13 Schiedam grote onbekende in het Geheim van Holland Asielzoeker zit ruim twintig uur vast na foutje Justitie Zieke populieren gaan tegen de vlakte Hoekse ijsclub wil af van wurgcontract Rotterdams Dagblad Kans van één op zeven bij loterij Vliethorst Corporaties schrijven minister over de A 4 'Nog eens motiveren' Rotterdamse overvallen Weer neonazi opgepakt Over de kop op fietspad Stad trekt op peildagen 75 buitenlanders, Delft vijfduizend DORPSSTRAAT 174 .ARENDRECHT-TEL. 018fc611100 Waterweg Dinsdag 21 januari 1997 Schiedam Een 20*jarige Rotter damse is afgelopen weekeinde bij NS-station Sehiedam-Nieuwland door drie mannen bedreigd met een mes. De vrouw werd op zater dagavond rond half elf door twee mannen vastgegrepen toen ze de trap naar het perron op liep. De derde man ging voor haar staan en bedreigde haar met een mes. Geschrokken gaf de vrouw haar tas af. De gewapende dader gooide ver volgens de inhoud van de tas op straat. Toen daarna de trein uit de richting Rotterdam kwam aanrij den, vluchtte het drietal zonder buit de trambaan op. De politie is naarstig op zoek naar de drie overvallers die ongeveer tussen de 16 er 18 jaar oud 4jn. Zij haddén een ueht getinte huid. De man met het mes had een op vallende moedervlek op zyn wang. Hij droeg een zwarte leren jas met een zwarte kabeltrai. De andere overvaller had een stoffenjas en vooruitstekende boventanden. De derde droeg een witte baseballpet. Wie zaterdagavond rond half elf getuige is geweest van de overval wordt gevraagd contact opnemen met het politiebureau in Schiedam. Schiedam Schiedamse agenten hebben gistermiddag opnieuw een man uit Alphen aan de Rijn aangehouden in verband met een mishandeling van een 22-jarige Hindoestaan vorig jaar. De 17-ja- rige Alphenaar wordt er van ver dacht met een aantal medestan ders op 9 november de Hindoe staan op NS-station Schiedam/ Rotterdam-West een pak rammei te hebben gegeven. Vorige week hield de politie al een 27-jarige en een 17-jarige man uit Alphen aan de Rijn aan. De eerste is inmiddels vrijgelaten de twee laatst opgepakte mannen--zitten - nog steeds vast. De drie verdachten :hadden allen een neonazi-bijeenkomst in een café in Schiedam bezocht. De poli tie is al een aantal maanden bezig met een onderzoek naar wat er zich in het café heeft afgespeeld. Het drietal kan naast opheldering geven over de mishandeling van de Hindoestaan waarschijnlijk ook het één en ander vertellen over wat er zich binnen in het café allemaal heeft afgespeeld. Schiedam Een 24-jarige Schiedammer is gisteravond rond half zeven op de Hargalaan in Schiedam aangehouden nadat hy met zijn auto over de kop was ge slagen. De man had te veel ge dronken en raakte in de slip. De auto belandde door de glijpartij ondersteboven op het fietspad. De bestuurder en zijn bijrijder ble ven wonder boven wonder onge deerd. De automobilist kreeg een boete van 350 gulden opgelegd. informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdagvan 14.00 tot 16.00 uur "élefoon: 010 - 4004 444 Schiedam Schiedam en Dordrecht zijn niet erg in trek bij buitenlandse toeris ten. De andere vier steden met wie Schiedam en Dordt samenwerken om meer cul tuurhistorisch getint toeris me naar de kleine oud-Hoi- landse steden te trekken, doen het veel beter. Dat blijkt uit publiekstellingen in de deelnemende steden. De buitenlanders weten Delft, Gouda, Haarlem en Leiden al wel te vinden. Door gezamenlijk re clame te maken met de promotie campagne 'Het Geheim van Hol land' moet daar de komende jaren verbetering in komen. Schiedam en Dordt hopen de opgelopen ach terstand op de andere steden dankzij intensieve reclame deels in te lopen, In juni 1995 lanceerden de zes ge meenten hun Geheim van Hol land-campagne. Het initiatief moet vooral buitenlandse toeris ten duidelijk maken dat er meer grachten, hofjes, stadspoorten, kerken, oude straatjes en musea zijn dan alleen in Amsterdam. Door zich samen te presenteren als het andere, onbekende Hol land, pogen de initiatiefnemers de liefhebber van het cultuur-his torisch erfgoed naar (één of meer dere van) de zes oude steden te lokken. De samenwerking zou zinvol zijn, omdat een buitenlan der niet zo makkelijk naar Neder land komt om één van die stadjes te bezoeken. Een arrangement, al dan niet gecombineerd met een bezoek aan een grotere trekpleis ter als Amsterdam of Rotterdam, zou volgens het Nederlands Bu reau voor Toerisme wel werken. Om de uitgangspositie van de zes steden in de toeristische markt te bepalen zijn op drie dagen in 1995 en op Tweede Paasdag 1996 tellin gen verricht in de zes steden. Ook kregen de 'geveltjeskijkers' vra gen voorgelegd over de reden van hun bezoek, de duur van hun ver blijf en waar ze hun geld aan be steedden. Het onderzoek leert dat de vier Dordtse publiekstrekkers bij uit stek -het Groothoofd, de Grote kerk, het Hof en de Museum straat - op de vier onderzoeksda gen weinig toeristen uit eigen land trekken. Schiedam (75) en Dordt (275) trokken bovendien de minste buitenlanders. Delft is verreweg het meest in trek bij bui tenlanders: op de vier peildagen zijn er bijna vijfduizend toeristen uit den vreemde geteld. Het aantal buitenlanders in Schiedam en Dordrecht mag niet groot zijn, zij die kwamen waren wel te spreken over wat ze te zien kregen. Uitgedrukt in een rap portcijfer gaven de toeristen bei de steden een zeven of hoger. Be oordeeld werden de stadswande ling, de bezienswaardigheden, de musea en de binnenstad als geheel. Wat Dordt betreft merk ten de buitenlanders op de stad eerder mooi dan gezellig te vin den. Het onderzoek wordt over enkele jaren, herhaald om te zien of bui tenlanders de grote-onbekende- Schiedam en het Geheim van Hol land als geheel hebben ontdekt. Vlaardingen De Iraanse asiel zoeker All heeft vorige week een nacht in een politiecel in zijn woonplaats Vlaardingen doorge bracht. Hij werd door twee agen ten in zijn woning opgehaald. De vreemdelingenpolitie arresteerde de Iraniër met de bedoeling hem de volgende dag op het vliegtuig naar Iran te zetten. Maar na tus senkomstvan de rechter weer die volgende dag echter weer vrijge laten. Geen reden De Vlaardingse vreemdelingen politie handelde in opdracht van het ministerie van Justitie, die om uitlevering van de Iraniër had ge vraagd. Het ministerie oordeelde dat de asielzoeker na afwijzing van zijn procedure geen reden meer had om in Nederland te ver blijven. De beslissing van het be zwaar dat hij hiertegen had aan gespannen mocht hij hier niet af wachten. De vreemd*.'' °enpoli- tie in Vlaardingen onL .kte na zijn aanhouding echter dat de Ira- Vanmorgen vroeg is begonnen met het kappen van zo'n 260zieke populieren in'tOeverbos. De bomen zijn aangetast doorschimmel en kunnen elk momentomvaUen. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Vlaardingen Het recreatieschap Midden-Delfland is vanmorgen begonnen met het kappen van een groot aantal populieren in het recreatiegebied 't Oeverbos aan de Nieuwe Waterweg. De populieren zijn aangetast door de rups van dé Hczelvlinder. De ze zieke bomen hebben als ken merk dat er kleine gaatjes in de voet van de stam zitten, Hierdoor krijgen schimmels een kans de boom aan te tasten. De boom ver rot en valt uiteindelijk om. Uit voorzorgworden de bomen nu ge kapt. Deskundigen hebben gezien dat ongeveer 260 bomen zijn aange tast en moeten warden geveld. Toch verwachten de biologen niet dat er veel kale plekken zullen ontstaan. De boompjes en struiken die on der de populieren staan kunnen blijven. De verwachting is dat h-4 kleine groen snel groter en voilei- wordt omdat nu de populieren weg zijn er meer zonlicht op het groen valt. Als er toch kale plek ken in het bos ontstaan worden daar jonge nieuwe bomen neerge zet. Het kappen van de populieren in 't Oeverbos valt binnen een groot herinrichtingsplan van het bos. Het plan, dat aan het eind van de ze maand definitief wordt vastge steld, moet leiden tot een nog aan trekkelijker en gevarieerder re creatiegebied. Een deel van de ou de nu te kappen populieren had vanwege het herinrichtingsplan toch ai moeten verdwijnen. Tijdens het kapwerk zijn delen van wegen en paden in 't Oever- hos uit veiligheidsoverwegingen afgesloten. Het recreatieschap Midden-Delfland verwacht dat de werkzaamheden in de loop van fe bruari zijn afgerond. Hoek van Holland De IJsclub Hoek van Holland wil voor het volgend seizoen een nieuw huur contract, „Wat we nu hebben is in feite een wurgcontract," vindt voorzitter K. Mostert van de ijs- club. „We betalen jaarlijks een vast bedrag en naarmate een ijs- periode langer duurt, moeten we meer betalen. Op die manier kan het huurbedrag oplopen tot ruim zesduizend gulden per seizoen. Maar een lange ijsperiode is fi nancieel gezien alleen voordelig, wanneer we erg veel dagkaartjes verkopen. Want onze leden beta len een vaste contributie per jaar en hebben daarvoor gratis toe gang." De commissie sport van de deel gemeente behandelt deze week een voorstel om voortaan een vast jaariijks huurbedrag van drieduizend gulden te hanteren. De ijsclub zat vijfhonderd gulden lager, maar kan met het nieuwe voorstel welleven. Dat wil overigens niet zeggen dat het bestuur van de Usclub Hoek van Hólland nu helemaal tevre den is. Mostert vindt dat Recre atie Rotterdam," die verantwoor delijk is voor'het onderhoud, 'er de laatste jaren toch een puin hoop van heeft gemaakt'. Zo is de afrastering een verroest hek dat op tal van plaatsen provisorisch is hersteld. Slordig Het gras dat vorig najaar is ge maaid ligt op een slordige hoop in de berm buiten het hek. De co niferen iri de oostelijke hoek van de ijsbaan zijn slordig afgetopt en de restanten zijn gewoon op de grond gegooid. >^- De grootste grief varijfèt ijsdub- bcstuur richt zich tegen de on- derhoudsmestand van de dijk rond de baaii. Die dijk moet het water vasthouden als de baan in het najaar wordt volgepompt. Maar het dijkje is op een aantal plaatsen verzwakt. Dat is al een aantal malen door- hét bestuur 'gemeld,, maar er is niets aan ge daan. Het resultaat was dat op Tweede Kerstdag, tijdens een mooie ijsperiode, in Allerijl een lek in de dijk gedicht moest wor den, omdat de baan dreigde leeg te lopen. „We hebben toen, omdatbethard vroor, bijeen van onze leden grond uit een warenhuis gehaald om provisorisch het gat te dich ten," zegt Mostert. „Wantje moét er niet aan denken datje tijdens die periode de baan had moeten, sluiten. Dan krijg je het ais be stuur wel op je dak, terwijl je erin feite niets aan kunt doen." Bij al le problemen is nu weer een nieuwe gekomen. De overheid eist namelijk dat er een vaste be- heerder wordt aangesteld voor de, kantine die de ijsclub op de baan heeft „Niet het bestuur van de ij sclub, maar een beheerder moet verantwoordelijk kunnen wor den gesteld. En dat in een gele genheid die gemiddeld per jaar niet langer open is dan een paar dagen. Wij verkopen snoep voor:' een dubbeltje en limonade eh warme chocolademelk voor een gulden. We denken er zelfs niet eens over om alcoholhoudende dranken te verkopen. Maar toch moet er een beheerder komen. Tel uit je winst. Op deze manier maken ze het wel erg onaantrek kelijk om veel vrije tijd in een vereniging te stoppen," zegt de verontwaardigde voorzitter. Maassluis Acht miljoen gulden omzet in een kwartier tijd. Dat be haalde de Maaslandse makelaar gisteravond bij benadering bij een loting waarbij 32 woningen in de Maassluise binnenstad aan po tentiële kopers werden toegewe zen. Op het nieuwbouwproject Vliethorst kwamen vorige week zeshonderd belangstellenden af. De huizen worden gebouwd door aannemer/projectontwikkelaar Roudijs en voor hem verkocht door de Maaslandse makelaar Roest. Ze komen op de plaats van de vroegere huishoudschool bij de Zuidvliet. Het gebouw, tot voor kort in gebruik by het Maascolle ge, is overbodig geworden door de bouw van nieuwe lokalen. Kou- dijs heeft de grond en opstallen direct gekocht van het schoolbe stuur. Bij de sluiting van de in schrijving hadden zich gistermid dag zo'n tweehonderd bieders ge meld. Met de bingomachine selec teerde Roest uiteindelijk de 32 ko pers. Ze werden direct na de 'bingo' door medewerkers gebeld. Op de reservelijst werden 24 be langstellenden geplaatst. Zij ko men alsnog in aanmerking als blijkt dat (één of meerdere) in- gelotenen de financiering niet rond krijgen. De woningen wor den gebouwd op een rechthoekig stuk terrein, tussen de Mgr. Bek kerslaan, de Jan Luykenstraat, de Van. Alphenstraat en het water van de Zuidvliet. Eenentwintig woningen zijn verkocht voor 227.000 gulden. Het complex wordt gecompleteerd door elf duurdere woningen met uitzicht op de Zuidvliet en een jachtha- ventje. De prijzen van deze wo ningen liggen tusser. de 339.000 en 389.000 gulden. Koudys denkt in het gunstigste geval vóór de kerst op te kunnen leveren. nier nog een andere procedure had lopen waarvan hij de uitslag wel in Nederland mag afwachten, meldt een woordvoerder van de politie. Die had Justitie blijkbaar over het hoofd gezien. Volgens de Rotterdamse advocaat S. Kwee had de asielzoeker in geen geval gearresteerd mogen worden. „Hij had zich de week er voor nog bij de vreemdelingenpo litie gemeld, zoals hij dat trou wens elke twee weken deed," zegt zij. „Hij woont gewoon op het adres waar hij hoort te zijn, had geen plannen om onder te duiken, doet dus alles wat van een asiel zoeker wordt verwacht. Ook al zou hij zijn uitgeprocedeerd, dan hoor je niet opgepakt te worden. Kwee vroeg in Den Haag om op heffing van de inbewaringstel ling. Dat verzoek werd ingewil ligd, waardoor de asielzoeker ruim 22 uur later weer op vrije voeten werd gesteld. „Omdat ik vond dat de zaak niet door de beu gel kon heb ik hem aangeraden schadevergoeding te eisen voor het aangerichte leed." De schrik zit «r echter goed in. Niet alleen bij het slachtoffer zelf, maar bij alle ongeveer dertig Ira- niërs in Vlaardingen. „Dit had niet mogen gebeuren," benadrukt Kwee. „Je maakt mensen door dergelijke 'acties'vreselijk bang." Iraniërs in Nederland voelen zich echter al veel langer onveilig. De reden is dat het ministerie van Buitenlandse Zaken vindt dat Iraanse asielzoekers zonder ge vaar naar hun land teruggestuurd All: 'Iran veilig? Laat menletla- chen.' Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra kunr.?n worden. „Iran veilig? Laat me met lachen. Ga er maar eens een week naartoe en kijk of je er een normaal leven kunt lei den," zegt de Vlaardingse asiel zoeker. Een woordvoerder van de Immi gratie en Naturalisatie Dienst van het ministerie van Justitie heeft vanmorgen meegedeeld dat er wordt onderzocht wat er precies is gebeurd, „Het kan zijn dat er bij ons wat fout is gegaan. Dat wordt nu tot op de bodem uitgezocht." Zie ook pagina 15: 'Wij komen je ophalen, je moet terug naar Iran'. Vlaardingen De zes woningcor poraties uit Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis hebben gisteren besloten gezamenlijk minister Jorritsma een brief te schrijven. Ze gaan haar vragen bij een even tuele aanleg van de rijksweg door Midden-Delfland zorgvuldig re kening te houden met het woon genotvan hun huurders. „We sluiten aan bij het beroep dat de wethouders Van der Windt, Halkamp en Storm afgelopen week namens de drie gemeente besturen hebben gedaan op de minister," vertelt directeur B. C. Pluimer van Patrimoniums Wo ningstichting uit Vlaardingen, Afgelopen donderdag hebben de drie wethouders de minister voor gesteld dat Vlaardingen en Schiedam de opbrengst van de grond van het aan te leggen 'dak van de A4' beschikbaar stellen om de extra kosten voor overdekte aanleg op te vangen. De minister heeft duidelijk ge maakt dat zij vasthoudt aan haar voorstel voor eenrijksweg op maaiveldniveau in afwachting van de reactie van de Tweede Ka mer, die er volgende week over debateert. Pluimer wil niet als initiator van de actie van de woningcorporaties aangemerkt worden. „Wij hebben als corporaties regelmatig contact met elkaar en in dat klimaat is het idee geboren.'-' Wel was hij het, die afgelopen week namens de corpo- raties aan de yiaardmgse.wethou- der Van der Windt heeftgévraagd of de gemeentebesturen.onder steuning van dei sociale verhuur ders op prijs zouden stellen. „Toen hij positief reageerde, heb ik de kwestie in het reguliere overleg van de MVS-corporaties gisteren aan de orde gesteld. Ten slotte is het woongenot in het ge ding van al onze huurders. Het gaat bij elkaar om 40.000 gezin nen. Zeker in Vlaardingen en Schiedam, waar we gezamenlijk 30.000 woningen verhuren, maar ook in Maassluis zullen de gevol gen van een eventuele aanleg van de A 4 merkbaar zijn." Onontkoombaar Over de tekst van de noodkreet aan Jorritsma buigen de corpora ties zich thans. „We hebben de indruk dat de aan leg niet meer te voorkomen is. Daarom zullen we de minister vragen om als ze bij dat standpunt blijft die aanleg zo acceptabel mo gelijk te maken voor onze huur ders. We zullen wijzen op de mo gelijkheden. van dubbel grondge bruik als de autois; ondergronds blijven." De bedoeling is dat woensdag de brief de deur uitgaat. Vlaai dingen—.Alleen maar mel den dat we tegen zijn is onvol doende. Dan ben je gauw uitge praat. Wel nog eens motiveren waarom we tegen zijn. Om ver- volgens te proberen een positie te creëren waarin de minister, mee wil denken om wat te doen aan de problemen die wij met haar «voorstel hebben."Dat schrijft de Vlaardingse wethou der K van der Windt aan Groen links-fractievoorzitter B.E. van der Velde ('Beste Ben,*). 'Merkwaardig' Van der Velde had vorige week bij de PvdA-wethouder aan de bel getrokken nadat het Rotter dams Dagblad had gemeld dat de wethouders van Vlaardingen, Schiedam en Maassluis bij mi nister Jorritsma zouden gaan pleiten voor een ondergrondse aanleg van de A 4 tussen Kéthel- pleinenDelft 'A;-v7'.-: De Groenlinkser vond dat 'merkwaardig5. Met dat pleidöoi A zo zei hij, geven deiwëthoudèrs: 'al hun troeven weg'. Bovendien- rijn de gemeenteraden tegen In zijn antwoord aan-Van der Velde probeert Van der Windt hem; gerust te stellen: „De mi nister weet heel goed hoe wij er .over.denken: tegen de aanleg van de A 4." Maar, legt de .wet houder uit, de minister is voor en dat de rijksweg er; komt is 'een mogelijkheid waarmee érn stig rekening moet worden ge-" houden'. In plaats van alle troeven wegge ven, schrijft Van der Windt dat er geprobeerd is een positie te creëren waarin de minister mee wil denken. Het gaat ondermeer over het voorstel datVlaardin gen en Schiedam meebetalen, door de verkoop van de grond die vrijkomt bij ondergrondse aanleg daarvoor beschikbaar te stellen. Overigens deelt Van der .Windt mee dat het plan van de bebou- wing van het dak van de voo ge - -stelde tiinnelnog mnéi worden Q^gesteldï'Daari wordt in regïft- verband aan gekerkt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1