11 College buigt zich over drie slooprapporten 1 Maassluis heeft ook digitale stad Stadsgesprek armoede vooral over materiële oplossingen De portiersloge is gesloten NBRUIK Eindelijk zicht op sporthal in Holy Rotterdams Dagblad Officier houdt agenda niet bij: verdachte vrij GAK werkt met uitzendbureau Wethouder Hafkamp: 'We moeten eerst de strategie bepalen' i Jongeren spitten in moerastuinen Lekkende kraan Fietser gewond Te hard gereden rW Waterweg Vrijdag 1 november 199S DoorMenno Haddeman Rotterdam/Schiedam Een 51-ja- rige Schiedammer die vier maan den geleden in zijn woonplaats werd aangehouden op verden king van handel in harddrugs is gistermiddag vrijgelaten. De rechtbank besloot de man op vrije voeten te stellen op grond van fouten doordat het Openbaar Mi nisterie de eigen agenda niet goed in de gaten had gehouden. Het gaat een juridisch steekspel tussen officier van justitie mr. G.Th. Sta en de advocaat van de verdachte, mr. H.J. Andel. De winnaar van het spel blijkt de ad vocaat te zijn geworden. Het verhaal begint zo'n vier maanden geleden als de Schiedammer wordt opgepakt. -Op het moment van zijn arrestatie heeft hij 270 gram amfetamine, 415 gram heroïne en 4,4 gram co caïne in zijn woning liggen. De po litie arresteert de man op verden king van handel in harddrugs. Als de Schiedamse rechercheurs de zaak hebben afgerond krijgt het Openbaar Ministerie de gege vens onder ogen. De officier van justitie bepaalt dat de verdachte moet voorkomen voor de meer voudige kamer. Op het voorhan den hebben van een flinke hoe veelheid drugs staat' in het Wetboek van Strafrecht fikse ge vangenisstraf, Zulke 'zware' za ken worden behandeld door een drie rechters tellende kamer van de rechtbank. De officier bepaalt dat de verdach te op 2 oktober moet voorkomen. Een tijd later komt de aanklager .er achter dat op die bewuste da tum en op dat tijdstip al een ande re verdachte, in een geheel ande re zaak, moet voorkomen. Omdat de officier geen andere da tum binnen de wettelijke termijn kan vinden, en de verdachte voor een rechter moet verschijnen, schuift hij de zaak door naar de politierechter. Deze enkelvoudige rechtbank is belast met misdrij ven waarvoor een gevangenis straf van maximaal zes maanden kan worden geëist. De officier weet dat deze rechter eigenlijk niet over de zaak kan oordelen, maar omdat de Schiedammer .móet voorkomen zet hij zijn plan netje door. Tijdens die zitting, op 30 septem ber, deelt de aanklager de politie rechter mee dat hij het vergrijp te zwaar vindt en dat hij de verdach te vil doorverwijzen naar de meervoudige kamer. Dit juridi sche 'trucje' komt de officier ech ter duur te staan. Ten eerste schrijft de wet voor dat wanneer een zaak van de politierechter naar de meervoudige kamer wordt doorverwezen de verdachte binnen dertig dagen opnieuw moet voorkomen. Gisteren was het 31 oktober en was de officier dus net één dag te laat. De ver- "dachte had eigenlijk al vrij moe ten zijn. Daarnaast oordeelde rechtbank president mr. C. G. Nunnikhoven dat de officier een fout had be gaan door de zaak voor te laten komen voor de politierechter en daarbij te zeggen dat hij de ver dachte eigenlijk wil doorverwij zen naar de meervoudige kamer. Volgens de rechtbank-president had de politierechter de zaak nooit mogen behandelen. De verdachte werd gisteren dan ook meteen op vrije voeten ge steld. De blije Schiedammer ont moette in de hal van het gerechts gebouw zjjn vrienden. De officier heeft nu twee jaar de tijd om opnieuw een dagvaarding tegen de Schiedammer op te ma ken. De verdachte is niet vrijge sproken of ontslagen van rechts vervolging. De hele procedure, met uitzondering van het politie werk, moet opnieuw worden ge daan. Vlaardingen Het GAK in de re gio Vlaardingen gaat samen met de Schiedamse vestiging van Di- rekt uitzendbureau proberen de werkloosheid terug te dringen. Het uitzendbureau zal wekelijks vacatures naar het GAK opsturen en de werkzoekenden informatie en hulp geven bij het zoeken naar werk. Het GAK benadert zelf mogelijke kandidaten en stelt deze vervol gens voor aan het uitzendbureau. .Direkt zegt voldoende banen in verschillende branches in de aan bieding te hebben. Door Carel van der Velden Schiedam Met grote belangstelling wordt in Schiedam uit gekeken naar de vergadering van b en w dinsdag over het sloopbeleid, de meest heikele kwestie in politiek-Schiedam. Bij burgemeester en wethouders liggen maar liefst drie rap porten op tafel. Slopers beschuldigen de gemeente van 'cor ruptie' en 'vriendjespolitiek' bij het verdelen van sloopklus- sen. Het aanbestedingsbeleid van sloopwerken wordt uitgevoerd door de hoofdafdeling volkshuis vesting en bouwkunde van de Dienst Gemeentewerken. De met het verdelen van het werk belaste ambtenaren werken onder ver antwoordelijkheid van wethouder L.A. Hafkamp. Slopers hebben zware kritiek op de werkwijze van deze ambtenaren in de afgelopen twintig jaar. Zij zeggen dat het voor outsiders onmogelijk is aan werkte komen in Schiedam. Aan sloopwerkzaamheden heeft de ge meente afgelopen jaren tientallen miljoenen guldens uitgegeven. De zaak is aanhangig gemaakt door de raadsleden Schoenma kers (Platform Schiedam), Reude- rink en Siljée (beiden PvdA). In een tussenrapportage noemden zy het in Schiedam gevoerde be leid 'oncontroleerbaar' en 'ondoorzichtig'. De raadsleden stellen vast dat al het sloopwerk in Schiedam onder een zeer klein clubje wordt verdeeld. Opdrach ten worden veelal slechts monde ling toegelicht en de gemeente staat toe dat sloopaannemers enorme kosten aan meerwerk op voeren. Specificaties ontbreken veelal. Wilton Tegenover het Rotterdams Dag blad wordt het door de raadscom missie geschetste beeld bevestigd door sloopaannemers. Zelfs de grootste aannemers van Neder land hebben m Schiedam geen schijn van kans op werk. vertellen zij. Bij grote klussen als de sloop van opstallen op het Wilton-ter rein kregen de grote spelersin de bouw- en sloopwereld een afwij zing op hun sollicitatie naar het werk, omdat zij volgens de ambte naren niet hebben kunnen aanto nen het werk aan te kunnen. Een piepklein aanneembedrijf uit Wassenaar kreeg in dit geval wel de kans mee te dingen naar het werk. In de praktijk gaat de laat ste jaren negentig procent van het gemeentelijke sloopwerk naar de Lekkerkerkse aannemer Bik. De directeur van een concurrerend sloopbedrijf beweert dat voor het aanbestedingsbeleid verantwoor delijke ambtenaren in Schiedam worden omgekocht. Tot dusver heeft verantwoorde lijk wethouder Hafkamp niet op de harde aantijgingen willen rea geren. Het college gaf opdracht voor een onafhankelijk onder zoek aan Ernst, Moret Young, dat inmiddels in coneeptvoim is ingeleverd op het stadskantoor. „Het is goed gebruik dst rapport eerst met elkaar te bespreken. Daarna wordt de definitieve ver sie vastgesteld." Het rapport wordt dinsdag be sproken in de wekelijkse vergade ring van b en w, net als een op ini tiatief van oud-directeur H. G. de Block van Gemeentewerken uit gevoerd onderzoek. Het derde rapport, van de raadsleden Schoenmakers, Reuderink en Sil- jée, komt ook ter tafel. De drie raadsleden hebben Hafkamp ge vraagd hun rapport aan alle raads leden te zenden. „Het is een rap port uit de raad vóór de raad," zegt Th. Schoenmakers namens de commissie. Of het verzoek wordt ingewilligd, moet dinsdag blijken. „We willen de zaak op korte termijn afhande len," zegt Hafkamp. „Maar eerst moeten we de strategie bepalen in b en w." Wethouder Reijnhout liet deze week al doorschemeren dat de huidige aanbestedingspraktijk wat hem betreft op de helling gaat. „We zullen bij sloop tot een procedure moeten komen, daar is nu eigenlijk geen sprake van." Vlaardingen Simpele formulie ren om bijzondere bijstand aan te vragen, hogere bijverdiensten toestaan, schulden kwijtscheiden of het uitdelen van garantiebon nen. Het zijn slechts een paar van de oplossingen die gisteren in de Stadsgehoorzaal werden geop perd om het leven van mensen met de allerlaagste inkomens in Vlaardingen wat leefbaarder te maken. Duidelijk werd tijdens het stads gesprek dat het schort aan goede voorlichting en dat 'het stadhuis' heel passief is als het gaat om uit keringsgerechtigden. Vanuit dat stadhuis moet "daar verandering in worden gebracht en de eerste stap in die richting was het stads gesprek. De resultaten worden 'meegenomen' in het minimabe leid, beloofde wethouder A. Kool. Met dat vooruitzicht spraken ruim honderd Vlaardingers giste ren mee over het thema 'De ande re kant van Vlaardingen'. De deel nemers vormden een gemêleerd gezelschap. Naast deurwaarders, wijkagenten, ambtenaren van de sociale dienst en vertegenwoordi gers van ouderen, waren ook de mensen aanwezig om wie de hele discussie draaide: de uitkerings gerechtigden. In Vlaardingen hebben 2500 mensen een bij standsuitkering, 2200 een WW- uitkering en 3200 een WAO- of AOW-uitkering. Hoeveel van deze 7900 mensen moeite heeft om rond te komen van het minimum is niet bekend. Een exact armoe- decijfer is niet te geven. Wel werd gisteren duidelijk dat het niet ge makkelijk is en dat wat de één on der armoede verstaat voor de an der nog aanvaardbaar is. Het overgrote deel van de oplos singen die werden aangedragen draaide om een verbetering in materiële zin. Van betutteling van de uitkeringsgerechtigden mag evenwel geen sprake zijn. Dus werden maatregelen die stigmati serend werken, zoals uitdelen van garantiebonnen, meteen van tafel geveegd. De creatieve oplossingen kregen meer aandacht. Veel mensen doen geen beroep op de bijzonde re bijstand, omdat ze vinden dat dat veel te ingewikkeld is. Vooral ouderen laten de kans op een ex tra bijdrage dan ook voorbijgaan. Bij de Stichting Ouderenwerk Vlaardingen hebben ze daar wat op gevonden. Bij de maaltijdvoor ziening wordt de bijzondere bij stand direct in de kosten verre kend. Mensen die recht hebben op bijzonder bijstand betalen voor de maaltijd niet de gebruikelijke 7,75 gulden maar 3,70. Voorheen konden ouderen dat geld wel te rug krijgen, maar daarvoor waren de formulieren te ingewikkeld. En het werkt, want inmiddels krijgen 108 ouderen een vergoe ding tegen acht een jaar geleden. Dat veel mensen niet weten dat er dit soort mogelijkheden zijn, was volgens de meerderheid gisteren te wijten aan een gebrekkige voorlichting. Daarnaast moeten raadsleden, collegeleden, maar ook ambtenaren, beter hun best doen om mensen te helpen alle mogelijkheden te benutten. Hier voor zouden regelmatig huisbe zoeken moeten worden afgelegd. „Bij een persoonlijke benadering werk je een speelbaleffect in de hand," vond één van de sprekers. „Als mensen eenmaal weten hoe iets werkt, wordt het heel snel doorverteld." De aanwezige raadsleden bleken wel wat te voe len voor de persoonlijke benade ring. Alle oplossingen en proble men die gisteren ter tafel kwamen worden de komende weken in een rapport verwerkt. Vermoedelijk eind november is die rapportage klaar. PvdA-raadslid A Attema hoopt dat de gemeente niet zo lang 2al wachten met actie te on dernemen. Deze week nam ze hierover tijdens een commissie vergadering wethouder Kool nog onder vuur. „Dit stadsgesprek zou het sluitstuk moeten zijn van het minimabeleid. Nu wordt het gebruikt als aanzet. De grote winst van deze dag is dat alle in stellingen hier een grote betrok kenheid hebben laten zien. Het zou allemaal veel simpeler en sneller kunnen als de gemeente nu ook meteen stopt met het ge mier in de marge." - roüi Vlaardingen Een man met al leen een fiets heeft niets te zoe ken in het grootste benzinesta tion van Nederland. Dus verhuis de Lévi Weemoedt een paar jaar geleden naar Assen. De Vlaar- dingse schrijver had genoeg van de drukte, de schoorsteenpijpen en de petrochemie die het leven in zijn woonplaats beheersen. Zijn beeldspraak was treffend, ai klopte hij strikt genomen niet De meeste benzine is de stad uit De bewaker ervan heeft zijn por tiersloge verlaten. Het sierlijke gebouwtje staat op de kop van het oude Shell-terrein aan de Maassluïssedijk. Als door een wonder heeft de portiersloge de kaalslag op het terrein over leefd. Van oudsher werd het beeld op Ook gebruiksvoorwerpen kennen een levenscyclus. Najaren trouwe dienst kunnen ze van de ene dag op de andere worden afgedankt. Wat volgt is een onzekere periode. Volgt sloop of een opknapbeurt, meldt zich een nieuwe eigenaar of resteert de vuilnisbak of de slopershamer? De status van 'in onbruik' kan zelfs een permanent karakter hebben. Een serie over de charme van op het eerste gezicht nutteloze zaken. het terrein bepaald door olie-op- slagtanks. Ze zijn bijna allemaal gesloopt. De portier hoeft nie mand meer te ontvangen. De chauffeurs van brandstofauto's rijden het terrein straal voorbij. Ze tanken in Pemis, waar de multinational de distributie van olie en benzine tegenwoordig heeft geconcentreerd. De toegangsweg tot het terrein achter het hokje is hermetisch af gesloten sinds 1989, het jaar dat Shell de kuierlatten nam. fn het bedrijfsarchief moet nog wel een en ander terug te vinden zijn over de veelbewogen geschiede nis van het terrein. In de Tweede Wereldoorlog werd het olieop- slagdepot gebombardeerd door de geallieerden. „Zonder benzine hapert de Duitse oorlogsmachi ne," dachten de Britten terecht. De multinational liet na het ver trek de bodem reinigen. Buurman Hydro Agri kocht de grond. Dit chemische bedrijf zag de transactie als een buitenkans je. „Het komt niet vaak voor dat je het terrein van de buurman kunt kopen," zegt een medewer ker. Na uitgebreide reiniging werden zes opslagtanks langs de Nieuwe Waterweg in gebruik ge nomen. Hydro Agri slaat er zwa velzuur op Vanaf het water en het oorspron kelijke bedrijfsterrein heeft Hy dro Agri toegang tot de oude Shell-tanks, vandaar dat de por tiersloge er werkloos bij staat. Andere gebruikers van het ter rein hebben een eigen toegang gecreeerd. Dat geldt voor Mostert Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad Absorbants, dat inmiddels een deel van het terrein van Hydro Agri heeft overgenomen. Het SAIO, een instituut voor industri ële opleidingen, maakt gebruik van het vroegere administratie gebouw ter linkerzijde van de portiersloge. Ondanks het ge deeltelijke hergebruik ligt het vroegere Shell-terrein voor een belangrijk deel braak. Op dit mo ment wordt de laatste hand ge legd aan een toekomstplan voor de vroegere benzinedistributie. De op schrift gestelde ideeën be waart de directeur van Hydro Ag ri in het middelste laatje van zijn bureau. Het zit op slot. Het lot van het hokje van de vroegere ShcO-portierligt in zijn handen. Door Bas van den Berg Vlaardingen Na vijf jaar voorbe reiding is er eindelijk zicht op de bouw van een sporthal in Vlaar- dingen-Holy. Hoewel de binnen sportaccommodatie niet voor 1998 is te verwachten zijn de bespre kingen tussen de (particuliere) stichting die de sporthal gaat ex ploiteren en een bankinstelling voor de financiering ervan in een beslissend stadium gekomen. De initiatiefnemers kunnen on der meer gebruik maken van een half miljoen gulden die de ge meente al vijf jaar op een aparte rekening heeft staan. De stichting heeft zich voor de realisering van de sporthal laten voorlichten door het NOC*NSF wat betreft de fi nanciële aspecten. In opdracht van de bank wordt ge werkt aan een bedrijfsplan voor de sporthal. In een vorig plan ging de stichting uit van een samen werkingsverband met de hand balvereniging Hollandiaan. Deze club zou de sporthal beheren, met uitzondering van de kantine. De handballers gingen daarmee niet akkoord en haakten af. Het dagelijks bestuur van de Vlaardingse Sportraad heeft in tussen met de stichting die de sporthal wil realiseren overeen stemming bereikt over de voor waarden voor een intentie-over eenkomst. De initiatiefnemers hebben de toezegging gekregen dat het college van b en w zal wor den gevraagd een voorbereidings krediet van 26.000 gulden be schikbaar te stellen. Geloofwaardig Sportwethouder T.W. van der Steen van de VRSR noemde het gisteravond verheugend dat de bouw van een sporthal in een be slissend stadium is gekomen. Be stuurslid P. Spek vond echter dat de gemeente en de sportraad al lang hun geloofwaardigheid heb ben verloren. „Vijf jaar geleden zijn we al over de bouw van een sporthal begonnen. De gemeente heeft een half miljoen gulden ge reserveerd, maar van een ambiti eus plan is al die tijd weinig te recht gekomen. Ik zet tevens m'n vraagtekens bij het rapport dat in opdracht van de gemeente Vlaar dingen, Shell en de ROVS (de Schiedam Samen met jongeren van de vereniging voor Natuur- en Milieueducatie (IVN) gaat de afdeling Natuurontwikkeling van de gemeente Schiedam zaterdag 9 november de moerastuin in. Tijdens deze werkdag, bedoeld voor jongeren van 15 tot en met 30 jaar, gaan de deelnemers onder begeleiding van de heemtuinbe- heerder Hans Buisman van 9.30 tot 16.30 uur meehelpen met het maaien, snoeien van bomen en struiken en het schoonmaken van sloten. Maassluis Met een druk op de computer werd gisteravond de 'eerste digitale stad aan de Water weg' geopend. Naast Vlaardingen en Schiedam heeft nu ook Maas sluis haar eigen gebied op inter net. In Het Carillon in Maassluis verzorgde wethouder L. D. Wesenhagen de openingshande ling. Op de digitale stad Maassluis is informatie te vinden van de ge meente, culturele instellingen en sportverenigingen. Een eerste toeristische route via de computer is al uitgezet. Het internetadres van de digitale stad Maassluis is: http://www.Maassluis.ni. Een paar maanden geleden werd de stichting digitale stad Maas sluis opgericht. Die bestaat uit een aantal computerfreaks die particulieren, bedrijven en orga nisaties willen bijstaan in het op richten van een zogenoemde Website (digitaal marktplein) op internet. Met de ingebruikname van de digitale stad kan deze stap als voltooid worden beschouwd. overkoepelende Shell-sportver- eniging, red.) wordt gc 1 aakt over de verhuizing van de sportclubs naar de Broekpolder. Het is niet te hopen dat er, zoals met alle voorgaande rapporten, niets mee wordt gedaan. De onderzoeken hebben alleen maar geld gekost." Topsport De voorzitter bestreed de kritiek van Spek ten aanzien van de ge ringe belangstelling voor de geor ganiseerde sport. „In verband met de komende verzelfstandi ging van de sportraad en de priva tisering van accommodaties, lijkt het of de sport in Vlaardingen in een zorgelijke situatie verkeert. Dat is niet zo, we hebben gewoon doelen gesteld Zo praten we al twee jaar met de sportclubs over de herstrueturing, er komt een nieuwe sporthal, een overdekt zwembad én we hebben sinds kort een echte manege. In ons be leid past echter geen topsport. Met de investeringen .voor ge noemde sportaccommodaties is er voor topsport geen plaats. Op summiere wijze ondersteunen we topsporters, maar we zijn niet van plan er geld voor uit te trekken. Bij jeugdsportsubsidie is sprake van een zekere afbouw. Liever be steed ik het geld aan individuele projecten." Schiedam Een lekkende kraan in een flatwoning op de 's-Grave- landseweg in Schiedam heeft donderdagmorgen gezorgd voor flinke wateroverlast De brand weer moest er aan te pas komen om de deur van de woning te for ceren en de kraan dicht te draai en. Het ding zat vast. Enkele on derliggende woningen liepen wa terschade op. Vlaardingen Een 66-jarige fiet ser is donderdagochtend met on bekend rug- en hoofdletsel naar het ziekenhuis gebracht nadat hij op de Burgemeester Pruissingel door een vrachtwagen werd ge schept. Het slachtoffer walde de weg oversteken maar enkele stil staande auto's belemmerden ver moedelijk zijn uitzicht. Maassluis Tijdens twee snel heidscontroles op de Rozenlaan en de Industrieweg in Maassluis zijn donderdagochtend 275 auto's gecontroleerd. Van dat aantal voertuigen reed er 66 te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 88 kilometer per uur. ]fi- i J0^lf5wiRHU«R WASSTRAAÏ (allsanRotUmiam-Wsst}" ROTTERDAM WEST, Aelbrechtsftade 148-150 Tel01D -477409S ROTTERDAM ZUID, A

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1