ri^ 15, Gemeente Schiedam koopt Opstandingskerk 1 Disco op schaatsen Q gemb 'Vuurwerkhandelaar' ziek van politiecel Hemelse Leeuw brengt zegen en voorspoed in nieuwe jaar Schepping architect Bakeraa blijft behouden voor nageslacht Rotterdams Dagblad Zaterdag4januari 1997 Door Carel van der Velden Schiedam De gemeente Schiedam heeft de Opstandings kerk in Nieuwland gekocht. De plaatselijke overheid wil het gebouw gebruiken voor sportieve en culturele doeleinden. Schiedam heeft de Hervormde Gemeente ruim acht ton voor het gebouw betaald, inclusief grond. De kerk aan de Burge meester Honnerlage Gretelaan, aan de voet van de Vlaardin- gerdijk, werd in de jaren vijftig gebouwd. De gemeente wil het pand benut- De directe aanleiding voor het ten om huisvestingsproblemen op te lossen. Gedacht wordt aan clubs en instellingen die elders in de stad stedenbouwkundige ont wikkelingen met hun aanwezig heid kunnen vertragen. CDA-raadshd B. Kaptein opperde onlangs het idee de tafeltennis sers uit de Korenbeurs naar de Opstandingskerk te verhuizen. Dat was overigens op een moment dat de overeenkomst met de kerk nog geheim was. Het sportieve ge bruik van de historische Beurs aan de Lange Haven staat sinds jaar en dag de invulling van een historisch/culturele functie van de Korenbeurs in de weg. Bakema De Nederlands-Hervormden in Schiedam hebben de kerk in Nieuwland verkocht omdat zij de bijbehorende lasten niet meer kunnen dragen. De kerk, een schepping van de befaamde archi tect Jaap Bakema, had volgens een berekening van de Hervorm de Gemeente voor ruim twee ton moeten worden opgeknapt. De stookkosten zijn enorm in het ge bouw, dat wordt gezien als een stedenbouwkundig baken m de wyk Nieuwland. vertrek van de Nederlands-Her vormden was echter een andere, zegt penningmeester D. de Wit. „Toen onze dominee Onderstal uit Schiedam vertrok, hadden we niet de mogelijkheid een opvolger te beroepen. De financiën ston den dat niet toe, bleek uit een stu die van een speciaal in het leven gestelde Com m issie 2000. Met een dommee minder lag het voor de hand ook een kerkgebouw af te stoten." Na het afstoten van de Opstan dingskerk kerken alle Neder lands-Hervormden onder de spoorlijn in de Grote- of St. Jans- kerk, net vierhonderd jaar oude kerkgebouw aan de Lange Kerk straat. Hoewel de Grote Kerk veel ouder is, is hij bouwkundig in een betere staat," zegt De Wit. „Vroeger werd er veel beter ge bouwd. De Opstandingskerk stond binnen een jaar, aan de Gro te Kerk is misschien wel honderd jaar gewerkt" De penningmeester is allerminst rouwig om het verlies van de Op standingskerk, hoewel het ge bouw geroemd wordt om haar ar chitectonische kwaliteiten. „Per soonlijk ben ik meer gechar meerd van de Magnalia Deikerk, De opmerking van dominee Overbosch dat de Opstandingskerk 'een doos is die zich voor allerlei doeleinden laat gebruiken', lijkt uitte komen: binnenkort trekken culturele verenigingen en sport clubs erin. Foto Roel Dijkstra. naire ideeën. Met name in de Werkgroep Architectuur van de bewonersvereniging worden de bouwkundige kwaliteiten van de Opstandingskerk onderkend. Verder zijn er ook praktische voordelen. Met name in het weste lijk deel van Nieuwland kampt de bewonersvereniging met gebrek aan vergaderruimte. 'De Opstan dingskerk in haar nieuwe functie kan wellicht in die behoefte voor zien. Bij de Hervormde Kerk hebben zich talrijke kopers gemeld. Er za ten verschillende sekten bij. De kerkgangers wilden het gebouw echter niet aan een andere ge loofsgemeenschap verkopen. In het koopcontract dat met de ge meente is afgesloten staat zwart op wit dat de Opstandingskerk ook niet mag worden getransfor meerd tot moskee. De gemeente wil het gebouw als jong monument op de monumen tenlijst zetten. De banden tussen de Hervormde Gemeente en de Opstandingskerk worden niet de finitief afgesneden. Verschillende kerkelij ke werkgroepen blijven er bijeenkomen. Ook dit is contrac tueel vastgelegd. De Inzegening van een nieuwjaar kan niet groots genoeg gebeuren. Laten we hier in Nederland in de eerste minuten van het jaar voor miljoenen guldens vuurwerk de lucht In, bij de Chinezen kwam gisteren de Hemelse Leeuw langs. Dit symbool ging gisteren |n viaardingen en Schiedam langs alle Chinese zaken om die te zegenen met rijkdom, voorspoed en geluk in dit jaar van de Os. De Hemelse Leeuw - veel mensen denton dat het een draak Is - brengt niet alleen sfeer in deze koude dagen, maar heeft ook een diepgaande betekenis voor de Chinezen. De Hemelse Leeuw is tot de aarde gedaald om mensen ge luk, voorspoed en rijksdom te brengen. Wie de leeuw ziet en door de leeuw wordt vereerd of bestrooid, zal dat in het nieuwe jaar ook ervaren. De komst van de leeuw gaat traditioneel gepaard met harde knallen van vuurwerk en getrom mel die de boze geesten verjagen. Foto Dennes van der WeVRoelDiJksua De organisa toren van de ijsdisco ho pen zondag op een gezel lig vol terras. Foto Roel Dijkstra Dx>r Menno Haddeman Viaardingen Een 46-jarige man uit Hoek van Holland die maan dagmiddag werd aangehouden heeft, volgens zijn zeggen, onder druk van de politie bekend be trokken te zijn bij illegale vuur- werkhandel De man werd met drie verboden ratelbanden in zijn bezit in Maasdijk aangehouden. Op het bureau in Viaardingen ver klaarde hij in eerste instantie ai- leen vuurwerk aan familie te leve ren. De agenten geloofden dit niet en sloten de man op. Na lange tyd te zijn vastgehouden bekende de man op nieuwjaarsdag betrokken te zijn bij een grootschalige han del in illegaal vuurwerk. De verdachte, die na zijn bekente nis werd vrijgelaten, zegt tijdens zijn verblyf in een politiecel slecht te zijn behandeld. De man Hjdt aan suikerziekte en moet re gelmatig insuline spuiten. Vol gens hem hadden de agenten ab soluut geen oog voor zijn ziekte. Sat ze hem oppakten en in een cel opsloten is logisch. „Ik had wat verboden ratelbandjes in mijn be zit. Als je dan wordt opgepakt zijn dat de risico's van het vak. Maar dat ze zo slecht met mijn ziekte omgingen, vind ik behoorlijk kwalijk.'' De verdachte vertelt hoe hij maandagmiddag rond drie uur in Maasdijk werd aangehouden. In een garage had hij wat verboden ratelbanden liggen. De agenten namen hem mee naar het bureau in Viaardingen waar hij werd on dervraagd. Zijn ondervragers wil den niet geloven dat het vuur werk bestemd was voor zijn fami lie en sloten hem op. Twee boterhammen „Pas om elf uur 's avonds kreeg ik de broodnodige insuline die mijn schoonzoon moest komen bren gen. Ik had al verschillende keren om medicijnen gevraagd, maar de agenten negeerden dat verzoek. Toen ik eindelijk de insuline had ingespoten, kreeg ik twee boter hammen te eten, Dat is veel te weinig. Daardoor ging het weer mis met mijn sulkerspiegel." Na een nacht slecht te hebben ge slapen, werd hij 's ochtends op nieuw verhoord. De man bleef ontkennen en werd dus weer op gesloten. 's Middags herhaalde zich hetzelfde tafereel. Opnieuw werd de verdachte volgens zijn zeggen slecht behandeld door de agenten en raakte hij vanwege de suikerziekte bijna buiten bewust zijn, 'in een hypo'. Ook de politiearts die er vervol gens bij werd gehaald bakte er volgens de verdachte weinig van. „Volgens hem was mijn suiker- spiegel niet schrikbarend slecht. Daarnaast gaf hy mij ook nog de verkeerde medicijnen." Na een tweede onrustige nacht in de politiecel werd by, nadat hy het een en ander had verklaard, op nieuwjaarsdag vrijgelaten. „Ik vind het onbegrijpelijk hoe de po litie zo heeft kunnen optreden. Ik overweeg stappen tegen de ver antwoordelijke politiemannen te nemen." Volgens zyn advocaat mr. G. Kaai heeft de Hoekenees een verkla ring afgegeven om weg te komen. „Het gebeurt wel vaker dat arres tanten slecht worden behandeld en dat ze dan maar wat verklaren. Mijn cliënt was ziek, werd op het bureau slecht behandeld en wilde dus naar huis. Hy is absoluut niet betrokken bij illegale vuurwerk- handel zoals de politie beweert. Hij was wel in bezit van verboden vuurwerk maar dat was voor zyn eigen familie en niet voor de han del." 'Rotte vis' Volgens een woordvoerder van de politie klopt er niets van het ver haal van de verdachte en zijn ad vocaat. „Wy hielden de man al enige tijd in de gaten. Er zyn ver schillende getuigen die een ver klaring tegen de man hebben af gelegd. De verdachte haalde zijn handel uit Belgie cn Duitsland. Het gaat om hele grote ratel banden, lawinepijlen en ander ge vaarlijk vuurwerk." Volgens dc politiewoordvoerder is het absoluut niet waar dat de man in de cel is verwaarloosd. „Het was de agenten al snel duidelijk dat de man leed aan suikerziekte. We hebben toen zijn vrouw gebeld maar die weigerde te komen. De twee bleken ruzie te hebben. De vrouw maakte haar echtgenoot uit voor rotte vis." Echtscheiding De agenten besloten toen de poli tiearts erbij te halen. „Op dat zelf de moment stond de familie van de verdachten ineens op de stoep van het bureau," vertelt de woord voerder. „Zij hadden insuline voor één dag bij zich. Toen de agenten de volgende dag naar de familie van de verdachte belden met de waag opnieuw insuline te komen brengen, begon de vrouw weer te vloeken. Ze vertelde dat haar man het kon bekijken en dat ze hem wel voor de rechtbank zou zien om echtscheiding aan te vra gen. Wij hebben toen besloten als nog de arts erbij te halen. Die is gekomen en heeft de verdachte onderzocht en medicijnen gege ven." Dat de arts de verkeerde medicij nen heeft voorgeschreven is vol gens de politiewoordvoerder niet waar. „De arts heeft de man goed onderzocht. Die doet niet zomaar wat." Voor advocaat Kaai is het duide lijk dat zijn cliënt bewust slecht is behandeld om hem een verkla ring in de mond te leggen. „Het heeft niet zoveel zin om daar te gen in beroep te gaan. Het valt al tijd erg moeilijk te bewijzen omdat de agenten elkaar indek ken. Myn dient zal binnenkort moeten voorkomen. Op de recht bank zal ik het een en ander naar voren brengen" de gereformeerde kerk in Nieuw land. Ik heb daar wel een s over ge sproken met een bd van de Gere formeerde Kerk. Die vond onze Opstandingskerk mooier." Esthetiek Uit hoofde van zijn functie als penningmeester van het kerkbe stuur moet De Wit vooral op aard se zaken letten. De kerk mag ge roemd zijn vanwege het vele ge bruik van glas, volgens De Wit had dit tot gevolg dat de kerk nau welijks warm is te stoken Ook vanuit liturgisch opzicht zyn de gebreken van de kerk talrijk, zo werd reeds by de oplevering van de kerk in 1957 duidelijk. Dominee Overbosch liet er des tijds geen spaan van heel. Hij sprak van een „doos die zich voor allerlei doeleinden liet gebrui ken". Ook beklaagde hij zich over de onmogelyke plaatsing van de avondmaalstafel. De voorganger had ook bedenkingen bij het elek tronische orgel en de voor die tijd enorme glaswand en het verlichte kruis aan de binnenzijde van de I o sstaande klokkentoren Het elektronische orgel gold als een noodgreep. Ondanks de ruime bemeting van het gebouw had architect Bakema bij zyn ont werp onvoldoende rekening ge houden met de plaatsing van een klassiek pijporgel, dat de meeste kerkgangers liever hadden ge hoord als begeleiding van hun zang. De Schiedamse Gemeenschap, m de jaren vijftig en zestig een cul tureel blad in Schiedam, was veel positiever. De nieuwe kerk zou volgens de SG m staat zijn om „in Schiedam Friesland mag dit weekeinde een Elfstedentocht hebben, Schiedam'heeftde ijslief- hebberdeze zondag een heuse ijs- disco te bieden. Op de Schie bij de Proveniersbrug kan zondag wor den geschaatst op de meest popu laire deuntjes van dit moment. En er mogen misschien geen stem pelposten zijn, maar stands met snacks en stoeltjes om even op adem te kunnen komen zullen niet ontbreken. De disco, die om 13.00 uur begint, wordt gehouden aan de achterzij de van gasterij 't Ankertje. Om het ijs extra glad te krijgen, heeft de brandweer afgelopen dinsdag water op die plek van de rivier ge spoten. Ook wordt het ijs verlicht door dne bouwlampen van elk vijfhonderd watt en door tal van sfeerüchtjes. Licht is nodig, want het feest zal tot ongeveer 22.00 uur duren. Muziek zal er in verschillende vormen zijn. Zangeres Coda (van de Coda Showband) zorgt voor soberheid en rust, licht zonder nuchterheid in kunstrijke een voud en adel, geslachten lang de gemeente te verzamelen in het Huis des Heren om te doen horen de stem des lofs". Zover is het niet gekomen. Vol gens De Wit komt dat naast de ontkerkelyking door de verhuis- bewegingen in Schiedam. „Veel kerkgangers zijn in de loop der ja ren naar Kethel verhuisd, waar zy bijeenkomen in de Dorpskerk." Musis Hans van der Sloot, Schiedam mer, historicus en hoofdredacteur van het culturele maandblad Mu sis, is zeer verheugd met de ge meentelijke beslissing het ge bouw te kopen. Hij kent de kritiek op het gebouw, maar bij hem slaat de balans toch m positieve rich ting door. In Musis noemde hy de Opstan dingskerk verleden jaar een bouwwerk met een 'zeldzame evenwichtigheid.' Als monument van het Nieuwe Bouwen en het Brutisme verdient het volgens hem alle aandacht. In hel maand blad opperde hy voor het eerst het idee de Opstandingskerk een cul turele functie te geven. Het wordt echter geen Kunsthal, zoals Musis opperde. Maar als on derdak voor verenigingen is vol gens Van der Sloot de toekomst in ieder geval veilig gesteld voor het gebouw, dat straks op een strate gische plek naast het nieuwe me trostation Troelstralaan ligt. Ook in Nieuwland bestaat steun voor het behoud van het gebouw van Bakema, die bekend stond om zyn vryzinnige en revolutio- hve-muziek. En er zijn ook twee discjockeys van de partij, die zowel Engels- als Nederlandstali ge muziek zullen gaan draaien. „Maar geen house," zegt café-ei genaar C. Steenbergen, „waht dat is niks. Verder hangt het sterk af van de samenstelling van het pu bliek." De ijsdisco wordt georganiseerd door gasterij 't Ankertje, café The Jail en café Pacha. Volgens Steen bergen, eigenaar van 't Ankertje, zijn de goede onderlinge verhou dingen tussen deze Schiedamse cafés tamelijk umek. „In de hore ca is het meestal haat en nyd," vertelt hij. „Ze kunnen niet één vuist maken om iets leuks op te zetten." Met het feest willen de organisa toren leven in de Schiedamse brouwerij brengen. Iedereen is daarom welkom. „De activiteiten van cafés zijn meestal heel stam- gericht. Wij doen het ook voor de mensen van buiten." Met trots vertelt Steenbergen over het Brandersfeest van afge lopenjaar. Toen had hij ook aller lei activiteiten voor mensen die geen vaste klant van hem waren. Zoals diverse tenten met muziek, een missverkiezing en een Rode owedstrijd. Maar een ijsdisco is ook nieuw voor de Schiedamse horeca-ondernemer. Bij de schaatsvloer staan rieten stoelen en tafeltjes die het geheel iets van een gezellige terrasje ge ven, En de stands waar snacks en drankjes worden verkocht had den zo uit een braderie geplukt kunnen zijn. Ondanks de verkoop van chips, snert, glühwein en nog veel meer zegt Steenbergen er geen geld aan te hoeven verdienen. „Als we de onkosten maar dekken." Zaterdag4januari SCHIEDAM Verenigingsgebouw De Tamboe rijn. Nieuwjaarsbijeenkomst Harpe Davids, 20.00u. Wijkcentrum De Erker. Swingavond, 20.30u. VLAARD1NGEN VOJ Clubhuis 't Trimpad. Kirtder- bingo, 14.0öu. Disco, 19.30u. Sportpark De Vijfsluizen. Postze- gelruilbeurs, 11.00-16,00u. Grote kerk. Inloopconcert, 15.0ÖU. Stadsgehoorzaal. Nacht van de wacht, 24,00u. MAASSLUIS De Koningshof. Nieuwjaarsconcert, 19.40u. ROTTERDAM Ahoy'. LLCcgI J, 20.0Qu. De Doe len. Gr.z. Rotterdams Philharmo- msch Orkest, 20.15u. Dizzy. Angeli- que Beauvence band, 16,00u. L'Esprit. Nieuwjaarsreceptie, 20.00u. Goede Herderkerk. Eras- musica, 20.00u. C5 Jazz. The Fuse- busters, 22.00u. De Buurman. Love Bite, 22,00u. Sensi Café. Opsce- ne's demo van de maand band, 22.00uCafé Root, FinafistKieurrijk Talent, 23.QQu; Floorshow, lö.OQu. Jeugdtheater Hofplein. Alleen op de Wereld, 19,00u. Rotterdamse Schouwburg. Gr.z. Lord of the Flies, 20.15uTheater Zuidplein. Wind in de Wilgen, 19.00u. Zondag 5 ja nuari ROTTERDAM Romeynshof. Theeconcert, 14.00u. Popular. Daylight Dancing, 14.0Ou. C5 Jazz. New Orleans Syn- copators, 15.00u.Dodorama. Tno Gusu Janssen, Paul Termos, Han Sennink, 15.00u. Doelencafé. Jazz afthe Doelencafé, 15.30u. De Doe len. Gr.z. Swing& Dixieland, 20.15u. Rotterdams Philharmontsch Orkest, 14.15u, KJ.z. Kamermuziek op zon- dagmorgen, ll.QOu. Rowtown. So ciale werkplaats, 22,OQu. Café Floor. Floorop Zondag. ll,30u. Na tuurmuseum. ik wou dat ik de laat ste was, 13.30 en 15.00u. Jeugd theater Hofplein. Alleen op de we reld, 14.00u. Droomtheater. Mmos van Knossos, 15,00u. Bibliotheek theater. En nog een gelukkig 1997 14.00u. ROTTERDAM Calypso 1: The Hunchback of Notre Dame' (at) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 2: 'Sleepers' (16) dag. ma- ,di. ook 1.15. Calypso 3: 'Secrets and Lies' (al) dag. 12.45-3.30-6.15- 9.15. Cinerama 1: 'Daylight' (12) daé 1,15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'Maülda' (a!) dag. 1.15-4-6.45. The nutty professor' (al) dag. 9.30. Cinerama 3: The Leng kiss good night' (16) dag. 6.45-9.30. Cine rama 4: The Fan' (12) dag. 6.45- 9,30. ma.di. ook 115-4. Cinerama 5: 'Surviving Picasso' (al) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Corso: 'Daylight' (12) dag. 6.45-9.30. ma.di. ook 1.15-4. Imax Theater 'Special Effects' (al) dag (Beh.ma.) 2-4. 'Survival Island' (al) (beh.ma.) dag. 3. t/mzo. ookl. VITA' (al) dag. 7-9.30. Lantaren 1: The adventures of Pi nocchio' (al) zo. 2. 'L'Uomo Del Ie Stelle' (al) dag. (be- h.wo.)8. 'All things fair'(al) dag, (be- h.wo.) 10. Venster 1: "Secrets and Lies' (al) dag. 7.30-10.15 ma. met om 10.15. Venster 2: 'Subamarek- ha' (al) ma.di.wo. "7.30 ook matinee zo. wo. 2.30. 'Out of the present' (al) dag. 10. zo. ook 7.30. Venster 3: 'Les Affimtés Electives' (al) dag. 8- 10. Venster 4: 'Chacun chergeson chat' (at) dag. 8. 'O amor natural' (ai) dag. 10. Lumière 1: 'Jingle all the way' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 2: 'E VIT A' (al) dag. 12,15- 3.15-6.15-9.15. Lumière 3: 'Inde- pendenceday' (12) dag 6.15-9.15. ma .d iook 12.15-3.15. Lumière 4: The nutty professor' (al) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Rexane: 'Moments of love' (16) t/mzo. 'Hate and love' (16) ma.t/m wo. Pathé 1: VIT A' (al) dag. 11.55-2,45 -6.35-9.25. Pathó 2: 'Sleepers' (16) dag. 5.50-9. ma- .di. ook 11.15-2.25. Pathé 3: 'Ma thilda' (al) dag. 11.15-1.40-4.15- 6.55-9.10. Pathé 4: The long kiss goodnight' (16) dag. 11.35-2.35- 6.30-9.20. Pathé 5: The Hunch back of Notre Dame' (al) dag. 7.15- 9.50. Pathé 6: 'J A C K' (al) dag 11.10-1.55-6.40-9.30. Pathé 7: 'Jingle all the way' (al) dag. 11.45- 2.15-5-7.20-9.40. Nachtvoorstetlingen: Lumière 1: 'Ransom' (16) 2a. 00.15. Lumière 2: 'EVITA'(16) za. 00.15. Lumière 3: 'Daylight' (16)za.00.15. Lumière 4: The long kiss goodnight' (16) za. 00.15. Kindermatinees: Calypso 2: The Leopard son' (al) za.zo.wo. 1.15-4. Cinerama 3: 'De KJokkenluidervan de Notre Dame' (al) dag 2-4.30. Ci nerama 4: 'De avonturen van Pmok- kio' (al) za.zo.wo. 1.15-4. Corso: 'De Klokkenluider van de Notre Dame' (al) za.zo.wo. 1.15-4. Imax: 'De klokkenluider van de Notre Dame' (al) dag. 5. t/m 20. ook 11.00. Lu mière 3: 'De avonturen vanPinokkK)' (aij za.20.wo. 1.15-4. Pathé: 'De Klokkenluider van de Notre Dame' (al) za.zo.wo. 11-1.35-4.10. 'De avonturen van Pmokkio' (al) za- -zo.wo.ll.Q5-1.20-3.35.Lantaren 1: The adventures of Pmocchio' (al) zo. 2. Venster 3: Kleine Nemo: avonturen in dromenland' (al)zo.wo. 2.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1