Commandant Van Leeuwen pakt fusie brandweer tactvol aan legenda Bewoning Koipabad-terrein gaat vijfduizend jaar terug Nieuwe das voor Petrus Openingstijden GKB verruimd Dansexpressie voor kinderen Fietsen door Azië, Afrika en Zuid-Amerika Vlaardingen... Zó! 'De wereld wordt steeds ingewikkelder, daar moeten wij rekening mee houden' Rotterdams Dagblad Vrijdag 17 januari 1997 Een stadsomroeper, een pater en Belgische herauten ontmoeten elkaar vanmiddag op de kade van de historische haven van Vlaardin- gen, Het is geen promotie-act voor het nieuwe Haring- en Bierfeest, Neen, maar het heeft wei alles met bier te maken, Vlaardingen beleeft namelijk een historisch moment. Voor het eerst in zijn eeuwenoude bestaan maakt de Haringstad de opening mee van een bierlokaal. Frans W. Assenberg, schrijver van een boekje over de vroege, plaatselijke kroeghistarie, heeft me gisteren nog be vestigd dat Vlaardingen nimmer iets dergelijks heeft gehad. Wat ove rigens niet wil zeggen, dat er geen bier werd gedronken. Oh neen. Sloten vol bier hebben ze in Vlaardingen verstouwd. In de buurt van de straat, 'die daar z'n naam aan te danken heeft, stond al vijf eeuwen geleden een brouwerij, die ook buiten de stad bekend was. In ieder geval proberen de 'Grote Steden' Dordrecht, Haarlem, Delft, Leiden, Amsterdam en Gouda in 1545 brouwer Hans de Cuyper de nek om te draaien. Het door hen geraadpleegde rechtscollege be slist echter dat ze in Vlaardingen rustig door kunnen gaan met het maken van bier. Enkele jaren later gaat het toch niet best met die brouwerij in de buurt van de Hoogstraat en bij de stadsbrand in 1574 wordt het be drijf verwoest, tegelijk met bijvoorbeeld de kerk op de Markt. BH het Oosterhoofd draait aan het eind van de vorige eeuw een 'stoombier- brouwerij' van ene Jansen van Oosten. Of er in die tussenliggende tijd bier gebrouwen is in Vlaardingen, weet ik niet. Gedronken is het alle jaren. Dat staat vast. De omzet was in het verleden zo hoog, dat het gemeentebestuur er belangrijke inkomsten uithaalde via accijns. De plaatselijke biertappers krijgen na de stadsbrand zelfs extra aan slagen ten behoeve van het herstel van de kerktoren. Bier heeft dus een traditie in Vlaardingen. En sinds vandaag ook een heus bierlokaal, zoals Schiedam zijn tapperij 't Weeshuis van Henk Post en Maassluis Oporto van Theo Lejeune hebben. Van cafe' The Continental heeft de familie Janson Bierlokaal Petrus gemaakt Va der Bart (Wemka) is leverancier en zoon Peter naamgever van de zaak en (met Hans Rolaff) tapper van de acht soorten bier, die er uit het vat stromen. Hieronder Is ook hét Schiedamse Provenier van Henk Post. Verder uit België witbier en patersbieren als Lefïe, LaTrappe-triple, Palm en het nieuwe Hoegaerdse Das. Dit laatste, naar een recept van 1931, uit gebrande gerstemout vervaardigd 5% biertje van hoge gisting, in troduceert brouwerij Hoegaarden vandaag opnieuw. Wie liever uit een flesje drinkt kan in Petrus kiezen uit 100 soorten. BEN VAN HAREN Vlaardingen De openingstijden van de Gemeentelijke Krediet Bank (GKB) in Vlaardingen zijn veranderd. Door het feitelijk samengaan van Bureau Schuldhulpverle ning en GKB per 11 december vorig jaar is het moge lijk de openingstijden voor het publiek verder te ver ruimen tot veertig uur per week. De bank is van maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot lG.30uur. Mensen kunnen bij de bank op de Schiedamseweg terecht voor een krediet op maat en voor hulp bi] fi nanciële problemen. Schuidhulpverleningwerkt vol- gens afspraak, telefoon 4344000. Waterweg" Menno Haddeman, Ben van Haren, DanlëUe Hermans, Desireevan der Jagt, Marlétte Olsthoom, Jan Rozendaal, Carel van der Velden Wijkcentrum De Blauwe Brug start op vrijdag 24 ja nuari met een serie nieuwe lessen Dansexpressie voor kinderen. Docente Dorien Zuijdgeest laat de deelnemers op een speelse manier kennis maken met verschillende vormen van dans en expressie. Dat doet zij aan de hand van ontwikkelde dansme- thoden en inbreng en intersses van de kinderen. Vooral het verder ontwikkelen van de uitingsmoge lijkheden van het kind worden benadrukt. Maar ook worden verschillende dansbewegingen aangeleerd. De lessen zijn bedoeld voor kinderen van 8 tot en met 12 jaar en vinden elke vrijdagmiddag plaats van 16.00 tot 17.00 uur. Op de fiets van Den Haag naar Sri Lanka via Turkije, Iran, Pakistan, India en Nepal. Zomaar een. route van één van de grote reizen van Frank van Rijn. Na te rugkeer publiceert hij er steevast een boek over. Donderdagavond 6 februari komt hij in de Openbare Bibliotheek Maassluis (Uiverlaan 18) vertellen over deze en andere fietsreizen. De lezing van Van Rijn begin om 20.30 uur; de zaal is open vanaf20.00 uur en de toegang is gratis. Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: SanderSon nemans Telefoon 2732700 4004310 Veel Viaardingers en zéker de voormalige Het Vrije Volk- en huidige Rotterdams Dagblad-lezers kennen de notoire zwartkijker Dick van der Lugt van zijn cursiefjes, Geen mens zal zich herinneren dat hij ooit aan enig onderwerp positieve aandacht schonk. Dat zou hij ook niet kunnen. Zijn handelsmerk is -vermoedelijk als gevolg van chronisch chag rijn - dat van de zwartgalligheid in de stijl van Lévi Weemoedt en Hans Dorrestijn. Van de inmiddels in Assen (of all places) wonende Vlaardin- ger Weemoedt kennen we de humoristische melancholiek. En van Dor restijn is de uitspraak: „Zelfs Christus aan het kruis had het beter dan ik hier thuis." Dergelijke auteurs hebben natuurlijk af en toe (néé, niet vaak natuur lijk) lol in hun leven. Maar zij kunnen dat nou eenmaal niet uit hun strot krijgen. Neem Van der Lugt. Die is met grote regelmaat in Vlaardingse horeca- etabLissementen te vinden. En het treft de aandachtige beschouwer dat hij het daar kennelijk zeer naar zijn zin heeft Trouwens: Van der Lugt woont al sinds mensenheugenis in Vlaardingen, terwijl hij les geeft in Utrecht. Zou hij in Vlaardingen blijven wonen en almaar op en neer rei zen, omdat hij het hier niet naar zijn zin heeft? Natuurlijk niet! En bo vendien: het is zeer de vraag of het Utrechts Dagblad haar kolommen voor hem zou openstellen. Van der Lugt zou. als hij boven zijn eigen zwartkijkerij zou uitstijgen, best positief over Vlaardingen kunnen schrijven. Maar hij moet dat voord niet proberen. Dat zou het imago van het product Van der Lugt' doen vervagen. Het Rotterdams Dagblad biedt hem een mogelijkheid om door het spuien van zijn zwarte humor regelmatig aan zijn gerief te komen. En, los van de inhoud, genieten we daar als Viaardingers van. Sterker nog, op die manier voegen Van der Lugt's stukjes - hoe nega tief ze ook meestal zijn - iets positiefs aan onze stad toe. Ga zo door, Dick! Vlaardingen... Zó! Jos G.P.Noordhuizen, Vlaardingen Door Carel van der Velden Schiedam Ad van Leeuwen is een brandweerman met een bekend gezicht. Anderhalf jaar geleden was de Schiedamse commandant uitgebreid op tv bij de bestrijding van de or kaanramp op St. Maarten. En verleden jaar gaf hij ter plekke leiding aan de bestrijding van de geruchtmakende brand bij CMI aan de Keilehaven in Rotterdam. Als manager werkt de Schiedammer op dit moment aan een klus die weliswaar min der spectaculair, maar toch opvallend is. Van Leeuwen wordt in Nederland één van de eerste commandanten van een inter gemeentelijk brandweerkorps. Althans, als de gemeentebe sturen daar hun fiat aan geven. September 1995. Ad van Leeuwen praatde kroonprins bij over de vorderingen vande hulpactie van de brandweer op St. Maarten. Op dit moment is de Schiedamse brandweercommandant met heel anderezaken bezig. Hij is dearchitectvande nauwere samenwerkingbij de brandweer in het Water wegge bied. Archieffoto Roel Dijkstra Van Leeuwen is aangesteld als 'kwartiermaker' van de beoogde samenvoeging van de korpsen in Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis. De 'baas' van de Schiedam se brandweer beseft dat het een proces van lange adem kan wor den. „De eerste stap is de benoe ming van een gezamenlijke com mandant, Fusie is uiteindelijk het meest interessant, maar we gaan stukje bij beetje bouwen aan een nauwere samenwerking. Alles in één klap doen zou veel te ingewik keld zijn." Ingewikkelder Van Leeuwen schetst de achter gronden van de ontwikkeling, die politiek wordt getrokken door de burgemeesters Scheeres (Schiedam), Stam (Vlaardingen) en Sterkenburg-Versluis (Maas sluis). De heroriëntatie van zijn politieke bazen is volgens hem een gevolg van externe ontwikke lingen. „De maatschappij is inge wikkelder geworden en daardoor kwetsbaarder. Als brandweer moeten wij onszelf voortdurend de vraag stellen of wij daar tegen zijn opgewassen." Van Leeuwen beperkt zich voor het gemak tot aanstaande ontwik kelingen in zijn werkgebied. „Flatgebouwen worden steeds ho ger. De industrie aan de overkant is in toenemende mate volledig computergestuurd. Schiedam krijgt een metro in de stad en een tweede Beneluxtunnel. Verder is er de aanleg van de A4, die moge lijk zelfs ondergronds wordt aan gelegd." Een buitenstaander vraagt zich wellicht af wat de brandweer hier mee te maken heeft, behalve dat meer openbaar vervoer, meer au toverkeer en meer gebouwen de kans op calamiteiten vergroot. Volgens Van Leeuwen zijn de ge volgen voor de brandweer echter veelomvattender. De brandweer is er in de eerste plaats om onge lukken te voorkomen, legt hij uit. Slagvaardig „Bij de brandweer wordt tegen woordig veel energie gestoken in pro-actie en preventie. Wij moe ten gedegen eisen stellen aan het ontwerp van al die grote projec ten. Is het ontwerp veilig? En als er onverhoopt iets mis gaat, zijn we als brandweer dan in staat snel en slagvaardig te handelen? Het vereist grote kennis om dergelij ke bouwprocessen "té begeleiden. Veiligheid moet vooraf worden in gebouwd." Op een aantal terreinen werken brandweerkorpsen reeds regio naal samen. Toch is de brand weerzorg in heel Nederland gro tendeels gemeentelijk georgani seerd. Elke stad heeft z'n eigen brandweer. De basis voor dit sys teem werd gelegd in de eerste Brandweerwet, die in 1952 werd vastgesteld. Volgens Ad van Leeuwen heeft dit systeem zijn langste tijd gehad. Hij neemt zijn eigen korps als voorbeeld. Schiedam heeft 42 be roepsbrandweerlieden, naast zes tig vrijwilligers. „Je kunt alles zelf doen en dat proberen wij ook," 2egt Van Leeuwen. „Maar wat is de prijs? Het aantal specialismen in ons werk is gigantisch geste gen. We hebben alles in huis, maar lopen echt tegen onze gren zen aan. En al heb je de gespecia liseerde kennis in huis, hoe staat het dan met de vereiste diep gang? Daar vallen langzamer hand echt vraagtekens bij te plaatsen." Inhaalslag De achtergronden van de gewens te samenwerking in het Water weggebied zijn geschetst. De vraag is waarom de noodzaak in deze regio niet dertig jaar geleden is onderkend. Reeds in de jaren zestig schoten fiatgebouwen als paddestoelen uit de grond en wer den er tunnels aangelegd. En meer dan nu was de petrochemi sche industrie in deze contreien aan een spectaculaire opmars be zig. Van Leeuwen: „Feit is dat we als brandweer vaak achteraf met de effecten van ontwikkelingen wer den geconfronteerd. Dit werd me de veroorzaakt omdat onze priori teit bij de bestrijding van inciden ten lag. De regionale brandweer zoals we die nu kennen, is een stap in de goede richting, maar nog niet voldoende. De noodzaak tot nauwere samenwerking wordt nu landelijk onderkend. Eerst hadden we het plan de brandweer onder de nieuwe stadsprovincie te hangen. Toen de plannen zijn op geschort, hebben we op de noord elijke oever var. de Nieuwe Water weg het initiatief genomen de ge meentelijke samenwerking op an dere wijze vorm te geven." Is er met het fusiemodel sprake van een inhaalslag, Van Leeuwen beseft terdege dat zijn missie kri tisch wordt gevolgd door de ge meenteraden in de diverse ge meenten. Op zijn tafel ligt een knipsel uit het Rotterdams Dag blad, met een verslag van een commissievergadering over de brandweer in Maassluis. De raadsleden m Maassluis maken zich zorgen over de financiële ge volgen van de fusie. 'Ho, stop' Maassluis beschikt over een vrij willige brandweerkorps, met drie beroepskrachten. Deze werkwijze is relatief goedkoop In de eerste stad aan de Waterweg bestaat hui ver dat Schiedam en Vlaardingen die beide veel meer beroeps krachten hebben, een deel van hun brandweerkosten op het bordje van Maassluis leggen. Bur gemeester J. Sterkenburg sprak deze week over efficieneyvoorde- len. Eerst zien, dan geloven, rea geerden de kritische raadsleden in Maassluis. Van Leeuwen kan zich die zorg wel een beetje voorstellen. „Het raadslid Scheerstra (WD-fractie- voorzitter m Maassluis, red.) stelt natuurlijk terecht kritische vra gen. Wat mij betreft hoeft hij zich echter geen zorgen te maken. Het proces gaat stapje-voor-stapje. Bij elk voorstel tot verdere samen werking kan de raad zeggen 'ho stop. wacht even'. Er bbjven voor lopig drie aparte brandweerbegro- tmgen De brandweercommandant zegt dat de kosten uitemdelyk bepaald worden door het ambitieniveau van de betrokken gemeente. „De kosten van de brandweer hangen nauw samen met de mate van ver stedelijking. Dat blijkt ook uit on derzoek van het CBS. Die kosten liggen per hoofd van de bevolking in Schiedam en Vlaardingen ho ger dan in Maassluis. Met dat ge geven wordt uiteraard rekening gehoudén. De Maassluise raad kan zelfs zeggen: 'we gaan lager zitten met onze brandweerzorg'. Dat is hun eigen verantwoorde lijkheid Als zogenoemd pilot-project wil Van Leeuwen aan de slag met de op/et van een gezamenlijk pre ventieteam, waarin de zeven spe cialisten uit Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis worden onder gebracht. Successievelijk wil Van Leeuwen meer taken integreren. De toenemende professionalise ring zou een bedreiging kunnen vormen voor de positie van de vrijwilligers, de kurk waar zeker het korps in Maassluis op drijft. „Vrijwilligers zijn en blijven on misbaar," zegt Van Leeuwen. „Om hun betrokkenheid te ver groten worden ze in Schiedam m de toekomst zelfs meer betrokken bij de eerste uitruk. Ze zijn en blij ven keihard nodig. Een volledige beroepsbrandweer is onbetaal baar." Vlaardingen Als over een dikke twee jaar de nieuwe woningen op het Kolpabad-terrein in Vlaardin gen worden betrokken, zullen dat niet dc eerste mensen zijn die op deze plek gaan wonen. Dat waren ook de eerste bewoners van 'd'En- gelsche Boomgaert' niet, zoals de eind jaren vijftig gesloopte boer derij heette die daar eeuwenlang aan de voormalige Broekweg stond. Booronderzoek in de zon neweide van het afgelopen zomer gesloten buitenbad heeft aange toond dat de plek ook in de. Mid deleeuwen, Romeinse Tijd, Late Ijzertijd en zelfs Laat Neolithi- cum bewoond is geweest. Ongeveer vijfduizend jaar gele den was er sprake van landschap dat werd doorsneden door kre ken. Langs deze kreken lagen de oeverwallen waarop werd ge woond. Deze bewoners behoren tot de eersten van Vlaardingen, Rond 1960 zijn ook in de Westwjjk bewoningssporen aangetroffen van vijfduizend jaar oud. De cul tuur van deze bewoners was zo af wijkend dat deze een eigen naam kreeg: 'Vlaardingen Cultuur'. Vierduizend jaar geleden (het be gin van de Bronstijd) kwam het terrein langzaam onder water te staan, waardoor er een meer ont stond. Gezwommen is er waar schijnlijk echter niet, menen ar cheologen, want in een dergelijke natte omgeving woonden deor- gaans geen mensen. Aan het begin van de IJzertyd (700 voor Christus) komt het ge bied weer wat droger te liggen en ontstaan er kwelders. Maar het duurt bijna tot de Late Ijzertijd voordat er weer kreken over het terrein stromen. Op de oeverwal len langs de kreken kunnen men sen hebben geleefd; een situatie die tot ver in de Romeinse Tijd duurde. Om zekerheid te krijgen over de bewoning is verder archeologisch onderzoek 'onontbeerlijk', schrijft Het Koipabad in Vlaardingen: een terrein waar mogelijk al duizenden jaren geleden waterstaatkundige werken zijn aangelegd. 'Dan heb je hier een soort Inheems deltawerkcomplex. Dat is echt iets unieks.' Foto Roei Dijkstra de nieuwe gemeentelijk archeo loog van Vlaardingen, T. de Rid der. „De stukjes aardewerk, ver brand bot en houtskool die we hebben aangetroffen maken het heel aannemelijk dat er ook hui zen hebben gestaan. Maar het booronderzoek maakt vooral veel duidelijk over hoe het landschap eruit heeft gezien." Landschap Er zijn 48 bonngen in het Kolpa bad-terrein gedaan met een ge middeldediepte van zeven meter. Die maken het mogelijk de ge schiedenis van het landschap te reconstrueren. Tot nu toe gingen archiefgegevens van het Kolpa bad-terrein niet verder terug dan tot in de vijftiende eeuw, terwijl de nabijgelegen landerijen van Hoogstad reeds m de dertiende eeuw worden vermeld. Hoewel in de Westwijk zo'n veer tig jaar geleden al de 'Vlaardingen Cultuur' is aangetroffen en aan de overkant van het Koipabad, op Hoogstad, mogelijk de oudste wa terstaatkundige werken van Eu ropa zijn opgegraven, is het vol gens De Ridder van groot archeo logisch belang ook het zwembad terrein te onderzoeken. „In vergelijking met veertig jaar geleden zijn er nieuwe inzichten Het is natuurlijk niet zo dat er al honderd van dergelijke vondsten zijn gedaan." En datzelfde geldt wat de ge meentelijk archeoloog betreft voor de waterkeringen die moge lijk bloot komen te liggen. „Er zijn nergens zoveel dammen en duikers (respectievelijk zeven en drie, red) op zo'n klein stuk ter rein gevonden als hier. Als nu ook op het Kolpabaü-terrem nog der gelijk waterstaatkundige werken blijken te liggen, dan heb je hier een soort inheems deltawerkcom- plex. Dal is echt iets unieks." De Ridder hoopt deze zomer met de graafwerkzaamheden te kun nen beginnen en verwacht onge veer een jaar nodig te hebben. Vrijdag 17 januari SCHIEDAM Podium. Halve finale Popprijs Schiedam, 2l.00u. Filmhuis. Angel Baby, 21.30u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. 'Singin in the ram', 20.00u. Hol land la gebouw. LezmgTitiaan, 20.00u. MAASSLUIS Theater Schuurkerk. Arno van der Heijden met Vanzelfsprekend, 20.30u. ROTTERDAM Theater Zuidplein Gr.z. Hoera, we zijn normaal, 20.15u. Kl.z. Vincent Btjlo, 20.30u. Nighttown. Groeten uit Lowlands, 2 lu. De Vlerk. De Ab ba's, 22u. De Doelen Gr.z, Rotter dams Phiiharmomsch Orkest, 20.15u. inleiding 19.15u. Rotter damse SchouwburgGr.z. Een goed ontbijt, 20.15u. Kl.z. Angelika Oei Company, 20.30u. Lantaren 1. Ber- nadetje, 20.30u. 't Kapelletje. Pluk de dag, 20.30u. Wijkgebouw Spiekman. Keet op de Kaap, 20.30uLantaren 2.0ntkalmt,21u. Jeugdtheater Hofplein. Alleen op de wereld, 19u. Goethe Institut Benjamin Ortmeyer, lezing, 20u. Zaterdag 18 januari SCHIEDAM Stedelijk Museum. Orgelconcert door Geert Bieding, 14.00u. DC Soenda. Schaakkampioenschap 55-plussers, 13.Q0u. De Harg. Za terdagmiddag-bongo, 14.0ÜU. Dc de 4 Molens. Stekenbal, 20.30u. Grote Kerk. Schiedams Chnstetyk Mannenkoor, 20.00u. Theater de Teerstoof. Utile Dulci met Kom, doe eens wat, 20.15u, Filmhuis. Angel Baby, 20.30u. VLAARDINGEN Vredeskerk/lchthuskerk. Film: Platvoet en zijn Vnendjes 4,10.30u en l4.00uk(Vredeskerk) en 13.00u (Ichthuskerk). Stadsgehoorzaal. Chinese acrobatenshow, 20.00u< HOEK VAN HOLLAND De Hoekstee. Dansavond. 20.00u. ROTTERDAM Zaal De Unie. Instrumentendag, Hu. Messiaskerk. Tno SoLaRe, 20.15u. Theater Zuidplein Gr,z. Hoera, weajn normaal, 20.15u.Kl.z. Vincent Bijlo, 20.30u, De Doelen Gr.z. Nederlands Studenten Orkest, 20.15u, Bibliotheektheater. Sen se, 20.30u. I'Esprit. Red Rooster, 22u. Rotown. New York, 22u. Rot terdamse Schouwburg Gr.z. Een goed ontbijt, 14.30u, Kl.z. Angelika Oei Company, 20.30u, Lantaren 1. Bemadetje, 20.30u. 't Kapelletje. Op de rand van de drempel, 20.30u. Lantaren 2. Ontkafmt, 21u. Jeugd theater Hofplein. Alleen op de we reld, 19u. ROTTERDAM Calypso 1: The Leopard Son' (al) dag. 1.15-4. 'Sleepers' (16) dag. 6- 9. Calypso 2: 'Secrets and Lies' (al) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15. Ca- lypso3: The Hunchbackof the Notre Dame' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 1: The first Wives Club' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 2: 'Daylight' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 3: The Long kissgoodmght' (16) dag. 6.45-9.30. Cinerama 4: 'jmge ail the way' (al) dag. 1.15-4-6,45-9.30. Cinerama 5: 'Surviving Picasso' (ai) dag. 6.45- 9.30. Corso: 'Courage under fire' (16) dag. 4-6.45-9.30. tmax Thea ter: 'Special Effects' (al) dag (beh .ma.) 2-4. 'Survival isiana' (ai) dag. (beh.ma.) 3, za. ook 1. 'Ransom" (16) dag. 7-9.30.Vensterl:'Secre ts and lies' dag. 7.30, "Cold Fever' dag. (beh.ma.) 10.15. Venster 2: Tokyo Drifter' 7,30. 'Meinoiy of the unknown'vr.za. 7.30. 'Boccaccio'TÖ vr.za, 9.30. Venster 3: 'Wallace and Gromitarebackl'dag. 8. 'ZeroKelviri dag. 10. Venster 4: Terraestrangei- ra (Foreign Land) dag. 8-10. Lumiè- re 1: 'Ransom' (16) dag. 1.15-4- 6.45-9.30, Lumière 2; 'Daylight' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lu mière 3: The nutty professor' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière4: 'Independence Day' (12) dag. 6.15- 9.15. Rexane: 'Luseious' (16) ao.t/ m zo. doorl.voorst. Pathé 1: 'Ran som' (16) dag. 11.50-2.40-6.40- 9.30. Pathé 2: The long kiss good night' (16) dag. 6.30-9.20. Pathe 'Sleepers' (16) dag. 5.50-9. Pathé 4: 'Courage under fire' (16) dag. 11.25-2.15-6.20-9.10. Pathé 5: The FirstWivesClub* (al) dag. 11.40- 2.10-4.45-7.15-9.45. Pathé 6: 'Jack' (al) dag. 6.40-9.30. Pathé 7: 'Evita' (al) dag. 11.55-2.45-6.35- 9.25. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: 'Ransom' (16) vr.za. 00.15. Lumiè re 2: 'Daylight' (16) vr.za. 00.15. Lu mière 3: The nutty professor' (16) vr.za. 00.15. Lumière 4: 'Indepen dence Day' (16) vr.za. 00.15. Kindermatinees: Cinerama 3: 'De Klokkenluidervan deNotreDame'za. 1.15-4. Cinerama 5: 'Matilda' za. 1.15-4. Corso: 'De Klokkenluider van ae Notre Dame' za. i.iö- imax: 'De klokkenluider van de Notre Da me' (al)za. 5. Lumière 4: 'De avon turen van Pinokkio' za. 1.15-4. Pa thé: 'De Klokkenluider van de Notre Dame' (a!) za. 11-1.35-4.10. 'De avonturen van Pinokkio' za. 11.15- 1.30-3.45. 'Matilda' za. 11.05- 1.20-3.35.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3