li PvdA eist snelle resultaten minimabeleid Spanning loopt op rond slooppian Schubertlaan w voor kantoor- verpakking- en decoratiemateriaal Openingstijden: Maandag wai^.po-pl .00 uur- Dinsdag t/m Vrijdag van 9.00 -17.00 uur Tel.: (0186) 604866 Wethouder Kool krijgt dikke onvoldoende van coalitiepartner Eten brengt culturen bij elkaar Twee platforms in één gemeente Schepen op drift Enkelbreuk na ongeluk Inbraak in winkel D66 wil meer geld steken in veiligheid 'Slokker start in februari bouw van Viaerdingerhout' n Maassluis Twee aan elkaar ge koppelde baggersehuiten zijn gis termiddag in de Maassluise ha ven op drift geraakt. De schepen dreven naar de overkant waar an dere schepen lagen afgemeerd. Door snel handelen van een aan wezige schipper konden de twee op drift geraakte schepen weer worden vastgelegd. De trossen waarmee de boten vastlagen zijn vermoedelijk door vandalen los gegooid. Maassluis Een 55-jarige Maas- sluizer is gistermiddag op de Westiandseweg in Maassluis ge wondgeraakt. Het slachtoffer ver leende geen voorrang aan een an dere automobilist en reed tegen de auto. De veroorzaker van hel ongeluk brak zijn enkel. Maassluis Een winkel aan de Van Hogendorplaan in Vlaardin- gen is gisteravond het doelwit ge weest van inbrekers. De dieven gooide een ruit. Uit het pand werd geld gestolen. Door Jan Rozcndaal Vlaardingen De PvdA heeft gisteravond ongekend fel uitge haald naar wethouder A. Kool. De CDA'er die in Vlaardingen verantwoordelijk is voor het sociale beleid kreeg een dikke onvoldoende voor zijn minimabeleid. PvdA-fraclicvuorzitter A. Attema zei 'redelijk verbijsterd' te zijn dat in Vlaardingen nog steeds geen echt minimabeleid van de grond is gekomen. „Ik heb de indruk dat er tot nu toe alleen maar papier is geproduceerd. Maar daarvan wor den de armen in Vlaardingen geen cent wijzer." aldus Attcma. Attema refereerde aan het in mei van dit jaar door de gemeenteraad aangenomen stappenplan om te komen tot een minimabeleid. Daarin stonden een aantal plan nen die rond deze tijd tot concrete maatregelen had moeten leiden. Maar daarvan is nog niets terecht gekomen. Eén van de argumenten van wet houder Kool was, zo bleek uit de antwoorden op zestien schriftelij ke vragen die Attema had ingele verd, dal er vandaag in de Stads gehoorzaal een grote conferentie is over armoede. In dat stadsge sprek -waaraan ook minima zelf deelnemen - zou een goed beeld van de doelgroep moeten worden geschapen. Met de ideeën die de beleidsmakers daar op doen, zou duidelijk moeten worden hoe de doelgroep het best kan worden ge holpen. Een probleem is dat mini ma niet weten welke regels er al lemaal zijn en hoe regels luiden om aan te sluiten op de proble men. Attema zei de indruk te hebben gekregen dat alle andere plannen in de nota aan de kant zijn gelegd en dat de conferentie van van daag zaligmakend is. Dat is vol gens haar de omgekeerde wereld. De concrete plannen hadden er moeten liggen en aan de hand daarvan had het stadsgesprek plaats moeten vinden. „In mei hebben we zelfs een spe ciale projectgroep geformeerd die zich hierover zou buigen. Maar daarvan -hebben we sindsdien niets meer gehoord," gooide ze de PvdA-fractievoorzitter Annie Attema- Archieffoto Jaap Rozema verbouwereerde wethouder voor de voeten. Ze dreigde gisteravond om volgende week bij de begro tingsbehandeling een motie in te dienen waarin de raad eist dat er in december van dit jaar een mini mabeleid wordt vastgesteld. Kool wil voorlopig uitstel tot komende voorjaar. „Desnoods moet die projectgroep maar van alle andere taken wor den vrijgemaakt. We hebben er nu lang genoeg over gesproken," aldus Attema, die zich in elk geval verzekerd weet van de steun van coalitiegenoot D 66. Kool antwoordde dat het toch alle maal wat meer tijd had gekost om inzicht in de problemen te krij gen, dan vooraf was voorzierj. Maar daarmee nam Attema geen genoegen. Zij gaf een opsomming van de werkzaamheden die waren gedaan en daaruit bleek dat het gros was uitbesteed aan externe bureau's. Daarop probeerde de wethouder de oorzaak van de vertraging te rug in de schoenen van de raad te schuiven. Hij herinnerde aan de raadsvergadering van 15 mei, waarin de gemeenteraad een mo tie aannam waarin stond dat de sociale dienst 'alles op alles' moest zetten om de (bijstand)cli- enten beter te helpen. Gebleken was dat -door invoering van de nieuwe Algemene Bijstandswet en een hoog ziekteverzuim- sommigen maandenlang moesten wachten op hun uitkering. „Die inhaalslag is één van de re denen dat bepaalde taken moes ten blijven liggen. We hadden alle mensen nodig om de eindjes zo goed mogelijk aan eikaar te kno pen," aldus Kool, die opmerkte zich de verbijstering van Attema niet te kunnen voorstellen. Hij raadde de motie af omdat de werkdruk bij de sociale dienst niet extra kan worden belast. Maar daarmee was voor Attema de kous niet af. Op twee fronten kreeg Kool het nog om de oren. De PvdA-fractievoorzitter: „Op 29 mei hebben wij hier over de uit werkingsnota voor het minimabe leid gepraat. Dat was dus nadat de motie was aangenomen om de achterstelden bij de sociale dienst in te lopen. Dat betekent dus dat of uw geheugen niet deugt, óf uw voorlichting is vals. ■Ws.it dan had u op 29 mei niet motten zeggen dat u dat minima- bele d nog dit jaar op poten kon zetten. Bovendien hebben wij daar in de loop van het jaar niets mee: over gehoord. En als het nu zo is dat de werkdruk bij sociale zaken -?og onacceptabel hoog is, ondanks de motie, dan vind ik dét onaanvaardbaar. Dan is die motie niet uitgevoerd." Attema verklaarde niet van plan te zijn de motie volgende week achterwege te laten. Ook D66- fractievoorzitter W. van Rijn bleef bij zijn steun. Vlaardingen D66 wil niet dat er in Vlaardingen wordt gekort op de uitgaven voor veilig heidsbeleid. In de Voorjaars nota 1996, in mei vastgesteld, wordt nog uitgegaan van 110.000 gulden per jaar tot 2000. In de volgende week te behandelen Begroting 1997- 2000 stellen b en w voor die be dragen volgend jaar en in 1998 met respectievelijk 55.000 en 35.000 gulden te korten. Dit stuit D66-fractievoorzitter W. van Rijn tegen de borst. Vol gens de coalitiepartner moet 'onverkort' worden vastgehou den aan de eerder afgesproken beleid. Het-college motiveert de korting met het feit dat de voorbereiding voor het veilig heidsbeleid meer tijd vergt dan aanvankelijk werd voor zien. Met andere woorden: er is geen beleid, dus is er ook geen geld nodig. D66 neemt geen genoegen met die uitleg: .Argumenten van 'geen tijd' hebben voor dit be langrijke onderwerp, nu twee jaar na aantreden van het col lege, is voor D66 niet accepta bel." Letterlijk proeven van eikaars culturen moet er toe lelden dat er meer begrip en respect komt voor elkaar. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen De soep kwam uit de Palestijnse keuken, De hoofd gerechten waren klaar gemaakt door Marokkaanse en Turkse vrouwen. En het toetje was enorm Hollands; pudding met bessensap en een toefje slagroom. De vergaderzaal van Diensten centrum West in Vlaardingen was gisteravond ingericht als een mul ticultureel restaurant. Ook de gas ten kwamen uit alle windrichtin gen, maar hebben gemeen dat ze met z'n allen in de Westwijk wo nen. Ze delen de wens om meer met elkaar in contact te komen. Onder het motto eten verbroe dert, waren gisteren een stuk of veertig Westwijk-bewoners afge komen op het eetfestijn. Dat let terlijk proeven van eikaars cultu ren, moet er toe leiden dat er meer begrip en respect komt voor elkaar. ,De multiculturele maaitijd was leen onderdêel van het project De -Wijk is van ons Allemaal. Steeds ,-meer mensen voelen zich niet meer thuis in hun eigen (West) wijk. Oorspronkelijke Neder landers weten niet wat ze met hun buren aan moeten omdat ze zo'n vreemde taal spreken en er soms rare gebruiken op na houden. En allochtonen vinden geen aanslui ting en voelen zich niet geaccep- teerd. „Maar," stelde wethouder K. van der Windt tussen hoofdgerecht en toetje vast, „eten doen we alle maal, Wat voor taal we ook spre ien of welke kleur onze huid heeft. Als Nederlandse samenle ving moeten we juist profiteren van de rijkdom die al die culturen met zich meebrengen." Het was gisteren ook de bedoeling MaassluisBewoners van de met sloop bedreigde flats aan de Schu- bertlaan hebben na verhuizing recht op een vergelijkbare woning met een vergelijkbare huur. Dat hebben de leden van de Huur- dersraad Maassluis (HRM) deze wijk uitgesproken. Verder eist de huurdersraad een vergoeding voor alle zelf aangebrachte voor zieningen in de flatwoningen. De verhuurder wijst deze eisen van de hand. In Maassluis wil de Woningstich ting Maassluis (WSM) zevenhon derd flatwoningen slopen. Het gaat om twee flats in de Schubert- laan, twee in de Oleanderstraat en vier in het noordelijk deel van de Componistenwijk. Op de plek van de gesloopte flats zullen dure wo ningen worden gebouwd. De op brengst van de grond wil de ver huurder gebruiken om de op dat bewoners ideeën aanmeldden om de leefbaarheid voor iedereen in de Westwijk te vergroten. Eén van de ideeën waar wethouder Van der Windt - de man achter de grootscheepse renovatie van de Westwijk- wel oren naar had, was het bouwen van een theehuis bij de heemtuin. Een ontmoe tingsplaats voor jong en oud, voor allochtoon en autochtoon. Dat theehuiskomt in de buurt van het nieuwe winkelcentrum en -als het allemaal doorgaat- de beel dentuin. Het plan van Van der Windt is om alle door de Westwijk verspreid staande kunstwerken te verzame len in het park. „Wellicht is het mogelijk om ook Turkse en Ma rokkaanse kunstenaars uit te no digen om iets vanuit hun cultuur te creëren. Dat zou een mooie ma nier zijn om de veelzijdigheid van spraken overgemaakt." Voorzitter J. Luyendijk van de huurdersraad is niet onder de in druk van de argumenten van de verhuurder. „Onder normale om standigheden is de inko- menstoets prima, maar deze men sen vragen niet om een verhui zing. Bovendien werkt het toepas sen van de toets ongelijkheid in de hand. Bewoners die toevallig in een flat wonen die blijft staan, kunnen gewoon in hun huis blij ven zitten. Ook al verdienen ze twee ton. Hun woning wordt voor 77.000 gulden opgeknapt tegen een zeer geringe huurverhoging. De kosten worden in feite betaald door de mensen die voor de sloop moeten wijken." Verspijkerd De eis van huurdersraad voor een vergoeding van investeringen in de Westwijk (twaalf procent al lochtonen, red.) tot uitdrukking te brengen. Andere ideeën die gisteravond werden aangedragen, waren wat minder hoogdravend, maar daar door niet minder belangrijk. Zo zou er voor elke straat een eon- de flats vindt directeur Ploeg lot op zekere hoogte te billijken.Als er aantoonbaar veel aan een wo ning is verspijkerd, vind ik datje er redelijkerwijs wat tegenover kunt stellen. Ik denk dan bijvoor beeld aan huurders die net op nieuw hun huis hebben inge richt." Vanmiddag bespreken de huur dersraad. de gemeente en de WSN het slooppian in een stuurgroep vergadering. J. Luyendijk vindt dat het tijd wordt dat de gemeente Maassluis haar kaarten op tafel legt. „De gemeente heeft zich nog nergens aan gebonden. Het is niet alleen een zaak tussen huurders en verhuurders. De gemeente moet toestemmin* ffcvcn voor sloop en herbouw." Het verzet tegen de sloop komt volgens directeur Ploeg van de tactpersoon moeten komen die bezoeken aan (zieke) ouderen en eenzamen regelt. Ook zou er beter óverleg moeten komen om de vui ligheid op straat tegen te gaan. „Want," waren allochtonen en au tochtonen met elkaar eens, „een schone straat willen we allemaal." WSM deels voort uit 'onwetend heid'. „Bewoners doorzien het to tale volkshuisvestingsbelang niet. Ze vergeten dat er zonder sloop niets terecht komt van de noodzakelijke opknapbeurt in an dere flats. Sloop móet de noodza kelijke middelen opleveren. Lukt het niet, dan komt Maassluis in een neerwaarste spiraal terecht." De huurdersraad schort haar ad vies over het slooppian voorals nog op. „We eisen eerst dat er een goede regeling komt," zegt Luy endijk. „Het is duidelijk dat we het verzet in de Schubertlaan zwaar in ons advies laten meewe gen. We begrijpen dat de WSM met de sloop geld verdient om de rest van het plan te financieren, maar misschien is sloop op deze plek toch niet zo'n goed idee. De verhuisgraad is laag en veel men sen wonen er naar hun zin." Door Ben van Haren Vlaardingen Projectontwikke laar Slokker wil in februari de eer ste paal slaan voor zijn plan Viaer dingerhout. Alle 46 langs de Dijk- steeg, Westnieuwland en Sclaavenburg te bouwen eenge zinswoningen zijn al lang ver kocht en voor de toren aan de Maassluissedijk met 27 apparte- menten zou nu ook ruime belang stelling zijn. Daarnaast wil Slok ker in dit project nog 27 apparte menten bouwen, verdeeld over vier blokken. Wethouder K van der Windt heeft gisteravond de geruchten ontze nuwd dat Slokker Vastgoed uit Zoetermeer geen heil meer ziet in het plan. Tevens zei hij dat de ge meente de restauratie van de his torische dijkwoningen en het complexje Nun Quam Perfectum in alle gevallen laat uitvoeren. De wethouder deed dit op vragen van raadsleden in de commissie voor stadsontwikkeling. M. Lensvelt (SGP) en C. Oosterom (CDA) wezen hem op nog steeds onbeantwoorde schriftelijke vra gen, die z§ het college in februari hebben gesteld over de voortgang van dit gevoelige bouwproject. Zij hebben de vrees uitgesproken, dat dit laatste, tientallen jaren ou de kaalslaggebied in de binnen stad niet tot ontwikkeling kan ko men door te hoge eisen van de PvdA-wethouder. Van der Windt heeft gekozen voor het behoud van de historische dijkwoningen en Nun Quam Per fectum. Restauratie en interne aanpassing aan moderne woonei- sen is volgens het college te finan cieren uit de opbrengst van de transactie met Slokker, dat zich Schiedam Sinds kort bestaan er in de gemeente Schiedam twee Platforms Schiedam. De één, een samenwerkingsver band tussen Turkse organisa ties, de politie en de.GGD, richt zich voornamelijk op de integra tie van Turken in de gemeente. De ander, een politieke partij waar men nog bezig is met het opstellen van een partijprogram en waarvan het tot nu toe nog onduidelijk is waar ze zich pre cies op richt. Het verschil in de naamgeving van beide organisaties is mi niem. De één draagt officieel het woordje Turks in de naam, ter wijl de ander het zonder voor voegsel moet stellen. Th. H.B. Schoenmakers, fractieleider van Platform Schiedam, is verbaasd over het bestaan van een ander platform in de gemeente. „Ik wist het niet. Over wat ik nu met heeft verplicht een deels openba re parkeergarage in haar nieuw- bouwcomplex op te nemen. Zelf zou de projectontwikkelaar het liefst de oude panden vervangen door nieuwbouw. De gemeente heeft de Stichting Stadsherstel uit Den Haag inge schakeld om ze tot ware monu menten te restaureren. Van der Windt rekent hierbij subsidie uit Den Haag voor monumentenher- stel te ontvangen. Inmiddels heeft hij te horen gekregen dat die dit jaar niet meer verkregen kan worden. „Weproberen nu een bijdrage voor volgend jaar los te peuteren. Volgende week komt een delegatie van de provincie de situatie hier bekijken en in janua ri krijgen we definitief uitsluit sel." De wethouder veegde een voor stel van Oosterom, om bij het uit blijven van subsidie de boel plat te gooien en meer nieuwbouw neer te zetten, van tafel. „In ieder geval zetten we de restauratie door. Als we geen subsidie krij gen, zullen we voor een soberder oplossing kiezen." De vertraging die de al enkele ja ren geleden voorgenomen bouwe rij naast het stadhuis heeft opge lopen, heeft volgens de wethou der uitsluitend te maken met een bezwaarprocedure van omwonen den bij de Raad van State. „Er zijn drie bezwaarschriften en een schorsingsverzoek ingediend. Zo lang op dat laatste geen uitspraak is gedaan, kar. de bouw niet be ginnen. Daarom heeft Slokker zijn planning aangepast. Onder tussen zijn wij wel met voorberei dende werkzaamheden gestart en eind januari leveren we de grond bouwrijp op." de naam moet gaan doen, heb ik nog niet nagedacht'! De politicus hoeft zich echter geen zorgen te maken. Een woordvoerder van het andere (Turkse) Platform Schiedam deelt mee dat hun naam nog - voorlopig is. „Er zal wel iets met Platform in de naam officiële naam blijven. Platform heeft in het Turks namelijk dezelfde be tekenis als in het Nederlands, Overigens hebben wij er geen bezwaar tegen als verschillende organisaties het woordje plat form in de naam hebben." Schoenmakers merkt met de2e nieuw verworven informatie op dat achteraf bezien Platform Schiedam nog niet zo'n gek .ge kozen naam isr. „Platform bete kent in het Engels, Turks en Ne derlands hetzelfde. Een partij voor iedereen dus." knapbeurt van elfhonderd andere flatwoningen mogelijk te maken. Per woning wil de WSM 77.000 gulden investeren. Het bestuur van de huurdersraad ging in een eerder stadium onder voorwaarden akkoord met een be perkte sloop van tweehonderd wo ningen in Maassluis. De achter ban aan de Schubertlaan moet echter niks van sloop weten. 86 van de 108 huurders zijn faliekant tegen sloop van hun woning. De huurdersraad is het met deze be woners eens dat de verhuurder hen te weinig compensatie biedt. Recht De pijn zit voor een deel bij de zo genoemde scheefwoners, mensen die gezien nun huidige inkomen eigenlijk te goedkoop wonen. Na sloop worden zij geconfronteerd met de geldende toewijzingsre- gels, die uitsluit dat zij kunnen verhuizen naar een woning met een vergelijkbare huur. In de praktijk kan dit betekenen dat scheeftvoners ondanks de ge dwongen verhuizing per maand vijfhonderd gulden méér huur moeten betalen. De huurdersraad vindt dit onredelijk. De lage huur wordt gezien als een verworven recht. „Wij staan op dit punt met onze rug tegen de muur," zegt direc teur H. Ploeg van de WSM. „De toewijzingsregels zijn vastgesteld door de gemeente, daar hebben wij als verhuurder geen invloed op. In een bestaande situatie is 'scheefwom niet zo erg, het zorgt ene ;at een flat of een wijk een tiivcise samen stelling heeft. Bij een verhuizing moet het inkomen echter worden getoetst. Daar 2ijn in regionaal verband af-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1