9 B Meeste kooplui tevreden met markt Schoutplein ?A20 langs Waterweg naar Coldenhove' I Meer aanloop van winkelende mensen Gebouwenruil oplossing voor ruimtegebrek katholiek basisonderwijs Marathonlopers bestolen Hennepkwekers gearresteerd Gewapende overval op snackbar Auto over de kop Jongen gepakt na vernieling Hond beschermt vrouw tegen roof Drugs gevonden in auto Een 'echte' Gootjes voor 780,25 gulden Rotterdams Dagblad **mP Maandag 20 januari 3997 MaassluisOphet terrein van de Atletiekvereniging Water weg aan de Merellaan in Maas sluis zijn gisterenmiddag vele deelnemers van de jaarlijkse halve marathon beroofd van hun eigendommen. De diefstal vond plaats in een tent aan de Merellaan, terwijl de sportlui de marathon liepen. Er zijn voornamelijk portemonnees en sportkleding gestolen. De spullen zijn tussen 13,00 en 14.00 uur weggehaald. Het startschot By terugkomst in de tent» die slechts voor de helft als kleedruimte was ingericht en veTder dienst deed als ont- moetingsruimnte, merkten fel van deelnemers dat in hun Atletiekvereniging Waterweg" bevestigt het bericht "over de diefstal. Bij de de politie wist men vanmorgen nog van niks. „Er rijn bij ons geen aangiften binnengekomen," meldde een woordvoerder. Hoek van Holland Twee inwo ners van Hoek van Holland zijn vanochtend in hun woning aan de Houtmanstraat gearresteerd we gens het kweken van hennep. De politie nam vanochtend pools hoogte in het pand na een tip van buren, Zij klaagden over stank overlast. In de huiskwekerij werden 128, hennepplanten in beslag geno men. De bewoners (een 26-jarige man en zyn 23-jarige vriendin) worden verhoord op het politiebu reau in Hoek van Holland. Naast de planten is alle voor het kweken gebruikte apparatuur in beslag genomen. Schiedam' Aan de Singel in Schiedam is zondagmorgen om streeks drie uur een snackbar overvallen. Drie mannen drongen met getrokken vuurwapens de snackbar binnen en bedreigden een medewerker. Ze eisten de in houd van de kassa op. Een bezoe ker werd tegen zijn hoofd ge schopt en gedwongen zijn porte feuille af te geven. Daarin zaten zijn rijbewijs en 200 gulden. De drie overvallers waren min of meer gemaskerd met een mutsje en sjaal. Ze verdwenen lopend in de rich ting van het centrum van de stad. Schiedam Een 25-jarige Schiedammer is zondagavond op de Hargalaan rond kwart over acht met zijn personenauto over de kop geslagen. Hij verloor de macht over het stuur, naar later bleek onder invloed van alcohol. Vlaardingen De Vlaardingese politie heeft zaterdagavond drie jonge vandalen aangehouden. Een van hen, een 16-jarige jon gen, is voor nader verhoor achter sloten grendel gezet. Het trio had een aantal ruiten ver nield van de Rehobothkerk, de school De Opstap en de Joh. Cal- vijnschool Waardmgen/Scbiedam Tweejon gens mishandelden vrijdag op de Floris de Vijfdelaan in Vlaardin gen een 73-jarige vrouw. De boze hond van de vrouw belette dat ze haar handtas meenamen. Op de Parallelweg in Schiedam werd een 28-jarige Rotterdamse beroofd. Vier jongens verdwenen met haar geld. Een getuige bood de vrouw geen hulp. Een 13-jarige Schiedammer werd 's middags in de tram, richting Schiedam-Noord, beroofd. Hy werd ingesloten door drie leef tijdsgenoten, die geld eisten. Toen hij dat niet had, namen ze genoegen met zijn walkman. VlaardingenDe politie heeftvrij dagavond in de auto van een 37-ja rige Vlaardinger enkele zakjes softdrugs en XTC-pillen gevon den. De man liep tijdens een con trole op de Zwaluwenlaan in Vlaardingen tegen de lamp. Vlaardingen De meeste, kooplieden van de markt op zaterdag zijn redelijk tevre den over hun nieuwe plek op het Schoutplein, in het cen trum van Vlaardingen. Er is meer aanloop van mensen die wel de moeite nemen om naar het Schoutplein te gaan als ze toch in het centrum aan het winkelen zijn. Al blijft een aantal nog steeds terugverlangen naar de Broekweg, waar elke week nog wel de (grotere) woens- dagmarkt wordt opgesteld. Dat blijkt uit een onderzoekje dat M.W. Lensvelt heeft gehouden c ider de kooplui. Het SGP/RPF/ GFV-gemeenteraadslid deed dat met het oog op de komende evalu atie van het nieuwe marktplein. Medio mei 1996 verhuisden de 92 kramen van de zaterdagse markt naar het vernieuwde Schoutplein. Vooraf waren de kooplui volgens spons- en zeemverkoper én woordvoerder H.J. Maat 'voor tachtig procent tevreden'. Uit de gesprekken die Lensvelt na ruim een halfjaar markt op het Schout plein voerde, blijkt dat de kooplui het nog steeds met allemaal met elkaar eens zijn. Te lang „Ik heb met de marktmeester een rondje gemaakt en daarbij bleek dat er een flink aantal mensen is dat de nieuwe tijden te lang vindt," aldus Lensvelt. Met de verhuizing duurt de markt van negen uur 's morgens tot vier uur 's middags; drie uur langer dan op de Broekweg. Daartoe was beslo ten in de veronderstelling dat de mensen tegenwoordig op zater dag langer uitslapen en pas in de loop van de middag de stad in gaan. En dan was de markt voor heen al opgeruimd. „Maar," bleek Lensvelt, „veel kooplui merken dat de loop er 's middags toch uit is. Om een uur of twaalf wordt vaak al een deel van het personeel naar huis ge stuurd. Ik denk dat het best een paar uur korter kan. Tot een uur of één, twee. Daarover moeten we tijdens de evaluatie nog maar eens goed praten." De grootste problemen doen zich voot met de bevoorrading, zo is de raadsnestor gebleken. „De mees te mensen vinden het wel krap. De vrachtwagens moeten ze op de Broekweg zetten omdat er op het Schoutplein geen plek is. Dat is natuurlijk lastig met het bijvullen van de voorraden. Vooral de bloe menverkopers klagen over te wei nig ruimte." Lensvelt heeft al ideeen gehoord voor een bloemenmarkt -even tueel in combinatie met groente en fruit - op het Veerplein, Maar dit strookt niet met het beleid van de gemeente om het Veerplein op zaterdag vrij te houden voor eve nementen. Het is overigens wel de bedoeling dat in de loop van dit jaar op woensdagen het Veerplein wordt ingeruimd voor een deel van de markt. Dat is nodig omdat de woensdagmarkt met 240 kra men bij lange na niet op het Schoutplein alleen past. Dan komt de Broekweg vrij om wonin gen te bouwen. „Niet iedereen staat de juichen bij dat idee om ook de woensdag- markt naai het centrum te halen," zegt Lensvelt. „Maar een weg te rug is er niet meer. Misschien dat iedereen moet wennen." Het Schoutplein staat tijdens de zaterdagmarkt al barstensvol. Voor de woensdagmarkt zal uitbreiding met het Veerplein nauwelijks voldoende zijn. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Schiedam Een spotprent van de Sehiedam.se Rotterdams Dagblad cartoonist Theo Gootjes heeft gis termiddag 780,25 gulden opge bracht. De tekening, een kritisch commentaar op de plannen de A4- Noord aan te leggen, werd vol gens de Amerikaanse methode geveild op de nieuwjaarsreceptie van GroenLinks in Schiedam. De opbrengst gaat naai het Ron Wichmanhuis, een opvangcen trum voor terminale Aids-patièn- ten in Rotterdam. De veiling werd op amusante wij ze verzorgd door de Sehiedamse historicus en publicist Han van der Horst „U hoeft als bieder niet het gehele bedrag te betalen," leg de hij de spelregels uit- „U hoeft slechts het verschil met het vorige bod contant te betalen. Slimmerikken wachten lang en leggen pas als de prijs is opgedre ven hun eerste kwartje neer. Daarmee kunnen ze de eigenaar worden. Maar dat laat u natuurlijk niet op zich zitten. Dat is in strijd met uw rechtvaardigheidsge voel." In de praktijk vlogen de tientjes en briefjes van vijfen twintig gulden over tafel in de door Groenlinks afgehuurde filmzaal. Het bieden stokte nadat de Vlaardingse Groenlinkser A van Kalken zich met een kleine prijsverhoging voor even eige naar van de ingelijste prent waan de. „Het kunstwerk dreigt Schiedam te verlaten!" porde Van der Horst de concurrenten op. „Dat zou eeuwig zonde zijn. Goot jes is de beste karikaturist van Nederland. Met dit schilderij in uw bezit kunt u later de studie van uw kinderen betalen." De veilingmeester verzon even la ter iets nieuws. „Het hoogste bod is nu gedaan door de organisator van deze middag. Ik heb dat een keer meegemaakt bij een veiling voor Nicaragua in Den Haag. Nie mand overbood die persoon. Er waren veel Zuid-Amerikanen in de zaal. Die begrepen heel goed dat de 2aken zo liepen. Maar wij moeten hier een stokje voor ste ken!" De tien serieuze bieders lieten de meter bleef uiteindelijk steken op 780,25 gulden. De gelukkige was Marijke Oly, alias Two Chord Ge nius. Haar meebiedende vriend schonk het werk aan de Sehiedamse zangeres, die zich zeer in haar nopjes toonde. Het schilderij was een onverwachte beloning voor een sfeervol, kort optreden van Two Chord Genius tijdens de nieuwjaarsreceptie. Door Pieter Vermaas Met ingang van schooljaar 1997-1998 is het ruim tegebrek voor het katholieke ba sisonderwijs voorbij. Wethouder L.D. Wesenhagen-Kastelem (on derwijs) denkt een oplossing te hebben gevonden met een gebou wenruil tussen scholen en andere instellingen. De Kardinaal Al- frinkschool knjgt nu vier lokalen in het gebouw aan de Burgemees ter Wesselinkstraat 2, waarin sinds jaren het Educatief Cen trum Klei Kleur is onderge bracht. De school huurde al een lokaal van Klei Kleur. Een lo kaal in de ÏJsvogelsiraat 2 -een eerdere noodoplossing- hoeft de Alfrinkschool da** niet meer te ge bruiken. Eerder zag de school zich al genoodzaakt in het hoofdge bouw aan de Dr. J. Schoutenlaan 3 met kunst en vliegwerk inpandig een lokaal bij te bouwen. Katholieke basisschool De Dijck blyft over drie locaties verspreid, maar krijgt twee lokalen meer binnen het bijgebouw van de pro testants-christelijke basisschool Bc Groene Hoek aan de Oleander straat 2. De Groene Hoek heeft op grond van het aantal leerlingen geen recht meer op deze ruimte. Het stijgende leerlingenaantal plaatste het katholiek basisonder wijs de laatste voor een probleem. Die styging is nog niet ten einde, verwacht het bestuur van de Stichting Katholiek Onderwijs (SKÖ) in een prognose over de ko mende twintig jaar. SKO-voorzit- ter H.H. KMzen is niettemin blij met het nieuwe plan. „Voor een groot gedeelte zyn we nu uit de problemen, al blijven we groeien en blijven we verspreid over meerdere locaties. Een volledige reactie kan ik nog niet geven, want formeel hebben we nog geen bericht van de gemeente gehad." Het nieuwe huisvestingsplan kost Maassluis 110.000 duizend gul den. Dat bedrag is nodig voor technische aanpassingen van de gebouwen in de IJsvogelstraat 2 en de Burgemeester Wesselink straat 2. Een niet gehonoreerd al ternatief uitbreidingsvoorstel van de SKO zou de gemeente 150.000 gulden per (nieuwbouw)tokaal hebben gekost. Ander probleem In augustus 1997 was de SKO nog ronduit ontevreden over de situ atie. Ook met een eerdere poging tot een oplossing van Wesenha- gen ging het Katholiek onderwijs eind oktober niet akkoord. Tij dens de algemene beschouwin gen in november sprak de ge meenteraad in een motie uit dat er voor maart 1997 een nieuw huisvestingsplan voor het onder wijs moest verschijnen. Dat ligt er nu. Maar waar wethouder Wesen- hagen één nijpend probleem heeft opgelost, heeft ze met het geschuif van ruimtes twee andere problemen gecreeerd. Klei Kleur heeft ermee ingestemd te verhuizen naar IJsvogelstraat 2, waarin nu de peuterspeelzaal Twee Plus, een neveninstroom- project en een bovenbouwgroep van de Alfrinkschool zijn gehuis vest. Als het aan de WD-wethou- der ligt, verhuist Twee Plus naar het bijgebouw van de openbare basisschool De Westhoek op de Spechtstraat 51. Het bestuur van de Stichting Kinderopvang Maas sluis weigert voorlopig echter aan die verhuizing mee te werken. Ook voor het neveninstroompro- ject moet nog een onderkomen worden gezocht. Mogelijk rnoet het nieuwe plan al snel op de schop. Het nieuwe huisvestings plan houdt immers geen rekening met de door de staatssecretaris van Onderwijs aangekondigde klassenverkleining. De gemeente Maassluis zegt nog niet te weten of die gevolgen zal hebben voor de huisvesting. Maandag 20 januari SCHIEDAM Woon- Zorgcentrum ïfniriede. Harmonieverenigmg Sursum Corda, aanvang 19.30 uur. ROTTERDAM Luxor Theater. PacoPena,20.15u. Rotterdamse Schouwburg Gr.z. Kakkerlakken, 20.15u. Kl.z. f va Brtt- ova, 20.30u, Nighttown. The Pa ladins, 21u. Popular. Popifilm, 21.30u. Dinsdag 21 januari SCHIEDAM Huis te Poort. Oecumenische vie ring, 2Q.00u.Woon&Zorgcent rum Thurlede. Bingo, aanvang 14.00 VLAARDINGEN Holy Ziekenhuis. Herhalmgsles re animatie, 2Q.00u. ROTTERDAM De Doelen KI.Z. Strijkkwartetten, 20.15u. Dizzy. Beets Brothers, 22u. Luxor Theater. Jules Deelder, 20.15u. Rotterdamse Schouw burg Gr.z. Kakkerlakken, 20.15u. Theater Zui d plei n Gr.z. A Clockwork Orange, 20.15u. Lantaren 2. On- rust/Ontkalmt, 21u. Museum boij- mans Van Beuningen. Lof der Zee vaart, rondleiding lezing, 14u. Ned. Architectuurinstituut De ar chitectuur van hetacademisch com plex. 20 u, ROTTERDAM Calypso 1: The Leopard Son' (al) dag. 1.15-4. 'Sleepers' (16) dag. 6- 9. Calypso 2: 'Secrets ancf Lies' (al) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15. Ca lypso 3: TheHunchbackofthe Notre Dame' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30.- Cinerama 1: The first Wives Club' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 2: 'Daylight' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 3: The Long kissgoodmght' (16) dag.6.45-9.30, di. ook 1.15-4. Cinerama 4: 'Jingle all the way' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 5: 'Surviving Picas so(ai) dag.6,45-9.30, dl. ook 1,15- 4. Corso: 'Courage under fire' (16) dag. 4-6.45-9.30. di. ook 1.15. Imax Theater: 'Special Effects' (al) dag. (beh.ma.) 2-4. 'Survival island' (al) dag. (beh.ma.) 3. 'Ransom' (16) dag. 7-9.30. Venster 1: 'Secrets and lies' dag. 7.30. 'Cold Fever"dag. (beh.ma.) 10.15. Sneak Preview, ma. 10.15. Venster 2: Tokyo Drifter" ma.di. 7.30 wo. ook 2.30. 'Memory of the unknown' ma.dt. 9.30, Ven sters: "Wal/aceandGromitareback! dag. 8.7ero Keivin' dag. 10. Ven ster 4: Terra estrangeira (Foreign land) dag. 8-1G. Lumière 1: 'Ran som' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 2: 'Daylight' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30.Lumière 3: The nutty professor' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Lumière 4: 'Independence Day' (12) dag. 6.15- 9.15 di. ook 12.15-3.15. Rexane: 'Pussy in boots" (16) ma.Vm wo. doorl .voorstPathéi: 'Ransom'(16) dag. 11.50-2.40-6.40-9.30. Pathé 2: The long kiss goodnight' (16) dag.6.30-9.20di. ook11.35-2.35. Pathe 'Sleepers' (16) dag. 5.50-9. du ook 11.20-2.30. Pathé 4: 'Courage underfire' (16) dag. 11.25- 2.15-6.20-9.10. Pathé 5: The First Wives Club' (al) dag 11,40-2.10- 4.45-7.15-9.45. Pathé 6: 'Jack' (al) dag.6.40-9.30du ook 11.10-1.55." Pathé 7: 'Evita' (al) dag. 11.55- 2.45-6.35-9.25. Door Fred Ivens MaassluisDe gemeenten Maas sluis en Naaldwijk staan tegen over elkaar waar het de nieuwe verbinding tussen Hoek van Hol land en de rijksweg A20 betreft. Het tracé kan het beste vanaf de badplaats zo lang mogelijk naast de spoorlijn langs de Nieuwe Wa terweg lopen, redeneert Naald wijk. Maassluis ziet daar niks in. Het vreest dat dit onherstelbare schade toebrengt aan het natuur- en recratiegebied Oranjebuiten- polder. Van de drie mogelijkheden voor het doortrekken van de A20 naar De Hoek is dit met stip de voor keursvariant van de gemeente Naaldwijk. Verantwoordelijk wet houder J. Oprei (CDA, ruimtelijke ordening) meent dat het dorp Maasdijk zo de minste overlast zal ondervinden. De herrie van de spoorlijn wordt op deze wijze met het verkeerslawaai gecombi neerd, redeneert hij De Kamer van Koophandel (KvK) en de plaatselijke belangenvereniging zijn eenzelfde mening toegedaan. Het door Naaldwijk gewenste tra cé (op bijgaande infografiek: va riant B) is tevens verreweg het oudste en al sinds jaar en dag met stippellijn ingetekend op het pro vinciale streek- en hetWestlandse structuurplan. Op deze kaarten zijn de wensen en verlangens op het gebied van de ruimtelijke or dening voor de komende jaren vastgelegd. De drie versies heb ben een overeenkomst: overal loopt het deel tussen Hoek van Holland en het Oranjekanaal het zelfde. Na het Oranjekanaal buigt een tweede variant (A) om de plek waar het agrarisch distributiecen trum in de toekomst van de grond moet komen langs de Oranjedijk naar de Schenkeldijk en vandaar naar Coldenhove. Deze mogelijk heid is voor Naaldwijk eveneens nog bespreekbaar. Mogelijkheid nummer drie (C) be treft een weg langs het Oranjeka naal via de Pettendijk en de Oran- jesluisweg naar de kruising Wes- terlee. Deze variant is voor Naald wijk onaanvaardbaar en zorgt vol gens Oprei nauwelijks voor enige ontlasting van de verkeersdruk op de Maasdijk, zeker ter hoogte van de dorpskern. Op deze smalle, nog uit de middeleeuwen date rende dijk staan op een warme zo merse zundag regelmatig kilome ters lange files met allemaal men sen op weg naar of van het Hoekse strand. Op een zondagmiddag gaan gemiddeld 1700 auto's per uur over de Maasdijk, tegen 1200 in de ochtendspits. „Westerlee is nu al een ramp en heeft in de huidige vorm absoluut onvoldoende capaciteit om even tueel straks ook nog eens al dat verkeer van en naar De Hoek te kunnen verwerken. Dat betekent tevens dat men zich een weg zal blijven zoeken via de Maasdijk-," aldus Oprei. Fly-over Mocht uiteindelijk toch voor de variant naar Westerlee worden ge kozen dan zal dit knooppunt in elk geval opnieuw moeten worden aangepast.Als dat de aanleg van by voorbeeld een fly-over za! bete kenen, dan zal dat natuurlijk wel een ander licht op de zaak wer pen. Belangrijk is m dat geval dan ook op welke termijn een en an der zal worden gerealiseerd," houdt Oprei op voorhand nog enig wisselgeld in de achterzak. Hij baseert zijn standpunt mede op het onlangs uitgekomen rap port van de Werkgroep tracés tweede ontsluitingsweg Hoek van Holland. Ambtenaren van de pro vincie, de Bestuurscommissie Westland (BCW), het Stadsgewest Haaglanden, de Stadsregio Rot terdam en de gemeente Naald wijk hebben gezamenlijk de mo gelijkheden op een rijtje gezet en op hun consequenties beoordeeld. De bestuurderen van deze vijf be trokken instanties zullen op basis van dit rapport morgen in Rotter dam de eerste verkennende be sprekingen voeren. Iedereen is het erover eens, dat het hoog tijd wordt om het ver keer op de Maasdijk te verminde ren. Over de wij2e waarop dat moet gebeuren liggen de stand punten echter nogal uiteen. Zo neigt de Bestuurscommissie Westland (BCW) naar een keuze voor variant C naar Westerlee, dat ook by de Stadsregio Rotterdam het geval is. Actie De gemeente Maassluis heeft al luid en duidelijk laten weten dat aan het toekomstige natuur- en recreatiegebied in de Oranjebui- tenpoider niet mag worden ge tornd. Een drukke verkeersweg door dit gebied zou de flora en fauna onherstelbare schade toe brengen, mede ook met het oog op het aangrenzende Staelduinse Bos, zo zijn grote groepen burgers van mening. Zij hebben de krach ten gebundeld in de vereniging 'Tot het behoud van het natuurge bied Oranjepolder' en zullen door middel van acties nog van zich la ten horen. De ambtelijke werkgroep, die eind december het rapport heeft gepresenteerd, is van mening dat het doortrekken van de A20 door haar werkzaamheden 'dichterbij is gekomen'. Niet alleen de inhoud van het rap port maar ook door het wederzijd- Hoek van Holland f,; se begrip voor eikaars argumen ten by alle betrokken partyen dat door de samenwerking is ont staan. In alle gevallen lijkt het noodza kelijk de ontsluiting van het be drijventerrein Coldenhove bij Maasland op de huidige A20 te verbeteren. De provincie heeft al een plan ontwikkeld voor een snellere verkeersafwikkeling door middel van een twee roton des onderaan de airmen. In het rapport worden de drie va rianten uitvoerig vergeleken. Wat de kosten betreft wil de ambtelij ke werkgroep zich -niet aan een prognose wagen. Qua tijd maakt de aanleg van een van de drie va rianten niet veel uit, zo is geble ken. De nieuwe ontsluitingsweg zal er in elk geval pas na de eeuw wisseling kunnen komen. Hoewel het tracé via Westerlee het snelste rijdt tussen de rijksweg en het toekomstige agrarische distribu tiecentrum kiest de Kamer van Koophandel toch de de variant langs de Nieuwe Waterweg, via de Schenkeldijk naar het regionale bedrijventerrein Coldenhove. Vi- ce-voorzitter J. van den Bosch be schouwt het als een groot voor deel dat dan de A20 vanaf Hoek van Holland via de Veilingroute wordt aangestoten op de A4. In dat geval liggen de belangrijkste logistieke centra in het Westland (Stena Line, het ADC, Coldenho ve, veil/distributiepunt Westerlee van The Greenery, Bloemenvei ling Holland en het tweede regio nale bedrijventerrein Zwethove bij Wateringen) allemaal in feite aan een lange (vraeht)autoweg. Ook de plannen voor de aanleg van een vrachtterminal bij het Hoekse bedrijventerrein De Haak (100 vrachtwagens per etmaal) sluiten naadloos aan bij de komst van een nieuwe ontsluitingsweg. De Naaldwijkse wethouder Oprei voert in dit verband aan dat de Stena Line de tijden van de veer diensten tussen Hoek van Hol land en Harwich en andersom gaat wijrigen. „Er komen meer diensten op an dere tijden wat een toename van de verkeersdruk inhoudt, waar door het recreatieverkeer op de Maasdijk nog eens extra in de wielen zal worden gereden."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1