15 Geen duidelijkheid over sloopheleid Wereldwinkel boos over inhoud van Vlaardingse kerstpakketten Rotterdams Dagblad Luisteren naar Orpheus is een feest Hafkamp blijft antwoorden op kritische sloopvragen schuldig Kinderen vieren feest in Jeugdstad Van der Ende hoopt toch nog op fabriekspand in Maasland a*e miM DORPSSTRAAT 174 - BARENDRECHÏ- TEL 0180-611100 Maassluise ijsbaan vrijdag open De Kameleon in Visserijmuseum Kerstconcert in Visserijmuseum Museum Tweede Kerstdag open Expositie over Kerstmis Ui Waterweg Dinsdag 24 december 1996 Door Anke van Bree Vlaardingen Het is voor het Vlaardings Mannenkoor Orp- heus de gewoonste zaak van de wereld dat elk concert haast bij voorbaat uitverkocht is. Het koor j heeft zich dan ook nagenoeg niet druk te maken over enige vorm •>an publiciteit en ook gister- avond was de Grote Kerk weer uitstekend bezet, Het is echter voor het publiek wel noodzake lijk vroeg in de rij te staan om van een goede plaats verzekerd te zijn. ..Orpheus, dat dit kerstconcert voor het eerst onder leiding stond van de nog jeugdige diri- gent Bernard Touwen, beet het - spits af met een zestal liederen, ^waarvan het 'Otsche Nasch' de meeste indruk maakte, De koor- klank was redelijk homogeen, al was met name de gezamenlijke *- inademing veelte goed hoorbaar. Ook hadden de bassen vaak een wat trager tempo in gedachten dan dirigent Bernard Touwen Nuances Ook de in het Nederlands gezon gen prima verstaanbare kerstlie deren maakten dat het publiek vol aandacht luisterde. Het is een feest om dit bijzonder fraaie mannenkoor in vele nuances te kunnen beluisteren en onder de inspirerende leiding van de nog maar kort in dienst ijnde Ber nard Touwen kwamen de werken redelijk goed tot hun recht. Het is bovendien niet de eerste keer dat Orpheus de CJV Bazuin- groep als gast voor haar kerstcon cert heeft weten aan te trekken en ook dit keer was het verras sende contrast weer een groot succes. Onder leiding van diri gent Bram Sebel voerde de groep onder meer het bekende 'Away in a manger' in een bewerking van Jan de Haan uit en dat werd ten zeerste door het publiek ge waardeerd. Deze groep blazers heeft een fraai warme, homogene klank en terecht kreeg zij dan ook een flink applaus. De laatste verrassing voor de pauze was het Christelijk Gemengd Koor Vocal Devotion onder leiding van Cöen Ruivenkamp, dat weliswaar de wat onbekendere maar wel bij zonder fraaie kerstliederen liet horen. Dit koor, dat tot 1995 bekend stond als het Henry Blackmon- koor, maakte met de door Coen Ruivenkamp aan de piano meest swingend begeleide liederen als 'For unto us' en het Poolse Kerst lied Gloria Gloria, een goede in druk. De koorklank was overwe gend homogeen en zuiver en zelfs de niet-Nederlandse tek sten waren redelijk te verstaan, Bij dit gemengde koor zijn de mannen nog ver in de minder heid. De sopranen waren vaak wat scherp en dit was hinderlijk ofschoon het meestal wel redelijk zuiver was. Op dit kerstconcert was ook aan de zanglustigen onder het pu bliek gedacht, want maar liefst vier keer kon het publiek uit vol le borst mee zingen, hierbij bege leid door de CJV Bazuinjjroep. Hoogtepunt na de pauze was het optreden van Orpheus, waarvan het Wiegenlied der Hirten mooi langzaam en gevoelvol werd ge zongen. Maassluis Als het tijdens de kerstdagen net zo blijft vriezen als de afgelopen nachten gaat de Maassluise ijsbaan aan de Vlaar- dingsedijk vrijdag 27 december open. Voor de zekerheid kan er van te voren worden gebeld met 5924631. Volwassenen betalen 3 voor een kaartje dat de hele dag geldig is, kinderen ƒ1,50. 's Avonds is de ysbaan verlicht en wordt er muziek gedraaid. Vlaardingen Wie kent met de spannende avonturen van de twee kwajongens Sietse en Hielke in hun zelfgebouwde boot. De jeugdboekenserie De Kameleon van schrijver Hotze de Roos is nog steeds populair bij jong en oud. Het Visserymuseum aan de West- havenkade in Vlaardingen heeft speciaal voor de kerstvakantie een tentoonstelling ingericht rond De Kameleon. Bezoekers kunnen een kijkje nemen in de smederij van Smid Klinkhamer of bij het meer waar Hielke en Sietse hun avonturen beleven. Ook houdt het museum drie spe- ,ciale activiteitendagen voor kin deren. Op vrijdag 27 december, donderdag 2 en vrijdag 3 januari kunnen zij van 11.00 tot 16.00 uur tegen een laag tarief terecht. Er tWordt voorgelezen uit een van de .'62 delen van populaire serie waar van circa 13 miljoen boeken zijn verkocht. VlaardingenDe winnaar van het Prinses Christina Concours, de gi tarist Izhar Elias, speelt Tweede Kerstdag werken van Mertz, Sor, Barrios, Martin en Brouwer in het Yïssenjmuseum in Vlaardingen. Elias (1977) kreeg vanaf zijn ze vende gitaarles van Ton Terra. Nu volgt hij lessen bij Remco de Haan aan het Gronings Conserva torium en bij violist Kees Hen- drikse. HeJJonge talent behaalde in 1991 dierste pnjs tijdens het Natio- nkabConcours voor Jonge Gitaris- t|p*Jn 1994 behoorde hij tot de prijswinnaars bij het intematio- ngèl gitaarconcours Pnntemps de laGuitare. Hij trad verschillende malen op als solist met gerenom meerde orkesten als het Residen tie Orkest en was ook te zien in het televisieprogramma Jonge Mensen op het Concertpodium. De toegangsprijs van het kerst concert om 14.30 uur m het Visse rymuseum bedraigt tien gulden. Schiedam Het Nederlands Ge distilleerd Museum in Schiedam is Tweede Kerstdag open en hoe. Het Duo Sensi Draad, Ellen van de Berg op fluit en Harry Pothof op gitaar, brengen 's middags tweemaal een gevarieerd reper- ,toire van barok tot eigentijds. De concerten hebben van 14.30 tot .15.00 uur en van 15 30 tot 16.00 uur plaats in de vSB-zaal van het museum. Voorafgaand aan het concert wordt om 13 3U uur een rondleiding gegeven. SchiedamHet college van burgemeester en wethouders van Schiedam is er gisteravond niet in geslaagd duidelijkheid te veischaffen over het in de afgelopen jaren gevoerde fraudegevoe lige sloopbeleid. Op een aantal kritische vragen van fractievoorzitters antwoordde het college, tijdens een commissievergadering, steevast ontwijkend. Volgens verantwoordelijk wet houder L.A. Hafkamp was het niet mogelijk te reageren omdat vanwege het justitieel onderzoek bepaalde dossiers niet voorhan den zijn. Ook ontbrak hem de mo gelijkheid de betrokken ambtena ren te ondervragen. Zy zijn ge schorst, met pensioen of overle den. Een aantal fractievoorzitters was het met deze gang van zaken gis teravond niet eens, Zy Heten dat wethouder Hafkamp duidelijk blijken. Th. H. B. Schoenmakers (Platform Schiedam) merkte op dat de gemeente wellicht wat ko pietjes had kunnen maken van een aantal dossiers die naar justi tie zijn gegaan. Zo had het college toch de mogelijkheid gehad ant woorden te geven op bepaalde vragen. Volgens A, van Loenen (Gemeen te Belangen/Solidair '93) was de gemeente zelfs verplicht geweest duplicaten te maken. Hy vond het risico te groot dat iemand de in formatie kwijt zou raken. „Er gaan wel eens meer dossiers ver loren," grapte hij. Van Loenen doelde daarmee op het ontbreken van belangrijke stukken in de boekhouding van de voor de sloop verantwoordelijke Dienst Ge meentewerken. Dat sommige vragen niet meer te beantwoorden zijn omdat de be trokken ambtenaren niet meer bij de gemeente werken, was yoor Schoenmakers een treffende ty pering van het sloopbeleid bij de Dienst Gemeentewerken. „Het is toch een slechte zaak als er in dit soort gevallen alleen op het ge heugen van ambtenaren een be roep kan worden gedaan. Met een goede vastlegging van zaken had dat met hoeven gebeuren." Een reache van wethouder Haf kamp bleef met uit. Hij benadruk te dat betniet betekent dat de ge meente niet van plan is de onder ste steen boven te krygen „Justi tie heeft de dossiers nu in handen. Dat onderzoek komt op de eerste plaats, Het inlichten van de com missie volgt daarna." Volgens de wethouder is er inmiddels ook een intern onderzoek naar het ge voerde sloopbeleid gestart. De onregelmatigheden in het sloopbeleid van de gemeente Schiedam kwamen in het voor jaarvan ditjaaraan het licht. Drie raadsleden, M. Reuderink en M. Siljée (PvdA) en Schoenmakers (toen nog CDA) besloten het aan bestedingsbeleid van sloopwer ken m de gemeente eens onder de loep te nemen. Zij kwamen tot de conclusie dat maar een select groepje sloopbedrijven werd uit genodigd een prijsopgaaf te doen en dat vaak één en dezelfde sloper kon rekenen op het werk. Daar naast bleek er nauwelijks controle op het uitgevoerde werk en de ge maakte kosten. Ook de later ingeschakelde ad viesbureaus VB-Accountants en Moret, Ernst Young bevestig den dit fraudegevoeHge en cor rupte beleid. De gemeente kon er na deze constateringen met on deruit een ambtenaar te schorsen en aangifte te doen bij de poütie. Deze zijn daarop direct begonnen meteen onderzoek. Over het rapport dat het advies bureau VB-Accountants, huisac countant van de gemeente, maak te, wilde fractievoorzitter M. Houtkamp (D66) gisteravond nog wel v,n Opdrachtgever voor dn oek was namelyk H. de Blo< -ie toenmalig direc teur van de Dienst Gemeentewer ken deed dit uit eigen beweging zonder het college daarvan op de hoogte te stellen. Het onderzoek kostte ruim 15.000 gulden. Hout kamp vroeg zich af De Block de zaak binnenskamers had willen houden door zonder toestemming van het college te vragen zelf een onderzoek te laten verrichten. Hafkamp reageerde dat de inmid dels met pensioen gegane direc teur het recht had een onderzoek te laten verrichten. Hafkamp ver moedt niet dat De Block de zaak binnenskamers wilde houden omdat het aanbestedingen betreft en die zijn openbaar. Het wachten is nu op de uitkom sten van het onderzoek dat justi tie is gestart. De wethouder kon daar gisteravond nog geen mede delingen over doen. „Ik heb het idee dat het nog wel een paar maanden duurt voordat daar iets over te zeggen is." Hafkamp be nadrukte nog eens dat ook de ge meente hard bezig is aan een on derzoek en dat ook bij de Dienst Gemeentewerken het één en an der is i derd. Door Desiree van der Jagt Vlaardingen Verontwaardigd en teleurgesteld zyn de medewerk sters van de Vlaardingse Wereld winkel. Welgeteld één pak Max Havelaarkoffie zat er dit jaar in het kerstpakket voor de ambtena ren. Dit terwijl de gemeente vong jaar al had beloofd om de produc ten in de Wereldwinkel aan te schaffen. „Uit alles blykt dat ze bij de gemeente helemaal met ge motiveerd bezig zyn met de uit werking van de Lokale Agenda 21," vertelt Wil Zuydeveld van de Wereldwinkel. Echte actievoerders zyn de mede werkers van de Wereldwinkel niet. Ook nu ze voor het tweede jaar door t' gemeente zyn gene geerd by het samenstellen van de kerstpakketten blazen ze in eer ste instantie met hoog van de to ren, De boosheid komt pas als ze praten over de hele gang van za ken rondom de kerstpakketten. „Het college heeft vorig jaar al toegezegd dat de kerstpakketten uit de Wereldwinkel zouden ko men. Toen dat niet gebeurde heb ben we bij de gemeente gevraagd hoe dat nou zat. Daar werd beter schap beloofd. De verontwaardi ging was wel heel erg groot toen ook dit jaar zo goed als niets was gedaan," vertelt Nelleke van der Luit. Uit protest hebben ze gistermid dag een kerstpakket uit de We reldwinkel aangeboden aan bur gemeester L. W. Stam. Het pakket doet met onder voor een 'normaal' pakket. Naast koffie en chocolade zit er onder meer ook wijn in, theedoeken en honing.„Alles wat hier in zit is biologisch geteeld en heeft dus het eco-keurmerk mee gekregen," vertelt Aqa Zuid geest. Goede voornemen Al ruim twee jaar geleden werd door de gemeente Vlaardingen de Lokale Agenda 21 ondertekend. Daarmee zou binnen de gemeente worden gewerkt aan de verbete ring van het milieu en ook aan het stimuleren van duurzame ontwik kelingen in Derde Wereldlanden. Na de ondertekening werd in april 1995 een conferentie gehou den waarin de vraag centraal stond hoe in Vlaardingen de Lo kale Agenda 21 kon worden ge hanteerd. Het college zegde toen toe om de kerstpakketten door de Wereldwinkel te laten uitvoeren of anders te zorgen dat er mini maal producten uit de Wereldwin kel m het pakket zouden komen. En van dat goede voornemen is helemaal niets terechtgekomen, vinden de drie. „We snappen niet hoe dit opnieuw mogelyk is. Toen het vong jaar niet Tukte hebben we toch meteen aan de bel getrok ken." Het resultaat daarvan was dat emd september twee ambte naren, beiden verantwoordelijk voor het samenstellen van de kerstpakketten, op de stoep van de Wereldwinkel stonden. „We hebben ze alles laten zien. Boden ze een kerstpakket aan om als voorbeeld mee te nemen. Dat werd geweigerd. Uiteindelijk wer- Echte actievoerders zijn de medewerkers van de Wereldwinkel niet. Toch werd er uit protest tegen de samenstelling van de kerstpakketten voor de ambtenaren wel een pakket uit de Wereldwinkel aan burgemeester Stam aangeboden. Foto Roet Dijkstra den enkele artikelen meegeno men. We hebben gehoord dat an dere bedrijven wel hun pakketten als voorbeeld aan de ambtenaren kwijt konden. Het is een ongelyke strijd geweest. Een paar losse arti kelen uit de Wereldwinkel tegen over de volwaardige pakketten van andere bedrijven," vertelt Zuidgeest. Barricade Uiteindelijk werden de proefarti- k'Jen door de ambtenaren weer netjes teruggebracht naar de win kel. In het pakket zat alleen een pak biologisch geteelde koffie, „Uit alles blykt dat die mensen gewoon niet gemotiveerd waren om met ons te werken. Ik vraag me af of ze daar ep het gemeente huis überhaupt wel snappen waar de Lokale Agenda om draait," zegt Zuij de veld. De medewerksters zyn nu boos en teleugesteld, maar na twee verlo ren jaren laten ze de hoop niet zakken. „Wethouder K. van der Wmdt heeft inmiddels toegezegd dat we het komend jaar wel wor den betrokken by de samenstel ling van kerstpakketten. Ze zyn er blykbaar zelf ook van ge schrokken dat het beleid, dat ze zelf hebben ondertekend, met wordt uitgevoerd," v rtelt Van der Luit. En de actie die ze giste ren hebben uitgevof rd is nog lu diek. „Als het kanend jaar op nieuw ruets wordt gedaan, dan moeten én gaan we echt de barri cade op." Duizend Dat de Vlaardingse Wereldwinkel uitstekend in staat is om gevari eerde kerstpakketten samen te stellen, hebben ze de afgelopen periode laten zien. Ruim duizend kerstpakketten gingen de deur uit naar Vlaardingse bedrijven, instellingen en scholen. Zijde- veld:„Het mes snydt hier aan twee kanten. Met de pakketten wordt de werknemers een plezier gedaan en door de verkoop van spullen uit de Wereld mkel zijn ook de mensen in d" ^röe We reldlanden verzekerd van inko- Vlaardingen—Iedereen die vwl we ten hoe Kerstmis vroeger werd gevierd, kan op Tweede Kerstdag een kijkje nemen in het Streek museum Jan Anderson in Vlaar dingen. Daar zijn de 'zoete' kerstboekjes tentoongesteld die ieder jaar aan de trouwe zondagsehoolbezoeker- tjes werden uitgereikt, samen met een sinaasappel en een beker chocolademelk. Ook zyn de meta len knijpertjes te zien waarmee de gedraaide en gekleurde kaarsen in de takken van de boom werden geplaatst. Een emmer water ont brak niet zodat eventuele boom brandjes snel konden worden ge blust Naast deze expositie is in het streekmuseum ook een tentoon stelling gewijd aan apotheek Wal- rave. Op foto's is te zien hoe Wal- rave zijn werk deed en welke in strumenten hij gebruikte. Veel van deze instrumenten dateren uit de vorige eeuw en zyn ook m het museum terug te vinden. Vlaardingen Vlaardingse kinde ren hoeven zich nooit te vervelen tijdens de kerstvakantie. En dat weten ze. Om kwart over negen stonden de eerste kinderen al in de ijzige kou te trappelen voor de deur van de Lynbaanhal. Dat de rij van wachtenden toen al door liep tot aan de Dayer, illustreert ae populariteit van Jeugdstad, dé vakantie-activiteit voor kinderen van vijf tot en met twaalf jaar. Kinderen met beschilderde ge zichten en gekleurde haarlokken renden opgewonden heen en weer. Er is zoveel te doen in Jeugdstad, dat het moeilijk kie zen is. Om hun nek hing een kaart, omgedoopt tot 'zwemdiplo ma', waarop verschillende activi teiten konden worden aange kruist. Druk was het by het schmmcken, het kappen en de make-up. Soms duurde het wel dne kwartier voor ze aan de beurt waren. Dan waren de kinderen beter af in de creahoek, waar een groepje kinderen kerstballen aan het fabriceren was. Maar daar was het 's morgens al storm gelopen by het kerststukjes maken. Jeugdstad is zes dagen feest Gis teren op de openingsdag wisten al ruim zevenhonderd kinderen de Vlaardingse kinderen hoeven zich ook deze kerstvakantie niette vervelen. Foto Roel Dijkstra weg naar de LynbaanhaUen te vinden. Volgens 'de burgemeester van Jeugdstad' Kees Sterrenburg dankt de vakantie-activiteit zyn populariteit aan de jarenlange tra ditie. Jeugdstad wordt dit jaar al voor de 23e keer gehouden. Maar Sterrenburg denkt dat ook dc tijd geest er mee te maken heeft. „Veel ouders durven hun kinde ren hier met een gerust hart ach ter te laten. Om vier uur kunnen ze de kinderen dan weer ophalen. Jeugdstad als een soort goedkope crèche." Jeugdstad, dat dit jaar het thema 'het onderwatermystene' heeft meegekregen, is nog tc bezoeken op 27,30 en 31 december en op 2 januari van 10 00 tot 16.00 uur. Den Haag/Maasland Meet- en regeltechnisch bureau Van der Ende Holding Maasdijk bv heeft het kort geding over de aankoop van een fabriekspand aan de Bandijkweg 22 in Maasland ver loren. De rechtbank in Den Haag wees df eis dat Kester Beleggin gen bv het fabriekspand aan Van der Ende moet verkopen en niet aan het electro-technisch bedrijf Artechno in Maasland van de hand. Volgens directeur A. van Rijn van Artechno is het nu zeker dat hij de nieuwe eigenaar van het fabriekspand wordt. Van Eyn zegt dat hij binnenkort de koop met Kester zal sluiten. Van der Ende zegt de uitspraak te betreu ren, maar benadrukt dat dit niet hoeft te betekenen dat Van Rijn het pand nu zomaar kan kopen: „Wij zijn weer in onderhandeling met Kester. Afgelopen vrijdag hebben we nog een gesprek ge had. Het is niet zo dat Van Rijn het pand kan kopen. Immers, de rechterseft ook het kooprecht van Van yn afgewezen. Daar door is Kesior nog steeds vry om te bepalen aan wie ze het fa briekspand verkopen." Van der Ende benadrukt dat hy nog steeds van plan is een bo demprocedure tegen Kester te beginnen, mochten de onder handelingen tussen Kester en hem mets opleveren. Als Van der Ende deze procedure wel zou winnen, dan hangt de familie een forse schadeclaim boven het hoofd. Van der Ende spande op 10 de cember het kort geding tegen Kester Beleggingen aan, nadat de familie Kester het 1600 vier kante meter grote fabriekspand aan Artechno had verkocht. Van der Ende was van menmg dat de onderhandelingen tussen Kester en hem nog niet waren afgerond. De familie Kester wa* van me ning dat Van der Ende intussen een eindbod had gedaan. Daarop verkocht zij het pand aan k van Rijn van Artechno. Van der Ende zegt het pand nog steeds hard nodig te hebben. Re cent heeft hij Troost Megacom uit Spijkenisse overgenomen. Om zyn bedrijf aan de Korte Kruisweg m Maasdijk en het be drijf in Spijkenisse te kunnen sa menvoegen moest hij voor 1 ja nuari 1997 een groter bedrijfs pand vinden. Van der Ende: „Ik ben enorm op kocten gejaagd. Op dit moment ben Ik bezig het oude pand van Troost in Spijke nisse weer terug te huren, zodat ik de acht werknemers met Hoef te ontslaan. Maar dat is maar een tijdelijke oplossing." Ook Van Rijn van Arte - zegt het fa briekspand odig te heb ben om de an zyn bedrijf te kunnen opvangen. Van Ryns bedrrf vrensf aan hst omstreden fabriekspand. KEtXENSTUNO rt KONUNENDKjK

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1