Fokker 2 komt niet van de grond ifliliMéi* Sneller surfen op Duitse bonden tillen zwaar aan ziektegeld 'Communicatiestoornis' tussen EZ en Samsung bemoeilijkt doorstart Merwede bouwt schepen voor Spliethoff-Mammoet Kamers van Koophandel Rotterdam en Dordrecht moeten samen verder Europa klaagt VS officieel aan Rotterdam wil haast maken met uitbreiding distripark 'Biologische landbouw op 10 procent van de grond' Hoogovens en Boël samen Ahold start met keten in Spanje Rottink neemt Koudijs over Heerema en IHC in tunnelbouw Mazda roept 121's terug ABN AMRO wil MeesPierson verkopen Het voordeligste surffpakket voor ondernemers. business center Hercules wil verder onderhandelen business center Rotterdams Dagblad Woensdag 2 oktober 1996 Umuiden Hoogovens gaat sa menwerken met het kwakkelen de Belgische staalbedrijf Usines Gustave Boel. De Belgen brengen hun gezonde deel, de walsenj, in een joint-venture onder. De hoog oven en de staalfabriek in het Waalse La Louvnère worden ge sloten. Als gevolg hiervan verlie zen maximaal 700 van de 1300 per soneelsleden hun baan. Zaandam Ahold heeft samen met de Barcelonese detailhan del sgroep Caprabo een gezamen lijke onderneming opgericht, Sto re 2000, waarin beide een 50-pro- cents belang nemen. Het eerste wapenfeit van Store 2000 is de overname van tien supermarkten van Alfaro in Madrid die in om vang en assortiment vergelijk baar zijn me, een gemiddelde Al- bert Heijn in Nederland. Rotterdam Koudijs Reisbureau wordt door Rottink Reizen in Hengelo overgenomen. De over name heeft geen gevolgen voor de acht werknemers van Koudijs, een familiebedrijf met een ge schatte jaaromzet voor 1996 van zeven miljoen gulden. Rottink Reizen, opgericht in 1919 als eer ste KLM-agent in Nederland, be schikt over 53 kantoren met bijna 300 werknemers en een omzet van circa 300 miljoen gulden. Met de overname van Koudijs wil Rot tink zijn concurrentiepositie in de Randstad te versterken. Rotterdam Ingenieursbureau en metaalbewerker Heerema is toegetreden tot het ITM-consorti- um, dat een nieuwe techniek ont wikkelt voor de bouw van tunnels in zachte grond. Samen met IHC Holland krijgt Heerema een aan deel van 70 procent. Andere deel nemers zijn onder meer Fokker Space, Fugro, RDM en Hoog ovens. De techniek kan mogelijk worden toegepast bij de aanleg van de Betuwelijn. Oen Haag Mazda roept de eige naren van nieuwe modellen 121 en 121-Van op naar hun garage te gaan. De kans bestaat dat het hy draulisch remsysteem niet naar behoren werkt. De Nederlandse importeur benadrukt dat het de fect geen gevaar oplevert omdat de auto's zijn uitgerust met twee onafhankelijk werkende remcir- cuits. Bij sommige auto's moet het rempedaal iets dieper worden ingetrapt. Het gaat om auto's die tussen december 1995 en 1 augus tus is gemaakt. Amsterdam De onderhandelingen over Fokker 2 zijn in moeilijk vaarwater terechtgekomen. Er bestaan problemen tussen het ministerie van Economische Zaken en het Zuid- Koreaanse concern Samsung dat Fokker wil overnemen. „Cu ratoren betreuren het dat ze er vooralsnog niet in slagen een goed, rechtstreeks dialoog tot stand te brengen tussen Econo mische Zaken en Samsung. Ze beamen dat er communicatie stoornissen zijn. Zij spannen zich maximaal in om partijen op één lijn te krijgen," heeft een woordvoerder van de curator desgevraagd bevestigd. Hij reageerde daarmee op een ar tikel van het gezaghebbende Jiiehtvaartblad Flight dat een pat stelling constateert tussen de on derhandelaars. Samsung eist dui delijkheid over de positie van de Nederlandse Staat ten opzichte van zowel de redding van Fokker als over het nemen van een vijf- tien-procentsbelang. Economi sche Zaken echter wil eerst een businessplan van Samsung heb ben voordat het iets onderneemt. „Het is een beetje een kip of ei-si- iuatie," aldus een bron in het luchtvaartblad. Samsung spreekt van belangrijke obstakels op de weg. Omdat er veel partijen bij de onderhandelingen betrokken zijn, wil de Koreaanse gigant met iedere betrokkene een apart con tract afsluiten. Volgens het Britse luchtvaartblad heeft Den Haag weinig zin in een steunoperatie voor Fokker 2 als de Koreanen geen overtuigend bedrijfsplan presenteren. Ook minister Wijers, op werkbe zoek in Zuid-Afrika, is somber ge stemd. Hij bevestigde dat er wei nig schot m de zaak zit. „Maar ik kan pas praten in het kabinet als ik weet over welke financiële be dragen we het hebben en wat een businessplan voor de werkgele genheid te bieden heeft. Maar zo lang er geen plan is kan ik niks," aldus Wijers G. Melchers, secretaris van de centrale ondernemingsraad van Fokker, denkt dat de uitlatingen van de Fokker-curatoren over de 'communicatiestoornis' tussen Economische Zaken en Samsung bij het onderhandelingsspel ho ren. „Er is wel wat beweging. De partijen zijn bereid water in de wijn te doen. Dit hoort by de on derhandelingen," verklaart Melchers. Wijers ontkende dit echter. „Het is geen spelletje. Integendeel, de onduidelijkheid creëert grote on zekerheid bij de mensen. En naar mate de tijd vordert, wordt de kans steeds kleiner dat er nog iets gebeurt." De besluitvorming in Korea heeft ondertussen vertraging opgelo pen. Samsung heeft aangegeven dat het meer tijd nodig heeft voor overleg met de Zuid-Koreaanse banken en overheid. Een van de discussiepunten daarbij is de fi nanciering van een nieuwe vleu gel voor de in Korea te bouwen F130 of F125. De ontwikkeling van een nieuwe vleugel op basis van een verlengde F100 kost naar schatting vijfhonderd tot acht honderd miljoen gulden. Voor het leasen en financieren van de nog te produceren Fokkers wil Samsung een derde onderne ming inschakelen. Volgens bron nen. bij Fokker is één van de Ne derlandse grootbanken betrok ken bij het opzetten van een leasemaatschappij voor vliegtui gen. Het concern denkt dat er de komende zes maanden op de we reldmarkt in totaal 170 vliegtuig orders zullen worden vergeven. Amsterdam ABN AMRO is met een aantal partijen in gesprek over de verkoop van zijn dochter bedrijf MeesPierson. ABN AMRO heeft een belang van 100 procent in MeesPierson. De mogelijke verkoop van deze zakenbank hangt samen met een bredere op zet van de commerciële mogelijk heden van MeesPierson. ABN AMRO is weinig meedeel- zaam over de ovemamegesprek- ken. Een woordvoerder verklaar de dat de bank is benaderd door een aantal partijen. Welke dat zijn, of het om Nederlandse dan wel buitenlandse ondernemingen gaat, om hoeveel partijen het gaat, wilde hij niet kwijt. Als mo gelijke overnamekandidaten wor den genoemd verzekeraar Aegon, de Belgische/Nederlandse Fortis Groep en de Rabobank. Geruchten Het afstoten van MeesPierson door ABN AMRO is vaak bron van vele geruchten geweest. De za kenbank, in 1992 voortgekomen uit Mees Hope (ex-ABN) en Pierson, Heldring Pierson fex- Amro), heeft een aantal tegenval lende jaren achter de rug. Waarde meeste banken flinke winstgroei boekten, stokte het resultaat van deze fusieeombinatie. Herstel Dit lopende boekjaar is er echter krachtig herstel. In het eerste halfjaar groeide de winst van MeesPierson met 67 procent tot 132 miljoen. Onder leiding van de nieuwe bestuursvoorzitter en voormalig Optiebeurs-directeur J. Kuiper is de bank daarnaast bezig de bakens te verzetten. Zo staakte de zakenbank de algemene kre dietverlening in Duitsland. Ook spaarrekeningen en hypotheken behoren niet langer tot het pro duct van MeesPierson. Bij Mees Pierson werken circa 4ÖÖ0 men sen, van wie 2369 in Nederland. Met het ISDN-Internet-pakket van PTT Telecom gaat het zoeken en surfen op Internet tot vijf keer sneller. Dit totaalpakket bestaat uit een ISDN-aansluiting, een PC- kaart, software en een Moduvox, waarmee u uw huidige apparatuur kunt blijven gebruiken. Kom eens langs bij het Business Center van PTT Telecom. Of bel voor meer informatie en de voorwaarden gratis 06-0403. vanaf (excl. BTW) *t/m 31 december 1996 0% DE ZAAK VOOR ONDERNEMERS Business Centers vun I'11 Telecom; Alkmaar, Kuclmalaan 350 AJUt crduiu-DUilendreehl, Van derMadtwcg 12 Amswnlant-SloietxJijk, La Guardiaaen 7 Apcldouro, I ;t,m van Molkcn- scholcrt 40 Arnhem, Vlammen 2c Barendrecbt, Donk) Bnrdo.TafcketuiMers 5 Den Bosch, U(opialasn22 Den Hue, Chroernsiraai 15 litndhoven (Son), Ekkersnjt 5C57 Goes, Lning- stoncneg 11 Groningen, Atooonveg 9 Haarlem, Ouden eg 159 Hengelo, Amanistraar 6-12 Hilversum, Marathon 1 Leeuwarden, CelsluCT.es 6 Leiden, De Heydcreeg 7-1S Nijmegen, Talanhofplem t Nulh, Handclsiraat 8 Rijswijk, Madame Cunelaan l SUcdrtcht, Brurung- suaai S Tilburg, Dr II van Doorncwcg 101 Utrecht, Euro paUian 97e Vcnlo, N'ouiderpuon 1 Zwolle, Schuttcvacrfcnde 88 Bel voor meer informatie gratis 06-0403. Scheepswerf De Merwede in Hardinx- veld-Giessendam bouwt momenteel hard aan een order van drie zware la dingschepen voor de Nederlandse rede rij Spliethoff-Mammoet. Het unieke aan de schepen is dat de schepen niet alleen zware lading zoals treinwagons en elek triciteitsturbines kunnen vervoeren, maar ook buiklading zoals papier en pulp. De scheepswerf, eigendom van IHC Ca- land in Schiedam, had een order voor vier schepen op zak, maar was zo druk bezet dat de bouw van de vierde is uitbe steed aan De Schelde in Vlissingen. De schepen kunnen 15.000 ton lading meenemen en zijn 136 meter lang, bijna 23 meter breed en hebben een diepgang van 9,5 meter. Het eerste schip van de serie zal begin januari te water worden gelaten, waarna het in maart het ruime sop zal kiezen. Vier en acht maanden la ter zullen de nummers twee en drie wor den opgeleverd. De Schelde levert zijn aandeel in november volgend jaar af. Het unieke van de schepen is volgens een woordvoerder van Spliethoff het feit dat ze in tegenstelling tot de huidige zware ladingschepen retourlading kun nen meenemen. „Daardoor wordt het een stuk aantrekkelijker deze schepen te exploiteren. Zware lading vervoeren we meestal naar gebieden, waar van daan we geen lading mee terug nemen. De luiken van de schepen zijn daarvoor niet geschikt. Bij deze schepen is alles zo aangepast dat dat wel kan. Een stuk innovatie in de scheepvaart," zegt hij. Spliethoff heeft een vloot van 56 sche pen. Mammoet, dat enkele jaren gele den door Spliethoff is overgenomen, heeft tien schepen varen, deels in eigen dom, deels in samenwerking met het Ja panse bedrijf Mitsui. De nieuwe schepen zullen de vloot van Mammoet deels ver vangen en deels uitbreiden. Ze zullen on der Nederlandse vlag gaan varen. Foto Ingrid van Beek Rotterdam/Den HaagDe Kamer van Koophandel voor Zuid-Hoi- land-Zuid (Dordrecht) en die voor Rotterdam en Beneden Maas zouden een fusie moeten aangaan. Dat staat in een advies van een commissie onder leiding van het vroegere PvdA-Kamerlid M. Epema-Brugman aan staats secretaris Van Dok van Economi sche Zaken. De KvX Zuid-Holland-Zuid had samen met de K.V.K Weste lijk Noord-Brabant het plan op gevat een bundeling tot stand te brengen. Dat fusieplan kan ech ter in de ogén van de commissie geen genade vinden. De samen hang van de regio Zuid-Holland Zuid met de Rijnmond is veel te groot om dat zomaar los te laten, meent de commissie. Voorzitter R.P.M. de Bok van de Kamer van Koophandel voor Rot terdam en Beneden Maas zegt in een reactie dat hij altijd al heeft gepleit voor een samenwerking met de KvX Zuid-Holland- Zuid. „Er is een duidelijke econo mische samenhang tussen deze twee gebieden en er bestaan tus sen verschillende organisaties al vormen van samenwerking. Het is dan ook logisch van de com missie om de fusie van die twee Kv.K's aan te bevelen. Die visie sluit aan bij onze visie daarover." Bij de Kamer van Koophandel voor Zuid-Holland-Zuid in Dor drecht is de fusie-aanbeveling rauw op het dak gevallen. Alge meen-secretaris drs. K Bastiaan- sen laat weten dat dit niet het idee van deze kamerwas. Met het bestuur wordt de zaak nu bestu deerd voordat er een doorwroch te reactie zal worden gegeven. Ook een aantal andere fusieplan nen heeft de commissie Epema- Brugman omgegooid. Zij brengt in haar advies aan de Tweede Ka mer het aantal Kamers van Koop handel terug van 35 tot 20. De ideeën van de Kamer Midden- Holland om een Groene Hart Ka mer te vormen vinden in de ogen van de commissie geen genade. Daaraan liggen geen argumen ten van economische samenhang ten grondslag, vindt de commis- sie. Daarom stelt zij voor de Ka mers Midden-Holland en Rijn land samen te voegen. De ge meenten Bleiswijk en Zevenhui- zen-Moeikapelle moeten naar de KvK Haaglanden wegens de ver wantschap met het Westland. Bonn Het conflict in Duitsland tussen bonden en werkgevers over de korting op het ziektegeld, betekent voor de vakorganisaties veel meer dan by voorbeeld on enigheid over onbetaald verlof of meer salaris. Ze zien er het terug draaien in van wat ze tijdens het Wirtschaftwunder, de snelle eco nomische groei van Duitsland na de Tweede Wereldoorlog, voor elkaar hebben gekregen. De vermindering van het loon met twintig procent in de eerste zes weken van ziekte is gisteren ingegaan. Wie nu ziek wordt, krijgt tachtig piuceut van zijn in komen betaald. Een werknemer kan er ook voor kiezen een vakan tiedag in te leveren voor elke week dat hij ziek is. De maatregel is opgelegd door de regering-Kohl als onderdeel van een reeks bezuinigingen. Giste ren voerden de bonden hun acties tegen de maatregel op met werk onderbrekingen bij de autoprodu centen. Vooral Mercedes moet het ontgelden. Ruim 100.000 werkne mers in de Duitse auto-industrie legden gisteren het werk neer. Bij de Daimler-vestigingen, waar de Mercedes-auto's worden geprodu ceerd, ging volgens IG Metall ruim 80.000 man de straat op. Bij Ford en Opel lieten 10.000 respec tievelijk 15.000 werknemers we ten de omstreden korting niet te zullen accepteren. De bonden achten instandhou ding van de volledige doorbeta ling tijdens ziekte een eerste ver dedigingsmogelijkheid in wat ze noemen de afbraak van de sociale verworvenheden. Het ziektegeld kan als bijna geen andere kwestie een motief zijn om te gaan staken, aldus Klaus Kehrmann van de vakbondsfederatie DGB. De werkgevers zijn van mening dat het oude systeem uitnodigde tot misbruik, vooral door werkne mers die zo nu en dan een extra vnje dag wilden hebben. De sta tistieken melden dat het ziekte verlof in Duitsland veel groter is dan in landen met een minder ge nereus sociaal stelsel. Ook meid den Duitse bedrijven die strenge re regels hebben voor ziektegeval len minder ziekteverzuim. De bonden kregen de volledige doorbetaling van het salaris bij ziekte voor elkaar in 1956-57 na stakingen die maar liefst zestien weken duurden. Dat betekende ccn mijlpaal voor vooral perso neel in de productie. De legendarische staking viel in een penode dat Duitsland een economische groei kende van ze ven procent en er geknabbeld kon worden aan de werkweek die vijf tig uur duurde. De vakbonden huurden bioscopen af om de men sen bezig te houden. Er waren zelfs kofhe-ochlenden voor de echtgenotes van stakers, zodat die niet elke dag te maken kregen met een sjagrijnige man die niets te doen had. De bonden kozen toen voor een actiemethode die ze nu ook nog graag hanteren bij het begin van een arbeidsconflict. In plaats van een nationale staking kozen ze voor stakingen per bedrijf. Onder nemingen waar de productie stil kwam te liggen, moesten met lede ogen aanzien hoe de concurrentie wel door kon draaien en werdén zo min of meer gedwongen door de knieen te gaan. De vakbewe ging kijkt graag terug op de acties van het einde van de jaren vijftig. Ze zeggen dat die ertoe hebben bijgedragen dat de Duitse werk nemer een hoge levensstandaard heeft en dat Duitsland daardoor vrijwel geen stakingen meer kent. Zwijndrecht - De directie van het chemische bedrijf Hercules wil de onderhandelingen met de FNV en CNV heropenen. Dat heeft zy in een brief aan beide vakbonden la ten weten. Afgelopen donderdag zaten de onderhandelingen nog muurvast. De directie van Hercu les deed toen een eindbod waarbij hoe dan ook 24 gedwongen ontsla gen zouden vallen. De bonden vonden dat onacceptabel. Bij het chemiebedrijf in Zwijn- drecht dreigen 61 arbeidsplaatsen te verdwijnen als gevolg van een reorganisatie. De activiteiten van de inktharsfabriek worden over geheveld naar Belgie. Districtsbestuurder F. Szablewski van de Industriebond FNV noem de de huidige ontwikkelingen gis teren tijdens een ledenvergade ring verrassend. Volgens hem heeft de directie tijdens de dne eerdere onderhandelingsrondes blijkbaar haar huiswerk niet goed gedaan, „Men begreep niet waar over we praatten. Na de derde on derhandelingsronde volgde een informeel gesprek aan de poort. Daarbij is de lucht blijkbaar ge klaard. Luxemburg De Europese Unie zal een officiële klacht over de Amerikaanse anti-Cubawet indie nen bij de Wereldhandelsorgani satie WTO in Genèvc. De WTO moet uitmaken of de zogeheten Helms-Burtonwet, die tal van EU- bedrijven kan treffen die met Cu ba zaken doen, rechtmatig is. Bo vendien komen er op korte ter mijn Europese maatregelen om de nadelige effeeten van deze wet voor EU-bedrijven op te vangen. Dat hebben de Europese minis ters van Buitenlandse Zaken gis teren in Luxemburg besloten. De Helms-Burtonwet voorziet on der meer in allerlei straffen voor in Amerika gevestigde buiten landse bedrijven en hurs werkne mers als ze met Cuba handel drij ven. Om zijn belangen in de VS niet te schaden, heeft bijvoor beeld ING daarom al de aftocht uit Cuba geblazen. „Er moet een grens worden ge trokken," zei staatssecretaris Michiel Patijn van Europese Za ken in Luxemburg. Hij beklaagde in scherpe bewoordingen de grensoverschrijdende werking van de wet, waardoor de VS aan Europa feitelijk voorschrijven hoe ze moeten opereren in het inter nationale handelsverkeer. De EU wil de Amerikanen nu op harde wijze duidelijk maken dat de bui tenlandse paragraaf van de Helms-Burtonwet niet in werking mag treden. Dit signaal, aldus Pa tijn, „is niet voor tweeërlei uitleg vatbaar." Den Haag De gemeente Rotter dam wil haast maken met de uit breiding van het Distripark Maas vlakte, bestemd voor de afhande ling van containers. Dat bleek gis teren bij de Raad van State. De ge meente vraagt toestemming snel met het werk te beginnen. Eerder hielden omwonenden van de Maasvlakte de uitbreiding van het Distripark tegen. Zij spanden daartoe met succes een procedure aan bij de rechtbank in Rotter dam. De gemeente vraagt nu een oordeel van de Raad van State. Er staat al een nieuwe container- terminal van ECT op de Maas vlakte, een investering van hon derd miljoen gulden. De uitbrei ding betreft de verdere afhande ling van de containers. Transport bedrijven en douane willen hier eigen loodsen neerzetten, waarbij justitie via een speciale scanner ook containers kan controleren op drugs en ander smokkelwaar. De groep tegenstanders, verenigd in de actiegroep Verontruste Be woners Westvoome, is het niet eens met de uitbreiding. „Het gaat om een verdere aantasting van het woon- en leefklimaat in de omgeving van de Maasvlakte," zei mr, H. Steendam. Als milieujuris te bij de bureaus voor rechtshulp in Zuid-Holland steunt zy de groep buurtbewoners. De uitspraak van de Raad van State wordt binnen twee maan den verwacht. Den Haag—In 2005 moet tien pro cent van alle landbouwgrond bio logisch worden beteeld. Dat is het appèl dat 26 milieugroepen en an dere maatschappelijke organisa ties, inclusief de Consumenten bond en het Centraal Bureau Le vensmiddelenhandel, hebben ge daan aan de Tweede Kamer. Mo menteel wordt op slechts 0,6 pro cent van het landbouwareaal bio logisch geteelde producten ver bouwd. De biologische landbouw bevindt zich in Nederland op achterstand, zeker in vergelijking met de situ atie in het buitenland. Oorzaak zijn volgens de organisaties het teleurstellend gebrek aar. finan ciële stimulansen voor de sector, en de achterblijvende consumen- tenvraag. Dat laatste is weer het gevolg van gebrek aan promotie. Minister Van Aartsen (Landbouw) werkt ai enige tyd aan een spe ciaal Plan van Aanpak om de bio logische landbouw vooruit te hel pen. Volgens een woordvoerder van het departement gaat het me dio oktober naar de Tweede Ka mer. Uit een in juli uitgelekt con cept bleek de minister de komen de vier jaar (bij elkaar) bijna 50 miljoen gulden wil uittrekken om de gif- en kunstmestloze land bouw aan te moedigen. De ver wachte maatregelen van de be windsman komen in grote lijnen evereen met wat de organisaties willen, alleen gaan ze minder ver. Met ISDN gaat zoeken en surfen op Internet tot 5 keer sneller. Marktinformatie opvragen, E-mailen en data verzenden via Internet wordt zo een stuk aantrekkelijker en goedkoper. Bovendien blijft u via het tweede kanaal telefonisch bereikbaar. Kom eens langs bij het Business Center en vraag naar de vele voordelen van ISDN, het nieuwe "digitale netwerk van PTT Telecom. Of bel voor meer informatie en adressen gratis 06-0403. Ook op Internet: http://www.isdn.ptt-telecom.nl/ DE ZAAK VOOR ONDERNEMERS

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 5