der de trappen van het kantoorge bouw besteeg. Flop... Of beter: 'dubbele flop', want aan 2ijn lichaamsbouw te 2ien, had Bovelander de laatste weken wel vaker gefeest. Toen hij op de 37ste verdieping het uitzicht over Rotterdam be wonderde, werd hem verteld dat de Erasmusbrug -daarbeneden, in het klein - ook in het program ma van de volgende Rotterdam Marathon is opgenomen. De reactie van Bovelander, abso luut geen loopfanaat: „Nou, dat ga ik dan straks eens mooi op de tele visiebekijken Jan D. Swart IK HEB ZATERDAG tot na middernacht op het puntje van m'n stoel gekeken naar The Kings of the wig, een door Sport7 aangekochte Amerikaanse docu mentaire m voomamelyk zwart witte beelden over de grootste zwaargewichtboksers sinds de eerste wereldoorlog, totdat Mo hammed Ali met die grote bek riep: 'allemaal buigen jullie smiechten van sportjournalisten, allemaal buigen, want ik ben de beste van de wereld'. Een nieuw fenomeen: de zelfver zekerde agressiviteit als een le vende flyer. Mij stoorde tot goed begrip met wat hij riep All over the world kennen sportjournalisten dit soort opzwepende kreten van ver ontwaardiging wel,aar All zei het m kleur en juist door de kleur van het beeld werd het eigentijds en dus vervelend. Kleur is name lijk het einde van de historie en het begin van nu. En merkwaardi gerwijs sterft by kleur ook de rust van het gemoedely ke en de pracht van de eenvoud; want uk eens zag ik boksbroekjes met een brede elastieken, bijna nbbehge rand tot iets boven de navel. Ik zag ook veel te mooie bokshand- schoenen en een by na absurde or dening langs de ring, waardoor heen alleen nog maar verzorgers klommen. Terwyl het er veertig jaar daarvoor na afloop van een partij nog zwart zag van de men sen; een collectieve neurose als Jack Dempsey gewonnen had. Midden m die schitterende verza meling van ouwe beelden begon bij de overgang van zwartwit naar kleur bovendien een nieuw Ame- rikaansbokstijdperk, met daarin de demagogische speelfiguur van de zichtbare vijand. Cassius Clay was de eerste grote bokser die persconferenties be nutte voor propaganda. Aange spoord door handige managers zagen we hoe hy gebruikmakend van de ademloze stilte om hem heen in een schyntoestand van hoogste geïrriteerdheid raakte en daarvan zichtbaar genoot. Zodra Ali maar ergens een camera ont waarde, keek hij er recht in, met van die grote werktuigelijke ogen, en per zin werd hij bozer. Eerst op journalisten, later op de witte gangsterwereld, die hij verachtte omdat z'n voorouders huisnegers waren geweest, veldnegers en hutnegers. En dat zei hij dan ook. Maar altijd en voornamelijk bral de hij ter stimulering van het feit dat iedereen moest kijken en riep hij dat hij z'n tegenstanders in het aanstaande titelgevecht geen mo ment van genade zou gunnen. I am the King. Mohammed Ali verliet daarmee de harmonie, die de zwartwit- beelden tot een feest hadden ge maakt voor een kwaadheid, die in kleur met klopte. Toen was het einde van de documentaire in zicht. Natuurlijk hadden z'n grootste te genstanders Foreman en Frazier ook baat bij deze geheel nieuwe vorm van afficheren, en toen hy er m de midden zestiger jaren mee begon vonden we 't allemaal leuk, zo'n gek op het sprekerspo- dium. Maar nu ik de hele boksge- schiedenis aaneengeregen terug zag vond ik het tijdperk-Ali toch deondraaglijkste. Want weg was de charme die Rocky Mareiano even tevoren nog had laten zien door met een hoed op de pers te woord te staan. Een stier in de ring, maar een mens daarbuiten, Daar was ook Max Ba er, die als een kleine lachende worm de draak stak met een te genstander die een kop groter was. Joe Lewis, met dat onschul dige jongenshoofd en Jack Demp sey in 1921 in de Jersey City Are na met die boksbroek, zoals u die kent van vergeelde plaatjes 'Groe ten uit Sehevemngeri. Ik zag een persconferentie in 1951 waar slechts twee enorme handen wer den getoond en dat was 't. En na afloop zei een radioverslaggevti met dat mooie snerpende metalen klank van Polygoon: 'Geef elkaar een kus en vergeet het'. Hy had dne lullige vragen gesteld en de rest overgelaten aan de fantasie van het publiek en toen wist ik 't zeker: dit is het Niet dat van nu.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 6