11 Kosten Stadserf rijzen de pan uit Scheeres: 'overschrijdingen gaan niet ten koste van andere zaken' Koppelingen herinneren aan 'booming business' Rotterdams Dagblad Overschrijding van oorspronkelijk budget nu bijna 10 miljoen gulden Vlaardinger kan kiezen tussen erfpacht en koop van grond Sloopcommissie ontstemd over tegenwerking college Nepvegers actief in Schiedam Man agressief in gemeentehuis Dronken achter het stuur Bonnen voor hardrijders Rammen van garagepui 'lafhartige jSanslag' PvdA praat over erfpacht Waterweg Donderdag 19 september 1996 Schiedam Twee mannen van ongeveer 30 jaar zijn gisteren in Sehicdam-Noord actief geweest als nep-schoorsteenvegers. De be woners in de omgeving van de Aletta Jacobsstraat en het Kool witjehof kregen argwaan omdat in die straten weinig schoorste nen zijn te vinden. Ze waarschuw den de politie. Maassluis Een 49-jarige Maas- sluizer heeft gistermiddag piok gemaakt in het gemeentehuis. De man werd plotseling agressief. Vanaf de derde verdieping gooide hij een aantal spullen op de grond en sloot zich daarna op in het he rentoilet. Hier vernielde hij een stortbak en een wasbak. Toen de politie de man aansprak werd hij rustig en ging mee naar het poli tiebureau. Maassluis De politie heeft vannacht op de Westlandseweg in Maassluis een 28-jarige automobi list uit 's-Gravenzande van de weg gehaald, omdat hij te veel alcohol had gedronken. De man kreeg een proces-verbaal en een rijver bod van een uur. Hij kon het ver grijp niet afkopen met een boete omdat hij al eerder onder invloed was betrapt. MaassluisBij drie verkeerscon troles zijn gisteren in Maassluis twintig automobilisten betrapt op te hard rijden. In de ochtenduren werd op de Industrieweg gecon troleerd. Daar reed niemand te hard. Op de Westlandseweg reden twintig personen te hard. In de avonduren werd voor automobi listen een verlichtingscontrole uitgevoerd. Hier werden enkele bekeuringen uitgedeeld. Ook de bromfietsers kwamen niet onder een controle uit. De politie waarschuwde twintig bromfiet- SchJedamEen nieuwe tegenvaller van 2,5 mil joen gulden. Burgemeester R. Scheeres zegt dat een dergelijke kostenstijging volgend jaarinder- daad onderdeel kan uitmaken van de eindafre kening van het Stadserf-project Veel leveran ders vragen hogere prijzen dan voorzien. De ge meente kan twee dingen doen: goedkopere alter natieven zoeken of het verlies nemen. Scheeres: „Het zijn zaken die de gemeenteraad moet be slissen." Scheeres is in het college van b en weerstverant- woordelijke voor het Stadserf-project, waarbij gemeentelijke diensten als het archief, de biblio theek en het theater aan een nieuw onderkomen worden geholpen. De bouw begon deze maand precies een jaar geleden en is halverwege. De voorbereiding begon vijf jaar geleden. Zowel bouwkundig als financieel is er volgens Scheeres sprake van een buitengewoon ingewik keld project „Het is werkelijk onmogelijk om voorafin alle details alle kosten te overzien. Op basis van beste weten zijn er stelposten gemaakt voor zaken als de inrichting en de theatertech niek. In de praktijk wordt je geconfronteerd met mee- en tegenvallers. Het is mijn ervaring dat de tegenvallers altijd wat groter zijn dan de meeval lers." Als voorbeeld noemt Scheeres de theatertech niek. „Op een gegeven moment raam je bepaal de voorzieningen, maar de techniek schrijdt voort. Een paar jaar later kunnen er nieuwere en betere voorzieningen leverbaar zijn. Dan doe je jezelf tekort als je daar geen rekening mee houdt Of neem de theaterstoelen. Die bestel je ook niet vijf jaar vantevoren uit de folder van Ahrend. De uiteindelijke kosten laten zich moei lijk voorspellen." Hoger De rekening van architect Ruijssenaars pakt ook hoger uit dan voorzien, merkwaardig genoeg mede als gevolg van doorgevoerde bezuinigings rondes. „Die veroorzaken meerwerk bij de archi tect omdat de tekeningen moeten worden aange past. Maar hij krijgt geen cent meer dan contrac tueel vastligt." Hoe de balans uiteindelijk uitpakt, is afhanke lijk van beslissingen die de gemeenteraad moet nemen. „Wij rapporteren regelmatig om de vin ger aan de pols te houden," zegt Scheeres. „Dat doen we om de bereidheid te peilen om extra kosten te dekken, Is die bereidheid er niet. dan zouer verder op het plan moeten worden bezui nigd." Het college belooft de raad dat de extra investe ringen niet ten koste gaan van andere gemeen telijke plannen in de stad. „We komen met een dekkingsvoorstei dat geen pijn doet in de stad, ook niet als het gaat om afgesproken nieuw be leid. Dat is het uitgangspunt." Ondanks de tegenvallers is Scheeres niet onte vreden over de gang van zaken op het Stadserf. „In andere steden treedt bij gemeentelijke bouw soms een verdubbeling van de kosten op. wat dat betreft mogen wij in onze handjes knijpen met een budgetoverschrijding van vijf procent. Als stad krijgen we er een schitterend gebouw voor terug. Ik ben onder de indruk van de presta ties van de architect. Die man is echt een kunste- Door Care! van der Velden Schiedam Er dreigt opnieuw een forse strop op de nieuw- bouw van het Stadserf, Op het stadskantoor is berekend dat de gemeentelijke nieuwbouw van onder meer een theater, een archief, een raadszaal en een bibliotheek niet lukt voor het door de gemeenteraad beschikbaar gestelde budget van 52 miljoen gulden. De nieuwe budgetoverschrijding bedraagt naar verwachting zo'n 2,5 miljoen gulden. De tegenvaller volgt op een eerde re strop van zeven miljoen gul den. Die kwam in het begin van 1995 aan het licht. De Schiedamse gemeenteraad stelde toen schoor voetend zeven miljoen gulden ex tra beschikbaar bovenop het oor spronkelijke budget van 45 mil joen gulden. Dit gebeurde onder de strikte voorwaarde dat het 'echt de laatste keer' was dat het college voor extra geld bij de ge meenteraad aanklopte. De nieuwe tegenvaller wordt on der meer veroorzaakt door het ho norarium van architect H. Ruijs senaars. De rekening van de Am sterdamse bouwmeester is acht ton hoger uitgevallen dan aanvan kelijk begroot. De wensen van de verschillende gebruikers hebben eveneens een opwaartse druk op de kostenontwikkeling gehad. De bouw van het bibliotheek-ge deelte wordt duurder dan voor zien. Zo wordt het zeshonderd stoelen tellende theater uitge voerd met een elektrische trek- kerwand, een voorziening die in hel oorspronkelijke programma van eisen niet voorkwam. De ex tra kosten bedragen 7,5 ton. De in vestering loopt vooruit op een wij ziging in de ARBO-wet, die de aanwezigheid van een dergelijke trekkerwand verplicht stelt. In juni sprak burgemeester R. Scheeres (eerste verantwoordelij ke voor het Stadserf-project) nog de verwachting uit dat de extra kosten zouden worden opgevan gen door op andere onderdelen van het project te bezuinigen. In middels is echter duidelijk gewor den dat de aangekondigde verso bering van andere onderdelen van het project onvoldoende geld oplevert om de kostenstijging te compenseren. Dilemma Fractievoorzitter P. Groeneweg (PvdA) wil het bericht dat de nieuwbouw op het Stadserf duur der wordt bevestigen noch ont kennen. „Als het zo is, dan moet het college aankloppen bij de ge meenteraad en dan komt de zaak vanzelf naar buiten." Zou er een extra krediet nodig zijn, dan is er volgens hem sprake van 'een groot dilemma.' „Maar ik praat in de veronderstellende zin. Een kostenstijging is geen na tuurverschijnsel dat ons over komt. Alleen voor extra kosten die voortvloeien uit nieuwe ARBO- wetgeving zou ik begrip op kun nen brengen." Coalitiegenoot M. Houtkamp (D66): „De gemeentebegroting van 37Ó miljoen gulden moet ruimte kunnen bieden aan kos tenstijgingen. Maar de hoofdlijn is dat het college eventuele vuil tjes op het Stadserf zelf moet op hoesten." De voorman van D66 eist een 'grondige analyse' in het geval de dreiging van een budgetover- schrjjding wordt bewaarheid. „In dat geval wil ik weten wie verant woordelijk is. Zit de fout binnen danwel buiten de gemeente? Het college heeft in ieder geval acht honderd ambtenaren tot zijn be schikking om de zaak in toom te houden." Fractievoorzitter Kaptein van het oppositionele CDA zou verbaasd zijn als een budgetoverschrijding leidt tot een nieuwe roep om geld. „We hebben speciaal om dit te voorkomen een projectmanager ingehuurd. De burgemeester zit er ook bovenop." GroenLinks en raadslid Th. Schoenmakers (Platform Schiedam) stemden verleden jaar reeds tegen het extra krediet van zeven miljoen. Schoenmakers: „Het CDA diende verleden jam een motie in dat het stadserf géén cent meer mag kosten. Die motie werd overbodig genoemd. Ik ga er dus vanuit dat die motie inder daad niet nodig was. Als het colle ge zich alsnog niet aan het budget houdt, zou dat een afgang zijn." Gemeente-voorlichter M. van Bruggen bevestigt dal er sprake is van een nieuwe budgetoverschrij ding op het gemeentelijke bouw project. Gerelateerd aan de om vang van het project valt de scha de volgens hem 'wel mee.' Bij een eerdere bezuinigingsronde werd de post 'onvoorzien' uit de begro ting geschrapt, waardoor het moeilijk is om tegenvallers bin nen het budget op te vangen. oSSfhartige aanslag, gepleegd op •D£.ens bedrijf," noemt de eige- l"^naar van.het autobedrijf aan dé .étVan Deventerstraat het inci- - rTrdehtwaarvan zijn onderne- ftüng zaterdagochtend het slachtoffer weid. Een Mazda 'j niét drie inzittenden ramde de pui van de zaak op de grens van Rotterdam en Schiedam. ;Bü het incident raakte een 58- -jarige medewerker gewond. -- De garagemedewerker raakte 1 dëarbijbewusteloos.Hijiszon- 'aagavond ontslagen uit het - mi ziekenhuis. De autohandelaar '^iff'zeer verontwaardigd over rihet gebeurde, niet in het minst "btdöat de poütie veroriderstel- dat het hier'vermoedelijk "riging over een ontevreden 'klant: Een bericht met een der- -gelijke strekking gaf de politie .aan de pers. heb. geen boze klanten - reageert de eigenaar van het ^autobedrijf. „Ik begrijp ook 'met wiehet geweest zou kun- den zijn," Zijn zoon vult aan: - zijn een relatief klein be- riörijf. Als het om een ontevre- Tdèn klant- ging, zouden we snel -^kunnen analyseren ora wiehet v'" gaat." '1„De zoon zegt dat hier ging om een poging tot een roofoverval, wilden de voorste auto uit etalage meenemen," legt hij Tilt, 'Het bedrijf heeft naar schatting 30.000gulden schade j^jpgelopen. i*De politie heeft laten weten dat ■°ddor een communicatiestoor- nis onjuiste informatie is ver spreid. Van de geopperde mo gelijkheid dat het zou gaan om een ontevreden klant is niets .gebleken, zegt de politie- nu. De recherche weet niet wat het motief is in deze zaak. Ook gebruiksvoorwerpen kennen een levenscyclus. Na jaren trouwe dienst kunnen ze van de ene op de andere dag worden afgedankt. Wat volgt is een on zekere periode. Volgt er sloop of een opknapbeurt, meldt zich een nieuwe eigenaar of resteert de vuil nisbak of de slopershamer? De status van 'in on bruik' kan zelfs een permanent karakter hebben. Een serie over de charme van op het eerste gezicht nutteloze zaken Door Carel van der Velden Maassluis - Vissers durven het bijna niet te betreden, het vervallen steigertje in het meest westelijke punt je van de Noordgeer. Een serie oude koppelingen herinnert aan bedrijfsmatig gebruik van de aanleg- pier aan de rand van het centrum van Maassluis. Maar het is al jaren geleden dat een met stookolie ge laden schip er voor het laatst aanlegde. Sindsdien ligt het steigertje er in onbruik te zijn. De pier is afgedankt. Toch is het nog maar vierender tig jaar geleden dat de koppelingen op de kop van de vlonder voor het eerst werden benut om stookolie vanuit de schepen over te pompen naar de opslag tanks van Verolko, de verenigde olie- en kolenhan delmaatschappij. Vanuit de tanks werd de brandstof gedistribueerd in het Westland. Een lucratieve han del, want bijna alle kassen werden in het begin van de jaren zestig met stookolie verwarmd. De Verelko werd opgericht in 1955, toen tuinders massaal kolen als brandstof afzworen en overstapten op stookolie. Een aantal brandstofhandelaren zag het gat in de markt en sloeg de handen ineen. Tankau to's reden al snel af en aan, tussen de raffinaderijen aan de andere kant van de rivier en de afnemers. De tankauto's behoorden tot het straatbeeld van Maas sluis, onderweg tussen het Westland en de veerpont naar Rozenburg vice versa. In 1962 zwichtte, het Maassluise gemeentebestuur voor het verzoek van het bedrijf om een overslagsta tion aan de Elektraweg te vestigen. Het bezorgde de chauffeurs een kortere reistijd. Ze waren verlost van de tijdrovende overvaart per veerpont. De olie werd in het vervolg per schip aangeleverd. In topjaren meerden zes- a zevenhonderd lichters bij het steigertje af. Het Maassluise overslagstation kwam als geroepen, want in de strenge winter van 1963 konden de chauffeurs het werk nauwelijks aan. Met hun vrachtwagens van zeven ton waren er dage lijks vijftig ritten nodig om de dagomzet van driedui zend ton op de bestemde plaats te krijgen. De handel in stookolie was een korte sueces-story. De brandstof werd in de jaren zeventig langzaam maar zeker door de tijd ingehaald, zoals kolen twintig jaar eerder. Het werd stukken rustiger aan het inmiddels door een hek afgesloten steigertje. Vanaf 1973 liep de omzet jaarlijks met vijftien tot dertig procent terug. Aardgas was de boosdoener. Verolko probeerde het nog met alternatieve handel als smeermiddelen, vetten en dieselolie, maar het mocht allemaal niet baten. Tien jaar geleden vertrok het bedrijf uit Maassluis. De opslagtanks werden ge sloopt, maar het steigertje werd bij die operatie over het hoofd gezien. Op een deel van het vroegere terrein van Verolko wordt nog steeds in brandstoffen gehandeld, nu door benzinestation Sintmaartensdijk. Enorme tankwa gens voeren de brandstof aan. De oliereuzenjhebben het steigertje in de Noordgeer niet langer nodig. Er is niemand die er nog een cent voor geeft. Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad Door Jan Rozendaal te houden op het grondbeleid en speculatie tegen te gaan. De grond bleef immers eigendom van de gemeente, waardoor de stijging van de waarde van de grond ook in de kas van de ge meente vloeide. Vlaardingen Eigenaren van wo ningen en bedrijven in Vlaardin gen kunnen de grond waarop hun huis of onderneming staat met in gang van volgend jaar kopen. Ook bij de uitgifte van nieuwe grond zal betrokkenen de keuze tussen erfpacht en koop worden gege ven. Dat stellen burgemeester en wet houders voor. De gemeenteraad neemt 2 oktober een belissing. Het gaat duidelijk niet om het af schaffen van erfpacht, maar om een keuze. Volgens verantwoor delijk wethouder H. C. J. Roijers (grondzaken) is deze procedure uniek in Nederland. Inmiddels hebben de gemeenten Rotterdam en Schiedam, waar momenteel ook een onderzoek naar de moge lijkheden om grond te kopen is gestart, interesse getoond in de Vlaardingse methode. Het voorstel van b en w vloeit voort uit de afspraken die de co alitiepartners VVDPv dA, CDA en D66 tweeënhalf jaar geleden in hun programma hebben opgeno men. Belangrijkste argument daarbij was volgens Roijers dat 'de burger kan kiezen'. Daarnaast is het afgelopen jaar bij het onder zoek gebleken dat het de gemeen te ook financiële voordelen ople vert Tenslotte sluit het volgens de wethouder goed aan- op de maatschappelijke ontwikkeling dat de vraag naar eigen bezit is toegenomen. In het verleden is in Vlaardingen' sporadisch grond verkocht Al leen grootwinkelbedrijven als C A en Hema in het centrum kre gen dat voor elkaar. In 1986 werd ondernemers op Het Scheur ook de mogelijkheid gebodenen sinds 1990 geldt dat eveneens voor an dere bedrijventerreinen (Hoogs tad en Marathonweg). Dit bleek een voordeel ten opzichte van bij voorbeeld Schiedam om in Vlaar dingen bedrijven binnen tehalen. Woningen-zonder-erfpacht staan in Vlaardingen nu alleen in Vlaar- dinger-Ambacht en de Oostwijk. In beide stadsdelen komt overi gens ook (veel) erfpacht voor. Speculatie In totaal telt Vlaardingen ruim dertienduizend erfpachtrechten. Vanaf het begin van deze eeuw heeft erfpacht (in vooral de grote steden) een vlucht genomen. Ge meentelijke overheden vonden dit het beste instrument om grip Maar de afgelopen jaren is die op brengst door de rente-ontwikke ling enorm gedaald. Bij het her zien van de erfpachtcanon wat tussentijds gebeurt, zijn huiseige naren en bedrijven minder gaan betalen. Maar de gemeente moest hetzelfde (hogere) rentepercenta ge blijven betalen op de destijds gemaakte investeringen voor het bouwrijp maken. De afgelopen vijf jaar is Vlaardingen daardoor tien miljoen gulden misgelopen. Bruto komt er jaarlijks 8,2 mftjoen gulden aan canonopbrengsten binnen bij de gemeente. Daar te genover staat een evenhoge kos tenpost voor rente errbeheerskos- ten. Zo werd in 1995 'slechts' zes ton verdiend aan rente over beleg de reserves uit eerdere erfpacht opbrengsten. Het bijzondere in de rekenmetho de die b en w voorstaan is dat ook de verwachte winst op de grond in de komende (tientallen) jaren - tot aflopen van het huidige con tract- in de verkoopprijs wordt berekend. Daarvoor staat een ver hoging van de waarde van twe eënhalf procent per jaar. Zie ook pagina 13: Voordelen af kopen erfpacht passen niet op achterkant sigarendoos. Vlaardingen De Vlaardingse* afdelingvan de:.;BvÖA heeff:; vanavond de, ledenvergade-, ring gewijd aan de erfpacht Nas de uitleg van één van de onder--] zoekers, komen 1 vervolgens? Barnouw (VVD),; B. E..van. derf Velde (GroenLinks), en.G..D.; Wicart (PvdA)" aamhet woord om het principiële punt" eaa politiek tintje Wgevenrftearha] is ereendiscussii Dé PvdA-byeenkomst, die om 20.00 um begint,,wordt géhou^': den in zaal Romanof, Hoogs- traat 106 mVlaardingofcril i Schiedam De gemeenteraadsle den Schoenmakers (Platform Schiedam), Reuderink en Siljée (beide PvdA) zijn ontstemd dat het Schiedamse college voorals nog weigert het door hen opge stelde 'slooprapport' ter beschik king te stellen aan de gemeente raad. Het drietal rondde zijn rap portage van sloopwerken vorige week af. Aannemers hebben de gemeente Schiedam van vriend jespolitiek en corruptie bij het aanbesteden van sloopwerken beticht. De drie raadsleden analyseerden het sloopbeleid van de gemeente in de afgelopen twintig jaar. Ze deden dit als een plaatselijke va riant op een parlementaire onder zoekscommissie. Ze troffen tal van onregelmatigheden in het aanbestedingsbeleid aan, zo bleek uit een eerder uitgelekte tussen rapportage. Grote sloopaanne- mers krijgen in Schiedam niet de kans om mee te dingen naar.mil- joenenklussen, zo blijkt uit een onderzoek van het Rotterdams Dagblad. De laatste jaren werkt dat sterk in het voordeel van de Lekkerkerkse sloper Bik, die ne gentig procent van het werk in Schiedam heeft. De commissie stelde in haar tus senrapportage dat er nauwelijks controle op de aan- en afvoer van grond en sloopmaterialen is, waardoor er kan worden gerom meld met vervuilde stoffen. Ook plaatste zij vraagtekens bij de enorme posten, die slopers als meerwerk bij de gemeente Schiedam in rekening brengen. Het college wil wachten met de verspreiding van het rapport tot dat accountantsbureau Ernst, Mo- ret Young klaar is met het on derzoek, dat het in opdracht van het college naar het sloopbeleid en de door slopers gedane be schuldigingen houdt Volgens Reuderink, Siljée en Schoenma kers was dit niet de afspraak. Nu het college tegenwerkt, overwe gen zij eigenhandig het rapport bij de raadsleden thuis te bezor gen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1