13 Planning opknapbeurt moet wellicht overhoop 'Weg langs Oranjeplasjes zon van de zotte zijn' Rotterdams Dagblad Brandweer voorzichtig met lekkend vat Automobiliste uit wrak gezaagd Huurster vecht dangsom aan \\E Terpstra komt naar Nieuwland 'Schiedam is mistig over rijksweg A 4' Geen geld voor jubileumboek Vijftien mille van Welzijnsfonds voor De Telder Nekletsel na aanrijding Tegen paal Van Aken van zickendiagnost tot gemeentesecretaris bof Tot zien* in Öe winketvot leuke ideeën,! m Waterweg Woensdag 16 oktober 1996 Schiedam Staatssecretaris Terpstra is zondag 27 oktober te gast in Buurthuis Nieuwland. Be staatssecretaris, aangekondigd als 'speciale gast' die 'actief zal participeren'. komt naar Schiedam om mee te doen aan.de slotmanifestatie 'De Wijk is van ons Allemaal'. Of ze aanzit aan de afsluitende multi-culturele maal tijd is niet bekend. De bedoeling van de slotmanifes tatie is om te laten zien wat cr in de verschillende buurten in Nieuwland in het afgelopen half jaar is gebeurd. En ook wordt er hardop nagedacht over hoe het project kan worden voortgezet. In eerste instantie komen de buurt bewoners aan het woord. Dan wordt aan vertegenwoordigers van de plaatselijke politiek een re actie gevraagd op het project 'De Wijk is van ons Allemaal'. Dit ge beurt in een talkshow. Tussen de serieuze programma onderdelen door is er ruimte voor (internationale) cultuur. Zo tre den Karim Mounir (cabaret) en de Turkse folkloregroep Schutters veld op. De slotmanifestatie in Buurthuis Nieuwland, die wordt georgani seerd door de Stichting Medelan ders. begint *s middags om 15.00 Maassluis In de regioraad zegt Schiedam 'ja' tegen rijks weg A 4 en een paar dagen la ter zijn ze ineens weer allemaal tegen als de gemeenteraad van Schiedam vergadert. Het Maassluise raadslid J. Scheer- stra (WD): „In Schiedam we ten ze zelf niet meer wat ze wil len. Ik denk dat het tijd wordt dat we ons verzet tegen de A 4 opgeven." Ondanks de merkwaardige manoeuvres van de gemeente Schiedam en de opmerkingen van Scheerstra hield de com missie stads- en miliebeheer van Maassluis gisteren vast aan haar verzet tegen rijksweg A 4. „De kans dat we hem te genhouden is echter klein," al dus J. van der Kolk (RPF/SGP/ GPV). „Als de weg er toch komt, moeten we een zo goed mogelijke inpassing beplei ten." In de praktijk zouden Vlaar* dingen en Schiedam de mees te last van de A4-noord onder vinden. De weg voert echter ook door Midden-Delfland en dat is een belangrijk recreatie gebied voor Maassïuizers. „Wij moeten blijven pleiten voor het behoud van ons eigen groe ne hartje,'* aldus wethouder J. Storm, „Het is niet goed nu al te anticiperen op een situatie dat de weg er wel komt. Met het idee de verbreding van de A13 en het treffen van tal van flankerende maatregelen den ken we nu al mee een oplos sing voor de problemen." Vlaardingen Met het idee dat de jubileumcommissie van de Schiedamse scholengemeen schap Spieringshoek net na de zo mervakantie had bedacht, was niet zoveel mis. De school bestaat 4D jaar en daarom wordt er een ju bileumboek uitgegeven. Zo'n boek kost geld en waarom, zo von den ze in Schiedam, gaan we ook niet op de bedeltoer by net ge meentebestuur van Vlaardingen, Immers heel veel Vlaardingse jongeren -490 momenteel- zit ten op de rooms-katholieke school in de buurgemeente, of hebben erop gezeten. Duizend gulden, vroeg de commissie als bijdrage in de kosten. Maar de Schiedammers kwamen bedrogen uit. Burgemeester en wethouders van Vlaardingen, die elk dubbeltje twee keer omdraai en voordat ze het uitgeven omdat de gemeentekas nagenoeg leeg is, houden het groene biljet in hun zak- „Het feit dat alleen leerlin gen uit Vlaardingen de school hebben bezicht c.q. bezoeken is geen reden om bij te dragen in de kosten van een jubileumboek," al dus ben w. Geluidschermwoningen laten nog enkele jaren op zich wachten Vlaardingen De bouw van de geluidschermwoningen in de Vlaardingse Westwijk laat voorlopig nog wel enkele jaren op zich wachten. Burgemeester en wethouders hebben deze week de huizen, die als het ware een bewoond geluidscherm tussen de rijksweg A 20 en de Westwijk moeten vormen, offi cieel aangemeld in het kader van het project Stad en Milieu. Dit project is bedoeld om een lans te breken voor bouwplannen die niet kunnen worden gerealiseerd binnen de bestaande milieuregel geving, maar die toch milieuwinst opleveren. De geluidschermwo ningen vallen daar volgens Vlaar dingen in: omdat de achterkant van de huizen grenst aan de rijks weg. vallen ze niet binnen de ge luidsnormering van rijk en pro vincie. In Vlaardingen redeneert men dat die achterkant van dc wo ningen als geluidswal moet wor den gezien. En dat is precies waar het project wettelijk vastloopt. Daarom hoopt Vlaardingen te worden uitverko ren in het project Stad en Milieu. De methodiek is er daarbij op ge richt dat na zorgvuldig onderzoek het project een speciale status krijgt. Die krijgt dan een wettelij ke grondslag, zodat de ontheffing voor bepaalde milieunormen niet bij de rechter kan worden terug gedraaid. Begin dit jaar heeft Vlaardingen de geluidschermwoningen ook al bij het ministerie van VROM aan gekaart. Wethouder K. van der Windt (stadsontwikkeling) heeft er al vele uurtjes ingestoken om de ruim 150 woningen er als expe riment bij de minister door te drukken. Dat zou een jarenlang slepende wetswijzigingsprocedu re omzeilen. Haalbaarheid Maar zo ver is het niet gekomen. Het ministerie had het project Stad en Milieu op de roi staan en daarvoor is Vlaardingen uitgeno digd om mee te dingen. In totaal worden twintig projecten door het ministerie uitverkoren cn verder onderzocht op haalbaarheid. Als de geluidschermwoningen worden uitgekozen -begin vol gendjaar is dat bekend- zal het nog wel enkele jaren duren voor dat de bouw kan beginnen, ver wacht een ambtenaar van de Dienst Milieu. In elk geval stelt het project als maximale looptijd vijf jaar. Dit betekent mogelijk dat ook de planning van de gron dige opknapbeurt van de 40-jarigo Westwijk overhoop 'moet worden gegooid. De geluidschermwonin gen vormen namelijk een buffer voor een deel van de nieuw te bouwen woningen. Als er geen ge luidschermwoningen staan, dan kunnen die huizen er ook met ko men omdat ?e anders - in elk ge val volgens de wet - te veel last hebben van de rijksweg. Al wordt bij de gemeente al gedacht aan al ternatieve (tussen) oplossingen. Behalve de geluidschermwonin gen heeft Vlaardingen de geplan de woningbouw in en nabij de ri vierzone aangemeld. Daar speelt eigenlijk hetzelfde probleem als met de geluidschermwoningen: de wettelijke geluidsnormen staan woningbouw aan de rivier niet toe. Voor het ombouwen van de Pelmolen tot appartementen is na lang onderhandelen speciale toestemming van de provincie verkregen. Maar wethouder Van der Windt wil graag veel meer wo ningen. dichter bij de rivier (en dus de jndustrie aan de overkaht) bouwen. De bouw van ruim vijfhonderd woningen rondom het Buizengat komt niet in aanmerking voor het project. Volgens b en w kunnen die plannen binnen de bestaande milieuwetgeving worden uitge voerd. Vlaardingen Het Juliana Welzijn Fonds heeft vijftienduizend gul den beschikbaar gesteld aan het Vlaardingse wijkcentrum De Tel der. Het geld is bedoeld voor het zogenoemde project Informatie Steunpunt West (ISW). De bijdra ge wordt gebruikt om computers aan te schaffen voor computercur sussen. Het ISW is er voor alle bewoners van de West- en Zuidwijk en in het bijzonder voor wijkbewoners van 20 tot en met 35 jaar die rond moeten komen van een uitkering of minimum inkomen. Deze doel groep kan de cursussen (Wordper- fect'5.1 en 6.0, tekenprogramma's 1 en databaseprogramma's) met grote kortingen volgen. De prijs bedraagt 149 gulden voor tien lessen van anderhalf uur, maar daarop kan maximaal vijftig gulden in mindering worden ge bracht. De korting is afhankelijk van de hoogte van de uitkering. De cursussen worden gegeven door gediplomeerde docenten. Bij het wijkcentrum is verheugd gereageerd ojrde financiële injec tie van het project, dat op 1 no vember van start gaat. Het Julia na Welzijn Fonds stelt jaarlijks ruim twintig miljoen gulden be schikbaar aan %rerenigingen. stichtingen en groepen die activi teiten ontwikkelen op het gebied van het maatschappelijk welzijn. Het fonds ontvangt zijn geld on der meer uit de BankGiroLoterij, de lotto, toto en de krasloterij. Een brandweerman bekijkt de inhoud van een vrachtwagen waarin een lekkend vat met chemicaliën staat, foto Roei Vlaardingen De Vlaardingse brandweer nam gistermiddag het zekere voor het onzekere. Een lekkend vat met chemicali ën in een vrachtauto aan de G. Stephensonweg was voor de brandweer voldoende reden het gebied af te sluiten. Even hing er een dreigende sfeer op het industrieterrein de Ver gulde Hand. Auto's die binnen de linten stonden mochten niet meer worden weggereden. Het ri sico dat de stof die lekt explosief was, werd te groot geacht en van daar dat vonken moesten worden voorkomen. Zelfs de tweepolitie auto's die als eerste ter plaatse waren mochten niet meer wor den weggereden. Er werd geen enkel risico genomen. Nadat de brandweer had bepaald hoe de wind stond, gingen twee lieden met persiuchtmaskers op. onderzoek uit. Al snel bleek dat één van de vaten was lek gesla gen. De chauffeur had het ding al naast zijn vrachtauto gezet. Uit de vrachtbrieven bleek dat de lekkende stof brandgevaarlijken inderdaad explosief was. Samen met een medewerker van de DCMR Milieudienst Rijnmond besprak de brandweer welke tak- tiek er moest worden gevoerd. Opnieuw benaderden de brand weerlieden het lekkende vat. Het goedje dat uit het vat de straat op was gelopen werd afgedekt met een absorberend poeder. Daarna mat één van 'de mannen het explosiegevaar. Dat bleek meë te vallen. De dampen die vrijkwamen werden door de vrind verspreid en echt gevaarlijk was het niet'Na een half uur werd de weg dan ook weer vrijge geven. Het lekkende vat werd door het bedrijf zelf opgefuimd. Een woordvoerder van de brand weer bevestigt dat het achteraf' allemaal wel meeviel. Het blijft volgens hem echter altijd oppas- •sen met chemicaliën. De stof die uit het lekkende vat stroomde blijkt een hulpproduct voor verf- en hechtmiddeien te zijn. Een brandbaar' zeer vluchtig goedje dat wanneer het in aanraking met de huid komt nare wonden kan veroorzaken. Het incident heeft volgens de'woordvoerder geen gevaar voor de omwonén-" dén opgeleverd. Volgens de politie reed de chauf feur van de vrachtauto zonder geldige papieren met de lading. Ook wordt hem verweten zonder goede verpakking, te rijden. Te-, gen de mart isproces-veibaal opt gemaakt.?. - - - VlaardingenEen 23-jarige Maas- sluizer is gistermiddag rond half één gewond geraakt door een aan rijding op de Marathonweg in Vlaardingen. Een 51-jarige Vlaar dingse automobiliste gaf de ge wonde geen voorrang. Het slacht offer is met nekletsel voor onder zoek naar het Holy Ziekenhuis gebracht. Tegen de vrouw is pro ces-verbaat opgemaakt. Hoek van Holland Een 60-jarige vrouw uit Rotterdam is gistermid dag in Hoek van Holland met zijn auto tegen een paal gereden. Het ongeluk gebeurde op de Har- wichweg, waar de Rotterdamse een verkeersbord ramde. Zij sloeg linksaf de D. v.d. Burgweg op, maar verloor de macht over het stuur. Een automobiliste is vanochtend vroeg gewond geraakt toen ze op de Albert Schweitzerdreef in Maassluis met haar auto tegen een legertruck botste. De vrouw zat bekneld in haar auto en moest er door de brandweer uit worden gezaagd. In samenwerking met het ambulancepersoneel is dat zeer langzaam gebeurd. De vrouw was niet in levensgevaar en om niets te forceren heeft de brandweer de tijd genomen. De vrouw is na drie kwartier afgevoerd naar het Holy Ziekenhuis in Vlaardingen. De weg werd na een uurtje weer vrijgegeven. Foto Roei Dijkstra Den Haag/Maassluis „We blijven maar lachen. Wat moet je anders doen?" Dat is de laconieke reactie van zadelmaakster mevrouw L. R. de Gruyter uil Maassluis op de vraag hoe ze zich zo langzamer hand voelt onder alle procedures, die zij voert tegen gemeente en huisbaas. Gisteren meldde zij zich bij de Raad van State in Den Haag om daar in een spoedprocedure een dwangsom aan te vechten, die de gemeente haar oplegde. De Gruyter huurt van huisbaas De Haas een voormalige boerderij aan de Korte Buurt in Maassluis. De Haas zou nooit wat aan het on derhoud hebben uitgegeven. Hij zou De Gruyter er nu uit willen hebben om op de plaats van de boerderij iets nieuws te kunnen bouwen. Aan betaling van een uit koopsom zou hij niet denken. De Gruyter verdenkt haar huisbaas ervan bezig te zijn met een 'uit- rookprocedure'. In plaats van een verhuispremie aan te bieden, zou De Haas rond de 250.000 gulden aan claims bij haar hebben gede poneerd. Enige tijd terug stapte De Gruyter naar de gemeente om te melden dat de stookolietank bij haar wo ning lekte. Na veel heen en weer gcbel heeft De Haas de tank laten leegpompen. Er is echter olie op de grond terecht gekomen. De ge meente wil nu dat wordt onder zocht hoe ernstig de bodemver ontreiniging is. Omdat De Gruyter de olietank in dertijd vermeldde toen ze bij de gemeente een Hinderwetvergun ning aanvroeg voor haar zadelma kerij. acht de gemeente haar ver antwoordelijk voor de tank. De Gruyter zou dan ook het bodem onderzoek moeten bekostigen. Nu zij dat weigert, heeft de ge meente haar een dwangsom opge legd. Elke dag dat zij het onder zoek uitstelt, zou ze vijfhonderd gulden moeten betalen. De Gruyter meent dat De Haas het bodemonderzoek zou moeten betalen. Maar vanwege het ach terliggende huurgeschil zou hij niet thuis geven. Het was gisteren de tweede keer dat de zadelmaakster naar de Raad van State stapte. In mei stond ze daar ook al om de dwang som aan te vechten. Toen werd de dwangsom geschorst. De gemeen te organiseerde een heroverwe gingsronde en kwam met een nieuw besluit: ook in tweede in stantie werd de dwangsom ge handhaafd. Vandaar dat De Gruy ter voor de tweede maal naar de Raad van State moest. Komende vrijdag blijkt of ook dit keer de dwangsom wordt ge schorst. De nieuwe ontsluitingsweg- van Hoek van Holland moet via 's-Graven- zanae en het knooppunt Westerlee naar Maassluis voeren. Dat vindt de raadscom missie stads- en milieubeheer van de ge meente Maassluis unaniem. Elke andere variant vormt volgens de Maassïuizers een onaanvaardbare aantasting van de ecologi sche zone ten westen van Maassluis. Het autoverkeer tussen Maassluis en Hoek van Holland is van oudsher aangewezen op dc smalle Maasdijk, die met name op zo merse dagen een vaste vermelding in de fi leberichten heeft. Een ambtelijke werk groep studeert sinds enige tijd op de alter natieve ontsluiting van Hoek van Holland. Er zijn drie varianten in studie. Naast de door Maassluis omarmde 'Wes- terlee-variant' spreekt de werkgroep over een weg door het Oranjebuitenpolderge- bied. In het derde idee sluit de weg vanaf Hoek van Holland gerekend op het indus trieterrein Coldenhove in Maassluis op rijksweg A 20 aan. In de werkgroep zijn de stadsregio Rotterdam, de bestuurscommis sie Westland, het stadsgewest Haaglanden en de gemeente Naaldwijk vertegenwoor digd. Raadslid L. de Zeeuw (WD) sprak gister avond de vrees uit dat de voorkeur van Maassluis de praktijk wéinig kans maakt. „Via Westerlee kan de nieuwe weg worden gekoppeld aan de Oranjetunnel. Maar ik ben er niet gerust op dat onze va riant het redt. Westerlee is nu al één van de drukste kruispunten in het Westland. Ik denk niet dat de Westlanders blij zijn met dit voorstel. De Westlanders zijn dik verte genwoordigd in de studiegroep." Ecologie De nieuwe weg is niet in de eerste plaats be dacht om strandgasten snel op hun bestem ming te brengen. Het economisch doel is de tuinders in het Westland aan een snellere ontsluiting te helpen. Ze willen de weg het liefst koppelen aan een agrarisch distribu tiecentrum (ADC). Aanleg door de ecologi sche zone ten westen van Maassluis zou de tuinders het voordeel bieden dat er geen kassen hoeven te wijken voor de weg. P. Kromdijk (PvdA) noemde de ambtelijke studie 'een oneerbaar voorstel'. „Dit is voor gekookt en op een rijtje gezet door anderen. Het enige denkbare is een weg langs het Oranjekanaal. Daar zullen ze niet tevreden mee zijn. want die ligt er al." Net als De Zeeuw kraakte Kromdijk de sa menstellingvan de werkgroep. „Het is niet te geloven dat de gemeente Maassluis niet in zo'n studiegroep is vertegenwoordigd. We zitten in de stadsregio Rotterdam, maar hoe zit het met onze lobby daar? Ik hoor al tijd dat het goed gaal. maar dan krijgen we in een klap weer zo'n plan over ons heen." Wethouder J. Storm pleitte voor het opstel len van een milieubalans. Met de aanleg van een transportcentrum en industrieter rein Coldenhove net over de stadsgrens is Maassluis volgens hem reeds onevenredig getroffen door milieuschade ..Voor dat transportcentrum werd zelfs de Recon structiewet Midden-Delfland geamen deerd. Het zou van de zotte zijn als de weg langs onze Oranjeplasjes gaat lopen." Naast de Oranjeplasjes behoren het Stael- duinse Bos en het Nieuwland se duin tot de ecologische zone ten westen van Maassluis. Vrienden Ook de Vereniging Vrienden van het Stael- duinse Bos vergaderde gisteravond over de tweede ontsluitingsweg voor Hoek van Hol land. 'De vrienden* lijken zich neer te leg gen bij de komst van de weg. „We weten al lemaal hoe druk het is op de Maasdijk. Het zal dus wel onvermijdelijk zijn. Maar we zijn erg ongerust over dé gevolgen voor de ecologische zone tussen het bos en de Oran- joplassen, die wordt onderbroken. Dat heeft ernstige gevolgen voor de dieren zo als de vleermuizen en vlinders," zegt E. Keizer. Zij zat de vergadering gisteravond voor. ..Maar als de weg er toch moet komen, dan bepleiten wij de variant die het dichtst langs de spoorbaan loopt. Dat zou het minst belastend /ijn. Maar dan moet bij de Oian- jeplassen wel een groenviaduet worden aangelegd. Of de weg daar verdiept aanleg gen." Volgens Keizer zullen de vrienden van het Staekluinse Bos 'niet met spandoeken de barricade op gaan'. ..Natuurlijk lost de nieuwe weg de files op de Maasdijk op. Maar de nieuwe weg zal ook meer verkeer aantrekken. Want mensen die nu eggen dat ze op een mooie dag niet naar het strand in Hoek van Holland gaan omdat ze dan in de file komen tc staan, zullen daartoe nu wellicht wel besluiten. Meer auto's dus." Maasland Maasland heeft weer een nieuwe gemeentesecretaris. Voorafgaand aan de raadsverga dering werd W. J. van Aken gister avond geïnstalleerd. In het bijzijn van zijn echtgenote, dochter Willeke (24) en zoon Mat- thijs (18), legde Van Aken (48) ten overstaan van burgemeester M. Kokxhoorn de eed af. De nieuwe gemeentesecretaris is unaniem door de raad gekozen uit dertig sollicitanten. Hij is de opvolger van P. Schouten, die afgelopen zo mer in dezelfde functie promotie maakte naar het heel wat grotere Nederlek. „Tien jaar geleden was ik nog zie- kendiagnost te Haarlem," hield Van Aken de raad zijn oorspron kelijk medische carrière voor. Hij begon als medisch analist en bracht het tot hoofdanalist ecolo gisch laboratorium en beleidsme dewerker van de GG en GD te Haarlem. Zijn ambtelijke interes se verloochende hij echter niet, want tussendoor haalde hij het di ploma hoger bestuursambtenaar. Van Aken was als laatste werk zaam als hoofd van de afdeling al gemene en bestuurszaken van de gemeente Uithoorn. In zijn woon plaats Hillegom is hij sinds 1990 raadslid voor de WD. Die raads- zetel geeft hy op, want het is de bedoeling om naar Maasland te verhuizen. Tot dat moment blijft Van Aken, net als hij nu ook naar Uithoorn doet, op een neer pende len. Van Aken: ..Nu zit ik hier als ge meentesecretaris van Maasland, waarover ik voor het eerst werd geïnformeerd door Binnenlands Bestuur." In dat blad had hij de advertentie gezien voor de vaca ture in Maasland, dat hij tot dan toe niet kende. Van Aken bleek de tijd tussen zijn benoeming op 30 juli fot nu toe goed te hebben be steed, want hij somde vlotjes een aantal Maaslandse zaken op die in het oog springen. Grinnikend noemde de nieuwe secretaris in dat rijtje ook de Pleetjesbrug. wetend dat die in middels is gesloopt en door een nieuwe brug over de Gaag wordt vervangen. Behalve die kwink slag stipte Van Aken ook een zwaarwichtig onderwerp als de onzekerheid over het voortbe staan van de zelfstandigheid van net dorp aan. „WTordt Maasland >traks helemaal volgebouwd, blij ven we autonoom of komt er een herindeling. De Randstad-nota geeft mij een beklemmend ge voel." Tuincentrum/ Bloemsièrkunst

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1