11 Tekort nieuwe bibliotheek Maassluis dreigt Rotterdams Dagblad Uitpuilende vrachtwagen op weg naar Transkarpatië Ylaardingers vinden stad ondanks overlast 'prettig' Overbuurvrouw ontdekt brand Jonge overvaller thuis opgepakt Illegaal opgepakt Schiedammer steelt Barbiepop Man steelt verkeersborden Bejaarde vrouw slachtoffer van babbeltruc Autobanden gestolen CD A-fractievoorzitter G. J. Enzerink: 'Ik ben geschrokken van deze cijfers' Maassluis wil 't Hoofd droog houden Inspraak beleidsplan Bijstandswet Erfpachters: Gemeente moet oude olietanks opruimen Ouders De Klinker schakelen zelf verkeersadviesbureau in MTRIO^OVERHUURgl GOEDKOPE BRANDSTOF jg§ WASSTRAAT (alleen Rotlertüam-Wesl! Waterweg Vrijdag 22 november 1996 Schiedam In een woning aan het Dirk Schaferplein is gister avond rond half twaalf brand uit gebroken. Een 24-jarige vader en zijn kind waren in slaap gevallen, terwijl de kaarsen nog brandden. Daardoor raakte de salontafel in brand. Een overbuurvrouw alarmeerde de hulpdiensten toen ze vuur uit de woning zag komen. Om de brand te kunnen blussen moest de brandweer de voordeur force ren. Er vielen geen gewonden. Schiedam De politie heeft gis teravond een 14-jarige Schiedam mer in een woning aan het Dr. Wi- bautplein aangehouden. De jon gen had op het Vriend- schapsplein, samen met drie an dere jongens, de walkman van een 15-jarige plaatsgenoot gesto len. Het slachtoffer had na de be roving samen met zijn moeder de achtervolging ingezet. Het groep je verdween in een portiek, waar na de politie werd gewaarschuwd. De agenten hebben alle woningen in het portiek bezocht, waarbij in een woning de verdachte kon wor den aangehouden. De drie mede daders wisten te ontkomen. Schiedam De politie, arbeidsin spectie en de sociale dienst heb ben gisteren na een tip een con trole gehouden bij een vleesver werkingsbedrijf aan de Van Heek straat, De identiteitspapieren van 23 personen werden gecontro leerd. Eén man bleek illegaal in Nederland te verblijven. Hij is aangehouden. Een andere man wist door een luik te ontkomen. De eigenaar van het bedrijf kreeg een proces-verbaal. Schiedam Een 32-jarige Schiedammer is gisteravond in een speelgoedwinkel in het cen trum betrapt toen hij een Barbie pop wilde stelen. De man verzette zich hevig tegen zijn aanhouding. Een-agsnt kneusde daarbij zijn vinger. Schiedam De politie heeft op de Schiedamseweg vannacht een 35- j rige Rotterdammer aangehou den die negen verkeersborden had gestolen. Twee beveiligings beambten hadden de man gezien op een bouwplaats aan de Vlaar- dlngweg in de Rotterdamse Spaanse Polder. De man liet de borden achter op de Villastraat en fietste richting Rotterdamsedijk. Op aanwijzing van de beambten kon de man op de Schiedamse- weg worden aangehouden. Een onbekende man heeft gistermiddag een etui met twee bankpassen gestolen uit een woning aan de Willem de Zwijgerlaan. De man had de 86-ja- rige bewoonster verteld dat hij de waterdoor stroom kwam meten. Uit beleefheid trok hij zelfs zijn schoenen uit en ging aan het werk. Hij vroeg de vrouw of ze de kranen in de badkamer wilde dichtdraaien. Toen de 'meteropnemer' weg was, bleek dat de etui was verdwenen. De da- :eft zich niet gelegitimeerd. VlaardingenEen 40-jarige Vlaar- dinger is vannacht op de Konin- ginnelaan aangehouden, omdat het vermoeden bestond dat hij een reservewiel had gestolen. De politie hield de man aan op basis van een signalementDe Vlaar- dinger werd in een bestelauto aangehouden. In de wagen lagen twee autobanden, waarvan één af komstig zou zijn van een diefstal in de Ek&teiidan. De Vlaardinger is vastgezet op het politiebureau. Door Pieter Vermaas Maassluis De nieuwe bibliotheek dreigt Maassluis meer te zullen kosten dan tot voor kort werd aangenomen. Niet alleen staat de beschikbare drie miljoen gulden voorbouw en inrich ting onder grote druk, ook de exploitatie-opzet van de nieuwe bibliotheek deugt niet. Dat concludeert de projectgroep die de realisatie van de toekomstige bibliotheek begeleidt. Het gesteg n inzicht in de finan ciële consequenties van de nieuw bouw dwingt de groep tot een har de boodschap aan het adres van wethouder L.D. Wesenhagen- Kastelein (cultuur, financien): „Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid zal er een ver schil ontstaan tussen de benodig de en de nu beschikbare midde len." Het zal geen eenvoudige zaak zijn om binnen het gereser veerde bedrag van drie miljoen gulden te bUj ven, voorziet de pro jectgroep. Wordt dit overschre den, dan legt Maassluis jaarlijks nog eens 7.500 toe op eike extra investering van een ton. Risico's De raadscommissie voor cultuur sprak woensdagavond haar be zorgdheid uit over de door de pro jectgroep gepresenteerde cijfers. CDA-fraetievoorzitter G. J. Enze- rink:„Ik ben geschrokken van dit stuk waarin tekorten worden be cijferd, En er zijn nog zo'n zes bij komende punten." Daarmee ver wees het raadslid naar financiële risico's die zich nog niet in geld la ten uitdrukken. Mes bij elkaar genomen spreekt Enzerink van 'eentijdbommetje'. Exclusief de kosten voor omzetbe lasting en fundering, worden de nieuwbouwkosten voor de goed kope 'A-optie' nu al op drieeneen- half miljoen gulden geraamd. Voor de ?B-optie' is zelfs een in vestering van 4,3 miljoen nodig. Maassluis wil echter binnen de door de raad gereserveerde drie miljoen blijven. Om dit te realise ren worden grondopbrengstèn van boven de bibliotheek ver schijnende appartementen deels ingezet. Daarnaast is het de be doeling dat alles wat de nieuw bouw de gemeente meer dan drie miljoen kost voor rekening komt van de projectontwikkelaar/ bouwer. Op de vraag wie eigenaar van de nieuwe bibliotheek wordt (ge meente of stichtingsbestuur van de bibliotheek) en -deels daar mee samenhangend- voor welke BTW-eonstruetie de gemeente kiest, heeft de gemeente nog geen antwoord. Aan VB Belastingadvi seurs is een aanvullend advies ge vraagd. Maassluis acht het niet ondenkbaar dat de BTW 'alsnog een kostenfactor wordt'. Kunstmatig Een jaarlijks tekort wordt ook ver wacht in de exploitatie van de nieuwe bibliotheek. De project groep typeert de exploitatie-opzet die de bibliotheek zelf heeft ge maakt als 'window-dressing': „Oftewel de zaken gunstiger voor spiegelen dan ze in werkelijk zijn, door de kosten kunstmatig te drukken. In het huidige tijdsbe stek, waarin de gemeente con stant in financiële problemen ver keert, past een dergelijke metho- f^niet Dus heeft de projectgroep zelf maar wat cijfers op een rijtje ge zet. In haar opzet komt de budget taire belasting voor Maassluis uit op 316.000 gulden. Na het onttrek ken van 243.000 gulden aan een bestemmingsreserve voor de nieuwbouw, blijft er voor de bi bliotheek nog een jaarlijks exploi tatietekort over van 73.000 gul den. De gemeenteraad is van mening dat dit tekort, dat met een prijs verhoging van dertig procent op de abonnementen zou kunnen worden gedekt, voor rekening is van de bibliotheek. Die opstelling van de raad is gevolg van een eer der aangenomen motie. De raad sprak toen uit stijgende exploita tielasten voor de nieuwe biblio theek niet op te zullen vangen met extra gemeentelijke subsidie. Tandje minder In dezelfde motie besloot de raad ook-dat gedurende een periode van tien jaar de Koningshof jaar lijks 40.000 gulden compensatie ontvangt voor het vertrek van de oude bibliotheek. Wethouder We- senhagen-Kastelein meent echter dat die compensatie 'voorshands" niet aanwezig is'. In november 1995 pmde de raad het college vast op het beschik baar gestelde bedrag van maxi maal drie miljoen gulden voor de nieuwbouw van de bibliotheek. Woensdagavond hield de raads commissie daar nog steeds aan vast. „Desnoods," verklaarde En zerink tegen de WD-wethouder, „moet het maar een tandje min der. Of moet er, om in uw jargon te spreken, een verlaging van het ambitieniveau worden gereali seerd." De nieuwe bibliotheek verschijnt volgend jaar in de stadhuistuin; in of direct naast het stadhuis. Over de exacte plek loopt nog een uit gebreide inspraakprocedure. Bo ven het boekencentrum worden appartementen gebouwd. Wesen- hagen deelde de vrees van de commissie niet dat de financiële tegenvallers het slaan van de eer ste paal zullen doen uitstellen. MaassluisDe stormvloedke ring moet dicht bij een water stand van maximaal 3.60 meter boven NAP. Burgemeester en wethouders van Maassluis gaan daar bij Rijkswaterstaat op aandringen. Nu wordt de stormvloedkering gesloten bij een waterhoogte van 3.-20 meter boven NAP. Voor de wijk 't Hoofd in Maas sluis betekent dit dat er dan circa dertig centimeter water op Straat komt. De wijk Hgf cir ca 2.90 meter boven het Nieuw Amsterdams Peil. - Bewoners van de buitendijkse gebieden langs de Nieuwe Wa terweg kunnen meebeslissep over het toekomstige sluitpeil van de stormvloedkering in dit vaarwater. Gekozen kan wor den voor sluiting van de kering bij 2.80,3.00 of 3.20 meter bo- ven NAP. 'Rijkswaterstaat i houdt' pp 26* november om 20,00 üur'een bijeenkomst voor bewoners in hét Keringshuis- in Hoek van Holland^ De leden van groep Actie Kerstgroet chauffeur Gerrit van Dijk uit Hij is vertrokken in de richting van de Oekraïne, Foto Roel Dijkstra Maassluis Bijna dertienhonderd voedselpakketten, tien tallen fietsen en onderdelen, een enorme partij boter, zeep poeder,-baby- en kindervoeding, verband, gips en zieken huisbedden. Met deze vracht vertrok gisteravond de vaste chauffeur van de stuurgroep Aktie Kerstgroet '96, Gerrit van Dijk, naar Transkarpatië, een provincie van de Oekraï ne. Hij werd uitgezwaaid door leden van de stuurgroep, vrijwil ligers en belangstellenden vanaf de luods van de firma Pol dervaart in Maassluis. In Boedapest stapt een Hongaarse gids in de truck die Van Dijk verder zal begeleiden naar de plaatsen Nagydobrony, Téscó en Beregszasz. In de laatste plaats bevindt zich het diakonaal bureau van de in Trans karpatië goed georganiseerde protestantse kerken. Dit bu reau coördineert de hulpverlening en zorgt in overleg met plaatselijke autoriteiten voor de verdeling van de goederen. Dit jaar zijn er volgens woordvoerster Eis Vreugdenhil zo veel goederen binnengekomen dat een tweede hulptrans port nodig is. De financiële middelen ontbreken vooralsnog om een tweede vrachtwagen naar het gebied te sturen. Het Postbank(giro)nummer 1334554 tin.v. Oekraïne Aktie NGK in Maassluis z nog steeds geopend. Voordat de vr chtwagen vertrok, werden gisteravond de vier prijswinnaars van de tekenwedstrijd bekend gemaakt, In totaal leverden 130 scholieren uit Maassluis een teke ning in. MaassluisMaassluizers kunnen woensdag 27 november hun stem laten horen bij de totstandkoming van het gemeentelijk bijstandsbe- leid voor volgend jaar. Tijdens de openbare vergadering van de raadscommissie voor Sociale Za ken en Doelgroepenbeleid in het stadhuis aan de Koningshoek wordt vanaf 19.30 uur bet Beleids plan Algemene bijstandswet 1997 besproken. Aan de orde komen de algemene beleidsuitgangspunten zoals die zijn vastgelegd in het beleidsplan voor 1996; de rechtmatigheid van de uitvoering (fraudepreventie en bestrijding) en de doelmatigheid van het beleid. Voorstellen In dit laatste onderdeel van het plan worden voorstellen gedaan met als doel uitkeringstrekkers weer aan een baan te helpen. Bij het informatiecentrum van het stadhuis is het beleidsplan met de voorstellen op het terrein van bijstandsverlening voor 1997 gratis te krijgen. Door Ben van Huren Vlaardingen Eigenaren van wo ningen op erfpachtgrond in de Vlaardingse Westwijk eisen van de gemeente, dat zij de onder hun tuinen liggende oude huisbrand olietanks Iaat verwijderen en eventuele vuile grond saneert. De gemeente is eigenaar van de grond en daarmee ook van de door de vorige eigenaar achterge laten tank, redeneren zij. Zij baseren zich op het Besluit op slaan in ondergrondse tanks (BOOT), dat aangeeft dat de eige naar de verplichting heeft tot het onklaar maken of verwijderen van een voor 1 maart 1993 buiten gebruik gestelde tank. In een bro chure van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer staat expliciet aangegeven, dat de tank in handen komt van de gemeente (als grondeigenaar) zodra degene die de tank heeft laten installeren de bewusto erfpachtsgrond ver laat. In '^eze kwestie gaat het om Vlaardingen Bijna een kwart van de inwoners van Vlaardingen Vindt dat hun stad niet goed wordt schoongemaakt en is ontevreden over de kwaliteit van het groen. Desondanks vindt ruim negentig procent het prettig wonen in Vlaardingen. Deze scores, - hoe onbegrijpelijk soms ook, afgemeten naai* de overlast die in bepaalde '/ijken aantoonbaar is - staan in het mi lieubelevingsonderzoek. Leerlin gen van CEC Beneden-Maas voer den in april van dit jaar in op dracht van de Dienst Milieu voor de tweede maal dit onderzoek uit. De eerste enquête werd in 1995 gehouden. De resultaten van beide onderzoe ken z(jn naast elkaar gelegd en van commentaar voorzien door de Dienst Milieu van Vlaardingen. Hieruit blijkt dat bijna driekwart van de ondervraagden de geschei den inzameling van huisvuil goed/voldoende noemt. In 1995 beantwoordde bijna veertig pro cent deze vraag met goed en 34 procent met onvoldoende. Inwoners raken gewend aan het gescheiden inzamelen, conclu deert de Dienst Milieu. De waar dering neemt ook toe naarmate er meer bïokcontamers worden ge plaatst, Bovendien zijn de inwo ners te spreken over de uitbrei ding van papierbakken, de che- mocar en de verbetering van de glasinzameling. Zorgenkindjes blijven het open baar groen en het zwerfvuil in de stad. In 1995 reageerde nog ruim veertig procent tevreden en 22 procent ontevreden op de vraag of hun stad vddoende wordt schoon gemaakt. Dit jaar daalden de cij fers; 38 procent tevreden en 23 procent ontevreden. Opvallend is dat een jaar geleden vooral de Oostwijk, het centrum en de omgeving van de Maasbou levard slechter scoorden, terwijl bewoners in Vlaardinger-Am- baeht en Holy Zuid tevr- 'ener waren dan elders. Het onderzoek van 1996 geeft een ander beeld. Wat tevredenheid betreft scoren Oostwijk, Westwijk en Vlaardm- ger-Ambacht boven het gemiddel de. Het centrum zit hier duidelijk onder, maar ook Holy-Zuid scoort minder dan in 1995. Veegplan Aan de slechte score van het cen trum hebben vooral de bouwacti viteiten aldaar bijgedragen, meem de Dienst Milieu. Door het onlangs vastgestelde veegplan probeert de dienst de capaciteit en middelen zo goed mogelijk in te zetten om het niveau van schoonhouden op een aanvaard baar peil te brengen. Omdat de dienst te weinig geld heeft, zal er voorlopig sprake zijn van een tekort aan mcK1 icht. Niettemin worden de s sco rende wijken extra aangepakt. Dit gaat dan wel ten koste van de in zet in wijken waar bewoners te vreden zijn, zo staat in het rap port. De verwachting is dat op ter mijn een evenwichtige situatie tot stand komt, waarbij alle Vlaar dingse wijken voldoende worden schoongemaakt. Uit het onderzoek blijkt verder dat 45 procent van de ondervraag den last heeft van stank, 17 pro centvan stof (1995:28 procent) en 29 procent van geluid (1995: 43 procent). Stankoverlast wordt vooral in Holy Noord en in het Centrum ervaren. Dit was vorig jaar nog in de Westwijk, de Oost wijk en het Maasboulevardge- bied. Geluidsoverlast doet zich het meest voor in de Westwijk en Vlaardinger-Ambacht terwijl in 1995 de Oostwijk en Holy-Zuid aan kop gingen De Dienst Ivhiieu is de verdeling van klachten over de verschillende wijken niet altijd even logisch en zal 'toeval' een rol spelen. De overlast wordt veroor zaakt door bedrijven die buiten Vlaardingen liggen of bij bedrij ven die in de gemeente zijn gesi tueerd, maar waarvoor de ge meente niet de vergunningverle nende instantie is. Tegen bedrijven die hinder ver oorzaken en die onder de be voegdheid van de gemeente val len, wordt sanctionerend opgetre den. Overlast van rijkswegen komt vooral voor in Vlaardinger- Ambacht. De helft van de bevolking van "Vlaardingen is ontevreden over de wijze waarop de gemeente hen informeert over milieu-onderwer pen. Vorig jaar was dat nog 62 pro cent. Om de stijgende Ijjn voort te zetten, zal er het een en ander ver anderen in de gemeentelijke voorlichting. Er komen verwissel bare panelen met milieu-informa tie op de papiercontainer en het wijkbeheer met centrale informa- tieposten m de wijk gaat werke lijk van start. Ook wordt gedacht aan het uitbrengen van een huis- aan-huiskrani in Holy-Noord met daann extra aandacht voor het milieu. Schiedam Leerlingen van groep 6a en de voorzitter van de medezeggenschapsraad van de openbare basisschool De Klin ker in Schiedam hebben van morgen een rapport over de ver keerssituatie op de Scheepvaart weg overhandigd aan wethou der L. A Hafkamp. De medezeg genschapsraad heeft het ver keersadviesbureau Hofstra in geschakeld. Het bureau heeft de verkeerssituatie rondom de Scheepvaartweg in de Schiedamse wijk Woudhoek grondig onderzocht. Op diverse tijdstippen is gekeken hoe op het verkeerspunt de verkeers stromen gaan. De oversteek is volgens de medezeggenschaps raad onveilig doordat kinderen weinig tot geen overzicht heb ben. Ook wordt het zicht belem merd door plantenbakken waar door autombilisten de kinderen niet altijd ziea Daarnaast wordt er volgens de medezeggen schapsraad te hard gereden. Om de situatie te verbeteren zouden volgens de onderzoekers niveauverschillen aangebracht moeien worden tussen het trot toir, het fietspad en de rijweg. Voor zowel kinderen als automo- bilisten ontstaan hierdoor dui-, delijke overgangen en eilanden. Ook zou er een insluiping in het fietspad aan het begin van het Frans Rietveldpad moeten wok den gemaakt om aan te geven dat het woon- en winkelgebied wordt verlaten. Voor de automobilisten zou op de plaats van de zebra een maxi mum snelheid moeten gelden van 30 kilometer per uur. Nu is het maximum nog 50 kilometer. Uit het onderzoek blijkt dat de maximum snelheid niet vaak wordt overschreden, maar daar bij wordt wel de aantekening ge- - maakt dat 50 kilometer op dat punt veel te hard is. Maatrege len die volgens het bureau de verkeerssituatie verbeteren, zijn het aanbrengen van knip perlichten en het verhogen van de verkeersdrempels bij de Boeier. De gemeente Schiedam ziet mo menteel geen aanleiding om de situatie bij de voetgangersover- steekplaats te veranderen. Zie ook pagina 13: 'Oversteek plaats Scheepvaartweg aan passen v*or de schooljeugd' voormalige huurhuizen, die de Stichting Pensioenfonds Wilton Fyenoord aan zijn huurders heeft afgestoten. De gemeente Vlaardingen en de Vereniging van Nederlandse Ge meenten zijn het met de uitleg in de VROM-notitie niet eens. Hun standpunt is: erfpacht laat de ei genaar geen enkele bevoegdheid tot gebruik van de grond In het nieuwe Burgerlijk Wetboek is ook de erfpachter aangewezen als be zitter met risico-aansprakelijk heid. Het erfpachtrecht is een za kelijk gebruiksrecht, dat in zijn gehele omvang van de ene op de andere eigenaar wordt overgedra gen. BOOT is een Algemene Maatregel van Bestuur in het ka der van de Wet Bodembescher ming, waarin de verantwoording van erfpachters voor vervuiling van grond wel staat aangegeven. Voor alle zekerheid heeft het Vlaardingse gemeentebestuur in het voorjaar toch maar de met veel tam-t. n gestarte Actie Tank slag afgA .Ten. Tevens is bij het ministerie gevraagd om financië le ondersteuning. Ook op het ministerie van VROM is sinds de advocaat mr. L. C. H. Karstanje uit Gouda namens ne gen Vlaardingse huiseigenaren aan de bel trok een en ander in gang ge2et Een wijziging van de tekst van het omstreden besluit is in voorbereiding. De gedachte leeft om het woord erfpachter tus sen te voegen. Vorige week heeft de Federatie van Eigenaren, een met het oog op rehabilitatie van de veertig jaar oude Westwijk opgerichte belan genbehartiger voor verenigingen van eigenaren en niet-verenigde eigenaren, een serie vragen ge steld aan de vaste Kamercommis sie voor milieubeheer. Inmiddels houdt ook de Raad van State zich ermee bezig omdat de advocaat zich tot de voorzitter van de afdeling bestuursrechtspraak heeft gewend. Hij gaat :n beroep tegen.de niet-ontvankelijkverkla- ring van een bezwaarschrift, dat hij namens de bewoners bij het gemeentebestuur had ingediend. Het bezwaarschrift was gericht te gen het besluit van burgemeester en wethouders om niet te voldoen aan het verzoek van de bewoners om np gemeentelijke kosten de i 'hetanks te verwijderen. .emeente Vlaardingen wijst deze procedure af. Het gaat hier om een privaat-rechtelijk geschil waarover de Raad van State niet oordeelt, stelt zij. ROTTERDAM WEST, AelbracMsltaiiB 140-150 -Tel. M»-477«M/ROTTE*n4MZIim. 'i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1