12 Onderwijs werkt aan beter imago Pauwen vertroetelen kippenkuikens Kalmste scholieren als ambassadeur naar Cyprus Scholen moeten zorgen voor 'eigen gezicht' om te concurreren Elemans: NCRV-film is oké, maar de aankondigingen niet Politie dubt over inzet bij voetbalduels i Advocaten gaan Bouterse I in Suriname horen j World Port Centre wordt rond én vierkant Atlantis TV boos op Spirit Bij Paktank dreigt verlies van 75 banen Protestactie tegen genetische manipulatie Vrouw gewond bij brand Man bekent ontvoering Rotterdams Dagblad Donderdag 31 oktober 1996 Rotterdam—Twee advocaten zijn vandaag naar Suri- i name gereisd om circa elf hooggeplaatste figuren als getuige te horen in een uitgebreide drugssmokkel. Het gaat onder meer om ex-legerleider Desi Bouterse en zijn voormalige rechterhand Iwan Graanoogst. De twee raadslieden hopen dat de getuigen ontlastende verklaringen afleggen in de hoger beroepszaak tegen drugsbaron Jacobus L, en diens boekhouder L. S. De rechtbank in Rotterdam heeft beide mannen in juni 1995 veroordeeld tot respectievelijk twaalf en negen jaar cel wegens drugshandel en witwassen van zwart geld. Zij hadden onder meer357 kilogram coca- ine van Paramaribo naar Rotterdam gesmokkeld. De drugs zaten verstopt in een partij boomstammen uit Suriname. De Surinaamse regering heeft ondanks herhaalde verzoeken van het gerechtshof in Den Haag om de getuigen te mogen horen, niet gereageerd. Daarom gaan de advocaten zelf naar Suriname, op kosten van L. en S. Het is onduidelijk hoe ver de raadslieden zul len komen. De behandeling van het hoger beroep in Den Haag begint op 11 november. i Rotterdam Het World Port Centre cp de Kop van Zuid, waarin onder meer het nieuwe hoofdkantoor van het Gemeentelijk Havenbedrijf wordt gevestigd, krijgt een ronde en een vierkante toren van elk onge- j veer honderddertig meter hoog. Dat is de uitkomst van overleg tussen ING Vastgoed, hel Gemeentelijk j Havenbedrijf Rotterdam, het 'kwaliteitsteam' van de I Kop van Zuid en de architect sir Norman Poster. Foster had aanvankelijk een ontwerp gemaakt met I twee ronde torens, maar dat 'vloekte' volgens het i kwaliteitsteam met Fosters' eigen stedebouwkundi- j ge concept voor de Kop van Zuid, dat alleen is geba- seerd op rechte lijnen. Foster kwam vervolgens met f een ontwerp met twee rechthoekige torens. Dat werd echter door het Havenbedrijf afgekeurd wegens de te I hoge huurprijs. Nadat Foster opnieuw aan het werk werd gezet, kwam hij met het compromis dan maar een ronde en een vierkante toren te bouwen. Rotterdam—Atlantis TV is boos op Spirit omdat deze organisatie vandaag officieel start met Vereni- gingstext, een dienst waarmee allerlei verenigingen in de regio hun leden via de televisie (teletekst) kun nen informeren. Atlantis TV, dat zich presenteert als de Rotterdamse verenigingstelevisie, zegt een zelfde service al langer aan te bieden. Atlantis TV zegt zich er zorgen over te maken dat het energiebedrijf ENECO in zee gaat met Spirit, de Rot terdamse aanbieder van interactieve diensten. Want de ENECO moet ock de gemeente adviseren over de I nieuwe kabelindeling voor de tv in 1997. Er bestaat j angst dat het energiebedrijf dan zal zeggen dat At- 1 lantisTVnietmeernodigis, Verenigingstext van Spirit wordt vanavond officieel gestart door staatssecretaris Kohnstamm (Binnen landse Zaken). Rotterdam In verband met tegenvallende resulta ten in de Rotterdamse olie-opslagsector dreigen er bij Paktank 75 banen verloren te gaan, zowel in de operationele sfeer als bij de ondersteunende afdelin gen. De Vervoersbond FNV beeft dit van de directie te horen gekregen. Deze wil van het bedrijf een doel gerichtere organisatie maken. De dochteronderneming van Pakhoed kampt al ge- ruimte tijd met problemen in de oiie-opslagsector. De vakbond wijst op de in mei dit jaar gemaakte af spraak met de Paktank-directie dat er vóór 1 januari 2000 geen gedwongen ontslagen vallen. Volgens de Pakhoed-directie is er geen sprake van gedwongen ontslagen. Zij wil het aantal banen terug brengen via onder meer natuurlijk verloop en over plaatsing. Het banenverlies maakt volgens haar on derdeel uit van de reeds eerder gemaakte afspraken met de bond. Paktank hoopt door middel van een in tensieve begeleiding en outplacement de sociale ge volgen van hel bananverlies zoveel mogelijk te be perken. Volgens de Paktank-directie zijn er voor deze her structurering bij het resultaat over het eerste halfjaar van 1996 reeds voorzieningen getroffen. De Vervoersbond FNV heeft laten weten dat de on dernemingsraad van Paktank allereerst moet onder zoeken of een en ander werkelijk tot het gekozen sce nario zal leiden, welke argumenten er zijn en hoe er van de oude naar de nieuwe organisatie wordt over gegaan. Als het nodig is zal de bond ledenvergaderin gen houden. Bij Paktank - dat in het Botlek- en in het Europoort- gebied vier tankopslagterminals heeft- is het aantal medewerkers sinds midden 1995 al teruggebracht van 450 naar 370. Nu gaat het aantal naar ongeveer 300. Rotterdam Actievoerders van de Natuurwetpartij hebben gisteren in Rotterdam geprotesteerd tegen j genetische manipulatie. De actie begon bij het hoofd- j kantoor van Unilever en was daar gericht tegen het gebruik van genetisch gemanipuleerde sojabonen in j voedingsmiddelen. Ze willen dat Unilever Nederland daarvan afziet. Volgens de milieu-activisten, onder wie de actrice Wieteke van Dort, is de gemanipulcer- de soja een gevaar voor de gezondheid van consu- menten. In de Verenigde Staten worden dit najaar de eerste gemanipuleerde sojaplanten geoogst. Unilever ver- wacht dat begin volgend jaar de eerste voedingsmid- l delen met deze soja in de schappen van de Neder landse winkels liggen. „Deze soja is goedgekeurd door diverse instanties in de Verenigde Staten en Eu- ropa," zegt een woordvoerder van Unilver. „Ook het ministerie van volksgezondheid ziet geen gevaar. Toch zullen we de consumenten nog eens zorgvuldig uitleggen wat ei aan de hauu is als de eerste produc- j ten op de markt komen." Later werd de actie voortgezet in het centrum van de stad. Op de Willemsbrug werd een spandoek opge- hangen en in de binnenstad werden folders uitge- Rotierdam De openbare scholen voor voortgezet onderwijs moeten zich meer profileren door gebruik te maken van mar- keting-technieken. Door image-building kunnen zij de con currentie met het bijzonder onderwijs dan beter aan. Dat is één van de maatregelen die dienst Openbaar Onderwijs vindt het Bestuur Openbaar Onderwijs Rotterdam (BOOR) neemt naar aanleiding van het rapport van het adviesbureau KPMG over de financiële perikelen van het open baar voortgezet onderwijs in Rot terdam. Andere plannen van de BOOR zijn: managementseon- tracten voor scholen, het oprich ten van een centrale directie, een centrale medezeggenschapsraad (mr) en een centrale leerlingen administratie. Directeur G. de Kleyn van de dat alle scholen voor voortgezet onderwijs een eigen gezicht kun nen ontwikkelen, in navolging van de scholengemeenschappen Thorbecke (gespecialiseerd in sport), Wölfert van Borselen (internationale afdeling) en Liba non (gespecialiseerd in cultuur). De managementscontracten tus sen de scholen en de centrale di rectie zijn ook een nieuw ver schijnsel. „Scholen worden afge rekend op prestaties," legt De Kleijn uit. „Het kan dan gaan om leerprestaties van leerlingen, maar ook om leerling-aantallen." Het openbaar voortgezet onder wijs in Rotterdam kampt, anders dan het bijzonder onderwijs, sinds 1992 met dalende leerling aantallen. Door de oprichting van de centrale leerling-administratie hoopt De Kleijn tijdigde kunnen reageren op veranderingen. ,AVe willen ons niet een tweede keer la ten verrassen," zegt hij, verwij zend naar het Olympus College waar eerder dit jaar plotsklaps bleek dat het leerlingen-a. 1 fors is gedaald. Hij geeft tot. het openbaar voortgezel ondej- wijs kampt met een imago-pro bleem. Vooral het Olympus Colle ge en het Thorbecke Lyceum heb ben daarmee te maken. In het rapport van onderzoeksbu reau KPMG wordt forse kritiek geuit op het openbaar voortgezet onderwijs in Rotterdam. De Kleijn onderschrijft de term 'mis management' uit het rapport. Om dit onderwijs weer gezond te krij gen zijn vier leidinggevende van hun functie ontheven en op ande re posten gezet. Het gaat hier om twee rectoren en twee hoge ambtenaren bij de dienst stedelijk onderwijs. De Kleijn: „Er worden geen mensen ontslagen, maar ik zeg niet dat we er zijn. We vragen ons af of we met het huidige management in staat zijn om de verzelfstandiging te doen slagen. De situatie is volgens De Kleijn zeker niet hopeloos. ..Onderwijs kundig is het dik in orde. maai fi nancieel zijn er inderdaad proble men," licht hij toe. Beter Aan berichten dat de drie scholen die het beter doen dan de overige vijf uit het samenwerkingsver band zullen stappen om alleen verder te gaan hecht De Kleijn weinig waaide. Dat is voor de be wuste scholen onbetaalbaar, zegt hij. Bovendien moet er dan een zeer lange procedure worden doorlopen. En los daarvan, meent De Kleijn. behoort ook de moraal een rol te spelen: „Samen uit. sa men thuis." Rotterdam De deelgemeente Hoogvliet vindt de NCRV-produc- tie Eindpunt Hoogvliet, waarvan maandag de eerste aflevering op de televisie is vertoond, toch een prima documentaire. De kritiek is deze week allemaal misverstaan. De opmerkingen die werden ge maakt betroffen de aankondigin gen. Die wekten de indruk dat heel Hoogvliet een getto was. Hoe het misverstand is ontstaan, weet deelraadsvoorzitter H. Ele mans niet. Maar met de driedelige serie heeft hij geen problemen. Elemans is dan ook al bij de 'voor première' geweest, enige maan den geleden, Hij mocht de film toen keuren omdat de deelge meente tienduizend gulden heeft meebetaald aan het maken van de documentaire. De nominatie voor een Gouden Kalf vindt Elemans eveneens terecht. Zoals gezegd, zijn boosheid betrof de aankondiging en de inleiding van de gewaakte tv-serie over de Hoogvlietse wijk Waaier in tv-gid- sen, kranten en tijdschriften. Ele mans: „Men heeft aan stigmatisa- tie gedaan. Hoogvliet is helemaal geen gedoogzone voor drugs, prostitutie, wapens en crimine len. Alles bij elkaar gaat het om zo'n twee straten met een aantal ver pauperde portiekflats," vervolgt Elemans. „De bewoners daar be wegen zich aan de onderste rand van de maatschappij. Zij hebben zelf problemen en zorgen dat an deren die ook krijgen of ervaren. Ik geef toe, die tv-documentaire van maandagavond loog er niet om. Alles is ook echt waar. En het is misschien wel goed dat zoiets wordt getoond, al komt het hard aan. Maar er is ook nog een heel ander Hoogvliet. Zelfs op een steenworp afstand van die grauwe Waaier. Daar woont jong en oud met ple zier. In mooie, fijne woningen. De straten zijn er gezellig met keu rige tuintjes en veel openbaar groen. Ik heb de NCRV meteen bij het proefdraaien van Eindpunt Hoog vliet geadviseerd daar toch vooral aandacht aan te besteden. Als te- genhang van die gefilmde ellende in de Waaier. Ik heb die vraag nu opnieuw bij de NCRV neergelegd, er moeten tenslotte nog twee afle veringen volgen," zegt Elemans. Daarnaast wil hij als bestuurder van Hoogvliet nogeens extra be nadrukken dat Eindpunt Hoog vliet eigenlijk een gedateerd werkje is. „Het gefilmde is alweer enige tijd geleden opgenomen. Nadien is er veel positiefs ge beurd in. de Waaier. We zijn in ie der geval op de goede weg. In een voormalige (illegale) coffeeshop aan de Oude Wal wordt binnen kort een wijkpoiitiepost geopend, ik bedoel maar." De komende da gen krijgt Hoogvliet ruimschoots de gelegenheid om in de publici teit te komen. Voorzitter Elemans is inmiddels voor een uitlegge- sprek uitgenodigd in de televisie programma's Twee Vandaag (morgen), Spijkers met Koppen (zaterdag) en Nova (maandag). Elemans: „En ik ga er zeker naar toe. Ik wil voorkomen dat er nog vaker een verkeerd beeld van Hoogvliet naar buiten komt." Een kongopauw'bemoedert' een van de drie kippenkuikens, die door hot pauwenpaar is uitgebroed. Dekuikensmoeten het pauWenpaarverleidenzelfvoornakomelm- gen te zorgen. Foto Jaap Hozema/Rotterdams Dagblad Rotterdam Wat tc doen als je, ondanks een vurige kinderwens, maar geen koters krijgt? Adoptie is dan een mogelijkheid. Dat is precies wat het paartje Kongopau- wen in diergaarde Blijdorp heeft gedaan. Want al hebben ze ai an derhalf jaar verkering met elkaar, van een succesvolle paring is het niet gekomen. De verzorgers hebben daarom enige tijd geleden drie bevruchte kippeneieren onder de broedse hen gelegd waaruit enkele weken later drie kropen De niets vermoedende Kongopauwen verzorgen het trio alsof het hun eigen vlees en bloed is. De haan neemt zijn taak overigens wel heel erg serieus want zelfs de verzorger moet het ontgelden als hij ie dicht in de buurt van het kroost komt. Blijdorp heeft de adoptie in de eerste plaats op touw gezet om het welzijn van de pauwen te vergro ten. Want jonkies krijgen is nu eenmaal de normale gang van za ken in de natuur. Bovendien hoopt de diergaarde dat het ou- i het koppel zo sterk zal worden geprikkeld dat er een nieuwe poging zal worden ge waagd de genen door te geven. Kongopauwen -van oorsprong uit de oerwouden en drassige bin nenlanden van Zaïre- zijn zeer zeldzame vogels en nieuwe exem plaren zouden erg welkom zijn in dierentuinen in binnen- en bui tenland. De diergaarde is daarnaast heel trots op haar Indische antilopen- kudde, v/aar zich een ware baby boom heeft voltrokken. Vijf kalf jes zijn er onlangs geboren, waar mee de kudde is aangegroeid tot zeventien exemplaren. Bezoekers moeten hun ogen goed open hou den, want het jonge grut 'houdt zich de meeste tijd schuil onder de struiken en in greppels. In 3997 verhuizen de Indische an tilopen naar het nieuwe gedeelte in de diergaarde, de Maleisische bosrand. Hier worden ook andere Aziatische herkauwers, gibbons, kleine katten en fazantachtigen gehuisvest. De zeeotters Eyak en Chuulugi tenslotte, zijn bijna klaar voot hun eerste fysieke rendez-vous. Deze uit Alaska afkomstige die ren delen sinds september hun verblijf, maar dat wordt nog afge scheiden door gaas. Enyak trok vorige maand in by Chuulugi, maar omdat de eerste nog moest wennen aan zijn nieuwe habitat werd hel hok gesplitst Het twee tal zoekt ai contact met elkaar door het gaas heen, Dat ze goed met elkaar kunnen opschieten, staat volgens de diergaarde als een paai boven water. Men vreest zelfs dat, wanneer de afscheiding nu al wordt weggehaald, Chuulugi zijn vriendje letterlijk zal doodknuffelen. Rotterdam De politie in het dis trict Groot-IJsselmonde vraagt zich af of dc 'ondergrens* bij de in zet van personeel bij de begelei ding van voetbalwedstrijden in de Kuip is bereikt. Afgelopen zater dagavond was gedacht dat bij de wedstrijd Feyenoord-FC Utrecht een zogeheten 'kleine regeling' - dus geen mobiele eenheid - vol doende zou zijn, maar dat bleek achteraf niet het geval. Bij de rel len na de wedstrijd raakten zeven politiemensen en drie politiepaar- den gewond, werden zes politie voertuigen beschadigd en moes ten drie agenten hun dienstwa- pen trekken. „We zien dit als een incident," zegt een politie-woordvoerstcr, „waarvan we wel heel erg zijn ge schrokken. Wc zullen toch nog eens heel goed moeten kijken waar die ondergrens wat betreft de begeleiding van wedstrijden nu ligt. We hebben het tenslotte ook over de veiligheid van de poli tiemensen, die bij zo'n wedstrijd aanwezig zijn." Op basis van de ruime ervaring probeert de politie in Groot-IJs- sel monde juist de inzet bij de Kuip tot een acceptabei minimum terug te brengen. Alleen bij echte risicowedstrijden, zoals binnen kort Feyenoord-Aja.., is nog een stevig legorffe politiemensen op de been om eventuele ongere geldheden in de kiem te smoren. Omdat vooraf niets wees op een confrontatie tussen Feyenoorders en Utrechters, dacht de politie het echter afgelopen weekeinde met een beperkt aantal agenten af te kunnen. Al tijdens de wedstrijd ging het mis op sommige tribunes. Enkele tientallen Utrecht-supporters hadden een plekje weten te be machtigen op voor Rotterdamse toeschouwers bedoelde vakken, vermoedelijk omdat zij beschik ken over dubcards van diverse clubs. Er ontstonden vechtpartij en tussen de diverse groepen sup porters, Stewards wisten de par tijen te scheiden. De woordvoerster van de politie ontkent met klem dat er sprake is van 'een verslapping' in het poli- tie-optreden bij voetbalwedstrij den. „De begeleiding van dit soort evenementen is wel iets wat je vyordt opgelegd. Maar dat mag niet ten koste gaan van de veilig heid op straat." Binnenkort zal een evaluatie plaatsvinden van de gebeurtenis sen van afgelopen zaterdag. Ook dan za! de vraag op tafel komen of politiemensen uit de rest van de regio Rotterdam-Rijnmond, die na Feyenoord-FC Utrecht voor een belangrijk deel voor de spoedassistentie bij het stadion zorgden, meer bij het voetballen en de Kuip dienen te worden be trokken. Wellicht dat dit leidt tot een systeem waarin agenten hun voorkeur kunnen uitspreken voor het begeleiden van voetbalwed strijden. Rotterdam Bij een brand in een woning aan de Wolphaertsbocht in Charlois is gisteravond de 68- jarige bewoonster gewond ge raakt. Ze is met spoed naar het Zuiderziekenhuis gebracht. Rotterdam Een 53-jarige man uit Oudenbosch heeft tegenover de politie bekend een 13-jarig Rot terdams meisje te hebben ont voerd en daarna seksueel mis bruikt De verdachte is vorige week dinsdag al in zijn woning Rotterdam —.Voor tien leerlingen van het Rotterdamsch Lyceum en het Erasmiaans Gymnasium breken spannende tijden aan. Sa men met vijf leerlingen van de Goudse Scholengemeenschap uit Gouda vertegenwoordigen ze Ne derland de komende dagen tij dens de jaarlijkse bijeenkomst van het Europese Jeugdparle- ment op Cyprus. In totaal twee honderd jongeren uit alle landen van de Europese Unie praten daar over de toekomst van Euro pa en de rest van de wereld. De 'Rotterdamse delegatie' bestaat uit leerlingen die afkomstig zijn uit de vijfde klas en dus 16 en 17 jaar oud zijn. Er gaan vijf gymna siasten van het Erasmiaans Gym nasium en het Rotterdamsch Ly ceum stuurt drie vwo-leeriingen en twee havo-leerlingen, van vie één van de Havo voor Muziek en Dans, een school die gefuseerd is met het Rotterdamsch. Lyceum. De leerlingen zijn van 1 tot en met 10 november weg. Van ieder land is één jongere aan gewezen als 'ambassador'. Deze heeft de taak om tijdens de eerste vergaderdag -4november- zijn of haar delegatie aan het parle ment voor te stellen. Deze taak is bij de Nederlandse delegatie toe bedeeld aan Sarah Nouwen van het Erasmiaans Gymnasium. „Ze is uitgekozen, omdat ze veel ini tiatief toont en goed haar woordje kan doen," vertelt conrector M. Stoker. Als begeleiders van de Rotter damse delegatie gaan lerares M. van Zevenbergen van het Rotter damsch Lyceum en lerares A Stoop van het Erasmiaans Gym nasium mee. Erasmiaans-conrec- tor Stoker is maar een deel van de periode aanwezig. Als 'national coördinator' woont hij de verga deringen bij en vergadert hij met de 'national board' over het Euro pese Jeugtipariement van vol gend jaar in Thessaloniki. Sara Westrik, leerlinge van het Rotterdamsch Lyceum, vindt het allemaal erg spannend. Het is ten slotte ook niet niks om afgevaar digde te zyn van je land als het gaat om belangrijke zaken als ge zondheid, economie en de toe komst van Europa en de rest van de wereld. „Ik vind het aan de an dere kant ook heel leuk dat we in gastgezinnen komen, die kinde ren hebben van onze leeftyd en dat we de laatste dag Athene gaan bekijken," vertelt ze. By welke gastgezinnen de leer lingen terechtkomen, is nog niet duidelijk. „We moesten een for mulier invullen om te zien in welk- gezin we het best passen," vertelt Sara. „Daar stond bijvoor beeld in of we het erg vinden om een kamer te delen of als iemand in het gezin rookt. En je moest je eetgewoonten aangevendus of je vegetarisch bent en zo." De eerste voorbereidingen tus sen de scholen begonnen al voor de zomervakantie. Voor de leer lingen begon het daarna. Ze moesten in. het Engels een sollici tatiebrief schrijven en hadden ook een gesprek. Naar aanleiding van die brieven en gesprekken hebben leraren en de schoollei ding van de twee Rotterdamse scholen tien leerlingen uitgeko zen. Die zijn ingedeeld in ver schillende comités, zoals'onder 'meer een comité van buitenland se zaken, cultuur, gezondheid en economie. De leerlingen zelf moeten zich ook flink in het zweet werken om goed voorbereid in Nicosia -de hoofdstad van Cyprus- te ver schijnen. Lessen om in het open baar Engels te spreken, lessen om een goede speech voor te be reiden en lessen om niet zenuw achtig te worden. En dan moeten ze zich ook nog op de hoogte stel len van alles wat er binnen 'hun' gebied gebeurt in Europa en ook binnen dat van anderen. Bovendien moeten ze ook nog zorgen dat een deel van de finan ciering rond komt door het werven van sponsors. Eén deel wordt betaald door het Europees Platform in Alkmaar, andere de len komen van de school en de leerlingen zelf. Het laatste be drag moeten ze dus zelfbij elkaar krijgen. Morgen vertrekken ze naar Nico sia. Het eerste weekeinde verblij ven alle jongeren in een bunga lowpark en zullen, ze op het strand aan 'teambuilding' doen. Hier worden de comités al bij elkaar gebracht om aan elkaar te wennen en elkaar te leren ken nen. Zo vormen ze tijdens de ver gaderingen die op maandag 4 no vember beginnen, een beter team en zitten ze elkaar niet steeds te gen te spreken. Tijdens de tien dagen durende reis is er een. Eu- roconeert. Jongeren uit alle lan den van de EU doen daaraan mee. Als afgevaardigde van Ne derland zal Alle Lenoir van de Havo voor Muziek ên Dans .daar aan meedoen met het slagwerk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2