Si Verouderde Adonis in beleggersland Antjo de Vos Orthopedische Schoentechmek in tien jaar de grootste van de wereld Brinkers is de reddende engel voor ijsfabriek Den Hertog Hans Dubbeldam: 'Ik doe niet mee aan het ellebogenwerk van aandeelhouders' MM ma Rotterdams Dagblad Vrijdag 29 november 1996 Ze waren ooit 'de luizen in de pels' op vergaderin gen van aandeelhouders. Kritisch, vasthoudend en verontwaardigd stelden ze falen of blunders van topmanagers aan de kaak. Ruim tien jaar geleden verenigden zij zich in een club van particuliere be leggers, de Stichting Rechtsbescherming Beleg gers (SRB), omdat zij het niet eens waren met het beleid van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB) in de beruchte OGEM-affaire, Nu liggen de verhoudingen in aandeelhoudersland duidelijk. De VEB is de marktleider, de SRB het 'redelijk alter natief. De VEB-vertegenwoordigers - vaak docto randussen, meesters in de rechten en oude adel - proberen op jaarvergaderingen veelal 'bestuurtje' te spelen door raden van bestuur en commissaris sen te beleren hoe anders en hoe beter ze hadden moeten opereren. De SRB'ers - meestal eenvoudi ge aandeelhouders uit de middenstand en het ge wone volk - spreken het topmanagement vooral aan op hun financiële resultaten, omdat die direct hun weerslag hebben op de koersen van hun aan deeltjes. Hun secretaris en woordvoerder - hij stapt altijd als eerste naar de microfoon - is de doodgewone Hans Dubbeldam uit Vlaardingen. Hu moristisch, direct, articulerend, soms met enigs zins dikke tong na een met te veel wijn besprenkel de lunch benadert hij de hotemetoten van het Ne derlandse bedrijfsleven. Morgen houdt hij in Vlaar dingen voor zijn club de negende beleggersdag. Door Hans Roodenburg Vlaardingen Hans Dubbeldam verontschul digt zich voor de papleren puinhoop in zijn voorloogse rijtjeswoning in de 2e van Leyden Gaelstraat te Vlaardingen. „Ik ben met een verbouwing bezig" Rapporten, jaarversla gen, beleggingsanalyses liggen hoog opgesta peld. Daar tussendoor slalommend valt een televisie te ontwaren waarop een Teletekst pagina met beurskoersen is vastgezet zodat hij bepaalde fondsen op de voet kan volgen. Hans Dub beldam: Ik schat dat wij m totaal zo n 250 tot 300 miljoen gul vvoordigen Foto Niets van der HoeverV Rotterdams Als 64-jarige vrijgezel, beroemd en berucht in Vlaardingen, weet hij in elk geval een prima bak kof fie te zetten. Het gesprek kan be ginnen. Heeft u enig idee hoeveel aande lenkapitaal de SRB-leden verte genwoordigen? Na enig peinzen: „We hebben zo'n 250 leden en donateurs. Ik kan niet in hun portemonnee kijken, maar je hoort en ziet wel eens wat. Er zijn erbij die niet meer dan. 30.000 tot 50.000 gulden aan beleg gingen hebben uitstaan. Maar ik ken ook kleineinstituutjesvan fa miliekapitaal die miljoenen heb ben belegd.' Ik schat dat wij in to taal zo'n 250 tot '300 miljoen gul den vertegenwoordigen." De SRB is Hans Dubbeldam en an dersom, zeggen ondernemers. Is er nog een leven na de SRB voor Hans Dubbeldam? „Ja. Gelukkig dienen zich zo lang zamerhand jongeren aan die de winkel zouden kunnen overne men. Maar ik ga zelf nog even een aantal jaartjes door, hoor. Ik vind het nog steeds hartstikke leuk om te doen. En dan neem ik voor lief dat ze zeggen 'daar komt die dub van Dubbeldam weer'. De aan deelhouderswereld blijft een groep ambivalente, mensen waar vaak met ellebogen wordt ge werkt. Ik doe daar niet aan mee, ga niet slijmen bij toponderne mers. Ik geef ze keurig een hand je, maar voor de rest probeer ik mezelf te blijven op mijn eigen Dubbeldam-manier." Hij geeft in kort bestek zijn curri culum vitae. Voordat hij zijn 'familiekapitaal' ging beheren en beleggen, heeft hij in zijn jonge Adonis-tijd diverse leuke baant jes' gehad in het bedrijfsleven. Van chef administratie bij: een middelgrote ondernemer -die volgens Dubbeldam (zelf. liberaal in hart en nieren) nog een 'échte aardige socialist' was- tot ad- junct-secretaris van een werkge versorganisatie in dé frisdranken industrie. Hans heeft zich ook ge oriënteerd in de politiek. Hij heeft als 17-jarig jongetje de Vlaar- dingse afdeling van de 'Jonge Li beralen' opgericht en is bestuurs lid geweest van de wereldfedera tie van liberaal-radicale jeugd. Ook was hij voor de WD-raadslid in Vlaardingen en zelfs nog jour nalist bij een huis-aan-huis-blad. Over die laatste functie gaat de anekdote dat hij na afloop van een persconferentie met een oudere vrouwelijke wethouder proostte op haar mooie beleid en op haar 'eeuwige kuisheid'. En dat van een man die ervoor uitkomt slechts te vallen voor mooie man nen, Op aandeelhoudersvergade ringen is' hij ;met 'vragen altijd' haantje de voorste. Hij weet alle achtergronden (hoe komt men aan zijn geld) en roddels (wié doet het mét wie). - Aanstaande zaterdag reikt de be- leggersclub de naar u vernoemde Hans Dubbeldamprijs uit voor de onderneming die dit jaar haar be leggers het best heeft gediend. Wie krijgt de prijs dit jaar? „Bestuursvoorzitter drs. C. H. van der Hoeven van Ahold krijgt de investor relationsprijs 1998. Deze onderneming geeft regelmatig goede informatie -onder meer met een prima jaarverslag- aan haar aandeelhouders. Als ik eens een keer wat wil weten, krijg ik ook Van der Hoeven zelf aan de lijn. Dan word ik niet afgescheept. Maar bovenal doet de onderne ming het voor de beleggers heel goed. De winst per aandeel is pri ma. Ahold is ook heel sterk bezig om zich wereldwijd uit te breiden. Bij acquisities zorgt het concern ervoor dat de nieuwe telg ook snel bijdraagt aan de winstgevendheid van het concern." Zijn erop dit moment nog andere toppers, of juist Nederlandse beursfondsen die een 'gele kaart' verdienen? „Hagemeyer, Aalberts Industries en Océ van der Grinten zijn op het ogenblik eveneens mijn favorie ten. Hun vernieuwingen, uitbrei dingen en acquisitiebeleid spre ken mij aan. Andere toppers zijn voor mij Nutricia, ING, ABN AM- RO, CSM en Grolsch. In tegen stelling tot vele andere analisten blijf ik ook vertrouwen houden in Koninklijke BolsWessanen. Ik vind dat ze daar wél goed reorga niseren. Wantrouwen heb ik in Philips en KLM, waar ze wel reor ganiseren, maar waar ze eerst eens goed het mes moeten zetten in hun bureaucratische apparaat van staffunctionarissen. Deze aandelen zal ik vooralsnog zeker niet aanbevelen. In grote onmin leef ik op het ogenblik met de Ne derlandse Participatie Maat schappij. Ze maakt een uitgeblus te indruk; ze investeert als een bank in zekerheid en in gevestig de bedrijven, terwijl ze haar oor spronkelijke bedoeling niet na komt om geld te steken in nieuwe leuke bedrijven. Heibel heb ik op het ogenblik voorts met Sphinx Gustavsberg en Mulder Bos koop." Als je van nieuwe, veelbelovende jonge ondernemingen met per spectief houdt, dan heeft u zeker ook wel 'Endemolletjes'genomen? ,,Dit amusementsconcernheeft inderdaad een zekere uitstraling. Ikzelf ben nognietzo enthousiast. Laten die twee, Van der Ende en De Mol, zich eerst maar eens waarmaken. Ze zijn met veel poe ha naar de beurs gekomen, maar als je kijkt naar hun koers-winst- verhouding, lijkt dat nog nergens op." De grote club, de Vereniging van Effectenbezitters, pleit al jaren voor een grotere invloed van de be leggers op het bestuursbeleid van de beursgenoteerde ondernemin gen. Maar je kunt als aandeelhouder tiatuurlijk niet elke dag achter de stoel van de bestuursleden staan om te kijken of zij wel de juiste be slissingen nemen. De 'commissie Peters' heeft zojuist wel aanbeve lingen gedaan om de (mede)zeg genschap van de aandeelhouder iets te vergroten (er moet door be- sturèn:achteraf "sneer verantwoor ding worden afgelegd). Wat is het standpunt van de SRB? „Toetsing achteraf kan altijd be- ter. Maar waar het om gaat is de continuïteit van de onderneming. Ik zeg altiijd dat in een onderne ming de factor kapitaal en arbeid op gelijke wijze invloed moeten kunnen uitoefenen op het beleid. Maar we moeten als aandeelhou der niet de pretenties hebben zelf bestuurdertje te willen spelen. Geef bestuurders alle vrijheid om te ondernemen en hun eventuele blunders te herstellen. We kun nen toch moeilijk als aandeelhou ders gaan bepalen wat bijvoor beeld precies de kernactiviteiten van een onderneming moeten zijn? Dan krijg je Babylonische spraakverwarringen. Laten we achteraf het beleid toetsen en des- noods de mogelijkheid krijgen de verantwoordelijke bestuurders weg te sturen. Bovendien, als aan deelhouder heb je nog een ander belangrijk middel om je onvrede te uiten: gewoon je aandeel verko pen." Een andere discussie die weer op doemt in politiek Den Haag, zeker nu er tn het afgelopen jaar enorme koerswinsten zijn gemaakt op de beurs, is de vraag of je die moet gaan belasten. ,Als ze daarmee gaan beginnen, heb ik nog veel geld tegoed van de fiscus. Want als je dat gaat doen, moet je ook koersverliezen aftrek baar stellen. Dan hebben de men sen die aandelen hadden in Fok ker, het vroegere DAF Trucks, Ogem, RSV, cn noem maar op, nog heel wat belasting terug te vorderen. Laten ze stoppen met die waanzinnige ideeën want an ders verdwijnt binnen de kortste het geld naar het buiten- la er voor geen en kele un do. .g hier meer aandelen kapitaal aan te trekken." Tot slot, kef verhaal gaat dat zich steeds meer figuren in de beleg- gerswereld begeven om ztvart geld al dan niet uit de drugshandel, wit te wassen. Komt u ze tegen? „Er zijn inderdaad beleggers met grote sommen geld bij wie je vraagtekens zet. Wij als SRB heb ben er geen last van, want wij ken nen het aloude systeem van ballo tage. Zodra zich figuren melden van wie wij de indruk hebben dat er iets mis mee is, dan weigeren we hen als lid. Los daarvan is het heel moeilijk om met aandelen te gaan sjoemelen. Vroeger had je nog stukken aan toonder. Die be staan niet meer, of misschien zeer beperkt. Alle aandelen staan cen traal op naam geregistreerd. De fiscus kan heel gemakkelijk de bezitter en herkomst achterhalen. Misschien dat je'via belastingpa radijzen als Liechtenstein, Jersey öf Luxemburg nog dividend- of rente-inkomsten kunt verzwij gen. Maar waarom haal je je die last op je hals terwijl je hier in Ne derland toch nog in het algemeen een aardig beleggingsklimaat hebt?" Door Jan Hors tink Rotterdam Een kleine week voor de officiële opening is de showroom nog helemaal kaal en. leeg. Alleen de nieuwe, nog sterk ruikende vloerbedekking en fris se, gedekte kleuren op de muur verraden dat hier binnen enkele dagen een fraaie productpresen tatie voor de klanten moet zijn ge realiseerd. Nog maar twee weken geleden verhuisde Antjo de Vos Orthopedische Schoentechniek naar het vier keer zo grote pand op het kleine industrieterrein in de Rotterdamse wijk Lombaidij- en. De onstuimige groei van het bedrijf -in tien jaar van een mansbedrijfje tot het grootste in zijn branche in de wereld- noop te de ambitieuze ondernemer om te zien naar een ruimere behui zing. Zaterdag moet alles gereed, zijn, wanneer de Rotterdamse wethouder Hans Simons de offi ciële opening komt vemchten. Antjo de Vos (37) oogt goedmoe dig met zijn werkschort vol vlek ken, een toonbeeld van de hard werkende entrepreneur die on danks zijn voorspoed het eenvou dige handwerk nog steeds niet schuwt. Hij vertelt het verhaal, dat toch een suceesstoiy genoemd mag worden, alsof het de gewoon ste zaak van de wereld is. Ontwikkelingshulp „Op m'n achtste stond ik al in de reparatieafdeling van mijn vaders sehoenhandel hakjes aan schoe nen te lijmen; Op de technische school koos ik de richting bouw techniek, maar ik voelde er eigen lijk weinig voor om als timmer man te gaan werken. Ik kon toen bij een kennis van mfjn vader, een orthopedisch schoenmaker, in de leer gaan. In drie jaar heb ik daar het vak geleerd. Daarna ben ik nog twee jaar in dienst geweest bij een andere firma, Wittekamp en Broos. In hun opdracht maak ik nu veel schoenen." Na een intermezzo van vier jaar in de ontwikkelingshulp, waarvoor Antjo de Vos: 'Ik heb altijd veel gedaan aan de ontwikkeling van speciale schoenen, ook voormen sen die volgens velen nooit meer zouden kunnen lopen' Foto Niels Antjo de Vos onder meer in Gam bia, India en op de Philipïjnen zat, besloot hij in Rotterdam voor zichzelf te beginnen. Bij zijn oude werkgever kreeg hij een leve- ringseontractje en met een 'blan ke lening' bij de bank van enkele duizenden guldens kocht hij de allernoodzakelijkste machines en gereedschappen. In een dubbele garagebox toog hij aan het werk. Tevreden zegt hij: „Het liep met een goed. Eerst zette ik alleen schoenen in elkaar, maar toen ik ging adverteren, kreeg ik ook stikwerk en ging ik materialen le veren. Na tweeëneenhalf jaar kon ik een eerste medewerker in dienst nemen. Nu, tien jaar later zijn het er 55." Gedenkwaardig De tiende verjaardag van zijn be drijf is in een ander opzicht ook gedenkwaardig. De Vos: „Ik heb enkele maanden geleden mijn be drijf verkocht aan het internatio nale concern Otto Bock uit het Duitse Göttingen. Otto Bock be heerst zeventig procent van de wereldmarkt op het gebied van or- thopedische instrumenten, beter bekend als kunstledematen. In 2000 streeft het bedrijf naar een oimet van een miljard. Die Duit sers wilden een uitbreiding van hun activiteiten, en zo kwamen ze voor het orthopedisch schoeisel bij mij uit. Ik blijf voorlopig voor een periode van vijfjaar commer- cieel-technisch directeur en daar na zie ik wel verder. Weet je, com mercieel en technisch ben ik wel goed, maar financiën zijn niet be paald mijn sterke kant. Met zo'n groot bedrijf kun je je op dat punt geen risico's veroorloven, dus ik ben blij dat ik daarvan verlost ben." Het succesverhaal van Antjo de Vos is er een van heel hard wer ken, veei technisch vernuft en ge- n der HoeverVRotterdams Dagblad lukkig toeval. „Ik heb altijd veel gedaan aan de ontwikkeling van speciale schoenen, ook voor men sen die volgens velen nooit meer zouden kunnen lopen." Hij laat een mal zien van een laars, spe ciaal ontwikkeld voor een gehan dicapte die zfjn voet niet vlak kan zetten. Ernaast staat een reusach tige mal waarmee een ontzagwek kend grote schoen wordt vervaar digd voor een klant die lijdt aan abnormale vetafzetting aan enkel en voet. En zo vindt Antjo de Vos voor talloze moeilijke en mis vormde voeten een oplossing. Soms hielp het toeval hem een handje. „Ik wilde uitbreiden naar België, Eerst maar Vlaanderen, dacht ik toen, want ik spreek geen woord Frans. Totdat er een meisje uit Luik bij me solliciteerde; die sprak vloeiend Frans en Neder lands. Ik heb haar meteen in dienst genomen, net als de Duitse jongedame die een paar jaar later kwam binnenwandelen. Zij be handelen nu de Frans- en Duitsta lige markt voor ons bedrijf." Na België en Duitsland volgden in rap tempo andere landen in Euro pa, tot IJsland toe. Maar de kern van de zaak blijft toch gewoon hard werken. „Wij doen dan ook alles. Van het gipsmodel van de voet dat wordt opgestuurd bouwen wij de hele schoen op, als de klant dat wenst," aldus Antjo de Vos. Verschil In de productiehal iaat hy zien hoe de schoenen worden vervaar digd, meestal gebaseerd op wat modieuzere modellen uit de schoenconfectie. Maar elk paar moet individueel worden ge maakt, omdat er vaak zelfs een enorm verschil zit tussen de lin ker- en rechterschoen. De hele productie van een paar kost onge veer vijftien uur. De prijzen voor de klant variëren van 1600 tot 2500 gulden. Daarom wil De Vos in de nieuwe fabriek meer aan dacht gaan schenken aan repara tie. Bij zulke kostbare schoenen loont dat immers wel de moeite. Ondanks de Duitse overname heeft directeur Antjo de Vos toch nog veel vrijheid van handelen. Hij kent zijn bedrijf immers als geen ander, „We zijn van plan hier direct bij de klanten steunzo len te gaan aanmeten en verder komt er een afdeling voor algehe le voetverzorging. De nieuwste ontwikkeling is het werken met CADCAM. Op de computer wordt een driedimensionaal beeld van de voet gemaakt, waarvan recht streeks een mal wordt gesneden. Hetzelfde doen we met de schoen: de computer maakt een driedi mensionale simulatie, het leer wordt automatisch in het juiste patroon gesneden en de schoen past perfect. Daarmee zijn de mo gelijkheden nog lang niet uitge put. Aangezien ik van 's morgens zes uur tot 's avonds twaalf met mijn vak bezig ben, heb ik nog wel een paar leuke ideetjes." .Rotterdam Koninklijke Brin kers in Zoeterm'eer koopt .Uriile- vér-dochter Den Hertog. AJle.be- 'trokken partijen, dé 52.werkne mers van de ijsfabriek, de vak- rbonderi én de'te'cties toonden ^ich; gisteren tijdens een haastig 'ftgeën geroepen persconferentie in hetH'nilever-geböüw' mgérim 1 men. met deze transactie ;to 1 -Iks :yérkoop( aap- Brinkers bete^ i kent dat de'werkgelegenheid, in het Zuid-Hollandse plaatsje Me- lissant is gered. Sinds april yah kditjaar hebben 'de werknemers Den Hertog is één van grootste werkgevers op Goeree-Overflak- kee. -Brinkersheeft, beloofd dat de identiteit van - et bedrijf onge- schonden blijft,"Van kracht blij-' "ven: een verbod op .vloeken, zedelijke handelingen en taalgé- :v, bruik en op zondagsarbeidf„Gp zondag werken is me. trouwens zeel te du ir,' zer directeur B Brinkers in een toelichting. Zij n bedrijf telt 250 .werknemers met onder meer vijf vestigingen in Nederland. Dén Hertog, dat in-juni 1995 tot verdriet van ,de werknemers overging naar Unilever-dochter Iglo' Ola, gaat'onder leiding-van de nieuwe eigenaar bavarois puddingen, yoghiirts, én andere desserts maken. Binnen .twéé jaar verwacht Brinkers dat de productie -in de toekomst zon- dér ijs - weer op het huidige' vb- lumezitTot dié tijd zal betUni- lever-concem en.. Brinkers. zorgen voor .voldoende werk by Den Hertog. Unilever, die dé productie van Hertog ijs verplaatst naar haar fabrieken in Wilp,en Hellen- doom, garandeert tot:1 juli 19Ö8 dé afname van producten UitMe- lissanti Ook komt er een onder- nemings-CAO en ligt er een ga- rantie voor een;sociaal.plan, mócht het 'in Melis sant alsnog misgaan; Unilever financiert ook cèh:, scholmgsfoiids veer öe; 52 De Ijsjes komen niet meer uit Mellssant, wel puddingen en des serts. Maar ook dé niéuwe eigenaar, Brinkers, moet zich erbij neerleggen dat er op zondag niet wordt gewerkt. Foto Niets van der H ömt)tvUorf erdams DagïHaa werknemers. CiF-7 Voeding spreekt van. een unieke oplos- jsingéhzëjte Kopen dat Urile.ver in de toekomst bij reorganisaties - bereid fs öm'vakermee te wer- ke i aan vervangende werkgele-, genheid. Maar bestuurder H. van der Windt van de Industriebond FNV dacht van niet. Terwijl inde afgelopen maanden, aan een:op!bssing voor Den Hér-, h tog is gewerkt, heeft Unilever el ders in haar Nederlandse bedrij- ven zo'n vijfhonderd banen ge schrapt. „Slechts negen maanden na de overname ontvouwde de.directie .van Iglo' Ola in februari van dit jaar net plan de ijsfabriek op Goerée-Overflakkee 'per 1 juli 1997 te sluiten om het merk Her dog Us in Wilp te produceren. Deze plannen leidden tot grote commotie bij de werknemers van Den Hertog.Tóen; Iglo Ola •deymensen- infivïelissant vroeg- een basismix te maken die elders tot rijs zou worden verwerkt, sloeg dé vlaminde pari. De werk nemers legden op 2 april hun werk voor een dag neer. Na on derhandelingen kwamen de vak- bonden7 metidé.directie overeen dat Iglö* ;Öla 'bUfhctistapzetten; van.de ijsproductie voor vervan gend werk zou zorgen. *-7 Vervolgens is er in de afgelopen maanden 'druk gezocht naar al ternatieven. Unilever en Brin kers, producent van margarines, witte sauzen en diepvriesgebak, komen elkaar regelmatig togen en wisseldendeafgelopenjaren wel vaker bedrijven uit. 'Be geschiedenis van Den Hertog gaat terug tot 1979. Toen startte grondlegger Willem den Hertog met de.fabricage van gebak én ijs. tri 1991 verkocht Den Hertog zijn fabriek aan Wèssahen, dat vervolgens met Bols; fuseerde. De BoisWessanen-combinatie kwam in zwaar weer tereeht én verkocht de fisproducéntaan Unilever. Die was bang dat het Zuid-Hollandse.;ijsfabrielge in: handen van Nestié zou vallen. Bij de aankoop van. Den Hertog in 1995 moet Iglo Ola al duidelijk zicht hebbengehad op dè óvefca- pariteit in de Europese ijsmarkt. Jïetwas óp het eerste gezicht duidelijk dat we geen drie pro ductielocaties. in Nederland no dig hadden1', erkende Iglo Ola- directéur G. Bémer gisteren. „We wilden dit aantal op térmijn terugbrengen:";

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 4