15 Schipperskinderen tussen wal en schip JM Rotterdams Dagblad Sluiting leefgroephuizen door bewoners aangevochten Duikers inspecteren Monsterschesluis 'Woningbouw in groen Westwij k milieuramp' Stadshartdag is start van nieuwe traditie Fietsers gewond na botsing Kaarters door politie gestoord Bonnen voor hardrijders Inbraak in postkantoor Schiedammer licht sociale dienst op Verzot op drop Vrouw trapt in babbeltruc Winkeldief na worsteling aangehouden Kunstenaar Tange aan de slag in Udine Muziek en vuurwerk op het Veerplein Verkeerde foto Hoek krijgt milieu-wegbrengstation Tuincentrum/ Bloemsierkunst De Kloosterhof "tot zieMj tW de h/itoket ooi leuke ideeën.! ."tele-toonO! SI41286ëe LU Waterweg Woensdag 18 september 1996 Maasslu isTwee fietsers zijn gis termiddag op de Wagenstraat te gen elkaar gebotst. Een 11-jarig meisje uit Maassluis stak over op het moment dat van de andere kant van h<4 fietspad een 18-jari- ge Maassluise aan kwam rijden. De twee konden elkaar niet meer ontwijken. De fietsers zijn voor onderzoek overgebracht naar het Holy Ziekenhuis in Vlaardingen. Vtaardingen De politie heeft vannacht zes kaarters uit een café aan de Dr. W. Beckmansingel ge haald. De mannen zaten na slui tingstijd om geld te spelen. De po litie zag nog licht branden in de horeca-gelegenheid en ging daar om naar binnen. De 28-jarige eige naar van het café krijgt een pro ces-verbaal. Vlaardingen Bij een snelheids controle op de Mr. L. A. Kesper- wegzijn gisteravond 24 automobi listen bekeurd omdat ze te hard reden. De hoogste gemeten snel heid bedroeg 80 kilometer. Maassluis In het postkantoor aan de Koningshoek is gisteren ingebroken. De voordeur was ge forceerd en een ruit van de tus sendeur stukgeslagen. De in braak werd rond halfzeven opge merkt door een voorbijganger die de politie waarschuwde. Er zijn vermoedelijk drie buzzers en wat kleingeld weggenomen. Schiedam Een 33-jarige Schiedammer heeft de sociale dienst voor ongeveer 10.000 gul den opgelicht. Uit een or.derv.oek van de sociale recherche blijkt dat de man in 1991 en 1992 ten on rechte een uitkering heeft ont vangen. De Schiedammer bleek in die tijd ook gewoon te werken. Hij moet het geld terugbetalen aan de sociale dienst. Schiedam Een zoetekauw heeft in de nacht van maandag op dins dag een auto op het Laagland opengebroken om er vandoor te gaan met een bijna leeg zakje drop, De autokraker liet de rest van de spullen, waaronder een ra diocassetterecorder, gewoon in de auto liggen. Schiedam Een vrouw uit Maas sluis is gisteravond het slachtof fer geworden van een babbeltruc. De Maassluise liep over het Broersveld toen zij wérd aange sproken door vier mannen die geld inzamelden voor een goed doel. Het viertal wilde alleen be dragen vanaf honderd gulden ont vangen.'Het slachtoffer schreef daarop een cheque uit. Bij na- waag op het politiebureau bleek de genoemde stichting echter van niets te weten. De stichting haalt geen geld op, maar deelt kranten uit. Schiedam Na een worsteling met de politie kon gistermiddag een 24-jarige winkeldief uit Den Haag op de Koemarkt worden aangehouden. De Hagenaar had het winkelpersoneel bedreigd door te zeggen dat hij ze neer zou steken en stond daarna te wach ten in een tramhokje. Toen de politie erbij werd ge haald, wilde de man vluchten door in de tram te stappen. De man kon uiteindelijk geboeid naar het bureau worden afge voerd. Hij bleek een paar schoe nen te hebben gestolen. Schiedam De schippers kinderen in Schiedam luiden de noodklok, omdat zij het dak boven hun hoofd dreigen te verliezen. De schipperskinderen wonen in vier zogeheten leefgroephuizen, maar door bezuinigingen moeten de huizen de komende jaren wor den gesloten. Het doek voor het huis De Schoolstraat zal dit jaar al vallen en over twee jaar moeten de overige drie huizen in Schiedam dicht. De kinderen wor den na de sluiting weer onderge bracht in de traditionele schip- persinternaten. Om sluiting van de huizen te voorkomen bieden de schipperskinderen volgende week woensdag een petitie aan aan staatsecretaris Terpstra. Zij komt dan voor een informeel werkbezoek naar de Schiedamse huizen. De kinderen, inmiddels verenigd in een jongerenraad, willen dat de staatssecretaris al haar invloed aanwendt om de be slissing van het stichtingsbestuur om de huizen te sluiten alsnog te rug te draaien. Voor de kinderen is het bezoek van de staatssecreta ris de laatste strohalm. Het bestuur van de stichting ka tholieke instellingen voor sehip- persjeugd en kermiskinderen (Katins) besloot in juni dat de hui zen dicht moeten en dat de kinde ren daarna worden ondergebracht in autonome leefgroepen in de traditionele schippersinternaten. Het bestuur kwam tot die beslis sing omdat de leefgroephuizen te duur zijn. De personeelskosten in zo'n huis bedragen 24.000 gulden, tegen 18.000 gulden in een inter naat. De leefgroephuizen werden in 1984 geopend door de toenmali ge staatssecretaris Van Leijen- horst. De vier huizen kwamen voort uit het schippersintemaat De Uitkijk in Schiedam. De Uit kijk ging in 1993 na een fusie op De bewoners van het leefgroephuis aan de BK-laan 33 genieten nu nog van hun eigen plek. Maar de schipperskinderen zijn boos, want als het aan het bestuur ligt, moeten ze over twee jaar weer in een internaat gaan wonen. Foto Dennes van der wei/Roei Dijkstra in Katins. De schipperskinderen worden in de ieefgroephuizen in kleine groepjes opgevangen. Een nieuwe vorm van opvang die vol gens woordvoerder Kees Elbersen de toekomst leek te hebben. In de leefgroepen wonen maximaal twaalf kinderen in de leeftijd van zes tot achttien jaar. Kinderen uit één gezin wonen bij elkaar zodat de huiselijke situatie zoveel mo gelijk blijft gehandhaafd. De leef groepen zijn gehuisvest in 'gewo ne' rijtjeshuizen en ieder huis functioneert autonoom. De om gang met de 'wal-samenleving' is daardoor optimaal. Volgens Elber sen is dit van groot belangvoor de volledige integratie van schip perskinderen. In de leefgroepen worden de kinderen individueel begeleid en benaderd. Ook het contact met de ouders is zeer in tensief. „Dit is een werkwijze die fundamenteel verschilt met die in traditionele schippersinternaten en deze bijzondere aanpak staat nu op de helling," zegt Elbersen. De bewoners en begeleiders heb ben al van alles geprobeerd om het bestuur op andere gedachten te brengen. De ondernemings raad, die ook tegen de sluiting is, kwam tevergeefs met een alterna tief. Ook een poging om in Den Haag geld los te krijgen mislukte. Ook staatssecretaris Terpstra hield de geldkraan dicht. Zij is van mening dat de internaten ge privatiseerd zijn en dus zelf hun eigen boontjes moeten doppen. In een uiterste poging doen de kin deren volgende week opnieuw een beroep op de staatssecretaris. Nog de hele week zal het duik- en bergingsbedrijf W. Smit uit Rotterdam nodig hebben om de Monsterschesluis in Maassluis schoon te maken. Met het uitbaggeren van de Maassluise binnenhaven is vorige week begonnén. Nadat begin deze week het slib onder het gewelf aan de Hoogstraat en de Noordvlietkant is weggehaald kan nu worden gekeken of het water helder ge noeg is voor de duikers. Als dat niet het geval is, wordt eerst nog het water ververst. Aan het eind van de week kan de inspectie daadwerkelijk beginnen. Dan gaan de duikers met videocamera's het water in om de technische staat van de sluis te beoordelen. Opdrachtgevers voor het onderzoek; Hoogheemraadschap van Delfland en de gemeente Maassluis, zullen als de resultaten van het onderzoek klaar zijn moeten beslissen of de sluis nog kan worden gerestaureerd en weer in gebruik kan worden geno men voor de pleziervaart Het onderzoek naar de technische staat kost 65.000 gulden. Foto Dennes van der Wei/Roei Dijkstra Vlaardingen Woningbouw in de groenstrook langs rijksweg A 20 in Vlaardingen leidt tot een kapitaalsvernietiging van ruim 700.000 gulden, zo heeft tegen stander V. Sweers uit de Gijsb- recht van Amstelstraat berekend. Hij noemt het bedrag in een brief aan de Vlaardingse afdeling van de Vereniging Milieudefensie. Hij schrijft teleurgesteld te zijn over het feit, dat de vereniging geen activiteiten heeft ontplooid om deze 'milieuramp' te voorkomen. In de groenstrook langs het fiets pad Rondom West gaan volgens de briefschrijver 232 bomen met een gemiddelde omvang van 117 centimeter verloren. Volgens de 'methode Raad' vertegenwoordi gen die een waarde van 720.639 gulden. Bij die methode wordt uit gegaan van omvang, conditie, standplaats en plantwijze van de betreffende bomen. De meeste bomen (137) hebben een omvang van 120 centimeter, maar er zijn er ook vijf van 80 en vijf van 140 centimeter. Sweers meent, dat voor een groenstrook van gelijk formaat geen ruimte terug te vinden is in de Westwijk. „Met het Plan van Aanpak wordt de wijk volledige volgebouwd.'' Het plaatselijk be stuur van Milieudefensie krijgt de waag voorgelegd of zij alleen maar in actie komt bij industriële vervuiling en de gemeente Vlaar dingen buiten schot houdt. Vlaar dingen wil, volgens het plan West- wijk 2005, ongeveer 160 woningen langs de rijksweg bouwen als ge luidsscherm tegen de verkeers- herrie van de rijksweg. De realise ring hiervan wacht vooral op goedkeuring van minister De Boer, die via een Algemene Maat regel van Bestuur de wettelijke onmogelijkheid epi zo dicht bij een rijksweg te bouwen moet wegnemen. Schiedam De Schiedamse kun stenaar Jacques Tange is de2e week actief in Udine, een part- nerstad van Schiedam in Italië. Tange werkt met vier collega's uit Duitsland, Slovenië, Italië en Oos tenrijk aan een muurschildering, die het centrum van de antieke Italiaanse stad moet opsieren. Jacques Tange werd geselecteerd door een internationale jury. Het project heet Atelier Europa, Un Murales per la citta (een muur schildering voor de stad). Tange werd met vier collega's uilverko ren uit 22 inzendingen uit diverse landen. Van de kandidaten voor deelname kwamen er vier uit Schiedam Naast de schetsen voor een muurschildering van Tange stuurde de gemeente werk in van Meta Oosters, Esther Zitman en Inge van Haastert. Dat gebeurde na een Schiedamse voorselectie, waaraan werd deelgenomen door tien kunstenaars. In Schiedam werden de kunstenaars geschift door de onlangs in het leven ge roepen Adviescommissie voor Beeldende Kunst. Jacques Tange (I960) is een be kende verschijning in de Schiedamse kunstwereld. Op dit moment exposeert hij bij Wen- drich Art Editions in Rotterdam, Hij is opgeleid aan de Academie voor Beeldende Kunsten. De reis- en verblijfskosten voor Tange worden betaald door de gemeente Schiedam) De muurschilderingen worden aangebracht op beide zij den van een muur van ongeveer twaalf meter. De muur staat in een buitenwijk van de stad, op een plek waar veel jongeren sa menscholen. Het is voor het eerst sinds lange tijd dat in Udine actief aandacht wordt besteed aan he dendaagse beeldende kunst. De Noord-Italiaanse stad werd in 1976 getroffen door een aardbe ving en heeft daardoor de laatste jaren vooral de wederopbouw van de stad moeten financieren. Naast de hernieuwde aandacht voor ei gentijdse kunst legt Udine de laatste tijd meer belangstelling aan de dag voor internationale uitwisselingen. De stad was een aantal jaren slechts slapend lid van de jumelage, waar naast Udi ne cn Schiedam ook Esslingen (Duitsland), Neath (Wales) en Vienne (Frankrijk) lid zijn. Vlaardingen Het moet het be gin worden van een nieuwe tra ditie in Vlaardingen. Met de eer ste Stadshartdag wordt zaterdag 21 september de vernieuwing van het winkelcentrum Liesveld gewerd, maar als het aan de ge meente en het Vlaardingse be drijfsleven ligt is dit slechts het begin. De eerste Stadshartdag is een vuurdoop, want het Vlaar dingse centrum moet aan het begin van elk jaargetijde het to neel worden van allerlei activi teiten. Het stadshart kan eindelijk de concurrentie aan met de winkel centra in de omgeving. Wethou der H.C.J. Roijers {economi sche zaken) is zelfs zo stellig dat volgens hem Vlaardingen door de vernieuwing niet alleen de concurrentie aan kan, maar die ook de baas is. „We hebben in het nieuwe stadshart 85 miljoen gulden geïnvesteerd en daar door hebben we Vlaardingen op een ander niveau gebracht. Het is een uniek centrum geworden waar oud èn nieuw samen ko men en volgens mij - zelfs als je het objectief bekijkt- wint Vlaardingen het hiervan Schiedam." De gemeente Vlaardingen is hoofdsponsor van het eerste Stadshartfeest. Samen"ir_jt het bedrijfsleven is een feestpro gramma in elkaar gezet voor een bedrag van 125.000 gulden. Bij de opzet van het feest is meteen al gedacht aan de toekomst: De gemeente heeft gekozen voor een gestructureerd plan waarin niet alleen het Liesveld centraal staat. Tijdens de opening van het nieuwe winkelcentrum heb ben daarom niet alleen in het nieuwe winkelcentrum festivi teiten plaats, maar in het hele stadshart. Met deze zogenoem de 'Stadsfiartformule' willen ge meente en bedrijfsleven zoveel mogelijk mensen, naar het cen trum halen. De eerste Stadshartdag is ook de start van een aantal jaarlijks te rugkerende activiteiten. Zo is er de uitreiking van het Gouden Stadshart. Een prijs die één keer per jaar wordt gegeven aan een Vlaardinger die in ruime mate heeft aangetoond In woord en daad een positieve sociale of maatschappelijk-culturele be trokkenheid te hebben ten aan zien van de Vlaardingse ge meenschap. Voor het eerst is za terdag ook Lady Stadshart te be wonderen. Als eerste is de eer te beurt gevallen aan Mirjam van der Weel, informatrice bij de plaatselijke VW. Zij zal het ko mend jaar functioneren als am bassadrice van de Stichting Stadshart Vlaardingen, Lady Stadshart is 2eker herkenbaar, want voor haar is door een Vlaar dingse ontwerper speciale kle ding ontworpen. 10.30-10.50 uur. Ontvangst geno digden op het Veerplempavil- joen en optreden showband Ahoy' op het Veerplein. 10.50-11.00 uur. Genodigden naar mast op het Veerplein met muzikaal intro showband Ahoy'. 11.00-11.10 uur. Start feestpro gramma met het in stelling brengen van de Vlaardingse windvaan door burgemeester Stam op het Veerplein. De show-, band Ahoy' brengtdaar een hyrhne. f lwp-11.20 ulir. Uitdelen stads hartvlaggetjes en koekjes door het Stadshartpromotieteam. ll.20-ll.4fl uur. Installatie Lady Stadshart door de voorzitter van- de Stichting Stadshart. 11.50-12.00 uur. Onthulling van beeld op het Liesveld door Lady Stadshart. Toespraak van wet houder H.C.J. Roijers (eeonomischezaken). 12.00-12.30 uur. Toost op de toe komst van het Stadshart en uit delen van 33 vliegers en vlagge tjes aan kinderen op het Lies veld. 12.00-13.00 uur. Optreden show- band Ahoy' op het Liesveld en in het Stadshartgebied. 12.15-12.45 uur. Optreden clown Ronald McDonald op het grote podium op het Veerplein. 13.00-17.00 uur. Dbdelandband II, musicerende Harten in het Stadshartgebied. 13.00-13.20 uur. Finale actie Har tenjagen op het Veerplein. 13.45-14.15 uur. Intermezzo 1, optreden van down .'Ronald Mc- Donaldop hétg^d|)ödium. 15.00-15.15 uur. Uïtti&whg Gou den Stadshart op;fiet'Véërólein. 15.45-17:0tiu^3me^T. mu sicerende harten. V'-V- 1530-16.15 uur.' Intermezzo H, vendelzwaaien op de dansvloer op het Veerplein. 16.30-17.30 uur. Superfinalë Stadshartactie op het Veerplein. 18.00-18.30 uur. Intermezzo III, vendelzwaaien op het Veerplein. 19.00-22.00 uur. Showtime: big band, presentatrice,promotie team en vuurwerk op het Veer plein. 22.00-22.20 uur. Vertoning Pro- motiefilm gemeente Vlaardin gen op het Veerplein. 22.20-22,40 uur. Muzikale pauze: big band, dansronde, show en muzikale finale1 op hetVeer plein, 22.40 uur. Filmvoorstelling De Jurk van Alex van'Warmerdam. Door een techni sche onvolkomen heid bij het maken van de krant van gisteren is bij het Interview met mevrouw J. Gol- verdingen een ver keerde foto ge plaatst. De foto van de 59-jarige Schiedamse, die in het weekeinde aan de dood ont snapte, nadat ze op het volkstui nencomplex Vijf sluizen met haar hoofd in een wa terput vast kwam te zitten, wordt hierbij alsnog af gebeeld, Foto Roel Dijkstra Hoek van Holland De deelge meente Hoek van Holland krijgt een speciaal punt voor het inleve ren van allerlei soorten afval. Tot nu toe bestond alleen de moge lijkheid om grof afval te laten af voeren door de Roteb. Die moge lijkheid blijft overigens aanwezig. Daarnaast kan afval worden afge leverd op het 'milieu-weg brengstation'. Het station wordt zaterdag 28 september om 11.00 uur officieel geopend door porte feuillehouder beheer buitenruim te, Dennie Dukers. Het milieu- wegbrengstation staat op hët ter rein van de Front-office van ge meentewerken aan de Prins Hen- drikweg. Van maandag tot en met vrijdag tussen negen en drie uur kunnen daar zaken worden afge leverd als grofvuil, asbest, hout, puin, tuinafval, glas in drie kleu ren, kleding, chemisch afval, koelkasten, ijzer, gips, bruingoed, vetten en oliën. Een medewerker van de Roteb helpt daar met het scheiden van het afval.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1