9 T 'Verraad' met A4 schaadt Stadsregio Stoelendans bij de NAVO door toetreding Frankrijk -:ê Bedreiging Openbaar vervoer Stadsproblematiek Ruzie rond chipkaart gaat over niets Rotterdams Dagblad P%f. Woensdag 25 september 1996 Onder eindredactie van Annemlek van Oosten, tel.: 010-4004358 Ook iets op uw hart' schrijf naar: hoofdredactie Rotterdams Dagblad, postbus 2999, 3000 CZ Rotterdam (E-mail digitaal@Iuna.nl). Plaatsing betekent niet dat het Rotterdams Dag blad uw mening deelt. Bij geen van de ondervraagde kunstenaars is by het opmaken van het proces verbaal bedreiging met een ijzeren staaf te laste gelegd; er is zelfs niet eens over gesproken op 4 september. De staaf is volgens mij dan ook eerder een sehaakzet achteraf. Een zet om zo het harde optreden van de politie te rechtvaardigen. Dat harde optreden was volgenscommissaris Bakker ook gerechtvaardigd omdat een bereden politiefunctiona ris majesteitsschennis zag in ons optreden met ons schilderij. Een aantal agenten kon hun opgekropte agressie op ons botvieren met behoud van de wapen stok. Toch vraagik my nog één ding af; is dat 'paddop- roefproces' er met gewoon omdat politiefunctionaris sen zelf nogal veel paddestoelen snoepen en daardoor dingen zien, die er eigenlijk met zyn? Dick Urs in us, Rotterdam Woensdag 18 september. Na een autorit van 35 minu ten vanuit Hellevoetsluis zet de familie 'Carpool' mij om 8.01 uur af by station Schiedam-Rotterdam-West. Ondanks een licht knagend schuldbesef over het zo veelste door my in vereniging gepleegde milieudelict voel ik my redelijk ontspannen. Een dus bezette Tha* ]ys glydt aan de overkant voorbij. Ik voel een stil ver langen naar Parij sopkomen, maar als gewoonlijk is de bestemming Delft, zo'n tien kilometer verderop. Het verkeer op de rondweg rijdt in gesloten slagorde voor bij. De om 8.08 uur omgeroepen vertraging van vijf mi nuten van de stoptrein van 8.11 uur brengt mij niet uit mijn humeur. Wei jammer dat ik toch maar niet een kop koffie ben gaan drinken in de restauratie. De krant ligt daar klaar, de bediening is vnendelyk, de koffie smaakt goed en de prijs is beneden hel geldend NS-tarief. Achter elkaar passeren met razende vaart drie ellenlange halflege intercities waarvoor ik overi gens beleefd gewaarschuwd word, Met tien minuten vertraging amveert een minuscuul stoptreintje waar ik mij mwurm en dat als volgestopte worst met oplo pende vertraging naar my n bestemming sukkelt Met de pest in mij n lijf zit ik met mijn tweede klas maand abonnement in de eerste klas, de hele reis piekerend over wat ik zal zeggen als de conducteur langskomt, ook al leert de ervaring dat die nietlangskomt. In Delft veer ik even op als ik bij het op de fiets stappen - het regentzowaarmet-de ongelukkige massa wachten de studenten bij de bushalte zie staan. Rampzalig bus vervoer in Delft. Lege trams op weg naar de Tanthof. Leedvermaak. Ik bof dat ik het eerste uur geen college hoef te geven en dus niet gestoord word van de te laat arriverende studenten, met hun volstrekt geldige ex cuses. Nadat ik by de koffie myn ei gelegd heb, zal my n collega berustend melden dat hy beter driekwar tier in de file kan staan dan de vy ftien kilometers die zyn huis in Zoetermeer scheiden van Delft per open baar vervoer te overbruggen. Op 19septembenn het jaar 2237 opent de minister van publieke werken de randstadmetro die Leiderdorp via Zoetermeer met Delft, Schiedam en Hellevoetsluis verbindt. Een maand later wordt Voomeprijs gegeven aan de golven. Het water is on.s boven de lippen geste gen. Behoorlijk gestressed neem ik om 8.45 uurplaats ach ter mijn computer en schrijf deze brief. Zinloos. Dr. E. Lagendijk (TU Delft), Hellevoetsluis Met verbazing heb ik vernomen dat de heer Peper door de Erasmus Universiteit Rotterdam is gevraagd aldaar les te komen geven over de grote stadsproble matiek. Ik kan my zo voorstellen dat van de be treffen de kandidaat wordt verlangd naast het signaleren van de problemen ook oplossingen aan te dragen. Mij lijkt voor beide vereisten de Rotterdamse bevolking veel beter toegerust dan de heer Peper. In gemoede vraagik mij af op welk tijdstip en in welke belangrijkekwestie in Rotterdam deze burgemeester ooit een oplossing heeft gegeven. Indien wy de kalei- doscoop aan sociale, economische en vooral milieu problemen in het verleden en hedentendage binnen deze gemeente onder de loep namen blijkt de ge schiktheid van deze kandidaat allerminst In uw krant zijn kortgeleden de armoedeproblema tiek, deenormewerkloosheidenwathetmilieubetreft het enorme lawaai in deze stad aan de orde geweest Deze probleemgebieden bestonden by het aantreden van de heer Peper in veel geringere mate. Een kind kan daaruit concluderen, dat deze stad geen bood schap heeft aan een hoogleraarschap van Peper. Ver dient de familie Peper nog niet genoeg? L. Kalman, Rotterdam Door Kor Kegel en Carel van der Velden Bij de opnt van de A4 tegenover Wilton-Fyenoord staat sinds kort een bord: Tot ziens in Schiedam'. Auto- en motorrijders blijven daarna echter nog minstens an derhalve kilometer in Schiedam, want het asfalt van de A4 behoort tot Schiedams grondgebied. En wie na het Kethelplein niet Vlaar- dingen in verdwynt, blijft zelfs nog veel langer in Schiedam. Dus hoezo: tot ziens? Het bord lijkt te symboliseren dat Schiedam de handen heeft afge trokken van de A4 - alsof de rijks weg een probleem voor hogere machten js geworden. De Stadsre gio Rotterdam bijvoorbeeld, of minister Annemarie Jorritsma. Zelf komt Schiedam er niet meer uit, bleek maandagavond in de gemeenteraad. Er werd stevig ge bekvecht over de blunder, die Schiedamse afgevaardigden on langs begingen in de Rotterdam se regioraad. Hoewel de gemeente Schiedam met Vlaardingen en Maassluis al ly d een geharnast tegenstander van verlenging van de A4 richting Delft is geweest, stemden de Schiedamse raadsleden Van Col- lenburg (WD), Kaptein (CDA) en Houtkamp (D66) vóór een bnef van de regio aan Jorritsma, waar in de A4-Noord door Midden-Delf land cruciaal en noodzakelijk wordt genoemd. De vierde Schiedamse afgevaardigde, PvdA'er Reuderink, verkoos by de stemming doelbewust het toi let, maar omdat alleen de tegen standers werden geturfd (Vlaar dingen en Maassluis), wordt hy toch geacht vóór te zijn geweest - en dat is in strijd met het officiële Schiedamse standpunt, werd maandag nog eens door burge meester en wethouders beves tigd. De kwestie heeft Rijnmond-breed opschudding veroorzaakt Groen- Links-wethouder Bart de Leede beschuldigde zyn plaatsgenoten m de regio zelfs van 'verraad'. De afgezanten kregen een standje, maar ze mogen na een tuchtige schrobbering blyven zitten, en ook De Leede verbond vooralsnog geen consequenties aan het ver keren in een coalitie waarbinnen hy verraders ontwaart. Hiermee is de kous niet af. Het merkwaar dige gedrag heeft Schiedam ge blameerd, zowel by buurgemeen- r ten als by milieu-activisten. Van de vier Schiedamse vertegen woordigers heeft de PvdA'er spijt betuigd. De anderen zien een zelf rechtvaardiging in de passage, die m die zelfde brief aan Jorritsma voorkomt, en waarin door de Stadsregio wordt aanbevolen om ook het bestaande stuk A4 (tussen Kethelplein en Benelmctunnel) ondergronds te doen aanleggen. Om die compensatie voor het mi lieu binnen te halen hebben zij gestemd voor een brief, waarin de A4-Noord noodzakelijk voor de economie in de Rotterdamse re gio wordt genoemd. De Stadsregio meldt als voorwaar de voor verdere medewerking dat de rijksweg geheel ondertunneld wordt en onder het Kethelplein door duikt - een variant die ver der gaat dan het meest milieu vriendelijke alternatief in de mi lieu-effectrapportage. Dat is een aanlokkelijk perspectief indien de A4-Noord er toch zal komen - maar de Schiedamse raad blijft van mening dat de weg niet nood zakelijk en cruciaal is voor de re gionale economie (het regionale milieu krijgt in Schiedam priori teit). En dus had de delegatie niet mogen stemmen voor een brief waarin de A4-Noord warm aanbe- In ruil voor het doortrekken van de A 4 door Midden- Delfland moet ook het be staande stuk rijksweg tus sen het Ke thelplein (op de voorgrond) en de Bene- luxtunnel (bo venaan op de foto) worden ondertun neld, vinden de gemeente Schiedam en de Stadsregio Rotterdam. Ondertussen geeft Schiedam echter ver warrende sig nalen af over de rijksweg. Foto Roel Dijkstra volen wordt. Een te verregaande concessie, waarmee het beoogde onderhandelingsresultaat op af stand wordt gezet, vinden boze fracties in de Schiedamse ge meenteraad. Achteraf poogt D66'er Marcel Houtkamp zyn stemgedrag te vergoeilijken door erop te zinspe len dat een Schiedams referen dum wellicht zou uitwijzen dat een meerderheid voor dc omstre den rijksweg door Midden-Delf land en langs de woonwijken van Groenoord, Woudhoek en Holy is. Procedureel is die handelwijze niet netjes. Dan had Houtkamp vooraf een referendum moeten doen organiseren. Ook ontkent Houtkamp zich schuldig te heb ben gemaakt aan kiezersbedrog. In 1990 stond in het verkiezings programma dat D66 in Schiedam tegen rijksweg 19 is (de oude be naming voor het omstreden weg gedeelte van ue A4). In 1994 stond in het program dat er een snel tram moet komen, die op het zandlichaam wordt aangelegd. Houtkamp negeert de historie van zijn partij en legt het nu zo uit dat een sneltram op het zandli chaam een ondergrondse rijks weg niet uitsluit. Het is geen won der dat verkiezingsprogramma's aan bederf onderhevig zyn en het is tekenend dat D66 in Schiedam thans zwaar verdeeld is over dit punt. D66-wethouder Adri Reyn- hout staat lijnrecht tegenover fractievoorzitter Houtkamp en beiden hebben ze aanhang bin nen hun fractie. Hellend vlak Schiedam heeft de Stadsregio een slechte dienst bewezen. De Schiedamse raad had veel krach tiger dienen op te treden tegen 'verraders' van het gemeentelijke standpunt. Dat het stemgedrag in de regioraad onbestraft blyft, brengt indirect de Stadsregio op een hellend vlak. De leden van de regioraad rijn niet door de bevol king van de Rijnmond gekozen, maar zc vertegenwoordigen hun gemeentebesturen. Om enigszins recht te doen aan democratische verhoudingen zyn ze politieke fracties gaan vormen, zodat ook minderheden als GroenLinks en de SP konden doorklinken. Als het erop aankomt, blijven ze ech ter in de allereerste plaats verte genwoordiger van hun gemeente: als vooruitgeschoven post. Ze kunnen regionaal belang toetsen aan lokaal belang, maar ze heb ben alleen mandaat om het lokale belang te behartigen. GroenLinks vond er op die manier geen lol aan en is uit de regioraad gestapt - principieel en conséquent. Een regioraad, waarin de leden met persoonlijke opvattingen aan de wandel gaan, verliest aan ge loofwaardigheid. Een orgaan dat namens niemand spreekt, ver dient geen plaats in het besluit vormingsproces waarbinnen Ry k, provincie en gemeenten dan vol doende zyn (de heilige drie van Thorbeeke). 'Schiedam' toont aan dat een re gioraad in deze formule geen pas geeft. Het toont nog meer aan dat regionaal beleid en regionale be sluitvorming thuishoren bij een democratisch, rechtstreeks door de bevolking gekozen orgaan. De Stadsregio was bedoeld als voorlo per van de Provinciale Staten van Rotterdam, en met die constructie in het verschiet kon het best pas send worden geacht dat ze alvast oefenden voor provinciebestuur- derfje. Maar bij het uitblijven van de stadsprovincie moet de regio raad zich ervoor hoeden een ge mankeerd platform te worden. Hoe verder, als het geen voorloper van iets, maar in de praktijk ook al geen gemeenschappelijke rege ling van gemeenten meer is? In Schiedam mag men nu de af faire proberen af te doen als 'mis verstand' (een sussende term van burgemeester Reinier Scheeres). Maar om te voorkomen dat het misverstand een precedentwer king heeft, had de Schiedamse raad strenger moeten zijn tegen over de dissidenten. Na het stran den van de stadsprovincie was het Scheeres die als eerste, in het Rot terdams Dagblad, de aanbeveling deed om de fractievorming in de regioraad te verlaten en terug te keren naar het model van ver lengd lokaal bestuur. Nota bene Scheeres wordt gestraft met raadsleden die er een loopje mee nemen. Door Peet Vogels De strijd rond de chipkaart, het pasje om te kunnen betalen, sparen, telefoneren enzovoort, is ontaard in een moddergevecht Aan de ene kant staan de Post bank en PTT Telecom met de chipper, aan de andere kant de banken met de chipkaart. Wie de modder van de kaarten schraapt, komt tot de conclusie dat er niets nieuws onder de zon is. De oude tegenstelling Postbank versus de andere banken is ook nu weer volop actueel. Dat beide partijen elkaar.besmeuren, heeft maar één oorzaak: er zijn nog vele klanten te winnen en dus geld te verdienen. Wie de allianties tussen banken en winkelbedrijven, vervoerders of benzinemaatschappijen bekijkt, zal tot de conclusie komen dat de strijd om de consu mentengulden niet meer op de winkelvloer wordt uitgevochten, maar op de chipkaart. Het zag er een jaar geleden nog zo zonnig uit voor de gezamenlijke banken. Hét nieuwe betaalmiddel, de chipknip, werd door een gesloten front aangekon digd. Eindelyk konden de banken hun machtspositie ten volle uitbuiten. Een standaard die alle banken door zouden voeren, daar kon niemand aan ontko men. De detailhandel had dan geen enkele mogelijk heid de banken tegen elkaar uit te spelen, zodat de banken konden bepalen wat ze zouden vragen voor elke betaling met de kaart Helaas was de werkelijkheid weerbarstiger. De Post bank en PTT Telecom rekenden eens uit wat ze kon den verdienen met het verkopen van een eigen tech nologie. Die som was blijkbaar gunstig, want vorig jaar kondigden ze ineens aan dat ze met een eigen chipkaart op de markt zouden komen, de chipper. De andere banken werden daardoor compleet over vallen en waren des duivels. De Postbank had de overval goed voorbereid. De chipknip van de banken was een elektronische portemonnee, maar de chip- per was multifunctioneel: er kon mee betaald, getele foneerd, en gereisd worden. Bovendien kon elk be drijf dat er behoefte aan had een licentie op de tech nologie nemen om er een eigen spaar- of klanten kaart van te maken. De chipper vermorzelde het monopolie, zodat bedrij- 1 ven als Shell, Albert Heijn, C&A de mogelijkheid kregen de twee kaart-aanbieders tegen elkaar uit te spelen om gunstiger tarieven te bedingen. De ban ken moesten iets doen en ineens kon er met de chip knip ook gespaard worden, naast andere leuke din gen die moderne mensen willen. Daarmee stonden de partijen weer op gelijke voet, zo leek het althans. Deze week maakten AlbertHeijn,V D en Shell bekend dat de gezamenlijke klanten kaart op basis van de chipknip er toch niet komt Te duur, want technisch te ingewikkeld, luidde de moti vatie voor het afblazen van het project. Dat paste perfect in het straatje van het chipper- kamp. Was de chipper immers niet de bij uitstek multifunctionele kaart die dit soort functies pro bleemloos in zich verenigde? De banken op hun beurt konden een grijns niet onderdrukken toen, ook deze week, bekend werd dat de proef met de chipper in Zeeland de nodige kinderziekten vertoonde. Bleek daar niet uit dat de chipper wel een grote mond had, maar nog weinig presteerde? Hoewel er nog helemaal geen chipkaart is, spelen de partijen wel allerlei vermeende troefkaarten uit. Toen de banken de chipknip tydens een reclame campagne introduceerden, bram de Postbank met een tegeneampagne. De betaalautomaten zouden gratis omgebouwd worden tot apparaten die zowel de chipknip als de chipper accepteren. De Postbank is daartoe in staat omdat ze beide systemen kent, ze hebben immers lange tijd by de chipknip gezeten, maar de banken kennen de chipper niet. De banken sloegen terug met de mededeling dat Postbankklanten gratis een chipknip kunnen krij gen. De chipknip komt dit jaar al op de markt terwijl de chipper van de Postbank pas volgend jaar komt. Op die manier hopen zij al zoveel chipknips op de markt te zetten, dat er volgend jaar geen behoefte meer is aan de chipper. Al met al schiet de consument weinig op met de nieu we chipkaart. Nu de partijen zich hebben ingegraven en zoveel mogelijk klanten aan zich proberen te bin den, wordt de versplintering alleen maar groter. De ruzie leidt uiteindelijk tot meer in plaats van minder kaarten. Dat is het enige voordeel dat de banken be reiken. Meer kaarten betekent meer bedrijven die de technologie kopen, dus meer inkomsten. De kosten zullen uiteindelijk doorberekend worden aan de con sument, dus die schiet er niets mee op. Die blijft zelfs met het probleem zitten dat hij verschillende chip knippen moet vullen met geld, in plaats van één por temonnee. Door Paul Koopman Onder NAVO-diplomaten rees on langs de vraag of het nog wel no dig is eenmaal per jaar een infor mele vergadering van de NAVO- ministers van Defensie te beleg gen, meestal op een schilderachti ge plek in een uithoek van het bondgenootschap. Dat die ge dachte was opgekomen zegt op zichzelf al heel wat: het illustreert het enorme tempo waarin Frank- ryk, na dertig jaar afzijdigheid, zich in de verdragsorganisatie nestelt. Die 'informele vergade ring* was er namelijk vooral om de Franse minister van Defensie - geen onderdeel van de NAVO im mers - toch de gelegenheid te ge ven mee te praten over Europa's defensie. Sinds president Chirac de bereid heid heeft uitgesproken in de NAVO terug te keren, wordt in de Europese hoofdsteden met toene mend enthousiasme gesproken over een eigen Europese 'poot' binnen het transatlantisch bond genootschap en de mogelijkheid om zonder de Amerikanen eigen operaties op te zetten. Bijvoor beeld onder de vlag van de West Europese Unie. Maar de terug keer van de Fransen in de schoot van de NAVO veroorzaakt behal ve meer mogelijkheden ook meer problemen. Want: hoe en waar moet de ambitieuze en wat Ameri- ka-schuwe Republiek verankerd worden in een organisatie die, ruim zes jaar na de val de Berlyn- se muur, juist wil afslanken en in krimpen? Gevecht Zoals zo vaak in internationale or ganisaties is het gevecht om de mannetjes, de posten en de macht bitter. Achter de schennen wordt al geruime tijd onderhandeld over de posten die de Fransen binnen de NAVO kunnen claimen, maar nog zonder veel resultaat. Tijdens de 'informele' NAVO-raad, van daag en morgen in hotel TJorge' in het Noorse Bergen, hopen de ministers van Defensie van de NAVO wat zere plekken weg te masseren. Dat daarbij vooral naar de Amerikaanse bewindsman Perry wordt gekeken hoeft niette verbazen. „Het probleem is dat het aantal commandanten binnen de NAVO daalt, terwijl er een land bijkomt," zegt een hoge NAVO-dipiomaat. „Het streven is naar meer Euro peanen in de commandoketen. Die politieke wil is er zeker. Maar het zal met zonder een flink potje knokken worden opgelost" 'Meer Europeanen' op NAVO-com- mandoposten betekent automa tisch datde Amerikanen een stap je terug zullen moeten doen. Niet alleen op de 'subregionale' ni veaus, maar ook op de hoofdkwar tieren van het 'Allied Command' in Europa, waar de Amerikanen de touwtjes stevig in handen heb ben. Heeft Europa de politieke post van secretaris-generaal (in de persoon van J. Solana), de militai re tak van de NAVO staat onder leiding van de twee Amerikaanse viersterrengeneraals G. Joulwan en J. Sheehan. Daar komt by dat ook het regionale commandocen trum Afsouth in Napels in handen is van een Amerikaanse admiraal, die tevens de zesde vloot van de De Zweedse minister"!". Peterson (links) begroetde Amerikaanse minister van Defensie, W. Perry (rechts), tijdens een excursie voorafgaand aan de 'informele' NAVO-raad, vandaag en morgen in hotel 'Norge' in het Noorse Bergen. Fotoian coiisioo/epa Amerikaanse marine onder zich heeft. Drie Amerikanen aan de top van de NAVO is iets te veel van het goede als je de NAVO wilt be schouwen als een gebouw dat rust op twee gelijkwaardige pylers, vinden Europese politici die de Europese defensie-identiteit snel willen uitbouwen. Maar Perry zal niet aan de stoelpoten van de twee commandanten van het hoofd kwartier Shape by Mons willen, zagen. Om hun positie zeker te stellen, hoeft hij slechts te verwij zen naar de nog steeds indruk wekkende militaire dominantie van de VS in het bondgenoot schap of, andersom geredeneerd, de onverminderd grote afhanke lijkheid van Europa van Ameri kaanse militaire technologie, lo gistiek, 'intelligence' en know how. Ook de generaal in Napels hoeft zich nog geen grote zorgen te maken. De 'tweepylerstruc- tuur' van de NAVO bestaat welbe schouwd alleen nog in de hoofden van ambitieuze Europeanen, en nog lang niet in de praktijk. Maar op een iets lager niveau zal binnen de NAVO een indrukwek kende stoelendans op gang ko men. Het idee is al geboren om de post van plaatsvervangend 'supreme allied commander' (nu bezet door een Brit) te laten rote ren onder de Europese NAVO-lid- staten. Secretaris-generaal Sola na opperde gisteren in Brussel het idee een gezamenlijk opper bevel voor Prankrijk en Spanje in te stellen. Ook de commandanten van de hoofdkwartieren in steden als Heidelberg, Ramstein en Karup zullen zich aan hun stoel moeten vastklampen. Wie wordt er hier vervangen door een Fransman? Nu de meeste lidstaten het erover eens zijn dat het commandocen trum 'AF northwest' in het Britse HighWycombe moet worden ge sloten (onder leiding van een Brit se generaal) rijst de vraag of het commando van 'AFcent' in het Nederlandse Brunssum wel in handen van een Duitser kan blij ven. En niet onbelangrijk: wie wordt in de hiërarchie de hoogste Europeaan binnen de NAVO: een Brit, een Duitser of een Frans man? Het oplossen van deze puz zel kon nog wel eens lastiger wor den dan het opzetten van een vre desmacht voor Bosnië. Eigenbelang Het honoreren van de Franse am bities binnen de NAVO gebeurt niet zonder welbegrepen eigenbe lang. „Er wordt niet tegen de Fransen gezegd: hier heb je vijf tien belangrijke stoelen, ga maar zitten. Er zal iets tegenover moe ten staan," zegt een diplomaat in Brussel. Onder dat 'iets' moet worden verstaan: het onder NAVO-commando brengen van Franse troepen en legeronderde len. Dat was tot voorkort nog een absoluut taboe in het Franseden- ken. Vermoedelijk zal president Chi rac niet alleen een duidelijke Frans stempel op het NAVO-com mando nodig hebben om dat aan zyn bevolking te kunnen verko pen, maar vooral ook tijd. Het zal daarom -zo verwacht men - nog wel tot het voorjaar van 1997 du ren voordat in de NAVO-hoofd- kwartieren de marsmuziek wordt uitgezet en iedereen weer mag gaan zitten. Voor Nederland is er in elk geval een troost: „Er staan geen Neder landse stoeien ter discussie," ver luidt het op het NAVO-hoofd- kwartier in Brussel. Sinds Lub bers' mislukte race om de post van secretaris-generaal heeft ons land niet veel meer te verliezen binnen het bondgenoodschap.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1