11 Opnieuw rebellie tegen Zijdeveld in PvdA Rotterdams Dagblad Duikers zoeken naar bromfietser Hoek van Holland geeft hoop op zelfstandigheid niet op ft! SÜ ststsüsi Prominent lid J. Simons wil voorzitter afdeling Schiedam snel lozen 'Niks is zo slecht als een partij die over straat rolt' WsêM 'Kamerdebat over A 4 komt er gegarandeerd' Scholieren voorgelicht over bodemsanering in hun wijk Jongens dreigen met vuurwapen Volle knip vrouw gerold Kleding gekocht met valse cheque Poes alarmeert slapende man - |gi f >r i Rapport over jeugbeleid te zien op stadhuis üSlllliif8ÉifÉS -# Waterweg Vrijdag 15 november 1996 Door Caret van der Velden Schiedam De prominente PvdA'er J. Simons heeft frontaal de aanval geopend op de positie van afdelingsvoorzitter C. Zij develd. Oud-senator Simons houdt Zijdeveld verantwoorde lijk voor de aanhoudende 'bestuurlijke malaise' in de afdeling Schiedam van de PvdA. Simons mist bij Zijdeveld een visie op de toekomst en beklaagt zich over het feit dat er zelden of nooit ledenvergaderingen zijn. Hij vindt dat.Zijdeveld zo snel mogelijk moet aftreden. Zijdeveld werd in november van het vorig jaar tijdens een span nende ledenvergadering gekozen met slechts één stem verschil. Zij develd, die twintig jaar wethouder is geweest in Schiedam, won de verkiezing van J.W. Meqnink, een tegenkandidaat die werd ge steund door de vleugel in de PvdA waartoe ook Simons behoort. Simons is ernstig teleurgesteld over de prestaties van het be stuur. „Voor het aantreden werd SchiedamTwee onbekende jon gens hebben gisteravond drie Schiedammers (16-17 jaar) be dreigd met een vuurwapen. Om streeks half acht gisteravond wérd het drietal op de Overschie- seweg aangesproken door de twee, die hen naar de weg vroegen. De Schiedammers konden hen niet. verder helpen en adviseer den het duo bij het nabij gelegen NS-station Schiedam/Rotterdam- West hun vraag te stellen. De drie vervolgden hun weg toen één van hen plotseling iets in zijn rug voelde. Hij draaide zich om en keek in de loop van een vuurwa pen, Hij moest zijn geld afgeven. De 17-jarige jongen had slechts 2,50 gulden bij zich en gaf die af. Dc twee anderen, die ook werden bedreigd/hadden geen geld op zak. De twee overvallers renden daar op weg. Van hen ontbreekt tot nu toe elk spoor. Schiedam Een 50-jarige vrouw is gisteren tegen de middag het slachtoffer geworden van een zak kenroller. Zij liep omstreeks kwart voor twaalf in het winkel centrum de Nieuwe Passage toen ze plotseling een ruk aan haar -schoudertas voelde. Op het mo ment dat ze omkeek zag ze een man weg rennen met haar porte monnee waarin twaalfhonderd gulden zat. Schiedam De politie van Schiedam heeft gisteren aan het einde van de middag een man (30) en vrouw (28) uit Rotterdam gear resteerd. De twee wilden in een warenhuis aan de Broersvest in Schiedam kleding ter waarde van driehonderd gulden ruilen. Zij hadden dat gekocht bij een filiaal van hetzelfde bedrijf in Rotier- dam-Usselmonde. De kleding was echter aange schaft met een vervalste cheque. De Rotterdamse filiaalhouder had dat ontdekt. Omdat het wel vaker voorkomt dat de kleding dan bij een ander filiaal wordt geruild, had hij zijn collega's in dc Rijn mond gewaarschuwd. De Schiedamse winkelier reageerde attent en waarschuwde de politie, die het Rotterdamse tweetal ar resteerde. Zij bleken nog meer van diefstal afkomstige cheques en een pasje in hun bezit te heb ben. De Rotterdammers zijn voor nader onderzoek overgedragen aan de politie van IJsselmonde. VJaardingen In een woning aan de Professor Mekelstraat inVlaar- dingen is rond middernacht brand ontstaan. In de wasmachi ne in de badkamer ontstond kort sluiting waarna het ding in de brand vloog. Een poes die in de badkamer lag te slapen wekte meteen zijn 45-jarige baasje. Deze belde de brandweer die het vuur snel onder controle had. beweerd dat 'er naar de dag wordt gesnakt dal hel bestuur weer nor maal functioneert*. Tot op heden hoorden de leden echter niets meer van het bestuur. Zoals het nu gaat vervreemden leden steeds verder van elkaar en onze partij."' schrijft Simons in een in gezonden brief in de Voorwaarts, het afdelingsblad van de PvdA. Voorzitter Zijdeveld is bezig aan zijn tweede termijn als voorzitter. Vanaf sep tember 1994 vervulde hij de func tie de eerste veertien maanden als ad-interim. Het was in de periode dat de afdeling onder curatele stond van het partijbureau in Am sterdam. De ex-wethouder trad aan nadat een intern conflict bin nen de PvdA Schiedam leidde lot het terugtreden van vier gemeen teraadsleden. Destijds poogde landelijk voorzitter F. Rottenberg om het viertal terug in het zadel te helpen. Dal mislukte. Simons: „Het gaal sinds een aan tal jaren niet goed met de Schiedamse PvdA. Het draagvlak neemt af sinds Zijdeveld in func tie is. Tijdens Zijdeveld I werd ge durende veertien maanden niet vergaderd. Sinds de bestuursver kiezing in november 1985 is de PvdA slechts één keer bijeen ge komen. Dat was in maart, tijdens een vergadering die qua opkomst en afhandeling van de agenda- PvdA-afde- lingsvooizit- ter Zijdeveld (links) heeft het wat par tijgenoot Si mons (rechts) ver bruid. De ex- wethouder moet opstap pen, vindt de laatste. Archieffoto's punten een fiasco was." Het ge brek aan vergaderingen heeft in grijpende gevolgen, meent Si mons, die in de jaren zeventig aan de bakermat stond van de wet houderscarrière van zowel Zijde veld als de huidige burgemeester Schee res. Als lid van de Eerste Kamer lobbyde Simons twaalf jaar geleden bovendien stevig in Den Haag om Schee res aan zijn huidige baan te helpen. Financiën ..In maart was er geen goede ver antwoording voor de financiën van de afdeling," schrijft hij. „Het bestuur zou spoedig op de zaak te rugkomen, maar erzu'n inmiddels zeven maanden verstreken. Het bestuur opereert al twee jaar zon der goedgekeurde begroting, het geen voorgeschreven is. Terecht, want het uitgeven van geld zon der begroting kan tot nare proble men leiden," Hel ontbreken van een financiële verantwoording werkt de ge ruchten vorming binnen de afde ling in de hand. Het verhaal wil dat Zijdeveld sinds zijn aftreden als wethouder niet langer bij draagt aan het verkiezingsfonds van de afdeling Schiedam. Die af dracht is verplicht voor mensen die namens de PvdA een betaalde functie vervullen. Zijdeveld ont vangt sinds zijn aftreden als wet houder nog steeds wachtgeld, een inkomen dat Zijdeveld volgens een uitleg in de afdeling dankt aan zijn functioneren als PvdA- wethoudcr. Simons heeft meer noten op zijn zang. Volgens hem is nieuw elan nodig. Het bestuur moet in zijn vi sie de voorbereidingen van de raadsverkiezingen regisseren en stimuleren. Ook mist hij in Schiedam de regie in een debat over strategische keuzes voor de toekomst. „Het gaat daarbij om vragen ais het re gionale bestuur dat Schiedam wenst." Zijdeveld schreef .afgelopen zo mer een artikel in het Rotterdams Dagblad met de strekking dat Schiedam het beste door Rotter dam kan worden geannexeerd. „Aan een voorzitter met een der gelijke mening hebben wij geen enkele behoefte," Simons roept Zijdeveld op zelf op te stappen. Gebeurt dat niet, dan poogt Simons met vijfentwintig leden een vergadering bijeen te roepen om hem af te zetten. Door Corel van der Velden EndhovenHet loopt tegen zes sen als Chris Zijdeveld de ring weg rond Eindhoven opdraait. Kantoorklerken zijn al bijna thuis, maar de voorzitter van de PvdA in Schiedam is op weg naar een afspraak in Utrecht Als milieu-adviseur heeft hij het razend druk. De kritiek van pa terfamilias Jan Simons van de PvdA heeft hem bereikt. „Oh, oh, oh zijn we weer bezig? Moet dit weer gebeuren? Ik dacht dat we de rijen net zo aardig geslo ten hadden." Zijdeveld is ver drietig over de keiharde kritiek op zijn functioneren als voorzit ter, Die is onterecht meent de man, die gedurende twintig jaar voor een belangrijk deel het ge zicht van de PvdA in Schiedam heeft bepaald.. Volgens de wet houder wordt de kritiek van Si mons gevoed door heimwee naar een tijd die voorbij is. „Hij klaagt dat er te weinig ver gaderingen.zijn. Maar daarmee geven we slechts inhoud aan hef door het PvdA-congres uitgezet te beleid. De bijeenkomsten-ou- de-stijl werden gedomineerd door vergadertijgers, die ervoor zorgden dat nieuwkomers niet wisten hoe snel ze weg moesten wezen. Lange discussies over procedures wekken niet bepaald interesse voor politiek." Het bestuur poogt leden op een nieuwe wijze bij de afdeling te betrekken. Met het houden van inhoudelijke discussies die tot de verbeelding spreken. Afgelo pen zomer werd als voorbeeld gebrainstormd over het minima beleid in Schiedam. Het leidde tot een notitie in de fractie. Het onderwerp kwam terug op de politieke agenda. En deze maand praten geïnteresseerde leden over de thema's oud en jong in Schiedam. Er is genoeg te beleven bij de PvdA in Schiedam, meent Zijdeveld, die zegt dat het bestuur een interes sante verkiezingscampagne voorbereidt. Maar wie waakt er nu over de be groting? Jan Simons wil cijfers zien. Zijdeveld: „Het is Jan kennelijk ontgaan dat er een reglements wijziging is geweest. Amster dam waakt over de bank en giro van alle afdelingen in Neder land. Zij accorderen het gevoer de beleid. De penningmeester doet het keurig netjes. We heb ben er nooit opmerkingen over gehad." Simons beweert dat je niet lan ger bijdraagt aan het verkie- ..Met dat verhaal ben ik binnen de afdeling al een keer of zes ge confronteerd. Het is een ongedo- - felijk shitverhaal. Ik vind het be- neden het niveau van Simons dat hij daaraan meedoet" Zijdeveld legt uit hoe de zaak er volgens hem voorstaat. „Ik droeg drieduizend .gulden af pet vier jaar, Daar moeten we niet lullig over doen, want wethou ders ontvangen een net inko- men. Ik betaalde dit bedrag al tijd aan het einde van de rit Iri 1994 kwam de crisis in de partij ertussen. Het bestuur verdween; en de afdeling kon niet meer over haar geld beschikken. Uit eigen zak heb ik toen een half jaar alle uitgaven betaald. Het is een kwestie van alle bonnetjes verzamelen. Dit bedrag moet ik verrekenen met mijn verschud- digde bijdrage. Ik herinner het bestuur er regelmatig aan dat we dit nog moeten afhandelen. Het probleem is dat ik het ra zend druk heb. Ik heb simpel- weg nog geen tijd gehad de zaak uit te zoeken." Duikers speuren in het donk-er naar een brommerrijdercfie met zijn voertuig op de bo dem zou moeten liggen, rotonoéi Dyhsira fSBr; Vlaardingen Een remspoor in het gras, een losgereden paaltje en een helm in het water. Voor de Vlaardingsc politie gistermiddag voldoende aanwijzingen het erg ste te vermoeden. Snel werd een duikteam van dc brandweer naar de sloot langs de Broekpolderweg gestuurd. De vier duikers spron gen direct in het water en begon nen met dreggen. Haast was gebo den. Eerst vonden de kikvors mannen een leesboekje. Het boekje dreef op het water en ver sterkte het idee dat een brommer rijder met voertuig en al de plomp in Was gereden en nu ergens op de bodem lag. Na een half uur zoeken bleek dat echter niet het geval. De brand weerlui konden niets vinden. Stinkend naar de modder stapten zij vervolgens weer in de auto. Wat er zich nou precies heeft afge speeld op de Broekpolderweg blijft een vraagteken. Voor de hulpdiensten was het in ieder ge val een spannend half uurtje. iEen debat in de Tweede Kamer over de A 4 door Midden-Delfland komt er gega randeerd. Dat heeft PvdA-Ka- merlid P. van Heemst verklaard in een gesprek met deze krant. De Kamer-fractie van D66 heeft aan partijgenotes in Vlaardingen laten weten 'gegarandeerd tegen een bovengrondse aanleg' te stemmen, waaruit valt af te lei den dat ook deze partij minister Jorritsma aan de tand wil voelen. Gisteren onthulde deze krant dat de ministers De Boer (PvdA, Mi lieu) en Jorritsma de A 4 tussen Schie&am/Vlaardingen en Delft bovengronds willen aanleggen. Bij aanvaarding.in de minister raad vari dit voorstel is een debat in de TweedeKamer niet meer nodig om die in 1989 al (weer) voor aanleg heeft gestemd. Daar voor was een meerderheid van WD en CDA voldoende. Een woordvoerder van Jorritsma verklaarde dat een debat 'niet meer plaatsvindt, tenrtj daar vanuit de Tweede Kamer zelf nog om wordt gevraagd'. Dat verzoek komt er dus. „Wij zullen zeker in de Kamer een debat willen heb ben over de A4 door Midden-, Delfland. Dat kan ik je toezeg gen," aldus Van Heemst, Rijen sluiten De gemeentebesturen van Vlaar dingen en Schiedam zien zich vooralsnog ook niet voor een vol dongen feit staan nu milieu-mi nister De Boer in hun ogen de handdoek in de ring heeft gewor pen. Schiedam, dat onlangs in de regioraad voor opschudding zorgde door de brief aan Jorrits ma te ondertekenen waarin werd gepleit voor aanleg van de A 4 on der de grond en daarmee volgens de tegenstanders van de rijks weg 'verraad' pleegde, wil de rij en met Vlaardingen en Maassluis weer sluiten: *We zijn en blijven tegen'. Zie ook pagina 13: 'Rijksweg A 4 kind van de rekening' Hoek van Holland De Hoekse deelgemeenteraad geeft de hoop. op zelfstandigheid nog niet op. Tijdens dé begrotingsvergade ring werd gisteravond een motie van het CDA aangenomen waarin wordt gesteld dat de zelfstandig heid van Hoek van Holland weer onder de aandacht moet worden gebracht van de Rotterdamse ge meenteraad, Provinciale Staten, de Tweede Kamer en het kabinet. De oppositiepartij kreeg even eens een motie doorgedrukt waar in de problematiek van het ambu lancevervoer rechtstreeks ter kennis van de minister van Volks gezondheid wordt gebracht. Ook een motie van D66 om met voor stellen te komen de werkdruk van de ambtenaren op te heffen na de arbeidstijdverkorting, kwam on geschonden door de raad. Op aandrang van Hoeks Welzijn zal de mogelijkheid en de wense lijkheid worden onderzocht om een eigen informatie-bulletin uit te geven. 'Meer blauw op straat' betekent dat er aandrang zal wor den uitgeoefend op de politie voor een intensievere surveillance. De raad aanvaardde verder mo ties van de PvdA voor hulp aan ouderen bij administratieve za ken via huisbezoek en het starten van een onderzoek van professio nalisering van de zorg voor oude ren en jongeren. De begroting en de bijbehorende zaken kwamen echter niet met unanieme steun door de raad. De beleidsbegroting 1997, de vast stelling van de risicoparagraaf, de geclusterde subsidie-aanvragen en de tarieven voor sport en recre atie ondervonden weerstand van het CDA, dat op onderdelen wijzi gingen wenste maar die niet kreeg. D6G, de andere oppositie partij, kreeg wel voldoende garan ties. Dat betekende een stemver houding van acht tegen vier. Al leen de tarieven voor de ouderbij dragen van de peuterspeelzaal werden unaniem aanvaard. De discussies, die gistermiddag begonnen met de algemene be schouwingen en 's avonds werden voortgezet, hadden plaats in een tamelijk ontspannen sfeer. Wel werden er door verschillende frac tievoorzitters stevige verwijten uitgesproken, maar deelraads voorzitter L. Vreugdenhil kreeg het niet echt moeilijk. Opvallend bij de begrotingsbe handeling was dat er vanuit de be volking geen enkele interesse be stond. De ene bezoeker die toch nog even binnen kwam, had al na vijf minuten zijn jas weer aange trokken. Maassluis De kinderen uit de Maassiuise wijk Steendijkpolder- Zuid worden voorgelicht over de omvangrijke bodemsanerings operatie die op dit moment plaats heeft in hun wijk. Op de basis scholen Westhoek, Ichtus en Kar dinaal Alfrink geven medewer kers van de DCMR Milieudienst Rijnmond, de GGD en de ge meente Maassluis, allerlei infor matie over het schoonmaken van de grond bij hun huizen. Volgens wethouder J. Storm (milieuis het belangrijk een deel van de nieuwsgierigheid bij kinderen weg te nemen zodat ze niet zelf op onderzoek uit hoeven. Voor de ruim duizend kinderen zijn twee voorlichtingsprogram ma's gemaakt. Eén voor de groe pen één tot en met drie en een an der voor de groepen vier tot en met de hoogste klas van de scho len. Met het eerste programma is op 28 oktober al begonnen. De kinderen wordt aan de hand van een poppenkastvoorstelling, een kieurwedstrijd en een mondelin ge presentatie duidelijk gemaakt wat er precies in hun wijk ge beurt. Voor de oudere scholieren worden in een werkkeet op het te saneren terrein allerlei dingen uitgelegd. Onderdeel van de voorlichting is een rondleiding op het werkter rein. Ook deze kinderen kunnen meedoen aan een kieurwedstrijd. De presentatie die aan alle kinde ren wordt gegeven gaat over de verontreiniging, de sanering, het weghalen en weer terugplaatsen van groen in de wijk, de gevaren van het spelen achter de hekken en de beschermingsmaatregelen die werknemers op het terrein moeten nemen. De scholieren mo gen zelf ruiken aan een pot met verontreinigde grond en per groep wordt één leerling aange kleed als werknemer in bescher mende kleding, compleet met helm en masker. Onderzoek De bodemsanering in de wijk Steendijkpolder-Zuid is na vele jaren van onderzoek en voorberei ding in september dit jaar begon nen. De werkzaamheden gaan on geveer tweeëneenhalf jaar duren. De sanering wordt uitgevoerd in opdracht van de provincie Zuid- Holland en de gemeente Maas sluis. De totale kosten bedragen 55 mil joen gulden. MaassluisHet rapport lokaal preventief jeugbeleid ligt de komende dagen ter inzage op het stadhuis in Maassluis. Het rapport bestaat uit strategieën en maatregelen die ertoe moe ten leiden dat criminaliteit, yandalismè en overlast door jongeren wordt verminderd. Hetpapierwerkisviaeenzoge- noemde interactieve werkwij ze tót stand gekomen. Aan de voorbereidingen en productie hebben alle betrokken functio- narissen en instellingen mee gewerkt. Bovendien zjjn er twee hoorzittingen geweest voor ouders en jongeren. Deze vonden plaats op 5 september en 16 oktober. Het rapport wordt besproken in de openba re vergadering van de raads commissie voor algemene en bestuurszaken op .24 novem ber. Bovendien wordt het rap port geplaatst op de agenda voor de vergadering van de ge meenteraad op 10 december. Iedere belanghebbende kan toten met 23 november schrif telijk of mondeling reageren op het rapport

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1