13 >1 'Nieuwe' haven vergt visie, durf en tijd Hoek stelde het decennia zonder eigen veldwachter rygenda Els Terug in de tijd Textiel in Stedelijk Cursus voor vergeetachtigen Vrouwen vieren nieuwjaarsfeest Armoede sSSïw* Kerkentocht Rotterdams Dagblad Dinsdag 14 januari 1997 We zijn verhuisd met de redactie. Naar Over de Vesten in Schiedam, de plek waar vroeger zo ongeveer de Sint Liduinakerk moet hebben gestaan. En ik moet zeggen, het is nog even wennen. Ten eerste omdat ik afgelopen weekeinde bijna vanzelf toch richting Vlaardin gen reed en ten tweede omdat ik mijn 'maatje' Herman mis. Herman is de inspecteur in ons gebied en met hem deelde ik een kantoor ruimte. Op onze nieuwe werkplek was geen plaats meer voor'Herma- nus' en God mag weten waar hij nu zit. Herman heeft in eik geval nog wel zijn werk. Eis niet meer. Zij is het slachtoffer geworden van de verhuizing. Ik mis haar nu aL Eis was onze interieurverzorgster. En puinruimer. En gastvrouw in de vroege uurtjes. Ze was altijd als eerste op de redactie, in de lift kwam het aro ma je al tegemoet. Els hoorde bij de inventaris, maar Els mocht niet mee naar Schiedam. En ze begon er net een beetje te aarden. Na ja renlang in Vlaardingen te hebben gewoond, verkaste ze eind vorig jaar naar Spaland. „Een huis," ver Waarde ze eens toen ik haar ont moette in het Hof van Spaland, „waarin we het idee hebben voortdu rend op vakantie te zijn." Mooi hè? Haar woongenot werd overschaduwd door pech, waarmee ze het nieuwe jaar begon. Eerst haar ontslag en tot overmaat van ramp ver loor ze op haar laatste werkdag haar fietstas inclusief knip en betaal- pasjes. Een leuk afscheid is natuurlijk anders. Els zorgde altijd dat onze redactie leefbaar was. En sommige Waterweg-collega's kunnen een flinke troep maken! lie ben benieuwd hoe het hier straks gaat met de afwas. Want dat, heb ik me laten vertellen tijdens de rondlei ding door ons nieuwe onderkomen, doet de werkster hier niet. Oei, oei, dat wordt wennen. Ik hoop dat Els (en Herman ook) snel eens komt buurten bij ons. Effies een bakkie doen, zoenen, bijpraten. Ou derwets, En dan zetten wij eens een keertje koffie voor haar! SANDERSONNEMANS Vlaardingen Wijkcentrum Holy en Stichting Ouderenwerk begin nen opdonderdag 30janauri meteen cursus genealo gie, ook wel stamboomonderzoek genoemd. In Ne derland zijn vele duizenden mensen die in studieza len en archieven op zoek zijn naar verre familieleden en hun afkomst. Nadat de eerste informatie is gevon den, beginnen meestal de moeilijkheden pas. Welk archief moetje raadplegen, welke dossiers kun je in zien, hoe zet je een stamboom op en hoe bewaar je de gegevens? In de kennismakingscursus wordt ant woord gegeven op deze vragen. In acht bijeenkom sten wordt informatie gegeven over het starten van stamboomonderzoek. Ook staat er een bezoek aan het Stadsarchief gepland. De cursus wordt gegeven in dienstencentrum de Bijenkorf aan de Reigerlaan van 19.30 tot 21.30 uur. Voor informatie en opgave kunnen geïnteresseerden terecht bij het Centraal Meldpunt wonen, zorg en welzijn, telefoon 2485100. Schiedam In het Stedelijk Museum is van 18 januari tot en met 2 maart werk van de Amsterdamse Fransje Killaars te zien. De installatie onder de titel 'Wish' vindt plaats in het kader van de reeks Unisono. Daarin wordt zowel werk van spraakmakende kunstenaars die aan het begin staan van hun carrière getoond, als nieuwe ontwikkelingen m het werk van kunstenaars die al langer werkzaam zijn. Het werk van Killaars (1959) kan omschreven worden als een onderzoek naar de optische werking van kleur. Hoewel zij aan vankelijk schilderde, wordt dit onderzoek nu voorna melijk in textiel uitgevoerd. Voor haar werk gebruikt ze veel (persoonlijk ingekochte) Tndiase stoffen. Voor de installatie in het Stedelijk Museum zullen in de linker benedenzaal twee kartonnen 'dozen' van elk vijf bij vijf meter omtrek en bijna twee meter hoog verrijzen, waarin de kleur op verschillende wijzen wordt geordend. De tentoonstelling wordt vrijdag 17 januari om 17.00 uur geopend. Zondag 19 januari {14.00 uur) wordt er een rondleiding in het museum gehouden. Het museum aan de Hoogstraat is van dinsdag tot en met zaterdag geopend van 11.00 tot 17.00 uur en op zon- en feestdagen van 12.30 tot 17.00 uur. Voor mensen die het gevoel hebben dat hun geheu gen hen in de steek laat, begint op 23 januari in dien stencentrum de 4 Molens de cursus geheugentrai ning Deelnemers leren door allerlei oefeningen en geheugensteuntjes het geheugen beter te gebruiken. De cursus is niet bedoeld voor mensen met ernstige vergeetachtigheid. De geheugentraining wordt gege ven op donderdag van 10,00 tot 11,30 uur en kost 50 gulden. Geïnteresseerde 55-plussers uit Schiedam en Vlaardingen kunnen zich voor de twaalf bijeen komsten opgeven by Maria Weerwag, telefoon 4346013. Maassluis Het Intercultureel Vrouwen Netwerk (IVN) viert op donderdag 16 januari de start van 1997. De bijeen komst begint om 19.30 uur in het Carillon (tegenover de Sehuurkerk). Vrouwen van alle culturen uit Maas sluis en omgeving zijn uitgenodigd om het feest bij te wonen. Tijdens het feest wensen de vrouwen elkaar in allerlei talen gelukkig nieuwjaar. Ook is er vrolijke muziek en kan er worden gedanst. De entree is vrij en er zijn hapjes uit verschillende landen tegen een lage prijs te koop. Het IVN is een samenwerkingsver band van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond, de Maassluise Vrouwenraad, vrouwengroep De Re genboog en vele Maassluise inwoonsters van ver schillende nationaliteiten. Apeldoorn en Leeuwarden starten een offensief tegen de armoede. Schiedam scoort door de gastarieven de hoogste van Nederland te ma ken. Hoe kan het eigenlijk ook anders, de PvdA is de grootste partij in Schiedam. Lees dus de Party van de Armoe! Zy zien het grootste vuoi- beeld in de regering Kok. Deze persoon heeft het bij de ondernemers tot een cijfer van 6,9 gebracht. Jaren geleden had hij nog een 10 bij de werk nemers. Dat zou nu tot 0 gereduceerd zijn, bij een opiniepeiling. Hier zjjn we nog niet mee klaar, want wat staat ons nog te wachten als de Eu ro ingevoerd wordt. Waarom is er in Holland nooit een referendum ge weest? Toch slaagt hij er aardig in het proletariaat weer terug te dringen. Daar om proletariërs aller landen verenigt u tegen deze paarse regering en z'n Sehiedamse volgelingen. W.M. Mandemaker, Schiedam Het gebied tussen de Bui tenhaven en de Koningin Wilhelmina- haven >n Vlaardingen: een van de laatste kan sen om de re atie tussen stad en water te benutten. Foto Roel Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen Leegstaande panden en braakliggende terrei nen kenmerken het gebied tussen de Buitenhaven en de Ko ningin Wilhelminahaven van Vlaardingen. Na het vertrek van de laatste haringlogger is het verval begonnen. Pas sinds en kele jaren wordt er nagedacht over een nieuwe toekomst „We kunnen best wel zeggen dal de haven verloederd is. Van de oorspronkelijke bebouwing rond om de haven is nog bedroevend weinig over en we moeten vrezen dat wat er nog is, ook binnen af zienbare tyd verdwenen zal zijn. Veel pakhuizen werden verwoest door fatale branden. Anderen werden gesloopt om plaats tema ken voor foeilelijke opslagtanks. Het fraaiste pakhuis van de ha ven, 'Amerika' genaamd, werd on verhoeds gesloopt, zonder dat er iets voor in de plaats kwam. waar door de zuidelijke gevelwand een groot gapend gat vertoont. De ha ven wordt nu als overslaghaven gebruikt, waardoor hij een zeer rommelige indruk maakt. Het aankijken feitelyk niet meer Hoek van Holland Het is dit jaar precies 125 jaar geleden dat er voor het eerst een schip door de Nieuwe Waterweg Aan het graven van de snelerbinding tussen de Noordzee en de Rotter damse havens dankt Hoek van Holland haar bestaan. De eerste graafiverkers vestigden zich in de 'Hoek', die ontstond door de nieu we waterverbinding. Het duurde echter vele jaren voordat het dorp een eigen plaats op de kaart ver overde. De eerste dertig jaar be schikte Hoek van Holland niet eens over agenten. De bewoners van de 'Hoek' stond in het vrome Westland bekend als ruwe bolsters. De Westlanders za gen het dorp als een 'Sodom en Gomorra.' Ze lieten ue nederzet ting aanvankelyk links liggen. Het dorp behoorde aanvankelijk tot s Gravenzande, maar die ge meente voelde er zelfs niks voor een agent in het plaatsje te statio neren. Aanvankelijk had de politiefunc tionaris die was belast met het handhaven van de orde in Hoek van Holland'dan ook 's-Graven- zande als standplaats. Jan de Haan deed het werk in de Hoek er zo'n beetje bij. Deze jonge ge meenteveldwachter maakte re gelmatig de wandeling van 's-Gra- venzande naar Hoek van Holland. Hy deed dat overigens met alleen, want waar veldwachter Jan de Haan ging, daar was ook diensthond Hekkie. Het was voor inwoners van de Hoek niet moeilijk te constateren dat Jan de Haan weer eens was opgeroepen. By één van de spaar zame woninginbraken lag Hekkie namelijk trouw voor het 'suspec te' pand te wachten tot zyn baas klaar was met het onderzoek. De processen-verbaal die Jan de Haan opmaakte, schreef hij ach ter zun bureau in 's-Gravenzande. Furore maakte De Haan, in de volksmond 'Haantje' genoemd, bij de ramp met het stoomschip 'Berlin'. Het schip, de veerboot van Harwich naar Hoek van Hol land, werd tijdens een zware noordwester storm op de kop van de Noorderpier gesmeten. Daarbij brak de veerboot doormidden. Bij deze ramp kwamen 127 passa giers en bemanningsleden om het leven. Jan de Haan kreeg voor zijn betoonde hulp bij deze ramp op 7 maart 1907 de zilveren me daille in de Orde van Oranje Nassau opgespeld. Zijn goede inzet ten spijt hadden met name de notabelen in het be gin van de eeuw veel klachten waard." Matthijs A. Struijs schreef het, amper een jaar geleden, in de in leiding op zijn artikel over de 100- jange geschiedenis van de Konin gin Wilhelminahaven. Het ver scheen in Netwerk, het tijdschrift van de vereniging Vrienden van het Vissery museum, nr.6 (1995). Levend Archiefmedewerker, ras-Vlaar- dinger en veelschrijver Struijs gaf zelf als reden voor zijn publicatie het levend houden van de herin nering aan de nog wel 'Nieuwe Haven' genoemde KW-haven als vissershaven Vol nostalgie vloei de uit zijn tekstverwerker. „De stoomfietsen voor*de kant, de honderden tonnen met haring op over de leefsituatie in Hoek van Holland. Zy weten dit onder meer aan het uitblyven van een vaste politiepost. De heren stuurden een petitie naar de koningin Zij vroegen de vorstin om steun by de vorming van een zelfstandige gemeente Hoek van Holland. De overheidstaken als de politiezorg werden volgens de notabelen door het armlastige 's-Gravenzande in de Hoek onvoldoende uitgeoe fend. Naar aanleiding van deze klach ten ontstond er in de jaren 1998 en de kade, de Vlaggetjesdag, het vertrek van de schepen voor de eerste reis.... verdwenen is het en het komt nooit meei terug." Het einde van Vlaardingen als vis sershaven is ai decennia terug ge accepteerd. Het kost het gemeen tebestuur en andere belangheb benden echter moeite om een nieuwe invulling te geven aan het op de Maas veroverde land. De nachthoreca heeft er inmiddels voet aan de grond. Van de nu rond de KW-haven ge vestigde bedryven zijn er niet veel echt havengebonden. De meeste zouden ook op terreinen elders in de stad of midden in het land kunnen zitten. Terwijl de aanwezigheid van het water juist goede mogelijkheden biedt voor een modernisering. Havenmondingen De meeste potentie heeft het ter- rem tussen de twee havenmon dingen. Onderzoekers van Heide- mij Advies, die zich in opdracht van de stadsregio Rotterdam, de gemeenten Schiedam en Vlaar dingen en het ministerie van 1909 een uitvoerige briefwisseling tussen hel ministerie van Justitie, het ministerie van Binnenlandse Zaken en de provincie Zuid-Hol land om tot een verhelering van het politietoezicht te komen. Uit de briefwisseling blijkt dat het met zo eenvoudig was om éen en ander op korte termijn te realise ren Toch vonden de Hoekers gehoor. Op 6 oktober 1908 liet de minister van Justitie Nelissen zijn ambtge noot van Binnenlandse Zaken per brief weten dat het politietoezicht Volkshuisvesting Ruimtelijke Or dening en Milieubeheer bogen over de ontwikkelingskansen in de rivierzone schreven in hun rapportage: „Het havenhoofd westelijk van de KW-haven biedt Vlaardingen één van de laatste kansen om de relatie tussen stad en water te benutten. Stap voor stap kunnen jachthaven/horeca/ kleinschalige dienstverlening/de- tailhandel/stedelyk wonen en hier en daar een welgemikte trek pleister dit gebied transformeren tot een veelkleurig en zeer karak teristiek stedelijk waterfront." Daartegen hebben eigenaren van terreinen en een aantal nabij de haven gevestigde bedrijven zich verzet. De adviseurs van Heide- my hebben ze vorig jaar niet over tuigd tijdens een bijeenkomst in het Deltahotel. Bij de stuurgroep, die onder leiding van de Vlaar- dmgse wethouder K. van der Windt de gemeentebesturen en het subsidieverstrekkende minis terie adviseert, vonden ze wel ge hoor. Plannen voor de vervanging van de bedryven aan de noordzijde in Hoek van Holland onvoldoende was en verbeterd diende te wor den. De minister stelde dat in De Hoek een 'beschaafd en ontwik keld' ambtenaar moest komen met voldoende politic-ervaring en dat deze de nodige talenkennis moest bezitten om een onderzoek waarbij vreemdelingen betrok ken waren te kunnen leiden. Der gelijke eisen, aldus de minister, kon men met stellen aan de te Hoek van Holland gestationeerde rijksveldwachter. Een nieuw aan te stellen politie- van de haven door woningen zijn geschrapt, maar wel hield de stuurgroep vast aan het mogelijk maken van woningbouw bij het oosterhoofd van de Buitenhaven en het westerhoofd van de KW-ha- ven. Negentien bedrijven uit de omgeving van de haven, de In dustriële Kring Vlaardingen en de Kamer van Koophandel vereelten zich hiertegen. Zij vrezen een bot sing tussen toekomstige bewo ners en achterblijvende bedrij ven. Modernisering Over de aanleg van de nieuwe vis sershaven is ongeveer twintig jaar gediscussieerd. In 1884 begon het, in 1895 nam de gemeenteraad een besluit en in 1904 was de Konin gin Wilhelminahaven gereed. De modernisering is nog maar kort onderwerp van gesprek. Zit tende bedrijven, huurders en ei genaren van panden en terreinen nemen hun posities in. Het vergt visie, durf en waarschijnlijk nog wel wat jaren discussie alvorens Vlaardingen weer een 'nieuwe' haven krijgt. ambtenaar met een zodanige ont wikkeling zou nooit genoegen ne men met zo'n bescheiden betrek king en de daaraan verbonden wedde. Een politic-ambtenaar in de rang van commissaris of in specteur zou de voorkeur genie ten. Hij zou door de regering tot rijkscommissaris kunnen worden benoemd. Zodoende zou het arm lastige 's-Gravenzande slechts een gering deel hoeven bij te dra gen aan de vergoeding van de nieuw te benoemen ambtenaar. Akkoord Twee maanden na de eerste brief van de minister ging het Provin ciaal Bestuur akkoord met het voorstel. De Commissaris van de Koningin stelde dat er een over eenkomst moest komen met de gemeente 's-Gravenzande over het salaris en de huisvesting van de ambtenaar. Na een groot aantal briefwisselin gen en nieuwe en weer vernieuw de voorsteilen, blies de minister van Justitie de hele zaak na onge veer een jaar af. Er viel geen me dewerking van 's-Gravenzande te verwachten en daarop werd beslo ten te wachten tot de bevordering van Hoek van Holland tot zelf standige gemeente. Ook dat ging niet door, toen bleek dat een zelfstandige gemeente Hoek van Holland financieel een onhaalbare kaart zou zijn. Rotter dam was er als de kippen bij om de plaats aan de voor haar zo be langrijke monding van de Water weg bij het grondgebied te voe gen. Op 1 januari 1914 was de sa menvoeging tussen beide plaat sen een feit. 'Haantje' maakte de overstap mee. Hij werd m Hoek van Hol land aangesteld agent van politie derde klasse, tegen een wedde van vijfhonderd gulden per jaar en met het genot van een vrije wo ning en licht. Hij deed het werk als overgangs maatregel slechts een maand. Daarna kwamen er twee dienders uit het Rotterdamse korps. Jan de Haan kreeg hierop een aanstel ling als gemeentebode ter hulpse cretarie m Hoek van Holland. 'Haantje' was daarmee de eerste Hoekse gemeentebode. Jarenlang vervulde hij deze functie trouw tot zyn dood. Jan de Haan over leed op eerste kerstdag van het jaar 1926. De gegevens zijn ontleend aan een artikel van Dirk Ruijs en Le on Buijnsters in het Districts blad Waterweg, een uitgave van de politie Rotterdam-Rijnmond. Dinsdag 14 januari SCHIEDAM DC Soenda. Kunst- en cultuurmid dag. VLAARDINGEN Dienstencentrum Soenda. 55+ Schaakkampioenschap, 13.00- 17.00u. J.C. Europe. Start cursus zelfverde diging voor meisjes, 18.30. ROTTERDAM Dizzy. Akki Haak Band, 22u. luxor Theater. Youp van 't Hek, 20.15u. uitverkocht. Theater Zuidplein Gr,z. Introdans Surprise, 20.15u. Ven ster 2. Achter de schennen, 20u. Woensdag 15 januari SCHIEDAM Woon- Zorgcentrum Thurlede. Optreden John Greenfield, aanvang 14.00 uur, entree 2,50 gulden. DC de4Molens. Bingo, 13.30u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Muziektheater- show, Hans Visser Friends, 20.00u. ROTTERDAM Open Hof. 100ste Marktconcert, llu. De Doelen Ha!Gr.z. Lunchcon cert, 12.45u.DeBuurman, Jamses- S'e,20u.TheaterZuidpleinGr.z. As- tor Piazzolia Project, 20.15u. Kl.z. Beppe Costa, 20.30u. Dodorama. Astral Penl, 20.30u. 't Kapelletje. SKVRTheaterschooi, 14.30u. Luxor Theater. Youp van 't Hek, 20.Ï5u. uitverkocht. KVO 1980. De Brand, 20.30u. Romeynshof. Basta, 14u. Museum Boijmans Van Beunin- gen. Kinderkunstklassen: Lof der Zeevaart, 14u. De Larenkamp, Pop pentheater Max Verstappen, I5u. De Focus. Poppentheater Anette Dekker, 15u. Zaal De Unie. NCRV Volgspot Live: De Nieuwe Snaar, Di Gojim en... 20.30u. Bioscopen ROTTERDAM Calypso 1: The Hunchback of Notre Dame' (aij dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 2: The Leopard Son' (al) dag. 1.15-4, 'Sleepers' (16) dag. 6- 9. Calypso 3: 'Secrets and Lies' (al) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15. Cine- rama 1: 'Daylight' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 2: 'Matilda' (al) dag, 1.15-4-6.45. The nutty professor' (al) dag. 9.30. Cinerama 3The Longkiss goodnight' (16) dag, 6.45-9.30, di. ook 1.15-4, Cine rama 4: The Hunchbackof the Notre Dame' (al) dag. 6.45-9.30, di. ook 1.15-4. Cinerama 5; 'Surviving Pi casso' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Corso: 'Daylight' (12) dag. 6.45- 9.30, di. ook 1.15-4. Imax Theater: 'Special Effects' (al) dag. (beh.ma.) 2-4. 'Survival Island' (al) dag.(beh- .ma.) 3. 'Evita'(ai)dag. 7-9.30. Ven- sterl: Terra Estrangeira'(ai)dag.8- 10,wo,oo(ï2. Venster 2: 'H momen ta della ventè' (al) 7.30, wo. ook 2.30. 'Boccaccio '70' (al) di.wo. 9.30. Venster 3: 'Wallace and Gro- mitarebaek!'(al)wo,2. 'Lesaffimtés électives' (al) dag. 8. 'Zero Kelvin' (al) dag.lO.Venster4:'Secretsandlies' (al) dag. 7.30-10.15, wo. ook 2. 'Schijnsel' (al) zo. 2,30. Lumière 1: 'Ransom' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Lumière 2: 'Jingle all the way' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumiè re 3: The nutty professor' (al) dag. I.15-4-6.45-9,30. Lumière 4: 'In dependence Day' (12) dag. 6.15- 9.15, dl. ook 12.15-3.15. Rexane: 'Princess Seka' (16) di.wo. doorl- voorst. Pathé 1: 'Ransom' (16) dag. 11 50-2 40-6 45-9.35. Pathé 2: 'Sleepers' (16) dag, 5.50-9, di. ook II.20-2.30. Pathé 3: 'Matilda' (al) dag. 11.15-1.40-4.15-6.55-9.10. Pathé 4: 'Evita' (al) dag. 11.55- 2.45-6.35-9.25. Pathé 5: The long kissgoodmght' (16) dag. 6.30-9.20, di. ook 11.35-2.35. Pathé 6: 'Jack' (al) dag. 11.10-1.55-6.40-9.30. Pathé 7: 'Jingle all the way' (al) dag, 11.45-2.15-5-7.20-9.40. Kindermatinees: Cinerama 3: 'De Klokkenluider van de Notre Dame' wo. 1.15-4. Cinerama 4: 'De avon turen van Pinokkio' wo. 1.15-4, Cor so: 'De Klokkenluider van de Notre Dame' wo. 1.15-4. Lumière 4: 'De avonturen van Pinokkio'wo. 1.15-4. Pathé: 'De Klokkenluider van de Not re Dame' (al) wo. 11-1.35-4.10. 'De avonturen van Pinokkio' wo. 11.05- 1.20-3.35. Venster3: "Wallaceand Gromitare back!' wo. 2. Schiedam De Raad van Kerken in Schiedam houdt donderdag avond 23 janauri voor de tweede keer een kerkentocht. Op één avond kunnen vijf kerken worden bezocht. Kerkentocht '97 wordt gehouden in de Week van Gebed voor de Eenheid waarin christelij ke kerken in de hele wereld stil staan bij de band die zij, ondanks hun verSullen, hebben. De route begint dit jaar om 19.00 uur in ae Kapel van verzorgings huis Frankeland aan de Sint U- duinastraat. Daarna gaat de tocht achtereenvolgens langs de Evan- geliseh-Lutherse kerk, het Leger des Heils en de Grote Kerk. De route eindigt om ongeveer 21.00 uur in de kerk van de NPB aan de Westvest. In elke kerk wordt een korte viering gehouden. Jan de Haan met zijn diensthond Hekkie. Archieffoto Sijthotf Pers

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3