Rotterdam Milieu-studie luchthaven overstijgt strikte maxima 'Je ligt als het ware voor het oprapen' 'Agenten sloegen kunstenaars pas na bedreiging met staaf Keuze in Select Systeem maakt raad enthousiast Prof. Peper zal een roman minder lezen Uitstroom allochtone agenten 'zorgelijk hoog' Betere klachtenprocedure voor omwonenden café Ook onderzoek naar beperkt aanl meer dan 201)00 vliegbewegingen Onwel na eten paddestoelen Acht maanden lang zar thuisloze in de prostitutie Rotterdams Dagblad Vrijdag 2D september 1996 fteffer&troBurgemeester Peper zal wellicht eer1 roman 'minder lezen óm tijd, vrij te hebben ,voor zijnnieuwe nevenfunctie aan de Erasmus Univer siteit Botterdam. „Dat js natuurlijk een giganti sche opoffering, want ik houd van lezen, maar dan faoeftu üet ongerust te zijn dat ik mi idertydhel voor het burgemeesterschap van Botferdam»3' m Peper ml ~nwW# m een poging Stadspurtsj- 1 raadslid Manuel Krieepkéns gerust te stellens Kneepkens vond"dat toch zo leuk niet om te ho eren. „Romans lezen as nu juist zo nuttig. Dicht- f bundels trouwenaook,5 raadde de diéhter-politi- leus aan. Kneepkens vindt datde leerstoel dié Pe- §Jnïpnen worden voor eenwerkloze socioloog; Peper zèi aangezocht Ce zyn döor prof. dr. A C, Zijderveld. Deze eultuursocioioog schreef enkele ■Qi^^pia^^Ul^in^tótisch-japport over derol die Pëperheeft gespeeld bij het mislukte ju- IfbReuinfeest van de stad Kótteidaim in 1990. Rotterdam De gemeente Rotterdam en de directie van Schiphol zijn het eens geworden over de 'bandbreedte' van het onderzoek naar de gevolgen voor het milieu bij handha ving van Rotterdam Airport. Dat onderzoek wordt niet be perkt tot de strikte voorwaaiden die Rotterdam de luchthaven wil opleggen, zoals maximaal 20.000 vliegbewegingen en geen nachtvluchten. Er zijn varianten die daar bovenuit gaan. Zo zal worden onderzocht hoe groot de overlast zal zijn als de luchthaven jaarlijks 30.000 starts en landingen afiiandelt en nachtvluchten in beperkte mate worden toegestaan, voor bij voorbeeld politiehelikopters en ambulancevervoer. Rotterdam De regiopolitie Rotterdam-Rijnmond onderzoekt wat de oorzaak is van de hoge uitstroom ,van allochtone aspiranten. In 1995 verlieten 288 per sonen. Jhet korps, van wie 31 behoorden tot de zogehe ten 'allochtone doelgroep'. Het aantal nieuwkomers bedroeg 298. Twintig van hen zijn allochtoon. '„Die uitstroom is een feit en uitzonderlijk hoog," ver klaarde commissaris Bakker gisterochtend tegen óver de commissie voor politie en veiligheid. „We hebben nog geen analyse gemaakt, maar zijn daar wel mee bezig. Er ligt een aantal zaken voor de hand, 'maar het is altijd gevaarlek om te speculeren. Het is geen geheim dat de situatie niet in elke eenheid roos kleurig is. En, ik geef toe, dat heeft economische, rnaar ook cultuur-redenen." Hefkorps telde eind vorig jaar 7,2 procent allochtone politiemensen .^jHoewel dit percentage relatief hoog is," meldt een verslag over 1995, „ishetaantal alloch tonen dat in het verslagjaar in dienst is getreden, niét grootte noemen." Vooral specialistische diensten tellen weinig alloch tone functionarissen. Datzelfde geldt bijvoorbeeld voor 'buitendistrict' De Eilanden en Groot-IJssel- monde. „Juist de districten in Rotterdam-Zuid," zegt Bak- ker, „waren vol, terwijl in de stadsdistricten nog va catures waren." Hij ontkent stellig dat het beleid om meer allochtonen in dienst te nemen door de politie Is losgelaten. RotterdamDe gemeenteraad van Rotterdam wil de direct omwonendéri' varicafés' voortaan beter in staat, stellen hun klachten te deponeren. De Horecanota schiet op dat punt tekort, vindt de raad, die daarom by burgemees tèr Peper aandringt op een snelle vast stelling {nog dit jaar) van een heldere klachtenproce dure. De gemeente moet van de raad beter communiceren met omwonenden van horecazaken. Vooral de buren aan weerszijden en de overburen dienen er direct van op de hoogte te worden gebracht, als er plannen zijn voor uitbreiding of aanvragen voor nieuwe ver gunningen. Het moet de Rotterdammers goed duide- lijkzijn welke mogelijkheden zij' danhebbèn, staat in de motie van PvdA-raadslid J. Ellenkamp, waar de raad zich achter schaarde. De gisteren vastgestelde Horecanota moet leiden lot een juridische toetsing van exploitatie- en andere vergunningen voor horecabedrijven. Categorisering is daarbij van belang om te zien welke soorten horeca toegelaten kunnen worden. In de deelgemeente Feijenoord wordt dat al-toege past en de gemeenteraad wil dat systeem nu ontwik keld zien voor heel Rotterdam. Ook. hier heeft de raad haast mee: het moet nog dit jaar gebeuren. Dëtaad zag niets in het idee van raadslid M. M.M. Kneepkens (Stadspartij) om een horecaplan voor na het jaar 2000 te vervaardigen: Kneepkens vindt dat er een Millennium-horecavisie moet zijn, toekomst gericht, met aandacht voor ecologische horeca, ver- halencafés, vredeshoreca, stiltecafés, educatieve kroegen en combinaties daarvan. Amsterdam behoedt het verleden, Rotterdam de toekomst," zei Kneepkens. Maar alleen CDA, Groen links, de CD en Rotterdams Belang steunden hem en dat was te weinig. De raad zag evenmin iets in zijn pleidooi vc... educa tieve' gokkasten met Rotterdamse aanbiedingen. En bok een idee voor stadskokkerijen strandde, Kneep kens gebruikte deze term voor stadskokken in elke wijk, spedaal voor de minima, maar met name het CDA meende dat de bestaande horeca en de warme- maaltijdenverstrekking daar mogelijk iets meekun nen. .Alsjeblieft geen nieuw instituut," zei CDA- woordvoerder D. C. Dekker. D66 vond de Horecanota aan de magere kant. Woord voerder G. W. P. Müller constateerde dat het vooral over overlast gaat en een beetje over ruimtelijke or dening, maar veel te weinig over de economische as pecten. Müller vond het maar vaag welk onderscheid er wordt gemaakt tussen aantrekkelijke uitgaansge bieden en horeca-concentratiegebieden. Het Entrepot-gebied op Zuid mag geen concentratie gebied worde.., vond hij. Burgemeester Peper ty peerde concentratiegebieden als plekken waar je een fatsoenlijke kroegentocht kunt houden. Wethouder Kombrink benadrukte dat de omgeving van de Binnenrotte aantrekkelijker moet worden door de 'achterkanten' geleidelijk te vervangen door zaken die met hun voorkant op het Laurenskwartier gericht t Mlen zijn. Dat kan de uitstraling van dit stuk binnenstad bijzondervergroten, zei hij. De uitkomsten van deze milieu effectrapportage (MER) over de nieuwe inrichting van Rotterdam Airport dienen in het najaar als basis voor verdere onderhande lingen tussen Rotterdam en Schiphol. De onderzoeksgege vens zullen worden vergeleken met de geluidscor.tour die in 1977 voor de luchthaven is overeenge komen. De opzet van het onder zoek biedt daardoor de mogelijk heid om te praten over de moge lijkheid om binnen een vastge stelde geluidsnorm vrijer met het aantal vliegbewegingen om te springen. Dat is wat Schiphol van aanvang af heeft bepleit. Dat het onderzoek ook meer acti viteiten op de luchthaven onder zoekt, betekent volgens wethou der Kombrink (ruimtelijke orde ning) echter niet dat op de uit komsten van de onderhandelin gen vooruit kan worden gelopen. „We voldoen daarmee alleen maar aan de wettelijke plicht om alle al ternatieven te bestuderen," zegt hij. Gezien de overeenstemming over de te onderzoeken varianten neemt hij wel aan dat Schiphol als zou immers weer een nieuwe MER nodig zijn. Kombrink tekent daarbij aan dat aan de andere kant ook zal worden onderzocht hoe het 'milieupiaatje' eruit zal zien bij slechts 17.590 vliegbewe gingen. Voorwaarde van Rotterdam bij het voortbestaan van Rotterdam Airport is ook H terugdringen van de kleine luchtvaart. Daar voor zoekt Rotterdam momenteel alternatieven binnen en buiten de regio. Het gaat om een baan van minimaal 800 meter lengte op een plek die minimaal tien hectare groot is. Kombrink zei 'verrast' te zijn door de uitspraken van minister Jor- ritsma (Verkeer en Waterstaat), vorige week bij het jubileum van de Rotterdam Aero Club. Zij zei er exploitant van Rotterdam Airport in ieder geval niet uitgaat van meer dan 30.000 vliegbewegingen van toestellen, zwaarder dan zes duizend kilo startgewicht. Dan niet over te peinzen de kleine luchtvaart in Rotterdam aan ban den te leggen, omdat zij de econo mische waarde daarvan te zeer van belang acht. Van weren kan alleen sprake zijn, als die elders in de regio Rotterdam terecht kan, zo legde zij de bal bij Rotterdam. Kombrink: „Dat is niet echt nieuw voor mij. We zijn bezig dat te onderzoeken. En als we een voorstel hebben, ligt de bal toch weer snel bij haar. Want zij moet er als minister over beslissen." Kombrink typeerde de uitspraak van Jorritsma als „een soort bluf die bij zulke onderhandelingen hoort". Rotterdam Airport heef) in het eerste halfjaar van 1996 al bedui dend minder overlast bezorgd dan daarvoor, terwijl het aantal lijndiensten en het aantal passa giers steeg. Het aantal vliegtuig bewegingen nam met vijf procent af. Deze daling is voornamelijk veroorzaakt door de afname van de kleine luchtvaart. Het aantal vracht- en nachtvluchten nam. ook af. Het aantal klachten nam sterk af, met name door het weren van de zware Russische vracht vliegtuigen en de vervanging bij KLM Cityhopper van de F28 door een stillere Fokker 50. Bij de pas sagierslijndiensten daalde het aantal klachten daardoor zelfs met 80 procent. „Strategisch belangrijk," noemt havenwethouder J.H.M. van den Muijsenberg deze ontwikkeling. „Het gaat met de luchthaven al de kant op die we willen." Schiedam Een 25-jarige Schiedammer is vanoch tend opgenomen in het Schielandziekenhuis nadat hij onwel was geworden na het eten van paddestoe len. De Schiedammer, die de zogenoemde paddo's had gebruikt in combinatie met een grote hoeveel heid alcohol, was totaal niet aanspreekbaar. In de paddestoelen zit de stif psüocybïne die een halluci nerende werking heeft. De stof is krachtens de Opi umwet verboden. Maandag vindt er voor de recht bank in Rotterdam een proefproces plaats over drugspaddestoelen. 'Verkeerde Door Marcel Potters mensen ma- ken misbruik Rotterdam —Als ze moestwerken, van je situ- achter de ramen in een rosse atieHet buurt, had Zelda (18) steevast vrat klinkt alle- biertjes gedronken. „Zonder dat maal mooi en bier," blikt ze schijnbaar emo- aardigwatze tieloos terug, „ging het gewoon zeggen, maar niet." moeten er al- Acht maanden lang duurde haar tijd iets voor leven in de prostitutie, ze was terughebben. toen zeventien jaar oud. Nu Maar wat spreekt ze nog nauwelijks met an- moëtje, zon- deren over deze trieste periode der dak boven die nog maar recentin mei van je hoofd, zon- dit jaar- werd afgesloten. Reso- der iemand luut: „Praten heeft geen zin. De die echt iets mensen snappen dat toch niet, voor je bete- joh..." kent...' Ze heeft een aansteker in haar Archieffoto rechterhand. Aan-uit, aan-uit. Rit- Rotterdams misch flakkert een vlammetje op. oagbiad/jaap Een pakje sigaretten ligt te lon- Rozema ken, op zeker dat het meisje zo- meteen een nieuw exemplaar te voorschijn tovert. Zoals zoveel jongeren zonder thuis, lijkt ze veel ouder dan ze in werkelijkheid is, De donkere, bruine ogen opgemaakt, evenals de lippen. Haar levensverhaal in een notendop, ze vertelt het alsof ze nooit anders heeft gedaan. Dan: „Verkeerde mensen maken misbruik van je situatie. Het klinkt allemaal mooi en aardig wat ze zeggen, maar moeten er al tijd iets voor terughebben. Maar wat moet je, zonder dak boven je hoofd, zonder iemand die echt iets voor je betekent." Haar jeugd kende weinig opbeu rende momenten: een dronken vader, die haar regelmatig sloeg. Geen moeder, maar haar oudste zus die deze rol vertolkte. Zelda: „Ik was in die tijd heel eigenwijs, tegendraads. Werd telkens van school getrapt. Ik heb in die tijd veel gespijbeld. Het kon me alle maal geen moer schelen; De lera ren, daar had ik sehijt aan. Ik was toen nog jong en naïef." Zoals zoveel thuisloze jongeren, maakte ook zij. de lange tocht langs tehuizen, pleeggezinnen en slooppanden: „Er was iri die tijd niemand die ik voor honderd pro cent vertrouwde. Ik belandde in de goot, veel sneller dan ik dacht. Of ik terug naar m'n vader wilde? Nee joh, ik was heel erg bang voor hem. Hij heeft me vaak genoeg mishandeld, als hij dronken was. Dan kwam hij 's nachts bij me aan de deur, schold me uit en sloeg me. Daar wilde ik zeker niet te rug." Het ging snel bergafwaarts. Ze woonde een tijdje by een vrien din. Daar kreeg ze te maken met de vader des huizes, die verslaafd was aan cocaïne en heroïne. En ook Zelda meenam naar een deal pand. Ze begon coke te gebrui ken, rookte het spul „Ik gebruik te. Waarom ook niet, dacht ik. Je denkt even niet aan je problemen. Ze zijn er nog wel, maar je merkt het niet." Relatie Inmiddels werd ze gezocht, haar naam stond op de telex, "Weer viel ze in handen van een verkeerd persoon. „Een man, die me vertel de dat hij onderdak voor me had. Je bent nog zo jong, zei hij, je hoort niet op straat." Het bleek een dealer die barstte van de poen, en haar voorzag van cocaïne. Drieëndertig jaar oud was hij. Haast verontschuldigend: „We hadden een relatie. Maar 33, da's wel een beetje oud hè, voor ie mand van zeventien?" Een vinger van haar rechterhand tikt haast eindeloos opeen sigaret die echter allang is ontdaan van hef overtollige as. Met haar lin kerhand ondersteunt ze haar hoofd, strykt zo nu en dan door het ï'ange, bruine haar. „Hij was best wel aardig en zo. Al- leen heeft hij misbruik gemaakt van het feit dat ik zo kwetsbaar was. Je ligt dan als het ware voor het oprapen." Eén keer sloeg hij haar, waarna ze de benen nam. Een vrouw ontfermde zich dit keer over haar. Twee dagen ver bleef 2e in haar woning, waarna Zelda duidelijk werd gemaakt dat ze niet voor niets onderdak kreeg. „Je kunt werken," luidde het aan bod. „En tya, wat moest ik? Ik had geen legitimatie, geen onder dak, ik stond op de telex. En ik wilde niet terug naar m'n vader. Over m'n lijk. Dat werken, dat betekende de prostitutie. In het begin werkte ze zeven dagen per week, van 's och tends II tot 's nachts 1 uur Later alleen nog 's avond s, van 6 uur tot 1 uur 's nachts. Ze gebruikte in die tijd ook cocaïne. ,Ai het geld moest ik afgeven. Dan kan ik het net zo goed in m'n neus duwen." Toen ze genoeg had opgebracht, werd Zelda wegge stuurd. Na alle omzwervingen kwam ze deze zomer tenslotte tóch bij de hulpverlening terecht. Een tijdje verbleef ze in De Plataan, de nachtopvang voor jongeren iri Rotterdam. Daar werd ze attent gemaakt op het bestaan van: het Thuislozen Team. „Ikwas wantrouwig," geeftzetoe, „omdat ik slechte ervaringen had met hulpverlening. Maar hier was het anders. Niet alles wórdt nega tief gezien, maai' vooral positief." Ze zit nu in de jongerenpool, gaat binnenkort vier dagen in de week aan de slag. En heeft inmiddels een dak boven het hoofd. „Ik heb recent zelfs weer contact gehad met m'n vader. Hij lijkt z'n leven te hebben gebeterd, drinkt niet meer. Maar ik wil dat contact rustig opbouwen, eerst zien of hij echt is veranderd. Zoiets gaat na tuurlijk niet zo snel." De medewerkers van het T-Team ondersteunen haar op de weg te rug naar een fatsoenlijk bestaan. Heel voorzichtig, de roep van de straat is immers sterk. „Het gaat beter," erkent ze, „ik zït nu op het goede spoor. Het eind station heb ik nog lang niet be reikt. Wat dat is? Een huisje, werk, en een geldige legitimatie." Veel kinderen zitten ook nu -mg in situaties, waarmee jij ook had te maken in het verleden. Wat moe ten ze doen? Zelda: „Wat ik tegen hen zou wil len zeggen, is dat er manieren zijn om er uit te komen. Je moet hulp zoeken bij de mensen die daar voor zijn, die er niets voor terug hoeven te hebben. Al die andere figuren werken alleen maar op je gevoel. We zijn Sinterklaas niet, zeggen ze dan, je moet ook wel wat voor ons doen. En dan gaat het snel mis met je. Rotterdam—De aanhouding van een: groepje kunstenaars, op 4 september by de opening van de Erasmusbrug. volgde op be- - dreiging van een politieman met een ijzerêh staaf. „Er is toeh om spoedassistentie gevraagd. Bo- - vendien ging een aantal omstan ders zich ermeebemoeien,"-al dus commissaris C. Bakker gis teren tijdens een vergadering van de commissie, voor veilig- lieici en politie. De persoon die met de staaf dreigde, is volgens een woordvoerder van'de politie overigens ontkomen. Het wa pen kon om die reden ook niet Zes arrestaties volgden pp het staaf-incident\ waarbij augsi wat geweld werd gebruikt. Waar om, vroegen enkele leden van lp fi mink si zich ai, wei deze forse aanpak nodig, nadat de le den van atelierveremging De Verzonnen: Stip' een i orovöce- Crend .sdiüderij -met daarop burgemeester Peper en zijn vroüw-fhadden onthuld. .Vlak nadat koningin Beatrix de ope- rtingshandelinghadvérricht' - BKrase (GroenLinks): „Bevond - het eèn itog^ krara'^c|ögèTë(. actie; vari'de politie.: Volgens 'mij kon dat best ludieker, beter, wij per M. Kneepkens de werkwijze van 'de politie: „Misschien kun je daar zelfs,be-: 'ter hëlemaaliuetop reageren." jTOÓrafai^asiafg^pfekeR dat er b van de I reden pöktië is dit opgevat als een afbeelding ■üjv de koningin. En dat is gelet op de instructies' die waren gegeven niet te accèp- teren," aldus de commissaris. Het zestal werd gevraagd zich ten verwijderen waarna,zo stelt Bakker, de politieman met de ij zeren staaf werd geconfron teerd. De betrokken kunstenaars zijn - des duivels over deze uitlegyah de politie. Ze benadrukken dat geen van hen een staaf op: zak had; Dick, één van degenen die destijds werden aangehouden:' „Van 'die/staaf, dat slaat echt nergens op. Ze begonnen' met een meisje te smijten, alsof het een stukje Lego was. Ja, toen zijn wé los gegaa».:Maar.wat'die staaf betreft,kom maar op, want ze hebben helemaal niets,"/Hij'' overwe g1 eer klacht in te die tien tegen de politie en 'éen'advo- eaatii de arm te nemen Knsc.i> kehsheeftinmiddels aangekon-, digd over deze gang van zaken nadereschriftelijke' - vragen' te zullen- stellen. J. Ellenkarap (PvdA): „Als het zo isdat het niet een van de kunstenaars was die met de staaf heeft gedreigd, dan zijn we niet goed geïnformeerd. Dan is,er een verband gelegd, dat er niet is 3 vind-da dan ex im^rahs^a^ljmoep' gemaal t." E" benadrukt dat <tema-t van aanhouden op 4 sepw ber niet .de vaste werkwijze, de politie is. ,:Ket ging hieri majesteit-schennis. Een, itratië fkön'echterniet' j getolereerd gezien de al: 1 nirig^è van-kracht was. Ik ben :diti;'op" vctórhaniTzonder: geweld wilt oplossen. Dat is ook .altijd iwöë&ö® Peper zelf had het schilderij op 1 m rums iet Door Peter Louwerse Rotterdam 'Keuze' is het sleu- télwoord van Select Systeem. Bij deze spitsvondige variant op re keningrijden kan de automobilist meerdere keren zijn keuze ma ken. Ga ik vandaag met de auto of met het openbaar vervoer? Als ik voor de auto kies, kan ik tegen betaling op de doelgroepen- strook gaan rijden. Ikkan ook kie zen voor de goedkopere of gratis rijstrook, met het risico dat ik dan in de file kom te staan. Krijg ik spijt, dan kan. ik opnieuw kiezen: ofwel toch betalen voor de doel- groepehstrook ofwel alsnog mijn auto naar een P R-terrein lood sen en daar verstandig op de me tro stappen. Raadslid B. Combee (D66) is ly risch over het. plan dat wethouder J. van der Tak gisteren lanceerde in de commissie verkeer en ver voer, „Dit alles is veel aantrekke lijker en realistischer dan reke ningrijden," meent Combee. „Het ministerie van Verkeer en Water staat verkeert in de illusie dat je door rekening rijden fileproble men kunt oplossen, Rekeningrij den schrikt niet af omdat het vrachtverkeer sowieso blijft rij den. De andere gebruikers, het woonwerkverkeer, moeten so wie so naar hun werk. In Select Sys teem bied je een keuze aan. Het noodzakelijk verkeer krijgt zo veel mogelijk ruim baan. Mensen veranderen hun gedrag alleen als zede keuze hebben. Bij rekening rijden hebben ze die keus niet Ze accepteren mokkend dat ze moe ten betalen." Het welslagen van het hele sys teem, vult Combee aan, hangt van af van twee dingen. „Er moet goed openbaar vervoer beschikbaar zijn," zegt het raadslid. „Ik vind het huidige openbaar vervoer niet voldoende als serieus alternatief voor de auto. Ais je van Rotterdam naar Den Haag moet, functioneert het uitstekend. Maar probeer maar eens van Bleiswijk naar Eu ropoort te komen." Verder, vervolgt Combee, is het openbaar vervoer te duur ten op zichte van de auto.Als je een niet te duur autootje hebt, ben je nog goedkoper uit dan bij het open baar vervoer. Nu is er onvoldoen de om mensen te prikkelen hun gedrag te veranderen." Of minister Jorritsma rekening rijden zal willen inwisselen voor Select Systeem? Je kunt Select Systeem best inbrengen in reke ningrijden. Dan moet Rijkswater staat de overtuiging hebben dat Select Systeem een beter systeem is. Het gaat om rijksgeld, een rijksregeling en rijkswegen. Ik heb goede hoop dat het Rijk over tuigd kan worden. Daar is de lob by vanuit Rdam op gericht," Raadslid C. van der Bom (D66) heeft minder hoge verwachtin gen. Men wil niet echt kiezen. We proberen op deze manier te- dereen te vriend te houden,'' meent Van der Bom. ,Als er niet echt gekozen wordt voor beter openbaar vervoer, dan los je niéts op. Het schijnt makkelijker te zijn om wegen aan te leggen en tever- breden dan om geld lós te krijgen voor het openbaar vervoer. De nii: nister komt alleen met rekening rijden en benzineverhoging." Vastlopen Toch, laat Van der Bom weten,- is Select Systeem een betere aanpak dan rekeningrijden. „We zijn ér niet op tegen om een bestaande strook een doelgroepstrook te ma ken. Cynisch gezegd: laat het maar vasttepen dan moeten men sen zelf voor andere vervoer kie zen." Voor zijn ambtsgenoten J. van Heest (VVD) en R. Becqué (CDA) heeft Select Systeem nog een bre dere strekking, „Technisch ge sproken moet het mogelijk zijn om elke auto uit te rusten met een chipkaart," is de visie van Van Heest „Daar kun je 10.0ÖG kilo meter mee rijden. Wil je meer rij den, dan moetje een nieuwe card kopen. Die keuze moetje maken; Maar dan wel voor hele land en niet alleen voor deze regio. An- deTs drukken de lasten alleen in deze regio." Van Heest noemt Se lect Systeem „een model dat goed kan werken". Becqué vindt het anti-fileplan van. de Stadsregio 'heel erg goed'. Er wordt geprobeerd om de nuance ring in het Haagse denken te be werkstelligen, analyseert de christendemocraat. „Doordat de carpoolstrook bij Muiden is mis lukt, lijkt de nuance weg te gaan. De gedachte is geworden: Volle dig rekening rijden en betalen. Gooi maar vier gulden op de ben zine. Daar heb ik bezwaar tegen, want mobiliteit is basisbehoefte. Het doel is niet om het autobezit, maar om het autogebruik af te remmen." De keuze voor het vervoersmid del, vat Becqu samen, moet al tij dens het ontbjjt gemaakt worden. Eu het systeem moet in hele land worden ingevoerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2