13 Provincie plaatst Maassluis onder financieel toezicht Discussieóvérgroénis gevecht omderuimte Rotterdams Dagblad Gebrandschilderde ramen van Liedewijde in ere hersteld Gemeente Schiedam wil in zee met Rotterdamse corporaties Vlaardingen heeft eigen woonboulevard Overval op kapsalon Vrouw van tas beroofd i Gewond na ^aanrijding '"XL" Gewond na voorrangsfout Controle op verlichting Dronken achter het stuur Burenruzie over water Wethouder: 'Onder curatele? De provincie gaat een jaartje meedenken' Sch a duvvfractiel id D66 naar Gemeentebelangen VERHUUR |g jGOEDKOPE BRANDSTOF,] WASSTRAAT Waterweg Vrijdag 20 december 1996 Vlaardingen Twee gemaskerde mannen hebben gistermiddag een overval gepleegd op een kap salon aan de Van Hogendorplaan. Een 37-jang vrouwelijk perso neelslid verliet net de zaak toen zij door twee mannen met een mes werd bedreigd en werd ge dwongen om de winkel weer in te gaan. De daders namen enkele honderden guldens mee en vluchtten via de achterkant naar de Adriaan Pauwstraat. Ze zijn niet meer gevonden. Vlaardingen—Een 70-jarigeVlaar- dingse is gistermiddag op de Jan de Rooijstraat van haar tas be roofd. Zij liep over het trottoir toen zij van achteren werd bena derd en voelde dat er plotseling een ruk aan haar tas werd gege ven. Daardoor schoot de riem los en de man vluchtte met de tas. De politie vermoedt dat de dader van uit de steeg kwam aan de Johan Westerweelstraat. '"'ffifeaassluls Twee bromfietsers -->4jn gistermorgen gewond ge- ""raakt bij een botsing op het fiets- p>ad langs de Maasdijk. Een 26-ja* - *-* rige bromfietser uit Monster is op ^Jjgfenomen ziekenhuis in -Delft Een 17-jarige Maassluizer wsssrkon na behandeling weer naar De Maassluizer verklaarde 'dat zijn koplamp steeds knipper- de. Hij wilde al rijdend controle ren of Zijn achterlicht het wel deed. Toen hij weer opkeek zag .hij ineens een koplamp op zich af- komen. De twee bromfietsers konden elkaar niet meer ontwij- j -ken. De man uit Monster heeft een hersenschudding, een gat in zijn hand en een opgezet been. De Maassluizer brak zijn linkerarm. Vlaardingen—Een 30-jarige vrouw uit Vlaardingen is gistermiddag gewond geraakt toen ze op de Bil- ütonlaan werd geraakt door de au to van een 51-jarige Rotterdam mer. De automobilist verleende geen voorrang aan de Vlaardingse op haar fiets. De vrouw viel en is naar het Holy Ziekenhuis ge bracht voor controle. Daar bleek- dat haar heup was gekneusd. Maassluis/VlaardlngenDe politie heeft gisteren een verlichtings controle gehouden op de Lepe laarsingel in Vlaardingen. Door het slechte weer vertoonde de ver lichting meer mankementen dan normaal door onder meer slippen de dynamo's. Veel gebreken kon den tijdens de controle worden verholpen. De politie gaf 26 fiet sers een bon. In Maassluis werd 's middags een snelheidscontrole gehouden op de Rozenlaan. Van de 500 gecon troleerde automobilisten reden 41 bestuurders te hard. Vlaardingen Drie automobilis ten zijn vannacht aangehouden omdat ze onder invloed van alco hol achter het stuur zaten. Van twee bestuurders, een 42-jarige man uit 's-Gravenzande en een 50-jarige Rotterdammer, werd het rijbewijs ingenomen. Een 26-jari- ge Vlaardinger kreeg een proces verbaal. Schiedam Een 46-jarige Schiedamse is gistermiddag in de Anthonie Muijsstraat licht ge wond geraakt aan haar onderarm na onenigheid met haar buurman over water. De man ging na een woordenwisseling zijn buurvrouw te lijf. De wateroverlast ontstond door verstopte leidingen in het pand. De Schiedamse kon na be handeling in het Schieland2ie- kenhuis. Een ontstoppingsbedrijf zal de verstopte leidingen ont stoppen. Door Pieter Vermaas Maassluis De provincie Zuid-Holland heeft Maassluis onder preventief financieel toezicht geplaatst. Voor het doen van ex tra uitgaven in 1997 heeft de gemeente vooraf toestemming nodig van de provincie. Dat is de uitkomst van een ge sprek dat wethouder L. D. Wesen- hagen-Kastelein (financiën) deze week voerde met gedeputeerde G. Brouwer van de provincie Zuid- Holland. Vóór 1 januari geeft de provincie aan of zij alsnog met de Maassluise begroting 1997 kan in stemmen. Ook bij instemming zal Maassluis minimaal een jaar on der preventief toezicht staan. Dat de provincie Maassluis aan de hand gaat nemen, is een fikse streep door de rekening van wet houder Wesenhagen, die in no vember haar begroting slechts met pijn en moeite door de Maas sluise gemeenteraad loodste. „Het is een tegenvaller," erkent de wethouder, „maar die komt ook weer niet helemaal uit de lucht vallen. De provincie had ook al kritisch naar onze vorige begro ting gekeken." De belangrijkste reden voor de provinciale inter ventie vormt het tekort dat het ge meentelijk huishoudboekje kent. Om dat tekort, ook geraamd voor de jaren tot 2000, steeds weg te kunnen werken, moet Maassluis jaar op jaar een greep uit de finan ciële reserves doen. „De tekor ten," verklaart hoofd bureau be grotingszaken van Zuid-Holland J. Sturm, „samen met het feit dat ook in het meerjarenperspectief geen verbeteringen zitten, heb ben geleid tot onze beslissing." Dat Maassluis nu onder curatele van Zuid-Holland zou staan, noemt wethouder Wesenhagen te zwaar gesteld, De WD-politica formuleert het anders. „Onder cu ratele? Dat gaat wat te ver hoor. De provincie heeft in een plezie rig gesprek begrip getoond voor de moeilijke financiële situatie van Maassluis. Denk maar aan de tegenvallende uitkering uit het Gemeentefonds. Daarom heeft de provincie nu een signaal willen geven en gezegd: we gaan een jaartje met jullie meedenken." In de komende maanden gaat Zuid-Holland met Maassluis om de tafel zitten om te onderzoeken hoe de financiële problemen kun- - nen worden aangepakt. De eerste gemeentelijke maatregelen zul len al snel in 1997 duidelijk wor den. Bij de behandeling van de gemeentelijke Voorjaarsnota zul len burgemeester en wethouders immers de heikele financiële po sitie van Maassluis, met de bijbe horende maatregelen, op een rij tje zetten. 'Rare uitgaven' P. Hoogenraad, raadslid van de oppositionele PvdA, noemt het provinciale besluit 'buitengewoon vervelend' voor Maassluis. „On der curatele stellen is iets te veel gezegd, want we zijn niet failliet. Maar je kunt het wel surseance van betaling noemen, waarbij de provincie als bewindvoerder op treedt." Volgens de PvdA zijn de financiële problemen niet alle maal toe te schrijven aan het col lege. „We moeten aan de ene kant redelijk zijn: de problemen zijn tamelijk groot Maar wij zouden het beter hebben gedaan en onder Wustrow (de vroegere PvdA-wet- houder, red.) is dit nooit gebeurd. Maassluis heeft ook een aantal ra re uitgaven gedaan, zoals vooreen baggerfonds voor de haven," Vol gens Hcogenraad hadden proble men voorkomen kunnen worden door investeringen vervroegd af te boeken door geld uit de vrij be steedbare reserves te putten. „Die is immers opgelopen van 1,6 gul den naar tien miljoen. Wat dat be treft kun je ook vraagtekens bij de handelwijze van de provincie plaatsen. Die kijkt alleen naar het bedrag dat je uit de reserves haalt. Niet naar de hoogte van de reser ves," Van alle Zuid-Hollandse ge meenten zijn er, inclusief Maas sluis, slechts acht onder preven tief toezicht gesteld. Dat aantal kan nog iets stijgen, omdat de provincie nog moet oordelen over elf gemeenten die hun begro tingsstukken te laat naar de pro vincie hebben gestuurd. Tot de acht probleemgemeenten beho ren ook de vier zogenaamde 'arti kel 12-gemeenten'. Bij die ge meenten: Den Haag, Gouda, Schoonhoven en Rijnsburg, houdt de provincie het strengst de hand op de gemeentelijke knip. Het verplaatsen van bomen is ook een onderdeel van hetgroenbeleidsplan. Vlaardingen Alle mensen heb ben verstand van groen. Vandaar ook dat zodra het over bomen gaat de gemoederen al snel verhit ra ken. Zo ook m het groene Vlaar dingen. De afgelopen jaren was dat al een paar keer het geval. Vlaardingen is een groene ge meente en de Dienst Milieu wil dat ook zo houden. Om daarvan, verzekerd te zijn, is de dienst be zig met het opstellen van een groenbeleidsplan. De meeste bomen in Vlaardingen zijn in de jaren zestig geplant en zijn nu aan vervanging toe. Vooral iepen en wilgen moeten worden vervangen. „De omloop van de meeste bomen ligt tussen de 25 en de 40 jaar," vertelt T. Bakker van de dienst Milieu. „De komende ja ren moet daar dus wat aan worden gedaan" De afgelopen jaren is in Vlaardin gen op het gebied van de bomen niet echt beleid gevoerd. Bij bouw- en renovatieplannen werd bijvoorbeeld op het allerlaatste moment ook nog even naar het groen gekeken. Om een einde te maken aan dat ad hoc-beleid is momenteel een groenbeleidsplan in voorbereiding. Op de schop In Vlaardingen moet het juiste groen op de juiste plek staan en daar moet het beleid op aan wor den gepast Een projectgroep stort zich het komende halfj aar op het groen om het plan te maken. Vlaardingen blijft groen, maar het tot nu toe gevoerde beleid gaat wel op de schop. Met het groenbe leidsplan moet het mogelijk wor den om de plantsoenen in Vlaar dingen verder te verduurzamen. In het beleidsplan worden beel den in hoofdlijnen vastgelegd. „In iedere wijk is het karakter van het groen weer anders. Toch moet dat ook tussen de wijken worden af gestemd," vertelt Bakker. Het groen in de Burgemeester Pruis singel is volgens Bakker een dui delijk voorbeeld. „Het is echt een laan. Die hoge bomen benadruk ken dat nog eens. Dat groen geeft een extra dimensie. Dat moet be houden blijven." Uiteindelijk worden al die karak teristieken uit Vlaardingen vast gelegd in het groenbeleidsplan. Ook de bewoners worden betrok ken. In de wijken worden in spraakbijeenkomsten gehouden, waarbij de bewoners hun wensen op groengebied kunnen uiten. Het samenstellen van het plan kost 120.000 gulden. Het grootste deel van dat geld komt uit de be groting van de dienst zelf. De af gelopen twee jaar heeft de dienst veel geld uitgespaard, doordat de activiteiten op een laag pitje wa ren gezet. Met het opstellen van dit plan zet de groenvoorziening volgens Bak ker eigenlijk tijdelijk een paar stappen terug, „We hebben hier al heel veel. Daarvan wordt gekeken wat behouden kan blijven en wat niet. Het is niet zo dat we hier al les opnieuw op moeten bouwen. We hebben nu de kans om alles goed vast te leggen." Een discus sie over het groen in de gemeente blijft een gevecht om de ruimte. Bakker: „Met een groenbeleids plan kunnen we ook opboksen te gen de andere diensten." De projectgroep heeft ongeveer dertig weken nodig om het plan in hoofdlijnen op te stellen. In de zo mer kunnen de Vlaardingers dan ook hun mening laten horen. Schiedam De sfeer van de vroegere Huishoudschool liede wijde in Schiedam komt weer een beetje tot leven in de hal van het Maascollege. Voor de ramen han gen sinds gisteren de gebrand schilderde panelen, afkomstig uit het trappenhuis van de voormali ge huishoudschool In 1992 moest dit gebouw plaats maken voor woningen. Het schoolbestuur besloot de bijzon dere glas-in-loodramen voor de toekomst te behouden. Hoofdgebouw Na vier jaar van voorbereiding en restauratie heeft de raampartij een plek gekregen in het hoofdge bouw van fUsie-school Nieu- welant/Liedewijde, later scholen gemeenschap Brandersstad ge naamd. Deze school fuseerde op haar beurt in 1995 met het Maas college. Ondanks alle bestuurswisselin gen stond het als een paal boven water dat de 24 glas-in-loodramen thuishoorden in het hoofdgebouw van het Maascollege aan de Mgr. Nolenslaan. De panelen die uit 1956 stammen, zijn ontworpen en uitgevoerd door de Schiedamse kunstenaar Frits Henderickx. De financiering had plaats uit het bouwbudget in het kader van de zogenaamde 1 procent regeling van het rijk. De kunstenaar maak te afbeeldingen in de geest van het huishoudonderwijs in die tijd. De schoolvakken waren puur ge richt op de taken van de huis vrouw van weleer zoals koken, naaien, serveren, wassen, strij ken, verpleging en kinderverzor ging. Deze huishoudelijke klus sen komen terug in de kleurrijke ramen. De kunstenaar beeldde ook ingrediënten voor gerechten uit, bijbelse voorstellingen en spelletjes, gymnastiek en vakan tie. Alle beeltenissen zijn bewèard gebleven en gerestaureerd. Onder irihsie vairiHenderickx heeft' Komrde'^aMn-toodramen gerestaureerd en de afbeeldingen herverdeeld in veertien ingelijste ramen en twaalf kleinere raampa- nelen zonder lijst. De kosten van deze operatie bedroegen 26.000 gulden. De kosten waren iets ho ger dan gepland door twee tegen vallers. Zo bleek de stopverf, waarin de ramen destijds waren geplaatst, na 36 jaar'versteend'. Bij het eruit halen, beschadigden de randen van de ramen.v - Omdat 'de sloop van de Liedewij- «*de*niet op-heteelfde moment ge- van er vervan gende ruiten worden geplaatst. Het leeuwendeel van de kosten is opgebracht door de Stichting De Groot Fonds in Schiedam en de Erasmusstichtingin Rotterdam. In maart 1987 voerde de kunste naar ook al een restauratie uit aan deramen. In de jaren daarvoor liepen de pa nelen herhaaldelijk schade op door vandalisme. In 1960 kreeg het sdioolbestuur toestemming-vm h^ammsterie de waardevolle paS&en Sfrerete herstellen. Schiedam Voor de ontwikkeling van woningbouwprojecten wil de gemeente Schiedam in de toe komst zaken doen met grote Rot terdamse woningcorporaties. Dat plan lanceert wethouder A. Reijn- hout (volkshuisvesting) vandaag in een interview met het Rotter dams Dagblad. De wethouder is tot de overtuiging gekomen dat de twee sociale verhuurders in Schiedam niet in staat zijn om hun pretenties als projectontwik kelaar waar te maken. Reijnhout komt met het plan na de strubbe lingen rond de ontwikkeling van het Spinhuispad. Reijnhout zegde deze zomer wo ningbouwvereniging Schiedam (WbS) de wacht aan toen de ver huurder niet in staat bleek een fi nancieel geschil met de beoogde zakelijke partner Breur op te los sen. De WbS zou vijftig huurwo ningen in het prestigieuze stads- vemieuwingsproject aan het Spinhuispad ontwikkelen. Met de bouwtak van projectontwikkelaar Breur wist de sociale verhuurder echter geen overeenstemming over de bouwprijs te bereiken. Uit vrees voor een voortijdig ein de van het project hakte de ge meente Schiedam vervolgens de knoop door en gunde het Spin- huispad-plan exclusief aan Breur. De WbS stapte vervolgens naar de rechter. Het vonnis bevestigde dat de woningbouwvereniging de finitief buitenspel staat bij de ont wikkeling van het project, waar van de eerste paal in het begin van 1997 wordt geslagen. De wo ningbouwvereniging heeft nog wel de mogelijkheid een schade claim tegen Breur in te dienen. Naar eigen zeggen heeft de ver huurder reeds tussen de 3,5 en 4,5 ton in het project geïnvesteerd. De gemeente Schiedam werd de ze week niet teruggefloten door de rechter, maar toch is er volgens wethouder A. Reijnhout geen re den om de vlag uit te hangen op het stadskantoor. „Als gemeente winnen we pas als er woning bouwprojecten worden gereali seerd. Dan krijg je doorstroming en dien je de volkshuisvesting. Dat is ons belang, de rest is bij zaak. Daarvoor hebben we part ners nodig die geld hebben en ook bereid zijn te investeren in moei lijke projecten." In heel Nederland is er een ont wikkeling dat sociale verhuur ders zich ontplooien als project ontwikkelaars. In Schiedam wilde de WbS voor het eerst vorm aan die nieuwe rol geven in het pro ject-Spinhuispad. „Dat is niet ge lukt en dat is buitengewoon spij tig," meent Reijnhout „De WbS heeft een kans gehad die ze niet waar heeft kunnen maken." In Schiedam heeft Reijnhout slechts één alternatief, Wo ningstichting Noordvest „Gezien de zwakke financiële positie kun nen we die verhuurder echter niet vragen. Ze hebben geen buffer om grote risico's te lopen. Van daar dat ik erover denk Rotter damse corporaties te vragen in Schiedam te investeren." Reijnhout vindt niet dat het lon ken naar Rotterdamse partners moet worden gezien als een motie van wantrouwen tegen zijn be langrijkste partners op de Schiedam De Schiedamse M. Monté is niet langer lid van D66. Monté, tot voor kort lid van de schaduwfractie van D66, blijft echter wel politiek actief. Ze heeft haar lidmaatschap bij de demo craten ingewisseld voor een plaatsje bij de lokale partij Ge meentebelangen. De reden voor de overstap is volgens haar dat ze 'dichter bij de burger wil staan', iets dat ze bij D66 mist. Monté, ook actief bij bewonersvereniging Schiedam-Oost, De Oost-Reporter en een comité dat pleit voor een groene invulling van het He- maplein, vindt dat D66 niet het juiste middel hanteert om haar idealen te verwezenlijken. „Ik ben van mening dat een partij dicht bij de burger moet staan en dat politici veel meer moeten luis teren naar de inwoners van de ge meente. Gemeentebelangen trekt regelmatigde wijk in en praat met bewoners. Dat levert vaak interes sante gesprekken op. Zij zijn op die maniereen open en toeganke lijke party." Monté zegt ook over wogen te hebben zich aan te slui ten bij Platform Schiedam, de nieuwe partij van ex-CDA'er Th. H. B. Schoenmakers. Ze heeft dat uiteindelijk niet gedaan omdat het een vrij onbekende, nieuwe partij is. VlaardingenDe Woonboulevard Vlaardingen aan de Wesüandseweg is gistermorgen feestelijk ge opend voor het publiek Veertien speciaalzaken op het gebied van woninginrichting legden de afgeio- jpen weken de laatste hand aan de inrichting van hun winkels. Het openingsfeest duurt tot en met3ic december en staat in het teken van de komende feestdagen. Twee enorme kerstbomen met duizen den lichtjes sieren het plein en aan de voorgevel van de Woonboulevard zyn twee grote verlichte kerstvoorstellingen geplaatst In twee verwarmde feesttenten kunnen kinderen tot en met twaalf jaar dagelijks kerstversieringen komen maken. Ook de kerstman en een kerstmannenorkest komen op be zoek. Het hoogtepunt van het feestprogramma is een skbsbow door ae free-style skiërs van het Stars Stripes team. De meuwwoonwinkelszijn op zon dag 22 december en op TWeede Kerstdag geopend. Schiedamse woningmarkt JZo zie ik dat nietT" t verhaal Spin huispad heeft .s alleen geleerd dat de WbS het nog niet kan. Cor poraties als de "WbS moeten de slag nog maken naar meer zelf standigheid, ze kunnen niet als vroeger leunen op steun van' de overheid." Verder ziet Reynhbut één groot voordeel: prikkels yan buitenaf kunnen goed zijn voor de concurrentie op de Schiedamse woningmarkt „Het kan de dyna miek vergroten." Zie ook pagina 15: Regshootiaei geen winnaars in de strijd raad het Spinhuispad. AOvenenoe MtNtiam-WBsO

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1