13 Forse kritiek op planmakers Stadserf Schiedamse Zakenkring in traditionele kerstsferen BMW-dealer verhuist naar Vijfsluizen Gissen naar oorzaak van te hoog koolmonoxide-gehalte Rotterdams Dagblad 'Dienst Gemeentewerken liet kosten gierend uit de hand lopen' Uitreiking van de Maltha Milieu Prijs 'Eigen grond of erfpacht is een psychologische kwestie' Gratis dineren bij de Rotary Brand in keuken Vlaardingers aangehouden Radio in beslag genomen Tas uit woning gestolen KONUNEMDUK "•liZSV Dinsdag 10 december 1996 Waterweg Door Ben van Haren Vlaardingen De op de markt van zakelijk onroerend goed enaren makelaars M. Tilro van DTZ Za- dcihoff en R. van Hamburg van Pare Makelaars uit Rotterdam vinden dat Vlaardmgse onderne mers onnodig veel waarde hech ten aan het hebben van een be drijf op eigen grond. „Het is een psychologische kwestie. Bedrij ven in Rotterdam zijn al lang ge wend aan erfpacht en zien er ook de voordelen van in." Zij hebben de afgelopen jaren met het Vlaardingse denken kennis gemaakt. Zij waren belast met de acquisitie voor het zes hectare grote particuliere bedrijventer rein Delta-West r dal de KMV- groep ontwikkelt op een deel van het vroegere tankopslagterrcin van Shell aan de Deltaweg in Vlaardingen. Zeven jaar nadat de Vlaardingse ondernemers Kan- Iers. Meerman en Verwater de grond overnamen van de oor spronkelijke koper Hydro Agri is Delta-West nu tot ontwikkeling gekomen. Zeventig procent van het terrein is aangekocht door be drijven van buiten Vlaardingen. De doelgroep van Tilro en Van Hamburg bestond tn eerste in stantie uit Vlaardingse bedrijven die vee! meters nodig hebben. De gemeente Vlaardingen heeft ver ouderde terreinen, waarop bedrij ven zitten die willen modernise ren, redeneerden zij en hun op drachtgevers. Kleine investeer ders, die er belang bij hebben in hun vertrouwde omgeving te blij ven en hechten aan het hebben van eigen grond. „Dat is overigens vooral een psy chologische kwestie, die in Vlaar dingen een belangrijke rol speelt aldus Tilro en Van Hamburg. Van de verkoop van percelen van af 6.000 vierkante meter aan plaatselijke bedrijven is niets te recht gekomen. Slaelduinsebos uit 's-Gravenzande kocht 1,75 hec tare en Van Vliet Containers uit Rotterdam 2,5 hectare. De twee overgebleven initiatief nemers - Kantors haakte af - zet ten wel voor eigen risico bedrijfs hallen neer. Verwater, in samen werking met Bokx Bouw. bouwt twee bedrijfsverzamelgebouwen met 14 units van 375 vierkante meter voor verhuur of verkoop. Meerman realiseert een nieuwe vestiging voor zyn constructiebe drijf. Zie ook pagina 15:'Bedrijven; park Delta-West loopt na zeven jaar vol' Door Ca rel van der Velden Schiedam—Oud-wethouder C. Zijdeveld heeft als initiatiefne mer van het Stadserfplan gebruik gemaakt van een uiterst ge brekkige methode van kostenbewaking. Dat werd gisteren duidelijk tijdens de behandeling van een extra kredietaan vraag voor het Stadserf. Na een eerdere kostenoverschrijding van zeven miljoen wordt de raad nu gevraagd opnieuw 2.5 miljoen gulden beschikbaar te stellen. De totale kosten van de gemeen telijke bouw op het Stadserf ko men daarmee op zo'n 55 miljoen gulden. In de aanbouw van het stadskantoor verrijzen een biblio theek, een theater, een archief, een stadswinkcl en een bestuurs centrum. Het gebouw wordt in de loop van het volgend jaar opgele verd. Zijdeveld was tussen de architec tenkeuze in 1989 en zijn terugtre den in 1994 verantwoordelijk voor het Stadserf-project. in innige sa menwerking met de sinds kort ge pensioneerde directeur Gemeen tewerken H. G. de Block. De pogingen om de klus binnen het oorspronkelijke raadsbudget van 45 miljoen gulden te klaren, waren weinig professioneel, liet extern projectmanager L. Martin de verbijsterde raadscommissie voor algemene en economische zaken weten. „De bonnen werden geteld, meer met. De Dienst Ge meentewerken beschikte niet over een kostenbewakingssys teem." Projectmanager Zijdeveld trad in 1994 terug als wethouder, waarna het presti gieuze project in de portefeuille van burgemeester R. Scheeres te recht kwam. Scheeres greep in en gaf de regie over de niëUwbouw aan extern projectmanager Mar tin. „Dat is een beslissing waar ik nog geen seconde spijt van heb. Hij spant zich buitengewoon in om de kosten in de hand te hou den." Martin introduceerde in Schiedam een systeem dat sinds zo'n 25 jaar wordt gebruikt in de bouw. De manager bracht per on kostenpost schematisch in beeld wat de begroting is, hoeveel er is uitgegeven, wat er resteert en hoeveel kosten er nog aan zitten te komen. Hij bracht in kaart dat de gemeente Schiedam twaalf miljoen gulden extra op tafel zou moeten leggen als zij zou door gaan op de door Zijdeveld en De Block ingezette weg. Er volgde een harde bezuinigings ronde. waarna begin 1995 een te kort resteerde van 7 miljoen gul den. Als gevolg van wetswijzigin gen, het onrealistisch laag begro ten van posten in de oorspronke lijke opzet en verbeteringen in het programma van eisen komt daar nu nog eens 2,5 miljoen gul den bij. legde Scheeres de raads commissie uit. Tot de verbeteringen behoort on der meer de aanleg van koelin stallaties in het gebouw. De aan passingen kosten zo'n 180.800 gulden. „Er zit veel glas in het dak, waardoor een broeikaseffect kan ontstaan" legde Martin uit. „We hebben berekend dat in tie oorspronkelijke opzet dc tempe ratuur in de stadswinkei vaak bo ven de 23 graden zou zijn. Dat is onacceptabel hoog." Architect II. Ruijssenaars profi teert in financiële zin het meest van de aanpassingen. Elke wijzi ging in het concept levert een re kening op. De extra rekeningen bedragen inmiddels ruim zes ton. In totaal vangt de bouwmeester ruim vijf miljoen gulden voor het tekenwerk en de begeleiding van de bouw. PvdA-raadslid M. Reuderink uitte gisteren kritiek op de beroemde architect. ,.Die man ontweipt met glazen bouwstenen die niet aan de brandeisen blijken te voldoen, waardoor we gedwongen zijn een extra sprinklerinstallatie te ko pen. We betalen die man een godsvermogen, dan mag je toch materiaalkennis verwachten." D66'er M. Houtkamp vroeg zich af hoe het destijds is gegaan met de aanbesteding. In de sloop-affaire ligt het beleid van de Dienst Ge meentewerken op dit moment zwaar onder vuur. Volgens burge meester R. Scheeres was daar niks mis mee. Er is geselecteerd uit zes partijen. Raadslid Schoenmakers dacht daar anders over: „Het was niet meer dan een quasi-Europese aanbesteding. Lang niet iedereen kon inschrijven," In krijtstreep maken ze in het da gelijks leven hun opwachting aan de onderhandelingstafel. Loven, bieden, kopen, verkopen, plan nen bedenken en het bedrijf aan de gang houden, daarmee vult de ondernemer zijn dagen. De leden van de Zakenkring Schiedam wierpen gisteravond voor de gelegenheid de stereoty pen over het zakenleven ver van zich af. Ze lieten zich van hun ge voelige, creatieve kant zien. On der leiding van de plaatselijke bloemist Herman Dickhoff prak tiseerden zij de kunst van het maken van een kerststukje. De avond In de bovenzaal van restaurant Le Pècheur vormde tevens het afscheid van het ver enigingsjaar van de Zakenkring Schiedam, een club die reeds vijftig jaar bestaat. Verschillende deelnemers toonden zfch zeer handvaardig. Dat was geen toe val, want het maken van de kerststukjes is inmiddels traditie op de bijeenkomst in december. Het maken van kerststukjes be schouwen de ondernemers ais een leuke hobby, maar het valt niet te ontkennen dat de eigen handige productie van kerststuk jes zakelijk interessant is. Zelf maken kost een paar plek. In de winkel kosten de stukjes, afhan kelijk van de kwaliteit, tussen de vijftien en veertig gulden. Fefo Roel Dijkstra Het nieuwe pand van BMW-dealer Kalfsbeek op Vijfsluizen. Foto Syboit voeten Architektuur Fotografie Schiedam De Manten moeten nog even geduld hebben, maar op bedrijventerrein Vijfsluizen in Schiedam is een begin gemaakt met de bouw van het nieuwe auto mobielbedrijf van BMW-dealer Kalfsbeek. Het nieuwe gebouw vervangt de huidige vestigingen aan de Nieuwe Haven in Schiedam en de P. C. Hooftlaan in Maassluis. De bedoeling is om in het jaar 2000 de twee andere vestigingen in Wateringen en Deirt eveneens te laten integreren. „We hebben nu in verschillende plaatsen vier kleinere locaties en hebben alles dubbel," zegt directeur G. H. Kalfsbeek. „Vier keer verkoop, magazijn, showroom, werkplaats enzovoorts. Dat kan veel profes sioneler." Bovendien zegt Kalfsbeek zich met het familiebedrijf meer op de regio te willen richten. „We willen van een stadsfunctie naar een re giofunctie," omschrijft hij. Bedrij venterrein Vijfsluizen, dat tot nog toe weinig aantrekkingskracht had op het bedrijfsleven, noemt de directeur daarvoor een 'uiter mate geschikte plek'. Kalfsbeek: „Nu zitten we verscholen in de stad. Op Vijfsluizen zitten we aan de snelweg waar we goed zicht baar zijn en waar we ons goed kunnen presenteren." De aanieg van de tweede Bene- iuxtunnel in 2001 sterkte Kalfs beek in het bcsiuit om zich op be drijvenpark Vyfsluizen te vesti gen. „Met de aanleg van de twee de tunnel kun je straks zo van Hoogvliet naar Vlaardingen en Schiedam rijden. Voorheen was het niet mogelijk om vanaf de ei landen direct hier naartoe te ko men." Ook de komst van de metro ziet de directeur met vreugde te gemoet. Met een metrostation voor de deur kunnen BMW-eigenaren vol gens Kalfsbeek by wijze van spre ken zo hun auto afleveren bij het automobielbedrijf en de metro te rugpakken naar huis. Kalfsbeek is de tweede grote auto dealer die Vyfsluizen uitkiest als nieuwe plek. Eerder concentreer de autobedrijf Vink Evag zijn activiteiten in de regio op Vijfslui zen. De Ford-dealer zetelt sinds enkele jaren langs de Vlaardin- gerdijk. In de nieuwbouw op Vyfsluizen is het ook mogelijk om de activitei ten van Kalfsbeek uit te breiden. Er komt een eigen plaatwerkerij en een eigen spuiterij, vertelt Kalfsbeek. En ook de presentatie van de auto's wordt verbeterd. Naast een showroom met nieuwe BMWs komt op de eerste verdie ping een ruimte waarin gebruikte auto's van de BMW huisselectie worden getoond. Ook komt er een parkeergelegenheid voor 140 au to's. „We gaan uit van een concept waarbij je als BMW-rijder voor al les terecht kunt. Onderhoud, re paratie, schade, het maakt niet uit wat," stelt Kalfsbeek. „We doen alles zelf." Voor het pand aan de Nieuwe Ha ven wordt nog een bestemming gezocht. Aangezien het benzine station gewoon op de oude plek blijft bestaan, acht Kalfsbeek het aannemelijk dat er weer een auto dealer inkomt. Ook voor de plek aan de P. C. Hooftwegin Maasluis wordt nog een huurder gezocht. De planning is om eind juni in de nieuwbouw op Vyfsluizen van start te gaan. In september volgt dan de officiële opening. VlaardingenDe leden van de plaatselijke Rotary Club bie den alleengaande Vlaardin- gers met het oog op de kerstda gen een etentje aan. Honderd eters zijn maandag 16 decem ber welkom in de feestelijk aangeklede grote zaal van Vaartland. Het dineren is gra tis. De Rotarians richten zich met het etentje op 55-plussers. Maar secretaris J. Anderson knijpt een oogje toe voor men sen die een jaartje of wat jon ger zijn. Het driegangendiner wordt gemaakt door de koks van Vaartland. De leden van de Rotaiyclub fungeren als kel ner. Tussen de gangen door brengt een muzikaal gezel schap kerstliederen ten geho re. Gasten worden opgehaald en weer thuis gebracht. Be langstellenden voor het diner kunnen zich aanmelden by J.A. van der Pol, telefoon 4357619. Vlaardingen In een woning aan de Spechtlaan is gisteravond de vlam in de pan geslagen, waar door brand uitbrak. De brandweer bluste het vuur. De twee bewo ners van het pand zijn ter obser vatie opgenomen in het Holy Zie kenhuis. Hoek van Holland In een vakan tiewoning aan de Wierstraat heeft de politie gistermorgen twee Vlaardingers aangehouden. De twee, een 28-jarige man en een 17- jarige vrouw, bleken niet de eige naren van het pand en konden ook geen redelijke verklaring ge ven voor het feit dat zij in het huis verbleven. In de vakantiewoning vond de politie een boodschap pentas met spullen. Ook was er een enorme puinhoop gemaakt. Alle kasten stonden open en wa ren leeggehaald en de televisie was uit het wandmeubel gehaald, Het is nog niet bekend of het tweetal daar iets mee te maken heeft. De politie heeft beiden voor onderzoek vastgezet. Hoek van Holland De jwlitie heeft gisteravond een radio in be slag genomen. De radio was ei gendom van één van de jongeren die op de Willem Barentszstraat rondhingen. De herrie van de ra dio veroorzaakte overlast voor de omwonenden. De ouders van de jongen kunnen de radio vandaag weer ophalen. Hoek van Holland Uit een wo ning aan het Gemma Frisiuspad is gistermiddag een tas gestolen. De 87-jarige bewoonster had haar schoudertas even in de gang bij de voordeur gezet en liet gauw even de h&y' uft. In ds tussentl'd heeft iemand kans gezien om de tas mee te nemen. Drie kinderen zagen de tas even later op het dak van een schuur liggen. Zij waar schuwden de politie. De porte monnee was eruit gehaald, maar de persoonlijke eigendommen van de vrouw zaten er nog in. De politie heeft de tas bij de eigena res teruggebracht. Schiedam lodens het mini symposium Duurzame Innova tie Rijnmond 2005, dat mor genmiddag wordt gehouden in de Schiedamse Korenbeurs, wordt de Maltha Milieu Prijs uit gereikt De eerste prijs wordt overhandigd door de directeur- generaal milieuzaken, nucleaire veiligheid en civiele bescher ming'Europese Commissie, ir. ME.E-Enthoven. Voor de prijs zijn de volgende bedrijven/personen genomi neerd: Chromolux bv uit Rotter dam met een verbetering van het galvanisch proces, de stich ting Collusie uit Amsterdam met het project Milieuzorg- assistenten, en M. S. P. Martin Scholten Projects uit Roermond met een droogschiller voor de aardappelverwerkende indus trie. Voorafgaand aan de prijs uitreiking wordt tijdens het mi ni-symposium een paneldiscus sie gehouden over milieu- en economieprojecten voor het Rijnmondgebied. Centraal daar in staat de toekomst van Rijn mond vanuit het milieuperspec tief. Het symposium begint om 13.00 uur en de prijsuitreiking heeft rond 16.45 uur plaats. Vlaardingen Het is een raadsel waardoor donderdagmorgen een veel te hoge concentratie koolmo noxide in een maisonette-woning aan de Roemer Visscherstraat in Vlaardingen werd gemeten. De oudste dochter van het gezin Spork raakte donderdagmorgen even buiten bewustzijn. Het gezin ontvluchtte daarna direct de wo ning en totdat het raadsel is opge lost logeert het gezin -vader, moeder cn drie kinderen - bij de ouders van de vader. Bij het opstaan rook de vader don derdagmorgen een vreemde lucht. „Het was alsof rubber of plastic licht was aangesehroeid. Een hele rare lucht," vertelt hy. Direct daarna beginnen vader en moeder een zoektocht in de wo ning. Alle apparaten worden na gekeken. „We roken een rare lucht, terwijl je koolmonoxide niet ruikt." Het eerste teken dat er echt iets mis is in de woning komt als liet zoontje aangeeft dat hij pijn in zijn buik heeft. „In eerste instan tie dachten we nog dat het de ze nuwen waren voor Sinterklaas," vertelt zijn moeder. Als vlak daar na de oudste dochter gaat braken en onwel wordt, brengen de ou ders de kinderen direct naar de buren en wordt het alarmnummer 06-11 gebeld. In de woning wor den alle apparaten uitgezet en de ramen gaan open om het huis te ventileren. De brandweer is als eerste by de woning en dan begint het onder zoek naar de oorzaak. In de bad kamer wordt op dat moment een zo hoge concentratie CO aange troffen dat niemand het daar lan ger dan vijf minuten uit zou hou den. Doorclat alle ramen van de woning open staan, worden daar na nog wel verhoogde concentra ties koolmonoxide gemeten, maar niet meer zo extreem hoog als die morgen. Tot ruim half twee gaat het onderzoek van de brandweer door. De voorlopige conclusie van de brandweer is dat het aan een kapotte cv-ketel in combinatie met een verkeerd aangesloten geiser bij de benedenburen ligt. Stookverbod Inmiddels 2yn vader en moeder Spork opgenomen in het zieken huis. Ze mogen daar 's avonds al leen weg als ze beloven niet naar hun woning terug te gaan. De brandweer heeft inmiddels, zo lang de oorzaak nog niet definitief vaststaat, een stookverbod voor de woning opgelegd. Het gezin kan dus helemaal niet naar huis. „Maar op dit moment wil ik ook helemaal niet terug," vertelt moe der Spork. Een dag na de vlucht uit de wo ning is het woord aan het energie bedrijf ENECO. Al snel blijkt dat de voorlopige conclusie van de brandweer niet klopt. „Met de cv- ketel is niets mis. Ook de ventila tie is goed," concludeert de mon teur. Het blijft daardoor een raadsel waar de hoge concentratie kool monoxide vandaan komt. Het energiebedrijf is nog steeds in de woning aan het zoeken. Als dat nodig mocht zijn worden zelfs alie handelingen, die donderdagmor gen in de woning aan de Roemer Visscherstraat zijn gedaan, nage speeld. „Het grote probleem is dat ENECO er niet direct bij is geroe pen. Zij hebben pas metingen kunnen verrichten nadat de hoge concentraties alweer waren ver dreven. En op dit moment is er niets meer aan de hand," zegt Spork. Toch zit de angst er bij de familie en ook de buurtbewoners goed in. „Doordat in eerste instantie door de brandweer is gezegd dat hel aan de cv-ketel kan liggen, is ie dereen in de flat behoorlijk ge schrokken. Er zijn wel meermen sen die de ketel op dezelfde plek hebben hangen als wij. Maar die cv-ketel is goed, daar ligt het niet aan." De familie Spork hoopt dat ze deze week terug kan keren naar haar woning. Als dat niet het geval is dan moet er een andere oplossing komen, vinden ze. „We zitten nu met zijn vijven bij mijn ouders en dat gaat voor een paar dagen, maar dat moet ook niet te lang duren." Als het langer dan deze week gaat duren, zal Spork de gemeente benaderen voor een vervangende woning. Uiteindelijk zullen ze wel weer te rugkeren naar hun eigen huis, is de verwachting bij het echtpaar. „Maar echt rustig slapen, zullen we daar in het begin zeker niet." üunrboinHnii 11 - D«nununtun i ■rei A4&A chhïTïa i CL.v i OW".' i i a uu

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1