13 Plan voor nieuwbouw langs historische Schie Brand in school aangestoken Groenoord wacht in spanning op toekomstvisie Rotterdams Dagblad De Vernieuwde Stad koopt autobedrijf David Hart en oude moskee op ii ai ai m Si mm. ss mm mw Schiedam haalt de 75.000 nog niet GGD Fitzorg start begin volgend jaar Eén-loket-experiment landelijk overgenomen Chaos na explosie gasfles Klaar voor sneeuw en ijs Kooldioxide in woning Dronken man rijdt door SS83 gig jgl Si SIS ïètB mm «t DORPSSTRAAT 174 - BARËNDRECHT - TEL. Ö18Ö-6111ÖÜ" Waterweg Dinsdag 19 november 1996 Door Menno Haddeman Schiedam Het bedrijf de Vernieuwde Stad wil langs de Schie in Schiedam ongeveer tachtig woningen gaan bouwen. De NV, een samenwerkingsverband tussen de gemeente en enkele projectontwikkelaars en aannemers, moet daarvoor eerst een aantal panden slopen. Het grootste gedeelte van de eigenaren van die panden is inmiddels uitgekocht. De verwachting is dat volgend voorjaar de plannen nrteer invul ling krijgen voor het gebied tus- Schiedam Bewoners van een woning aan de Professor Kamer- lingh-Onneslaan in Schiedam klaagden gisteravond over hoofd pijn en stankoverlast. Uit metin gen die de brandweer in de wo ning hield bleek de stank te wor den veroorzaakt door een oude kachel waaruit concentraties kooldioxide vrijkwamen. De brandweer heeft de bewoners een stookverbod opgelegd totdal de kachel is gerepareerd. Schiedam Een 55-jarige Rotter dammer is gisteravond rond zes uur aangehouden op de Gedemp te Baansloot in Schiedam. De man, die betrokken was geweest bij een aanrijding en daarna was doorgereden, moest na een blaas- test mee aaar het bureau. De Rot terdammer verzette zich bij zijn aanhouding en wilde weer in zijn auto stappen om verder te rijden. Agenten verhinderden dit. Uit het onderzoek op het bureau bleek hij 1,0 promille alcohol in zijn bloed te hebben. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. sen de Vijgensteeg en het Raam. De woningbouw op het gebied langs de Schie sluit aan op het grotere nieuwbouwproject in de directe omgeving. Het project van De Vernieuwde Stad moet aan sluiten op het zogenoemde Erski- ne-plan, dat wordt ontwikkeld on der regie van de gemeente. In dit plan worden op de parkeerterrei nen aan het Spinhuispad opval lende huizen en bedrijfsruimten gebouwd. Directeur C, Bolmers van de Ver nieuwde Stad wil nog niet zoveel zeggen over de plannen. Hij geeft toe dat het bedrijf al een flink ge deelte van de te slopen panden in de oude Brandersbuurt in bezit heeft. Tot de gebouwen behoort het door de Turkse gemeenschap afgestoten moskeecomplex op de hoek Sehie/Raam. „Met autobe drijf David Hart hebben we mo menteel een wilsovereenstem ming." Volgens Bolmers is er nog niet meer dan globaal onderzocht wat er met het gebied kan worden ge daan. Het huidige plan is om zo'n zeventig tot tachtig woningen te bouwen. In welke vorm is nog niet bekend. Ze mogen alleen niet uit steken boven de woningen die de Zweed Erskine bouwt. Hoger dan vijf verdiepingen zullen de appar tementen dus niet worden. Bolmers: „Het is nog niet hele maal precies bekend wat er gaat gebeuren. Dat moet nog woTden uitgewerkt. "We kunnen dat na tuurlijk pas doen als we precies weten hoeveel ruimte we tot onze beschikking hebben. Daarom David Hart poseert metzijn handelswaar voor zijn oude pand. Over een paar jaar staan er huizen op de plek van zijn bedrijf. Foto Roel Dijkstra moeten we eerst de onderhande lingen met de huidige eigenaren afwachten. We zijn nog met één eigenaar bezig." Op de rechthoekige bouwkavel tussen de Vijgensteeg, Groen- weegje, Raam en Schie blij ft in ie der geval één pand staan. Het is een monumentaal woonhuis di rect naast de Ooievaarsbrug. Het pand met de gedeeltelijk houten voorgevel stamt uit de l?e eeuw. In Schiedam wordt het gezien als een topmonument. David Hart van het gelijknamige automobielbedrijf is blij met de verkoop van zijn bedrijf. „Ik heb mijn pand voor veel geld ver kocht," zegt hij trots. „Je kan wel zeggen dat het een superdeal is. Men wil er- flatwoningen gaan bouwen. Een zeer prestigieus plan. Daarom wilden ze natuurlijk ook zo graag mijn pand hebben. En hebben ze er dik voor betaald." Maar hoeveel geld hij voor zijn pand krijgt, wü Hart niet zegggen. De verkoper van luxueuze auto's heeft inmiddels een nieuw onder- komen gevonden. Langs de A13 tussen Rotterdam en Den Haag 'op de mooiste locatie die ik ooit heb gezien'. Daarnaast heeft Hart ook direct maar een andere bezig heid voor zichzelf bedacht: „Ik stop met het verkopen van luxe auto's. Ik ga me helemaal toeleg gen op het onroerend goed. Vooral op grote en onmogelijke projec ten." i SchiedamDe grens van 75.000 inwoners in Schiedam is de afge- I lopen maand niet overschreden. De stad' komt nog zestig inwo ners tekort. Na een maandelijkse groei van ongeveer honderd in woners bleef het aantal nieuwe Schiedammers vorige maand staken op'slechts zeven èn dat iwas niet voldoende om het magi- getal van 75.000 te halen. Bij gemeente hoopt men voor het eind van dit jaar alsnog de grens te halen. "De afgelopen maand was een slappe maand voor de gemeente Schiedam; Het lage groeicijfer is volgens de afdeling onderzoek en statistiek vooral te wijten aan het lage vestigingscijfer. In to taal kwamen er 403 nieuwe Schiedammers bij, terwijl 400 mensen de stad de rug toekeer den. Dit heeft vooral te maken met het feit dat vorige maand minder nieuwe woningen wer den opgeleverd. Ook het aantal sterften was in oktober hoger dan de afgelopen maanden. Uiteindelijk kwamen er maar zeven nieuwe Schiedam mers bij. De'Schiedamse bevol king bestaat per 1 november uit 74.940 zielen. Bij de afdeling onderzoek en sta tistiek wil men geen duidelijke voorspelling meer doen over het tijdstip.waarop de grens wordt overschreden. „De komende maand worden wel weer wat bouwprojecten afgeleverd, waar door er weer een vestigingsover schot wordt verwacht. Vermoe delijk voor het eind van het jaar zullen de benodigde zestig Schiedammers erbij komen," zegt een woordvoerder weife lend. Vlaardingen Een paar maanden later dan gepland gaat de GGD Nieuwe Waterweg Noord alsnog met Fitzorg van start. Nu beide partijen het eens zijn over de huurprijs van het pand op de be gane grond van het GGD-gebouw aan de Van Hogendorplaan is het streven -dit centrum voor bewe ging en gezondheid begin vol gend jaar te openen. Fitzorg is be doeld om ouderen en chronisch zieken aan het bewegen te krij gen. „Het huurcontract is net on dertekend," meldt GGD-woord- voerder M, Brouwer. .Alles gaat nu in een stroomversnelling. Van af maandag wordt er een begin ge maakt met bouwen. Ook over de financiën zijn we druk in gesprek met de zorgverzekeraar, Het stre ven is óm half januari met Fitzorg te starten." Fitzorg biedt een aantal bewe gingsprogramma's voor ouderen en chronisch zieken, zoals astma- en reumapatiënten en mensen met hart- en vaatziekten. „We richten ons op mensen met een gezondheidsachterstand," zegt Brouwer. „Dat zijn met name de GGD-doelgroepen. Daarbij kun je denken aan ouderen, maar bij voorbeeld ook aan een kind dat door de schoolarts wordt doorge stuurd." Het is de bedoeling deze mensen door bijvoorbeeld het ou derenwerk en het bestaande net werk van de GGD te benaderen en ze bewust te maken van de din gen die ze nog wel kunnen. Een primeur voor de GGD Nieu we Waterweg Noord is de rugklL niek die in het GGD-pand aan de Van Hogendoiplaan wordt geves tigd. Op verwijzing van de huis arts kunnen mensen met chroni sche rugaandoeningen daar in twaalf weken met de uit Finland afkomstige rugtherapie worden behandeld. Gespecialiseerde fy siotherapeuten analyseren de klachten, waarna de computer op basis van een persoonlijk profiel een programma samenstelt. Daar in is uitgerekend in hoeverre be paalde spiergroepen kunnen wor den belast. Het resultaat: bij tach tig procent van de behandelden verminderen de klachten. De brand die gisteravond rond acht uur woedde in de technische school aan de Deltaweg in Vlaardingen is aangestoken. Van het pand waren verscheidene ruiten ingeggooid. De brandstichters zijn via één van de ingegooide ruiten naar binnen geklommen. De brandweer had het vuur snel onder controle. De lessen konden vandaag gewoon doorgaan. De daders hadden 63 kleine en grote ramen in de school kapot geslagen. Via de grootste ruit zijn zij binnengekomen en hebben daarna in een lokaal brand gesticht. De brandweer had weinig problemen met het blussen van het vuur. Wel is ze nog lange tijd bezig geweest met het rookvrij maken van de lokalen. Daarvoor werden grote ventilatoren ingezet. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen/Schiedam Het sa menwerkingsverband waarin GAK Vlaardingen, de sociale diensten van Vlaardingen en Schiedam en het arbeidsbureau Schiedam samenwerken is gepro moveerd tot een landelijk experi ment. In dit project worden gege vens aan elkaar gekoppeld, wat zowel voor cliënten als organisa ties tijd bespaart. De betrokken organisaties werken in Schiedam en Vlaardingen al sinds 1 april 1995 nauw samen met één loket. Zo worden bijvoorbeeld cliënten uit Schiedam aan één gezamenlij ke balie op het arbeidsbureau in Schiedam opgevangen. Daar naast wordt een gezamenlijk in- lichtingenformulier gebruikt. Al le instanties die bij het experi ment betrokken zijn werken met dezelfde vragenlijsten en be schikken daardoor ook over gelij ke gegevens van hun cliënten. Het grote voordeel van deze ma nier van werken is dat de cliënten nog maar één keer hun verhaal hoeven te doen. De in Vlaardin gen en Schiedam met succes ge hanteerde formule heeft tot lan delijke belangstelling geleid. Het SWI (Samenwerking Werk en In komen) heeft het regionale expe riment geselecteerd als één van de acht projecten die in 1997 gaan proefdraaien met elektronische gegevensuitwisseling. Dit houdt in dat organisaties die te maken hebben met dezelfde cliënten ge zamenlijk gegevens kunnen uit wisselen. Hiermee wordt in de toekomst onnodige administratie ve rompslomp bij organisaties en cliënten voorkomen. Daarnaast zorgt dit nieuwe centrale systeem van gegevensverzameien ervoor dat een organisatie op ieder mo ment over actuele cliëntgegevens beschikt. Inmiddels is het samen werkingsverband in de regio ver der ontwikkeld. GAK en de socia le diensten zorgen voor de admi nistratie waardoor by het arbeids bureau tijd vrij is gekomen om cli ënten beter te begeleiden. Door Carel van der Velden SchiedamIn het trapportaal van het lage flatgebouw aan het Cor nelia van Zantenplein in Schiedam laat het behang op som mige plaatsen los. De verf van de trapleuning is er voor een deel al weer af. Voegen ontbreken en de liftdeuren zijn beschadigd. Een half jaar na een opknapbeurt zijn het de eerste signalen van nieuw verval, zegt Anton Groenendaal, de motor achter de bewonersorga nisatie in Groenoord-Midden. „Iets als een beheerplan is echt geen overbodige luxe in deze wijk," De wandeling door de wijk vindt plaats op een regenachtige maan dagmiddag, een paar dagen na de gemeentelijke begrotingsbehan deling. Bij die gelegenheid beloof de wethouder Reijnhout binnen enkele maanden te komen met een sterkte/zwakte-analyse van de wijk. Dat gebeurde onder druk van de gemeenteraad. Eerder stel de de wethouder dat een beheer plan 5 la Nieuwland niet aan de orde is in de bijna dertig jaar oude wijk. Groenoord is de laatste maanden inzet van een woordenstrijd in de Schiedamse politiek. De PvdA is wél voorstander van het opstellen van zo'n beheerplan. Anderen pleiten voor het maken van een plan van aanpak terwijl de wet houder het opstellen van een sterkte/zwakte-analyse voor de wijk in Schiedam-Noord belooft. Het lijken variaties op hetzelfde thema, maar achter elk pleidooi gaat een andere visie op de wijk schuil. In Groenoord zijn ze allang blij dat Groenoord met de discus sie op de lokale politieke agenda staat. Volgens Gerard Jan van Leer, de bouwkundig deskundige die bewonersgroepen in de wijk ondersteunt, gebeurt dat niks te vroeg. „Eigenlijk was het beter geweest om die discussie eerder te voerenvoorafgaande aan de in middels uitgevoerde onderhouds- projecten aan het Bachplein en in Groenoord-Midden. Dat werk is uitgevoerd zonder dat er een fun damentele visie op de toekomst van de wijk ligt." Anton Groenen daal woont aan het Henriëtte Bos manplein, in het deel van de wijk dat eerder dit jaar werd opge knapt. Er staan 1092 woningen in het gebied, dat wordt begrensd door de Tivaldilaan en de Laan van Bol'es. Woningstichting Noordvest investeerde ruim 26 miljoen gulden in de woningen in Groenoord-Midden.Het gereed komen van de opknapbeurt werd gevierd met een vliegtochtje voor een aantal uitverkoren bewoners. Noordvest bedankte daarmee de bewoners voor de prima samen werking in het verbeterproject, waarover menig robbertje is ge vochten. Mooier geworden „De wijk is er zeker mooier op ge worden," telt Groenendaal zijn ze geningen. De balkonhekken zijn fleurig, de in pasteltinten uitge voerde kopgevels pogen man moedig de grauwheid uit de be- tonwijk te verdrijven. De gevels zijn deels geïsoleerd en in de wo ningen zijn de oude keukenblok ken vervangen. De houten kozij nen zijn gewisseld voor alumini um opvolgers. Na de bouwkundige verbeterin gen is er zelfs een aanzet gegeven voor het verbeteren van de sociale structuur in de wijk. In sommige flats schilderen de bewoners geza menlijk het grijs van de galerijen af. Scholieren werken mee aan schoonmaakacties en er zijn plan nen in de maak om de pleinen te verfraaien. Groenoord oogt fraaier dan een paar jaar geleden. Het is er ook dynamischer geworden. In dit licht doen de kanttekeningen van de bouwkundig deskundige wat vreemd aan. Het gaat toch lang zaam beter met Groenoord? Be woner Groenendaal is het echter van harte ipet de kritiek eens. De verbeteringen zijn veelal niet veel meer dan een cosmetische pro gressie. En de eerste tekenen van nieuw bouwkundig verval zeggen hem genoeg. „Het probleem is dat er tot dusver alleen aan korte ter- mijnpolitiek wordt gedaan." Zie ook pagina 15: 'Groenoord heeft oorwarmers, wat we mis sen is een goede bivakmuts' Hoek van Holland—Een 89-jarige man is gistermiddag bij een ont ploffing van een gasfles in de ca ravan waarin hij woonde nage noeg ongedeerd gebleven. On danks dat de man door de explo sie enkele meters uit zijn wo ning werd geslingerd, troffen passanten hem vrijwel onge deerd aan. De man is wel voor controle naar het Zuiderzieken huis in Rotterdam vervoerd. Voor de hond van de man wordt het ergste gevreesd. De caravan, die aan de Nieuw Oranjekanaalweg in Hoek. van Holland stond, vloog gistermid dag rond half twee in brand. De brand werd veroorzaakt door een ontploffing van een gasfles. Ook een naastgelegen schuur, stal en geparkeerde auto vlogen in brand. De Hoekse brandweer moest zeer voorzichtig te werk gaan. Bij de caravan bleek niet alleen een LPG-installatie aanwezig te zijn. op het terrein bevonden zich ook maar liefst 28 gasfles sen met butaan- en buteengas. Tijdens de bluswerkzaamheden ontploften vier flessen. Door de j aanwezigheid van -materialen, als stro en autobanden was-er een enorme rookontwikkeling. r De toegangsweg naar het naast- 1 gelegen compostbedrijf móest J vanwege het ontploffingsgevaar worden afgesloten. Een lange rij wachtende vrachtauto's was het gevolg. De brandweer is nog tot het eind van de middag bezig ge- weest met nablussen. Alle gas flessen moesten worden ge- koelden dat nam veel tijd in be- slag. Een politiewoordvoerder kan nog niet zeggen waarom de man zoveel gasflessen naast zyn ca ravan had. Hoe de brand is ont- stain is ook nog niet bekend. De bewoners van de caravan maakt het goed. Hond vermist De hond van het slachtoffer was op het moment van de ontplof fing ook in de caravan aanwezig, maar het beest is door de brand weer niet gevonden. Ook een zoekactie in de omgeving van de caravan leverde niets op. Maassluis De winter staat weer voor de deur en daarmee is de kans groot dat Nederland te ma ken krijgt met koude nachten, een dik pak sneeuw en de daarbij behorende gladde wegen. Vorst, sneeuw en ijzel kunnen het ge vaar voor het verkeer vergroten en daar heeft de gemeente Maas sluis al bij voorbaat rekening mee gehouden. Met het speciale sneeuw- en ijsbestrijdingsplan is Maassluis klaar voor de barre win terse weersomstandigheden. Het plan wordt ieder jaar opge steld om schade in het verkeer zo veel mogelijk te voorkomen. De wegen en straten in Maassluis moeten ook bij vorst en sneeuw val zo goed mogelijk begaanbaar blijven. Het plan bevat onder meer een lijst met strooiroutes zo dat kan worden gezorgd voor een verantwoorde bestrijding van de gladheid op de Maassluise stra ten, wegen en (doorgaande) fiets paden. Ook voor automobilisten die scha de oplopen door ijzel of sneeuw is het van belang dat zij het plan kennen. Als ze de gemeente aan sprakelijk willen stellen voor de ontstane schade, moeten ze aan kunnen tonen dat ze zelf voor zichtig zijn geweest. Deze auto mobilisten moeten op de hoogte 'zijn van de weerberichten, de ver- keerswaarschuwingen én het ge meentelijke strooibeleid bij glad heid. Bij gladheid wordt in zoveel mo gelijk wegen en straten door de medewerkers van de gemeente gestrooid. Het is volgens de ge meente echter onmogelijk om de hele gemeente ijs- en sneeuwvrij te houden. Maassluizers moeten zelf hun stoep of trottoir schoon houden. Het gemeentelijke sneeuw- en ijs- bestrijdingsplan voor het komen de winterseizoen met daarin een lijst van de strooiroutes is te krij gen in het informatiecentrum in de hal van het stadhuis. KCUlCNSrUMO KONMNCNDMK KTUKENSruna KONUNCNDMK

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1