13 Huurdersraad verwerpt herhuisvestingsregeling WSM 1 Nieuw fotoboek van oude centrum Schiedam Baas biljartcafé herkent één van de overvallers Rotterdams Dagblad Standpunt over sloop Maassluise Elementumflats aangehouden Lage prijs oud papier oorzaak hogere lasten Bus 52 vertraagd door parkeergarage Warrige belager slaat en schopt KONS "D0RFSSI RAAT 1 /4 - BAHENUHhCH I ^TEUTOTBD-B1T1UÜ Waterweg Dinsdag 1 oktober 1996 O 0 Door Pieter Vermaas Maassluis Er zitten te veel haken en ogen aan de 'con- cept-herhuisvestingsrege- ling' die de Woningstichting Maassluis (WSM) heeft opge steld voor huurders die moe ten verhuizen uit mogelijk te slopen woningen van de Ele mentumflats. Dat is het oor deel van de Huurdersraad- Maassluis (HRM), die zich gisteravond over de regeling boog. In de meest recente plannen van de WSM gaan zevenhonderd flat woningen tegen de vlakte en ver koopt de WSM de grond waarop de flats staan. Het gaat om twee flats in de Schubertlaan, twee in de Oleanderstraat en vier in Com ponistenwij k-Noord. Met de op brengst van de grondverkoop wil de sociale verhuurder een flinke opknapbeurt voor tussen de dui zend en elfhonderd andere Elc- mentum-wonmgen financieel mo gelijk maken. Voor die facelift heeft de WSM per woning 77.000 gulden over. De HRM onderhandelt momen teel met de WSM over de regeling die moet worden getroffen voor bewoners die vanuit de 'sloop- flats' - een definitief sloopbesluit is nog niet genomen- elders moeten worden ondergebracht. De door de WSM voorgestelde concept-herhuisvestingsregeling bleek gisteren onacceptabel voor de HRM. Zo wil de HRM dat de re geling de concrete bedragen be vat die bewoners voor verhuizing naar en inrichting van de nieuwe woningen tegemoet kunnen zien. Daarnaast wil de huurdersraad weten of de bewoner die vee! geld in de inrichting van zijn huurwo ning heeft gestoken een hogere vergoeding mag verwachten dan de huurder die hier minder aan heeft gespendeerd. Een onafhan kelijke taxateur zou uitkomst moeten bieden. Ook 'de inkomenstoets' in de con cept-regeling vindt geen genade in de ogen van de HRM. Op grond van die toets komen bewoners van de te slopen fiats alleen in aanmerking voor een vergelijkba re (Elementum) woning als zij een gezinsinkomen hebben van min der dan 51,500 gulden per jaar. Voorrang „Wij zien met tn," sprak HRM- voorzitter J. Luijendijk gisteren strijdbaar, „waarom bewoners van de Schubertlaan naar een an dere wijk toe moeten als zij qua inkomen niet meer in een Ele- mentum-woning mogen wonen, terwijl tegelijkertijd in de Mozart- laan voor 77.000 gulden aan de zelfde soort woningen wordt ver timmerd." Omdat volgens de HRM slechts tachtig eengezinshuurwoningen terugkomen voor de zevenhon derd sloopwoningen, wil de huur dersraad dat de bewoners van de sloopflats voorrang krijgen bij het betrekken van een nieuwe huur woning. Dat de herhuisvestings regeling zon voorrangspositie niet van toepassing verklaart bij woningen die m de 'Overeen komst WoonruimtebemiddeliRg Maassluis Vlaardingen Schiedam' als schaars zijn betiteld, noemt de HRM 'strijdig' met het principe om een voorrangspositie te geven aan uit de Elementum-woningen verdreven huurders. Het be vreemdt de HRM tenslotte dat een huurder die door sloop moet verhuizen zelf een verzoek bij de WSM moet indienen om een bij drage in de kosten van verhuizing en herinrichting Het initiatief hoort hier bij de WSM te liggen, meent de HRM In volgende ge sprekken met de sociale verhuur der wil de HRM onderhandelen op basis van een lijst van achttien punten waaraan een definitieve regeling zou moeten voldoen. Hogere huur In een eerder stadium was slechts de sloop van ongeveer tweehon derd Elementum-woningen aan de orde. Met dat aantal ging de HRM een paar jaar geleden ak koord. Veel bewoners lopen nu echter te hoop tegen de sloopplan- nen. Bewoners van 88 van 108 te slopen woningen in de Schubert laan hebben met het zetten van een handtekening geprotesteerd tegen de sloop. De HRM vreest dat veel bewoners van de relatief goedkope Elementum-woningen, die zijn gebouwd in 1965, na de sloop moeten verkassen naar wo ningen met een flink hogere huur. Een convenant met de WSM, waarin de HRM zou moe ten aangeven 'te streven naar de sloop van zevenhonderd wonin gen', weigert de HRM op dit mo ment te ondertekenen. Behalve dat de HRM eerst by gemeente raadsleden wil peilen of zij -als 'toezichthouders' van de gepriva tiseerde WSM - de geplande hoe veelheid sloop acceptabel vinden, wil de HRM haar oordeel ook afla ten hangen van de definitieve herhuisvestingsregeling voor de Elementum-woningen. HRM- voorzitter J. Luijendijk: „Als er alsnog een goede regeling komt, zou het mogelijk kunnen zijn dat veel van de 88 mensen in de Schu bertlaan die nu hebben geprotes teerd ineens vóór zijn. Als het zo zou uitpakken, kunnen we na tuurlijk wel positief adviseren." Het oordeel van de HRM is be langrijk omdat de gemeenteraad kenbaar heeft gemaakt eerst het oordeel van de HRM af te willen wachten alvorens een standpunt over de sloop in te nemen. Vlaardingen De lage prijs die het oud papier momenteel opbrengt is er de oorzaak van dal burge meester en wethouders van Vlaar dingen in de begroting voor 1997 voorstellen om de tarieven voor de afvalstoffenheffing te verho gen. Alleenstaanden gaan vol gend jaar 349,32 betalen, meer- persoonshuishoudens zijn 415,55 kwijt aan het ophalen en verwerken van hun huisvuil. Ver hogingen van respectievelijk ze ven en twee procent. Vorig jaar ging de afvalstoffenheffing nog naar beneden. Het is geen toeval dat deze verschillen een omge keerde tred vertonen met de prijs van het oud papier. Vorig jaar le verde een kilo oud papier op be paald moment een kwartje op; nu is de prijs nagenoeg nul. Voor de gemeente Vlaardingen betekent dit dat nu de verenigingen die oud papier ophalen fors moeten worden gesubsidieerd. Vlaardin gen garandeert een minimum prijs van zeven cent per kilo. Dat extra geld moet uit de afvalstof fenheffing komen, omdat de ge meenteraad van Vlaardingen het standpunt inneemt dat het opha len en verwerken van afval - in clusief oud papier- kostendek kend wordt doorberekend aan de inwoners. Een woordvoerder van Stadsreiniging in Vlaardingen haastzich overig' ie zeggen dat dit niet betekent dat Vlaardingers goedkoper uit zijn als ze het oud papier niet meer gescheiden inza melen. „Het verbranden en opha len van het huisvuil kost onge veer 22,5 cent per kilo. Als men sen hun oud papier dus in de vuil niszak stoppen, is de gemeente (en op den duur dus ook de inwo ners) duurder uit." Op het antwoord of het misschien goedkoper is om het oud papier in de containers van de gemeente te gooien, dan het in te leveren bij de (gesubsidieerde) verenigingen en kerken, moet de woordvoerder het antwoord schuldig blijven. „Het zou kunnen. Maar ook het le gen van de papierbakken gaat niet voor niets. Daar zijn ook kos ten aan verbonden." Schiedam Buslijn 52 van de RET loopt in Schiedam zeker op zaterdagen nogal wat vertraging op. De bus moet op de Koemarkt vaak lang wachten op auto's die de parkeergarage uitkomen, Ook de tram speelt de buslijn parten. RET en ambtenaren van de ge meente bekijken nu hoe hiervoor een oplossing kan worden gevon den. Een woordvoerder van de RET deelt mee dat het vervoers bedrijf het betreurt dat de bus vaak, later dan de dienstregeling aangeeft, bij de haltes aankomt. „Het is een probleem maar niet onoverkomelijk," vertelt de woordvoerder. ltDe gesprekken met de gemeente zijn in volle gang en ik ga er vanuit dat er een oplossing kan worden gevonden." Ook de gemeente bevestigt dat de Koemarkt een zogenoemde knoop vormt in de route van bus 52. „We kunnen er alleen weinig aan doen. De tram en de uitgang van de parkeergarage liggen nou eenmaal op de Koemarkt." Volgens de RET kan er nog wel wat met de dienstregeling gebeu ren. „We passen dat dan een beet je aan de omstandigheden aan, De RET heeft daar veel ervaring mee. Ik vermoed dat de proble men binnenkort zijn opgelost." Het eco-dakop de blokhuttrektdeaandacht In de heemtuin. Tuinman Carl de Brabander (rechts) vertelt dat er wit vetkruit in de vegeta tiemat groeit. Foto Dennes van der wef Roel Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen „Het is waterdicht, isolerend, brandwerend en zelfs mooi." T. Bakker-Schaap, hoofd van de afdeling groen, sport en re creatie en straks baas stadsbe heer, sprak gisteren enthousiast over het eerste ecodak dat in Vlaardingen is gelegd. Vetplan- ten, mossen en kruiden bedekken sinds kort de blokhut van de heemtuin in de Westwijk. De discussie over duurzaam bouwen, dit en vorig jaar gevoerd binnen het stadhuis met als eind resultaat een standaardeis aan al le woningbouwers om duurzame materialen te gebruiken, bracht het personeel van de voormalige plantsoenendienst op het idee de vernieuwing van het dak van de blokhut niet op de traditionele wijze te laten plaatsvinden. Voor een meerprijs van twaalfduizend gulden werd een drie centimeter dik vegetatiedak gelegd. Het be staat uit een van kunststof garen geweven mat, waarin onder meer lava en klei de substraatlaag vormen waarop mossen, kruiden en plantsoorten groeien. Ze zijn bestand tegen droogte, hevige re genval en stormwind. Aan die voorgekweekte mat komt een. wa- terregulerende laag glaswol, die aan de waterdichte afdekking van de daklatten wordt bevestigd. „Hier is het kloppende hart van de Vlaardingse natuur. Sinds de beginjaren zeventig doet de blok hut dienst als informatiecentrum voor de heemtuin, waar te zien is wat hier groeit, bloeit en kan le ven. Dat blijft ook zo als straks het plan Westwijk 2005 is uitgevoerd. Schuurtjes Met dit dak voegen we nu alvast wat nieuw groen toe aan de wijk en hopelijk wordt ons voorbeeld gevolgd en zien we straks ook bloeiende schuurtjes in de buurt." Bakker noemt het ook een com pensatie voor het verlies aan groen, dat de Westwijk zal lijden. Ze ziet voorts mogelijkheden om in het bouwplan Sclaavenburg/ Dijksteeg op het dak van de par keergarage dit materiaal te ge bruiken. Het ligt ook op daken van nieuwe gebouwen op luchtha ven Schiphol. In de dit jaar vastgestelde veror dening Duurzaam Bouwen van de gemeente Vlaardingen, die mi- lieubesparende maatregelen en toepassing van herbruikbaar ma teriaal beoogt, komt het ecodak overigens nog niet voor. Ook weet bouw- en milieuwethou der Van der Windt, die gisteren met zijn groencollega Van der Steen de oplevering van het dak bijwoonde, nog niet welke regels er gelden voor de eigenaar van een rijtjeshuis, die zo'n dak wil hebben. Bakker concludeerde dat de toe passing van dit eerste ecodak een mijlpaal is voor Vlaardingen, die tevens de aandacht vestigt op de rijke heemtuin en zijn informatie- post. Beheerder B. van Ast en tuinman C. de Brabander zijn er beschikbaar om bezoekers te in formeren over de aanwezige bij zondere fauna en flora, waartoe nu ook het wit vetkruid op het dak behoort. Door Ben van Haren Schiedam 'Jilles de Fruitko- ning' heeft op verschillende plaat sen in het Sehiedamse centrum gestaan met zijn kraam. Op bij gaande foto staat hij, in de jaren vijftig, op de Broersvest, tussen Passage en Herenpad, Verderop in het nieuwe fotoboekje van Henk Kieia 'Schiedam-Centrum', dat afgelopen weekeinde is ver schenen, zien we Jilles tien jaar later in gezelschap van een aapje op de hoek van de Hoogstraat en df Koemarkt zijn waar uitventen. Kiela schrijft bij die laatste foto het legendarische verhaal, dat toen Jilles de Boom als 16-jarige bericht kreeg dat hij met het lote rijclubje in zijn woonplaats Maas sluis de hoofdprijs in de Staatslo terij had gewonnen, zfin gehele handel (bakfiets en fruit) achter liet met de mededeling: „Ik ben zojuist kapitalist geworden." Hij ging met een taxi naar het café van de loterij club, incasseerde zijn deel 4250,00), beloofde de volgende dag zijn moeder te trak teren op gebak, zwierf vervolgens uit naar Rotterdam, Antwerpen en Parijs en kwam pas tien maan den later thuis. Wel met tompoe zen voor z(jn moeder. Het negen de fotoboekje, dat Kiela samen stelde, behandelt het gebied tus sen Broersvest, Noordvest, Nieu we Haven en Buitenhaven. Het toont groeps- en straatfoto's uit de eerste 75 jaar van deze eeuw en een plattegrond van Schiedams binnenstad in 1936. Aan nieuw bouw en verkeer opgeofferde pan den, straatjes en bruggen zijn er in te zien. Zoals bijvoorbeeld de vroegere smalle Koemarktbrug, de oude Spoelingbrug en het draaibruggetje over het in 1949 gedempte Kleine Watertje. Ook het pas in 1960 afgeschafte pontje over de Noordvestgraeht, dat Geertruida van Geyl in 1870 als ondernemend, 14-jarig meisje was begonnen tussen de molens Noord en Palmboom. 'Schiedam- Centrum' is uitsluitend berkrijg- baar bij uitgeverij De Drie Glazen. 'Jilles de Fruitkoning' op de Broersvest in de jaren vijftig. Het is één van de prenten in het nieuwe fotoboekje van Henk Kiela. Reproductie Roel Dijkstra Door Menno Haddeman Vlaardingen Het is niet druk meer in biljartcafé De Griffioen als vrijdag rond middernacht plot seling de deuren open zwaaien. Twee gewapende mannen met bi vakmutsen over hun hoofd drin gen het café aan de le Van Ley* den Gaelstraat in Vlaardingen binnen. De tien bezoekers en de eigenaar schrikken 2ieh een onge luk. Voor ze het weten liggen ze ontdaan van hun sieraden en geld, gekneveld, onder één van de biljarttafels. Café De Griffioen staat in-Vlaar dingen van oudsher bekend als biljartcafé. Op de ongeveer acht biljarttafels worden regelmatig wedstrijden gehouden. Het is een onvervalst bruin café. Aan de mu ren hangen foto's en achter de bar lijstjes met daarin allerlei toepas selijke spreuken. Pistool De verlichting staat op zwak. Het afgelopen weekeinde werd deze gemoedelijke sfeer wreed ver stoord. „Die mannen kwamen met ge trokken pistool binnen," zegt ei genaar C. Hardebol jr. „ARe gas ten werden gedwongen achterin de kroeg te gaan liggen. Ik moest de rolluiken dichtdoen. Om te voorkomen dat er gewonden zou den vallen heb ik dat gedaan." Volgens Hardebol, die zegt één van de overvallers aan zijn stem en gebaartjes te herkennen, was het tweetal flink onder invloed van drugs. „Ze waren erg druk en liepen continu te schreeuwen." Als iedereen achterin het biljart café ligt, worden de gasten ge dwongen hun sieraden en geld aan de overvallers af te staan. Dat gaat gepaard met de nodige be dreigingen. Om meer problemen te voorkomen gehoorzamen de ca fébezoekers en geven ze al hun kostbare spullen af. Daarna kne velen de overvallers de bezoekers met plakband. Met de handen op hun rug liggen de slachtoffers dan hulpeloos onder het biljart. Overhoop Lijdzaam moeten zij toezien hoe het tweetal de kroeg overhoop haalt. Ook de naast het café gele gen snackbar wordt leeg gehaald. De gokkasten en de kassa's wor den opengemaakt en geplunderd. De overvallers dwingen de even eens geknevelde Hardebol met een pistool tegen zijn hoofd mee te werken. „2e sleurden me van de ene naar de andere kant. Op een bepaald moment lag ik op de grond en gooiden ze twee knaken naar me toe. 'Hier heb jü ook wat', riepen ze. Maar mij hadden ze er niet mee. Ik bleef rustig," vertelt Hardebol, die nog steeds de schrik te pakken heeft. Dan sluiten de overvallers da ge- knevelden op in de toiletruimte. De deur van het urinoir barricade ren ze met een orgel. De slachtof fers kunnen geen kant op en de overvallers doorzoeken de wo ning van de boven de kroeg wo nende Hardebol. „Ook daar heb ben ze alles overhoop gehaald. Een grote bende en natuurlijk alle waardevolle spullen meegeno men." De gijzelaars weten zichzelf te ontdoen van het plakband waar mee zij 2ijn gekneveld. In de toi letruimte horen zij hoe de over vallers de kroeg uiteindelijk rond twee uur verlaten. De cafébezoe kers en de eigenaar hebben dan ruim een kwartier in de benauw de toiletruimte doorgebracht. „Toen we los waren en de deur open hadden gekregen, 'heb ik di rect de politie gealarmeerd. De overvallers waren gevlucht in de auto van één van de gasten." Gevlucht De politie is met een aantal wa gens snel ter plaatse. In eerste in stantie wordt gedacht dat de over vallers nog in het café zijn. Uiterst voorzichtig staan de agenten dan ook om het gebouw opgesteld. ^Hardebol loopt dan naar buiten om te vertellen dat het duo al is gévlucht. Een aantal gegijzelden is flink van streek en wordt door anderen gekalmeerd. De politie begint meteen met het onderzoek. Die zelfde nacht nog worden slachtof fers door rechercheurs gehoord. Rond v(jf uur 's nachts vindt de politie de vluehtauto van de over valler bij NS-station Vlaardingen- West, Van de daders zelf ont breekt nog ieder spoor. „Ik weet precies wie één van de overvallers is," vertelt Hardebol. „Ik ken zijn naam niet, maar zou hem van een foto zo herkennen. Hij is al een aantal maal als klant in mijn café geweest. Hij heeft de zaak toen goed bestudeerd want hij wist precies waar hij moest zijn." Hardebol zegt te hopen dat de po litie de overvallers snel oppakt. Volgens hem heeft ook een aantal van de slachtoffers één van de da ders herkend. „Ze kunnen maar beter snel achter de tralies wor den gezet." Zelf hoopt Hardebol over deze klap heen te komen. „Ik ben net drie maanden eigenaar van het café. Hoe groot de schade post na deze overval is, weet ik niet. Het is in elk geval veel geld en ik weet niet of ik zo'n financië le dreun na drie maanden wel te boven kan komen." Vlaardingen Een 47-jarige Vlaardinger is maandagavond op de Markt in zijn woonplaats geschopt en geslagen door een nog onbekende man. Het slachtoffer werd aangesproken door de dader die hem vertelde dat hij van de politie was en dat de Markt moest worden ont ruimd. Omdat de man nogal verward was schonk de Vlaardinger hier niet zoveel aandacht aan. De dader begon daarop de man te slaan en te schoppen en vluchtte vervolgens richting de Waalstraat. Het slachtoffer liet dit niet op zich zitten en liep 2ijn aanran der achterna. In de Waalstraat gaf hij zijn belager een flinke duw. Omstanders konden voorko men dat daar nog een knokpar- f tij ontstond. De dader is gevlucht en nog steeds spoorloos. - KEUKENSnJHO

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1