9 Huurdersraad start onderzoek naar dreigbrief woningbedrijf I Berghaven na jaren weer geheel bevroren Rotterdams Dagblad t i Redactie verhuist Schiedam werft met lied Vaii Feyenoörd Raad stemt in met enquêtes naar openstellen busbanen Noordvest wil huurders voor ellende behoeden Burgemeester en raad steunen actie voor proces drugstoerist ^\E Stakers bij Mostert weer aan het werk Illegalen aangehouden Vandalen opgepakt Gang naar rechtbank twee weken uitgesteld ENECO haalt met brief de kou uit de lucht Niet schaatsen op waterbassins Waterweg Donderdag 9 januari 1997 Vlaardingen De redactie van de editie Waterweg van het Rotterdams Dagblad gaat ver huizen. Met ingang van zater dag 11 januari wordt de editie Waterweg vanaf Over de Veste 3 in Schiedam gemaakt. Het postadres van de redactie is vanaf heden Postbus 373, 3100 AJ Schiedam. De redactie is vanaf maandag 13 januari te lefonisch bereikbaar op tele foonnummer (010) 2732700. Ook het faxnummer veran dert: (010) 4265227. In verband met de verhuizing is de redactie morgen, vrijdag 10januari,na 11,00 uur niet be reikbaar. Vlaardingen De stakende werk- nemers van het Vlaardingse be drijf Mostert Absorbents zijn van morgen weer aan de slag gegaan. Ruim twintig medewerkers had den aan het begin van de week het werk neergelegd omdat zij een loonsverhoging en een aan vulling van het ziektegeld eisten. Omdat met de 'primitief hande lende' directeur D. Mostert niet te praten viel, werd besloten tot de staking. Voor de Rotterdamse rechtbank bleek de directeur gis teren wel bereid tot een gesprek, zodat zijn personeel het werk weer hervatte. De directeur van het bedrijf in ab- sorbtiemateriaal was zelf naar de rechter gestapt om een eind te maken aan de werkonderbreking van zijn personeel. Volgens hem was de staking juridisch gezien niet toelaatbaar. De rechter be sloot dat beide partijen met elkaar om de tafel moesten gaan zitten om tot een oplossing te komen. De vakbond stemde daarmee in en beslodt de staking tijdens dat overleg"Op"te 'schortenrMaandag komen de partijen weer voor de rechtbank bij elkaar. Blijkt de di recteur niet akkoord te zijn ge gaan met de betaling van een loonsverhoging en aanvulling van de ziektewet dan leggen de werk nemers direct weer het werk neer. Schiedam In een koffiehuis aan het Edisonplein is gistermiddag een 29*jarige man aangehouden, die niet in het bezit was van een verblijfsvergunning. De man wordt spoedig uitgezet naar Tur kije'. Een 38-jarig persoon zonder verblijfsvergunning is gistermid dag op het politiebureau vastge- zet tn af wachting van uitzetting. •^Datzelfde lot overkwam een 47-ja- Jige vrouw uit Suriname, die ille gaal in Nederland verblijft. Maassluis De politie heeft gis teravond tien jongens en een meisje, in de leeftijd van 14 tot en met 17 jaar, aangehouden by een leegstaand schoolgebouw aan de Janiuykenstraat. Van het hele gebouw werden de ruiten vernield. De Maassluise jongeren zijn na verhoor doorver wezen naar Buro Halt. Vlaardingen De huurdersraad van de Stichting Woningbe drijf Vlaardingen (SWV) gaat een onderzoek starten naar de manier waarop de sociale verhuurder een aantal van haar be woners heeft benaderd. De raad heeft hiertoe besloten nadat bekend werd dat de SWV in een brief heeft gedreigd sommige huurders voor de rechtbank te dagen. Inzet van dit machts vertoon van het woningbedrijf is de aanleg van liften in de fiats aan de Meerkoetstraat en Spechtlaan in Vlaardingen. Sommige huurders weigeren daarvoor te betalen en dat club je dwarsliggers is het woningbedrijf een doorn in het oog. Een dag voor kerst ontving een aantal bewoners een brief van een Rotterdams advocatenkantoor. In dat schrijven deelde de SWV de huurders mee dat als ze niet voor 15 januari instemmen met een huurverhoging de bewoners een proces aan hun broek krijgen. Voor de rechtbank wordt dan de h u urovereenkomst ontbonden. Niet alleen de betrokken huur ders zijn zwaar ontstemd door de brief. Ook bij de huurdersraad en dc bewonersorganisatie is de no dige opschudding ontstaan. „Het is een schandelijke brief zo vlak voor kerst. Een aanfluiting van de woningstichting," meent voorzit ter F. Slingeland van de huurders raad „Een behoorlijk crue manier om iets duidelijk te maken," vmdt Dick van der Werf van bewoners organisatie De Toekomst. Beide woordvoerders eisen een uitleg van het woningbedrijf. „Het ultimatum van 15 januari dat het woningbedrijf de huur ders heeft gesteld, is verschoven naar het einde van de maand," vertelt Van der Werf. „Dat geeft ons de tijd te bemiddelen. Op 20 januari heeft overleg plaats tus sen de SWV, de huurdersraad en de bewonersorganisatie. We be spreken dan waarom het woning bedrijf voor deze tactiek heeft ge kozen. Ik vraag me namelijk af waarom de SWV de huurders die niet willen betalen voor de liften niet heeft uitgenodigd te komen praten." Het is met zo dat beide voorzitters faliekant tegen de plannen van het woningbedrijf zijn. Integen deel. Ze vinden het een goede zaak als de liften worden aange legd. Volgens de woordvoerders is het grootste ge deelte van de be woners voor aan leg van de liften. Het zou daarom jammer zijn als het liftenproject niet zou worden uitgevoerd. Het gaat hen alleen om de manier waarop het woningbedrijf de huurders heeft benaderd. I. Jecsny, bewoner van de Specht laan, kan daar over mee praten. Hij is tegen de aanleg van de lif ten, maar ziet zichzelf niet als las tige dwarsligger. „Vorig jaar heeft het woningbedrijf een enquête uitgeschreven waarin we moesten aangeven of we voor of tegen aan leg van de liften waren. Ik stemde tegen. Mijn woning ligt op de eer ste verdieping vlak by het trap portaal. Die liften hoefden er van mij niet te komen.'" Een paar maanden later kreeg Jecsny bezoek van een mede werkster van de SWV. Zij kwam hem persoonlijk vragen waarom hy tegen had gestemd. „Ook vroeg ze of ik mijn nee-stem voor de rechtbank zou volhouden. Na tuurlijk zei ik, want welke rechter kan mij verplich ten in te stem men met de aanleg van lif ten," vertelt Jecsny. Nooit is Jec sny, volgens zijn zeggen, verteld wat de conse quenties van zyn nee-stem waren. „Niemand heeft ooit iets gemeld over het ontbinden van de huur overeenkomst. Toen ik vlak voor kerst die brief van dat advocaten kantoor kreeg, schrok ik me dus een ongeluk. Ik heb altijd gedacht dat ik gewoon kon zeggen wat ik vond zonder dat ik daarvoor mijn huis moest verlaten." De bewoner van de Spechtlaan is namelijk best bereid een huurver hoging voor de lift te betalen. Van hem hoeven die liften er niet te komen, maar als het grootste ge deelte van de bewoners van de flats het wel wil, legt Jecsny zich daarbij neer. „Ik vind het alleen erg kwalijk dat de SWV nooit open kaart heeft gespeeld. Ze hadden ook moeten vertellen wat de con sequenties van mijn nee-stem konden zijn." Directeur A. Theijssen van de Stichting Woningbedrijf Vlaar dingen vmdt dat de bewoners vol doende zijn geïnformeerd tijdens bijeenkomsten en huisbezoeken. Volgens haar kon de SWV niet an ders dan naar de rechter stappen. „De huurders weigeren de huur verhoging te betalen. Daarom moet een onafhankelijk persoon oordelen wie er gelijk heeft.. Ei genlijk is de gang naar de rechter een bescherming voor de huur der." Volgens voorzitters Van der Werf en Slingeland hoeft het zover niet te komen. „Ik denk dat we er in een goed gesprek tussen de huur ders en het woningbedrijf wel uit kamen," meent Van der Werf. „De liften zullen er komen, maar de rechter hoeft er niet aan te pas te komen." Het is 34 jaar geleden dat de Berghaven in Hoek van Holland voor het laatst geheel was dichtgevro j-'. ren. Foto ..Westlanrts Hoek van Holland Voor het eerst sinds 1963 lag de Berghaven deze week weer eens helemaal dicht met ijs. De nieuwe tenders die in de vaart zijn, ondervonden daar nogal wat hinder van en moesten zelfs worden stilgelegd, De oude tenders namen het werk over. Langs de Waterweg gaat het ijs langzamerhand hele bergen vormen, die met de ebstroom meestal naar zee worden afge voerd. Het ijs vormt voor veel mensen een schitterend gezicht, maar het is ook beangstigend door zijn kracht en lastig voor de duizenden vogels. Vooral veel vo gels die normaal het binnenwater opzoeken, proberen zich nu aan de Berghaven letterlijk en figuur lijk overeind te houden. Nabij de verkeerspost Nieuwe Waterweg probeert een zestal zwanen een stuk water in één van de 'driehoeken' open te houden en daar de winter door te komen. De vogels zoeken beschutting te gen de dijk of langs en in het wa ter, Maar ze zitten ook midden op de weg of achter het blinkertje. Automobilisten stappen soms uit om eerst de vogels van de rijbaan te verjagen omdat ze anders drei gen te worden overreden. Mensen brengen regelmatig voedsel in een poging de vogels in leven te houden. Medewerkers van vogelasiel 'De Houtsnip' pro beren een bijdrage te leveren om de nood van de vogels te verlich ten. Maar de financiële mogelijk heden 2ijn beperkt want er is heel veel nodig. En het ziet er nog niet naar uit dat er althans voor het ko mende weekeinde enige verande ring zal optreden in de weersitu- atie. Dat betekent dat het heel noodzakelijk is dat de vogels wor den gevoerd, niet alleen aan de Berghaven. Brood, zaden, vetbol len: aan alles is behoefte, zelfs aan water dat met een suikeroplos sing iets minder snel bevriest. Deze winter zit vol tegenstrijdig heden. De schaatsliefhebbers kunnen natuurlijk voor de volle Vlaardingen Groenlinks in Vlaardingen heeft gisteravond afgezien van de eerder aange kondigde interpellatie over het afsluitbeleid van ENECO. En kele uren voor het begin van de gemeenteraadsvergadering had fractievoorzitter B.E. van der Velde een brief van het energie bedrijf ontvangen waarin het af sluitbeleid uit de doeken werd gedaan. Onder meer werd duidelijk dat in Vlaardingen deze winter tot nu toe één wanbetaler is afgeslo ten van de centrale antenne en elektriciteit. Het ging daarbij, zo was Van der Velde duidelijk ge worden, om iemand die al vijf maanden zijn rekening ruft wenste te betalen. Op hettotah bestand van zo'n één miljoen klanten heeft ENECO sinds het begin van de vorstperiode er elf afgesloten. „Het gaat hierbij om klanten die aantoonbaar her haaldelijk de overeengekomen betalingsafspraken niet zijn na gekomen, of die andenzins om dwingende redenen, bijvoor beeld frauduleus gebruik, zijn afgesloten," aldus het energie bedrijf. De brief maakte Van der Velde in elk geval duidelijk dat ENE CO niet over één nacht ijs gaat voordat de gaskraan wordt dichtgedraaid. Pas na twee schriftelijke sommaties en een huisbezoek wordt begonnen met het afsluiten van de centra le antenne voor de televisie. Ook daarna worden 'reële verzoeken' om uitstel van betaling volgens het energiebedrijf gehonoreerd. De buitentemperatuur is daarbij echter geen factor van belang; „Het is met het oog op de zorg- vuldigheid naar klanten, die met pijn en moeite wel hun j energierekening betalen, dat wij t een tegenstander zijn van alge- j mene regels om by een bepaalde temperatuur niet meer af te slui- j ten." t Schiedam Woningstichting Noordvest in Schiedam wil haar huurders behoeden voor ellende door de kou. In het hele land, en dus ook onder de huurders van Noordvest, doen. zich problemen voor met gesprongen waterleidin gen en cv-instaliaties, met alle schade en ellende vandien. Om waterschade door de vorst te voor komen komt de woningstichting met een aantal tips. Bij behoorlij ke vorst en als men een paar da gen weg gaat, moet de hoofdkraan van de waterleiding dicht worden gedraaid. Vooral bij beneden- en eengerinswonpgen en daar waar de wind op staat, is dat aan te be velen. De warmtemeter/hoofd kraan moet als die op een tochtige plek staat worden beschermd te gen de kou door er een deken of oude kranten omheen te wikke len. Bij behoorlijke vorst is het verstandig om de cv-installatie op 18 graden Celsius te houden, ook in ue nachtelijke uren. Zodra het gaat dooien en een deel van de waterleiding blijkt kapotgevroren te zijn dan moet de hoofdkraan di rect worden dichtgedraaid. Voor meer informatie kunnen huurders de technische beheer der van het wijk team bellen. «M honderd proceni hun hart opha len, of dat nu is door de Elfsteden tocht, op de ijsbaan, op sloten en vaarten of, zoals zovelen, lekker voor de televisie. Maar wie er oog voor heeft, die kan ook in de na tuur heel veel mooie dingen ont dekken. Hoek van Holland is wat dat betreft extra bevoordeeld, want de haven en de Waterweg bieden steeds weer wisselende beelden van de winter. Veel men sen gaan er dan ook in deze dagen een kijkje nemen. Schiedam 'Een flink aantal be langstellenden' heeft zich gemeld voor een ambtelijke topfunctie in de gemeente Schiedam. Dat meldt een medewerker van het gemeentelijke bureau voorlich ting. De gemeente is opzoek naar drie managers die leiding kunnen geven aan de nieuw te vormen ambtelijke diensten volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieu (VROM), Stedelijk Beheer en Sociale Zaken, Werk en Wel zijn. Schiedam ging met de functies de boer op toen binnen het 900 kop pen tellende ambtelijk apparaat geen geschikte kandidaten wer den aangetroffen voor het vervul len van de functies. Vier andere topfuncties die bij de reorganisa tie ontstonden, zijn inmiddels wel intern ingevuld. Voor de selectie van geschikte kandidaten heeft de gemeente Schiedam een extern selectiebu reau in Dordrecht ingehuurd. Het bureau heeft de taak het kaf van het koren te scheiden en de ge schikte kandidaten bij het ge meentebestuur voor te dragen. In dat laatste stadium bevindt de werving zich nog niet, meldt de voorlichter. De gemeente hoopt de managers in de loop van het vooijaar te benoemen. De advertentie, waarin kandida ten worden opgeroepen te sollici teren, verscheen vorige maand - Vlaardingen Burgemeester L. W. Stam, de wethouders en de overgrote meerderheid van de Vlaardingse gemeenteraad heb ben gisteravond een oproep ge daan voor een snel proces van Bastiaan Duiihuysen. De Vlaar- dinger is op 17 februari van het vorig jaar in Spanje gearres teerd wegens het in bezit heb ben van drugs. Hij zit nog steeds vast zonder dat er een proces is geweest. Door het ondertekenen van een petitie ondersteunen burge meester, wethouders en raadsle den de actie die zijn vriendin Ozel van Cortenberghe is ge start. Zij heeft al meer dan hon derd handtekeningen verza meld, die ze eind januari aan gaat bieden aan de Spaanse au toriteiten. Volgens haar is dat het enige wat zij kan doen om haar vriend pro beren te helpen. Zij doet de actie geheel op eigen houtje. De Spaanse advocaat van haar vriend is er niet bij betrokken. Na afloop van de raadsvergade ring gisteravond gingen alle on dertekenaars in het stadhuis op de foto. Vlaardingen Met de steun van de SGP/RPF/GPV hebben de coali tiepartijen gisteravond inge stemd met het collegevoorstel om in Vlaardingen drie verkeersaf- sluitingen ter discussie te stellen. Het gaat daarbij om de Dillen- burgsingel, A. Knottenbeltsingel en Schiedamseweg. Het is de be doeling dat nog voor de zomer de enquêtes worden gehouden. Mocht daaruit blijken dat de zoge noemde schakels alle drie voor het autoverkeer moeten worden opengesteld, dan kan dat in slechts één geval worden uitge voerd. Daarna is het geld op. Dit was één van de belangrijkste kritiekpunten die GroenLinks en W2000 aanvoerden in een poging de coalitiepartners van dé WD, de grootste voorstander van de enquêtes, los te weken. De pijlen werden daarbij vooral gericht op de PvdA. GroenLinks-fractievoor- zitter B. E. van der Velde deed zelfs een klemmend beroep op PvdA-woordvoerder P. Roovers. Die heeft lange tijd verkondigd het 'onzin' en 'volksverlakkerij' te vinden om mensen een mening ergens over te vragen wat de eerstkomende jaren niet kan wor den uitgevoerd omdat er geen geld voor is. „Peter, ik doe een klemmend beroep op je om op dit standpunt terug te komen," smeekte Van der Velde bijna. Maar Roovers had het pleit bin nen de coalitie verloren, gaf hy toe. „Bovendien staat het in het coalitieprogiamma," Roovers pro beerde zelfs nog een puntje te sco ren. ..Slechts de helft van het tota le aantal afsluitingen waarover in het coalitieprogramma afspraken zijn gemaakt komt aan de orde. Want," stelde de PvdA'er nadruk kelijk, „mijn voorkeur is nog steeds dat de afsluitingen blijven bestaan." Beslecht Het pleit, zo was vorige maand in de commissievergadering al dui delijk geworden, was beslecht. Van der Velde kon praten wat hij wide. En waarschuwen: „Over een aantal jaren zal de gemeente raad tot de conclusie komen dat door het openstellen van de scha kels het aantal verkeersongeval len is toegenomen en dat de maat regelen moeten worden terugge draaid. Waar begint u aan?" J, Ranshuysen (W2000) bepleitte dat eerder een verscherping van het Verkeers Circulatie Plan (VCP) nodig is om op die manier het autoverkeer uit het centrum te weren en de verkeersveiligheid nog verder te verhogen. SP en Burger Belangen maakten zich vooral zorgen over het geld. De partyen vinden het geen pas ge ven dat een gemeente die een te kort van achttien miljoen gulden moet wegwerken, hieraan geld spandeert. „Voor de 225.000 gul den die de onderzoeken en enquê tes moeten kosten, kunnen 1500 gezinnen een koudetoeslag van 550 gulden krijgen," aldus M. J. Kappers (SP). Vrachtverkeer De enige oppositiepartij die voor stemde was de SGP/RPF/GFV- eombinatie. Fractievoorzitter M. W. Lensveit bepleitte wel in de vragen bij de enquêtes mee te ne men dat de drie afsluitingen niet worden opengesteld voor het vrachtverkeer. En wat hem be treft kan er ook worden gekozen om de A. Knottenbeltsingel slechts voor éénrichtingverkeer open te stellen. Wethouder T.W. van der Steen (verkeer en vervoer) zei daarmee geen moeite te hebben. De ge meenteraad nam ook unaniem een motie over van GroenLinks, waarin de partij vraagt ook de ge volgen voor het openbaar vervoer in het onderzoek te betrekken. Ais de Schiedamseweg en A. Rnottenbeltsingel toegankelijk worden voor autoverkeer, zou dat gevolgen kunnen hebben voor de doorgang van de lijnbussen. Het op peil houden van de huidige fre quentie zou volgens de motie wei eens financiële gevolgen kunnen hebben. De reizigersvereniging Rover becijfert het inzetten van één exira bus om ue frequentie in tact te houden op een slordige 300.000 gulden. onder meer in Intermediair. Dit is een vakblad waarin veel HBO'ers en universitair geschoolden een baan zoeken. Schiedam pryst zichzelf in de advertentie aan als een dynamische stad waar de za ken 'voortvarend' worden aange pakt. Bij het aanprijzen van de werkplek maakt de gemeente zelfs gebruik van het lijflied Hand in Hand van de Rotterdamse voet balclub Feyenoord, „Het credo 'geen woorden maar daden' is dui delijk niet alleen weggelegd voor buurgemeente Rotterdam, Schiedamse plannen blijven geen plannen, maar zijn inmiddels gro tendeels gerealiseerd of worden nog gerealiseerd." In de advertentie wordt de uitere lijke gedaantewisseling van d$* gemeente Schiedam geroemd. De? aanleg van de metro en het verf? nieuwde stadscentrum maker] 2 van Schiedam een vitale, leven dit» ge gemeente, aldus dc adverlcnj* lie. I: Van de kandidaten wordt gej" vraagd 'vorm en inhoud te geven;* aan de vernieuwde structuur van» de gemeentelijke organisatie. Dé* nieuwe ambtenaren dienen vol-' gens de advertentie in staat te zyn 'een substantiële bijdrage' te leve ren aan het ontwerpen, bouwen en realiseren van de ambtelijke organisatie. Opvallend is dat vrouwen en le den van minderheidsgroepen niet langer met nadruk zijn gevraagd te solliciteren. Kunnen de nieuwe managers rekenen op een salaris dat ruim boven modaal is, de ge middelde voetballer van Feye noord zou er zyn bed niet voor uit komen. In de voorde sectormana gers in Schiedam gehanteerde sa larisschaal 15 bedraagt het maxi mum-salaris 10.797 gulden bruta permaand. Westland—In het Westland wordt de laatste weken nogal eens ge schaatst op waterbassins bij tuin derijen. Omdat het werk op de tuin en dus het gebruik van water gewoon doorgaat, ontstaat onder de ijslaag op een bassin echter een loze ruimte. De politie waar schuwt dat daardoor het ijs in de Lassuts minder betrouwbaar is en adviseert er niet op te gaan schaatsen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1