'Barcelona betaalde Tenerife smeergeld' Yurtcan Kayis, last minutereserve bij Sparta A C Alberda stopt ermee; een juiste beslissing? 11 'cll Hei a m mm mmmt wmmmmmm Feyenoord en de Europa Cup te boek Het laatste woord liïè m- a De tweemiljoenste bij betaald voetbal In Buffalo kunnen ze ér ook wat van Linksaf Pagina 20; Rotterdams Dagblad Maandag 18 november 1S96 Het Nederlands volleybalteam schreef dit jaar geschiedenis met een mondiale dubbelslag: winnaar van de World League, goad in Atlanta. Aan het front van de troepen stond Joop Alberda, de kleine generaal uit Groningen. Na vier jaar aan het front acht Alberda de tijd geko men voor een opvolger met frisse ideeën. Alberda nam de afgelopen dagen afscheid van zijn gouden groep, met een dubbele nederlaag te gen Italië. Niet erg. Het hoogste Olympische eremetaal nemen ze nooit meer af. Hoe denken degenen over Alberda, die met hem hebben gewerkt? BEMEHMIN- GER, zijn leer- Ajkjneester: „Begin jaren tachtig heb ik Joop als mijn assistent bij Jong Oranje voor gedragen. Daar is toen nog een hele discussie uit voortgevloeid. Joop Alberda? Die kennen we helemaal niet. Wat heeft die man voor er varing? Maar hij was een ideale tweede trai ner. We moesten eens een kwalificatie-wed strijd spelen voor het EK in Griekenland te gen IsraëL Een tegen stander waarvan we niets wisten, maar waarover ik me ook niet al te veel zorgen maakte. Joop wil alles weten. Hij heeft een stofjas aan gedaan, een pet op zijn kop gezet en een bezem gepakt en is tijdens de training de zaal gaan aanve gen, Zyn analyse klopte nog ook. 'Ghostscouling' heb ik dat ge noemd." TOON GERBRANDS, trai ner-coach van PZ/Dynamo: „Joop kwam in de chaos na de Spelen van Barcelona. Geen geld, geen sponsors, geen pro gramma, onwillige spelers. In twee jaar tijd heeft hij de boel op de rails gezet en daarna het team uitgebouwd. Selinger bracht het model in Nederland, Brokking was tussenpaus en een zwakke kopie van Selinger, Alberda. heeft het volleybal definitief naar de top gebracht Te veel trainers gaan te lang door. In 1997 kan Ne derland nog Europees kampioen worden, daarna haken oudere spelers af en komt er een dip op het WK in 1998 in Japan. Die dip wilde Joop niet op zijn conto heb ben, een kiene beslissing. Over zijn toekomst hoeft hij zich geen zorgen te maken. Het wordt iets bij NOC*NSF." O LOF VAN DER MEULEN, international: „Joop heeft ervoor gezorgd dat twaalf spelers een groep werden. Dat is heel belangrijk geweest De laat ste jaren waren er toch wat strub belingen. Joop heeft er aan bijge dragen dat dat in het Olympische jaar niet meer het geval was. On der Joop waren we meer een een heid, meer een groep dan onder Selinger. Dat is het verschil ge weest tussen zilver en goud. Joop deed het voorwerk. Wij beke ken nooit video's van hele wed strijden. In een kwartiertje keken we naar bepaalde patronen bij de tegenstander, nooit langerDoor de analyses van Joop en Toon hebben we de Russen verplette rend verslagen. Die duidelijke analyse was heel belangrijk. Ook tegen Italië. Door elke keer naar die beelden te kijken, haalden we er hele kleine dingetjes uit die het mogelijk maakten om te winnen." Toon van der bürgt, as- sistent-bondscoach: „Het beeld van Joop dat hij altijd achter de computer zat, klopt niet helemaal. Joop heeft in Atlanta niet nachten lang video's zitten analyseren. Hij is daar misschien anderhalf uur per dag mee bezig geweest Het meeste analysewerk hebben Erik Noordijk en ik ge daan. Atlanta was relaxed. Ieder een kwam aan zijn slaap toe. We waren er gewoon klaar voor. Een keer was er sprake van echte spanning, ook bij Joop, toen we de finale bereikt hadden. Misschien dat hij toen een uur minder gesla pen heeft. Ik begrijp waarom Joop ermee stopt Als bondscoach maak je een bepaalde ontwikkeling mee. Je kunt niet weer opnieuw begin nen- Hij moet in de managemen- trichting verder. Het zou heel jammer zijn als hij die kwaliteiten niet in dienst van Top Volleybal Nederland zou stellen. Joop past niet meer in een bepaalde baan. Je moet een functie zoeken die bh hem past" «AULVAN SUEDRECHT, •■^collega-trainer en zakelijk X adviseur van een aantal in ternationals: „Een persoonsver heerlijking van de gouden coach is absoluut niet opzijn plaats. Toen Joop kwam, stonden er goed opgeleide spelers, die hun ver volgopleiding bij buitenlandse clubs kregen. Joop heeft geen spelers opgeleid, er niets bijge haald of gescout Bas van de Goor, een sleutelspeler, heeft hij uit het clubvolleybal op een presenteer blaadje aangereikt gekregen. Het is een simpel verhaal. Ze sloegen elkaar niet op de bek, ze hebben gespeeld en gewonnen en er was een coach bij. Dat is het verhaal. En die cult rond Alberda? Ik lees die verhalen alleen nog maar om mijn walging op peil te houden." ttAN POSTHUMA, intematio- nal: „Vroeger vond Joop vaak t# te theoretisch, veel cijfers, statistieken, analyses. Het knap pe is dat hij het praktisch heeft weten te vertalen. Hij heeft bo vendien leren inzien dat topsport meer is dan kil beredeneren. Top sport is vooral ook gevoel en bele ving. Joop is een fanaat. Als eerste uit bed, als laatste er in. Hele na chten voor de video, vier tot vijf uur analyserend om kleine details boven tafel te krijgen, Tijdens een wedstrijd ging Joop er almaar grauwer en grijzer uitzien, tijdens een toernooi zag je hem met de dag verder aftakelen. Aan het eind van een toernooi was hij ge sloopt, leeg. Een fanaat, een per fectionist" •Moet kunnen ,JkziteroptevxichtentotdeHarm. Wiersmagaan benaderen,imntdat zal de volgende wel zijn.". Spakenbarg-trainerSimonKistemakeroverdebenoemingvanoud- hockeycoacb Hans Jorritsma als technisch coördinator van de KNVB, in de NEC. JHet leek wel alsof-ie overleden was,zo'n eerbetoon kreeg-ie. Ik kan me tenmmsteniet herinnerendat het vertrekvcmLeo Beenliakker destijds zo'n aandacht trok. Zal mei temakenhebbenmet de toegenomen concur- rentieindernediuzoervULZevnllen elkaarkennelijkaUmaaldelaefaf steken en kunnen daarom niet ivachten tot zijn daodtrerkeüjfce af scheid." Edwin van der Sar over het aangekondigde vertrek van Louis van Gaal in YL Jiet probleem is dat de trainer mij telkens op twee zet, terwijl ifc het liefst op drie speel Nogmaals: het enige probleem hier is niet de taal, maardeposiileuxiarop ik speel IkUijf misschienwelgewoon totmijn contnttta/looptin 1999, maaxals ifcnietop driespeehtoeet tkhetzotiet nog nièt Vooriopig heb ik geduld. Ah dot opmakt? Van kap ik ermee." DeBraziliaanse AjadedMarcio Santos in Nieuwe Re vu. ^k vind dè Olympische Spelen al jaren in een woord afschuwelijk, ik gruwel ervan. Ik hoor dat in Sydney ballroomdansen wellicht aan het progmmmavordt toegevoegd. Dan beu je toch hartstikke geschift." Hans EijsvogeJ, scheidend paardensportcommentator van de NOS, in het AD. Ronald Koeman heefteen hoop mooie dingen beleefd in zijn Spaanse periode. Toen hij gister avond met de 18-koppige selectie van Feyenoord arriveerde op Te nerife - waar het water overigens met bakken uit de hemel kwam - moest hij meteen terugdenken aan twee van de meest besproken wedstrijden in de geschiedenis van het Spaanse voetbal. Koeman: „Twee keer heeft Te nerife ervoor gezorgd dat Barcelo na kampioen kon worden. Begin jaren negentig klopte Tenerife tweemaal op de laatste speeldag Real Madrid. Wij haalden toen in Nou Camp de landstitel binnen. De eerste keer was ik er niet bij, omdat ik met het Nederlands elf tal in voorbereiding was op het EK in Zweden. Toen ik na de zo mer terugkwam bij Barcelona, dacht ik dat ik zoiets nooit meer zou meemaken. Het was een krankzinnig slot van de competi tie geweest. Maar prompt ge beurde het dat jaar weer en toen was ik er wel bij. De mensen heb ben het er in Spanje nu nog over. Zoiets zal volgens mij nu echt nooit meer gebeuren." Dat de spelers van Tenerife Real Madrid zo graag wilden ver slaan, was volgens Koeman niet zo gek. „Daar werd gewoon voor betaald! Bij Barcelona zijn ze slim genoeg. Volgens de reglementen mag je iemand een aanmoedi gingspremie geven. Onder die noemer vielen de betalingen ook. Tenerife krijgt nu nog steeds een uitnodiging voor het toernooi van Barcelona en je ziet dat spelers die bij Barcelona de top niet ha len, naar Tenerife mogen. Zoals Kodro, die morgenavond tegen ons speelt." Feyenoord keerde gisteren na vij ftien jaar terug opTenerife. Tij dens de winterstop sloeg de ploeg destijds op de Canarische eilan den, onder leiding van trainer Vaclav Jezek, een trainingskamp op ter voorbereiding op de tweede helft van de competitie. Van het huidige Feyenoord-gezelsehap maakte niemand die trip mee, be halve verzorger Gerard Meyer. Meijer herinnert zich: „Karei Bouwens werd toen na een paar dagen naar huis gestuurd. Omdat hij zich grieperig voelde, wilde hij niet meetrainen. Maar toen we met de bus wegreden, zat hij op zijn balkon languit in de zon." Arie Haan weigerde dinsdag j.l. na 'NAC' naast Wim Rijsbergen plaats te nemen op de persconfe rentie. Haan dook pas op toen de trainer van NAC de kuierlatten had genomen. Haan had Pim Doesburg op de uitkijk gezet; die zou hem inseinen als Rijsbergen was opgestapt. Sparta-trainer Henk ten Cate: „Als ik Rijsbergen was geweest was ik net zo lang blijven zitten tot Haan was binnengekomen." Piet Bouts (m) overhandigt Frans Bouwmeester, zaterdag naast de Kuip, een exemplaar van Feyenoords Europese successen. Kees van Wonderen heeft al een boek, Pablo Sanchez kan In le der gevat plaatjes kijken. Foto Michel Btefhufeen/Cof Vos Zo bereikte Tenerife de derde ronde Zo bereikte Feyenoord de derde ronde 2e ronde: uazio Roma - Tenerife Tenerife -lazloRoma CSfo Mds&öü - Feyenoórt 'O-l 2e mek: Espanyol - Feyenoord 0-3 Feyenoord-Espanyol 0-1 Térierife.speelde voor dit seizoen pas. één kéer eerder Europees. Dat was in -1933. Toen werd dé e!ub uitgeschakeld in dé derde ronde door Juventas naam: Club Deporthro Tenerife stadion: Helodoto Rodriguez Lopez capaciteit: 2L732 trainen JuppHeynckes 1953; promotie naar 2e divisie 1988: promotie naar le divisie Reserves: Kodro Vjvar Dorado, Pimlla Juanele, Rojas Nationaliteit* in het elftal Tenerife (In totaal 9}: Spanje, Argentinië, Chili, Joegoslavië, Tsjechië, Zweden, Australië, Bosnië, Zwitserland En wéér is er een nieuw Feye- noord-boek. Sportboeken zyn 'in', dezer dagen, dus waarom voor de feestdagen en een moge lijke Europese overwintering van de Rotterdammers geen kijk- en leesboek over 35 jaar Europese successen van de roodwitten? Teyeüoord tegen de rest van de wereld' heet het, en het begint in 1961, het jaar waarin Feyenoord zijn eerste Europa Cup-avon tuur aanvatte tegen het Zweed se IFK Göteborg. Uit 0-3, thuis 8- 2, scores die nu piet meer voor komen. Het nieuwe Feyenoord-boek is van tekst voorzien door Ruud van Vrijaldenhoven, de foto's zijn van Piet Bouts. Allemaal zwart-wit, want Bouts zweert bij de aloude fotografie, zoals sinds jaar en dag te zien in Hand in Hand, de Feyenoorder en het Feyenoord Magazine. Bouts (74) is een pure hobby-ist. Hij werkte bij Wilton-Fijenoord in Schiedam toen hij voor zijn plezier zijn eerste wedstrijd ging fotograferen. „Op 12 mei 1957, Feyenoord-Rapid JC. Twee- drie," weet hij zich nog haar scherp te herinneren. Daarna is hij bij bijna elke thuiswedstrijd van Feyenoord aanwezig ge weest En Europees reisde hij zijn club achterna naar verre oorden. De meeste foto's in Tegen de rest' zijn dan ook van Bouts. Voor sommige in het boek moest hij een beroep doen op zijn pro fessionele collega's. Zoals die van de Europa Cupfinale tegen Celtic in Milaan, Zaterdag mochten Bouts en Van Vrijaldenhoven de eerste twee exemplaren van het boek aan bieden aan Frans Bouwmeester en aan Kees van Wonderen. Bouwmeester maakte op 6 sep tember 1961 in Gothenburg het eerste Europese doelpunt voor Feyenoord, Kees van Wonderen hielp Feyenoord dit seize en al aan twee belangrijke EC-g^als. Afgelopen weekeinde is de twee miljoenste bezoeker de kas sa van een club uit het betaald voetbal gepasseerd. De 268 wed strijden werden tot nu toe door 2.053.000 mensen in de stadions bekeken. Vorig jaar waren dat er 1.868.000. De eredivisie trekt vergeleken met vorig seizoen meer publiek: I.714.000 tegen 1.518.000, of: 196.000 meer na 143 duels. Gemid deld trokken de achttien eredivi sieclubs bijna 12.000 toeschou wers per wedstrijd (11.986). De eerste divisie haalde de totale winst naar beneden. Er kwamen II.000 kijkers minder bij de eerste 125 duels, Vorig jaar stond de tel ler op 350.000, nu op 339.000. Toen verdediger Jerry Smith gistermiddag tijdens de warming- up van Sparta's thuiswedstrijd te gen FC Groningen aangaf te veel last te ondervinden van zijn achil lespees en A-junior Nixon Dias (17) het sein kreeg zich klaar te maken voor zijn debuut in de ere divisie, moest in allerijl aanvul ling voor de reservebank worden gezocht. Om tien voor half drie werd Yurtcan Kayis opgetrom meld en in het shirt met rugnum mer 13 gehesen. „Omdat hij het dichtste bij woonde," legde Henk ten Cate uit „Een ander had het niet meer gehaald." Sparta speelt komend weekein de de thuiswedstrijd tegen Willem II op zaterdagavond in plaats van op de gebruikelijke zondagmid dag. Dit in verband met de klas sieker Feyenoord-Ajax, die voor zondag (18.00 uur) op het pro- Dat Harvey Esajas in het veld geen lieverdje is, is bekend. Of en, zo ja, wélke rol hij in de zogeheten 'Helderse affaire' heeft gespeeld, is nooit boven water gekomen. Met name Frits Barend (van Van Dorp) toonde zich toen een harts tochtelijk pleitbezorger voor de Feyenoorder. Dat diens dochter destijds verkering had met de voetballer zal daar met vreemd aan zijn geweest. Gistermiddag zat Barend in Rotterdam op de tribune bij Spar- ta-FC Groningen, waar Harvey Esajas zijn best deed opnieuw de aandacht op zich te vestigen. Bin nen tien minuten had de links back al drie (bestrafte) overtredin gen achter zijn naam. Zeker de derde had scheidsrechter René Temmink moeten verleiden naar zijn borstzakje te grijpen. Hij deed het niet. Sterker nog, toen Esajas na een half uur tegenstan der Dennis Krijgsman een lucht reis liet maken, gaf de leidsman de Groningen-verdediger zelfs een vrije trap méé. Tot woede van trainer Henk ten Cate en het Sparta-publiek op de tribunes. Pas diep in de tweede helft achtte Temmink eindelijk het moment gekomen om Esajas met een gele kaart tot de orde te roepen. Op nieuw ging daar een beestachtige overtreding op Dennis Krijgsman aan vooraf. Grensrechter Wassink kon gis teren ïn de eerste helft van Spar- ta-FC Groningen geen goed doen in de ogen van de supporters van de thuisclub. Op vlagsignalen van zijn assistent floot arbiter Tem mink aanvallers van Sparta een paar keer terug voor buitenspel. Dat Wassink na de rust niet terug keerde langs de lijn en vervangen was door vierde official Weste- rink, had daar evenwel niets mee te maken. De 'grens' had last ge kregen van een spierblessure in zijn kuit Feyenoord, Ajax èn PSV verlo ren, Alle di ie traditionele top clubs van Nederland in hetzelfde weekeinde met lege handen. Dat komt zo weinig voor dat zelfs de meest gerenommeerde statistici de vorige keer dat dat gebeurde niet konden vinden. De ciiferfreaks rekenden wel Foto Reuters. Hoezo lekkend dak in de Am sterdam Arena, hoezo zwiepen de tuien ran de Erasmusbrug? In de Verenigde Staten kunnen ze er bok' wat van. Plaats van handeling: de gloednieuwe Ma rine Midland Arena in Buffalo, New York, thuishaven, van The Buffalo Sabres. Luttele seconden nadat de war- ming-up van de tegenstanders in de NHL-wedstrijd van zater dag; de Boston Bruins, van het ijs waren gestapt, donderde de grote jumbo-tron - zeg- maan scorebord -r van dertien-meter hoogte naar beneden Het score bord kostte vier miljoen dollar {zeven miljoen gulden). Ze hebben maar niet gèbrobeerd het bord met touwtjes weer bij elkaar te binden. voor dat het meer dan 25 jaar gele den is dat zo weinig doelpunten vielen in de hoogste klasse. Vijf tien slechts, hoewel onder de uit slagen geen enkele 0-0 was te vin den. Daarmee benaderde de ere divisie het laagterecord van 25 en 26 jaar geleden. Op 5 april 1970 en 22 augustus 1971 kwamen de nrofs van de achttien clubs in ne gen wedstrijden niet verder dan twaalf doelpunten. De kassa's van de Kuip blijven woensdagavond dicht, maar sup porters van Excelsior kunnen na tuurlijk vandaag en morgen nog kaarten voor Excelsior-ADO Den Haag kopen op Woudestein. Het duel. dat anderhalve week terne werd verboden door burgemees ter Peper uit angst voor suppor- tersrellen, begint woensdag om 20.00 uur in het Feyenoord Sta dion. De prijzen in de Kuip liggen overigens een tientje hoger dan op Woudestein. De 250 Haagse supporters, die al een kaartje heb ben, hoeven dat extra tientje niet te betalen: ADO Den Haag neemt het verschil voor zijn rekening. „We hopen dat dit gebaar wordt gewaardeerd met goed gedrag," aldus voorzitter John van Ringe- lenstein. Excelsior-ADO Den Haag komt, in tegenstelling tot andere ge ruchten, niet live op de televisie. De reden is nu eens niet dat de ca mera's van Sporl7 in de Kuip wor den geweerd, maar dat het Feye noord Stadion niet is uitverkocht. De sponsoring rukt ook op in Oost-Europa. Legia Warschau, hoe lang was dat niet de dub van het leger? Maar dat was vóór de omwenteling. Legia Warschau heet in de toekomst Legia Dae woo. De gerenommeerde vereni ging - halve finale-tegenstander van Feyenoord in EC 1-toemooi begin 1970 - heeft een sponsor contract afgesloten met de auto gigant uit Korea. De afdeling voetbal is bovendien uit de sportvereniging gehaald en zal worden omgevormd tot een naamloze vennootschap. Daewoo heeft aangekondigd ongeveer 3,5 miljard gulden te investeren in de econnmip van Polen. En eigenwijs dat-ie is! Net Louis van Gaal, die ook altijd alles beter weet. 'De wijsneus', zo typeerde Johan Derksen hem enige tijd geleden in zijn column in VI. Treffender kon niet. Henk ten Cate was amper een maand in dienst bij Sparta of hij wist de weg naar Spangen al beter dan ik, terwijl ik er ben geboren en getogen. „Nee, we gaan niet hier linksaf," stuurde hij rechtdoor, „ik neem de volgende." „Maar Henk," probeerde ik, „dan kom je nog twee verkeerslichten tegen en als je hier afslaat niet eentje." „Dit is sneller," wist hij zeker. Soms is zoiets aandoenlijk Enige tijd geleden zag ik in ge dachten zijn neus krullen, toen Jack van Gelder in NOS-sport op perde dat Henk ten Cate best we! eens de opvolger van Louis van Gaal bij Ajax zou kunnen worden. Hij ontkende die vermeende trots. Het was niet zo'n vreemde veron derstelling van Van Gelder, omdat Van Gaal destijds Ten Cate bij Sparta heeft aanbevolen toen hij zonder club en Sparta zonder trainer zat. De ex-trainer van Go Ahead Eagles had zijn stageperio de bij Ajax doorgebracht en een goede indruk cp Van Gaal ge maakt. Een trainer met visie, zo ongeveer moet het getuigschrift, van Spar ta's voormalige middenvelder hebben geluid. En wat Van Gaal zegt, is nog altijd heilig bij Sparta. Het had dus gekund dat Van Gaal ook bij Ajax de naam van Henk ten Cate zou hebben laten vallen. En hoewel Johan Cruyff de on voorwaardelijke nummer een is, heeft deze al laten weten zich voorlopig nog even niet met voet bal te willen inlaten. Dat betekent dat de landskampi oen op zoek moet naar een andere kandidaat. De naam van Wim Jan sen wordt weieens genoemd en die van Co Adriaanse. Maar ook Henk ten Cate zou kandidaat zijn. Natuurlijk vindt hij het leuk dat zijn naam in verband wordt ge bracht met Ajax. Maar de kans dat hij bij Sparta zijn contract met twee jaar verlengt is aanzienlijk groter dan dat hij naar de Arena overstapt. Sterker, die kans lijkt nog slechts denkbeeldig, omdat Van Gaal de naam van Ten Cate helemaal niet heeft genoemd bij Ajax. Dat was slechts een conclusie van sommi gen vanwege de eerdere aanbeve ling bij Sparta. Dat Henk ten Cate een aanbie ding van nog eens twee seizoenen van Sparta op zak heeft, is trou wens geen uitzondering zoals ze op het Kasteel weieens willen doen geloven. Er zijn in het verle den voldoende voorbeelden óp te noemen van trainers, die ook lan ger in dienst zijn geweest. Wie? Denis Neville, Leo Steeg- man, Wiel Coerver, terwijl Rob Ja cobs na twee seizoenen ook nog een jaar kon bijtekenen, maar de voorkeur gaf aan een tussentijds vertrek naar Griekenland. Trainers die slechts een of twee jaar op het Kasteel werkzaam wa ren, moesten gewoon opstappen omdat ze niet meer voldeden in de ogen van de Kasteel-heren. Daarop is Henk ten Cate een uit zondering. Bij zijn aanstelling an derhalf jaar geleden zei hij al even brutaal als gekscherend dat hij die traditie zou gaan doorbreken. En mocht hij alsnog nog door Ajax worden gevraagd, dan moet dat toch kunnen? Hij zal zijn zaakwaarnemer Bob Maaskant toch wel - buiten zijn financiële eisen - ook hebben ingeseind dat hij in het contract een clausule moet laten opnemen, waarin zo iets staat dat. als er sprake is van positieverbetering, hij onmiddel lijk weg mag? Ja, zo slim is Henk ten Cate wel. „We gaan hier linksaf, Henk." „Nee, we gaan rechtdoor." En eigenwijs!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 5