9 Hogere inkomens blijven weïkom in goedkope flats De altijd veranderende omgeving van het station f Tv vliegt in de fik tijdens Telekids Miljoenste passagier veerpont ondanks keiharde concurrentie Ambassadeur opent bergingsexpositie Overval met schilmesje Valse aangifte van beroving Winkeldiefjes aangehouden Teveel op Zakkenrollers inLiesveld Lange Haven afgesloten Fietser gewond Abonnee Service Huurdersraad boekt succes in onderhandelingen over Elementumflats Rotterdams Dagblad Maandag 9 december 1996 Schiedam Gewapend met een aardappelschilmes heeft een man gisteravond rond elf uur een café aan de Hoogstraat overvallen. De dader bedreigde een 41-jarige Sehiedamse, die alleen in de zaak aanwezig was, met het mesje en dwong haar de kassa te openen. Met de inhoud, enkele honderden guldens, nam hjj vervolgens de benen. De politie stelt een onder zoek in. Vlaardingen Een 39-jarige man •uit 's-Gravenzande heeft begin november valse aangifte gedaan van diefstal. Het zogenaamde slachtoffer beweerde op de West- havenkade van zyn geld beroofd te zijn. Hij deed direct een beroep op slachtofferhulp die hem uit de eerste geldnood hielp en hem 75 gulden gaf. Tijdens het onderzoek ontdekte de politie dat de man niet bestolen kon zijn op die be wuste dag. Dit weekeinde brekende de man op het politiebureau zijn leugen. Ook bekende hij enkele diefstal len in Vlissingen gepleegd te heb ben, waarvan de politie in Zeeland inmiddels op de hoogte is gesteld. Het bureau Slachtoffer hulp heeft aangifte gedaan van oplichting. Vlaardingen—Twee 11-jarige kin deren uit Vlaardingen zijn zater dag in een winkel aangehouden omdat zij kaarsen, lucifers en sterretjes hadden gepikt. Beiden kregen een waarschuwing van de politie. Een van de kinderen moest ver volgens enige uren wachten voor dat een van de ouders hem kom oppikken van het bureau, In Schiedam werden een 46-jarige man en wouw uit Schiedam zater dagmiddag in de kraag gegrepen nadat zij een aantal artikelen uit een winkel hadden gestolen. Vlaardingen/Maassluis Aan de Oosthavenkade is zaterdagavond een 48-jarige man uit Hoek van Holland opgepakt omdat hij te veel had gedronken. Later bleek dat de man nog een boete van 3660 gulden open had staan of dertig dagen gevangenisstraf uit moest zitten. Voor het rijden onder invloed moest hü 850 gulden betalen. In Maassluis had een 47-jarige Maassluizer het met dit vergrijp zelfs zo bont gemaakt dat zijn rij bewijs werd ingenomen. Vlaardingen In het winkelcen- trum Liesveld is een vrouw zater dag van haar portemonnee be- j roofd. Tot vier keer toe werd er in een winkel tegen haar aangebotst waarbij de zakkenroller kennelijk heeft toegeslagen. Haar tas hing over haar schouder. Schiedam De Lange Haven wordt maandag 16 december tus sen de Koemarkt en de Appel markt afgesloten voor het ver keer. Reden js de verhuizing van de inboedel van een pand aan de Lange Haven. Het gedeelte van de Lange Haven is van Ss morgens 8.00 tot 's mid- ■dags 13.00 uir afgesloten. Schiedam Een 53-jange Vlaar- dinger is vrijdagmiddag op het Heijermansplein in Schiedam ge wond'geraakt toen hij tegen een tram aanreed. De man fietste op het fietspad in ting van de Brederoweg en naderende tram over het hoofd toen hij de trambaan wilde oversteken. Het slachtoffer is met ernstige verwondingen overgebracht naar het Schieland Ziekenhuis. Zijn toestand is stabiel. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van Kjg- 14.00 tot 16.00 uur Telefoon: 010-4004 444 Rotterdams Dagblad Door Pieter Vermaas Maassluis In de herhuisvestingsregeling voor de Elemen- lumwoningen verdwijnt de 'inkomenstoets'. Daarmee heeft de Huurdersraad Maassluis (HRM) succes geboekt in de be sprekingen met de Woningstichting Maassluis (WSM). Ook over de hoogte van de verhuisvergoedingen lijken de twee partijen nader tot elkaar te komen. De herhuisvestingsregeling geeft de voorwaarden aan waaronder bewoners van te slopen Elemen tumflats elders worden onderge bracht. Eerder noemde huisbaas WSM, die in overleg met HRM en gemeente de i-'geling opstelt, het schrappen van de inkomenstoets uit de regeling nog 'onbespreek baar'. De toets hield in dat huis houdens met een jaarlijks inko men van meer dan 51.500 gulden niet meer in aanmerking komen voor een vergelijkbare Elemen- tumwoning. Die inkomenseis is nu van tafel, al wil de huurders raad die toezegging nog zwart op wit vastgelegd zien. Ook bij de vergoeding van ver huis- en inrichtingskosten lijkt er schot in de onderhandelingen te komen. In de concept-regeling noemde de WSM nog een bedrag van vierduizend gulden per wo ning. „De huurders hebben dat bedrag van de hand gewezen," blikt HRM-voorzitter J. Luyendijk te rug op de onderhandelingen. „Om een vergelijking te maken: bewoners van de Steendijkpolder ontvangen al zesduizend gulden voor het herinrichten van hun ge saneerde tuintjes. Daarom vragen wij zesduizend gulden, plus een extra bedrag wanneer mensen aantoonbaar kostbare voorzienin gen zoals een vloer in hun huur woning hebben aangebracht." „Voor mensen die twee keer moe ten verhuizen vragen wij nog eens tweeduizend gulden extra. Hoe wel we er nog niet uit zijn met de WSM, lijkt er een opening gecre- eerd. Wij denken onder meer ge bruik te kunnen maken van het gemeentelijke potje 'risicoreserve WSM', waarin ruim een miljoen gulden zit. De PvdA en WD heb ben al positief gereageerd op de aanwending van dat geld." Ook WSM-directeur H. Ploeg ziet wel wat in het gebruiken van de risicoreserve. „Wij gaan het nieu we huurdersraad-voorstel over de hoogte van de verhuisvergoedlng bekijken, maar het aanwenden van de gemeentelijke risicoreser ve zou ons natuurlijk goed uitko men." Randvoorwaarden De WSM beoogt de sloop van on geveer zevenhonderd Elemen- tumwoningen: twee flats in de Schubertlaan, twee in de Olean derstraat en vier in de Componis- temvijk-Noord. Op de plaats van de gesloopte woningen zal nieuw bouw venijzen. De iets meer dan duizend resterende Elementum- woningen krijgen elk voor 77.000 gulden een opknapbeurt. Van de 108 bewoners in de Schu bertlaan hebben er eerder 88 aan gegeven geen sloop van hun wo ning te willen. De Huurdersraad is op zich niet tegen sloop, mits de WSM de huurders tegemoet komt met een volgens deze club redelij ke herhuisvestingsregeling. HRM-voorzitter Luyendijk: „Ik heb geen idee of de Schubertlaan- bewoners nu nog steeds zo mas saal tegen sloop zijn. De belang rijkste taak van de HRM is echter om bij herhuisvesting goede randvoorwaarden te creëren. Bij een betere regeling zijn mis schien meer bewoners bereid om te verhuizen." De PvdA en de WD lieten op een bijeenkomst van bewoners on langs doorschemeren, by woning toewijzing huurders van de te slo pe flats voorrang te willen bie den. In januan is de gemeenteraad aan zet om te praten over het Elemen- tumplan en de sloop van de flats. Het begon zaterdag als een mooie ochtend: vrij van school, geen verplichtingen, Telekids op de buis, lekker tv kijken. Maar een meisje van de Londenweg [n Vlaardingen kreeg tijdens het het kinder programma de schrik van haar leven. Tijdens de apo- _h theose van de populaire show vloog de televisie spontaanjn de fik. Thuis was er niemancf om te helpen, maar het meis je had gelukkig de tegen woordigheid van geest om de buurman om hulp te vragen. Hij trok snel de stekker uit het stopcontact en zette de tv op de galerij om verdere schade in de woning te voor komen. De brandweer, die even later ter plaatse was, bluste het apparaat tussen hevige rookwolken. Van het 'venster op de wereld' res teerde slechts een smeulen de massa. Foto Roe! Dijkstra Door Carel van der Velden Schiedam Gevoel voor actuali teit kan Cees van der Geer niet worden ontzegd. Als afsluiting van een driedelige reeks heeft de Schiedammer een historische pu; blicatie over het Stationsplein en omgeving doen verschijnen. Dat gebeurt op het moment dat het gebied aan de vooravond van een ingrijpende veranderd g staat. Het Stationspleinhet eerste dat de treinreiziger van Schiedam ziet - krijgt als gevolg van de komst van de metro de komende jaren een geheel ander uiterlijk. De publicatie bestaat uit een ge bonden boekwerk en een serie losse foto's, die de ontwikkeling van het gebied in de afgelopen 150 jaar in kaart brengt. De uitgave van het Fonds Historische Publi caties Schiedam kost 25 gulden en verschijnt naar aanleiding van een tentoonstelling in het Stede lijk Museum, die het komende weekeinde wordt geopend. De driedelige reeks staat stil bij de verkeersknooppunten die Schiedam met de buitenwereld verbinden. In 'Het Hoofd en om geving' besteedde Van der Geer aandacht aan een roemrucht ha vengebied. In 'Halte Koemarkt' werden de ontwikkelingen rond de tramverbinding met Rotter dam in beeld gebracht. Dit jaar laat de Schiedammer zien tot wel ke stedenbouwkundige ingrepen de ontwikkelingen rond het trein station hebben geleid. Hy gunt de belangstellende daarbij zelfs een kijkje in de toekomst. Het oorspronkelijke station stamt uit 1845, toen de Hollandse IJze ren Spoorweg Maatschappij de treinverbinding tussen Amster dam en Rotterdam tot stand bracht Het gebouw bestond uit één bouwlaag. In een boek over spoorweghistorie staat dat een minuscuul dakkapellelje en licht- oplopende daken 'nog net kunnen voorkomen dat het pand wordt aangezien voor een bollenschuur.' Van het gebouwtje resteert alleen een tekening, die zowel op de ten toonstelling ais in het boek te zien Het oude sta tion van Schiedam werd de villa genoemd. Het gebouw uit 1889 werd In het begin van de jaren zes- tiggesloopt. Voor het nieu we station had het niet hoeven wij ken, want dat ligt enkele tientallen me- tersnoordelfj- ker. Foto gemeente-archief Schiedam is. Het oorspronkelijke station oogde zo onaanzienlijk omdat het toenmalige polderbestuur stond op zijn windrecht. Aan de Over- schiesestraat stond destijds een watermolen. Men was bang dat een hoog station de wind uit de wieken zou nemen. Schiedam kreeg een nieuw'sta tionsgebouw in 1889. De toegang vanuit de stad bestond uit niet veel meer dan een met koolas ver harde weg en een rij bomen. Pas in 1911 kreeg de toegang enige al lure met de aanleg van een sta tionsplein, inclusief plantsoen. Dat ging niet 2onder horten of sto ten, schrijft Van der Geer. In de zuinige gemeenteraad bestond weerstand tegen de investering van tweeduizend gulden. Schiedammers van middelbare leeftijd en ouder kunnen zich het oude station nog wel herinneren. Het stond bekend als de 'villa', een in de stijl van de Hollandse neo-renaissance opgetrokken ge bouw. De hogergelegen perrons raren overkapt. Randweg In zijn publicatie staat Van der Geer vrij uitgebreid stil bij de pe riode 1554-1963, toen in Schiedam ingrijpende veranderingen wer den doorgevoerd. Destijds beslo ten de Nederlandse Spoorwegen het aantal sporen tussen Schiedam en Rotterdam te ver dubbelen en de spoorbaan op een hogere dyk te leggen. De schaalvergroting maakte de bouw van een nieuw treinhalte noodzakelijk. Bij de opening werd NS-station Schiedam-Rotterdam/ West het mooiste en opvallendste station van Nederland genoemd. Bv "«rnieuwing maakte ook de aanleg van een nieuwe stedelijke randweg mogelijk. Deze Hor- vathweg betekende een ontlas ting i -;n het verkeer in de binnen stad. De vernieuwing betekende ook het einde aan de ergenis voor de spoorwegovergang aan de Over- schieseweg. De bomen gingen tweehonderd keer per dag dicht De totale sluitingstijd betrof tot de ontmanteling in 1959 bijna elf uur per etmaal. Van der Geer is zo nu en dan kri tisch over de aanpassingen. Hij noemt het ontwerp van de nog steeds zichtbare entree tot de bin nenstad op de hoek van de Singel en de PKO-laan 'halfslachtig.' Verder vraagt hy zich af waarom een karakteristiek rijtje panden aan de Singel is gesloopt. Er par keren sinds de jaren zestig slechts auto's. Met de komst van de metro en een nieuwe tramlijn naar het Sta tionsplein oogt alles over een paar jaar weer nieuw. Op het bewuste parkeertermmtje moet een ovaal vormig ho >g gebouw verrijzen en de overkapping van het nieuwe metrostation gaat op een tribune lijken. Op het altijd veranderende stationsplein is in de 21e eeuw het beeld van een landelijk stationne tje met een villa ervoor heel ver weg. Maassluis Hoog bezoek zater dagochtend in het Nationaal Sleepvaartmuseum in Maassluis. De Egyptische ambassade-ir in Nederland Ibrahim Badawi El- Sheik was naar het museum in de eerste gemeente aan de Waterweg gekomen om de expositie 'Schoonschip in het Suezkanaal 1956/,57* te openen. Tijdens de opening bracht het operakoor Maasstad de tweede akte uit de opera Aïda ten gehore. Bijzonder aan dit optreden was dat Verdi, de componist van het muziekstuk, de opera in 1869 schreef voor de openingsplechtig heid van het Suezkanaal De expositie in het Sleepvaartmu seum in Maassluis bestaat voor namelijk uit fotomateriaal van het wrakkenvrij maken van het Suez kanaal in de periode 1956757. Vanuit de haven van Maassluis vertrok in 1956 een groot aantal sleepboten met mankracht, bok ken en ander bergingsmateriaal richting Port Said. Ook twee Nederlandse vracht- De Egyptische ambassadeur volgt met belangstelling de uitleg over de tentoonstelling. FotoRooi Dijkstra schepen werden gecharterd om, raël bij de strijd om de strategi- beladen met heftanks, pompen, aggregaten en kleinere bergings- sctiepen naar Egypte te varen. Ai die apparatuur was nodig om de in de oorlog om het Suezkanaal tot zinken gebrachte schepen te bergen. Naast Egypte waren des tijds Engeland, Frankrijk en Is- sche verbinding betrokken. Op de expositie in het museum in Maassluis, die loopt tot 7 septem ber volgend jaar, zijn niet alleen foto's over deze bijzondere perio de te zien Ook allerlei voorwer pen, modellen en curiosa worden m het museum getoond. Hoek van Holland Even een fo tootje op het dek maken. Het waait hard en het is koud. Maar het Rotterdamse echtpaar Loes en Jim de Kwant ondergaat de ce remonie met alle geduld. Beiden worden door directeur W. de Lan ge gehuldigd omdat één van de twee de miljoenste passagier van Stena Line is in 1996. De miljoenste meldde zich dit jaar begin december, een paar weken later dan vorig jaar. Maar dat is geen reden tot paniek. Tot dusver passeert Stena Line de magische grens van één miljoen passagiers in november of begin december. Nog nooit bleef de Hoekse fer rymaatschappij onder het mil joen. Ook dit jaar niet en dat is een geruststellende gedachte, ge zien de toegenomen concurrentie van de Kanaaltunnel, officieel Eu rotunnel genaamd, tussen Enge land en Frankrijk. Het echtpaar De Kwant komt uit Rotterdam. Vorig jaar viel een Vlaardings echtpaar in de prijzen. De De Kwants reizen al 24 jaar met Stena Line. Deze keer blijven ze elf dagen in Londen. Zowel tij dens de heen- als terugreis wor den ze door de reder in de watten Hoewel opnieuw één miljoen pas sagiers met Stena Line de over tocht hebben gemaakt, is 1996 voor de ferrymaatschappij finan cieel een tegenvaller. Er is con currentie met het goedkoper wor dende luchtverkeer op Londen. In mei van dit jaar halveerde Euro tunnel de pryzen, met als gevolg dat de ferrymaatschappijen in een prijzenslag werden gesleurd. „Oneerlijke concurrentie," vertelt reservermgsmanager Frans van der Marei. „Eurotunnel dumpt de pnjzen en betaalt ondertussen z'n schulden gewoon niet. De tunnel ïs een prestige-project. De banken, en de overheden houden de tun nel overeind, Tja, hoelang nog? Dat vragen wij ons ook af." Stena Line heeft het voornemen op de route tussen Calais en Do ver samen te gaan werken met het Engelse P&O. Ook de komst van het Hoge Snelheidsschip (HSS), dat in mei gaat varen, is een wa pen waarmee Stena Line een goe de slag hoopt te slaan in de con currentiestrijd. „Het schip gaat twee keer zo snel en het is dus de bedoeling dat hij het werk van twee schepen gaat doen," zegt Be- tist. „Nadelig gevolg is dat er mensen ontslagen moeten worden. Toen wij de HSS vorig jaar aankondig den. spraken we over 130 ontsla gen. Door natuurlijke afvloeiing zullen er uiteindelijk minder ont slagen volgen. Maar hoeveel is nog niet te zeggen." Maandag 9 december T ROTTERDAM Ahoy. Sepoftora, 20.00u. De Doe len. Gr.z. Kerstconcert, 20.00u uit verkocht. K1.Z. Internationale kamer orkesten,20.15u Rotown, Club Yel low Moon, 22.00u. Onafhankelijk Toneel. OnafhankelijkToned speelt Heden Toekomstmuziek, 20.00u.' SKVR Calandstraat Spektakel m Groningen, 20.00u„ 1 Dinsdag 10 december SCHIEDAM Podium. Jamsessie, 21.30u. VLAARDINGEN Dc Soenda. Kunst- en cultuurmid dag Tussen Sinterklaas- en - Kers^ 14.00 ROTTERDAM 1 Nighttown. KissConvention, 14.00u: -Ahoy." Kiss, ,20.00u."De Doelen. Gr.z. Kerstconcert, -20.Q0U. uitverkocht KJ.z. Strijkkwartetten', 20.15u. Luxor Theater. Jeans, 20.15 u. Theater Zuidpiein. Romeo etJuliette, 20.15u. Dizzy. Onno Wit,- te Sextet 22.00u. Rotown. AJvin Youngblood Heart 22.00u. RO Theater. Het Cryptogram, 20.15a, Rotterdamse Schouwburg. Kkz. Aan Tafel, 20.30u, Gr.z. De Rotter1 damse Dansgroep, 20.15a SKVR Foto en Videoschool. Achter de Schermen, 20.00u. Zaal De ünfef Stad-Zonder-Eigenschappen-Showr 20.30u. ROTTERDAM Calypso 1: TheCableGuy' (12) dag»> 1.15-4-6,45-9.30, Calypso 2:7h& Hunchback of Notre Dame' (al) dag: 1.15-4-6.45-9.30.Caiypso3: 'Erw* ma' (al) dag. 4-6.45-9.30. ma.Ui" ook Ll5. Cinerama 1: Tne Nutty„ professor' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 2: 'F LED' (16) dag. 1,15-4-6.45-9.30, Cinerama 3r Twister (12i dag. 6.45-9.30. ma.dk ook 1.15-4. Inerama 4: 'Indepen1- denceday'L2)dag. 6,15-9.15. ma- .di.wo. ook2. Cinerama5: Tin Cup! (al) dag. 6.45-9.30, ma.di.ook 1.15-4. Corso: 'Naarde klote!' (16) dag. 6.45-9.30, ma.di. ook 1,15-4. Imax Theater 'Special Effects' (al) dagjbeh.ma.) 2-4. 'Survival Island" (al) dag. (beh.ma.) 3. '2-in-l show' (al): 'Speed &Thejoumey inside Vdfr .wo 12. 'Independence Day' (12) dag, 9. 'De Wokkenluidervan de Not re Dame' (N) dag 5.30-7,15. Vetf*' ster 1: 'Secrets and Lies' (al) dag*. 7.30, wo. ook 2. 'Al! things fair' (al) dag. (beh.ma.) 10.Sneak Previe^T ma. 10. Venster 2: 'Otto E Mezo (8' 1J2)' (af) ma.di.wo. 7.30, wo. ook; 2.30. Sbakespeare-verfilming: ~'0_, Amor Natural' (al) dag. 10. wo. ook 2.30. Venster 3: 'üke grams of sand' (al) dag. 7.30. 'Chacun cher- cheson chat' (16) dag. 10. Venster 4: 'Beautiful thing' (16) dag. 8-10: Lumière 1: 'Cham reaction* (16) dag.1.15-4-6.45-9.30. Lumlère 2: The nutty professor' (al) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Lumière 3. 'Escape from LA' (16) dag. 6.45-9,30, ma- .dt.ook 1.15-4. Lumière 4: 'Sleè^ pers' (16) dag. 8.30, di. ookl.15-5. Pathé 1: The Hunchback of Notiet Dame' (al) dag. 7.15-9.50, ma.diV ook 2.05-4.40. Pathé 2: 'SecrfetS and Lies' (al) dag. 11.25-2,20-6.45- 9.10. Pathó 3: 'Naar de klote!' (16) da- '11.55-2.15-4.45-7.15-9,45. p 4: The nutty professor' (al) - ~1.40-2.25-4.50-7.15-S.50 Pathé 5; 'Sieepers'(16)dag. 11.20- 2.30-5.50-9. Pathé 6: The Fan' (12) dag. 11.15-1.45-4.15-6.45- 9.25. Pathé 7: 'independence day* (12) dag. 11.50-2.50-6-9.10.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1