11 De bloemengroet van Vlaardingse scholieren Minder auto's door de binnenstad I Rotterdams Dagblad Plaquette is kroon op het werk van WBS Schipperskinderen bieden petitie aan w X. sV li Woensdagmarkt op Veerplein alleen mogelijk bij volledige afsluiting Veel belangstelling voor wonen in Maasland Auto rijdt brandkraan kapot n •f fi I Vrouw leent agent fiets Vlaardingen.' wil 'schone overslag' aan Vulcaanhavën Opgeschrikt door vuurwerk Soda op straat ijk43t€d;0181 -641333, "Hazzebas"tVoor^1r3art^lfêl.lÖi84--6i^ fftOudtse Huys" ii Waterweg Donderdag 26 september 1996 Vlaardingse leerlingen legden gistennorgen een fleurig en bont bloementapijtje voor de trappen van het Stadhuis. Foto RmI Dijkstra Door Danielle Hermans Vlaardingen De Grote Markt in gaardingen ging gistermorgen voor een groot deel schuil onder een fleurig bloementapijt. Zeker zevenhonderd bont geschilderde bloemen op vinyl sierden de kin derkopjes. Scholieren van zestien Vlaar dingse scholen leverden hun bij drage aan dit opmerkelijke tapijt dat slechts enkele uurtjes lag 'uit gerold' onder de trappen van het oude stadhuis. Deze gebeurtenis hield verband met de onlangs geopende Bloe- mentrap van beeldend kunstena res Wilma Kuil, Rond dit project maakte de provinciale stichting Steunfunctie Kunstzinnige Vorming {SSKV) lesmateriaal voor de Vlaardingse scholen. Het bedenken van bloemen voor het tapijt maakte onderdeel uit van deze iessen. Het ontwerpen van bloemen ging de meeste scholieren goed af. Het enthousiasme straalde van de kunstwerkjes af. De ontwerpen waren uitbundig en sommige zou den niet misstaan hebben op een trede van de originele Bloemen- trap. In het tapijt doken fantasie- bloemen met hartjes, gezichtjes en sterren op, maar ook de tradi tionele margrieten, rode tulpen en zonnebloemen ontbraken niet. De meeste leerlingen kozen voor felle tinten als rood, groen, blauw en oranje. Lorenzo van de West- wijzer vond het leuk om een bloem te ontwerpen, maar „de juf frouw heeft me wel een beetje ge holpen," zegt hij er eerlijk achter aan, Wilma Kuil, die consulente is by de SSKV en gistermorgen een oogje in het zeil hield, is zeer te vreden over het eindresultaat. „Het is prachtig geworden. Je moet altyd maar afwachten hoe met een dergelijke opdracht wordt omgesprongen. Iedereen heeft vreselijk zijn best gedaan. We boffen ook met het weer. Al hadden we met alles rekening ge houden. De bloemen zijn met acrylverf op vinyl geschilderd en dus bestand tegen regen." Ondertussen werkten leerkrach ten en scholieren hard door om het tapijt tijdig af te krijgen. Met spijkertjes werden de kunstwerk jes min of meer vastgetimmerd nadat ze op verantwoorde wijze waren gerangschikt tot een mooi patroon. Argeloze bezoekers van het VW-kantoordei fen hun uiter ste best om het tapijniet te betre den en liepen met e- n boogje naar de ingang. Voorbij gangers bleven stil staan om alle activiteiten op hun gemak gade te slaan. „Mooi hoor," werd herhaaldelijk opge merkt. Wie het bloementapijt niet in le vende lijve heeft gezien, kan bin nenkort een ansichtkaart kopen met een afbeelding van het mon nikenwerk van de Vlaardingse scholieren. Fotograaf Jan. Dulfer maakte vanuit een hoogwerker van de brandweer een over zichtsplaat voor de kaart. Tiental len jeugdige ontwerpers die een piekje hadden ingenomen op of voor de trappen van het stadhuis, zwaaiden joelend in de lens van de camera. De kaarten worden straks onder het motto 'een bloemengroet van Vlaardingse scholieren' voor een gulden per stuk verkocht. De op brengst van deze kaart, die waar schijnlijk in de vorm van een bloem wordt gedrukt, gaat naar een goeddoe!. Door Ben van Haren Vlaardingen Het autoverkeer in de Vlaardingse binnenstad wordt in de toekomst verder beperkt dan de gemeenteraad enkele jaren geleden heeft besloten. Dit is nodig om de woensdagmarkt te kunnen herbergen op het nieuwe Schout- plein en Veerplein. Het enkele jaren geleden na felle discussies bereikte politieke com promis om alleen langs de oostzij de van het Veerplein nog eert rij baan voor auto's vrij te laten, is bij verplaatsing van de woensdag markt naar het plein met houd baar. Daarvoor is de ruimte in de binnenstad te klein. Bij de bespreking van de inrich tingsplannen voor het nieuwe Liesveld werd van de oorspronke lijke plannen om auto's volledig te weren op het winkelniveau af gezien. Op verzoek van winke liers bepleitten CDA en VVD des tijds met succes handhaving van een straat met kortparkeerpiaat- sen voor het autoverkeer dwars door het winkelcentrum. Ze kre gen een meerderheid in de ge meenteraad achter zich. Met de PvdA, die aan de plannen voor een autovrij winkelcentrum met alleen uitzonderingen voor bevoorraders de voorkeur gaf, werd een compromis bereikt. Af gesproken werd, dat van het Veer plein naast het plein zelf alleen de westelijke rijstrook (voor V D) voor auto's zou vorden afgeslo ten. Die strook wo dt straks inge richt ais fietspad. B* oostelijke rij baan (voor Boekhuis Den Draak) zou als autoverbinding tussen Waalstraat en Korte Hoogstraat gehandhaafd blijven. Dit uitgangspunt is gebruikt voor de uitwerking van het inrich tingsplan van het stadscentrum. Tijdens het overleg tussen de ge meente en de marktkooplieden over de verplaatsing van de grote woensdagmarkt naar het eenfnim bleek echter het Veerplein net iets te klein om alle 114 extra kra men te bergen. - De Vlaardingse woensdagmarkt aan de Broekweg telt in totaal 212 kramen, meer dan het dubbele van de zaterdagmarkt die sinds het voorjaar op het nieuwe' Schoutplein plaatsvindt. Na veel passen en meten zijn de gemeen telijke onderhandelaars en de marktlieden tot de conclusie ge komen, dat de woensdagmarkt wel in zijn geheel op Veerplein en Schoutplein geplaatst kan wor den als ook een deel van de enige voor auto's beschikbaar blijvende rijbaan langs het Veerplein kan worden benut- Raadslid J. Bulva (WD), destijds met M. Vermeer (CDA) de groot ste bepleiter van de dwarse auto verbinding, is uitermate ongeluk kig met deze oplossing. Hij ging deze week schoorvoetend ak koord methet voorstel. ^^Üleen op woensdag en dan zo kort moge lijk," benadrukte hij. Gok W. Ba- ris (CDA) en J. Fial (BB) zeiden niet gelukkig te zijn met deze op lossing. „Er is destijds aan de win keliers beloofd dat auto's voor hun deur zouden kunnen ko men," reageerde Fial. „Zij hebben dus de beslissende stem." Volgens wethouder T. W. van der Steen zouden van die kant geen grote bezwaren tegen die woens dagafsluiting gemaakt worden. „Den Draak, zo weet ik, is er in ie der geval voor." Bij de herinrichting van het Veer plein zal het weggedeelte voor de stoplichten bij de Korte Hoog straat versmald worden tot een rijstrook. Aan beide zijden van dit stukje Veerplein komen kortpar- keerplaatsen. Bij dit, door ambtenaren als ver keerskundig monument aange duide, kruispunt komen nieuwe verkeerslichten en blijft het schuin overstekemgehandhaafd. Schiedam - In sneltreinvaart heeft de Woningbouwvereniging Schiedam de afgelopen jaren wo ningen verbouwd en neergezet. In totaal ging hetde afgelopen vijf jaar om 1069 woningen, waaron der de vijfduizendste woning in het bestand. Dat feit werd gister middag uitgebreid gevierd. Op de vijfduizendste woning, die staat aan het Boerhaaveplein 9, werd een plaquette aangebracht. De uitbreiding van het woningbe stand naar 5000 is voor WBS, die volgend jaar tien jaar bestaat, de kroon op haar werk. Maar tijdens de feestelijke onthulling van de plaquette ging de aandacht vooral uit naar de bewoners en de woon omgeving. WBS bood een Torna- do-speelelement voor op de Hal- leystraat aan aan de bewoners en de gemeente. WBS heeft zich de laatste jaren vooral bezig gehouden met het ontwikkelen van nieuwbouw- en onderhoudsprojecten. De woning aan het Boerhaaveplein maakt deel uit van het 87 woningen tel lende complex aan de Galileï- straat In samenwerking met het Projectteam stadsvernieuwing Schiedam Oost is in 1992 een stadsvernieuwingsplan opgezet voor 116 woningen. Naast het deel van WBS zijn vijf woningen ei gendom van de woningstichting Noordvest en er zijn 24 premie koopwoningen gebouwd. Het complex is ontworpen door archi tect J, Prins. Van de 87 woningen zijn er twee speciaal geschikt ge maakt voor mindervahrien en zijn 24 woningen aanpasbaar ge bouwd, waardoor ze ook geschikt zyn voor ouderen. X- jgfc' Het Tomado-s peelelement op de Halleystraat, een cadeautjevan de woningstichting, werdgister- middagna de officièleoverdacht meteen In gebrulkgenomen doordejeugdustSchiedam-Oost, Foto Roel Dijkstra Schiedam De jongerenraad van de drie leefgroephuizen in Schiedam heeft gisteren een peti tie aangeboden aan staatssecreta ris Terpstra (Welzijn). De raad wil dat dc staatssecretaris zich inzet voor het behoud van de leefgroep huizen, waar schipperskinderen worden opgevangen. Volgens het bestuur van de Stichting Katho lieke Instellingen voor Schippers- jeugd en Kermiskinderen (Katins) zijn de leefgroephuizen te duur. In Schiedam is het filiaal aan de Schoolstraat al dicht. De overige drie huizen moeten over twee jaar de deuren sluiten. Met de petitie probeerden de 36 1 - Er bestaat veel inte resse voor de nieuw te bouwen woningen op het voormalig MQB- terrein m Maasland. Volgens de gemeente is het echter nog veel te vroeg om tot verkoop of toewij zing aan huurders over te gaan, omdat de eigenlijke start van het project nog niet bekend is. Het woningbouwplan, dat in twee fasen wordt uitgevoerd, bestaat uit 84 woningen. Dat zijn 22 huur- appartementen, 10 eengezinswo ningen in de huursector, 18 koop appartementen, 8 twee-onder- een-kap woningen in de koopsec tor en 26 koopwoningen (waarvan vijf met garage). De Maaslandse gemeenteraad stemde eerder de ze maand in met het plan van de Algemene Woningstichting Maas land (AWM) en de verkoop van de grond aan de stichting. De komende tijd zal het plan ver der worden uitgewerkt en zullen de wettelijk voorgeschreven pro cedures worden gevolgd, waarna meer bekend zal zijn over prijzen en het begin van de bouw. Men sen die in aanmerking willen ko men conform de Westlandse huis vestingsverordening, moeten in geschreven staan als woningzoe kende. Daarvoor is een inschrij vingsformulier bij de AWM te ver krijgen. Een automobilist heeft gisterenavond rond half elf op de Kruitmolen in Maassluis een brand kraan uit de grond gereden. Hierdoor sprong de waterleiding en ontstond er een waterfontein van meer dan twee meter. Het energiebedrijf moest er aan te pas komen om de leiding af te slui ten, De automobilist die het waterballet veroorzaakte is na de botsing weggereden en niet meer aangetroffen. Foto Roei Dijkstra kinderen die in de huizen wonen de staatssecretaris over te halen haar invloed aan te wenden om sluiting te voorkomen. Zo ver tril de Terpstra gisteren na het in ont vangst nemen van de petitie niet gaan. De staatssecretaris beloofde wel dat ze tijdens de besprekin gen met de verdelers van de rijks- gelden het probleem van de leef groephuizen op tafel zou leggen. Over hoe de rijksgelden worden verdeeld heeft Terpstra niets te zeggen, Met ze gisteren meteen al weten. Terpstra was gisteren op werkbe zoek bij de Schiedamse leefgroep huizen. Ondanks dat ze momen teel niet veel voor de kinderen kan doen, prees ze het initiatief van de kinderen om de jongeren- raad op te richten. De staatssecre taris voorzag de jongerenraad ook meteen van advies. De schippers kinderen moeten volgens Terp stra naar het stichtingsbestuur gaan en vragen om een officiële vergadering. Juist de kinderen, waar het hier om gaat, moeten vol gens de staatssecretaris worden gehoord. De leefgroephuizen werden1 in 1984 geopend en kwamen voort uit het sehippersinternaat De Uit kijk in Schiedam. De Uitkijk ging in 1993 na een fusie op in Katins. In de huizen wonen de kinderen in kleine groepjes. Kinderen uit één gezin wonen bij elkaar zodat de huiselijke situatie zoveel mo gelijk blijft gehandhaaft. De leef groepen zijn gehuisvest in 'gewo ne' rijtjeshuizen en elk huis func tioneert autonoom. De omgang met de 'wal-samenleving' is daar door optimaal. Ook voor de medewerkers van de leefgroephuizen is het nu afwach ten. Pas in, de loop van het vol gend jaar wordt bekend waar het rijksgeld aan wordt besteed. „Het is een kwestie van solidariteit. Al leen als alle anderen dit project belangrijk vinden, kan er meer geld komen," zei Koos Elbersen, begeleider in het huis aan de BK- Isan en OR-lid. De opvang in de leefgroephuizen is zesduizend gulden duurder dan in een sehippersinternaat. Het be stuur van Katins besloot daarom begin dit jaar tot sluiting. Toch blijven medewerkers, kinderen en ouders vechten voor het be staansrecht van de opvang. Bin nenkort wordt een denktank ge vormd, bestaande uit medewer kers, ouders en het bestuur, „We willen kijken of de huizen wel licht ook met minder geld in stand kunnen worden gehouden. Maar de illusies daarover zijn niet groot." Vlaardingen Een voorbijganger heeft gisteren haar fiets geleend aan een agent die twee brommer- dieven aehtern? zat. De agent zet te op de fiets de achtervolging voort. De dieven schrokken hier van en lieten de gestolen brom mer achter. Even later konden de twee worden aangehouden. Te gen hen is proces-verbaal opge maakt. VlaardingenEr moet 'schone overslag' komen aan de Vulc- aanhaven nu European Bulk j Services daar in verband met een saneringsoperatie ver- dwijnt Dat zegt de Vlaar-. dingse milieuwethouder K - van der Windt Van der Windt noemt het, ver trek van het voormalige Frans Swarttouw uit' Vlaardingen 'triest wat die, ontslagen .be treft' Aan de anderekant realV seert de wethouder zich, dat de< lawaai- en stoftwexlast de afgè- lopen jaren voor veel ergernis heeft gezorgd, - - Van der Windt: „Ik vind wel dat de Vulcaanhavën behou- - den moet blijven-voor haven-, gebonden 'activiteiten-';Alleen zouden er.bedrijven,mét min- der overlast gevendejpakket- ten - moeten komemvFnut'of stukgoed, maar niet die bulk-, .toestanden." De whthoudër neemt,eendezer/ dagen caiillct^op;inrtTjèt'Ge-"; raeenteJijk Havenbedrijf RoP terdam, dat éigenaar is,van, dei grond aan de Vulcaanhavën Volgens Van der Windt moet het havenbedrijf zo kunnen schuiven dat er.'schone overf, 'slag' naar. Vlaardingen komt „De Vulcaanhaven is een zee- haven en die zijn heel dun ge- zaaid. In het kader van de hert s structurering van de rivierzo- ne en het ROM-project moetenri wij goed kijken hoe we econo-1 mische. activiteiten, en goed - wonen.-mét elkaarkunnen j. combineren) Dat móet de intf daging zijn voor de Vulcaanha vën aldus Van der Windt Zie ook pagina 13: Vlaardin gen kan weer rustig slapen. Maassluis Twee bewoners van de Drijver in Maassluis schrok ken zich gisternacht rond twaaif uur een hoedje. Zij dachten dat ze schoten hoorden en alarmeerden de politie. Die nam de melding zeer serieus en rukte met veel au to's uit. De agenten troffen echter niets aan dat duidde op een schietpartij. Het vermoeden is dat iemand met vuurwerk heeft ge gooid. Schiedam Tijdens het lossen van een tankwagen is gistermid dag op de Nieuw Mathenesser- straat in Schiedam honderd liter soda op straat terecht gekomen. Dat gebeurde nadat de slang Waarmee de vloeistof werd over gespoten los schoot De chauffeur kreeg wat van de zoutoplossing in zijn ogen en moest zich onder doktersbehandeling stellen. De soda werd door de medewerkers van de fabriek opgeruimd. Het spul is niet schadelijk voor het mi lieu.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1