14 Schepen varen eigenlijk in de blubber Telfort nieuwe concurrent voor PTT Telecom K'nèx basis koffer Speelgoed van het Jaar Fokker-ingenieurs i gaan niet in op smeekbeden Boeing? Nauwkeurige dieptemeting is van groot belang voor de scheepvaart Veilingen noemen zich voortaan The Greenery Bibliotheken wijzen CAO af; Dé Loiiclen-bridge in Rotterdam. m m Akkoord over chip-privacy MKB is niet allert genoeg Hevea breidt uit in laarzen Directeur weg bij Interbrew PorceleyneFIes weer in de plus British Airways: 5000 banen weg Strop Sumitomo is $2,6 miljard NatNed paait Tina Turner ;£conomen Erasmus snel v .aan 't werk Nu ook Max Havelaar-banaah Rotterdams Dagblad Donderdag 19 september 1996 Amsterdam De partijen binnen het Nationaal Chipcard Platform hebben een akkoord gesloten over nieuwe gedragregels voor chipkaarten zoals de chipknip en de chipper. De gedragsregels zijn van belang omdat de kaart naast zijn betaalfunctie gebruikt kan worden voor registratie van ande re gegevens, waarmee allerlei be drijven graag aan de haal zouden gaan. Afgesproken is dat per soonsgegevens alleen mogen wor den gebruikt voor doeleinden die aan de consument bekend zijn. Bovendien kan de consument steeds nagaan welke data zijn ver gaard en verwerkt, inzage krijgen in de persoonsgegevens en die zo nodig laten corrigeren. Utrecht Ondernemers in het midden- en kleinbedrijf spelen te weinig in op nieuwe trends. Op het moment dat ze een trend sig naleren, wordt er veelal te lang ge wikt en gewogen voordat er een besluit valt over de benodigde in vesteringen. Deze conclusie trekt de Rabobank in zijn jaarlijkse on derzoek onder 75 branches in het bedrijfsleven Hiervoor zijn ruim 3000 MKB-ondememingen on dervraagd. a De Raalter laarzenpro ducent Hevea, onderdeel van ban denfabrikant Vredestein, wil de Britse laaxzencollega Dunfop-Sla- zenger overnemen. Het bedrijf uit Liverpool lelt negentig medewer kers. Door de overneming krijgt Hevea toegang tot de wereld markt met het Dunlop-merk. Breda Ir. H. de Regt, directeur productie, techniek en logistiek van Interbrew Nederland(Oranje- boom, Arcener, Dormnelsch Bier) vertrekt per 1 november. Na aan passingen in de structuur van het 'bedrijf kwam'Dé Regt'vólgens een woordvoerder van Interbrew tot de conclusie dat er voor hem 'niet zoveel werk meer over was'. Eerder dit jaar stapte algemeen directeur J. van Baardwijk op 'we gens verschil van inzicht over het te voeren beleid'. -Delft De Porceleyne Fles heeft in de eerste helft van dit jaar -dankzij het grotere toeristenbe zoek aan Delft, waar het 750 jarig -bestaan wordt gevierd, een winst- jé behaald van ƒ151.000. Vorig jaar "leed de glas-, porcelein- en aarde werkfabrikant in deze periode ahog een verlies van ƒ45.000. Het verlies over heel 1995 was ƒ186.000. Het jaar 1994 was nog 'slechter: een verlies van ƒ576.000. LondenBij British Airways ver dwijnen de komende anderhalf "jaar 5000 banen, voornamelijk op de Londense luchthavens Heath row en Gatwick. De vakbonden vreesden een verlies van 10.000 banen. Het inchecken van passa giers, de bagage-afhandeling en de brandstofvoorziening van vliegtuigen wordt uitbesteed. Tokyo De strop die het Japanse concern Sumitomo heeft geleden door manipulaties van handelaar Hamanaka op de kopermarkt, is veel groter dan was aangenomen. Sumitomo maakte vandaag be kend de raming te hebben ver hoogd van 1,8 miljard dollar tot 2,6 miljard dollar (f4,4 miljard). Den Haag Nationale-Neder- landen zet de Amerikaanse zan geres Tlna Turner in voor zijn nieuwe reclamecampagne. De popster, die vorige week nog in de Amsterdamse Arena optrad, gaat vanaf volgende maand pensioe nen aanprijzen. De televisiespot toont Tina Turner (57) in diverse fasen van haar carrière, met daar bij ook opnamen van haar concert in de Arena, Op de vraag of ze een pensioen nodig heeft antwoordt de zangeres: zeker, mijn fans zijn mijfc pensioenvoorziening. Door Onno Buiter Rotterdam Diepstekende schepen die de Rotterdamse ha ven binnenvaren, varen met hun kiel eigenlijk in de blubber. Want de bodem van de haven gaat niet netjes over van water in klei, maar bestaat uit een drijvende laag slib, dat van boven naar beneden in steeds dikkere samenstelling aanwezig is. Daar waar deze substantie - ook wel 'dik' of 'zwart' water ge noemd- echt te massief wordt om nog doorheen te kunnen varen, dat punt wordt als de bodem van de haven aangemerkt. In de haven van Rotterdam zijn 36 mensen op vijf speciaal daarvoor ontworpen schepen dagelijks be zig om de diepte en andere gege vens als stroming, waterhoogte en temperatuur van het water nauw keurig in kaart te brengen. De ge gevens van deze Hydrografische Dienst van het Gemeentelijk Ha venbedrijfvan Rotterdam zijn no dig om de drukke scheepvaart zo vlot en zo veilig mogelijk af te wikkelen en om de havens zo no dig uit te baggeren. Elke twee tot drie weken wordt elk stukje ha ven opnieuw gepeild. Rijkswaterstaat levert een gelijke bijdrage in het meten en bereke nen van gegevens van de Nieuwe Maas, de Nieuwe Waterweg en de Eurogeul, die schepen tot 57 kilo meter buitengaats een vaardiepte van 22,5 meter moet garanderen. Tenslotte is ook de Koninklijke Marine betrokken bij het doorge ven van gegevens. Die peilt de diepte van de Noordzee en de vaargeul van Hoek van Holland naar de Duitse Bocht. Daarbij ma ken zij steeds meer gebruik van moderne sonar-apparatuur, waar door de gegevens sneller boven water komen en betrouwbaarder zijn. Hoe belangrijk de hydrografische gegevens voor de haven van Rot terdam zijn, blijkt uit de verruim de toelatingseisen voor 's werelds grootste bulkcarrier de Berge Stahl. Eigenlijk kan de Rotter damse haven niet dieper worden gemaakt dan 22,5' meter, omdat het op diepte houden van de de Eurogeul op de Noordzee dan te kostbaar wordt in verhouding tot de opbrengst. Maar door de nauw keuriger berekeningen van de waterdiepte te combineren met de specifieke vaareigensehappen van het schip, blijkt het toch mo gelijk de officiële diepgang te ver groten van 22,5 tot 22,8 meter. Dat betekent dat de Berge Stahl per reis 11.000 ton ijzererts meer kan vervoeren. Per jaar gaat het om 120.000 ton meer. Jan Prince, adviseur van de Direc tie Scheepvaart van het havenbe drijf, legt uit: „De officieel toege stane diepgang van maximaal 22,5 meter is gebaseerd op gemid- RotterdamVan de vorig jaar /afgestudeerde economen aan de Erasmus Universiteit Rot- terdamheefl 92 procent na één v jaar. een betaalde baan gevon- den. Landelijk, als twee andere economische faculteiten (Maastricht en Tilburg) wor den meegeteld, ligt dit percen tage één procent lager. Van' de .afstudeerlichtmg 1995 is van de Erasmus Universiteit, slechtst procent nog werkzoe- 'kendT' Dat .blijkt uit een onderzoek ondèr de in 1995 afgestudeer den-van drie economische fa culteiten in Nederland. Voorts valt op dat van de Rotterdamse afgestudeerden 61 proeent een vaste aanstelling heeft terwijl dat landelijk slechts 55 piocent is. Ook ligt het gemiddeld maandinkomen bij de groep EUR-eeonomen. hogen 4030 gulden tegen 3880 gulden als landelijk gemiddelde. delde voorspellingen over het vaargedrag van schepen. Zulke schepen kunnen om te beginnen alleen bij vloed de haven binnen varen en moeten dan een minima le hoeveelheid water onder zich hebben, of beter gezegd 'dik' wa ter, om ook bij deinen en slinge ren voldoende afstand van de bo dem te houden. Als een schip met zo'n diepgang zes graden slingert, hgt hij officieel al twee meter die per. We hebben voor zulke sche pen een systeem ontwikkeld om het deimngsjiiveau te kunnen voorspellen. Per schip hebben we verschillende contrólemetingen gedaan om te zien hoe het zich bij bepaalde soorten golven en wind houdt Dat stoppen we in één pro-J gramma. En daaruit blijkt dat de Berge Stahl bij het binnenvaren kan volstaan met minder kielwa ter," aldus Prince. „Dankzij de nieuwe aparatuur hebben we die verfijningen kunnen aanbren gen." Echolood Het opnemen van de dieptes ge beurde tot voor enkele jaren nog met een echolood. Dat betekende volgens commandeur Egon Bak ker van de Koninklijke Marine en voorzitter van de Hydrographie Society Benelux erg veel werk, omdat er per meting slechts één klein stukje bodem kon worden vastgesteld. Tegenwoordig komt Dit model geeft weerhoveel 'kielspeling'ermoetzijn. Rotterdam heeft hiervoor, net als vele andere havens, een norm gesteld. Zo moet bijvoorbeeld een groot containerschip op de rivier min stens éen meter water onder de kiel overhouden. Foto Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam sonarapparatuur beschikbaar die in één peiling een steeds groter stuk bodem in kaart brengt. Het wachten is volgens hem op be trouwbare apparatuur die de pei lingen vanuit een vliegtuig of een satelliet kan uitvoeren. „Mis schien is de techniek over enkele jaren eindelijk zover. Op dit mo ment zorgt de breking van het licht in het water en de weerschij- ning van de zon op het waterop pervlak nog voor te onbetrouwba re metingen." De hydrografie is voor de scheep vaart al eeuwenlang van doorslag gevend belang. Bakker: „Het mi litaire belang vormt de oorsprong van de hydrografie. Het is ont staan in de tijd van De Ruijter. Als je de zeestromingen en de zand banken kende, kon je met die in formatie een zeeslag beslissen. Heel lang bestonden er daarom geheime kaarten. Later werden die ook ter beschikking gesteld aan de Vereenigde Oosündische Compagnie. Sinds 125 jaar heeft de Koninklijke Marine nu een of ficiële hydrografische afdeling, die samenwerkt met de civiele diensten." Bakker noemt de zuidelijke Noordzee een niet al te diep 'berg achtig gebied', waar de onderwa terduinen zich door de stroming en door stormen steeds verplaat sen. Door de toegenomen diep gang van schepen is het nodig dat druk bevaren gebied steeds op nieuw in kaart worden gebracht. Beperkte de marine zich rond de eeuwwisseling nog tot gebruik van het handiood, met dieptes tot twaalf meter, daarna ging de 'ge- varengrens' naar twintig meteren sinds 1962 naar 31 meter. Diepere gedeeltes van de Noordzee, boven de zeventig meter, worden slechts incidenteel gepeild. Zo is het noordelijke deel van het Neder landse continentale plat voor het laatst m 1904 in zijn geheel in kaart gebracht. Toch houdt Bakker nog regelma tig zijn hart vast. „Sommige diep stekende schepen kiezen boven Terschelling nogal eens de zuide lijke vaargeul, waar ze net inpas sen. Als er dan een overboord ge vallen container in de'geul hgt, heb je een ramp. Het aantal bijna- ongelukken in de afgelopen jaren brengt mij weieens aan het ver zuchten dat er eens een echt goed ongeluk moet plaatsvinden om maatregelen af te dwingen. In 1995 wilde een loods op de Steen- bank over een klein landtongetje varen, waarvan hij het bestaan niet kende. Het schip zat zes uur vast. Gelukkig was het een dub belwandige tanker, die sterk ge noeg was om niet te breken. Sche pen moeten er ook rekening mee houden dat er op de bodem flinke keien kunnen liggen," zegt hy. Desondanks vindt Bakker de Rot terdamse haven en zijn Eurogeul in zyn algemeenheid niet onvei lig. Deze en andere zaken komen van 24 tot en met 26 september uitgebreid aan de order tijdens het internationale congres 'Hydro 96' in De Doelen in Rotterdam, waar alle opinileiders op dit ge bied uit de hele wereld by elkaar komen. Prinses Margriet, peet kind van de koopvaardij, zal .het congres openen. De knutselkoffer wordt aanbevolen als leerzaam speelgoed voor het schoolgaande kind. Foto Herman pteteree/ANP spel dat echt iets toevoegt aan de bestaande spellen. De Verfspat set vond de jury num- BussumDe Gouden Tol voor het beste speelgoed van 1996 is ge wonnen door de K'nèx basis kof fer voor het schoolgaande kind. Dat is gisteren in Bussum be kendgemaakt tydens de verkie zing Speelgoed van het Jaar 1996, die voor de 23ste keer plaatsvond. De K'nèx is een nieuw construc tiesysteem waarvan de onderdeel tjes gemakkelijk in elkaar klik ken. Kinderen kunnen er uitein delijk steeds grotere bouwwerken van maken. De jury noemt het een mooi en makkelijk te gebruiken systeem en kwalificeert het zelfs als 'su per De jury had deze keer 120 artike len ter beoordeling voorhanden. Verder hanteerde de juiy vooral criteria als vormgeving en speel- waarde, en werd bekeken of het speelgoed aansluit bij de leeftijd waarvoor het bestemd is. In zes categorieën maakte de jury winnaars bekend. Bij het baby-en dreumesspeelgoed kwam de bad- paraplu het beste te voorschijn. Volgens de jury betreft het een origineel speeltje waarmee kinde ren lekker in bad "kunnen spette ren en spelen. Bij het peuter- en kleuterspeel goed won de Sprekende School straat. Volgens de juiy een knap en grappig ding waarmee kinde ren vraag- en antwoordspelletjes kunnen doen. In de categorie spellen en puzzels kreeg Mollen- mania de beste beoordeling. De juiy vindt het een diepgravend mer 1 in de categorie Hobby en Creatief. Daarmee kunnen kinde ren leuke kleurrijke afbeeldingen van kleine verfspatjes maken. De winnaar van Techniek en enter tainment is de Videocam, de eer ste videocamera voor kinderen. Volgens de jury echt iets nieuws ■waarmee kinderen vriendjes en vriendinnen op de foto kunnen zetten. Den Haag Telfort, het samen werkingsverband venture van de Nederlandse Spoorwegen en Bri tish Telecom, heeft zich aange diend als concurrent voor PTTTe- lecom. Het nieuwe bedrijf verwacht nog dit jaar een vergunning te krijgen voor het aanbieden van telecom- dienstcn aan bedrijven en parti culieren. Telfort wil PTT Telecom beconcurreren door onder de prijs van het huidige telefoonverkeer te gaan zitten. Telfort heeft nog geen vergun ning om PTT Telecom te gaan be concurreren, maar het bedrijf re kent er stellig op dat die vergun ning nog dit jaar afkomt „NS en British Telecom (BT) zijn twee sterke partijen, die honderden miljoenen guldens in een telê- comnet gaan investeren. Wij reke nen er dan ook vast op dat we de vergunning krijgen," aldus R. van der Meulen, de nieuwe algemeen directeur van Telfort. De NS heeft al 1000 kilometer glasvezelnet in de grond liggen. Het komende jaar komt daar nog eens 1000 kilometer bij. Zowel NS als BT zullen dc komende jaren ieder 150 miljoen gulden investe ren m een nieuw net voor telefo nie en datacommunicatie. In to taal verwacht Telfort de komende 10 jaar één miljard gulden te in vesteren. NS haalt nu al een omzet van 150 miljoen gulden met het verzorgen van dataverkeer, computergege vens, voor grote internationale be drijven. „Over tien jaar moet de omzet tussen de anderhalf en twee miljard gulden liggen," al dus Van der Meulen. „Daarmee hebben we een marktaandeel van tussen de 10 en 15 procent." Nu reeds werken NS en BT voor meer dan 100 bedrijven, waaron der grote multinationals als Phi lips, Shell, Unilever en ING. De markt voor particuliere telefonie zal op zijn vroegst per 1 juli 1997 betreden worden. „Dan vervalt het monopolie var. PTT Telecom op binnenlands telefoonverkeer. Het zal nog wel een paar jaar du ren voor we overal in het land tele fonie aan particulieren kunnen aanbieden, want we hebben nog geen landelijk dekken^ net werk," verduidelijkt Van der Meulen. 'Dat de particulier voor Telfort kiest is voor Van der Meulen een uitgemaakte zaak. „Wij zullen ze ker concurrerende tarieven ten opzichte van PTT Telecom kun nen bieden. Voor het zover is moe ten er nog wel een aantal voor waarden vervult worden. De abonnee die overstapt van PTT Telecom naar Telfort moet bij voorbeeld zijn eigen nummer kunnen behouden. Ook moet PTT Telecom haar netwerk toeganke lijk maken voor ons, want wij kunnen niet een compleet tweede telefoonnet aanleggen. De prijs voor het gebruik van het PTT net werk moet nog bepaald worden, maar wij vinden dat het voor min der dan 5 cent per minuut kan. Die prijs rekent BT namelijk in Engeland aan haar huurders en de PTT heeft altijd gezegd dat haar netwerk veel efficiënter en dus goedkoper is," aldus Van der Meulen. Amsterdam Vliegtuigbouwer Boeingzit te springen om perso neel. Tot eind dit jaar wil de in het Amerikaanse Seattle geves tigde onderneming 13.200 werk nemers aannemen, onder wiev 3000 ingenieurs. Opmerkelijk genoeg blijken de ingenieurs van het failliet verklaarde Fok ker nauwelijks bereid het avon tuur in Amerika aan te gaan. Randstad Polytechniek,- onder deel van uitzendorganisatie Randstad, heeft tot nu toe 34 mensen bij Boeing geplaatst Het.is de bedoeling dat dit jaar uiteindelijk zestig oud Fokker- werknemers in Amerika em plooi vilden. Direct na het fail lissement waren er circa 250 aanmeldingen van geïnteres seerde ingenieurs. Ten tijde van het faillissement werkten ne genhonderd mensen bij de afde- ling Engeneering van Fokker. Volgens C.-Goos van Randstad Polytechniek doen de voortdu rende berichten overeen moge lijke doorstart van Fokker de de tachering geen goed. „Iedere keer als er weer verhalen mek: pers verschijnen over een name van Fokker, haken geïnte resseerden af. Die denken dan dat ze weer bij Fokker aan de slag kunnen." De groep die wel naar Amerlj^ durft, krijgt geen garantie oqi tot aan het pensioen bij Boeing, te blijven werken. Be Amerika nen bieden slechts voor de ko mende drie jaar werk. Baatte genover staat dat de voormalig Fokker-werknemers niet M Boeing, maar bij Randstad Poly techniek in dienst treden. Mócht Boeing als opdrachtgever wëg~r vallen, dan probeert deze Nede*< landse werkgever de ingenieurt weer elders in de wereld te plaa^ sen. Waar de hooggeschoolde specialisten over pakweg vïjt jaar zitten, is nog de vraag. ,,'Daf kan in Singapore of in Peking zijn, maar ook in de Europese luchtvaartcentra in Hamburg of Toulouse. Als je in de vliegtuig bouw wilt werken is een noma denbestaan onvermijdelijk," al dus Goes. i j Utrecht Als de supermarkten meewerken komt er half novem ber een Max Havelaar-banaan op de markt. De stichting Max Have- laar legt momenteel de laatste hand aan de introductie van deze banaan met keurmerk. De bana nen komen van kleine boeren in Ghana en Equador. De stichting streeft ernaar jaar lijks 5000 ton af te zetten. De tota le consumptie van bananen in Ne derland is ongeveer 120.000 ton. De eerste tijd zullen 5000 dozen van achttien kilo per week wor den aangevoerd. Evenals de koffie, thee, caoao en chocolade met het Max Havelaar- keurmerk komt de opbrengst van de bananen rechtstreeks ten goe de aan de kleine boeren die zo hun arbeids-en leefomstandighe den kunnen verbeteren. Hoewel het niet om biologisch geteelde bananen gaat, zijn zij 80 procent milieuvriendelijker dan „gewo ne" bananen, zo zegt een woord voerder van Max Havelaar. t,in De ontwikkelingsorganisatie S0I1- dandad is al dne jaar bezig, six^t het op de markt brengen vaa.de boervriendehjke banaan. Tot.jftu toe was dit jn verband met Euro pese regelgeving, die de import van zogenoemde dollar-bananen aan banden, legt niet mogelijk. De hoeveelheid bananen die binnen de EU mag worden ingevoerd uit andere landen dan de voormalige koloniën van Engeland en Frank rijk, is verruimd. Het succes van de Max Havelaar- banaan zal sterk afhangen van de verkrijgbaarheid. Supermarkten als Albert Hejjn die langlopende contracten hebben met grote ba- nanèriproduCenten, 'moeten be reid- zijm-de -Havelaar-banaan rijirfife11 itVTtef l£ëh3brtë bieden. Max Havelaar streeft uiteindelijk naar een marktaandeel van 10 procent!' isiWuiltKoti um 'ii Utrecht De Nederlandse groen teveilingen die volgende maaM een fusie aangaan, zullen zit h voortaan presenteren als 'Tie Greenery International'. Het is de naam van hef bedrijf dat wordt opgericht voor de verkoop van 70 procent van de Nederlandse om zet in groente, fruit en paddestoe len. Hoewel Duitsland de grootste afnemer is van Hollandse groen ten en fruit, is gekozen voor een Engelse naam wegens de interna tionaleuitstraling. The Greeneiy ontstaat formeel op 25 oktober door een fusie van de veilingen CHZ (Barendrecht en Kapelle), De Kring (Bleiswijk), Westland (Poeldijk), KZU (IJssel- muiden), RBT (Breda), Utrecht (Nieuwegein), Veldhoven, Zon dert en VON (Bemmel). Vorig jaar verkochten zij voor 2,5 miljard gulden aanprodukten. Het nieuwe bedrijf blijft eigen dom van de tienduizend telers die ?ich hebben verenigd in de nieu we coöperatie Voedingstuinbouw Nederland. De Limburgse veiling ZON, de een na grootste veiling van Nederland, en fruitveiling Geldermalsen doen niet mge in het superconcern. Maar daf gaat in de toekomst zeker alsnog, ge- beuren, aldus coöperatie-voorzit ter dr. C. P. Veerman, zeke* wat betreft ZON. „De kans is lOdpife- cent maar u moet mij niet aan een termijn binden." bad De megaveiling wil op korte* ter mijn alle klokken van de bestaan de veilingen aan elkaar koppelen, zodat voor elk product op een ogenblik slechts één afzetptijs geldt. Ook is een reorganisatie van de gezamenlijke veilingen op komst. Daar bij wordt het sluiten van sommige vestigingen niet uit gesloten, alus directeur G. v^n Oosten. Over een maand maakt VTN een nader plan bekend.-: Zoetermeer De werkgevers in de Openbare Bibliotheken heb ben het moeizaam bereikte CAO- resultaat opgeblazen. Achteraf vinden zij het toch te .duur. De vakbond AbvaKabo is hierover bijzonder kwaad, omdat het resul taat was overeengekomen na vijf tien keer onderhandelen in vijf maanden tijd. De AbvaKabo meent dat het voor de paitijen al lang duidelijk was hoeveel het pakket zou gaan kos ten. De leden van de bond keur den het resultaat wel goed. Abva Kabo gaat zich nu met zijn kader leden beraden op nadere stappen. Begin juli kwam een resultaat t[>t stand, maar nu zijn de wekge vers met vele verslechteringen op de proppen gekomen. Zo vriDqn zij volgens de bond onder meer minder loonsverhoging daft1 zelf hadden voorgesteld en wÖlen zij de onregelmatigheidstoeslag op avonden, nachten, zaterdagen en op zon- en feestdagen volledig afschaffen. J Hoofdlijnen van het resultaat'wa ren onder meer de invoeringvdn de 36-urige werkweek en 23:rp- cent loonsverhoging dit jaar (structureel) en marktconforin i 1997. oijffi |n Rotterdam is terecht blij «net de prachtige Era.smusbrug. Maar zoals gezegd, onze brug lag er nét e\cn eerder. Sinds april van «lil juar onderhoudt Air L'K een dagelijkse "ducht-* Air UK is partner \an de KLM/Northwest T Alliance. Daarom profiteert u ook op alle- Air UK-* luchten an het Fl% ing Dutchman programma. Vraag dus uw reisbureau naar brug' tussen Rotterdam Airport en Londen. Air UK of hel: (020) 648 71 02. Efficiently yours f

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 4