13 Minister Jorritsma zegt niets toe L' 8 Gemeente en huurders Havenstraat om de tafel Loodsen krijgen predikaat monument Rotterdams Dagblad Vlaardinger rijdt weer zonder bewijs Ouders beginnen actie 'De Singel uit de brand' Waterweg-gemeenten willen tol heffen om dure A 4-variant te betalen Sloop 's-Gravelandseweg opnieuw inzet rechtszaak Rijden in een wrak Woonboot in de rik Botsing door bevroren ruit Vlaardingen en DCMR akkoord li Opnieuw neo nazi opgepakt YES YESMf: F il: HOLLANDSE AVOND. UVE MUZIEK, UVE ARTIESTEN IN DE EENDRACHTSHOEVE, ZUID-BEIJERLANDÖ1B&5 Waterweg Vrijdag 17 januari 1997 Vlaardingen/Schiedam Minister Jorritsma houdt vast aan haar standpunt dat de A 4 tussen Kethelplein en Delft boven gronds moet worden aangelegd. Voor duurdere oplossingen - verdiept in een U-bak of helemaal ónder de grond - zegt ze 'absoluut geen geld' te hebben. Dat heeft de WD-mmister van Verkeer en Waterstaat gisteren gezegd in. een. gesprek met dne wethouders uit Sehiedam, Vlaar- dmgen en Maassluis. De wethou ders, die in eerste instantie de standpunten van hun gemeente raden (géén A 4) hebben toege- Minister Jorritsma: 'Afzien van A 4 is helemaal niet meer aan de orde'. Archieffoto Rotterdams Dagblad licht, waren daarover 'teleurge steld'. Om de minister tegemoet te ko men in haar financiële problemen hebben de wethouders twee voor stellen gedaan. Ten eerste be pleitte het drietal om op de nieu we A 4 lol te gaan heffen. „De in vestering betaalt zichzelf in dat geval terug," aldus de wethouders tegen de bewindsvrouw. Ook het eerder ontvouwde plan dat de opbrengst van de grondver- koop van het 'dak van de A 4' bij een ondergrondse aanleg niet in de kas van de gemeenten Vlaar- dingen en Schiedam vloeit, maar naar het ministerie wordt overge maakt om zo bij te dragen aan de hogere kosten, is nu bij de minis ter op het bordje gelegd. Verder wezen de wethouders uit de Waterweg-gemeenten de mi nister op de nota Milieu en Econo mie, die het kabinet in voorberei ding heeft. De conclusie daarvan is dat economische groei zodanig vorm moet worden gegeven dat deze niet langer gepaard gaat met een stijging, maar met een absolu te daling van de milieuoverlast. Als de A 4 voor de nationale eco nomie nodig is, moet deze zoda nig worden ingepast, dat het mi lieu en de leefomgeving daar niet de dupe van worden. Anders strookt het besluit niet met de ei gen beleidsvoornemens van het kabinet," aldus het drietal. Maar in het gesprek van een uur bleek dat Jorritsma niet van plan was om ook maar één millimeter toe te geven. De Vlaardingse wet houder K van der Windt: „De mi nister gaf aan wel begrip te heb ben voor onze problemen, maar ze deed geen toezeggingen om van de maaiveld-vanant af te wijken. Ze wil eerst weten hoe de Tweede Kamer erover denkt. Tot die tijd kan ze eigenlijk ook niet van standpunt veranderen." Daaruit putten de wethouders hoop. Want, zo leidden ze hieruit af, blijkbaar valt er nog wat te win nen. Daarom, zo hebben ze ook te gen de minister gezegd, gaan ze nu hun pijlen richten op de Twee de Kamer. In de hoop dat het par lement de minister de opdracht geeft om alternatieven voor de nieuwe rijksweg te gaan onder zoeken. „Daar is onze inzet nu op gericht," aldus Van der Windt. Nieuwe afspraak Na het debat in de Tweede Ka mer, op 30 januari, staat er een nieuwe afspraak genoteerd voor de minister met de drie wethou ders. Van der Windt: „De minister heeft te kennen gegeven begrip te hebben voor de problemen waar mee wij worstelen. En zij is na tuurlijk ook niet gebaat bij lange procedures. Het is natuurlijk be ter als de regio tot een vergelijk komt." De Waterweg-gemeenten hebben tot nu toe altijd gesteld 'tot de hoogste rechter' te strijden om de A 4 tegen te houden. Maar dét, géén A 4, is voor Jorritsma, zo heeft ze te kennen gegeven, 'hele maal niet meer aan de orde'. Den Haag/Schiedam Een deel van de bewoners van een apparte ment in een flatgebouw aan de 's- Gravelandseweg in Schiedam heeft haar bezit reeds verkocht aan de gemeente, maar de strijd tegen de sloop van het gebouw naast de spoorlijn gaat door. De vereniging van eigenaren vroeg gisteren by de Raad van State schorsing aan van het nieuwe be stemmingsplan dat voorziet in de aanleg van de Beneluxüjn door Schiedam. Voor de metroverbinding tussen het Marconiplein en Spykenisse moet het witte flatgebouw tussen de Horvathweg en de spoorlijn in de visie van de planmakers wij ken. Ter plekke willen de voor de me- trobouw verantwoordelijke ge meentebesturen een zogenoemd Schiedam Een 21-jarige Schiedammer heeft gisteravond op de Burgemeester Honnerlage Gretelaan in Schiedam zijn kente ken moeten afgeven aan de poli tie. De auto waarin de man reed was in zo'n slechte staat dat hij meteen uit moest stappen en het kenteken moest overhandigen. De Schiedammer is te kennen ge geven de auto bij een sloper in te leveren. Schiedam In een woonboot aan de WiUemskad' Sehiedam is gisteravond r-, ilf twaalf brand ontstaan. L brandweer was snel ter plaatse en had het vuur rap onder controle. De brand was ontstaan door kortsluiting in de vaatwasmachine. De keuken, douche, en bergruimte van de boot liepen flinke schade op. VI aardingen— Een 23-jarige Vlaar dingse is gisterochtend rond half acht met haar auto tegen een an der voertuig gebotst. De automo biliste maakte, tijdens het rijden, met de sproeier de voorruit van haar auto schoon. Het water be vroor echter direct en de vrouw kon niets meer zien. Meteen flin ke dreun klapte ze op haar voor ganger. De inzittenden van beide auto's konden door de GGD ter plekke worden behandeld. De au to van de Vlaardingse was total- loss. Vlaardingen Wethouder KL van der Windt (milieu) van Vlaardin gen heeft een mondelinge over eenkomst gesloten met de DCMR Milieudienst Rijnmond over het overnemen van taken. Van der Windt heeft de gemeenteraad la ten weten dat ..ons gevoel is dat als alles goed op papier is de zaak rond is. En dan zijn we eruit" De DCMR gaat voortaan in Vlaar dingen milieuvergunningen uit geven en handhaven. keerspoor aanleggen. Die zou in de toekomst een verbinding moe ten vormen tussen het metronet en het treintracé Koek van Hol- land-Sehiedam, dat in de toe komst waarschijnlijk wordt omge bouwd tot het Randstadrail. De voertuigen van Randstadrail kun nen ook over het metrospoor rij den. De Vereniging van Eigenaren van de met sloop bedreigde flat aan de 's-Gravelandsevveg vroeg gisteren schorsing van het nieuwe bestem mingsplan dat voorziet in de aan leg van de Beneluxüjn door Schiedam. Volgt er een schorsing, dan kan er voorlopig geen vergun ning voor de aanleg van de lijn worden afgegeven. De flatbewoners zijn tegen de sloop van hun flat en vinden dat de gemeente alternatieven onvol doende heeft onderzocht. Boven dien zou het voor de flatbewoners ondoorzichtig zijn hoe de gehele besluitvorming tot stand is geko men. Op grond van de wet zouden ditsoort besluitvormingsprocedu res veel openener moeten plaats vinden, menen ze. Het gemeentebestuur vertelde gisteren dat de nu voorliggende oplossing in de plaats is gekomen voor het aanvankelijk gekozen tracé voor het keerspoor. Dat liep over Plein 1940-1945. Tegen die oplossing waren eveneens veel mensen gekant. Verder stelt Schiedam dat veel be woners inmiddels hun bezit heb ben verkocht De advocaat van de Vereniging van Eigenaren, mr k C. Baars, bevestigde dat, maar stelde met nadruk dat hij voor de vereniging optreedt. Zijn actie staat los van de zaken, die de indi viduele bewoners met het ge meentebestuur overeenkomen. De bewoners en de gemeente Schiedam, zijn inmiddels zo'n an derhalfjaar in juridische procedu res verwikkeld. In eerste instan tie meende de gemeente Schiedam om procedurele rede nen de bezwaren van de bewoners van tafel te kunnen vegen. Op dit punt werd de gemeente op de vin gers getikt door de provincie Zuid-Holland, met als gevolg dat de geplande versnelde onteige ningsprocedure van de baan was. Volgende week donderdag volgt in deze zaak uitspraak. Dit jaar al wil de gemeente een aantal delen van de Beneluxüjn gaan ontwik kelen. De sloop van de gewraakte flat staat voor volgend jaar op het programma. Als de Raad van Sta te het tenminste goed vindt. Vlaardingen Voor de zesde maal in twee jaar tijd heeft de Vlaardingse politie gisteravond een 33-jarige Vlaardinger aange-' houden. De man reed opnieuw zonder geldig rijbewijs door de stad. Dit keer werd hij op de Van Hogendorplaan aangehouden. Tegen hem is proces-verbaal op gemaakt. De hardleerse Vlaardinger is een bekende van de politie. De man is niet in het bezit van een Ne derlands rijbewijs. Daarnaast is hij ook nog eens een behoorlijk brokkenpiloot. Meerdere malen controleerde de politie hem op zijn rijbewijs nadat hij een onge luk had veroorzaakt Ook liep hij twee keer tijdens een alcoholcon trole tegen de lamp. Volgens een woordvoerder van de politie is er na elke overtre ding proces-verbaal tegen de Vlaardinger opgemaakt Zijn au to kreeg hij steeds wel weer te rug. „Het is niet zo eenvoudig een auto in beslag te nemen," vertelt de woordvoerder. „Dat luistert juridisch gezien zeer nauw. Ais iemand met een geldig rijbewijs in naam van de ver dachte de auto op het bureau komt ophalen, moeten wij het voertuig meegeven." Wat er nu, na de zoveelste over- treding, met de auto van de hard leerse Vlaardinger gaat» gebeu ren, is bij de woordvoerder niet precies bekend. De mogelijkheid bestaat dat de officier van jusiti- te bepaalt dat het voertuig in be slag genomen moet worden. De 33-jarige Vlaardinger kan in elk geval, overigens net als de vijf voorgaande keren, een flinke geldboete tegemoej zien. De gemeente Schiedam heeft twee historische opslagloodsen aan de Westerkade opgenomen op de monumentenlijst, FptoRoetDijkstia Schiedam De gemeente Schiedam heeft twee oude opslag loodsen aan de Westerkade opge nomen op de monumentenlijst. De gevels van de panden zijn van 2ulke historische waarde en schoonheid dat ze in de huidige vorm behouden moeten blijven. Om te voorkomen dat de eigenaar van de gebouwen iets aan de uit straling verandert, zijn ze nu be schermd. De gemeente wil het historische karakter van het gebied rondom de Westerkade behouden. De twee loodsen maken onderdeel uit van dat conserveringsplan. De eigenaar van de gebouwen, het bedrijf Quest International, had tot aan de rechtbank gepoogd de panden van de monumentenlijst te houden. Zü zijn bang dat ze worden aangetast in hun bewe gingsvrijheid om veranderingen aan of in de panden uit te voeren. De eigenaar mag namelijk niets aan het pand wijzigen zonder daarvoor toestemming van de ge meente te knjgen. Daar staal tegenover dat het be drijf subsidie krijgt om werk zaamheden aan het pand uit te voeren. Er is de gemeente name lijk veel aan gelegen het histori sche karakter van de stad te be houden. Door Pieter Vermaas Maassluis Om met de huurders van de Maassluïse Havenstraat tot een vergelijk te komen, gaan de wethouders J. Storm en L. D. Wesenhagen-Kastelein op 22 ja nuari met hen om de tafel zitten. De ge meente wil de panden slopen; de huur ders zullen moeten verkassen. Met de sloop slaat de gemeente twee vlie gen in één klap. Niet alleen maakt de sloop een al langer geplande sanering van de bodem één tot anderhalf miljoen gul den goedkoper, ook kan na de sloop de lo catie worden ingepast in het ambitieuze ROM-project. Maassluis speelt met de ge dachte er nieuwbouw neer te zetten: be drijfsruimte op de begane grond, apparte menten erboven. Voor de huurders van de Havenhaf - Stichting Samenlevingsopbouw Maas sluis, uitzendbureau Eurokracht en Opti ma Trainingen bv- betekent het dat zij op zoek moeten naar vervangende ruim te. Het nieuwe huurcontract loopt slechts van 1 april, als het huidige vijfjarige con tract afloopt, tot 1 december van dit jaar. De gemeente biedt vervangende woon ruimte, noch een tegemoetkoming in de kosten. De huurders hebben daarop een advocaat in de arm genomen en voorlopig geweigerd de nieuwe huurovereenkomst te ondertekenen. Op straat Directeur G. W. J. van Gerwen van Opti ma Trainingen bv is kwaad op de ge meente. „De- gemeente is leugenachtig met ons omgegaan. Op 4 oktober zei wet houder Wesenhagen letterlijk dat we niet op straat zouden komen te staan. Maar uit het nieuwe huurcontract blijkt het tegen deel. Een andere leugen is dat we er van wege sanering uit zouden moeten. Vol gens de gemeente stonden wij bij de pro vincie bovenaan de lijst van locaties die gesaneerd moeten worden. Maar uit na vraag bij de provincie bleek dat we op dat moment slechts op de negentiende plaats stonden. Het had eerlijker geweest als de gemeente had gezegd: we willen het ha venaanzicht verfraaien en willen een ho ger rendement van de grond. Inmiddels is de locatie overigens met stip gestegen naar nummer vyf, nadat de gemeente de provincie van het belang van de sanering en bouw heeft weten te overtuigen." Een woordvoerster van de gemeente ver moedt dat er een vergissing in het spel is. Volgens haar verwart Van Gerwen de Ha venstraat met de NNPZ-locatie, die de provincie onlangs hoger op de prioritei tenlijst voor bodemsanering heeft ge plaatst, „De Havenstraat is in het pro gramma voor 1997 opgenomen, maar daarin zit geen rangorde. Ja, alfabetisch." Onvrede Deze week beloofde wethouder Storm in de commissie milieu om de tafel te gaan zitten met de huurders. „Dat er by de be woners een stuk onvrede zit, probeer ik niet weg te praten," zei hij toen. Voor het uitvoeren van een saneringson derzoek op de plek kreeg wethouder Storm deze week steun. Maar daarmee is hij er nog niet. Als de horde van het sane ringsonderzoek met succes is genomen, moet er een saneringsplan en een bestek worden geschreven. Als laatste fase moet dat bestek op de markt worden gebracht. Financiering De sanering van de grond, waarop vroeger de Maassluise gasfabriek stond, heeft vertraging opgelopen door onduide lijkheid over de financiering. Aanvanke lijk zou het rijk voor de kosten opdraaien, totdat het ministerie van VROM besloot het principe 'de vervuiler betaalt' te laten gelden. Minister De Boer meent nu dat de Zuid-Hollandse nutsbedrijven een more le plicht tot betaling hebben. Dat maakt het lastig plannen. Wethouder Storm: „Het kan lang duren, maar het zou ook wel eens heel snel kunnen gaan. Als ge meente weten we in elk geval veel van bo demsanering. We zijn helaas deskundig op dat gebied." 4 Vlaardingen De ouders van de 340 leerlingen van openbare basisschool De Singel in Vlaar dingen krijgen binnenkort een brief in de bus met het verzoek een bijdrage te leveren aan de opbouw van de school. Op nieuwjaarsmorgen werd de school grotendeels door brand verwoest. Niet alleen het ge bouw, maar ook de inventaris werd zwaar beschadigd. Een groot deel van. de spullen wordt door de gemeente nieuw geleverd Dat geldt niet voor de spullen die het schoolteam en de ouders in de loop der jaren verzamelden of zaken die zijn betaald uit de opbrengst van het oud papier en de jaarlijkse proj ect-tentoonatelüngsavond. De actie van initiatiefnemer en ouder Maup Hoppzak is vooral gericht op de aanschaf van al die extra spullen die niet in het basispakket zitten zoals kin dertijdschriften, puzzels en boeken, De verzekering zal een groot deel daarvan vergoe den, maar er blijft altijd een sluitpost over, Hoppzak weet beroepshalve wat brand voor de betrokke nen betekent en hoe triest het is als bijéén gespaarde spullen verloren gaan. Daarnaast wil 1 hij namens de ouders iets te rugdóen voor de schoolleiding. Hij heeft gróte bewondering voor hetgeen directeur H. Rck bers en het team binnen twaalf werkdagen hebbèn gepres teerd. De inmiddels neergezet te noodgebouwen zijn sinds vrijdag weer volledig in be drijf. Donald Duck Naast een financiële'bijdrage heeft de school .dringend bei: "hoefde aan de meest noodza- keüjke speï- en leermaterialen. Het gaat om kinderboeken, boeken voor het documentatie centrum, kindertijdschriften als Bobo, Donald Duck,'na-' tuurtydschiiften, gezelschaps spellen, puzzels, Lego, Duplo, Playmobil, springtouwen, elas tieken, zachte ballen, maar ook planten en bloempotten. Deze spullen kunnen na schooltijd, bij de leerkrachten worden in- geleverd. Naast deze ïnzamelactie is een rekening geopend bij de Rabo»4 bank in Vlaardingen. Giften kunnen worden gestort op nummer 39.56.17.383, onder, vermelding van De Singel uit de brand. De-bank heeft be loofd een bedrag op deze reke-" ning te storten, maar de hoogte daarvan is nog nietbekend. Ook hebben leerkrachten met succes diverse bedrijven bena derd om aan ^pullen te komen. Hoppzak verwacht met deze acties zo'n vijf- achtduizend gulden in te zamelen. Schiedam De Schiedamse poli tie heeft opnieuw een rechts-ex- tremist aangehouden wegens de mishandeling van een 22-jarige Hagenaar van Hindoestaanse af komst in Schiedam. Het gaat om een 17-jarige inwoner van Alphen aan den Rijn. De Hagenaar werd zaterdagavond 9 november bij het treinstation Schiedam/Rotterdam-West in elkaar geslagen door een groepje neonazi's. De skinheads kwamen van een bijeenkomst van Neder landse en Duitse neonazi's in een café in het centrum van Schiedam. De toevallig passerende Hage naar werd door verschillende skinheads bespuugd, geslagen en getrapt. Het slachtoffer, dat door voorbijgangers w.td ontzet, liep lichte verwondingen op. Eerder deze week werd ai een 27- jarige reehts-radicaai uit Alphen aan den Rijn aangehouden op ver denking van betrokkenheid by de mishandeling. De man is na ver hoor vrijgelaten. De 17-jarige Al- phenaar zit nog vast op het politie bureau in Schiedam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1