14 Rotterdam Vliegveld voorziet stormachtige groei Directeur Rotterdam Airport: nieuwe activiteiten zijn noodzaak Roteb 'bevrijdt' stad van fietswrakken Geen seks meer in Rex Verdediging wil in xtc-zaak alles weten over infiltrant A554 Belgische bank vaart wel - In 'thuishaven' Rotterdam Dode gevonden in afgebrand tuinhuisje Cel dreigt voor dienst- weigerende dierenvriend 7 Vakbond laat Griekse 1, tanker aan ketting leggen Rotterdamse minima wordt OZB kwijtgescholden Peper: rapport bonnenjacht Rotterdams Dagblad Dinsdag 19 november 1996 i j Rotterdam De Zuid-Nederlanders, zoals de Vlaamse Belgen zich soms noemen, zijn sinds giste ren weer officieel terug in de 'Noord-Nederlanden1, Want dat gebeurde door de opening van het nieuwe hoofdkantoor van de Generale Bank Nederland aan de Blaak in Botterdam door prinses Margriet. Het initiatief voor een nieuw hoofdkantoor, waar twaalfhonderd mensen werken, is nog genomen door de voormalige Credit Lyonnais Bank Nederland, die eind vorig jaar door de Belgische Generale Bank *n werd overgenomen. Die overneming voor 1,2 miljard gulden noemde topman F. Chaffart van de Generale Bank gisteren nog 'de grootste Belgische directe in vestering in Nederland sinds de Tweede Wereldoor log'. Hiermee keert de bank volgens hem ook terug naar haar wortels. De Generale Bank stamt immers uit de 'h'Algemeene Nederlandsche Maatschappij ter be gunstiging van de Volksvlijt1 die in 1822 werd opge richt door koning Willem I van de toen nog Verenig de Nederlanden'. Die Algemeene Nederlandsche Maatschappij was de eerste investeringsbank ter we- '^'ield en werd later de motor van de economische ont wikkeling en de buitenlandse expansie van het in ,W""!I830 van de Verenigde Nederlanden afgescheiden ■- Rotterdam In een afgebrand tuinhuisje op het volkstuincomplex in het Roel Langerakpark heeft; de i-politie gistermiddag het stoffelijk overschot van eën nog onbekende persoon gevonden. De brand moet in a "de nacht van zondag op maandag of maandagmorgen i'"vroeg hebben gewoed. Het tuinhuisje is tot de grond 'toe afgebrand. Den Haag—Dienstweigeraar F.R. uit Rotterdam is te gen het gebruik van wapens omdat tijdens de ont wikkeling daarvan proeven zijn gedaan op dieren. Volgens het ministerie van Defensie is het niet rno- - gebjk met deze motivatie een beroep te doen op de Wet Gewetensbezwaren Militaire Dienst. R. hangt nu i» zeven maanden celstraf boven het hoofd. Dit bleek gisteren tijdens de behandeling van de kwestie door de Raad van State. De dienstweigeraar was nog voor afschaffing van de opkomstplicht opge roepen. Twee keer werd hij uitgenodigd voor de eom- missie van advies voor gewetensbezwaren te ver- - schijnen. Eenmaal was hij ziek en de tweede keer zou hij het bericht niet hebben ontvangen. Voor Defensie is het echter genoeg zo. De Rotter dam- mer is niet tegen geweld tegen mensen, Gewetensbe- - zwaren moeten, om voor erkenning in aanmerking te komen, verband houden met het gebruik van militair wapengeweld, betoogde M. Roosjen namens het mi nisterie, De dienstweigeraar moet voor de strafrech- vter verschijnen omdat hij de oproep voor de dienst heeft genegeerd. De raad doet begin '97 uitspraak. t Rotterdam De internationale zeelledenbond ITF heeft gisteren de tanker Leader LT aan de ketting ge- C. legd. Het schip ligt in de Merwehaven in Rotterdam. De bond deed dat omdat de bemanning al sinds 17 september niet betaald is. De bemanning, 23 Filipij- nen, heeft in totaal ongeveer 230.000 gulden tegoed, weet TTF-woordvoerder Touwen. Bovendien hebben de Filipijnen weinig voedsel, geen drinkwater en f~ geen verwarming. Ook heeft de bemanning er voï- jgens hem recht op onmiddellijk naar huis te worden gevlogen. Het schip ligt al sinds 5 september in de I Merwehaven. De oorspronkelijke bemanning, twin- 1 tig Roemenen, werd ook pas na tussenkomst van de J - ITF betaald en naar huis gevlogen. '.De Leader LT is van de Griekse rederij Atlantic Tra- I itder Nay. Volgens Touwen verkeert de rederij in fi- nandële moeilijkheden. Twee andere schepen van M de rederij liggen in andere landen de ketting. De rederij heeft inmiddels toegezegd morgen een ge- deelte van het loon, zo'n vijftigduizend gulden, te i zullen uitbetalen. Ook zal er voedsel worden gele verd en zal de verwarming worden gerepareerd. Prinses Mar grieten haar echtgenoot P etervan VoHenhoven krijgen bij de maquette van hoofdkantoor uitleg van top functionaris sen van de Generale Bank over de bijzondere ar chitectuur van het pand. Foto Niels van der Hoeverv Rotterdams Het Belgische bankwezen dus terug in de moeder- schoot - en dat in Rotterdam, wat door de Belgen wordt beschouwd als 'één van de grote motoren van de Nederlandse economie'. „De aanwezigheid van de f"~ haven, vele bedrijven op het gebied van distributie, transport en dienstverlening, een groot potentieel T aan arbeidskrachten, dit alles speelde mee om des tijds voor eens en voor altijd te kiezen voor Rotter- 1": dam als thuishaven," vertelt bestuursvoorzitter M. Gedopt van de Generale Bank Nederland. Naast het nieuwe Rotterdamse hoofdkantoor zijn er nog 92 an dere vestigingen in Nederland. Ondanks de hoge prijs die de Belgische bank voor de voormalige Credit Lyonnais Bank Nederland heeft betaald - en daarmee een andere gegadigde, de Ne- r deiland-Belgische Fortis Groep aftroefde - zijn de til Belgen niet ontevreden over de rentabiliteit van de - bank. De cijfers in het eerste halljaar laten volgens Chaffart een stijgende lijn zien. De nettowinst steeg met 25 procent naar ƒ38 miljoen. Het nieuwe gebouw van 33 verdiepingen en 104 me ter boog is ontworpen door de Amerikaanse architect Helmut Jahn en is eigendom van Commerz Grund- besitz Investrnentgesellschaft, die het pand verhuurt aan de Generale Bank. Vooral de bovenste twee ver- diepingen zijn typerend voor de stijl van Jahn: een metalen frame dat een soort kroon op het gebouw vormt. Rotterdam Rotterdam Airport gaat een stormachtige groei tegemoet. Na de toch al zo succesvolle laatste jaren zal de nu 40-jarige luchthaven over minder dan vier jaar 850.000 passa giers verwerken. Dat is zeventig procent meer dan de halfmil- joen passagiers waarop de luchthaven dit jaar denkt uit te ko men. Dat stelt directeur mr. R.H.J. Wondolleck van Rotterdam Air port in een vandaag gepresenteer de jubileumuitgave ter gelegen heid van het 49-jarig bestaan. Hij baseert zyn voorspelling op de ge stage groei die zich sinds 1999 is ingezet. In dat jaar werden 320.000 passagiers begroet. Begin jaren zeventig werd al eens een half miljoen passagiers bereikt,; maar de markt stortte volledig in toen het gemeentebestuur vlak daarop aankondigde 'Zestienho ven' te willen sluiten. De toe komst van het huidige Rotterdam Airport lijkt echter verzekerd nu de politieke weerstand tegen het vliegveld is geluwd. Volgens Wondolleck is alleen maar behoud van de huidige acti viteiten onvoldoende. „Er moeten steeds nieuwe bijkomen, want stilstand betekent achteruit gang," sprak de directeur van morgen. De plaats van het vlieg veld in de nabijheid van de haven én de steun van het bedrijfsleven staan volgens hem garant voor een verdere uitbouw. De rol van de regionale luchtvaart -44 mil joen passagiers, gemiddelde groei in Europa vijftien procent per jaar- wordt elk jaar groter. Won dolleck: „Daar mag en kun je je ogen niet voor sluiten." Ambities Rotterdam Airport 2al zyn ambi ties echter moeten verdedigen bij de gemeente. Rotterdam wil het aantal vliegbewegingen beperken tot twintigduizend per jaar (vorig jaar waren het er vijftienduizend). De komende Milieu Effect Rap portage (MER) wordt overigens gebaseerd op dertigduizend vlieg bewegingen. De overlast voor de noordelijke Rotterdamse wijken moet beperkt blijven, vindt de ge meente die bovendien geen nachtvluchten meer wil toestaan. Er wordt nog druk overleg ge voerd tussen Schiphol (eigenaar sinds 1990), gemeente en het mi nisterie van Verkeer en Water staat over de voorwaarden waar onder Rotterdam Airport verder mag groeien tot een belangrijke Europese zakenluchthaven. Wondolleck gaat er echter vanuit dat Rotterdam Airport over en kelejaren lijnverbindingen heeft met de meeste Europese hoofd steden en een aantal Britse en Scandinavische bestemmingen. Bovendien wordt gemikt op lijn verbindingen met Oost-Europese steden. Da directeur benadrukt dat 'de zorg voor de omgeving' meespeelt in de groei, maar ge zien de technische ontwikkelin gen (geluidsarme vliegtuigen) zal de overlast volgens hem beperkt blijven. Er wordt ook nog onder handeld over de zogenoemde 'kleine luchtvaart' (de les-, recla me- en privévliegtuigjes). In de jubileumuitgave hamert minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) er op dat deze 'broedplaats voor de grote luchtvaart' blijft gehand haafd zolang de gemeente er geen alternatieve plaats voor heeft aan gewezen. De luchthaven teert voornamelijk op zakelijke reizigers; tachtig pro cent van de markt. Ze wil zich ook blijven richten op 'de top van de zakelijke markt', hoewel ook het vakantieverkeer (charters) en vrachtvervoer voor flinke impul sen zorgen. Directeur Wondolleck wijst hierbij niet alleen op het be lang van de zeehaven, maar ook op de nabyheid van Den Haag als regeringscentrum en vestigings plaats van de grote verzekeraars. Ook het tuinbouwcentrum West- land en de internationaal opere rende ondernemingen in Gouda en Zoetermeer zijn belangrijke 'afnemers'. Om de groei bij te kunnen houden heeft de luchthaven voor bijna twee miljoen gulden de vertrek hal laten uitbreiden. De capaciteit van het stationsgebouw is hier door verdubbeld tot ongeveer een miljoen passagiers. Totaal is in de modernisering 3,7 miljoen gesto ken. Het aantal werknemers bij bedrijven op het vliegveld is sinds 1990 met drie tot vijf procent per jaar gestegen tot zevenhonderd en bij aanverwante ondernemin gen tot 3500. Een medewerker van de ReinlgingspoUtle zet zonder pardon de slijptol In het eerste van de 850 fietswrakken die vandaag zijn opge ruimd. Foto Niels vari der Hoe ven/Rotterdams Dagblad RotterdamMet slijptollen en be- tonscharen in de aanslag zijn cir ca veertig studenten, dertig me dewerkers van de Remigingspoli- tie en een handvol politie-agenten vanochtend begonnen met de 'ac tie fietswrak'. In totaal worden vandaag door de hele stad 850 fietsrestanten opgeruimd. Het is voor het eerst dat de Roteb de op ruiming op stedelijk niveau rv- voert. Roteb-directeur R. Houwer heeft vanmorgen bij opruimen het eer ste wrak bij station Blaak toege geven dat het hier ging om een twijfelgeval: de fiets had twee lek ke banden maar leek verder nog in redelijk goede staat. De Roteb heeft stenge eisen opgesteld waaraan een wrak moet voldoen: ten eerste mag de fiets niet meer te berijden zijn en ten tweede moet duidelijk zijn dat aan de tweewieler al geruime tijd geen onderhoud is i Eisen Wat dat betreft voldeed het rijwiel aan de eisen. Het stond al ruim een half jaar vastgeketend zonder dat er iemand naar had omgeke ken. Daarom zette een medewer ker van de Reinigingspolitie er zonder pardon de slijptol in. De actie is al weken geleden aan gekondigd. Potentiele 'kandida ten' hebben een bord omgehan gen gekregen om de eigenaar te waarschuwen dat de fiets moest worden opgehaald. De verzamel de fietsen worden gefotografeerd en geregistreerd en blijven nog drie maanden opgeslagen. Daar na zullen medewerkers van de stichting Symbion de fietsen de monteren en worden de resten ge- recyceld. Rotterdam De deuren van de Rotterdamse seksbioscoop Rex blijven definitief gesloten. De af deling Bijzondere Wetten van de regiopolitie Rotterdam-Rijn mond heeft eigenaar A van Kuijk laten, weten dat de aan vraag voor een vergunning is ge- weigerde De politie heeft hiertoe besloten op grond van de be drijfsvoering en aantasting van de openbare orde. Het aan de le Middellandstraat gevestigde filmhuis behoorde dinsdag 17 september tot één van dé vele horeca-etablissementen in het westen van Rotterdam die 'door de politie en ruim twintig andere diensten werden gecon- trofeerd.' *- Van Kuijk, die twee weken eer der de zaak had' overgenomen, bleek niet in hetberit van eériex-' ."ploitatie-! en een drankwetvèr- 1 gunning. Ook was de brandvd- figheid .niet in orde en-had/de" dienst Stedebouw en Vblkshui- "vesting'V (dS+V) bedenkingen over illegale bouwsels. Betoezeg- gmg.van Van"Kuijk om deze eu vels te verhelpen; waren niet vol- i"s< doehÖéom één positièt^lvies'te- ^fywkrijgéh,;^, 5 >Bex;\dat ,na;4es;ovemamë je« j^naam had .veranderd in Rexaoe,j 'was tof vóór korfde laatste epV A'eiuge se&bioscoop In. "Neder-;.., - jUand. Heihad deze monqpoiiepcH ^r^tie?<verworven ha-je',sluiting,; de Binnenweg aan het einde vèT- de jaren tachtig. Van Kuijk wdde -de bioscoop niéuw leven' inbla- Rotterdam Unaniem heeft de gemeenteraad van Rotterdam gis teravond besloten om vanaf 1997 de minima voor de volle honderd procent de onroerende-zaakbelas- ting (OZB) kwijt te schelden. Het besluit is het resultaat van een uitgekiende strategie van burge meester en wethouders. Het colle ge had een compromis bedacht, waarmee de politieke onenigheid tussen de vijf coalitiepartners - PvdA, D66, CDA WD en Groen links - meteen uit de wereld was geholpen. De coalitie zag voor dit moment af van kwijtschelding van het reini gingsrecht, tot spijt van de opposi tie, maardekwijtscheldingvande OZB werd van 95 tot 100 procent opgetrokken. Met deze maatregel moeten de huishoudens worden bereikt, die in het armoedebeleid tot doelgroep zijn benoemd. Naar verwachting kost het de ge meente 6,5 miljoen gulden, maar dat bedrag wordt gedekt door de hoger uitgevallen OZB-op- brengst Over dit punt houdt de gemeenteraad een aparte verga dering op 19 december. De WD had een wijziging van de gemeen tebegroting voorgesteld om de OZB-tarieven fors te verlagen, maar de motie hierover is tot die datum aangehouden. Het compromis van het college kwam ook D66 en de WD tege moet op het punt van extra onder- houd aan de buitenruimten, ofwel wegen, pleinen en plantsoenen. Beide fracties hadden een vurig pleidooi afgestoken om er twintig miljoen gulden extra voor vrij te maken, maar dat vond het college een te grove inbreuk op de begro ting, te meer omdat hierin toch al vijftien miljoen gulden meer dan gebruikelijk was vrijgemaakt voor het opknappen van de open bare ruimte. Het college was echter wel bereid om het budget met zes miljoen gulden op te hogèn, voorlopig voor vier jaar. Hiertoe wordt het financiële regime bij de diensten verscherpt: hun taakstellingis om nu, 31 miljoen gulken in plaats van 25 miljoen gulden uit te spa ren. Dat gaat pas in 1998 in, maar voor komend jaar heeft het colle ge nog tijd om een dekking te vin den voor de eerste zes miljoen gulden, omdat er voorlopig kan worden gewerkt met de extra im puls van 15 miljoen gulden voor de buitenruimte. Het zal wel even tot in 1997 duren, voordat dat geld besteed is. Zo maakte het college het een ie der naar de zin: de PvdA en GroenLinks blij met de volledige kwijtschelding van de OZB, en de WD en D66 blij met het extraatje voor 'buiten'. Het CDA de vijfde coalitiepartner, had geen claims op tafel gelegd, uit waardering voor de forse investeringen die het college voor komend jaar al hadden weten te bereiken. En voor het CDA speelde mee dat het de eerste begroting van CDA-wet- houder Van der Tak was, die on der zijn hoede tot stand kwam. Van der Tak werd na de vergade ring allerwegen gefeliciteerd, ook omdat het college het met het compromis voor elkaar had gekre gen om een hoeveelheid wijzi gingsvoorstellen zeventig mil joen gulden terug te dringen tot ruim dertien miljoen. Het strate gisch denken van PvdA-wethou- ders Simons en Kombrink was er niet vreemd aan dat het college er zonder kleerscheuren afkwam. Hierdoor werd het een begro- tingsdebat met alleen maar win naars, geen verliezers, zoals bij de borrel na afloop werd opgemerkt. Voor D66 was er nog een reden om content te zijn. De ongerustheid over de omvang van de reserves van de gemeente, verwoord door raadslid C. J. J. Beynen, zal leiden tot een 'rijke discussie' -zoals Van der Tak het noemde- over de aanwending van de spaarvar- kentjes. De wethouder deed de toezegging dat er een principieel debat komt, of de reserves van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rot terdam en het Ontwikkelingsbe drijf voldoende hoog moeten blij ven en dat de algemene bedrijfs- reserve van de gemeente dan kan slinken ten behoeve van extra uit gaven, of dat de situatie juist an dersom moet zyn. Rotterdam—Burgemeester Peper heeft een rapportage toegezegd over de zogenaamde bekeurin genquota voor agenten. Volgens het Rotterdams Belang-raadslid M.A. van Grunsven komt het voor dat politiefunctionarissen minimaal driehonderd proceasen- verbaal per jaar moeten uitschrij ven, omdat zij anders een perio dieke salarisverhoging kunnen mislopen. De Noordhoek-districtschef P. J. var. den Hengel heeft gisteren in deze krant gesteld dat het hier om 'een richtgetal' gaat, dat echter in een breder verb,and moet worden gezien. De politiebonden hebben inmiddels om een onderhoud ver zocht Van Grunsven vroeg vorige week bij de algemene beschouwingen in de Rotterdamse gemeenteraad in een motie te bevorderen dat die quota werden afgeschafd. Aan vankelijk wilde het college die motie afwijzen, omdat het onjuist zou zijn. Burgemeester Peper kwam daar gisteren op terug. Hij beloofde binnenkort met een rap portage te komen. Door Donald Bax Rotterdam De advocatuur wacht de ko mende weken een heidens karwei. In de Ice-zaak - invoer van zevenduizend kilo gram hennep en uitvoer van honderden kilogrammen amfetamine en duizenden xtc-piilen - hebben politie en justitie zo'n enorme openheid van zaken gegeven, dat de veroordeling van de zeven verdachten eigenlijk niet ter discussie staat. Omdat ook de toetsingscommissie geen enkel 'maar' heeft laten horen over de toegepaste opsporingsmethoden, zal de verdediging niet alleen tevergeefs op zoek gaan naar jurisprudentie, maar is het voorts nagenoeg ondoenlijk om de Rotterdamse rechtbank te bewegen het Openbaar Ministerie het recht op vervol ging te ontnemen. Onder supervisie van (zaaksofficier van justitie mr. A W. van Wijk, CID-offtcier mr. R, de Groot, landelijk officier mr. J. C. J, G. B. Kuitert en de dienst Centrale Recherché Informatie (CRI) is werkelijk geen middel onbenut gelaten om de door de Rotterdammer Willem F. (49) geleide bende tegen de lamp te laten lopen. Naast het inzetten van twee infiltranten werd in de Caïrostraat op het bedrijventerrein Rotterdam Noord-West een zogenoemde frontstore ingericht Deze loods, waarvan ook nep-bedrijfjes gebruik maakten, werd voorzien van de benodigde audio- en video-apparatuur. Daardoor werd elke laakbare handeling van-de organisatie op geluids- en beeld band vastgelegd. De politie greep pas daadwerkelijk in op de avond van de 8-ste mei, toen in de Karei Doormanstraat de invoer van zevenduizend kilogram hen nep werd beklonken met een stevig glas. Het onderzoek naar de activiteiten van de Nederlandse organisatie vloeide voort uit de medewerking die was gegeven aan een Brits onderzoek naar een vergelijkbare bende aan de andere zijde van de Noord zee. De Engelsen, die hun bende al sinds 1991 op het spoor waren, kregen toestem ming om een eigen infiltrant op Neder landse bodem te laten opereren. Maar toen duidelijk werd dat er in ons land een blauwdruk van de Engelse bende ope reerde, werd een eigen onderzoek gestart. De Nederlandse politie besloot ook zelf een 'bekende' in dat milieu te laten infil treren. Wijs geworden door de IRT-affaire werd elke 'aparte' handeling gemeld aan de toetsingscommissie. Ook in het lijvige dossier wordt vrij uitgebreid weergege ven hoe politie en justitie te werk zyn ge gaan. Er is bij voorbeeld een aparte sectie van ruim honderddertig pagina's waarin alle handelingen van de infiltrant zijn weergegeven. De rechtbank beloonde het verzoek mr. S- R. Bordewijk, de raadsman van hoofd verdachte F., om de officieren van justitie mr. De Groot en mr. Kuitert als getuigen te horen. De advocaat is waarschynhjk meer gebaat bij een verhoor van de En gelse infiltrant A554 -alias '"Mike'- die duidelijk moet maken of de verdachten zijn aangestuurd of uitgelokt. Exacte weergave Om die reden vroeg mr. Bordewijk om een exacte weergave van alle persoonlij ke en telefoongesprekken die A554 heeft gevoerd met F. Mr. Bordewijk dacht uit bepaalde passages te kunnen opmaken dat de infiltrant had gepoogd de verdach- te(n) over te halen tot crimineel handelen. Het Openbaar Ministerie counterde met de constatering dat juist van de Engelse hoofdverdachte het initiatief was uitge gaan om een Nederlands 'filiaal' te ope nen. De Rotterdamse bende betrok de voorde vervaardiging van xtc-pillen benodigde chemicaliën uit Rusland. In Nederland werd het spul overgeladen in vaten, die volgens de officiële vrachtbrieven wer den aangeleverd namens Unicef. Op die manier dacht men mogelijke lastige con troles te kunnen omzeilen. De vaten wer den met een omweg langs Engeland ten slotte in een Afrikaans land op de,plaats van bestemming afgeleverd. Mede door het inzetten van een infiltrant - bij wie de Rotterdamse bende de loods in de Caïrostraat had gehuurd- slaagden politie en justitie er in een vinger te krij gen achter die werkwijze. Vervolgens was het nog slechts een kwestie van tijd alvo rens alle verdachten in de kraag werden gevat. Aan de inhoudelijke behandeling van de zaak en de individuele rol van de ver dachten is de rechtbank nog niet toegeko men. Deze en volgende week worden no* zes getuigen gehoord. De verdediging hoopt de Engelse hoofdverdachte te kun nen bewegen in Rotterdam een toelich ting te geven. Officier van justitie mr Van Wijk rondt de aanklacht donderdag 5 december af met zijn eis en toelichting

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2