14 Basquiat opent Filmfestival Rotterdam Geen romantiek maar het zilte zakenleven 'Een gabber is een nozem met minder haar' Uitstel vernietiging kunstberg Hakkühbar scoort met 'Gabbertje' Ongebonden meesterschap Marco Borsato verkoopt hier eigen cd-album BTt - Rotterdams Dagblad Dinsdag 14 januari 1997 Rotterdam Basquiat, de speelfilm over de gelijknamige Amerikaanse kunstenaar, is de openingsfilm van het Interna tional Film Festival Rotterdam. De film is het debuut van een andere Amerikaanse kunstenaar: Julian Schnabel. Hoofdrol speler Jeffrey Wright die eveneens debuteert in de film, zal bij de première op 29 januari aanwezig zijn. Het 26e filmfestival dat tot en met York. Hij overleed in 1989 op 31- 9 februari duurt, biedt 210 speel films en lange documentaires en meer dan honderd korte films en videoproducties. In totaal zijn er circa duizend voorstellingen. De openingsfilm gaat over het le ven van de zwarte graffiti-kunste naar Jean-Michel Basquiat, in de jaren tachtig protégé van Andy Warhol en dé sensatie van New jarige leeftijd aan een overdosis drugs. In de film spelen onder an dere mee David Bowie (als Andy Warhol), Gary Oldman, Dennis Hopper en Courtney Love. Voorafgaand aan de voorstelling in het Pathé Theater in Rotter dam is Basquiat in zes steden te zien tijdens een tournee van de nieuwe festivaldirecteur Simon Field. Gisteravond was Rotter dam (Lantaren/Venster) aan de beurt. Andere steden die profite ren van de aanpak van Field ('het festival komt naarU toe') zijn nog Utrecht, Nijmegen, Breda en Gro ningen. De openingsavond in de megabioscooopis dit jaar voor het eerst niet alleen voor genodigden maar ook toegankelijk voor pu bliek. In alle zalen van het theater zijn verschillende films te zien, onder meer 'La Promesse', 'Signal left, turn right' en Taura-t-il de la neige Noët'. Jackie Chan, de grootste ster van de Hong Kong-cinema, is eregast van het festival. Chan (1954) be gon zijn carrière in de jaren ze ventig als de 'nieuwe Bruce Lee' (hij was Lee's stuntman), maar profileerde zich als een kome diant in de traditie van Buster Kaeton en Harold Lloyd. Op het festival is zijn laatste film 'First Strike' te zien. Andere prominen te gasten zijn onder andere Peter Greenawayen Chantal Akerman, Het Film Festival Rotterdam zal zich deels ook in Groningen af spelen. De Groningse editie van 'Rotterdam' zal plaats vinden op 6,7 en 8 februari 1997. Het is niet de eerste keer dat het Rotterdam se festival een nevenfestival in Groningen organiseert. Eerder gebeurde dat begin jaren '80 in het Filmhuis en in het cultuur centrum De Oosterpoort. Dat laat ste complex bleek toen volstrekt ongeschikt voor filmvertoningen, wat bijdroeg aan een beëindiging van het evenement. Vorig jaar vond er in Maastricht een neven festival plaats, dat volgens Westra rond de 9.000 bezoekers trok. Dit jaar wordt een Maastrichtse ver sie van het f^ival geblokkeerd door het carnaval. De centrale festivalkassa is dit jaar in de Rotterdamse Schouw burg. Daar zijn vanaf zondag 26 januari kaartjes verkrijgbaar voor de voorstellingen op de openings avond. Telefonisch reserveren is mogelijk vanaf vrijdag 24 januari (010-2331410) Door Dolf Welling Rotterdam Het zeegezicht is evenals het landschap min of meer een Nederlandse 'uitvin ding'. In een boek over dit onder werp erkent dat zelfs de Brit Wil liam Gaunt, ondanks de twee oor logen die 'wü' in de 17de eeuw te gen Engeland hebben gevoerd. Met bevlagde zeilschepen. Voor een schilder vormen zeilschepen een dankbaarder motief dan con tainervaartuigen, maar ze deden er niet romantisch over. Ook de 17de eeuwse schepen voeren - en vochten - voorde handel en niets anders. En de schilders uit die tijd waren zelf meer zakelijk dan ro mantisch. Ze probeerden te leve ren wat de markt verlangde. De zeeschilder Hendrick Vroom zocht het aanvankelijk in het reli gieuze genre. Vrome schilderij tjes waren de redding van hem en zijn lotgenoten, toen zij als schip breukelingen op een rots voorde kust van Portugal belandden. Te voren had Vroom in Lyon zijn brood verdiend met taferelen van oorlogshandelingen. Hij schilder de toen met waterverf op doek, zo- als ook Pieter Bruegel weieens had gedaan. Nadien ging hij over op godsdienstige voorstellingen. Vrome doekjes had hij bij zich, toen hij op weg naar Spanje schip breuk leed voor de kust van Por tugal. In zijn onlangs herdrukte 'Schil- derboeck' schrijft Carel van Man der dat Vroom en 24 ande sche pelingen na drie dagen zonder voedsel op het punt stonden om de jongens in het gezelschap op te eten. Monniken van een klooster op het vasteland stuurden op het nippertje ander voédseL Toen ze enkele schilderijtjes hadden ge zien die Vroom nog bij zich had, betoogden zij 'op heftigen toon te genover den plaatselijken be stuurder, dat het Christenen wa ren en geen Engelschen, die daar langs de kust zeeroof plachten te bedrijven.' Ze mochten aan land blijven, 'Zoo blijkt dat het, zooals men zegt, goed is met de vromen om te gaan', aldus Van Mander in een misschien wat gekleurd verhaal over Vrooms lotgevallen. Vroom was volgens hem 'een uitnemend meester' want hij schilderde niet alleen veel zeestukken, hij liet zich ook goed betalen, zodat niet de klad in het vak kwam. Zijn suc ces werkte aanstekelijk. De 'mari nes' werden een veel beoefend genre. 'Konstig' De zee is intussen - op de vervuil ing na - nog steeds, dezelfde, maar bfi Vroom en zijn directe navolgers kabbelen metalige golf jes zoals we ze in Hoek van Hol land niet zien, terwijl ze later, bij Porcellis, duidelijk van water zijn. Houbraken stelt in zijn 'Groote Schouburgh' van 'Kunstschilders en schilderessen' vast, dat Porcel lis 'schilderde natuurlijk en kon- stig Zeeschepen, Zeestormen, en Zeestrar.tjes, met fraie Beeltjes.' De zee was wel een element met onvoorspelbare dreigingen, zoals ze in de vorm van monsters zijn voorgesteld in een dramatisch schilderij van Frederick van Valckenborch. Dat doek uit 1603 is wel in Boijmans, maar niet in de tentoonstelling. Als mythologisch tafereel past het er niet in. Eerst bij Simon de Vlieger en Jan van de Capelle zien we een atmosfeer die ons natuurlijk voorkomt. Een "Maasmond' van Adam Willa- De'Maasmond bij Den Briel'vanWillaerts uit 1633 is blijkens dit detail voora! een famüieportretvangoedgesrtueerde lieden, die hun welstand te danken hadden aan de bedrijvigheid op het water. Foto's Museum Boijmans van eeuningen i 'Slag op de Zuiderzee' van Janïheu- nisz. Blanck- erhoffuft 1663, met de spectaculaire lijst van Jo hannes Kin- nema. erts is kennelijk vooral een groepsportret. Op de meeste mari nes daarentegen staat niet de mens maar de natuur voorop, met golven en machtige wolkenforma ties. In die omgeving is het men selijk bedrijf niet meer dan een vergankelijk geval, Daar zijn ook vrome spreuken over. En wan neer de schilders geen moraal of propaganda dienden, hadden ze vaak een voorkeur voor rampza ligheden. Dat is zeker niet alleen een eigenschap van de krant van nu. Wel zal er destijds een groot publiek zijn geweest dat de af beeldingen van de zeevaart met andere ogen bekeek dan wij hu. Bijna de helft van de bevolking leefde direct of indirect van de scheepvaart, de daarmee samen hangende handel en de zeerove rij. Volgens de Franse staatsman Colbert zou driekwart van de Eu ropese vloot Hollands zijn ge weest. Sommige schilderijen hebben be trekking op historische gebeurte nissen, op bepaalde zeeslagen bij voorbeeld; in enkele gevallen Den Heng .s? Het ministerie van..:,/ 'Cultuur heeft de vernietiging jiVaa de tienduizenden kunstwer ken., gemaakt in het kader van kÖ^BeeMèndé Kunster^srége-:. örigitBKR), uitgesteld. Kunste- knaamkrijgen een. jaar langer, dri; tijd hun werk uit het BKR-depoi óp te h alen. Dat heeft eeo. woord- i^yoerstervan-' „bet ministerie maandag bevestigd. In het kader van de kunstenaars- regeling die in 1949 werd inge voerd, werkten kunstenaars in iuil voor een financiële onder steuning van het Rijk. Hun kunst kwam veelal in depot te recht. Bij de afschaffing van de voorziening in 1987 puilden de kelders uit Aanvankelijk was het de bedoe ling dat kunstenaars hun werk tot en met eind lf)96zouden kun nen ophalen. Daarna zou vernie tiging volgen. Op verzoek van de Stichting Kunstwegen, die de collectie namens de overheid be heert is de periode nu met een jaar verlengd. De stichting en het ministerie hopen dat kunste naars hun werk alsnog ophalen, waardoor minder werk vernie tigd hoeft te worden. zelfs op Hollandse nederlagen: Haarlemmermeer en Nieuwpoort. Willem van de Velde trouwens, die eerst in dienst was van de Sta ten Generaal, ging soepeitjes over naar de Engelse tegenstander. De kunst stond, zoals het hoort, soms boven de politiek. Maar uit de ontstaansdata van de schilderijen met een historisch thema is de afwisseling van perio den van vrede en oorlog niet op te maken. Ze werden dikwijls lang na het evenement geschilderd, zo als eeuwen na dato nog de slag bij Damiate van 1218. Het spectacu lair ingelijste doek met de 'Slag op de Zuiderzee' bijvoorbeeld is een kleine eeuw na die slagver- vaardigd- In zijn relaas over de schilder, Jan Theunisz Blancker- hoff, vermeldt Houbraken dit stuk niet eens. Jan Maat Wel schrijft hij dat de schilder door collega's in Rome Jan Maat werd genoemd. 'Hy was los van le ven, en los in 't schilderen; waar om zyn aart die woelig was zyn penceel tot vaardig schilderen ge wende.' In het bijzonder prijst hij een strandgezicht: 'De zwalpinge of overbuitelinge der ebbende en aanvloejende Zeegolven op den Oever is daar levende in vertoont.' Afgezien van het formaat van 229 x 271 cm zou de 'Slag op de Zui derzee' niet speciaal opvallen. Het toont hoe de het vlaggeschop van de Spaanse stadhouder Bossu bij verrassing wordt geënterd. Dat gebeurde in het begin van de Tachtigjarige oorlog, maar Jan Maat schilderde de slag met sche pen uit zijn eigen tijd. Houtsnijkunst Bijzonder is de lijst: een buitenge woon staal yan houtsnijkunst Het dagelijks bestuur van West Fries land was in handen van een celle ge van gecommiteerde raden. Voor het schilderij dat bestemd wasvoor het Stateniogement trok dit gezelschap 800 gulden uit Voor de lijst zou de beeldsnijder Johannes Kinnema 475 gulden ontvangen. Het resultaat beviel zo goed, dat Kinnema nog honderd gulden boven de afgesproken som kreeg. Gewoonlijk hangt het in het museum te Hoorn. 'Lof der Zeevaart'. Museum Boij mans van Beuningen, t/m 23 fe bruari. Door Jacob Haagsma RotterdamDé hit van de afgelo pen maanden is 'Gabbertje' van Hakkühbar: 120.000 verkochte exemplaren. Op de melodie van het aloude 'Swiebertje' wordt het leven en welzijn bezongen van de gabbers, een uitermate zichtbare groepering in de samenleving. „Het is een karikatuur. Maar ze vragen er toch ook om?" Bob Fosko (eigenlijk Geert Tim- mers) is een van de mensen ach ter Hakkühbar. Hij baarde opzien in het alternatieve circuit met de even korte als dwarse woede-ex plosies van de groep De Raggende Manne en was eerder al de man achter 'Ik ben er helemaal klaar voor', een soortgelijk novelty-hit- je als'Gabbertje'. Fosko en de zynen zijn al bezig met een opvolger, die in februari uit moet komen. Maar meer dan wat ruwe schetsen zijn er nog niet. „Het gaat nogal voorspoedig. Dus gaan we er wel mee door, kij ken wat het oplevert. Je wordt op eens een soort economische fac tor, waar veel mensen een boter ham aan kunnen verdienen, bui ten het feit dat het veel plezier op levert." De componist van het oorspron kelijke 'Swiebertje' is de aloude Harry de Groot, 76 inmiddels. „Een ontzettend aardige man, be hoorlijk vief nog. Hij vond het hartstikke mooi, maar ik weet niet of dat is ingegeven door het feit dat hij riant meedeelt in het Buma/Stemra-gebeuren." Voor Fosko zijn die pegels niet het uit gangspunt. „Het is absoluut geen hypocriet gelul: geld verdienen is nooit het uitgangspunt geweest, Het is leuk om eens een nummer één-hit te scoren, maar die single- markt is niet iets wat me muzi kaal gezien aanspreekt," Imago Tekstueel gesproken is 'Gabbert je' niet erg vleiend voor het gab bervolkje. „Wat we hebben gepro beerd is meer een soort pro fielschets te geven van de gabber zoals die bekend staat. Het is een stereotype ook. Een karikatuur, een satire op een fenomeen in de maatschappij." Kritiek is er natuurlijk ook, zij het niet direct van de geportretteerde bevolkingsgroep. Hitmaker 'DT Paul Elstak beschuldigde het Hakkühbar-team ervan dat men het gabbergiide belachelijk maak te en voorstelde als 'een stelletje pillenslikkende idioten'. „Maar ja, zij willen zichzelf beslist voordoen als mensen die zich isoleren van de maatschappij, een pil erin flik keren en de hele nacht doorhak ken. Ze vragen er gewoon om. Dus wat is erop tegen? Hoepel toch op, daar voelen we ons niet door aangesproken. Het is niet onze bedoeling om gabbers nou Hakkühbar: 'Gabbertje' is geen flauwe ongein. FotoGPO eens flink in hun bek te sehijten, om het maar in mijn eigen termen te zeggen. Het is een fenomeen dat zich nu voordoet in de maat schappij, 7.o opvallend dat er vroeg of laat liedjes over komen. Veel meer is het niet. En ik vroeg wat Paul Elstak, die zich graag op werpt als de grote beschermheili ge van de gabbers, wat hij dan doet om die lui van hun slechte imago af te helpen. Daar had hij geen antwoord op." Tijdspleet Een 'gimmick'-plaatje, een 'novel- ty'-hitje: Fosko voelt zich wel aan gesproken door die begrippen. „We zitten in een soort 'tijdspleet' waarin we precies aanvoelen wat het singlekopende publiek nu wil. Kun je een potje gaan lopen mis bruiken, maar wij proberen het echt op een smaakvolle manier te doen. Mijn collega's en ik zijn er van overtuigd dat dat wel gelukt is. Het is geen flauwe onzin. Je moet van goeden huize komen om het een beetje leuk te doen." 'Gabbertje' is het product van een vriendenclub: producer Ad de Fe- ijter, Eward van der Horst, Bart Vleming en Fosko, onder ande ren. Fleming gaf zijn ogen goed de kost bij de housefilm 'Naar de klote', waar hy als 'runner' werk te. „We hebben echt wei research gepleegd. Al die kreten in dat nummer: dat zijn heel herkenba re situaties voor die mensen." Blikvanger is brommerkoerier annex freelance-acteur Ruben van der Meer, die Fosko leerde kennen toen beiden werkten aan de televisieproduktie 'De nieuwe Aussie van de gabber'. Hij vervult een glansrol in het relatief goed kope clipje, dat verder werd ge vuld door een vijftigtal gabbers uit Zoetermeer, „Die maakten we blij meteen plaatje eneenT-shirt. Ze hadden een mooie kick." Fosko zelf is in die clip te zien als boze pa. Zijn oudste zoon is vijf tien. Hoe zou hij het vinden als... „Ik zou er niet zo vreselijk veel problemen mee hebben. Wat mij betreft zit het hele verschijnsel in dezelfde sfeer als de nozems, de hippies. Jongeren hebben het no dig om in een groep te zitten waar ze zichzelf kunnen zijn, waarin ze zich kunnen afzetten tegen de ge vestigde orde. Een gabber is ge woon een nozem met minder haar." Rotterdam In de nacht van donderdag- op vrijdag 16-17 ja nuari start de verkoop van het nieuwste album van Marco Borsato'De Waarheid'bij Cor rect Consumer Electronics aan j de Bergweg 1a. Dat gebeurt dm klokslag Ov J uur als Mar co Borsato zelf het eerste exemplaar van 'De Waarheid' signeert en te koop aanbiedt Marco Borsato komt daarvoor donderdagavond om 23.30 uur naar bet Correct Studio Café en geeft daar een live promitie- optreden. Hij zélf ziet de cam- ptrgne als een 'langlopend schoolreisje'. Met niet te veel opsmuk en ingewikkelde toe- standen start hij dan ook op 24 januari 2ijn tournee 'Live On Tour: De Waarheid'; het optre den in h'roorect Studio Café is daar klein voorproefje van. „De mensen moeten geen Las Vegas verwachten, dat is Marco Borsato niet. Bij my gaat het om de muziek, die ik zo.goed en eerlijk mogelijk tracht over te brengen, dat is steeds weer de inzet," meldt Marco Borsato. Na zijn lande lijke doorbraak als winnaar van Henny Huismans Sound- mixshow (1990) in het Itali aans, is hij door zijn verhoi- landsmg pas echt doorgebro ken. Zijn cd-single 'De Waar heid' evenaart zeker zyn sin gle-succesvan 'De meeste dro men zijn bedrog"'. Marco: „De waarheid ligt wel m. het ver lengde van mijn vorige al-- bums, maar hééft voor mij te gelijkertijd: zoveel meerwaar de. Zowel muzikaal als tekstu eel hoor jè een veel intéressan tere Marco Borsato." B T T T c 11 T a r t I o s t Betty Carter a I b u r 1'mYourSt You're Mine Verve d u u r 53:48 min, Op een haast schandalig eenvoudig piano-basmotiefje beweegt zich het titelstuk van deze pracht-cd voort. Carter is pensioengerechtigd en heeft daarmee ook het recht om alle wetten van de jazz-zang aan haar laars te lappen. Haar zwoel-buigzame stem neuzelt boven dat motiefje, vrij asso ciërend en bijna woordloos, over haar prettige verhouding met een (ver re) geliefde. In haar volstrekte vrijgevochtenheid en meesterschap wordt Carter prachtig gesteund door een kwintet jongens die in leeftijd haar klein kinderen kondèn zijn. Zij voelen de eigenwijze muziekopvatting en de fijnzinnige zang van tante Betty feilloos aan. Vooral is daar tenorsaxofonistMark Shim. Ik heb hem kort geleden twee keer zien spelen, bij Carter en in een solo-rol binnen de veeleisende Mingus Big Band, die de muzikale erfenis van bassist Charles Mingus op de poodia blijft brengen. Stel u voor: een klein joch van twintig in een ouwe mannenkostuum, het nekje past anderhalf keer in het overhemd- boord. En nog te verlegen om uit z'n ogen te kijken, Mark Shim. Maar luister eens wat een geluid! Doorleefd blazen, bescheiden maar effi ciënt, vry maar precies passend bij de stemmingen die Carter oproept. Betty Carter heeft haar begeleidingsbands altijd als schooltjes be schouwd. Na zekere tijd laat ze haar discipelen los, als zij vindt dat ze op eigen benen het jazzleven in kunnen. Gehoord zyn hoofdrol in de Min gus Big Band is Shim daar al bijna aan toe. Het uitkijken is naar de eer ste Mark Shim Band. Peter van Eijkclenburg

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 4