15 Woningbouwvereniging Schiedam buitenspel op het Spinhuispad Molen De Walvisch herrijst na brand Rotterdams Dagblad i i 'Gedwongen winkelnering maakt huurwoningen veel te duur' Peuters ontdekken muziek Maassluis geeft geld voor milieuonderzoek Maaslanders duurder uit -OE Onbegrijpelijke brieven terug Mislukte babbeltruc Grillroom weer open Stadsarcheoloog Vlaardingen zegt baan op De Bommeer Volkstuinders willen niet wijken Verwarde man na aanval vastgehouden «.Kyr» VSf*ES BOMA' 419.03,rt6Breeweg^40;- X Waterweg Woensdag 2 oktober 1996 Door Carel van der Velden Schiedam Woningbouwvereniging Schiedam (WbS) doet niet langer mee aan de ontwikkeling van het Spinhuispad, een prestigieus stadsvernieuwingsproject van de Zweedse ar chitect R, Erskine. De WbS zou vijftig huurwoningen in het woningbouwproject ontwikkelen, maar kon geen overeen stemming bereiken met projectontwikkelaar/aannemer Breur over de bouwprijs. Tussen vraag en aanbod gaapte een on overbrugbaar gat van 26.000 gulden per woning. Als regisseur op de achtergrond huispad te realiseren. De eerste heeft de gemeente Schiedam de knoop doorgehakt en de samen werking met de sociale verhuur der opgezegd. In de nieuwe opzet van het plan is Breur de enige nsi- eodrager in het project. In plaats van vijftig worden er nu dertig huurwoningen gebouwd. In totaal verrijzen er 146 woningen en 2000 vierkante meter bedrijfsruimte in het gebied tussen de Parkweg en de Schie. De Zwyndrechtse bouwer/project ontwikkelaar poogt reeds jaren een nieuwbouwplan aan het Spin- ideeen stammen uit de tyd dat wethouder C. van Tilborg nog ver antwoordelijk was voor de stads vernieuwing in Schiedam Gezien de lange voorgeschiedenis acht de gemeente Schiedam zich gebon den aan Breur bij de ontwikkeling van het gebied. De grond in het betrokken gebied is van de ge meente. De WbS werd door de gemeente benaderd om het huursegment in het opvallende plan van Erskine te ontwikkelen. De woningbouw vereniging ging akkoord met de voorwaarde dat Breur de huizen zou bouwen en dat de huurprijzen maximaal rond de negenhonderd gulden per maand mogen schom melen. Bij de nadere uitwerking is volgens de Wbs echter gebleken dat die opzet voor haar niet haal baar is. „De gedwongen winkelne ring breekt ons op," zegt directeur F. de Graaf. In de onderhandelingen met Breur beriep de WbS zich op een kostencaleulatie, die is gemaakt door een door het ministerie van VROM gecertificeerd kostendes- kundig bureau. Op basis van het bestek kwamen de adviseurs uit op een bouwprijs die 26.000 gul den lager ligt dan de prijs die Breur vroeg. „Die prijs strookte met onze eigen inschatting. De aannemer wilde echter van geen wijken weten. Met die prijs zou den we flink moeten toeleggen op de afgesproken huur." Achteraf terugkijkend noemt de WbS de door de gemeente Schiedam bedach voor het Spinhuispad 'ongeluk kig'. „Als opdrachtgever moet je eigenlijk zelf je werk kunnen aan besteden. Als een bouwer niet voor de marktprijs wil werken, kies je een andere uit. Dat heldere proces ontbreekt nu. In dit geval waren we met handen en voeten aan Breur gebonden." Bouwprijs J. Peppelaar, hoofd van de afde ling stadsvernieuwing van de ge meente Schiedam, kaatst de bal terug. Hij vindt de kritiek op de opzet van het plan onterecht. „Er is door ons gerekend aan de be groting van Breur en die is in orde bevonden. Er is vele malen over legd met beide partijen. Daarbij is gebleken dat het prijsverschil met te overbruggen viel. Uitein delijk is besloten het aantal huur woningen te beperken tot dertig. Daar had de WbS geen interesse voor." Dat de WbS een veel lagere bouw prijs in gedachten had, zegt Pep pelaar niet zoveel. „Je kunt een groot aantal bureaus inhuren om te rekenen, maar die komen niet allemaal tot dezelfde conclusie. Ik constateer dat Breur dertig wo ningen voor de afgesproken huur kan realiseren terwijl de WbS dat niet zegt te kunnen. Misschien is dat het verschil tussen Breur en de WbS. Breur is een projectont wikkelaar, de WbS wil dat graag worden." Mede door het gekrakeel achter de schermen is de bouw van het Spinhuispad vertraagd. Bij de provincie is om 'subsidietechni- sche redenen' uitstel voor het pro ject gevraagd. De bouw begint naar verwachting begin 1997, Een belangrijke hindernis hebben de initiatiefnemers inmiddels weg gewerkt Met de bewoners van de St. Anna Zusterstraat is overeenstemming bereikt over de bouwhoogtes in het project. Een dreigend, langslepend proces is daarmee van de baan. Vlaardingen Degenen die deze maand een onduidelijke brief van de gemeente Vlaardingen krij gen, mogen die terugsturen. Het is een onderdeel van de actie 'De burger voorop', bedacht om de dienstverlening aan de inwoners te verbeteren. Alle uitgaande cor respondentie wordt deze maand door de gemeente voorzien van een opvallende stickter met de tekst 'Brief onduidelijk? Stuur hem terug!'. Op een lijstje kan de ontevreden ontvanger aankrui sen wat hij of zij onduidelijk vindt aan de bnef. „De teruggestuurde brieven worden allemaal nauw keurig bekeken en herschreven door de desbetreffende ambte naar," aldus een woordvoerder. Vervolgens krijgen mensen die een bnef hebben teruggestuurd na drie weken een aangepaste versie. Het is één van de maatregelen die is genomen om de dienstverle ning van de gemeente te verbete ren. Verder kondigen b en w in de begroting voor volgend jaar aan dat er een onderzoek komt naar de behoeften en consequenties van het openstellen van de diver se gemeentelijke loketten in de avonduren en/of op zaterdag. Ook wordt bekeken hoe de telefoni sche bereikbaarheid van de amb- Schiedam Vyf verdachten uit Capelle aan den IJssel en Epe zijn gistermiddag aangehouden nadat twee van hen met een smoes een woning wilden binnengaan. Een bewoner uit de Dr. Zamenhofs- traat kreeg de twee aan de deur maar belde de politie omdat hij het niet vertrouwde. De politie die direct een onderzoek instelde hield het tweetal op rijksweg A 29 in gezelschap van dne anderen, aan. Vier van hen zijn na verhoor heengezonden; één zit nog vast. SchiedamDe grillroom die afge lopen vrijdag aan het Rubens plein is gesloten mag weer open. De eigenaar heeft bij de gemeente de vereiste vergunning aange vraagd. Er mag echter nog geen alcoholhoudende drank worden verkocht. Vlaardingen De Vlaardingse stadsarcheoloog J. P. ter Brugge wordt provinciaal archeoloog van Utrecht. Hij kwam in 1993 in dienst van de gemeente Vlaardin gen, 2ijn woonplaats, waar hij on danks zijn jonge leeftijd (29) al ve le jaren betrokken is bij archeolo gisch onderzoek. Van 1991 tot 1995 was hij voorzitter van de af deling Helinium in Vlaardingen van de Archeologische Werkge meenschap Nederland. Hij was nauw betrokken bij de totstand koming van het archeologisch- historisch museum Hoogstad en heeft vele publicaties op zijn naam staan. Ter Brugge studeerde pré- en pro- tohistonsche archeologie in Lei den. Zijn doctoraal scriptie ging over de middeleeuwse nederzet- tmgenontwikkeling in Vlaardin gen. Hij was de eerste stadsarche oloog in vaste dienst bij de ge meente Vlaardingen. Ter Brugge was mede-auteur van een boekwerk over omvang en kwaliteit van het bodemarchief in deze gemeente en de daarmee sa menhangende knelpunten. Ook bereidde hy een monumenten- verordening voor, die inmiddels door de gemeenteraad is vastge steld. De laatste tijd was hij even eens betrokken bij de straatnaam- geving in Vlaardingen. Hij begint op 1 januari in Utrecht Vlaardingen Watersportvereni ging De Bommeer in Vlaardingen viert het zestig jarig bestaan met een receptie voor genodigden op 5 oktober en aansluitend een schip- persbal Beide activiteiten vinden plaats in de grote botenloods. De symbolische start van de aan leg van een nieuwe haven is uitge steld. Hoog in de fucht werken metselaars en stuka doors aan het horstel van De Wal- Foto Roel Schiedam Het herstel van mo len De Walvisch begon in juni, maar pas sinds vorige week zien ook buitenstaanders dat er hard wordt gewerkt aan de in een kou de februarinaeht uitgebrande molen in Schiedam. Vanaf de bal- lustrade staat het symbool van Schiedam in de steigers, hetgeen metselaars en voegers de kans biedt de schade aan de molen- romp te herstellen. Het exterieur van De Walvisch kan haar origi nele uiterlijk behouden. Slechts de bovenste anderhalve meter van de romp wordt gesloopt, waarna de stenen worden afge- bikt en opnieuw worden opge metseld. Het resterende metsel werk liep forse schade op, maar kan zonder demontage worden hersteld. Tot dusver is er 150 strekkende meter aan scheuren geïnventariseerd, maar die kun nen dankzij een ingenieus injec tiesysteem worden gedicht. Onder leiding van restaurateur R. Batenburg willen de bouwvak kers de voeg- en metselklus be gin november hebben geklaard. De romp wordt daarna gedicht met een nooddak, waarna de res taurateurs de werkzaamheden naar het interieur verplaatsen. Binnen worden om te beginnen nieuwe steunbalken geplaatst, waarna op de diverse niveaus in de molen noodvloeren worden aangebracht. Volgens de plan ning is dit werk in februari ge reed, precies een jaar na de ver woestende brand. De reconstruc tie van het molenmechanisme vindt in de tweede fase van de restauratie plaats. Naar verwach ting draaien de wieken weer in het vooijaar van 1998. Er is ech ter nog veel geld nodig om de klus te klaren. Het herstel kost twee miljoen gulden. Sponsors en de verzekering van de Molen stichting staan inmiddels garant voor de ruim de helft van dit be drag. Het resterende bedrag komt er ook, is de vaste overtui ging van directeur J. Gunneweg van de Schiedamse Molenstich ting. Bij het werven van fondsen staan er inmiddels verschillende potjes op het vuur, meldt hij. Schiedam Volkstuinders van het project 'Anders tuinieren' in Schiedam zijn boos op de ge meente, die hun 38 volkstuinhes wil laten verdwijnen. Binnenkort gaan ze bezwaar aantekenen bij de politiek. De gemeente wil dat de volkstuintjes, gelegen tussen Volkstuinencomplex Vijfsluizen en tennispark Spieringshoek, plaats maken voor water. Als uit vloeisel van het Groenstructuur plan moet de Poldervaart, die Schiedam diagonaal -doorsnijdt, weer haar oudeloop terugkregen. -Op korte termijn lukt het de ge-, meente niet die oorspronkelijke loop zo volledig mogelijk te doen terugkeren. Op veel punten bij de Poldervaart zijn daarvoor ingre pen nodig. Met name het verwijderen van ge stort puin brengt te veel kosten met zich mee. Volgens de volks tuinders kan daarom het verdwij nen van hun tuintjes voorlopig ook worden uitgesteld. In een spe ciaal belegde bijeenkomst beslo ten de tuinders bij de gemeente te protesteren tegen de dreigende verdwijning van hun- stukjes grond. Binnenkort trekken zij ge zamenlijk bij wethouder L.A. Hafkamp aan de bel tijdens een commissievergadering voor cul tuur, sport en recreatie. Als in sprekers willen zij dan hun pro test kracht bijzetten. Vlaardingen De verwarde man die maandagavond een 47-jarige Vlaardinger op de Markt in Vlaardingen mishan delde is titel direct na zijn aan val aangehouden. In tegenstel ling tot wat de politie ©sieren melddeisde man door omstan ders vastgehouden totdat de agenten arriveerden. De 34-jarige verdachte viel- maandag het slachtoffer aan omdat deze negeerde de Mark te verlaten zoals de verdachte hem toeriep. De 34-jarige man maakte een verwarde indruk en vertelde dat hij van de poli tie was en de opdracht had de Markt te ontruimen. Toen het slachtoffer hier geen gehoor aan gaf viel de verdachte de man aan. Na de 47-jarige Vlaardinger te hebben mishandeld liep de verdachte weg in de richting van de Waalstraat Het slacht offer liet de afranseling niet op zich zitten en zette de achter volging in. Op de Waalstraat gaf hy zijn belager een duw waarop omstanders konden voorkomen dat het weer knok ken werd. Doe hielden de man vast totdat de politie arri veerde. De man heeft op het bureau de mishandeling be kend en is met een dagvaar ding op zak naar huis ge stuurd. Muzikaal talent kan niet vroeg genoeg worden gestimuleerd. Naast een cursus speciaal voor baby's, geven docenten van Muziekcentrum OpMaat ook muziekles aan peuters en kleu ters. Een groepje Schiedamse peuters dat eike dinsdagoch tend bij elkaar komt, leert tijdens de cursus 'Klap eens in je handjes' hoe ze moeten bewegen, klappen, lopen en dans en. Geluiden worden nagebootst en zogenoemde doe-lled- jes worden gezongen. Speelgoed en eenvoudige muziekin- strumentjes spelen een belangrijke rol. Sommige kinderen nemen geen genoegen met een simpel trommeltje of Man geltje. Zij spelen liever op een volwassen instrument, de pia no bijvoqttfjle$k£ weet treedt één vande jonge SkgiedammeHjes I Maassluis De gemeente Maas sluis heeft 15.000 gulden beschik baar gesteld voor het project van de stichting Stimular (Stimule ring van Afval- en emissiepreven tie in de Rotterdamse regio) om bij Maassluise bedrijven zoge noemde milieuscans te doen. Hierbij wordt gekeken hoe een bedrijf zuiniger om kan gaan met energie en grond- en hulpstoffen. Het gemeentebestuur van Maas sluis heeft het stimuleren van mi lieuzorg by bedrijven als belang rijke doelstelling opgenomen in hetmilieubeleidsplan. Zuinig om gaan met grond- en hulpstoffen en energie is noodzakelijk voor een beter milieu. Het is echter voor bedrijven vaak niet zo duide lijk wat de mogelijkheden voor besparingen zijn. Om de Maas sluise bedrijven een handje te hel pen stelt de gemeente geld be schikbaar voor het laten uitvoe ren van een tiental milieuscans. De stichting Stimular is in 1990 opgericht door het bednjfsleven en de overheid. Zij werkt nauw sa men met het Erasmus Studiecen trum voor Milieukunde (ESM) én het Innovatiecentrum Rijnpoort (ICR). Het doel van Stimular is het bevorderen van afval- en emissiepreventie in het midden- en kleinbedrijf. Tijdens een mi- lieuscan bezoekt een adviseur van Stimular het betreffende be drijf een halve dag. Inkoop Tijdens dit bezoek bekijkt de ad viseur het productieproces en ver zamelt zoveel mogelijk gegevens die te maken hebben met de in koop van grond- en hulpstoffen, het energieverbruik en de afvalaf- voer met de bijbehorende kosten. Zo ontstaat een beeld hoe milieu vriendelijk een bedrijf is. De adviseur bekijkt vervolgens samen met de bedrijfsleiding op welke punten veranderingen kunnen worden doorgevoerd. Be drijven kunnen contact opnemen met de gemeente Maassluis. Maasland Om de gemeentelijke begroting sluitend te krijgen, moet de uit 6670 personen be staande Maaslandse bevolking m 1997 weer wat dieper in de buidel tasten. Alle gemeentelijke tarie ven worden opgetrokken, om het te verwachten nadelig saldo voor volgend jaar van bijna 213.000 gulden weg te werken. Wat de onroerende-zaakbelasting betreft, wordt een verhoging met vijf procent voorgesteld. Dit brengt voor de gemeente ruim 93.000 gulden m het laatje. Voor een eigenaar/gebruiker van een woning ter waarde van 190.000 gulden betekent dit een verho gingvan 22 gulden. In de praktijk zal dit bedrag bijna altijd hoger uitpakken, want woningen onder de 190.000 gulden zijn er in Maas land niet zo veel. Omdat het Maaslandse gemeen tebestuur nog altijd een honderd procent dekking van de reini gingsheffing nastreeft, gaan ook deze kosten omhoog. De reini gingsheffing stijgt van 300 tot 348 gulden voor een huishouden van meer dan één persoon. Voor êén- persoonshuishoudens stijgt dit van 225 tot 26 L gulden. Het dek kingspercentage stijgt hiermee in 1997 naar 78 procent, wat impli ceert dat de reinigingsheffing in Maasland de komende jaren nog zal blijven stijgen. De verhoging van de OZB levert de gemeente op twee tientjes na IÖ7.00Ö gulden op. Ook het houden van een hond wordt in Maasland duurder. De hondenbelasting wordt met 25 gulden opgetrokken tot 100 gul den per hond. B en w tekenen hierbij aan dat het gemiddelde ta rief in de overige Westlandse ge meenten 110 gulden bedraagt. De verhoging van de hondenbelas ting Levert de gemeente 9000 gul den op. Door het optrekken van de ge meentelijke belastingen, waaron der ook diverse legeskosten (op brengst 15.000 gulden) en het put ten van 5500 gulden uit de reser ve, kan het nadelig saldo in zijn geheel worden weggewerkt. Er resteert zelfs nog een positief sal do van bijna 17.000 gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1