ach$poil;r o p Bal na... Trofliga alleen leuk als je eraan meedoet' Geen stuiver voor Excelsior Gaaye Jensma in vriesvak aan jij, 'Hebben jullie nog een tweede Belgisch elftal?' i DultsersTOllen bezinning over de klapschaats 'Een levenslang stadionverbod voor Staatsen is nog te gering' Ginola wil raceauto in Het laatste woord Vergeten man Rotterdams Dagblad Maandag 16 december 1996 De topclubs in Nederland staan te popelen om het betaalde voetbal een nieuw gezicht te geven. De kleine visjes in de vjjver van de PTT Telecompetitie mogen niet langer meer snoepen van de grote inkom sten die via de tv en sponsoring binnenstromen. Een profliga of een Superliga zou het ideale model zijn. Een kleinere eredivisie met hoog uit 14 clubs, meer interessante wedstrijden en dus gemiddeld meer kijkers. Ed de goey, Feyenoord: „Het iykt erop dat het allemaal die kant op gaat Ik heb de ontwik kelingen de afgelopen dagen nauw gevolgd en begrijp dat er erg veel geld is te verdienen voor de clubs met een zogenaamde Superliga. Toch zitten er voor mij nog een hoop vragen aan vast. Wat wordt precies de opzet, hoe veel clubs doen er aan mee? Als ze maar nooit toegaan naar het voor beeld van Schotland, waar ze een competitie hebben van tien clubs. Ik praat bij het Neder lands elftal wel eens met Pierre van Hooi- jdonk en die wordt doodziek van dat sys teem. Hij speelt m de competitie vier keer tegen dezelfde club, twee keer thuis en twee keer uit Als je toevallig nog een keer in de beker met dezelfde tegenstander zit, kom je die zes keer tegen in één seizoen! Dat kan niet bevor derlijk zijn. Maar verder ben ik wel enthousiast over de plannen in Nederland" ALFONS groenendijk, Sparta: „Zo'n profliga is al leen maar leuk ais je er zelf bijzit. Sparta is misschien een goed voorbeeld van een club die geen zekerheid heeft van deelna me aan die nieuwe competitie. Ik vind het een prima zaak dat onze voorzitber er vorige week meteen bovenop is gesprongen. Hij vond het een schande dat Sparta niet was uitgenodigd voor de bespre kingen over een profliga. Sparta is niet zomaar een club, hè! We vormen een club die al honderd jaar achter elkaar op het aller hoogste niveau speelt Wie be paalt dan dat wij er niet bijhoren? De geografische ligging? Als er zes dubs in Brabant zitten, kun nen er toch ook twee uit de Rijn mond naast elkaar betaald voet bal bedrijven? Alleen als men de toeschouwersaantallen als maat staf neemt, zou Sparta wel eens aan het kortste eind kunnen trek ken. Alles bij elkaar heb ik mijn twijfels over de komst van een profliga." MARK ZEGERS, doelman van Excelsior: „Bij Ex celsior hebben we er de ze week wel over gesproken, want onze banen hangen in de toe komst af van deze ontwikkelin gen. Voordat Sport7 werd opge richt is het met het betaalde voet bal ook altijd goed gegaan, al was Alfons Groenendijk: 'Sparta is niet zomaar een club.' Foto: Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad het dan met minder geld. Nu Sport7 uit elkaar is geklapt zou in eens alles veranderd moeten wor den en is er voortdurend gezeur. Een profliga, ik zie er geen heil in. De eerste divisie brengt altijd spe lers voort die naar de eredivisie clubs kunnen. Dan moetje die di visie niet zwakker maken. Boven dien: welke clubs mogen mee doen in die nieuwe profliga? Ik ben van mening dat de clubs zich door prestaties in de eredivisie moeten spelen. Dat was altijd zo en moet ook altijd zo blijven. Ik vind die hele discussie omtrent een nieuwe competitie dus on zin." Koen van den daele, Belgisch journalist van de Gazet van Antwerpen; „Wij Belgen volgen dit alles met grote verbazing. In ons land zou een profliga nooit van de grond komen. Nederlanders denken veel commerciëler. Uheeft, of had een televisiecontract dat voor mil jarden (Belgische francs, red.) aan inkomsten zorgde. Bij ons gaat het slechts om enkele tientallen miljoenen. U onderhandelt altijd over grotere bedragen en dus zal er ook een markt zijn voor zo'n commerciële profliga. Ach, me neer Verschueren van Anderlecht {de manager, red.) heeft een voor stel gedaan dat wel die richting opgaat. Maar die wilde veel meer het accent leggen op een competi tie van Nederland en België sa men. Ik zeg niet dat er nooit een samenwerking zal komen, maar voorlopig zie ik zo'n competitie niet van de grond komen." Móet kunnen „D'ailïeurs, die 7-1 van Oranje tegen Wales, voor mij speelt dat geen rol We hebben daarvan wei lawaai gemaakt, maar ik moet zeggen: ik ben niet geïmpressio- neerd geweest. Ja, attense,ikwtl eule prestatie nie minimalise ren. Maar ge moet zien tegen we ze gespeeld hebben: 't was een goeie ploeg van de boy-scouts, hè?" Raymond Goethals in Humo „Wie is er nou bang van een Ho V lander, godverdoeme? Zèg, als George Kmler tegen mij bégint te sjawelen, val ik niet van mijn sus, zenne. Trouwens, wij spra- ken vroeger niet met eer* .tepeiri- - standerWij 'Jxrslóhderi elkaar - niet: ik sprak Antwerps en dj Hollands. Dat zijn toch twee ver schillende talen." Rik Coppens" in Humo „Van der Sar is ongetwijfeld be ter dan Van Breukelen, maar hij kan niet organiseren. Dat blijkt nu ook bij Ajax. Vorig jaar stond hij er om de vedoren ballen op te rapen, ral moet hij zijn verdedi gers sturen. En dat lukt 'em al veelminder." Jean-Marie Pfaffin Ktsmo J^a dé EmvpdCu^jvtale tégen Milan was Ronald ook al zo emo tioneel, Ikniet, ifc heb dat veel minder. Ik schiet alleen maar vol als ik hèm zie huilen. Gelukkig heb ik het net nietge2ïen." Er ank de Boer inNienwe Rem/ „Mag ik jou iets vragen?, vrgeg-i ik de jnediadeskuridige^vaBhèt AD. Heb je ons programma op Sport 7 weieens gezienHeb'je de laatste hitzending van De Bal len gisteravond ook gezien? Nee, zei hij, ik kan niet alles zien. Me; diadeskundige kon niet alles - zien. Dat was de grote frustratie bij SporttNiemand keek/ieder een wist dat hei slecht was." Frits Barend in Nieuwe Revu hebgevochtenvQor'$port7:ïk vw'meer'dan honderd uur per uieek in de weer. Nu besqfik dat mijn vriendin. en mijn dochter uiteindelijk '"belangrijker zijn dan de sportzender' Hans Kraay jr. in Weekend „Bij het Nederlands elftal zit ie dereen 's ochtends de krant te le zen aan het ontbijt. Dat zou Louis nooit toestaan, hij vindt datje aan tafel met elkaar in ge sprek moet zijn, elkaar moet le ren kennen." Frank de Boer in VI „Ik kan in Emmen echt mezelf -zijn. Als ifc bijvoorbeeld vind dat de voorzitter 'een klootzak is, kan 'ik dat zeggen zonder meteen op straat te staan. Dat gevoel heb ik tenminste. Of dat ook klopt, weet ikniei mant ifc heb het nog nooit geprobeerd Emmen-voetb aller Martin DrentinVI Bij de Belgen steeg na het pak rammel, dat ze in Brussel van de Nederlanders kregen, het schaamrood naar de kaken. Het enige waar men zaterdagavond trots op kon zijn was het prachtig verbouwde Koning Boudewyn- stadion, dat in niets meer doet denken aan de vroegere Heizel. Prachtige tribunes, mooie zalen en een gigantische persruimte waar alle spelers van de Rode Dui vels en Oranje na de wedstrijd uit gebreid bleven napraten, In een hoekje van die grote hal stonden de reserves Ed de Goey en Giovanni van Bronckhorst hun dito ploegmakker Geoffrey Cla- eys - de vrolijkste Belg van Ne derland - het leven zuur te ma ken. De Goey, na het dramatische optreden van België heel droog te gen z'n Feyenoord-collega: „Zeg Geoffrey, hebben jullie nóg een Belgisch elftal? Want dit was toch zeker met de A-ploeg die tegen Nederland werd ingezet..?" Claeys, vloekend en tierend. „De Goey, jij moet oppassen, hè! Dat is nou de zoveelste zeikerige grap over ome ploeg." De Goey, nog droger dan daar voor: „Dat was geen geintje, hoor. Ik bedoelde het seneus..." Claeys tegen Van Bronckhorst: „Ach, laat die lange maar lullen. Als ik hem maandag in de Kuip tegenkom op de training zorg ik ervoor dat ik bij hem in het groep je zit voor een 'rondootje'. En dan speel ik hem in de eerste drie mi nuten vier keer door de benen. Heb ik heel de week geen last De vernieuwde Heizel heet naar zijn overleden broer; de nederlaag tegen Oranje werd de zwaarste onder Wïlfried van Moer. Koning Albert II heeft belde elftallen aan zich laten voorstellen en zoekt een plaatsje op de tribune, fowanp meer van hem, ha, ha." Maar toen de Nederlandse bus was vertrokken en alle Oranje klanten, inclusief De Goey en Van Bronckhorst uit het zicht waren, bekende Claeys dat hij een zware week tegemoet gaat. „Ze zullen my het leven zuur maken bij Feyenoord. Ik ben bang dat ik de ze afgang van de Belgen nog heel lang moet aanhoren. Misschien ook een beetje mijn eigen schuld. Je weet hoe dat gaat, voetbalhu mor m de kleedkamer. Om die gasten een beetje te dollen had ik ze helemaal gek gemaakt bij Feyenoord. 'Jullie worden ingeblikt en gek gespeeld m Brussel', nep ik elke dag. Nee, nee, dat is er niet hele maal uitgekomen..." Het kan natuurlijk met anders dan dat. na Helmut Lotti in Brus sel, straks André Rieu in Rotter dam de publieke opwarmer voor zijn rekening neemt Toen Guus Hiddink kwam, be sloot hij het systeem van Ajax bij Oranje tekopieren. Misschien dat Louis van Gaai nu het omgekeer de kan doen. Excelsior heeft van het college van burgemeester en. wethouders inmiddels de schriftelijke bevesti ging gekregen dat de gemeente geen stuiver wil in vesteren in het nieuwe stadion op Woudestein. In Kralingon hadden ze al rekening gehouden met die beslissing. „Maar vervelend blijft het wel," zegt voorzitter Mar tin de Jager, die er vanuit gaat dat het 'Nieuwe Woudestein' toch 2al verrijzen ondanks het faillisse ment van Sport7. Van de investering van zo'n 7 mil joen zou 4,9 miljoen gulden komen uit de stortingen van Sport7 aan de dub. „Maar die rechten worden nu weer verkocht," aldus De Jager, „dus houden we voorlopig het hoofd koel." Door de situatie rond de televisierechten heeft de bank ook nog altijd het licht niet op groen gezet voor de financiering van de rest van de kosten. De Jager: „Eventueel vragen we de bouwer om nog even te wachten met de bouw. Want het geld moet er wel zijn natuurlijk. Maar de aanvraag van alle vergunningen gaat vooralsnog gewoon door De KNVB heeft Excelsior ontheffing gegeven om John Metgod op de bank te zetten als hoofdcoach. De oud-Feyenoorder is nog bezig om zijn diploma Coach Betaald Voetbal te halen en is op dat moment dus nog niet voldoende gediplomeerd. Zijn competitiede buut als coach in de eerste divisie maakt Metgod za- in de thuiswedstrijd tegen MW. Eén faxje van Feyenoord en heel Schotland stond weer op zijn kop de afgelopen week. Bij gerucht ver nam de leiding in de Kuip dat Pierre van Hooijdonk tot aan het eind van het seizoen verhuurd zou mogen worden bij Celtic. Manager Hans Hagelsteïn: „Dus informeerden wij maar meteen of we hem dan tot die tijd naar Rotterdam konden halen. Daar bleken de heren van Celtic niets voor te voelen. Geen ramp, hoor. Naïef? Welnee. Niet geschoten is altijd mis. Stel dat hij weg mag, dan zit Feyenoord nog steeds op het vinkentouw." Dolf Roks, trainer van Sparta's tweede elftal, was aanvankelijk van plan in juni te gaan trouwen. „Dan heb ik alle tijd," zo redeneerde hij. De spelersgroep bracht hem echter op andere gedachten. „Je gaat niet trouwen als iedereen met vakantie is, hè..." zo werd de Zeeuw van zuinigheid beticht. Waarna hij besloot dan maar eind mei, direct na afloop van de competi tie, in het huwelijk te treden. Hoe slecht Henk ten Cate tegen zijn verlies kan, bewees hij vorige week weer eens tijdens een partij tje tafeltennis. Hij kwam na twee verloren sets met 14-3 achter in de derde set tegen Alfons Groenendijk, waarop Sparta's trainer pardoes het balletje kapot trapte. Gaaye Jensma uit Sint Annaparochie is als rebel bijgezet in het vriesvak van de Vereniging De Friesehe Elf Steden. De Fries kreeg hetop 23 mei van dit jaar voor elkaar dat er voor het eerst in de 97-jari- ge geschiedenis van de Elfstedenvereniging een bij zondere ledenvergadering werd uitgeschreven. Hij wilde de reglementen voor de Elfstedenbtocht ingrij pend wijzigen. Jensma had toen de steun van 67 andere activisten, ruim boven de benodigde vijftig voor zo'n bijeen komst. Maar de statuten van De Fnesche Elf Steden werden zaterdag in Leeuwarden dusdanig slim aan gepast, dat er voortaan niet tenminste vijftig, maar zevenhonderd-en-vijftig leden nodig zijn, om de Tocht der Tochten op zijn kop te zetten. Jensma wilde de Elfstedentocht moderniseren en de poneerde in het voorjaar 32 ideeën, waarvan er toen slechts één de steun van de zaal kreeg. De finish moest weg van de Bonkevaart en terug naar het cen trum van Leeuwarden- Maar uitgerekend dat ene punt werd zaterdag nog van tafel geveegd. Voorzitter Henk Kroes: „We heb ben een onderzoeknaar de haalbaarheid van dat idee gedaan. Maar het is niet te realiseren. Het ijs is in de stad dunner dan daarbuiten. Het doorgaan van een Elfstedentocht mag niet afhankelijk zijn van de fi- nïshplaats. Op de Bonkevaart, de firushplaats in '85 en '86, zijn alle mogelijke situaties beter beheers baar." De Elfstedenvereniging telt nu 15.615 leden, en het aanbod overtreft nog steeds de plaats: er meld den zich deze zomer 14.156 potentiële leden. Uit deze groep werden er 4200 geloot, die ook kunnen mee doen als er deze winter een Elfstedentocht komt. To taal zijn 19.815 mensen startgerechtigd. Een officieel protest is het niet, wd een poging de klapschaats te verbie den. De Duitse trainers willen dat de ISÜ uitzoekt of de schaatsen op grond 1 van de reglêmenten wel mogen wor den toegelaten. Chef-trainer Helmut Kraus heeft dat schriftelijk verzocht aan zijn landgenoot Gerd Zimmer- mann, de vice-voorzitter van de ISÜ. Mocht Zimmermann een bepaling vin den waarin het gebruik van schaatsen met een veermechanisme is verboden, dan willen de trainers daarvan ge bruik maken. Zij vinden het oneerlijk dat de Nederlandse schaatsers al ge- ruime tyd aan de nieuwe schaatsen hebben kunnen wennen. Kraus veron derstelt bovendien dat de Neder landers het beste materiaal voor zich zelf houden. De Nederlandse topsport coördinator Ab Krook denkt dat het moeilijk is op korte termijn de klap schaats te verbieden. In de wereld van de sumoworstelaars heb je baas boven baas. Eén beetje sumoêr kan niet meer veilig op de weegschaal staan, maar de Amerikaan Emmanuel Yarbrough (r) spant toch wel de kroon. Hij weegt driehon derd kilo schoon aan de haak en heeft hier de 160 kilo lichtere Zuid- Afrikaan Mark Robinson stevig bij de keel. Maar in de sumospert is gewicht alléén niet zaligma kend. Het gaat ook om techniek en souplesse, waardoor Rob inson tijdens het WK in Tokyo 'reus' Yarbrough toch echt onttroon de als kampi oen in de open klasse. In diezelfde ca tegorie deed ook Rotter dammer Henk Ender mee, maar hij viel niet in de prij zen. De Oranje- équipe bestond het afgelopen weekeinde ln Tokyo uit vier man: behalve En- der ook Stephan Gadd en Peter Ba ron (beiden uit Spijkenlsse) en Vlaardfnger Ri chard Vogel. Foto Klmfmasa MayamWReuters De media kregen de schuld van de ondergang van Sport7, dat het sectiebe stuur betaald voetbal in zijn val mee sleepte. Maar soms wordt toegegeven dat er bij de verwekkers van het sport- kanaal ook wel 'foutjes' zijn gemaakt. De Staatsen-omroep was in ieder geval wekenlang voer voor die media. In een GPD-interview raasde de Belgi sche journalist, columnist en publicist Hugo Camps nog even door. „De hele voetbalcultuur heeft het hart gescheiden van het hoofd, en in het hoofd dwarrelen woekerwinsten. En daarom is het van een elementair fat soen dat Jos Staatsen met zijn Gideons bende is opgestapt Dat sectiebestuur heeft niets anders gedaan dan het voet bal 'verTunmerd', 'verPhilipst' en 'verEndemold' en die cultuur hebben ze tot triomf verheven. Met andere woor den: ze hebben het voetbal ontdaan van de emotie, voor de spelers èn voor de nobele bewoners van het rijtjeshuis." „Daarom zeg ik: een levenslang sta dionverbod voor Staatsen is een nog te geringe straf. Deze man moet voor het Tribunaal van Den Haag. Want hij heeft landverraad gepleegd. Erger nog: volksverraad. Ik had het een ongeloof lijke kaakslag gevonden als de afgetre den heren van het gevallen sectiebe stuur zaterdag tijdens Belgie-Neder- land op het erebordes hadden plaatsge nomen. Je moet ze vastketenen op hun stoeltje in hun doorzonwoninkje en ze zo dwingen te kijken naar de eeuwige sneeuw op het gestopte Sport7-kanaal. „Staatsen. Sport7. Timmer. ING. KPN - het zijn scheldwoorden geworden," weet Camps. „Het voetbal bestaat niet meer. Ja, alleen nog in de kluizen in Zwitserland. Staatsen en consorten hebben zich vergist. Ze dachten dat het kapitaal nog te vertrouwen was in Ne derland. Het passieve verzet van het volk is lonend geweest. Wat dat betreft heeft de democratie in Nederland ein delijk weer gezegevierd. De gewone man voelde zich bestolen in het diepste van zijn Nederlanderschap, n! Studio Sport, gecombineerd met stamppot." David Ginola en zijn nieuwe passie: een raceauto. FotoEPA De Franse voetballer David Ginola, vleugelspeler van Newcastle United, wil zich op autoracen toeleg gen. Hij speelt met de gedachte aan het eind van het seizoen te stoppen met voetbal. De 29-jarige Ginola staat bekend als een fervent lief hebber van autoraces. Hij treedt ook op m een recla mespotje van Renault De Fransman heeft er wel oren naar volgend jaar voor dat merk mee te doen aan het Britse kampioenschap voortoerwagens. De ze week maakt hij met de Zwitserse coureur Alain Menu enkele testrondjes „Ik houd van autoracen." aidus Ginola. „Ik zou graag als prof willen racen. Maar alles hangt af van de toe stemming van Newcastle, ook in verband met de ver zekering die op mij is afgesloten." ALS IKU nu beloof de naam van Jos Staatsen gaande weg met meer te zullen noemen, mag ik dan wel zo vrij zijn om u erop te attenderen dat bij alle rumoer rond de uitzend rechten het knoeiwerk van mr. Henk Kesler volkomen over het hoofd is gezien? En mag ik hem tegelijkertijd m'n complimenten maken voor het feit dat hij tegen over de buitenwereld z'n prut meesterlijk heeft weten te maske- Het zou me met eens verbazen als u met wist wie mrHenk Kesler is, wiehy was en uit welk deel van ons land hij ooit in Zeist gepara chuteerd werd, maar hij zat tij dens de laatste vergadering be taald voetbal voor de kijkers links naast Staatsen en onderwierp Mi chael van Praag een paar keer aan een kruisverhoor met achter in zijn keel de kriebel van aange schoten triomf. Dat was mr. Henk Kesler. schrijft zijn naam met ééns. Toen mr. Henk Kesler aantrad als lid van het sectiebestuur betaald voetbal beloofde hij met z'n hand op z'n hart dat hij de statuten van de KNVB uit z'n hoofd zou leren. Daarna bezwoer hij zich wekelijks door z'n vrouw te laten overhoren. Hij zou vervolgens verkeerde re gels vervangen en oude bijscbu- ren en polijsten. In de ondoor dringbare wereld van artikelen en paragrafen moest hij het kompas zijn waarop z'n commerciële part ners veilig zouden kunnen varen. Inmiddels weten u, ik en wij allen, het bedroevende resultaat. De KNVB heeft lucht verkocht Staatsen is bespuwd en geslagen. Groenenboom, Van Eyden en Vo gelzang zyn als hulpeloze man nen uit het geweervuur gedragen Sylvia Toth heeft ernstig ge zichtsverlies geleden, terwijl de hoofdverantwoordelijke van de catastrofe straks gewoon weer als een bijna abstracte, ongrijpbare figuur in de anonimiteit ver dwijnt. Dat wilde ik even voorko men. In de rimram van de doorhem maar half gelezen statuten pro beerde Henk Kesler er in de laat ste vergadering nog wel een repa ratie doorheen te jassen, en afge zien dat dit natuurlijk niet meer kon, maakte hij daarbij een psy chologische blunder die je onder die omstandigheden natuurlijk nooit mag maken: hij werd giftig. Hij verspreidde in doodsnood een volstrekt verkeerd fluïdum. Men rook als 't ware de rottingslucht van een bladzijde die in zijn boek door achtergebleven etensresten aan een andere vastgeplakt had gezeten. Dus in plaats dat hij vriendelijk zei: jongens, ik heb een regiementje overgeslagen, mijn excuus, suggereerde hij ab solute geleerdheid in een hoog moedig soort gereutel en riep te gen de juristen wier bladzijden wel op een rijtje hadden gezeten: voor uw mening twintig ande- Henk Kesler isoleerde zijn be stuur daarmee met alleen in de wetenschap van een allesbeslis- sende fout, zijn fout, maar óók in de wetenschap dat er op basis van vriendschap niets meer te repare ren viel. Hij had de scherpzinnig heid van de anderen publiekelijk en afstotend geblameerd. Toen wist ik dat de KNVB definitief verloren had, Ik zeg daarmee natuurlijk niet dat Ajax en Feyenoord wèl water bij de wijn hadden gedaan als mr. Henk Kesler aardiger was ge weest. Daarvoor lagen de menin gen toen al te ver uiteen. Maar zijn nijd was wel symptomatisch voor het hele conflict. Het gebrek aan sympathie is de basis van de catastrofe. Als het bestuur betaald voetbal in februan van dit jaar namelijk de vijandige woorden van Jorien van den Herik gewoon normaal had beantwoord en hem - m plaats van dood te zwijgen - diploma tiek en in de sfeer van toffe jon gens onde elkaar had gewezen op het feit dat zijn visie en waarschu wing uitstekend waren maar zyn toon wat minder, dan had Henk Kesler gewoon lekker m zyn zo- meroverhemdje met Jong Oranje op reis kunnen blijven gaan en had ik me dankzij de aanwezig heid van Wilfred Genee bij Sport? zaterdagavond niet zo geergerd aan die wijdlopigheid van Mart Smeets.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 6