13 Nieuwe Passage nu al toe aan verbouwing sa Pleidooi voor rioolrecht op basis van waterverbruik Oktober '95; zonder jas en het vestje los Rotterdams Dagblad Bekneld na aanrijding Waterbedrijf geeft de benodigde cijfers niet Versstraat in Broersveid voldoet niet aan verwachtingen Schoten gelost uit woning Schiedams raadslid boos over vergadering in Helmond Maasland klaar voor gladheidsbestrijding Waterweg Dinsdag 15 oktober 1996 Door Carel van der Velden Schiedam De rij nieuwe winkels met versproducten in het Broersveid is een jaar na de bouw al rijp voor een verbouwing. Volgens mana ger A Heemskerk van win kelcentrum De Nieuwe Pas sage voldoet dit onderdeel van het overdekte winkel centrum niet aan de ver wachtingen. Met name de zichtbaarheid vanaf de Hoogstraat schiet tekort De winkels zijn verstopt achter arca des. die zijn gebouwd om het win kelend publiek droog te laten lo pen De projectontwikkelaar MAB en Mandes Fund studeren inmid dels op een aanpak van hot zorgenkindje van het vorig jaar geopende winkelcentrum, dat voor 75 miljoen gulden werd ge bouwd In het Broersvest zitten naast een poelier en een leveran cier van kant-en-klaarmaaltijden onder meer een restaurant en een groen tewmkel Er v, ordt geklaagd ovei tegenval lende omzetten Een /aak is inmiddels opgeheven een ander bedrijf staat leeg in de win kelstraat De versstraat lijdt volgens de in vested ders aan een gebrekkige zichtbaarheid vanaf de Hoog straat. van oudsher de drukke wandelpromenade m de binnen stad Het management van de Nieuwe Passage overweegt nu de puien van de winkels enkele me ters naar voren te tillen Daarmee zouden de overdekte arcades in het Broersveid vervallen De zichtbaarheid van de winkels zou er aanmerkelijk door verbeterd kunnen worden aldus de analyse van Heemskerk De manager gaf gistermiddag m de commissie algemene en econo mische zaken op initiatief van WD-raadslid W van Wijk zijn vi sie op de ontwikkeling van de Schiedamse binnenstad On danks problemen in de versstraat ontkende de manager dat de Nieuwe Passage tot dusver met aan de venvaehtingen voldoet Het leeuwendeel van het winkel centrum is volledig overdekt Tussen Broersvest en Hoogstraat bevinden zich in twee lagen zo n 75 winkels Omzet Heemskerk ..In het winkelcen trum zelf zijn nu twee bedrijven verdwenen Dat is een regulier beeld m een dergelijk winkelcen trum Van de winkeliers in de Nieuwe Passage hoor ik positieve geluiden Ze zijn na een jaar te vreden over de ontwikkeling van de omzet De uit/ondeung vormt de Hema het giootwmkelbedrijf dat voorde komst naar de Nieuwe Passage was gevestigd op een opvallende plek aan het Hemaplein De be drijfsleider vertelde onlangs een beetje heimwee te hebben naar de oude. strategische plek ..Met na me de verkoop van food blijft bij de Hema een beetje achter," gaf Heemskerk toe „Het bedrijf mist in deze sector de impulsaankopen die het vroeger had Op de oude plek stond de Hema alleen, nu functioneert het bedrijf m een groter geheel Heemskerk deed gisteren een be roep op de gemeente om af te zien van de geplande erplaatsmg van Bas van der Heijden van het Broersveid naar dc Buitenhaven weg De politiek vinut dat het be drijf te veel verkeei aantickt inde woonwijk Volgens de manager is de supermarkt echter een belang- njke tickker vooi de versstraat Het Broersveid is niet gebaat bij een nieuwe dode plek Dan heb ben we echt een probleem Met de komst van de Nieuwe Pas sage verwierf Schiedam verleden jaar een relatieve voorsprong op andere winkelcentra Met de ope ning van het vernieuwde stads centrum in Vlaardingen de Beurstraveise in de Rotteidamsc binnenstad en Alexandnum in Rotterdam-Oost is de concurren tie in wmkelland echter heviger dan ooit „Binnen een straal van veertien kilometer zijn honderd winkel centra." vertelt Heemskerk „We hoeven echter met bang te zijn Ik ben in de Beurstraversc geweest Het is daar zo hectisch dat het ons weer kansen biedt Bij ons kun je in een rustiger sfeer winkelen in een cultuurhistorische ambian ce Schiedam kan het zichechtei niet permitteren achterover te leunen, meent Heemskerk Ik ben bang dat we onze relatieve voorsprong verspelen als de upgrading uit blijft Veel winkels m de binnen stad missen de noodzakelijke uit- stialing De parkeersituatie is on bevredigend Verder mist de Gro te Omloop een trekker aan het eind van de Hoogstraat Daardoor functioneert de omloop Broers vest. Hoogstraat, Lange Kerk straat nog onvoldoende We heb ben een Plan van Aanpak nodig Het moet duidelijk zijn wie wat doet en wanneer Om de be stuurder uit zijn auto te halen moest de brand weer het hele dak van de wagen halen. Foto Dertnesvan der Wel/Roel Dijkstra Vlaardingen Een 39-jarige Rot terdammer is gisteravond ge wond geraakt na een aanrijding met een vrachtwagen op de Delta weg m Vlaardingen. Het slachtof fer zat bekneld m zijn bestelwa gen en moest door de brandweer worden losgemaakt. De Rotter dammer is met een snijwond en kneuzingen aan het been opgeno men in het ziekenhuis Dijkztgt m zijn woonplaats De aanrijding ge beurde nadat een vrachtwagen geen voorrang verleende aan de van rechts komende Rotterdam mer Door de klap schoof zijn voertuig tegen een stilstaande au to met als gevolg dat hy klem kwam te zitten Voordat de brand weerlieden het slachtoffer kon den bevrijden, bracht ambulance personeel een nekspalk en infuus aan. Achteraf bleek de bestuurder met bekneld te zitten, maar het ambulancepersoneel wilde geen enkel risico nemen. Buiten en kele zichtbare verwondingen was er geen zekerheid over eventueel ander letsel In overleg is besloten om de bestuurder horizontaal uit de wagen te tillen. Om dit moge lijk te maken was het nodig om de hele bovenkant van de auto weg te knippen De operatie nam byna een uur m beslag. De vrachtwa genchauffeur, een 28-jarige man uit Neumunster, kreeg na overleg met de officier van justitie een boete van duizend gulden. Vlaardingen Een 48-jange Vlaai dingei is gistei avond voor zijn woning aan de Van Beetho- vensmgel aangehouden. Dat ge beurde nadat vanuit de woning enkele keren met een vuurwa pen was geschoten. In een huis aan de overkant van de straat zijn daardoor een ruit en een re genpijp vernield. Er vielen geen gewonden. De verdachte, die onder mvloed van alcohol verkeerde, zat van morgen nog vast. Het was nog niet duidelijk of er bewust of per ongeluk is geschoten. Schiedam Politici klagen in Schiedam graag dat burgers zich zo weinig met hun werk bemoei en Maar het wordt de Schiedam mers ook met gemakkelijk ge maakt, meent Th Schoenmakers, raadslid voor Platform Schiedam. .Aanstaande woensdag houdt de Schiedamse raadscommissie voor financien een vergadering in Hel mond, 120 autokilometers van Schiedam „Het wordt Schiedam mers op deze manier bijna onmo gelijk gemaakt om gebruik te ma ken van het essentiele recht een vergadering bij te wonen Schoenmakers vindt het met te verkroppen dat wethouder A G. Wiegman de vergadering naar een zaaltje in het stadhuis van de Noord-Brabantse gemeente heeft verplaatst. Volgens het onafhan kelijke raadslid ts het 'vanzelf sprekend' dat dat gemeentelijke commissies hun vergaderingen binnen de gemeentegrenzen hou den. Het ligt zo voor de hand, dat Schoenmakers zich zelfs kan voorstellen dat de Gemeentewet er niet eens expliciet in voorziet De vergadering wordt door een ambtenaar als 'een hele lichte' omschreven. Er zijn nauwelijks agendapunten. Naast de ingeko men stukken en de raadsagenda staan onder meer de notulen van eerdere vergaderingen op het pro gramma Wethouder Wiegman houdt de vergadering m Helmond omdat hy 16 oktober zijn gehele commissie in Noord-Brabant bij een heeft De specialisten op het vlak van financien, bedrijven, personeel en archief reizen die dag gezamenlijk naar Noord-Bra bant om ervaringen over het ge meentelijk reorganisatieproces uit te wisselen. Dit veranderings proces is m Helmond inmiddels ver gevorderd. Ook op het vlak van financien is de Brabantse stad een interessante gemeente. Schoenmakers, zelf geen lid van de betreffende commissie, vindt de magere agenda geen excuus om ver van huis te-vergaderen. Volgens hem is er zelfs sprake van een gevaarlijk precedent. „Dit opent de weg om tijdens elke ex cursie te vergaderen. Het kan toch niet zo zijn dat de bewoners van de Van Markenstraat naar Stockholm moeten reizen om tij dens een vergadering over stads vernieuwing voor hun belangen op te komen." Het lid van Plat form Schiedam heeft berekend dat belangstellenden er morgen vier uur treinen voor nodig heb ben om de vergadering bij te wo nen en weer huiswaarts te keren. Dat de vergadering niks voorstelt, ontkent hy. „Er staat een tariefs verhoging voor het gebruik van het archief geagendeerd. Ik kan mij voorstellen dat irsprekers be langstelling hebben voor dit on derwerp." In ambtelijke kring be staat weinig begrip voor de heisa die Schoenmakers over de verga dering maakt. De vergadering wordt zelden bezocht door buiten staanders. Op het stadskantoor vraagt men zich af waarom het raadslid zelf niet in de belangrijke commissie gaat zitten. Onder voorzitterschap van wethouder Wiegman komt al het financiële en personeelsbeleid van de ge meente Schiedam ter tafel. Te vee)gevraagd „ïk kan met alles;" reageert Schoenmakers „Met ingang van woensdag had John Crama als schaduwfractielid namens Plat form Schiedam de vergadering willen bijwonen. Het is echter wel al te veel gevraagd om hem daar voor naar Helmond af te laten rei zen." Volgens Schoenmakers lei den de opmerkingen vanuit het stadskantoor af van de kern van de zaak. „Myn rol doet volstrekt niet ter zake. Het gaat erom dat de besluitvorming zich aan de demo cratische controle onttrekt. Hier mee wordt een bijdrage geleverd aan het vergroten van de afstand tussen burger en politiek, het geen toch nooit de bedoeling kan zijn. In een tijd waarin wordt ge tracht invulling te geven aan be stuurlijke vernieuwing wordt hiermee een stap in de verkeerde richting gezet." Vlaardingen GroenLinks m Vlaardingen wil dat de gemeente voortaan het rioolrecht heftop ba sis van het waterverbruik Men sen die minder water verbruiken krygen ook een lagere heffing voor het rioolrecht. Op die manier wordt nuheuvriondehjk gedrag beloond, aldus GroenLinks in het gisteren gepresenteerde rapport 'Het waterspoor op de rails'. Nu is het zo dat huishoudens in Vlaardingen ƒ156,20 per jaar kwijt zyn aan het rioolrecht en zes dubbeltjes per kubieke meter ge loosd afvalwater boven de vijfhon derd kubieke meter. Maar het zijn, zo blijkt uit gegevens van de afdeling financien van de ge meente Vlaardingen, voor 99 pro cent bedrijven die meer dan vijf honderd kubieke meter lozen Controle daarop is er overigens niet of nauwelijks „Het gaal op basis van aangiftebiljetten die mensen zelf invullen," aldus een woordvoerster van de gemeente Behalve dat een variabele heffing goed is voor het milieu, biedt het volgens J van der Kolk van GroenLinks Vlaardmgers ook de mogelijkheid om de kosten te be ïnvloeden „En zo de negatieve koopkrachteffecten te verklei nen." Uit berekeningen van het Sociaal Cultureel Planbureau zou blyken dat door het variabel ma ken de besparing tot een-derde kan oplopen. Volgens GroenLinks kan de invoering van een variabel rioolrecht 'op eenvoudige wijze' worden geregeld door de inning uit te besteden aan de instanties die ook de kosten van het ver bruikte water innen. Het Waterbe drijf Europoort beschikt over het waterverbruik en kan op de afre keningsnota eenvoudig ook het rioolrecht in rekening brengen „Het vermelden op eén nota van alle kosten die samenhangen met het waterverbruik geeft ook voor de consument het duidelijkst in formatie over de kosten en over de mogelijke kostendaling door waterhpcparmgaldus Van der Kolk, die verder vaststelt dat het opnemen van het rioolrecht op de water-energie nota kostenbespa rend is' „Het betekent immers dat niet langer afzonderlijke nota's vcr/onden hoeven te worden voor de verschillende heffingen Het totaal vanabel maken van het rioolrecht geeft de giootste prik kel tot waterbespartng Maar, stelt GroenLinks, dit kan leiden tot enorme kostenstijgingen voor be paalde groepen (grote gezinnen) Ook voor de gemeente worden de inkjmsten uit deze heffing onze ker Om dit op te vangen kan eventueel een vastrecht worden ingevoeld, zodat grote financiële risico''; voor de gemeente worden voorkomen Dit vastrecht kan m eerste instan tie worden gekoppeld aan het wa terverbruik uit de afgelopen pe riode en naarmate er meer water wordt verbruikt, stijgt ook het vastrecht GroenLinks stelt in de nota een combi-heffing voor met een progressief vastrecht en een vaste prijs voor het water by een bepaalde verbruikte hoeveelheid Vlaardingen J. van der Kolk van GroenLinks in Vlaardingen heeft de hulp van burgemeester en wethouders ingeroepen om de laatste hand te kunnen leg gen aan zyn rapport 'Het water spoor op de rails'. Volgens Van der Kolk wil het Waterbedrijf Europoort niet de gegevens over het waterverbruik afstaan. „De voorbereidingen zyn in de laatste fase, maar kunnen met worden afgerond omdat beno digde cyfers met beshikbaar worden gesteld door Waterbe drijf Europoort." aldus Van der Kolk in een bnef aan b en w, waarbij de 'nog met afgeronde nota' is gevoegd. Volgens Groen Links is het waterbedrijf vol gens een Koninklijk Besluit uit 1995 verplicht om die gegevens af te staan en daarom vraagt de fractie aan het college om 'poli tieke druk' uit te oefenen om de cijfers op tafel te krijgen. Overigens roept Van der Kolk m zijn brief meteen de twijfel op of de waterleverancier dat wel kan. Hij suggereert dat de admini stratie van het Waterbedryf Eu ropoort nietop orde is. Een woordvoerder van het be drijf moest gistermiddag het antwoord schuldig bly ven op de vraag waarom de gegevens met worden verstrekt. „Ik kan u wel zeggen dat het landelijk gemid delde voor waterverbruik op 130 liter per dag, per persoon ligt." 14 Oktober 1995 was een zomerse dag. Misschien niet volgens de me teorologen, maar zo'n twin tig graden Celsl us halverwege oktober voelt aan als hoog zo mer. Zonder jas en het vestje los. Terwijl bij een enkel tuin centrum de kerstspullen al worden uitge stald, genoot gisteren ieder een die kon van het mooie weer. Fietsen en wan delen over de Trekkade (foto), soezen op een bankje aan de Waterweg of de tuin winterklaar maken, het was daarvoor giste ren ideaal. De somberte van morgen bij het wakker worden deed meer recht aan het jaarge tijde. Het is nu écht medio ok tober. Foto Roel Dijkstra Maasland Als de gladheid toe slaat, zijn alle doorgaande wegen in Maasland binnen tweeenhalf uur na starttijd gestrooid Dat staat m het 'Gladheidsprogram- ma\ dat de gemeente aan de voor- avond van het seizoen met de kans oo gladde wegen heeft ge- presenteerd De tijdsduur van een stiooironde dooT het dorp hangt mede af van de soort van gladheid die bestre den dient te worden, sneeuw, yzel of opvriezen De bedoeling is dat alle doorgaande wegen binnen tweeenhalf uur en de binnenwe gen binnen vier uur zyn ge strooid In doodlopende straten en parkeervakken blijft het op passen. want die worden in princi pe niet gestrooid Buiten de diensttyd wordt er ge werkt met een wachtsvsteem. waarbij de dienstdoende ambte naar bij eventuele gladheid de we gen inspecteert en de strooiploeg oproept. In volgorde van belang rijkheid worden achtereenvol gens de doorgaande wegen, de busroutes, de schoolroutes en de binnenwegen aangepakt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1