15 Banen weg bij gemeente Maassluis Nieuwe schoorsteen voor glasfabriek Rover wil verbetering aansluiting spitsbus op trein Rotterdams Dagblad Auto's steeds vaker doelwit vandalen Hulp bij schulden nu bij GKB AbvaKabo kapittelt gemeente om ingrepen bij groenvoorziening en reiniging Bezem brengt uitkomst Getuige blijkt medeplichtige Schooljeugd op bon geslingerd Tegen de lamp door betaalkaart Bijgelovigen kopen hun loten bij Schiedams gelukskantoor Tot ziens in dé Itinket Ooi leuke ideeën! m Waterweg Woensdag 11 december 1996 Door Pieter Vermaas Maassluis De AbvaKabo heeft geen goed woord over voor de reorganisaties die Maassluis wil doorvoeren bij de gemeente lijke groenvoorziening en reiniging. Bij de groenvoorziening verdwijnen banen, de reinigingsdienst wordt waarschijnlijk verzelfstandigd. De vakbond meent dat wethouder L. Tim mermans (personeel en organisatie) te weinig oog heeft voor de belangen van het personeel. De AbvaKabo voelt zich overval- de gemeente handelt volgens !en door het gemeentelijke be sluit. dat wethouder Timmer mans de vakbonden gisteren meedeelde. Regiobestuurder T. de Jong meent dat de bonden eer der hadden moeten worden inge licht. „Tot onze stomme verba zing kondigde de wethouder plompverloren aan dat de reini ging wordt verzelfstandigd rich ting Afvalverwerking Rijnmond en dat er banen worden geschrapt bij de plantsoenendienst." Volgens De Jong slaat Maassluis ten opzichte van andere regioge meenten toch al een slecht figuur: hem onzorgvuldig ten opzichte van haar personeel. „De gemeen te beschouwt haar personeel lou ter als kostenpost die verlaagd moet worden, en niet als dienst verlenend personeel. Kijk maar naar de invoering van de 36-urige werkweek in 1997, waarbij Maas sluis een magere herbezetting uit voert. Het geld dat daarvoor be schikbaar is gesteld is te weinig en ligt onder het landelijk gemid delde." De vakbond is ook geïrri teerd over de wijze waarop de ge meentelijke werkgever onderne mingsraad en vakbonden - de or ganen die opkomen voor de be langen van het personeel - be handelt. Die irritatie is nu geste gen na de beslissing over de groenvoorziening en de reiniging. .Als dit een indicatie is voor de manier waarop men de belangen van het personeel behartigt, maak ik me grote zorgen.'7 De vak bondsman zegt niet te weten hoe veel banen er bij de gemeente Maassluis op het spel staan. Groen licht Van de gespierde vakbondstaai is CDA-wet houder Timmermans niet onder de indruk. ..De vak bond denkt kennelijk dat een kri tische opstelling tot het beste re sultaat leidt. Maar wij zijn juist zorgvuldig naar het personeel toe. Nadat we in het college het besluit hebben genomen, hebben we eerst de betreffende raadscom missie in besloten kring geïnfor meerd. Daar kregen we het groe ne licht. Toen heeft de gemeente secretaris de ondernemingsraad geïnformeerd. Vandaag hebben we dan het Georganiseerd Over leg (tussen gemeente en vakbon den, red.) gehad, waarin is afge sproken dat de bonden op korte termijn de onderliggende stuk ken ontvangen. De volgorde in dat gehele proces heeft De Jong vanmiddag verrast en ik kan me daar ook wel iets bij voorstellen.'* De kritiek op het omgaan met on dernemingsraad en personeel legt Timmermans naast zich neer. „Er is voortdurend overleg met ondernemingsraad en personeel. Er is zelfs een begeleidingsgroep ingesteld, uit en door net perso neel van groenvoorziening en rei niging." De wethouder stelt dat de verzelfstandiging van de reini ging nog niet geheel zeker is. Be sloten is slechts om een gemeen telijke stuurgroep daarover een rapport le laten maken. 'Barre tijden' Met de ingreep in de groenvoor ziening wil Maassluis de 'niet-be- invloedbare kosten' (personeel en materiaal) terugbrengen van vijf entachtig procent naar iets meer dan zestig procent van de totale lasten. Bij de groenvoorziening, nu nog vijfenveertig man sterk, gaat het volgens de wethouder binnen twee jaar om een vermin dering van twee arbeidsplaatsen via natuurlijk verloop. „Als perso neelsleden van groenvoorziening een andere functie binnen de ge meente krijgen, kan dat meer worden. Uiteindelijk gaat het ech ter we! verder dan die twee man, maar daar kan nog een hele tijd overheen gaan." Op 7 januari praten vakbonden en wethouder Timmermans opnieuw over de kwestie. „Wij eisen nader overleg over deze twee punten verklaart De Jong, die nog moge lijkheden zegt te zien, „Wij gaan ervan uit dat toegezegd overleg al tijd zin heeft, ook als een besluit van burgemeester en wethouders al is genomen. Zo niet, dan gaan we nog barre tijden tegemoet." Schiedam Met de nodige impro visatie heeft de politie gisteroch tend in de Schiedamse Diesel- straal een gaspit gedoofd. Een vrouw had gemeld dat bij de bu ren al geruime tijd een gaspit brandde zonder dat er iemand thuis was. Nadat de agenten van alles had den geprobeerd om de woning binnen te komen, hebben ze via een bovenraampje in de keukei» met een bezem de knop van het gasfornuis uitkunnen zetten. Hoek van Hol laad De politie ver moedt dat de twee Vlaardingers die maandagochtend in een va kantiewoning in Hoek van Hol land werden aangetroffen, daar hebben ingebroken. Gisteren werd een 15-jarige Vtaar- dinger gehoord die vermoedelijk medeplichtig is aan de inbraak. De 28-jarige man cn 17-jarige vrouw werden eerder deze week uit het huis aan de Wierstraat ge haald omdat ze niet de eigenaren van het pand zijn en ook geen ver* klaring voor hun aanwezigheid konden geven. Ze hadden er in de woning een behoorlijk puinhoop van gemaakt. VlaardingenTijdens een verlich tingsactie gisterochtend op de Westhavenkade in Vlaardingen zijn 26 schoolgaande jongeren op de bon geslingerd omdat hun ver lichting niet in orde was. Drie bromfietsers en 23 fietsers kregen een bekeuring. Met het aantal prenten is volgens de politie de noodzaak van derge lijke controles weer eens duide lijk geworden. Hoek van Holland —Twee mannen van 27 en 20 jaar zonder vaste woon- of verblijfplaats zijn gister middag in Hoek van Holland aan gehouden omdat ze van diefstal worden verdacht. Het duo liep te gen de lamp nadat het met een ge stolen betaalkaart in een winkel had afgerekend. Hel personeel vertrouwde het tweetal niet en belde het signale ment van de mannen door naar de politie. Die hield de verdachten aan in de Prins Hendrikstraat en Zekkenstraat Hun auto werd in beslaggenomen. Zo om de vier jaar moeten de stenen schoorstenen van de NV Vereenlgde Glasfabrie ken in Schiedam er aan geloven. Dan is het metselwerk van de zestig meter hoge pijpen derma te aangetast dat de stenen niet meer stabiel staan. Oorzaak zijn de gassen uit de ovens van de glasfa briek die het voegsel tus sen de ste nen doen ver weken. Begin deze week is met behulp van een kraan een begin ge maakt met de opbouw van een stalen noodschoor- steen. Deze neemt tijde lijk de functie over van één van de schoorstenen waarvan de bovenkant moet worden vervangen. Zodra de pijp is afgekoeld kan een be gin worden gemaakt met de reparatie. Vijf meter metselwerk zal in vijf we ken tijd wor den gesloopt en weer op nieuw worden opgebouwd. Voor volgend jaar en het jaar daarop staat de op knapbeurt voor de overi ge twee schoorstenen op de plan ning. Foto Roel Dijkstra Schiedam/Vlaardingen De Ver eniging Reizigers Openbaar Ver voer (Rover) wil dat de vervoers maatschappij RET een betere aansluiting maakt voor spitsbus 57 op het treinverkeer vanaf sta tion Schiedam Rotterdam-West. De spitsbus gaat vanaf 6 januari i997 weer rijden en Rover wil dat de RET dan meteen voor goede aansluitingen van bus op trein zorgt. Spitsbus 57 gaat van Vlaar dingen Holy en Schiedam Groen- oord naar Rotterdam Marco* niplein rijden. De spitsbus heeft volgens Rover een belangrijke functie in het openbaar vervoer tussen VIaardingen/Schiedam en Delft/Den Haag. „Het is daarom van groot belang dat er bij station Schiedam Rotterdam-West een goede aansluiting van en op de trein wordt geboden," aldus Ro ver. Die goede aansluiting is volgens de reizigersorganisatie sinds au gustus 1996 komen te vervallen. Onnodig vond Rover. De reizi gersorganisatie verzocht de RET en de Stadsregio dan ook de goe de aansluiting op een zo kort mo gelijke termijn te herstellen. Dat gebeurt nu vanaf 6 januari. De RET liet Rover deze week we ten niet te kunnen voldoen aan de eis van de reizigersorganisatie voor een verbeterde aansluiting. De vervoersmaatschappij zou dat op z'n vroegst pas begin juni 1997 kunnen bewerkstelligen. Rover gaat daar niet mee akkoord en heeft de RET opgeroepen om de verbeterde aansluiting alsnog met ingang van januari te realise- Hlervf Berry Janse bekijkt trots zijn wapperende 'Beet'-vlag. ra la Roel Dijkstra DoorMariëtte Olsthoorn Schiedam Om halfzeven 's mor gens stond de gelukkige winnaar al bij tabaksspeciaalzaak Janse voor de deur. Met pijn in z'n hoofd, want hij had de hele nacht niet geslapen. Wel honderd keer had hij naar zijn Staatsloterij-lot gekeken. Maar het kon niet mis sen: hij had de jackpot. Het was in de vijftien jaar dat Schiedammer Berry Janse staats loten verkoopt nog nooit voorge komen. Maar vorige week dins dag was het raak. Op een vijfde lot dat in zijn zaak was gekocht viel de jackpot. „Fantastisch natuurlijk," rea geert de winkelier. „De jackpot valt maar een keer of drie per jaar. Het is geloof ik voor het eerst dat hij in Schiedam wordt uitge- keerd."De 660.000 gulden was echter niet de enige prijs die kon worden uitgekeerd. In dezelfde deeemberloterij viel eveneens twee keer de vijftigduizend gul den op loten die uit de tabakszaak van Janse kwamen. Voor het raam van de tabaksspe ciaalzaak aan de Broersvest hangt een poster met de letters 'BEET" erop. Ook een wapperende vlag maakt passanten erop attent dat het hier niet om zomaar een ver kooppunt van staatsloten gaat. Nu de jackpot eenmaal in de zaak van Janse is gevallen, is de winke lier toegelaten tot de VIS-elub voor Very Important Service points. Op de toonbank prijkt een pla quette in de vorm van een visje, die hij eveneens kreeg voor deze klapper. Volgende week donder dag krijgt hij .van de Staatsloterij een 'award1 uitgereikt, waarmee Janse officieel behoort tot de adressen waar veel prijzen vallen. Wat de onderscheiding precies in houdt, is voor Janse zelf ook nog een verrassing. Gelukskantoor Dat Janse in het bezit is van een 'gelukskantoor' weten zijn klan ten al veel langer. Twee keer eer der viel de 250.000 gulden op 'zijn' loten, 38 keer ging de 100.000 er uit. „En de 25,000, dat is niet meer op te noemen zoveel keer als die gewonnen is. Ja, wat dat betreft hebben wij een aardig gelukkig kantoor," zegt de winkelier nuch ter. Vorig jaar met de oudejaarsloterij viel een kennis van hem in de prijzen, vertelt Janse, Liep hij over straat en kreeg ineens te ho ren: 'Hé Ber, bedankt voor het lot hè.' Was de 100.000 erop gevallen. Heinde en ver Het nieuws van de jackpot ging vorige week ais een lopend vuur tje door Schiedam. „Waarom heb je mij dat lot niet verkocht,", kreeg Janse naar zijn hoofd ge slingerd. Iedereen reageerde en thousiast, vertelt hij. „Het is heel gek, maar mensen komen hier op af. Zeggen tegen elkaar: joh, ik weet een goed adres." Klanten komen volgens Janse van heinde en ver om bij hem een lot te kopen. „Mensen komen uit Maassluis en Hoek van Holland naar Schiedam, terwijl daar toch ook tientallen adressen zijn waar je loten kunt kopen." Bijgeloof, noemt de Schiedammer dat. Het is natuurlijk gewoon toe val dat de jackpot bij hem is geval len. „Ik bepaal de nummers niet. Het is puur geluk." „Er zijn ook mensen die maar door één be paald persoon geholpen willen worden omdat ze daar al eerder bij in de pry zen zijn gevallen. Die denken dat ze bij de één meer suc ces hebben dan bij de ander. Tja, zo bijgelovig zijn sommigen." Schiedam In Schiedam worden steeds meer auto's bekrast, be schadigd en vernield. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van de poli tie Schiedam over de ontwikke ling van de criminaliteit in 1996. Tot dusver vormden dit jaar reeds 355 voertuigen het doelwit van vandalen. Verleden jaar werd in 243 gevallen aangifte gedaan van beschadigingen aan auto's. Districtschef E. van der Horst maakt zich zorgen over deze ont wikkeling, waar de politie moei lijk grip op kan krijgen, „Vanda len lopen met een scherp voor werp langs een auto en beschadi gen de lak. Vaak ziet niemand het, waardoor het voor de politie moei lijk is de dader op het spoor te ko men. Automobilisten worden fors gedupeerd door dit gedrag." Het beschadigen van auto's be hoort min of meer tot de categorie uit de hand gelopen kattenkwaad, die als geheel een stijgende lijn vertoont in Schiedam. „Er treedt duidelijk een stijging op van wat wij de geringere feiten noemen," meldde Van der Horst deze week bij de eerste presentatie van zyn jaarplan 1997 in de commissie al gemene en economische zaken. Vuurwerk Dergelijke delicten komen vooral op naam van jongeren. Naast het bekrassen van auto's gaat het om uiteenlopende zaken als het ille gaal afsteken van vuurwerk, het intrappen van kelderboxen en het spuiten van graffiti. Gezien de stijgende trend is het volgens Van der Horst zaak meer te investeren in preventieve projecten. De demografische cijfers wijzen uit dat het aantal jongeren in Schiedam de komende jaren flink gaat stijgen. ,,Wy krijgen een ster ke aanwas van jongeren. Daar moeien we goed in investeren, an ders creëren we onze eigen pro blemen. In overleg met de scho len en wijkorganisaties moeten we voorkomen dat deze tieners op het verkeerde spoor terecht ko men." De Schiedamse politie is volgens Van der Horst een warm voorstan der van het zogenoemde integrale veiligheidsbeleid, waaraan het korps in samenwerking met uit eenlopende partijen als de ge meente, de sociale verhuurders en wijkorganisaties vorm wil ge ven. „Het besef leeft dat dit part ners zyn die niet zonder elkaar kunnen in het verbeteren van het klimaat in de wijken." Als onderdeel van dit beleid wil de politie fijnmaziger opereren. Het beleid in de wijken wordt volgens het plan in de toekomst decen traal geformuleerd, in overleg met de klankbordgroep integraal veiligheidsbeleid. Raadslid A van Loenen (Solidair '93) vroeg zich in de commissie vergadering af of de socialere aan pak van de politie niet ten koste gaat van de primaire taak, het boeven vangen. „Met name oude ren voelen zich niet meer veilig op straat. Ook ai vallen de criminali teitscijfers mee, we hebben er wel mee te maken," stelde het raads lid, dat tegenwoordig de her kenbare agent in het straatbeeld mist. „Vroeger had je in Schiedam agent Alva, die werd zo genoemd omdat hij zo streng was. Juist dat soort mensen draagt bij aan het veiligheidsgevoel." Volgens Van der Horst is de tijd van de fietsende-agent-voor-het- leven voorbij. „Mensen werken niet meer hun hele leven bij de politie, laat staan in één wijk. Steeds vaker is het politiewerk een fase in iemands leven. Dat is een maatschappelijke ontwikke ling waarmee ook wij te maken hebben." Geweld In 1996 is het aantal geweldsdelic ten in Schiedam toegenomen, net als in de rest van Nederland. Ook het aantal zedendelicten steeg ir het bijna afgelopen jaar met zo'n twintig procent. Dit cijfer zegt echter weinig over de actuele ont wikkeling in deze categorie delic ten. In veel gevallen hebben aan giften van seksuele misdrijven betrekking op gebeurtenissen in een wat verder verleden. Ondanks de stijging in verschil lende categorieën delicten is de balans over de totale ontwikke ling van de criminaliteit wat de politie betreft positief. Het aantal woninginbraken daalt dit jaar fors. Ook het bedrijfsleven heeft dit jaar minder ongenode gasten verwelkomd. In de categorie 'he ling, bedrog en brandstichting' heeft de politie ook goed nieuws. Ook in deze sector zet de reeds eerder ingezette daling van het aantal delicten door. VlaardingenDe Gemeentelij ke Kredietbank Vlaardingen (GKB) en schuldhulpverlening van Sociale Zaken slaan de handen ineen. Samen vormen ze vanaf vandaag de nieuwe GKB Vlaardingen, Het Bureau Schuldhulpverlening is door de 'fusie' verhuisd naar het on derkomen van de GKB aan de Schiedamseweg 59. Door de verhuizing is het Bu- reau Schuldhulpverlening vandaag gesloten voor bezoe kers. Vanaf 12 december kan, iedereen bij de GKB terecht voor een krediet op maat en voor hulp bij financiële proble men. Alle producten die nodig zijn voor het verlenen van schuldhulp -van advies, be geleiding tot aan sanering- zijn nu te vinden op één adres. Een bijkomend voordeel is dat klanten niet meer tussen het stadhuis en de GKB hoeven te pendelen. - De GKB Vlaardingen is dage lijks geopend van 9.00 tot 16.00 uur. Schuldhulpverlening werkt op afspraak (010) 4344000. - Tuincentrum/; BI Qemsierkunst JDeKL Kloosterweg - Briefte telefoon Ol 81 - 41 2866

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1