13 Vlaardingen zoekt steun voor aanleg sneltram Auto's lopen vol door hoog water Rotterdams Dagblad Rapport ombudsman verdwijnt in een la 'Laat anderstalige jeugd niet op één school samenklitten' Maassluis ontfutselt Schiedam topambtenaar Turken praten met Schiedamse artsen Peuter (2) aangereden Controle verkeer Nekklachten na botsing Dode zeehond aangespoeld 'Weinig zin om T10 aan te leggen tot gemeentegrens' Abonnee Service Drempels voor 30 km-gebieden blijven nodig Fusieziekenhuis heeft nieuwe top HIEUW! RE5T./BftASSEHTE "BfiEbERObE" in gebouw "SPE5 BONA" 419.05.16 breeweg 40, Kotterdam, bij DË~Kt3Tl Waterweg Woensdag 3G oktober 1996 V Vlaardingen Een 2-jarig meisje uit Vlaardingen liep gisteren rond 12.30 uur een gat in haar hoofd op toen zij door een fietser werd aan gereden. Het kind liep plots het Betspad op langs de Floris de Vijf delaan in Vlaardingen waarna de fietser haar niet meer kon ontwij ken. De peuter is in het Holy Zieken huis behandeld en mocht daarna weer naar huis. Vlaardingen De politie hield dinsdagochtend en -avond een verkeerscontrole in het Water weggebied. Daarbij werden twaalf weggebruikers bekeurd. Op de Mr. L. Al' Kesperweg in Vlaardin gen reed één persoon te hard, één door rood en hadden tien perso nen lak aan het inrijverbod tussen de A 4 eri de Vlaardingerdijk in Schiedam. In Hoek van Holland werd 's middags gecontroleerd op verlichting. Dat leverde geen pro cessen-verbaal op. Rotterdam Een 31-jarige auto mobilist uit Schiedam botste gis termiddag op zijn voorganger bij een verkeerslicht op de 's-Graven- landseweg in Rotterdam. De man trok op omdat hij dacht dat het verkeersticht voor zijn rijstrook op groen sprong. Dit was niet het geval. De voorsteauto, met daarin een inwoonster van Schiedam, bleef gewoon staan. De vrouw liep nekklachten op en werd naar het Schieland Ziekenhuis gebracht Maassluis In de Nieuwe Water weg, ter hoogte van Maassluis, is gisteren rond 1Ü.3Ü uur een dode zeehond aangespoeld. Het dier dreef vermoedelijk al een tijdje in het water. De dierenambulance heeft het kadaver meegenomen. Vlaardingen De Vlaardingse ge meenteraad heeft geen behoefte aan het onderzoek dat gemeente lijk ombudsman mr. M. van Kin deren onlangs presenteerde over de procedure rond de nieuwe ma nege van Die Flardingha Ruiters. Het onderzoek was bedoeld om dergelijke projecten waarbij meerdere gemeentelijke diensten zijn betrokken, beter te stroomlij nen. Door communicatiestoornis sen heeft de bouw van de rnanege inde Broekpolder erg lang op zich laten wachten. Eerder al legden burgemeester en wethouders de conclusies en aan bevelingen die de ombudsman deed. naast zich neer. „Het rap- port belandt dus onder in een la," zei PvdA-fractievoorzitter A. Atte- ma. Niemand sprak haar tegen. Zelfs een medewerker van de om budsman niet, die 'alleen op de feiten' wilde ingaan. En juist van die feiten klopte vol gens burgemeester L. W. Stam niet veel. „Onze medewerkers hebben elf A4-tjes volgeschreven met feitelijke onjuistheden in het rapport van de ombudsman. Daar om hebben wij de ombudsman voorgesteld om zijn rapportage als concept te zien. Dan hadden die onjuistheden er kunnen wor den uitgehaald," aldus Stam. Maar mr. Van Kinderen was bang dat hierdoor zijn onafhankelijk heid in het geding zou komen en stuurde het rapport vervolgens op naar alle betrokkenen. Daarop stuurden b en w een brief aan de gemeenteraad waarin stond dat het rapport 'niet aan onze ver wachtingen voldoet'. Behalve de onjuistheden, waren de aanbeve lingen 'grotendeels achterhaald'. Attema vond die reactie 'tamelijk defensief. Stam weerlegde dat door te stellen dat het college er geen behoefte aan had om de zaak te laten escaleren. „Het leek ons kinderachtig om de ombudsman op al die onjuistheden te wijzen." De fractievoorzitters maakten verder ook weinig woorden vuil aan het rapport. Een aantal vond het vreemd dat er niemand van het huidige college was gehoord door de ombudsman, terwijl de onderzoeksperiode tot tot oktober vorig jaar liep. „We hebben geen enkel voordeel bij dit rapport," al dus Stam. Door Ben van Haren Vlaardingen De aanleg van de sneltram naar Vlaardingen-Holy loopt bijna zeker vertraging op, vreest wethouder T. W. van der Steen. De komende twee jaar verwacht hij geen medewer king te krijgen van de gemeente Schiedam voor de aanleg van de 'TIO'. Aan het bestuur van de stadsregio heeft de Vlaardingse wethouder gevraagd druk uit te oefenen op Schiedam. Maassluis Anderstalige kinde ren kunnen het best over alle ba sisscholen in Maassluis worden verspreid. Die aanbeveling doet dé coördinator van het zogenoem de Neveninstroomproject ill Maassluis in een evaluatierap port. In de praktijk bezoeken kin deren van buitenlandse komaf veelal dezelfde scholen, terwijl andere onderwijsinstellingen nauwelijks migranten in hun ge lederen hebben. In het Neveninstroomproject wor den kinderen die de Nederlandse taal niet of nauwelijks machtig zijn, centraal opgevangen in Maassluis. Vijfjaar geleden betrof het vooral Marokkaanse en Turk se kinderen die in het kader van de gezinshereniging naar Neder land kwamen. Inmiddels is het aantal nationaliteiten op het schooltje veel groter. Mede door de komst van vluchtelingen ko men ze nu uit alle windstreken. De aanbeveling van coördinator R. Groesbeek lijkt in strijd met de praktijk in het Neveninstroom project, maar is dit niet. In het centrale gebouw in de IJsvogel- straat krijgen de buitenlandse kinderen in groepjes van maxi maal tien kinderen gedurende ge middeld veertig weken een stoomcursus Nederlands. De kinderen komen een dagdeel, de rest van de schooldag brengen ze door op de reguliere basis school. Voor de ontwikkeling van de taalvaardigheid is het volgens de projectleider beter dat de jonge Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur Telefoon: 010-4004 444 Rotterdams Dagblad cursisten niet sarpenklitten op de zelfde basisschool. In een Neder landstalige omgeving worden de beste resultaten geboekt. De kop peling neveninstroomproject-ba- sisschool bevordert bovendien.de integratie van de nieuwkomers. Instromers In de praktijk is er in Maassluis nog geen sprake van spreidings- beleid. Doorgaans melden ouders hun kinderen eerst aan bij een de basisschool, waarna leerkrachten de ouders op het bestaan van het project centrale opvang nevenin- stromers wijzen. Na een zogehe ten intake-gesprek en een test kunnen de nieuwkomers door gaans snel aan de slag. Het project voor neveninstromers is bedoeld voor kinderen van 6 tot en met 13 jaar. De verantwoorde lijken vinden dat er ook een spe ciale onderwijsvoorziening zou moeten komen voor jongere nieuwkomers in Nederland. Scho lieren van 4 en 5 jaar moeten nu op eigen kracht proberen zich het Nederiands eigen te maken. De wens is medé ingegeven door de wetenschap dat de resultaten met jonge kinderen in het project het beste zijn. Kinderen uit de groepen drie en vier van de basis school blijken na een jaar les in het project weinig moeite te heb ben te communiceren met leef tijdgenootjes. Ze kunnen 'zonder al te veel problemen' de lessen volgen. Met oudere kinderen ligt dat an ders. Ondanks de intensieve be geleiding in het project lopen leer lingen de grote taalachterstand niet in. Ook na de maximaal veer tien maanden blijft intensieve be geleiding op de basisschool nodig. Maar leerkrachten op de basis school hebben vaak niet de moge lijkheid deze extra zorg te bieden. Vandaar dat in het rapport wordt gepleit voor een intensievere na zorg van allochtonen die de taal cursus hebben beëindigd. Hier voor is geld en mankracht nodig. Grappig voor de omstanders, minder leuk voor de eigenaren van deze auto's op de Oosthavenfcade. Fbtonoei D^cstjra Van der Steen vertelde dit giste ren bij de bespreking van de be grotingsvoorstellen in de raads commissie voor verkeer, vervoer en groen. Van verschillende kan ten kreeg hij vragen over zijn briefwisseling met Schiedam, dat weigert zich reeds te binden aan de ombouw van de bestaande lijn 1 tot TramPlusiijn als ze met mi nister Jorritsma, de stadsregio en de RET nog niet rond is over de fi nanciering van de aanleg van de metro naar de Reneluxtunnel. „Er is onzekerheid over de verde ling van een kostenpost van twee honderd miljoen gulden bij de metro-aanleg. Bovendien heeft Schiedam het probleem dat ze voor de aanleg van de T10 langs het NS-station Schiedam/Rotter dam-West moet kiezen uit twee kwaden. Het gaat tussen een kost bare oplossing of een route; waar voor veel panden gesloopt moeten worden," verduidelijkte Van der Steen. Kosten De voor volgend jaar begrote kos ten voor de uitwerking van de Vlaardingse tramplannen kun nen wellicht aan iets anders wor den besteed, antwoordde.de D66- wethouder op vragen van onder meer zijn partijgenoot L. den Hoedt. Overigens zei hij de zaak aangekaart te hebben bij porte feuillehouder Van der Tak van het dagelijks bestuur van de stadsre gio. „Ik heb hem gevraagd druk uit te oefenen op Schiedam om voor het Vlaardingse schema te kiezen. Het regiobestuur deelt die mening." Dat schema gaat uit van voorbe reidingen voor de aanleg van een TramPlustraeé tussen winkelcen trum De Loper en de bestaande tramrails in Schiedam-Noord in 1997. „Maar het heeft natuurlijk weinig zin om een trambaan aan te leggen tot aan de gemeenteg rens als Schiedam voorlopig niks doet" concludeerde Van der Steen. PvdA'er P. Roovers vroeg zich af welk nut een briefwisseling heeft tussen buren die het niet met elkaar eens zijn. „Wie schiet hier eigenlijk iets mee op?" Vlaardingen Het programma voor de inrichting van dertig-kilo- metergebieden in Vlaardingen kan niet worden gestopt. „De aan leg van verkeersdrempels en an dere voorzieningen blijven nodig. Ook als kabinet en parlement een wetswijziging tot stand brengen, die dertig kilometer als maximum snelheid voor gemotoriserd ver keer in de bebouwde kom voor schrijven." Verkeerswethouder T. W. van der Steen heeft dit gisteren meege deeld op vragen van het raadslid B. E. van der Velde. De fractie- - voorzitter van Groenlinks stelde voor de snelheidsdiscussie in de Tweede Kamer.af te wachten. Als besloten wordt tot een maxi mumsnelheid van dertig kilome ter in de gehele stad zou mis schien volstaan kunnen worden met het plaatsen van wat borden. Dat is aanzienlijk goedkoper," hield hij de wethouder voor. VtaanhngeiVSchiedam - De hoge waterstand van gistermiddag kwam voor de inwoners van de gemeente Maassluis, Vlaardin gen en Hoek van Holland niet als een verrassing. De politie had de bewoners van de straten rondom de havens en de Nieuwe Waterweg al gewaarschuwd Op advies van de agenten reden zij hun auto's naar hoger gelegen gebieden. Sommigen hadden zelfs zandzakken voor hun deu ren gelegd. Toch had niet ieder- een de waarschuwingen serieus genomen waardoor agenten in Vlaardingen een aantal auto's moesten wegslepen. Vooral op de Oosthavenkade in Vlaardingen was het raak. Over de gehele kade stonden vier au to's tot aan de portieren in het water. Voor omstanders erg grappig. Voor de eigenaren min der, zij zijn nog de hele avond bezig geweest met het vocht vrij maken van het interieur van hun heilige koe. En Schiedam had de politie 's middags al straten afgezet De Maasboulevard, Jachthaven laan, Hoofdplein en de Voorha venkade waren niet toeganke lijk voor verkeer. Daardoor had ook niemand zijn auto in die ge bieden geparkeerd. Maassluis had relatief het min ste last van de overstroming. De kade ligt daar hoger dan in Vlaardingen en Schiedam. Door Pieter Vermaas Maassluis De Maassluise amb telijke sector Stads- en Milieube heer krijgt een nieuwe topman. Maandagavond benoemde de ge meenteraad J. Eshuis tot sector- hoofd van de zwaarste gemeente lijke afdeling van de eerste stad aan de Waterweg. Vanaf 1 januari 1997 neemt hij het stokje over van interim-manager P. Cassé, die op 15 december de sector verlaat. Worstelde Maassluis lang met de ambtelijke leiding van Stads- en Milieubeheer, maandag maakte de raad weinig woorden vuil aan de benoeming van Eshuis. Ster ker nog. zonder enige discussie stemde het gemeentebestuur van Maassluis unaniem in met de be noeming, waarvoor een extra raadsvergadering was ingelast. Eerder die avond had het college van b en w de keuze van de nieu we kandidaat achter gesloten deu ren toegelicht aan de raad. Vertrouwen Eshuis (36) is momenteel nog chef van de hoofdafdeling Grondbe drijf van de gemeente Schiedam, waar hij in 1990 in dienst trad. Daarvoor werkte het nieuwe see- torhoofd, die zich zowel meester in de rechten als ingenieur mag noemen, onder meer voor de ge meente Den Haag. Het unanieme raadsbesluit strookt met het vertrouwen dat Maassluis in de nieuwe man heeft. Dat dat vertrouwen groot is, blijkt ook uit de reactie van ge meentesecretaris A. J. t. Kor thout. „Wij zijn heel blij met de komst van Jan Eshuis. Hij is voor ons dé man die deze heel brede sector kan gaan runnen. In ge sprekken met hem bleek dat hij een uitstekende visie heeft op de problematiek. Dat weten we, omdat hem daarover flink hebben doorgevraagd." Zijn huidige werkgever zal Es huis nog missen, beaamt de Schiedamse wethouder A G. Wiegman (personeel, financiën). „Voor ons is het zeker een gemis. Ik ben dan ook heel dubbel over zijn vertrek. Enerzijds betreur ik het dat Schiedam zo'n verduiveld goede man kwijtraakt. Anderzijds is het altijd prettig om te horen dat iemand uit de organisatie zijn positie kan verbeteren." Flinke kosten Twee weken voor de komst van Eshuis verlaat interim-manager P. Cassé op 15 december Stads-en Milieubeheer. Het waamemend- hoofd zou eigenlijk per 1 oktober al vertrokken zijn, maar wethou der L Timmermans (personeel en organisatie) liet half september al doorschemeren dat Maassluis hem nog wel 'een aantal dagen langer' als waarnemend hoofd wilde behouden. Cassé verving feitelijk sinds fe bruari van dit jaar sectorhoofd J. Knol, die uiteindelijk in septem ber eervol ontslag werd verleend door de gemeenteraad, Timmer mans lichtte dat besluit toen sum mier toe met de mededeling dat er verschil van mening was ontstaan over 'hoe de sector beter was te leiden'. De getroffen ontslagrege ling met Knol en het ongeveer drie ton kostende interim-bewind van Cassé hebben Maassluis, dat elk dubbeltje moet omdraaien om volgende week een sluitende be groting te kunnen presenteren, fors op kosten gejaagd. Schiedam Massaal waren de mannen van de Turkse gemeen schap in Schiedam gisteren uitge lopen om te discussiëren met zes huisartsen. Er zijn nogal wat on duidelijkheden in de relatie tus sen arts en Turkse patiënt Om wat meer helderheid te krijgen, hield de GGD daarom gisteren een discussieavond in de Mura- diye moskee aan het Raam in Schiedam. M. Werlich van de GGD bestempelde de avond, waar zo'n 120 Turkse mannen op af kwamen, als zeer geslaagd. „Het is goed om misverstanden in een relatie tussen arts en patiënt uit de weg te ruimen. Aangezien de medische werkwijze van land tot land verschilt, kampt de Turkse gemeenschap in Schiedam met nogal wat problemen met de Ne derlandse aanpak. Ook Neder landse artsen lopen soms tegen onduidelijkheden op." Volgens Wérlieh bestaan er bij de Turken vooral onduidelijkheden op het gebied van de opleiding van de arts en de huisbezoeken die hij aflegt „Of beter gezegd; niet altijd doet. Buitenlanders hebben vaak het idee dat als zij een arts bellen, hij direct op de stoep staat Dat is natuurlijk niet zo. De dokter maakt een afweging aan de hand van gegevens die hij telefonisch krijgt meegedeeld. Daarnaast weten allochtonen vaak niet dat een huisarts niet een tweederangs dokter is. De arts heeft er na zijn studie nog een extra opleiding voor gevolgd." Ook het voorschrijven van medi cijnen en-het geven van injecties levert nog al eens problemen op. .Artsen in Turkije geven al vrij snel ergens een injectie voor of schryven een enorme hoeveel heid pillen voor. In Nederland werkt d: t anders en dat leidt dan wel een-'1 »t misverstanden." Om deze onduidelijkheden de we reld uit te helpen gingen de Turk se mannen gisteravond, verdeeid in zes groepen, met de huisartsen in discussie. Bijna 120 Turkse mannen gingen gisteravond in discussie metzesSchiedame huisartsen. FotoDick Vlaardingen Het bestuur van de Stichting Samenwerkende Schiedamse en Vlaardingse Ziekenhuizen hebben M. Rook en G. de Bey benoemd tot loca tiedirecteur van respectieve lijk het Holy Ziekenhuis en Schieland Ziekenhuis. Behalve dat zij leiding geven aan de beide ziekenhuizen, zullen zij onder voorzitter schap van L. A. van Ejjk, alge meen directeur van de SSVZ, de fusie tussen de ziekenhui zen en do bouw van het nieuwe hospitaal in Schiedam vorm geven. Zodra het nieuwe zie kenhuis er is -er wordt ge streefd naar 1999 - gaat hèt drietal als raad van bestuur de directie voeren. Rook en De Bey treden mei in gang van 1 januari 1997 in functie. De huidige interim-di recteur van het Holy Zieken huis Van der Horst neemt dan afscheid van het Vlaardingse ziekenhuis. -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1