13 Vlaardingen zet directeur bibliotheek aan de kant Veel drukte op startfeest PLN-renovatie Rotterdams Dagblad Lamens moet nieuwe media gaan ontwikkelen Raad Maassluis zet in op lagere verhoging van OZB-tarieven 'Schiedamse problemen schreeuwen om aanpak door de stadsprovincie' Verontruste Schiedammers uiten kritiek op komst disco Arena Dievegge betrapt Waarschuwing auto-inbraken Automobilisten op de bon Politie start met teletekst Jan Wolkers in Filmhuis Aanrijdingen f 3 S." Brandweerpost moet soberder I il NB IJK HëT 0 NTER VAN Dl TOf K0?1ST THOHBCCKELAAt- 89ASPUKENISSE Waterweg Dinsdag 5 november 1996 Maassluis De politie heeft maandag in de Koningshoek rond drie uur een 16-jarige Maassluise aangehouden wegens winkeldief stal. Zij had een pakje-batterijen meegenomen zonder te betalen. Op het bureau bleek zij ook nog wenskaarten, sokken en cosmeti- ca-artikelen opzak te hebben. VlaardingenDe Vlaardingse po litie is maandagavond op stap ge weest om bewoners te waarschu wen voor een verhoogde kans op auto-inbraak. Tijdens de actie stuitten de agen ten op zeventien onafgesloten voertuigen. Zeven auto-eigenaren zijn aangesproken op hun nalatig heid. De andere tien die hun auto niet hadden afgesloten kregen een brief. Vlaardingen/Maassluïs Op de Mr. L. A. Kesperweg in Vlaardin gen heeft de politie gisteren elf automobilisten op de bon geslin gerd omdat zij hun gordel niet om hadden of met onjuiste verlich ting reden. In Maassluis hield de politie op de Rozenlaan 34 voertuigen aan die te hard reden. Op de Industrie weg passeerden 280 auto's de ra- darapparatuur waarvan er 26 de snelheidslimiet overschreden. Vlaardingen De politie van het distriet Waterweg (Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland) is gestart met politie-informatie op de regionale teletekst. Dis trictschef C. Hoekstra gaf van middag in het bureau van Maas sluis het startschot. Het doel van de politie-teletekst is een betere communicatie met bewoners en werkenden over preventie, (buurt)projecten, beleid en getui- genoproepen. De politie heeft daarvoor drie teletekstpagina's en vijftig interactieve pagina's, te vinden achter de kabelkrant. Schiedam Een van Nederlands meest populaire schrijvers, Jan Wolkers, komt zaterdag naar het Filmhuis in Schiedam. Behalve met zijn (verfilmde) boeken als Turks Fruit en Kort Amerikaans, maakt Wolkers ook faam als beel dend kunstenaar. Sinds 1980 woont en werkt hij op Texel. Op 9 november waagt hij de oversteek naar Schiedam om voor te dragen uit eigen werk. Kaaiden kosten twintig gulden en kunnen worden gereserveerd bij de theaterkassa. Door Menno Haddeman en Jan Rozendaal Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaardingen hebben directeur J. Lamens van de bibliotheek aan de kant gezet Hem is, met onmiddellijke ingang, een vervangende baan aangeboden. Hij wordt projectleider nieuwe media. La mens moet zich in die rol bezig houden met het ontwikkelen van teletekst, internet en een service-balie voor de gemeente Vlaardingen. Maassluis Een 27-jarige vrouw uit Maassluis is gistermiddag op de Westlandseweg in haar woon plaats achterop een stilstaande auto geknald. Daarbij sloeg ze met haar hoofd tegen de voorruit. Ambulancepersoneel heeft haar onderzocht, maar constateerde dat behandeling in het ziekenhuis niet nodig was. Op de Merellaan is een Maasslui se fietster gistermiddag gewond geraakt toen zij met haar knie te gen de rechter buitenspiegel van een auto botste. Zij kon na behan deling in ziekenhuis Dijkzigt weer naar huis. In een officiële reactie zegt ge meentesecretaris J. Brinkman na mens het gemeentebestuur dat de functieverandering 'in goed over leg 1 is gegaan. Lamens zelf wil ab soluut geen commentaar geven en verwijst naar de gemeente. Brinkman: „Lamens was zeer en thousiast over zijn nieuwe func tie. Hij is goed in het opzetten van nieuwe dingen en heeft inmiddels al een projectvoorstel ingediend. Ik heb er veel vertrouwen in dat het John (Lamens, red.) lukt." Hoewel Brinkman ontkent dat de overstap iels te maken heeft met de bezuinigingen, is het een pu bliek geheim dat er binnen de ge meente veel kritiek is op de bi bliotheek, en dus automatisch op de directeur. Opgelegde bezuini gingen weraen in het verleden niet gehaald en ook op de kwali teit van de dienstverlening had den raadsleden vaak kritiek. „Een vriendelijk gezicht en wat minder zuchten kost niets, maar maakt het voor de bezoekers een stuk aangenamer." En: ,3b Albert He- ijn word je beter geholpen." In die trant werden regelmatig opmer kingen gemaakt. De bibliotheek moet in 1998 700.000 gulden bezuinigen als aandeel in de ombuigingsoperatie van achttien miljoen gulden. Eer dere bezuinigingsronden werden nimmer ingevuld, wat voor de po litiek maar twee oorzaken kon hebben: of Lamens schiet tekort in managementkwaliteiten of hij is niet loyaal aan zijn politieke baas. Volgens diverse bronnen hebben b en w er in elk geval weinig ver trouwen in dat Lamens in staat is of de wil heeft om zeven ton te be zuinigen. Een ambtelijk, nog ver trouwelijk doorlichtingsrapport stelt dat er wel meer kan worden bezuinigd dan die 700.000 gulden. Het college wilde oorspronkelijk een miljoen schrappen op het budget van de bibliotheek, waar nu nog 3,5 miljoen gulden per jaar naar toe gaat. Computer Met de benoeming van Lamens tot projectleider nieuwe media vangt de gemeente een ander pro bleem op. Met name wethouder H. C. J. Roijers is erg gechar meerd van het per computer aan bieden van gemeentelijke infor matie, zoals in het project Digitale Stad Vlaardingen. Verder wil hij ook graag alle gemeentelijke in formatie via teletekst aanbieden. Die mogelijkheid is vastgelegd m het contract dat Vlaardingen sloot bij de verkoop van het kabelnet aan ENECO. Probleem alleen was dat er geen ambtenaren waren die het kon den en wilden uitvoeren. Wat dat betreft wordt Lamens gezien als 'de juiste man op de juiste plaats'. Met zijn 26 jaar werkervaring in het uitlenen van boeken wordt hij geschikt geacht om te peilen wat burgers aan informatie tot zich kunnen nemen. Lamens krijgt een plaatsje in het stadhuis, zodat wethouder Roijers (ook financiën) een oogje in het zeil kan houden of hij binnen zijn budget blijft In de vergadering van vanmiddag stellen b en w een nieuwe interim directeur voor de bibliotheek aan. Door Pieter Vermaas Maassluis De stijging van de OZB-tarieven in Maassluis met zeven procent is op losse schroe ven komen te staan. Het college voorstel. dat Maassluis in 1997 een half miljoen extra moet ople veren, vindt vooralsnog slechts steun bij D66. Vanavond, als het debat over de gemeentebegroting 1997 wordt afgerond, hakt de raad de knoop door. Zo gaven WD en SGP/GPV/RPF gisteren aan. een verhoging van vijf procent het plafond te vinden. Daarmee zou Maassluis 150.000 gulden minder binnenhalen dan het door burgemeester en wet houders begrote half miljoen. Opmerkelijk was dat WD en CDA zich niet achter het collegevoor stel schaarden. Het college heeft de coalitiepartijen op dit belang rijke punt niet op één lijn weten te krijgen. Wethouder L. D. Wesen- hagen-Kastelein (financiën) rea geerde gisteren dan ook teleurge steld op het standpunt van de meerderheid van de fracties. Vol gens de WD-wethouder kan met die twee procent minder OZB- verhoging het voorzieningenni veau in Maassluis niet gehand haafd blijven. „Een verlaging van de OZB zou ik wethouder L D. Wesen nagen-Kas- telein: Een verlaging van de OZB zou ik ten sterkste willen ontra den. Archieffoto Rotterdams Dagblad/Jaap dan ook ten sterkste willen ontra den," waarschuwde zij de raad. De wethouder wees erop dat de belas tingopbrengsten in Schiedam en Vlaardingen gemiddeld twintig procent hoger Eggen dan in Maas sluis. Buffer Voor een ander belangrijk begro tingsvoorstel ontving het college eveneens weinig steun. Voor een onderzoek naar de mogelijkhe den om een financiële buffer te creëren waaruit 'niet-beïnvloed- bare tegenvallers' uit kunnen worden gefinancierd, kreeg We- senhagen slechts steun van haar eigen WD-fractie. Volgens dat plan moet de buffer in drie jaar tijd groeien van 400.00Hon tot 1,2 miljoen gulden, wat g j.% is aan één procent van het budget van de Algemene Dienst. D66-fractievoorzitter L. G. van Duijn-Camfferman gaf aan er geen enkel nut van in te zien. „Met het voorstel om een buffer te vormen om tegenvallers in toe komstige begrotingen op te van gen, stemmen wij vooralsnog niet in. Wij hebben immers al een vrije algemene reserve." Zie ook pagina 15 Door Ben van Haren Vlaardingen Eén keer slechts hoefde Wim Kerkhof om te roe pen dat er nog taart te verkrijgen was om een run te veroorzaken op de tafel zoetigheid. Vooral jon- geren uit de Vlaardingse Zuid- buurt hapten gretig toe, wat de speaker van de Amazing Stroop wafels bracht tot de opmerking: „Nog nooit heb ik buurtbewoners zo. snel hun eigen wijk zien slo- pen." Hei was gistermiddag druk' in de tent, die achter de Pr. Wiar- dx Beckmansingel stond opge steld om de start van de vernieu wing van de Zuidbuurt feestelijk 'tevieren. Een reuzetaart als maquette van het PLN-complex, een popcorn- machine, .twee barretjes en hap jes serverend personeel lokten- veel Zuidbuurt-bèwoners naar binnen. De kleirië kinderen' ga- ven, ondanks het onaangename weer, de voorkeur aan "de kleine draaimolen buiten.- 1 De officials achter heï'-spreekge- stoelte hadden moeite om zich (tóch) via een geluidsinstallatie, verstaanbaar te maken. Vergeefs maanden ouderen jongelui om hiin waffel te houden bij het pas-, seren van de rij van vijf sprekers, Eén van hen, de,vroegere Vlaar dingse 'welzijnswerker- George,: "Herders die, namens de Woon-, bond 'sprak, hield hét .daarom kort eh verwees gemakshalve 'de .'echte liefhebbers' naar zijn tekst -• in de persmap. - 1 Baaririvalt tc lezen dat de Woon- bond ce door haar geadviseerde Bewonersvereniging PLN-720 en Se'Stichting Woningbedrijf Vlaardingen feliciteert met het resultaat van hun gezamenlijke inspanning. Wethouder K van der Windt zei dat de 'strijdbare bewoners van de PLN, die terecht opkwamen voor de belangen van hun wijk', de basis hebben ge legd voor de verbetering van de totale Westwijk. Hij suggereerde voorts dat de verhuiskostenvei- goeding voor de bewoners, die nu volgens een gemeentelijke rege: De jongeren uit de Zuidbuurt laten hun öojK vallen op hun In zoetigheid nagebouWd^jjfrrffc- Foto Roe! Dijkstra 's ling vierduizend gulden be draagt, een opwaartse aanpas sing zal krijgen. Desgevraagd lichtte hij later toe dat dan niet aan duizenden maar aan een paar honderd gulden gedacht moet worden; De verlangde achtdui zend gulden vindt hij buiten pro porties en niet in verhouding met de gebruiken in deze regio. Ir. A, Bouwers, waarnemend directeur van bet Woningbedrijf, ontkent dat zijn bedrijf een aparte toezeg ging aan de bewonersvereniging heeft gedaan. „Wij hebben ons garant gesteld voor de betaling van vierduizend gulden door de gemeente. Verder doen wij niks1 in geld. De bewoners kunnen op onze zorg rekenen, maar met een - investering van honderd miljoen gulden, waarvan bijna een kwart onrendabel, hebben wij onze nek - ver genoeg uitgestoken." ,Jk hoop dat we als gezamenlijke cor poraties hiervoor van de gemeen te een beloning kunnen krijgen in de vorm van mogelijkheden om elders in de Westwijk ook te kunnen bouwen bij redelijke grondprijzen." Het feest begon 's middags met het slaan van de eerste paal voor de eerste lift door. burgemeester L. Stam en de oud ste bewoonster van het FLN-com- plex, mevrouw G. Verbrugge- Poot. Velen maakten voorts van de gelegenheid gebruik om een bezoek te brengen aan de model woning aan Dr. Wiardi Beckmansingel 317 in het eerste aan te pakken flatblok, dat over vier maanden helemaal gereed moet zijn. Schiedam De gemeente Schiedam is niet in staat om zelf standig de problemen in de stad op te lossen. Hiervoor is samen werking met de omliggende ge meenten noodzakelijk. Dat zei staatssecretaris Kohnstamm gis termorgen na het werkbezoek aan Schiedam. „Wat ik hier heb ge zien is één grote schreeuw om een stadsprovincie." Kohnstamm, in het kabinet ver antwoordelijk voor het grote-ste- denbeleid, bezocht gistermorgen Schiedam. Sinds april van dit jaar is ook Schiedam benoemd in het grote- stedenbeleid. Toen werd in de Tweede Kamer een motie aange nomen waardoor het aantal ste den met zes werd uitgebreid. Fi nanciële gevolgen in positieve zin heeft dat voor de zes nieuwe grote steden nog niet gehad. In de Tweede Kamer komt vandaag een motie aan de orde om geld vrij te maken voor deze nieuwe grote steden. Omdat het hoofdstuk financiën nog in handen ligt van de Tweede kamer, hoefde het tijdens het werkbezoek voltallig aanwezige college van burgemeester en wet houders niet te rekenen op een buidel met geld van Kohnstamm. De staatssecretaris was daar ook niet voor gekomen. Hij was vooral geïnteresseerd in de uitleg over de Schiedamse problemen en hoe Schiedam omgaat met de veilig heid in de stad. DepToblemenw, _r Schiedam als grote stad mèe kampt, hebben vooral te maken met de oneven wichtige bevolkingssamenstel ling. Het midden en het hoger ka der zijn grotendeels uit Schiedam verdwenen, terwijl de nieuwko mers vooral mensen zijn met een laag inkomen. Zij worden, aange trokken door de lage huren in Schiedam. Met als gevolg dat het aantai langdurig werklozen en mensen met een uitkering stijgt. Daarnaast bestaa het woningbe stand uit veelal g< dkope wonin gen die deels in eei slechte staat verkeren. En ook de Egging ten opzichte van grote stad Rotter dam is niet gunstig. Uit Rotter dam komen veel mensen naar Schiedam voor de goedkope wo ningen en die mensen doen vaak een. beroep op de gemeentelijke sociale dienst. Kohnstamm en de gemeente Schiedam zijn het eens dat er „een samenhangende aanpak no* dig is" om al problemen bij de kop te pakken. Kohnstamm ziet daar in een belangrijke taak voor de stadsprovincie. Voor de gemeente is het wel van belang in welke vorm die stadsprovincie dan ge stalte krijgt Zie ook pagina 15; 'Voor proble men ScMedam zijn geen gemak kelijke oplossingen' „Schiedam Een tiental veront rustebewoners van de Schiedam se binnenstad bezocht gistermid dag een hoorzitting over disco theek -V ena. De bewoners zijn bang dat als de eigenaren van de dansgelegenheid aan de Hoogs traat binnenkort een milieuver gunning krijgen, zij de komende jaren met de gebakken peren zit ten. „Meneer," zegt een wat oudere bewoner tegen de voorzitter, „ik kan me van voorgaut.de gelegen heden in dat pand nog wel herin neren dat de bezoekers voor mijn deur en zelfs door mijn brieven bus stonden te pissen." Parkeerproblemen, rotzooi op straat en overlast door herrie uit en om het pand. Dat zijn kortge- zegd de grootste bezwaren van de bewoners van de Appelmarkt, de Hoogstraat en de Lange Haven, tegen de komst van discotheek Arena, De DCMR Milieud;enst Rijnmond hield gistermiddag een hoorzitting om de burgers de mo gelijkheid te geven bezwaren te leveren tegen een door de dienst opgestelde voorlopige milieuver gunning. De vergunning is gebaseerd op een aantal voorschriften. Regels over hoe hard de muziek maxi maal mag staan, hoe de orde bui ten de discotheek moet v/orden gehandhaafd en waar de bezoe kers de auto's kunnen parkeren. Volgens een afgevaardigde van de eigenaar, die gisteren ook aanwe zig was, zijn er voldoende maatre gelen in de vergunning opgeno men om de overlast voor de om wonenden te beperken. Controle Het tiental Schiedammers is er, ondanks de in de vergunning uit voerig beschreven maatregelen, niet gerust op dat de overlast bin nen de perken kan worden gehou den. Zij zyn vooral bevreesd voor het gebrek aan controle op de na leving van de regels. „Wie controleert aal de bezoekers hun auto ook daadwerkelijk op de daarvoor bestemde parkeerplaat sen neerzetten en met dubbel op de Lange Haven," merkt één van de bewoners op. „De politie con troleert nu at niet eens," zegt een invalide Schiedamse. „Ik kan soms mijn woning niet in omdat er iemand zijn auto pontificaal voor mijn deur heeft geparkeerd. Als ik dan de politie bel zeggen ze: 'Ik kan er ook niets aan doen mevrouw'." Ook over de maatregelen die wor den genomen om overlast van be zoekers op straat zoveel mogelijk te beperken zijn de bewoners niet te spreken. Het benoemen van twee veiligheidsmedewerkers die in de gaten moeten houden hoede gasten van de discotheek zich bui ten gedragen, stelt de bewoners niet gerust. Over de metingen van de DCMR, die uitwijzen dat het pand vol doende geluidsdicht is, hebben de bewoners ook zo hun twijfels. Een Schiedammer die woont in het pand direct naast de discotheek aan de Hoogstraat zegt dat hij nie mand van de DCMR over de vloer heeft gehad om metingen te ver richten. Het antwoord van de dienst is dat er maar op een aantal plaatsen metingen worden ver richt. Met die gegevens wordt ver volgens uitgerekend hoe hard het geluid in andere woningen is. „Dat gaat niet opals er ergens in het pand een geluidslek zit," zegt een bewoner. Hij bedoelt daarmee dat als er m de discotheek een raam of deur open staat de ge- iuidsnorm wei wordt overschre den. Een medewerker van de DCMR deelt daarop mee dat de geluidsmetingen niet stoppen als de vergunning eenmaal is ver leend. „We zullen zo af en toe nog eens meten als er door omwonen den wordt geklaagd over over last" „Dat is dan wel rnooi te laat," rea geert een andere bewoner. „De discotheek is dan al in volle gang. De gemeente had zo'n horecagele genheid in de binnenstad nooit moeten toelaten." SchiedamDe bouw van de nieu we opkomstpost voor de vrijwilli ge brandweer aan de Brederoweg in Schiedam-Noord heeft vertra ging opgelopen. Het verleden jaar door de gemeenteraad beschik baar gestelde krediet van 950.000 gulden blijkt in de praktijk niet voldoende om alle kosten van het project te dekken. De brandweer praat nu met de aannemer over een soberder uitvoering van de bouw. De eerste paal gaat wat brandweercommandant Van Leeuwen betreft nu snel de grond in. De opkomstpost komt in de plaats van het oude onderkomen van de vrijwillige spuitgasten aan het Noordeinde, in de oude dorpskern van Kethel. Vrachtverkeer wordt hier inmiddels geweerd. De brandweerlieden met hun grote voertuigen vormen dan ook een vreemde eend in de bijt. De bouw van het nieuwe onderko men is gegund aan de Schiedam se aannemer Van Ostade, die van vijf kandidaten met de laagste prijsbieding kwam. „Daarmee verwierf Van Ostade het recht te bouwen," vertelde Van Leeuwen gisteren tijdens de begrotingsbe handeling in de commissie voor algemene en economische zaken. „Het is geven en nemen. Ik heb het volste vertrouwen dat we er snel uitkomen." De post in Noord is bedoeld als tweede uitmkpunt Er zyn ver schillende brandweervoertuigen gestationeerd. Bij een melding rukt de in de Br eedstraat gestatio neerde beroepsbrandwee» als eer ste uxt. ook al is de brand bij wijze van spreken om de hoek van de opkomstpost in Noord. Pas als er versterking nodig is, komen de vrijwilligers in beeld. Zij draaien 's avonds en in het weekeinde pi ketdiensten. De vrijwilligers zijn verdeeld in vier ploegen, waarvan er twee bij een komen in Noord. Comman dant Van Leeuwen hecht groot be lang aan de eigen stek boven de spoorlijn. „Ruim veertig procent van de Schiedammers is woon achtig in Noord. Het is belangrijk dat vrijwilligers in hun eigen woonomgeving kunnen opko men." Van Leeuwen deed gisteren een oproep aan de politiek om in een zo vroeg mogelijk stadium betrok ken te worden bij het ontwikkelen van bestemmingsplannen en ver keersmaatregelen. „Wy moeten binnen zes minuten by een brand kunnen zijn. Door de komst van rotondes en 30-kilometerzones wordt dat in de praktijk steeds moeilijker. Voor ons is het van groot belang dat we in ieder geval snel over de hoofdwegen kunnen rijden."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1