13 Nieuwe investeringen basisscholen op komst Verlicht baken op kruispunt van oud en nieuw centrum Leerlingen helpen bij herinrichting van Groenoord-Midden Rotterdams agbiad Leerlingtal blijft nog zeker vijftien jaar hoog Geld inbraak in onderbroek Beroving met bedreiging Meisje gewond na aanrijding Rook in woonkamers Dronken man tegen auto Linde tegen kerk Iff® H College machteloos tegen loslippig raadslid W2000 Schoffies sporten met agenten Waterweg Dinsdag 29 oktober 1996 Schiedam Het gisteren door de gemeenteraad beschikbaar gestelde budget van 11,5 miljoen gulden is niet voldoende om aan de leerlingen van het basisonderwijs in de toekomst goed onderdak te helpen. Dat bleek gisteren in een raadsdebat over de huisvesting van het onderwijs. Vooral het stijgend leerling tal noopt tot forse extra investeringen. Schiedam telt nu 6885 leerlingen. Over drie jaar zijn dat er 900 meer. Het beschikbaar gestelde geld wordt onder meer benut voor de bouw van een nieuwe, katholieke school in Spaland-Oost. Dit ge bouw met tien klassen komt in de plaats van de Notenkraker, een basisschool op hetBachplein. Met de verhuizing reist het katholiek onderwijs achter haar leerlingen aan. In Groenoord is het aantal leerlingen in de basisschoolleef tijd beperkt, in Spaland stijgt dit aantal snel. Ook m Schiedam-Oost wordt fors Schiedam Een 36-jarige Rotter damse inbreker is gistermiddag m een woning aan de Singel door twee mannen aangehouden. De 27-jartge bewoner van het pand kwam samen met een vriend thuis op het moment dat de inbre ker binnen was De twee hielden de man meteen aan. De bewoner zag dat er uit zijn woning ruim duizend gulden verdwenen was. Om het vermiste geld terug te krijgen moest de inbreker, die nog altijd door de vriend werd vastgehouden, zijn zakken legen. Toen de inbreker dat weigerde trok het tweetal zijn broek uit. Het geld bleek in de onderbroek ver stopt te zitten. Nadat de bewoner zijn geld weer terug had, werd de politie gebeld. Schiedam Een 13-jarig Vlaar- dings meisje is gistermiddag op het Btepad onder bedreiging van een mes beroofd van twintig gul den. Het slachtoffer liep halverwege het pad toen ineens een man voor haar stond met een mes. De man eiste geld. Het meisje gaf hem daarop twintig gulden. De rover reed weg in een auto. Maassluis Een 11-jarig Maas sluis meisje is gistermiddag licht gewond geraakt bij een aanrij ding. Het meisje reed op haar fiets over de Uiverlaan toen zij geen voorrang kreeg van een 25-jariget automobilist uit Maassluis, De au to raakte het meisje en zij raakte gewond aan haar voet. Ze is voor controle naar het Holy Zieken huis overgebracht Hoek van Holland/Schiedam Een woonkamer aan de Van Ilpen- damstraat kwam gisteravond vol rook te staan doordat een pijp, dat diende als rookkanaal, losschoot. De brandweer heeft de kachel leeggehaald en de woning moest daarna gelucht worden. Er was verder geen schade. Ook een woning aan de Juliana- Iaan in Schiedam raakte gister- avondvol met rook. Toen de bewo ners de haard aan wilden steken, bleek dat de leidingen verkeerd waren aangesloten. De brandweer heeft de bewoner een officieel stookverbod opgelegd. De bewo ner moet eerst zorgen dat de lei dingen gemaakt worden. Vlaardlngen Een 50-jarige auto mobilist uit Vlaardingen is gister middag op de Westhavenplaats te gen de zijkant van een andere au to opgereden. De auto werd licht beschadigd. Bij controle op het politiebureau bleek dat de Vlaar- dingerhad gedronken. geïnvesteerd in het onderwijs. Als alternatief voor de ontsierende portocabins (noodzakelijk gewor den door het snel groeiende leer- bngtal) verrijst in de wyk een zo genoemde opvangschool. Dit ge bouw gaat tien lokalen bevatten. De leraren van de scholen De Sin gel, St. Jan en Gravin Aleida kun nen in het gebouw de leerlingen onderwijzen voor wie m het eigen gebouw geen plaats is. Schoolwoningen De tien lokalen worden gebouwd als zogenoemde schoolwoningen. Vermoedelijk is de extra capaci teit slechts vijftien tot twintig jaar nodig voor onderwijsdoeleinden. Daarna kunnen ze eenvoudig tot hutzen worden verbouwd. In het dichtbebouwde gebied wordt naarstig gezocht naar een plek voor het onderkomen, dat in 1998 dc deuren moet openen. Gedacht wordt aan sloop van een oud schoolgebouw in de Galilei- straat, liet huidige onderkomen van het club- en buurthuiswerk in Schiedam-Oost. Op de vrijgeko men plek kan het gebouw vervol gens verrijzen. De Dienst Educa tie voert over dit plan inmiddels overleg met het projectteam Oost. Het club- en buurthuis verhuist naar een nieuw honk op het Boer- haaveplem. In Woudhoek-Noord worden ook vier van dergelijke lo kalen gebouwd. Net als m Oost is in Nieuwland de bouw van een opvangschool met tien lokalen noodzakelijk. Ook de ze wijk is rijk aan schoolgaande jeugd Verder wordt fors geïnves teerd in het complex voor speciaal onderwijs aan de Burgemeester Homerlagc Gretelaan. De Augus- tinusschool (MLK), de Rynmond- sehool (LOM) en De Wegwijzer (MLK) worden m het gebouw ge huisvest De opknapbeurt en de kosten van verhuizingen bedragen 2.8 mil joen gulden. Twee schoolgebou wen aan de Burgemeester van Haarenlaan worden ook opge knapt. Raadslid M. M. de Mol-de Moojj (WD) steunde de investeringen, doch sprak van een 'premature beslissing'. „Onze informatie is met compleet. Er bestaat een plan de klassen te verkleinen. De con sequenties kennen we nog met. Verder zijn veel noodzakelijke in vesteringen nog met m dit krediet verwerkt. Wellicht is het verstan dig een totaalplan voor de hele stad te maken. Dat zien we graag in het voorjaar van 1997 tege moet.'' Niet wachten Wethouder A. G. Wiegman (onder wijs), die onder meer studeert op investeringen ten bate van de ba- sischolen St. Jozef, Annie M.G. Schmidt en De Klinker, was het met met haar eens. „De regelge ving in het onderwijs verandert voortdurend. Daar kunnen we met op wachten. Met deze inves teringen lossen we een aantal ur gente problemen op. De nieuwe wetgeving zou alleen betekenen dat er nog meer lokalen nodig zijn. Maar of die 'klassen nu kleiner worden of met, de investeringen die we vandaag afspreken 2ijn sowieso noodzakelijk." iS-tós: Ais een luci fer knapte vanochtend een van de linden rond om de Grote Kerk in Vlaardingen. De boom kon de windsto ten van vannacht en vanochtend geen weer stand bie den. Op een haar na mis ten de tak ken het glas m-Eoodraam van de kerk. Medewer kers van de plantsoe nendienst hebben de geknapte lin de n stuk ken gezaagd en wegge haald. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen Er komt geen on derzoek van politie en justitie naar onthullende uitlatingen van het Vlaardingse gemeenteraads lid L F. M. ten Have over het ont slag van de vroegere directeur van de Dienst Stadswerk. Volgens burgemeester L.W. Stam biedt een juridische procedure 'te veel open einden'. Eerder was al afge zien van disciplinaire maatrege len tegen Ten Have. Zo had de ge meenteraad hem kunnen verbie den commissievergaderingen en andere (vertrouwelijke) overleg gen te bezoeken.Ten Have, raads lid voor oppositiepartij VV2000, onthulde in een gesprek met het Rotterdams Dagblad dat burge meester en wethouders directeur F. A. M. Schreiner van de Dienst Stadswerk ontslag hadden aange zegd omdat hij niet goed zou func tioneren. Dat was op 11 mei van dit jaar. Burgemeester en wethou ders én de gemeenteraad reageer den woedend. Dat hij op deze ma nier met vertrouwelijke gegevens aan de haal ging, zou de belangen van de diree>our én die van de ge meente schaden. Ten Have heeft altijd ontkend met vertrouwelijke gegevens te hebben gestrooid. Volgens hem was de vertrouwe lijkheid opgeheven toen het ge heime verslag van de b en w-ver- gadering over de kwestie bij een ambtenaar terecht kwam. Maar Ten Have wond zich ook op over de ontslagprocedure. Hoewel het ontslag de gemeente achteraf niet zo veel geld heeft gekost als in eerste instantie door hem werd gesuggereerd (een miljoen), kreeg de directeur toch 585.000 gulden mee. Dat bedrag was geba- 'seerd op zijn salaris (twaalfdui zend gulden per maand), leeftijd (45) en zijn ruim twintig dienstja ren als ambtenaar. Burgemeester Stam zei later dat Schremer zijn claim verhoogde nadat zijn ge dwongen ontslag uitlekte. Deze 'immateriële schade' zou ergens tussen de 65.000 en 140.000 gul den liggen. Stam houdt Ten Have hiervoor verantwoordelijk. Ook is het ontslag in overleg versneld: 6 juni van dit jaar in plaats van 1 ja nuari 1997. Ten Have is nooit on der de indruk geweest van de aan gekondigde stappen. „Ik heb van te voren aangekondigd me niet aan de vertrouwelijkheid van de informatie te houden. Bovendien ben ik door wel vijftien ambtena ren opgebeld met exact hetzelfde verhaal. Dus openbaar was het al lang." De "Vlaardingse fractievoor zitters hebben gisteren nieuwe af spraken vastgelegd over 'geheim houding en besloten overleggen*. De 77 appartementen tellende toren. Art-fmpressiorc AGS Architecten Planners Door Ben van Haren Vlaardingen In de skyline van Vlaardingen reikt de woontoren Hoogwitte straks het hoogst. Eeu wenlang was de 250jaar oude Gro te Kerk met 51,8 meter de top, waar vanaf naar de Noordzee werd getuurd om de seinen van m- en uitvarende vissersschepen waar te nemen. Ongeveer vijftien jaar geleden werd de kerktoren al voorbij gestreefd door de 56 meter tellende woontoren De Bolder bij het Westerhoofd. Over anderhalf jaar zal op zeventig meter hoogte een vlaggemast met lichtorna- menten tot ver in de omtrek het kruispunt van oud en nieuw in de Vlaardingse binnenstad accentu eren. Op de recent vervaardigde art-im- pression van AGS Architecten Planners is te zien hoe rechts van de nieuwe parkeerdekken en be- voorradirjgsplaats van Albert He- ïjn op het Liesveldviaduct, ter hoogte van het busstation de 77 appartementen tellende toren verrijst. De reeds gebouwde twee appartemententorens, waarvan er een zichtbaar is, vallen erbij in het niet. Op een in glas en zwart marmer opgetrokken onderbouw komen, in wit, vijftien lagen van vier wo ningen waarvan twee met balkons aan de voor(zuid)zijde en de ande re aan de zijkanten. De eerste ver jonging, zoals in de bouw het in springen van de volgende etage wordt genoemd, begint op de zes tiende woonlaag waar van de drie appartementen de buitenste een dakterras krijgen. Vanaf die hoog te wordt in de breedte weer ge bruik gemaakt van donker mar- merspUt om met het wit te con trasteren. Op de volgende vijf ge lijk ingedeelde woonlagen is veel glas gebruikt. Dat geldt helemaal voor de twee 'tophouses', die op de 23-ste etage boven het viaduct beginnen met de tweede verjon ging en dus dakterrassen. Ze tel len drie verdiepingen en eindigen up de 25ste etage m een sooit kraaiennest, dat atelier wordt ge noemd. De ontwerper, architect Peter Claessen van AGS uit Heerlen, en projectontwikkelaar/bouwer Mu- wi uit Rotterdam vinden dat het straks hoogste gebouw van Vlaar dingen als baken geaccentueerd moet worden. Daarvoor is een vlaggenmast bedacht waarin of omheen licht een rol zal spelen. Door Pteter Vermaas Schiedam Even valt er een stilte bij Kelly (9), Joianda (9) en Merlm ('bijna 10') en is slechts het geronk .van 'bladerenblazers' te horen. Welke ideeen zij voor Groenoord- Midden hebben? Dan weten ze het ineens: „Meer speeltoestellen op de piemen!" Op het D. Schaferpiein in Schiedam vegen en prikken de drie meiden van de mgr. Sauer Bekkersschool, samen met hun medeleerlingen, het plein tussen de vier flats schoon, ,,'t Is leuk. maar ook best zwaar hoor," meent Merlin. Tegelijkertijd laten de drie hun gedachten gaan over ideeen voor een prettigere wijk. Via een teke ning of maquette mogen zij im mers gaan aangeven hoe de plei nen beter kunnen worden inge richt. Het beste idee levert begin volgend jaar met alleen een geld prijs op, het wordt nog uitgevoerd ook. Reden genoeg voor de jeugdige 'stedenbouwkundigen' Kelly, Joianda en Merlin om, tus sen het werk door, mee te denken over de buurt waarm zij wonen. „We gaan met alle leerlingen de komende weken ideeen verzin nen. Die meneer daar is bij ons op school langs geweest en heeft ons erover verteld." 'Die meneer daar' luistert naar de naam Frans Klijzen. Als opbouw werker van Schiedam-Noord heeft hij het plan bedacht, de kin deren m de buurt te betrekken bij het schoonhouden van en het meedenken over de buurt. Ook is Klijzen begonnen de krachten van de bewonersorganisaties in de wijk te bundelen. Eén van de drempels voor een mogelijk Be- heerplan Groenoord -het ver splinterde bewonersoverleg - wordt daarmee weggenomen. Naast het schoonmaken, helpen de leerlingen ook mee met het planten van lonicera's, en contro leren zy de staat van de aanwezi ge speeltoestellen. De leerlingen van de klassen vijf tot en met acht lijken deze middag de baas op het Schaferpiein. Geen mens. die ach ter durft te blijven bij hun aanste kelijke arbeid. Meester Coen, pleinbewoners, medewerkers van de Groenvoorziening cn het Ope naar Nutsbedrijf Schiedam, Frans Klijzen. voorzitter A. Groenendaal van de Huurdersbelangenvereni ging: niemand krijgt de gelegen heid er de kantjes vanaf te lopen. Observatie Ook wethouder A Reijnhout met. De bezem die hij -als officiële openingshandeling- van voorzit ter Groenendaal in handen krijgt gedrukt, blijkt meer dan louter symbolische waarde te vertegen woordigen. En dus hanteert de wethouder voor wijk- en buurtbe heer zelf ook maar energiek het gereedschap. Voor even dan, want andere afspraken wachten hem die middag nog. Goede raad van Groenendaal zal hij m elk geval meenemen: „Wethouder, kom eens wat meer kijken in Groen oord. Als u globaal en op enige af stand kijkt, lijkt het allemaal nog wel mee te vallen. Maar een wat meer nauwkeurige observatie zal ook u overtuigen, dat Groenoord meer aandacht van het college van b en w nodig heeft, dan het momenteel krygt." Vandaag nemen leerlingen van El Furkan de bezem ter hand. Zij ontfermen zich over het L. Zim- mermannplein. Donderdag krijgt het J Urlusplein een schoon maakbeurt van de leerlingen van De Troubadour. Ook deze basis scholen dingen mee naar de prijs voor het beste idee. De drie pleinen aan de noordzijde van de J. Oreliosingel worden nog niet meegenomen in de eerste fa se van gemeentelijke ophoog- en herinrichtingswerkzaamheden in de wijk. Daarom lenen de pleinen zich nu nog voor een schoon maakbeurt. In het zuidelijke deel van Groenoord-Midden wordt, af hankelijk van het weer, binnen kort al wel gestart met het opho gen. Maassluis Normaal staan ze dreigend tegenover elkaar, bij na altijd klaar om met elkaar te vechten. Maar afgelopen week einde streden ze een sportieve strijd. Acht straatschoffies uit Maassluis en evenveel politie agenten. De groep hield een 'survival' op de Veluwe, op ini tiatief van straathoekwerker Jan van Bergen Henegouwen uit Poeldijk. De strijd bèstond uit twintig kilometer lopen, vijftien kilometer kanoëm een beetje terreinfletsen en- wat muren beklimmen. „Je be grijpt dat de jongens altijd stoer zeggen: wy zijn sterkef dan de politie," zegt Van Ber gen Henegouwen. „Nu konden ze eikaars krachten eens me ten. Maar dan op een sportieve manier." Van Bergen He negouwen werkt dagelijks met de straatjongeren in Maas sluis. Als straathoekwerker moet hij de problemen tussen jongeren en buurtbewoners beperken. Dat de agenten en jongeren elkaar tijdens het uit stapje beter leerden kennen, komt hem goed van pas. Be- kenden kunnen een probleem immers gemakkelijker uitpra ten dan twee onbekenden. Die relaties zijn vooral handig voor t de aankomende oudejaars nacht, die in Maassluis vfjj ru moerig kan verloper. In de stad Maassluis zijn overigens vrij veel problemen tussen jon- gerenen buurtbewoners. Er lo pen ongeveer acht tot negen 'vervelende' groepen opstraal Voor de jeugd zijn wel enkele 'hang-outs' neergezét. Dat zijn voormalige bushokjes. Als de jeugd eikaar op een andere plaats wil treffen, worden de bushokjes simpelweg opge pakt en verplaatst. Ook dank zij de jongerencentra aan de rand van de stad Maassluis, en dit soort survival-uitstapjes, slaagt Van Bergen Henegou wen erin om de problemen te beperken. Moe, maar voldaan, keerde Van Bergen Henegouwen weer terug in Poeldijk. De straat hoekwerker was bijzonder te spreken over het weekeinde dat hij samen met de politie en de straatschoffies uit Maas sluis op de Veluwe had doorge bracht. Twee nachten bracht de groep door ergens tussen Nunspeet en Epe en dat was volgens Van Bergen Henegou wen geen enkel probleem. Er werd gewandeld dat het een lieve lust was, gevaren gelijk een volwaardige zeeman en er werd ook nog geklommen. Welnu, zei Van Bergen He negouwen na afloop, dat Is alle maal gelukt. „We kunnen als politie en als jongeren weer met elkaar praten. Daar was het immers om te doen. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat er straks bij oud-en nieuw; niets gebeurt." OOI llfCMlccc ucccT ciftincn tv OFT uaaocckiter ïmIE nc tafvaiict TUAnnrAirri aars aaa cni iiipmiaap vnuiibiiiaiiE ntcri KinvcLivm nci nuunutuiEn vhn uc iuchuivioi inunocti\CLHnn oun ar Simcmooc

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1