Wales 15, m Ylaardingse wethouder ziet wel wat in de ondergrondse glasbak Oerdansen moet lichaam en gepst samenbrengen BIJ HOCKEYCLUB POLLUX Laatste lobby Lesschip Reinwater is te bezichtigen Honden mogen in het zwembad Training omgaan racistische taai Gesloopt 'We mogen best wat geld overhebben voor de verbetering van het straatbeeld' Kooikersweg 4, Vlaardingen. Rotterdams Dagblad Vrijdag 20 september 1996 Geen woningbou w In de Broekpolder! Zo heeft twee jaar geleden de gemeenteraad yam Vlaardingen in;'al wijsheid besloten na .lange en. diepgaande discussie. Het was geen toevallige meerderheid, die zijn zin doordreef. Neen, onder in- vloed van het vmebuit'de samenleving beseften/alle partijen dat l veruit de meeste Gaardingers niet aan hun al in de zeventiger jaren gemaalde keuze voor een groene Broekpolder wens ten te tomen. De'rëusachtige lobby van de toonaangevende woningbouwers in hun stad was mislukt 'Nico Nieuwstraten, woordvoerder vaadeimtiatief- nemers voor het plan Hoogland, erkende de nederlaag onlangs in zijn jublleuminterview; Hij bevestigde later tegenburgemeester' •Bert Stam ook/dat hij het prachtigepresentatieboekwerk in de hoek van een kast had gegooid en zich verder whs gaan richten op een Gaardingen van drie woonlswadianten en de Broekpolder als groen gebied Nieuwstraten. zei de democratische besluitvorming op dit punt te respecteren. ïn het na de raadsverkiezingen volgende overleg ten behoeve van de collegevorming in 1Ö94 besloten de deelnemende partijen een deöni- !=Öève streep te zetten1 onder de. jarenlange discussie van wel. of geen 'woningbouw in de Broekpolder. Chn fe voorkomen,jdat een eventueel :stadsreg)\->beshiiir na 199(1 hierop terug zou kunnen komen, beslist men sell; eer bestem mingsplan voor een groene Broekpolder voor 1 januari 1997 vast te stellen. Je pre' jedureh ervoor is tb;©s G volle gang en gisteren kwamen op "een hoorzitting bezwaarmakers tegen (onderdelen van) dat plan hun .bezwaren toelichten.- Het IKV (niet het interkerkelijk vredesberaad maar de Industriële Kring Gaardingen), een groep, van plaatselijke ondernemers met vnp het gemeentebestuur geregeld overlég voert,;, was sterk vertegenwoordigd Do bestuursleden A Foatijne T B Pauw waren er samen met een advocaat "Van hen kwam de laatste lobby voor woningbouw1 in de Broekpolder. I Het zou nodig zijn voer hun personeel. Ruim twee jaar geleden, voor de hierboven aangehaalde raadsverkie- zingen hen du 1' waarde randiest ilingvan 'onfijne, die haar toen op een bijeenkomst van de PvdA pon eerde, in r ijfei getrokken Op deze plek stelde ik toen For.öjne de.vraag of hij en die andere ba- ?t :i hierover hun personeel hadden geraadpleegd. .Gisteren op de hoorzitting weid duidelijk dat dit niet het geval is. Qn- duidelijk bieei Züks of alle IKV-leden we! woningbouw in de EzopV- Ipoidefmllem:,: -:-;:C;v.:v::k Cchkh-U/'w-;-:V,v'y y:-;-;:,kwy ;k:,trikk777ykk BEN VANHAREN7 Redactie Waterweg: Menno Haddeman, Benvan Haren, Danielle Hermans, Deslreevan der Jagt, Mariëtte Oisthoorn, Jan Rozendaal, Carel van derVeiden Maassluizei.s kunnen morgen een bezoek brengen aan het binnenvaartschip De Reinwater, dat ligt af gemeerd in de. haven. Het schip brengt een bezoek aan Maassluis op uitnodiging van het Centrum voor Natuur- en Milieu Educatie Maassluis, De afgelopen week hebben seholen het lesschip van de stichting Reinwater kunnen bezoeken. Voor de komende jaren is de rivier de Maas het speer punt van de stichting. Het project 'Leven met de Maas' heeft tot doel de betrokkenheid bij de. rivier te vergroten. Het schip is zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur te bezichtigen. Het schip ligt aan de Govert van Wij nkade ter hoogte van de Keucheniusstraat. Hoek van Holland Omdat het zondag dé laatste dag is dat het open luchtzwembad in Hoek van Holland is geopend, mo gen de honden een duik nemen. In het water zit wat minder chloor zodat de vacht van de viervoeters geen. schade ondervindt: Hetis de traditionele afsluiting van het zwemseizoen in Hoek van Holland. Twaalf jaar geleden is het zoge noemde hondenzwemmen bedacht. Inmiddels ge beurt het in tal van zwembaden, meldt een medewer ker van het bad trots. Dus hondenbezitters kunnen zondag 22 september, van 15.00 tot 16.00 uur, hun dier in het bad gooien. Hondenweer of niet, het gaat door. Er zijn geen kosten aan verbonden. Steeds meer worden mensen gecontronteerd met ra cistische uitlatingen en opmerkingen. Vaak wordt niet gereageerd omdat men niet weet hoe. Daarom houdt het Anti-Diskriminatie Buro Schiedam in het kader van het vijfjarig bestaan samen met wijkcen trum De Blauwe Brug de training 'Omgaan met ra cistische uitlatingen'. In de training oefenen deelne mers samen aan de hand van concrete voorbeelden. De training is op dinsdag 24 september van 19.30 tot 22.00 uur in De Blauwe Brug. Deelname kost een rijksdaalder. Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Sander Son- nemans Telefoon 2340055 4004310 Door middel van deze brief verzoek ik de Partij van de Arbeid zich aan haar eerder gedane belofte en toezeggingen te houden. Beseft de PvdA wel dat - mede door hun beleid - in de wijk Nieuwland al zo'n 650 goede en betaalbare huurwoningen zijn gesloopt of gesloopt worden; en dat daar slechts 196 nieuwe huurwoningen tegenover staan? Bedenk wel, dat deze nieuwe woningen minimaal zo'n drie- tot vierhon derd gulden per maand duurder zijn. Dat deze partij in grote mate kiezersbedrog pleegt betreffende de aanleg van de rijksweg A4 en de sloop van de sociale zekerheid wil ik aan voor bij gaan, doch dat de PvdA nu ook nog meewerkt aan de sloop van onze woningen, nee, dat gaat mij écht te ver. Ondanks de enorme ver- rechtsing van deze partij zal zij bij de volgende verkiezingen wel weer verkondigen dat zij de enige echte partij voor de arbeiders is. Al eerder is gebleken dat zij de arbeiders als achterban geheel is kwijt geraakt. Was het eens een machtige partij met zestien raadszetels, van wege het verlies van haar achterban bezet de PvdA nu nog slechts negen zetels in de gemeenteraad en kan zij volgens mij nog dik tevreden zijn indien zij na de volgende verkiezingen nog zes zetels overhoudt. Dit laatste zal zeker plaatsvinden indien zij zoals nu het geval is, jonge onervaren raadsleden Iaat plaatsnemen in een commissie alwaar beslui ten worden genomen ten behoeve van een hoogwaardig stedenbouw kundig plan en mede door haar vooruitgeschoven raadslid de heer Reu- derinks onoplettendheid, c.q. onervarenheid, nu 168 arbeiders- en oude renwoningen moeten worden gesloopt. Wie schetst mijn verbazing dat enige tijd later dezelfde Reuderink zowel tegen mij, alsook tegen uw journalist M. Haddeman (zie Rotterdams Dagblad 11 juli) verklaart dat hij in de veronderstelling was dat de gehe le sloop noodzakelijk was inhet kader van de aan te leggen metro. Waar van het tegendeel overduidelijk bewezen is. Ja, heer Reuderink, na uw meerdere blamages raad ik u aan dat u zich uit de politiek terugtrekt, of dat u naar de WD overstapt Wellicht kunt u dan tezijnertijd op de plaats waar eens mijn woning heeft gestaan in een 'Villa in het Groen' gaan wonen. L. Boekee, Schiedam Door Danielle Hermans Vlaardingen De witte iglo's die een opvallende plaats in het Vlaardingse straatbeeld innemen, moeten in de toekomst wellicht het veld ruimen voor een wat min der in het oog springende glasin zamelaar: de ondergrondse glas bak. Milieu-wethouder K. van der Windt Taakte tijdens een werkbe zoek aan Maltha Glasrecyding in het Brabantse Fijnaart zeer ge charmeerd van de ondergrondse variant. Vooral het strakke de monstratiemodel waarbij in plaats van een grote container slechts drie ranke, zwarte zuilen van nog geen meter hoog zicht baar zijn, valt in de smaak. De flessen en potten verdwijnen door het gat in de zuil voor wit, bruin of groen glas direct in de daaronder gelegen container. „We mogen best wat geld over hebben voor de verbetering van het algemene straatbeeld. Ieder een vindt die iglo's lelijke dingen. Ondergronds inzamelen is toch de toekomst. Misschien kunnen we op termijn in sommige geval len overschakelen op de onder grondse glasbak," oppert Van der Windt. Het uitzoeken van een nieuwe glasbak is echter niet de hoofdre den van de wethouder en een clubje ambtenaren om af te reizen naar Fijnaart. Het groepje wil per soonlijk 'inspecteren' of het glas dat in Gaardingen op kleur wordt ingezameld -vorig jaar ruim 1250 ton - ook werkelijk op kleur wordt verwerkt. „Je hoort wel eens verhalen, dat het keurig gescheiden glaswerk in de ophaalwagen bij elkaar wordt gekieperd. Dat is gewoon niet waar, maar desondanks kan het geen kwaad eens een kijkje te nemen bij het bedrijf dat ons glas inzamelt en geschikt maakt voor hergebruik," licht de wethouder toe. „Die verhalen kennen wij ook," vertelt eommercieel-direc- teur F. J. Ras van het grootste glasreeyelingsbedrljf in Neder land. „De drie kleuren glas wor den in een vrachtwagen met ver schillende compartimenten ge stort zodat het glas gescheiden blijft. Dat is aan de buitenkant na tuurlijk niet te zien. Wie het niet geloofd, mag gerust aan de chauf feur vragen, of ze even in de wa gen mogen kijken," verzekert Ras terwijl foto's van de speciale op haalwagen als bewijsmateriaal de kring rondgaan. Wereldkampioen Het bedrijf werd in 1921 opgericht als transportbedrijf in Schiedam. Uit overleveringen blijkt dat de oprichter in die ty d door een jene verproducent de werd gevraagd of hij de gebroken flessen weer mee terug kon nemen naar de flessen- fabriek. Daar werden de glas scherven in de oven gestort voor hergebruik. In de jaren vijftig breidde' Maltha de inzameling van industrieel glas uit en in 1971 werd een recy clingfabriek opgezet op Heijplaat in Pemis. Ras: „Een jaar later stelden we ons de vraag hoe je het glas uit het huishoudelijk afval kon krijgen. Huis-aan-huis opha len bleek te duur, waarop het idee van de glasbak werd geboren. Nu 2amelt Maltha jaarlijks 349.000 ton glas voor recycling in, een in- zamelrespons van tachtig pro cent. Dat maakt Nederland de ab- Irs plaats van een grote contai ner zijn slechts drie ranke zui len zichtbaar waarin het glas verdwijnt. Ir de fabriek halen werknemers de ergste troep tussen de glasscherven uit. Foto's Roel Dijkstra solute wereldkampioen glasinza melaar" Het inzamelen op kleur gebeurt pas enkele jaren. Voor dat doel werden speciale glasbakken en ophaalwagens ontwikkeld. „We kunnen nu ook in de fabriek uit de bonte stroom 30 tot 35 procent op kleur scheiden. Die scheiding is belangrijk omdat "het meeste glaswerk dat we gebruiken wit is. Van het bonte glas (groen, brüin) kan alleen maar groen glas wor den gemaakt," licht decommerci- eel-directeurtoe. Het ingezamelde glas dat bij de verwerkingsinstallatie terecht komt, wordt grondig schoonge maakt. De scherven komen in een soort bunker terecht en gaan au tomatisch door een verbindings- sluis zeventien meter de hoogte in Door Desiree van der Jagt Schiedam Weer contact maken met je eigen li chaam. Dat kan met de oerdans. En het mooie is dat iedereen het kan. Jong, oud, stram of fit, het maakt echt niet uit. „De oerdans bestaat uit simpele bewe gingen. Iedereen danst dezelfde beweging. En zoals wielrenners fietsen in een peleton, zo kan je ook sa men opgaan in de dans. Samen dansen is veel krach tiger en dynamischer dan alleen," legt docente Anne ke Wittermans uit. Echt krachtigging het er tijdens de eerste oerdsnsles in buurthuis De Erker in Schiedam gistermiddag nog niet aan toe. Voor een deel was dat te wijten aan het geringe aantal deelnemers dat deze eerste les kwam opdagen. Daarnaast moesten de al meererva ren dansers er weer in komen en de beginneling nog kennismaken met de techniek. De Schiedamse klas bestond gisteren tot grote te leurstelling van Wittermans slechts uit vier leerlin gen. Van de vier hebben drie al eerder cursussen van Wittermans gevolgd. Maar die drie zijn er nog lang niet. Dit terwijl het oerdansen slechts uit één vaste beweging bestaat. „Eerst leer ik de cursisten de ba sisbeweging en die wordt dan steeds verder uitge bouwd. Uiteindelijk is het een combinatie van de dans met bewegingen uit de bekken en met de ar men en het zingen van (oer)geluiden." De nieuwkomer in dit gezelschap heeft hoge ver wachtingen van de cursus, „In mijn fantasie denk ik dat je by het oerdansen technieken leert om weer contact te maken met je lijf," Na een korte uitwisse ling van die gedachte met de wat meer ervaren cur sisten blijkt dat de nieuwkomer gelijk heeft. „Ik denk dat je hiervan uiteindelijk een heler mens wordt," luidt haar conclusie. Sjaal AUe cursisten binden voordat 2e de vloer opgaan eerst een sjaal rondom de bekken. De sjaal is, zo legt Wittermans uit, bedoeld om de krachten in je bekken te bundelen. „Alle lichaamskunstenaars maken daar gebruik van." En dan het dansen. Hoewel het oerdansen uit een voudige bewegingen bestaat, die continu worden herhaald, lijkt het eenvoudiger dan het is. Zonder muziek zijn de passen van Wittermans goed te vol gen. Eerst naar links dan achterlangs weer naar rechts en voorlangs weer naar links en zo verder. Na een keer of tien zit het ritme erin, denk je. Maar zodra Anneke bij de bewegingen geluiden gaat ma ken, gaat het mis. Het is de bedoeling dat iedereen meeneuriet, maar de passen én het geluid is net iets te veel van het goede voor de beginnende oerdanser. Dus weer terug naar het begin. Eerst naar links dan naar rechts. Anneke Wittermans gooit er een tempo versnelling in en, pats, opnieuw is het ritme ver te zoeken. Na een half uur zitten de passen er zonder geluid goed in, dus kan de cd aan. „De muziek ts zeer rit misch," vertelt Wittermans, „pa-pa-padada-pa-pa-pa- daj' schalt het door de kleine kelderzaal van de Er ker. Dat moet dus lukken. Na drie keer is het ook raak. Met een nieuwe uitleg boe de passen het beste in een kleine ruimte genomen kunnen worden, is het zelfs met de muziek erbij goed bij te houden. Maar het gevoel om één te worden met het lichaam, is er nog niet. De herhaling van passen en het ritme van de muziek vergt nog veel te veel concentratie om dat na een ruim half uurtje oerdansen meteen te voelen. De beginnende oerdanser hoeft echter niet te wanho pen. „Het duurt zeker zeven jaar voordat je het oer dansen helemaal onder de knie hebt," zegt de docen te. De oerdans bestaat uit simpele bewegingen. Helaas kwamen erslechts vier leer lingen Op af. Fota Roel Dijkstra naar de eigenlijke verwerkingsfa briek. Daar plukken werknemers de grootste troep als verfkwasten, schoenen, borstels en in een en kel geval wapens tussen de glas scherven uit. Grote magneten scheiden het blik en laser-ogen sorteren steentjes. In de fabriek hangt een penetran te lucht dat doet denken aan ver schraald bier. De stank wordt ver oorzaakt door de restjes jam, wijn en Nutella die aan de scherven kleven. Het glas ondergaat een natuurlijk reinigingsproces waar aan geen water te pas komt. Omdat dit te duur is, wordt het glasgeeomposteerd. Nadat het glas het volledige pro ductieproces heeft, doorlopen, op maat is gemaakt en klaar is voor hergebruik, wordt eerst de kwali teit onderzocht. Dit gebeurt in het laboratorium waar een lading glas pas het reinheidscertificaat krijgt als aan alle kwaliteitseisen wordt voldaan. Vervolgens worden de witte, groene of bruine scherven opgeslagen in bunkers, klaar voor levering. Ras: „Inzamelen kunnen er velen. Maar het verwerken van glas tot een hoogwaardig product, is iets waar wij ons specifiek op richten. We zijn grondstoffenleverancier en dan heb je je aan allerlei richt lijnen te houden. Als er maar een beetje vuil achterblijft, kan dat la ter al een zwak plekje in een fles of pot veroorzaken, met alle gevol gen vandien." OPEN DA6 Hockey voor iedereen, jong en oud, jongens en meisjes. Kom eens een kijkje nemen en het zelf proberen. Vanaf jaar bij de 'benjamins', tot 80 jaar bij de 'veteranen'. Hel pollux complex met 2 kunstgrasvelden ligt in de Broekpolder, Vrijdag 20 september SCHIEDAM Filmhuis.'Smoke',2130u. VLAARDINGEN Joannes de Dooperkapel. Opening vrodesweek met dominee Marianne Suurmond, 19.00 uur. Harmonie. 'Platina 'door Mylène d'Anjou en Wim Boor,20.00u. ROTTERDAM De Doelen Hal Kl.z. Rotterdam Phil harmonic Philips Gergjev Festival, 20.15u. Inleiding 19.15u. 10 Gale rievoorde Kunsten. Salon Delfsha- ven, 20u. Luxor Theater. Evita, 20.15u. Nighttown en Popular. DEAF, 21u. RO Theater. Bedrog, 2ö.l5u. 't Kapelletje, intertheater, 20.30u. Zaal De Unie. Gergjev Fes tival: Ivan de Verschrikkelijke, 20.30u. lantaren 2. R96: De avon den van, 20.30u.Lantaren/Ven sterk Organisatie/Nighttown/ Havensimulator. DEAF, div. tijden. Zaterdag 21 september SCHIEDAM Grote Kerk. Helvoets dameskoor, lè.OOu. Sted. Museum. Orgelcon cert, 15.00u. Clubgebouw De Wa- rande. 2e Branderstocht. Margrie thal. Bromfietsbeurs, 1Q.0Ö1- 17.00u. Teerstoof. Niet uit het raam, Afgeragd, 20.30u. Filmhuis; Smoke,20.30u. Centrum, Brander- sfeesten. Voorhaven, 13.00 tot 16.00 u. mijnen-opspormgsvaarhiig HM Schiedam te bezichtigen. Edi- sonplein, 20.00 u. start Lampion- nenoptocht. Dam 30. Boekenmarkt van Oud-Katholieke Kerk, 10.30 tot 17.0ÖU. VLAARDINGEN 'wrJ* Grote kerk. Wandelconcert Aad Zoutendijk. 15.00-17.00u. Stads gehoorzaal. De Minnaar, 20.00© MAASSLUIS Wethouder Smithal. Rotary sport dag, 09.00-17.00u. De Reinwater (Govert van Wijnkade). Open dag, 10.00-16.00u. ROTTERDAM St.laurenskerk. Orgelconcert, 15u. Luxor Theater. Evita, 20.15u. De Doelen Gr.z. Rotterdam Philharmo nic Philips Gergjev Festival, 20.15Ü. Hal Gr.z. idem, kinderprogr. I4u. idem, nachtconcert, 23u. Rotown. Prodigal sons akoestisch, 22u. RO Theater. Bedrog, 20.15u. 't KapeF letje. Intertheater, 20.30u. Rotter damse Schouwburg Kl.z. Road to Hell, 20.30u. Lantaren 2. R96:De avonden van, 20.30u. Lantaren/ Venster/V2 Organisatie/Night,- town/Havensimulator. DEAF, div.tijden. ROTTERDAM Calypso 1: Trainspotting* (16) dag 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 2: 'Beautiful Gir!s'{12) dag. 6.45-9.30, Calypso 3: 'Stealing Beauty" (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 2 Riksbioscoop: leaving La$ Vegas' (16) dag. 12.45-3.30. Cinerama 1: Twister' (12) dag- 1.15-4-6.45; 9.30. Cinerama 2: 'Mission: Impost sible' (12) dag. 1.15-4-6.45-9;30r Cinerama 3: 'Eraser" (16) dag I.15-4-6.45-9.30. Cinerama 4:, 'Kingpin(12) dag. 6.45-9.30, do? .vr.ma.di, ook 1.15-4. Cinerama 5: 'Spy Hard' (al) dag. 6.45-9.3Q,7dol .vr.ma.di.ook 1.15-4. Corso: -The Quest' (16) dag. 1.15-4-6.45-930a Imax Theater: 'Survival lsjand!>(ajj dag.(beh.ma.) 2-4. The Living Seat (al) dag.(beh.ma.) 3, za.zo.ook 1,7?- in-lshow' (al) do.vr.di.wo. 12. Twis7 ter' (12) dag. 5-7.15-9.45, zo.ook 10.45. Venster 1: Trainspotting' (16) dag. 8-10, ma. alleen 8, dó? .vr.zo.wo. ook 2.30. Sneak Preview ma.10. Venster 2: The Seven Samurai' (16) do.vr.za.zo. 8, dof 20. wo. ook 2, 'Dance:e!ectric erieiv gy' (16) ma.8,di,10,wo. 7.30-11, 'Meües, Astaire&Forsythe' (16) di.8; 'Aubette, la grande salie des fetesj (16) ma.10, wo.9. Venster 3: 'Unê été la goulette' (al) dag. 7.30, 'Breakingthe waves' (16) dag. 9.30, do.vr.zo.wo. ook 2. Venster 4: 'Pa- lookavilie' (16) dag. 8-10, do- .vr.zo.wo.ook 2.30. Lumière 1:7. 'Striptease' (12) dag. 1.15-4-6.457 9.30. Lumière 2: 'Multiplicity' (al) dag. l,15-4-6.45~9.30.Lumière3: 'A time to kill* (16) dag. 6.15-9,15', do.vr.ma.di. ook 2. Lumière 4: 'Pri mal Fear* (16) dag. 6.45-9.30, den .vr.ma.dt. ook 1.15-4. Pathé 1 Twister' (12) dag. 11.30-2.05- 4;40-7.15-9.50. Pathé 2: 'Eraser; (16) dag.4,40-7.10-9.4Q; do.vr.ma.di.dok 11.40-2.10. Pathé 3: The Rock' (16) dag. 3.30-6.25- 9.20, do.vr.ma.di.ookl2.35. Paths 4: 'Phenomenon' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Pathé 5: 'A time to WIK (16) dag 11.55-3-6.05-9.10. Pa thé 6: The crossingguard' (16) dag) II.05-1.40-4.15-6.50-9.25 Pa thé 7: 'Mission: impossible' (12) dag.11.15-1.50-4.25-7-9.35. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: 'Striptease' (16) vr.za.00.15. Lu mière 2: The Quest' (16) vr.za.00.15. Lumière 3: 'Primal Fel ar'vr.za.00.15. Lumière 4: 'Eraseri (16) vr.za.00.15. Wndermatinees: Cinerama4:Ba be' (N) za.zo.yvo. 1.15-4. Cinerama 5: 'Flipper'za.ZQ.wo.1.15-4. Lumiè re 3: 'ittakestwo'za Jto.wo. 1.15-4. Lumière 4: 'A Goofy Movié' (N) za- .zo.wo. 1.15-4. Pathé: Toy Story- (N) z3.zo.wo, 11.20-1.25. 'A Goofy Movie' (N) za.zo.wo. 12.40-2.40. 7.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3