11 Kraker houdt bewoners nog steeds in spanning Vlaardingen in geweer tegen besluit A 4 Wethouder: 'Alles in werking stellen om besluit aan te vechten' Na Iris, komt nu Charlotte f ftiSSm TAV Rotterdams Dagblad mi iü Vlaardingse amateurs samen op het toneel Gemeente Schiedam vindt model stadsprovincie onaanvaardbaar mi1 Vrouw beroofd Dieven gepakt Schiedam neemt begroting zonder wijziging aan wk$m 'Vrije tuinders kunnen naar andere volkstuinen' Gemeente komt tegemoet aan klachten uit Westwijk yoorkantöor- verpakking-en decoratiemateriaal Tel.: (0186) 604 6 Waterweg Donderdag 14 november 1996 Vlaardingen De donkere wolken boven de Ruijterstraat in Vlaardingen zijn nog niet verdwenen. Toch is volgens de be woners van de straat in de Oostwijk een oplossing m zicht. Al twee jaar lang worden zij naar hun zeggen lastig gevallen door een kraker. De man nam ruim twee jaar geleden zijn intrek in één van de leegstaande panden in de straat. Sindsdien zit de buurt met hem in de maag. Een gesprek met de burgemeester heeft de Vlaardingers nu soelaas geboden. Er wordt gezocht naar andere woonruimte voor de kraker. Het volgende probleem dient zich echter al weer aan: welke Vlaardingers krijgen de man als nieuwe buurman. De bewoners van de Ruijterstraat zitten daar niet mee. Zij zijn blij dat de met uitwerpselen en etensresten gooiende, schreeuwende en dreigende 'potentaat' binnenkort hun buurt verlaat. ïn een brief lopen de bewoners alvast vooruit op de za- ken en bedanken ze de politie, de gemeente en de woning bouwverenigingen vcor hun inzet. De kraker is echter nog niet weg. Of dat snel zal gebeuren is de vraag. De Stichting Woonruimteverdeling heeft van de gemeente de opdracht ge kregen een andere woning voor de man te vinden. Bij deze stichting zijn de drie Vlaardingse woningbouwverenigingen aangesloten. Gedrieen gaan zij nu bekijken voor welk huis van welke vereniging de man in aanmerking komt. T. Willemse, woordvoerder van de Stichting Woningbedrijf Vlaardingen wil wel kwijt dat het niet makkelijk is te zorgen voor een ander huis voor de kraker. ,.Het is natuurlijk oppas sen dat je het probleem niet verplaatst naar een andere wijk," vertelt ze. „Wij hebben vaker te maken met probleemgevallen. In zulke situaties zoeken we andere woonruimte voor iemand. Die krijgt hij of zij dan tijdelijk aangeboden. We leggen de huur der een aantal huisregels voor die moeten worden onderte kend. Op die manier proberen we te voorkomen dat er op nieuw problemen ontstaan. Houdt de huurder zich niet aan de regels, dan ligt hij er zo uit." Willemse kent het probleemgeval in de Ruijterstraat. Zij heeft echter niet het idee dat de kraker te overreden zal zijn de huisregels te ondertekenen. „Een handtekening is echt een voorwaarde vcor een huis. Dat geldt bij elke woningbouwver eniging. Misschien ben ik wat te voorbarig, maar ik denk niet dat de kraker zijn handtekening zet. Wat er dan moet gebeu ren i s met onze zaak, maar van de gemeente." Een woordvoerder van de gemeente gaat er allerminst vanuit dat de kraker 2ijn medewerking weigert. „Het gesprek met hem moet nog plaatsvinden. Wij zijn optimistisch gestemden denken dat de kraker het belang van meewerken best inziet."' Vervolg van de voorpagina Vlaardingen Vlaardingen legt zich niet neer bij het besluit van de ministers De Boer (VROM) en Jorritsma (Verkeer) om de rijksweg A 4 door Midden-Delfland bovengronds aan te leggen. „We moeten alles in werking stellen dat besluit aan te vechten," zegt milieu-wethouder K van der Windt. De wet houder weet zich daarbij gesteund door een grote meerder heid van de Vlaardingse gemeenteraad, waarvan alleen de WD voor 'een zo mogelijk milieuvriendelijke' aanleg is. De overige fracties zijn tegen, evenals een meerderheid in Schiedam en Maassluis. Wethouder Van der Windt zei van morgen in een eerste reactie op de omslag van zijn partijgenoot De Boer: „Nou, dan hebben we wel ruzie. Als de nieuwe rijksweg al zou móeten worden aangelegd, dan wel in een tunnel. Natuurlijk gaan wij daar als gemeente niet over en kunnen we alleen in be roep gaan (bij de Raad van State, red.). Maar dat zullen we dan ook zeker doen." Het'was voor Van der Windt van morgen nog onduidelijk waarom De Boer overstag is gegaan. Bij aanvaarding in de minister raad van het voorstel van Jorrits ma en De Boer komt een eind aan de nu al dertig jaar durende dis cussie over een nieuwe rijksweg tussen Vlaardingen/Schiedam en Delft. Volgens een woordvoerder van Jorritsma zal over het voorne men tot bovengrondse aanleg geen debat meer plaatshebben in het parlement, tenzij daar vanuit de Tweede Kamer zelf nog om wordt gevraagd. De vraag daarbij is in hoeverre de ministers hun plan met de eigen fracties hebben afgekaart. Wet houder Van der Windt behoudt echter de hoop dat 'het voorstel ook ui de Tweede Kamer weer klank zal vinden'. „Natuurlijk heb ik wel oog voor de economi sche belangen, maar dit gebied is in milieu-opzicht al zo zwaar be last" Het precieze wegvoorstel van Jor ritsma wordt begin volgend jaar verwacht Na een inspraakronde nemen de twee ministers in het ngjaar van 1997 hun eindbesluit Ook dat behoeft geen fiat meer van de Kamer. Schiedam Een 61-jarige Schiedamse is gistermiddag om streeks half zes beroofd van haar handtas. Het slachtoffer liep over de Borodinlaan in Schiedam toen een voorbij fietsende man haar tas afpakte. Omstanders zetten direct de achtervolging in en kon den de dief op het Griegplein staande houden. Ze trokken de man de tas uit zijn handen die daarop erg boos werd. De voorbij gangers werden bang van de man en lieten hem vervolgens gaan. De dief vluchtte te voet weg. Het slachtoffer kreeg gistermiddag di rect haar handtas terug. Schiedam Een 37-jarige Schiedammer is gisteravond op heterdaad betrapt tijdens een in braak in een pand aan de Profes sor Kamerlingh Onneslaan in Schiedam. Een 36-jarige Rotter dammer werd iets later aangehou den. Hij liep met een computer uit het pand onder zijn arm. Schiedam De gemeenteraad van Schiedam heeft gisteravond zonder wijziging de begroting aangenomen. Alleen D66 diende een amendement in voor de in stelling van een noodfonds voor de minima. Hiervoor zou 75.000 gulden nodig zijn. Maar voor dit voorstel was geen meerderheid te vinden. De door de raad aangeno men moties hebben geen directe financiële consequenties voor de begroting, die sluit op 392 miljoen gulden. De begrotingsbehandeling stond gisteren in het teken van de mini ma en de stadsprovincie. Voor de uitwerking van beide onderwer pen werden moties aangenomen. In het geval van de minima duurt het nog even voordat concrete maatregelen zijn uitgewerkt. Zie ook pagina 13: Paar ton extra voor minima. Vil WW, ,Y\ Twee weken na de opening van de nieuwe C A in het centrum van Vlaardingen is begonnen met de aanleg van de tweede bloementrap. Het is de bedoeling dat nog voordat de kerstin kopen beginnen 'Charlotte', zoals de naam luidt, af is. De kleurrijke granieten trap, die qua stijl niet zal verschillen van Iris, de trap bij de Hema, wordt ook opgesierd door duizenden bloemen, blaadjes en takjes naar ontwerp van de de Vlaar dingse kunstenares Wilma Kuil. De uitvoering is in handen van Tomaello, Sponsors hebben inmiddels 830.000 gulden opgebracht om de kosten te dekken. Wethouder K. van der Windt verwacht dat als aan het einde van het jaar de rekening wordt opgemaakt, de gemeente zo'n twee ton moet bijpassen om de kosten te dekken. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen—Kranige Kunst is de opvolger van het Vlaardings Kunstpalet dat vorig jaar oktober in de Stadsgehoorzaal werd ge houden. Twee avonden lang, op vrijdag 15 en zaterdag 16 novem ber, tonen Vlaardingse amateurs op allerlei gebied hun kunnen. Er staat toneel, muziek, zang, dans, poezie en beeldende kunst op het programma. Doel is om Vlaardingse amateurs nader met elkaar te laten kennis maken. „Normaal gesproken gaan mensen niet zo snel naar elkaar kijken," is de ervaring van Marianne van Herp van initiatief nemer Samenwerkingsverband kUNSTVLAM (kunst met een kleine k) „Er gebeurt zoveel in Vlaardingen dat mensen niet van elkaar weten. En dat is zonde. Naar aanleiding van het Vlaar dings Kunstpalet zijn nieuwe con tacten tussen verschillende ama teurverenigingen gelegd," weet ze. Een andere achterliggende ge-s dachte is om mensen vanuit hun luie thesterstoel te activeren om iets te gaan doen. „Het zijn alle maal amateurs die iets laten zien, waarmee we het publiek willen zeggen: dat kun jij ook," zegt Van Herp. Het thema Kranige Kunst, dat als een rode draad door het program ma loopt, verwijst naar de onlangs opgeleverde Stadskraan bij het Visserijmuseum. „Iets Vlaardin gers konden we niet bedenken," geeft Van Herp als uitleg. .Maar kranig is natuurlijk ook voor meerdere uitleg vatbaar: het staat ook voor sterk." De technische dienst van toneel groep De Fakkel maakte de Stadskraan in het klein na. Tij dens de twee avonden zal de ïmi- tatiekraan in de Stadsgehoorzaal te zien zijn. De Vlaardingse Joop Vos en Ton Stoik maakten een speciaal kraanlied, dat het Tiener- knor Jong Vlaardingen op wijdag en het Interkerkelijk zangkoor Expression zaterdag ten gehore brengt. De vrijdag- en zaterdagavond bie den een afwisselend en boordevol programma. Presentator Jan van der Kolk praat de optredens aan elkaar. Op de eerste avond staat de toneelcursusgroep De Fakkel op het programma. De acht cursis ten debuteren vrijdag met het ko mische stuk Café Chanté, dat op basis van improvisaties is ont staan. Improvisatietheater is er ook van Jolijt die een staaltje uit Canada overgewaaid 'improthea- ter' laat zien. Muziek komt die avond van Trio PeRiJa. Deze drie muzikanten spelen nummers van onder ande re Elton John, Sting en Lionel Richie, het zogenoemde easy-lis- tenrng. De Iraanse Roja Hekmat- panah geeft een optreden Ara bisch dansen (buikdans) weg. De leden van Schrijversgroep Roton de lezen voor uit eigen werk Dat doen zij ook op zaterdag. Ver der is te zien Anaida Torosjan uit Georgie. Zij schreef een liedje over de liefde en begeleidt dat zelf op de piano. Muziek, aangevuld met proza en poëzie is er ook van Mark Bien (op gitaar) en Ger van Veen. Bart Lodder, een 14-jange Vlaardinger, speelt daaraan voor afgaand een stuk op de harp. Tai-Chi-Chuangroep The Gran nies treden zaterdag voor het eerst m het voetticht met een de monstratie van deze eeuwenoude bewegingsleer uit China. Verder is er een Vlaardingse film te zien van de VirienClub Vrije Academie en speelt toneelgroep De Fakkel de voorstelling Tweesprong. Kaarten voor beide avonden, die om 19.30 uur beginnen, zijn te krijgen bij de VW Vlaardingen. Schiedam De gemeente Schiedam vindt het advies van de commissie-Andriessen over de opzet van een stadsprovincie in de huidige vorm onaanvaard baar. In het advies aan het kabi net wordt voorgesteld een deel van. de gemeentelijke bevoegd heden over te hevelen naar de nieuw te vormen provincie. De Schiedamse gemeenteraad vindt deze voorstdien veel te rigou reus. In een voorlopig standpunt heeft het kabinet het advies inmiddels omarmd. Andriessen ging aan de slag om een doorbraak in de be stuurlijke impasse in de Rijn mond te forceren. Die ontstond nadat de Rotterdamse bevolking zich verleden jaar uitsprak tegen het toen ter tafel liggende voor- steL Dat behelsde onder meer de opdeling van Rotterdam in tien zelfstandige gemeenten. In het voorstel van Andriessen mag Rotterdam In de huidige ge ografische vorm blijven bestaan. De gemeente Rotterdam en ale randgemeenten moeten in het nieuwe concept echter veel macht afstaan aan het nieuwe provinciebestuur in de Rotter damse regio. Schiedam spreekt van een 'verregaande uitholling van taken, bevoegdheden en ver antwoordelijkheden'. „Het is onbegrijpelijk dat zo'n rapport verschijnt, terwijl geen enkele gemeente, behalve Rot terdam, iets is gevraagd," zei burgemeester R. Seheeres gis teravond. ;!Met dit voorstel wor den de gemeentebesturen tot marionetten gemaakt «ite op plaatselijk niveau optreden in een bijna lege poppenkast. We kunnen niet anders dan dit voor stel krachtig afwijzen," Hij ver tolkte daarmee de mening van de hele gemeenteraad, met uit zondering van raadslid Sanders. Onderwijs De gemeente Schiedam is tot dusver de belangrijkste tegen stander van 'Andriessen'. De tweede stad van de Rijnmond volgt met haar standpunt het verzet van de gemeenten West- voome en Maassluis. Het advies van de commissie-Andriessen is volgens de Schiedamse raad in strijd met het eerdere uitgangs punt dat op plaatselijk niveau moet worden geregeld wat lo kaal kan'. In het advies raken de gemeenten in de Rijnmond veel zeggenschap kwijt over zaken als onderwijs, zcf*, cultuur, de brandweer en het grondbedrijf. Daarmee wordt volgens Schiedam geen recht gedaan aan de mogelijkheden van lokale overheden om een positieve bij drage leveren aan de aanpak van grootstedelijke problemen. Als de bestuurslaag met de kortste afstand tot de burger is de gemeente als geen ander in staat hier werk van te maken, meent de gemeenteSehiedam. De Schiedamse raad stelt in dit verband dat het van grootbelang is dat ook in een stadsprovincie 'sterke en voor burger en bedrij ven herkenbare en betekenisvol le gemeenten met een volwaar dig bestuursinstnimentarium' blijven bestaan. De kritiek op het voorstel van Andriessen betekent niet dat Schiedam zich tegen een stads provincie keert De raad meent dat de grootstedelijke problema tiek in Groot-Rotterdam de vorming van een regionaal be stuurslichaam noodzakelijk maakt. Het kabinet en de Twee de Kamer worden uitgenodigd een 'open overleg' te starten met alle betrokken gemeenten. De gesprekken zouden moeten han delen over de meest optimale verdeling van taken, bevoegdhe den, verantwoordelijkheden en financiële middelen tussen dc gemeenten en de provincie. Pas daarna kan het besluitvormings traject wat Schiedam betreft worden vervolgd. Schiedam Na het verdwijnen van het volkstuinderscomplex van het project 'anders tuinieren' kunnen de deelnemers terecht op andere centra ïn de stad. Dat meent wethouder L. A. Hafkamp, verantwoordelijk voor de aan staande sluiting van het project bij de Poldervaart. De gemeente stelt dat er in de stad voldoende alternatieven voorhanden zijn voor de biodynamische tuinders. De tuinen moeten wijken voor de Poldervaart, die haar oorspronke lijke loop terugkrijgt. De 38 betrokken tuinders verzet ten zich tegen het gedwongen ver trek. Zij noemen de per 1 oktober aangekondigde sluiting van hun centrumpje rijkelijk voorbarig. De uitvoering van de 'renaissan ce' van de Poldervaart gaat naar verwachting vele jaren duren. De tuinders vragen zich af waarom een relatief klein knelpunt als het tuinderscomplex reeds in een heel vroeg stadium van de plan ning weg moet. Aanslag Het tuinderscentrum bevindt zich tussen het vogeiasiel en ten nispark Spieringshoek, dichtbij het gemaal. Het stukje land ont stond toen de Poldervaart in het begin van de jaren zeventig ge deeltelijk werd gedempt. Deze aanslag op de ecologische struc tuur wil de gemeente Schiedam nu herstellen. Wethouder Hafkamp erkent ech ter dat er andere redenen zijn om het volkstuinderscomplex te slui ten. Was alles de afgelopen jaren naar wens van de gemeente verlo pen, dan hadden de tuinders wel licht nog een paar jaar mogen blij ven, „Het project is niet geworden wat wij er van hebben verwacht," zegt Hafkamp. „De tuinders heb ben er een flinke rommel van ge maakt Oude stoelen, kratten en afvalhout werden zo over de schutting gegooid. Dat kan niet de bedoeling zyn." Bij het ploegen, zaaien en oogsten maken de tuinders geen gebruik van chemische bestrijdingsmid delen. De tuinen hebben een af meting van acht bij tien meter. Woordvoerder C. van Hengstum erkende in een eerder stadium dat de tuintjes een 'wat slordige' indruk maken. „Het is hier min der mooi dan op het hiernaast ge legen volkstuinencomplex Vijf sluizen. Ook de gemeente zelf treedt daar niet genoeg tegen op. Daarbij wil ik wel zeggen dat ook mensen van buiten onze tuintjes allerlei rommel op ons terrein neergooien." Met de oprichting van een vereni ging en het aanscherpen van de regels zijn de problemen volgens Van Hengstum best te verhelpen. Wat Hafkamp betreft, is het daar voor echter te laat. De tuinders die verder willen met hun hobby, kunnen volgens hem aankloppen bij de andere verenigingen in de stad. De tuinders van 'anders tuinie ren' wijzen echter op de hoge kos ten. De gemeente brengt de hob byisten op dit moment slechts vij fendertig gulden per jaar in re kening. Dat is extreem goedkoop, vinden ook de tuinders. Bij volks tuinverenigingen liggen de kos ten aanmerkelijk hoger. Vlaardingen De gemeente past liet plan Westwijk 2005 aan na klachten van insprekers over be lemmering van hun uitzicht en toetredend zonlicht door geplan de nieuwbouw. Dat blijkt uit in formatie die deze week in een be sloten bijeenkomst aan raadsle den is verstrekt. Uit een samenvatting van de ge meentelijke reactie op de afgelo pen zomer ontvangen opmerkin gen van 322 insprekers blijkt dat de bouw van enkele woningen is geschrapt aan de Mr. Verschuur straat en aan de singel bij de Van der Waalsstraat Verder is het bouwplan voor het Spiritterrein omgegooid, krijgen de winkels aan dc Van Bacrlcstraat een woonbestemming en mogen er al leen daketages op fiats komen als ze omliggende huizen niet in de schaduw zetten. Zie ook pagina II Showroom: Buitendijk 6/ Ingang Oranjestraat-3274 BAHBNENOORD Openingstijden: Maandag van9.00-21.00uur-Dinsdag tfm Vrijdag van 9.00 -17,00 uur WA-.\

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1