Rotterdams Dagblad 17 PvdA'er heeft spijt van 'ja' tegen rijksweg A 4 Bankenvooreven D66 vindt dat raadslid Reuder ink niet in de politiek thuishoort u I 'Ik dacht dat mijn laatste uur had geslagen' CDA krijgt senlorenberaad Geluidshinder beroert gemoederen in de Hoek ■4S Aanrijding door voorrangsfout Brandje in school Man valt van pier Klachten over milieu Rituelen en huwelijk I KONUNEMDUr DORPSSTRAAT! 74 -BARENDRECHT- TEL. 0180-611100 KONUNENDkJK Waterweg Dinsdag 17 september 1996 Hoek van Holland De Wet Ge luidshinder staat woningbouw eigenlijk in de weg m de omge ving van de Cordesstraat in :Hoekvan Holland. De 62 wonin- *gen mogen pas worden gebouwd gfe de industrie in de omgeving ^minder herrie maakt. De provin- Zuid-Holland is echter be- «öd voor dit woningbouwproject Wgeluidsnormen op te rekken. Plaatselijk politicus D. van Wijn gaarden (Hoeks Weizijn) vindt de omgekeerde wereld. Van fWyngaarden lichtte gisteren bezwaar toe op een hoorzit ting van de Raad van State. Hij 4rpk ervan leer tegen het besluit de provincie om soepel te rijn en de grenswaarden bij te stellen. „Het oprekken van de normen hoort slechts mogelijk te zijn ais verantwoordelijke be drijven er alles aan hebben ge daan om de geluidsproductie te rug te brengen. Aan die voor waarde is niet voldaan." Van Wijngaarden, die ten aanzien van nieuwbouwplan Ganzen- duin dezelfde bezwaren heeft, vreest dat bij de industrie de druk om te saneren wegvalt in dien er voor elk nieuwbouwplan simpelweg hogere geluidsgrens- waarden worden vastgesteld. De huidige bewoners van Hoek van Holland blijven op die manier lijden onder geluidsoverlast. Volgens een woordvoerder van GS kunnen alleen toekomstige bewoners van de nieuwe wijken bezwaar maken tegen de hogere grenswaarden op grond van de Wet Geluidshinder. Anderen, zelfs als ze zoals inhei geval van Van Wijngaarden op slechts en kele honderden meters van het plan Ganzenduin wonen, gelden in de ogen van GS niet als be langhebbenden. De Raad van State maakt over zes weken be kend of GS van Wijngaarden te recht met-ontvankelijk hebben verklaard. Door Desiree van der Jagt Schiedam Het Schiedamse raadslid M. E. Reuderink (PvdA) is teruggekomen op het vorige week door de Schiedamse de legatie ingenomen standpunt in de regioraad om voor de brief over de komst van de snelweg A 4 te stemmen. „Met wat ik toen wist kon ik niet anders dan er tijdens de stem ming vandoor gaan Vlak voor de stemming bleek dal één van de le den vooraf overleg had gehad met onze wethouder en dat er besloten was om voor te stemmen. Ik dacht dat er een nieuw Schjedams standpunt over de A 4 was en daar wilde ik met tegenin gaan. Met wat ik nu weet had ik me aan het aloude Schiedamse standpunt ge houden en dus tegen gestemd," zegt Reudennk bijna een week na de stemming D66'er M Hout kamp reageert fel op de omme zwaai van Reuderink. „Dit is bela chelijk. Die man kan geen beslis singen nemen en hoort dus niet m dc politiek thuis." Volgens raads lid E.D van Collenburg (WD), die namens de Schiedamse af vaardiging tijdens de regioraad een stemverklaring aflegde, heeft Reuderink het verkeerd begre pen „Mijn stemverklaring ben ik begonnen met te zeggen dat de gemeente Schiedam nog steeds tegen is, maar dat de realiteitszin ons gebiedt te zeggen dat als de A 4 er toch komt, het wel onder de voorwaarde van volledige onder tunneling moet zijn. Vandaar dat wij het voorstel van het dagelijks bestuur ondersteunden." De stemverklaring is strydig met de inhoud van de brief. Het door de Schiedammers ondersteunde schnjven bevat een onverbloem de oproep aan de minister om de A 4 aan te leggen De weg wordt 'noodzakelijk' genoemd voor de economische ontwikkeling van de regio. De A 4 wordt voorts gety peerd als een 'cruciale ontwikke- lingsas' Uitglijders In de regioraad hebben de leden een 'regionale pet' op en dat is voor velen moeilijk te begrijpen, blijkt uit de reacties die de vier raadsleden hebben gekregen. Van Collenburg' „Het is hard nodig dat gemeenten regionaal gaan denken Het is uitermate bedroe vend dat ze dat alleen willen als het ze zelf met raakt. Schiedam heeft tijdens de stemming geko zen voor het algemene regionale belang en dat spoort niet met het Schiedamse belang. Er wordt nu gesproken over afzwaaiers en uit glijders. Zo zie ik dat absoluut niet. In de regioraad staat het re gionale belang voorop, maar dat zal ik nog vaak moeten uitleg gen Verraad De hard«te uitspraak over het stemgedrag van de Schiedamse afvaardiging kwam zondag uit de mond van de Schiedamse wethou der A. F. de Leede (GroenLinks). Hij noemde het afwijkende stand punt van de Schiedamse raadsle den 'verraad'. De verbijstering, die hij v irige week nog verkon digde, was inmiddels omgeslagen in woede, liet hij zondag tijdens een demonstratie tegen de komst van de A 4 weten. Van Collenburg wil niet reageren op die uitspraak. „Hij is het niet eens met mijn zienswijze, maar om dat meteen verraad te noe men. Daar kan ik niets mee," zegt ze. CDA'er G. Kaptein denkt dat De Leede de uitspraak in zijn woede heeft gezegd. „Het is nogal wat, maar ik snap best dat hij zo reageert. Zijn club is teleurge steld en hij was kennelijk zo van de kook dat hy dan dit soort din gen zegt. Normaal gesproken is hij veel te vriendelijk om dit soort uitspraken te doen. De komende tijd komen we elkaar nog wel te gen en dan zal ik hem vertellen dat hij dit soort dingen met had moeten zeggen." Kaptem heeft de afgelopen dagen al vele malen toelichting moeten geven op de geruchtmakende stemming. „Van alles en iedereen belt, maar dat hoort erbij," zegt hij. Cok hij is het oneens met uit spraken over schuivers, uitglij ders en afzwaaiers van de vier Schiedamse raadsleden. „We zou den het front tegen de snelweg hebben geschaad. Welk front dan? Het front dat absoluut hele maal mets wil?" Ook Reuderink heeft zich de afgelopen dagen moeten verantwoorden. Maar dan vooral tegenover zijn partygeno ten. „Binnen de partij is iedereen overwegend tegen. Zij wilden we ten wat daar in godsnaam nou was gebeurd. Ook ik had het liefste te gen gestemd en de manier waarop ik me daar aan de stemming heb onttrokken verdient geen schoon heidsprijs." Reuderink zat tijdens de stemming op het toilet. Dat de Schiedammers m de regio raad door De Leede worden beti teld als verraders gaat Reudennk veel te ver. „In de regioraad ver woordde De Leede destijds het standpunt van GroenLinks en niet dat van Schiedam. Nu hij uit de regioraad is gestapt, past het De Leede niet om de anderen ver raders te noemen. Voor een wêt- houder is dat buitengewoon on parlementair." Maassluis Een 30-jange auto- 'mphilist uit Maassluis heeft gis- tgrjnorgen een aanrijding veroor zaakt doordat hy op de Dr, Jan Schoutenlaan geen voorrang ver leende aan een 46-jarige plaatsge noot. De veroorzaker had zijn auto gekeerd en zag vermoedelijk door de laagstaande zon de auto van de 46-jarige Maassluizer met De 46- jarige man is met hoofdpijn naar het Holy Ziekenhuis gebracht. Beide auto's raakten behoorlijk beschadigd. Vlaardingen Onbekenden heb ben gisteravond een raamkozijn 2jan een schobt'"Sa^de Da Costa- .straat in brand gestoken. Het raam werd vernield en het gymlo kaal liep waterschade op door de bluswerkzaamheden van de brandweer. Hoek van Holland Een 85-jarige Rotterdammer is gistermiddag gewond geraakt toen hij op het Noorderhoofd van Cj pier in Hoek van Holland viel. De man wilde een plas water ontwijken en liep over het verhoogde randje van de pier aan de zijde van de Water weg. Hij verloor zijn evenwicht en vjgfcp de betonnen blokken. Drie oiSSjganders hielpen de man weer opeind. De Rotterdammer is meteen hoofdwond naar het Holy -Ziekenhuis in Vlaardingen ge bracht. Maassluis In de maand augus tus kwamen er 31 klachten bin nen bij de milieucontroieur in Maassluis. De maand ervoor wa ren dat er 51. Er werd herhaalde lijk geklaagd over bewoners van flats die hun grof huishoudelijk afval in de gezamenlijke kelder ruimten dumpten en het daar da genlang lieten staan. Ook kwa men er klachten binnen over overlast van vogelpoep, veroor zaakt door het in deze tijd van het jaar onnodig voeren van de die ren. De klachten over afval op de galerijen zijn met de woningstich ting besproken. Maassluis Over de huwelijksri tuelen in hun land vertellen vrou wen op donderdag 26 september in gebouw Le Carillon in Maas sluis. Het Intercultureel Vrouwen Netwerk houdt dan een bijeen komst die in het teken staat van trouwen. De organisatie vraagt bezoekers om trouwfoto's mee te nemen. Er wordt ook een film ver toond waann drie verschillende trouwpartijen aan bod komen, na melijk een christelijke, een isla mitische en een hindoestaanse bruiloft. De bijeenkomst is ge pland van 9.30 tot 11.30 uur m ge bouw Le Carillon (tegenover de Schuurkerk). -t-.h*. Na eerdere werkzaamheden aan de buitenzijde onttrekt de restauratie van de Singelbasiliek zich tegenwoordig aan de blik van passanten. Het echte werk vindt nu plaats aan het interieur, maarzo nu en dan geven de bouwvakkers hun geheimen prijs. Zoals gistermiddag, toen een tiental uit de vloer gesloopte kerkbankjes voor even werden geparkeerd op de stoep van de kerk. De kerkbankjes zijn tijdelijk verwijderd om vrij baan te maken voor de restauratiewerkzaamheden, die op dit moment in het ach terste gedeelte van het kerkgebouw plaatsvinden. Tijdens de verbouwing blijft 'de winkel' gewoon open. De missen vinden plaats in het voorste gedeelte van de kerk, direct achter de hoofdingang aan het Stadserf. Ats het eerste deel van de restauratie gereed is, worden de diensten naar de nu door bouwvakkers gedomineerde helft van de kerk verplaatst. De restaurateurs kunnen dan terecht in het voorste gedeelte van het kerkgebouw. De werkzaamheden verlopen naar tevredenheid, meldt pastoor Vismans van de Singelbasiliek. foto Oennes van der Wel/Roel Dijkstra Door Mariette Olsthoom SchiedamNog even en ik ben er geweest, schoot er door haar hoofd. „Ik dacht ik roep nog twee of drie keer en als er dan nog geen hulp is dan vinden ze me dood in die put." Terugdenkend aan het meest be nauwde uur uit haar leven komen -alle emoties weer boven. Het ge beurde zaterdagmorgen op volks tuinencomplex Vijfsluizen. De 59- jarige J. Golverdïngen wil een kopje koffie gaan zetten in het huisje dat zij nog maar net drie weken gezamelijk met haar kin deren huurt. Ze ïoopt naar buiten om de hoofdkraan open draaien die zoals gewoonlijk is afgezet. Liggend op haar buik reikt ze m de put naar de kraan. „Op het moment dat ik 'm open wilde draaien ben ik vermoedelijk uitgegleden of ik heb misgegre- pen. Vervolgens ben ik er zo inge schoten," vertelt de Schiedamse over haar val. Ze komt met haar hoofd klem te zitten tussen de waterleiding en de wand van de put. Een oog be landt op een aftapkraan. Meteen vanaf het begin roept ze om hulp, maar die blijft uit. Het seizoen is afgelopen en weinig mensen zijn die dag naar hun volkstuintje ge trokken. Mevrouw Golverdïngen voelt het water in haar mond en haren lopen en denkt: „Ik kom zo Gebutst en orider de blauwe plekken, maar mevrouw Gol verdïngen kan haar hachelijke avontuur nog navertellen. Foto Roet Dijkstra vast te zitten dat ik er niet meer uit kan. Die put is zo groot en ik ben zo klein, als ze me nu niet red den, ben ik weg." Dan verschijnt haar redder in nood. Maar die luijgt de Schiedamse in z'n eentje niet los. De man slaat alarm en in een mum van tijd is de politie, de brandweer en de ziekenwagen ter plekke. Zelf kan mevrouw Golver dïngen zich hier niets meer van herinneren. Maar ze heeft zojuist haar Vlaardingse redder aan de lijn gehad die haar er alles over heeft verteld. Nog deze week wil ze hem persoonlijk gaan bedan ken. „Hij zei: nou, ik ben blij dat ik je hoor, want ik gaf je niks meer. Je was helemaal slap." Zelf heeft ze het idee dat ze maar even ondersteboven in die put had gehangen. Maar al met al was het een uur geweest voordat ze blauw aangelopen uit haar benar de positie werd bevrijd. „Ik heb tot aan mijn borstrand geen kleur meer gehad. En aan een oog hing een dikke bal, zo klem had 'ie ge zeten," heeft het slachtoffer zich laten vertellen. Koud In het Schieland Ziekenhuis is zij vervolgens onderzocht en behan deld aan haar hoofd- en nekver- wondingen. „Ik heb een uur drijf nat op die brancard gelegen. En ik had het maar koud. 'Laat me nou maar naar huis gaan,' dacht ik." En nu, dne dagen nahet ongeluk, waagt mevrouw Golverdïngen zich weer met zonnebril naar bui ten. De hoofdpijn is nog steeds niet te harden. „Het lijkt wel of mijn kop in elkaar rit gedrukt," zegt' ze. Haar linkeroog is dik, rood, blauw en geeL Op haar hoofd zit een grote bult. Onder haar kin een blauwe plek, haar rechterarm is beurs'. Eigenlijk doet alles pijn tot aan haar borst toe. Van de dokter moet ze diep ademhalen, zodat er geen viezig heid in haar longen achterblijft. De eerste nacht heeft 2e alleen maar blubber overgegeven van het slootwater uit de put. Het zal nog wel even duren voor dat de ergste schrik voorbij is. „Je kunt je niet voorstellen dat je in zo'n benauwde positie terecht komt dat je gaat denken dat je laatste uur heeft geslagen," zegt het slachtoffer achteraf. „Waren ze een kwartier later gekomen dan... Maar ik ben eruit gekomen en daar ben ik mijn redder ontzet tend dankbaar voor." Het tuincentrum verwijt zij niets. „Ik ben er met mijn smalle smoel tje gewoon tussen gegleden. Het is mijn eigen schuldVolgend weekeinde gaat ze gewoon weer naar haar tuinhuisje in Vijfslui zen. „Maar op mijn buik de kraan aanzetten doe ik van z'n levensda gen niet meer. Ik ga er nu met mijn beide voeten in staan." Door Jan Rozendaal Vlaardingen Het CDA in Vlaar dingen gaat een seniorenberaad oprichten. Afdelingsvoorzitter P. van der Zwan heeft dat gister avond aangekondigd na een door de christen-democraten belegde miniconferentie over modernise ring in de ouderenzorg. Deze bijeenkomst in de Bethel- kerk was bedoeld om een dialoog met de ouderen in Vlaardingen in gang te zetten. „In het jaar 2000 is 28 procent van de inwoners van Vlaardingen 55 jaar of ouder," be nadrukte wethouder A Kool, één van de panelleden, maar eens. En Tweede Kamerlid C. Bremmer stelde: „Het CDA heeft (landelijk én plaatselijk, red.) twee jaar gele den de verkiezingen verloren doordat we nogal onvoorzichtig met een aantal kwesties met be trekking tot de ouderen zijn om gegaan." Daarom, stelde voomtter Van der Zwan, wil het CDA de dialoog met de ouderen m Vlaardingen een structureel karakter geven. Dat seniorenberaad moet de politiek voeden met ideeen en wijzen op problemen. Het was koren op de molen van de oudere toehoorders. Na de inlei dingen, waarvoor ook J. Bol (directeur van de Stichting Oude renwerk Vlaardingen) en G. van Weelden (Thuiszorg Nieuwe Wa terweg-Noord) waren gevraagd, vond de zaal dat ze toch wel een beetje te veel ais hulpbehoeven den werden afschilderd. Bijna zielig Als oude, zieke, bijna zielige men sen. „Waarom wordt er alleen maar gepraat over 'zorg vóór ou deren', in plaats van 'zorg mét ou deren'," merkte iemand op. De CDA'ers realiseerden zich dat wel Want ouderen zijn niet alleen mensen met ervaring, zij hebben over het algemeen ook veel vnje tijd. Kortom: een groep mensen die zich verdienstelijk kan maken voor de samenleving. En mevrouw Bol van de Stichting Ouderenwerk Vlaardingen zei het zo: „Hooguit tien procent heeft verzorging nodig." Maar toch doemt er in de toe komst een kwetsbare groep op: De 80-plussers met een laag inko men en een grote zorgvraag. „Die mensen hebben ons hard nodig," aldus Bol. Van Weelden sprak in dat verband van 'dubbele vergrij zing'. „De mensen worden ouder en daardoor nemen de mogelijk heden tot mantelzorg (familie of buren die voor opa en oma zorgen, red.) af. Want zoon of dochter zijn ook al in de zestig als zij voor hun vader en/of moeder van 90 moeten zorgen." Familieleden en buren steken als 'mantelzorgers' nu nog voor ze ven keer zoveel tijd in de verzor ging van ouderen dan de profes sionele thuiszorgers. Met andere woorden: de komende jaren moet er veel meer geld in de thuiszorg worden geïnvesteerd. Hij voerde daarvoor als redenen aan dat ou deren zo lang mogelijk thuis wil len blijven wonen en bovendien dat een plekje in een verzorgmgs- of ziekenhuis (het ryk) veel meer geld kost. By de Thuiszorg Nieuwe Water weg-Noord gaat nu jaarlijks veer tig miljoen gulden om, waarvoor tienduizend kinderen en even veel ouderen worden geholpen. Het kabinet maakte vandaag be-, kend dat volgend jaar 45 miljoen gulden extra voor de thuiszorg be schikbaar komt, waarvan waar schijnlijk een ton of vier naar het Waterweg-gebied komt. Geld dat volgens Van Weelden hard nodig is om geen wachtlijsten te krijgen. Eerder dit jaar had de thuiszorg in dit gebied daarmee voor het eerst te maken, maar de wachtlijst is in middels byna weggewerkt. «ra. 1 ow-- KEÜkENSIUXO V*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1