9 Multifunctioneel sportcomplex gaat 25 miljoen gulden kosten Kleding via omweg toch naar Leger des Heils Ouderen komen in opstand tegen bezuinigingen Rotterdams Dagblad Alle sporten in Broekpolder worden in één stichting ondergebracht Akkoord met grote sloop in Nieuwland WD: 'Voorrang aan bedrijven bij ontwikkeling van de rivierzone' Bewoner steekt zijn eigen huis in de brand Duo overvalt snackbar aan de Zuidvliet Winkeldief weer snel opgepakt Donderdag 23 januari 1997 Wa :erw ïg Door Bas van den Berg Vlaardingen Volgens de eerste berekeningen gaat een mul tifunctioneel sportcomplex in de Broekpolder tussen de 20 en 25 miljoen gulden kosten. Dat is de uitkomst van een onder zoek dat projectleider Ron Steens in opdracht van de gemeen te Vlaardingen en Shell heeft verricht. moet wipten voor de stads- vermeuwings- trein. Depor tiekwoningen urt de late ja ren vijftig ma ken plaats bouw. Foto Dennes van der weVRo« Dijkstra Zowel de gemeente Vlaardingen als Shell heeft te kennen gegeven het benodigde kapitaal m tc bren gen. Vlaardingen had al elf mil joen gulden gereserveerd voor de herstructurering en Shell levert een bijdrage die uit de verkoop van sportpark De Vijfsluizen voorkomt. De raffinaderij wil het sportpark van de hand doen omdat een gedeelte van de accom modatie moet worden opgeofferd aan nieuwe aan- en toevocnvegen Schiedam Een 24-jarige inwo ner van Schiedam heeft gister middag zijn woning in brand ge stoken. Dc man heeft zich vervol gens gemeld op het politiebureau. Toen de brandweer bij de woning in de Morsestraal arriveerde, was het vuur al geblust door politie mensen. Uit onderzoek bleek dat een deel van de vloerbedekking was besprenkeld met spiritus. De bewoner had ook de gaskraan in de keuken van het gasfornuis ontkoppeld en opengedraaid. De brandstichter is ingesloten. Maassluis Twee mannnen met een bivakmuts op het hoofd heb ben gisteravond rond half elf een gewapende overval gepleegd op een snackbar aan de Zuidvliet in Maassluis. Onder bedreiging van een vuurwapen en een mes eisten ze van het aanwezige personeels lid geld en sigaretten. Hiema is het duo spoorloos verdwenen. Een buurtonderzoek leverde mets op. De omvang van de buit is niet bekend evenals een goed signale ment van de overvallers. MaassluisDe politie hield giste ren aan het begin van de middag op de Dr, Kuyperkade in Maas sluis een 22-jarige inwoner aan. De man stal een tas uit een winkel en was er op een fiets vandoor ge gaan. De politie stelde een onderzoek in en trof de dief in de omgeving aan. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Door Jan Rozendaal Vlaardingen—Met meer dan hon derd waren ze gisteravond naar het Vlaardingse stadhuis geko men. Verbaasde ouderen: „Deze plannen zijn toch niet echt? Ver ontruste ouderen: „Wat wij met ons dienstencentrum hebben op gebouwd wordt zo in één afgebro ken. Waar moeten al die eenzame mensen dan heen?" En boze ou deren: „Wfj hebben dit land na de oorlog opgebouwd. Dankzij óns kunt (de spreker wijst prie mend in de richting van wethou der A, Kool) daar zitten. Hoe durft u ons dan zo te straffen," Kamer 10, waar de raadscommis sie over de bezuinigingen op sub sidies voor onder meer het oude renwerk zou praten, was om kwart voor acht al veel te klein. En zelfs de burgerzaal bleek niet groot genoeg om de belangstel lenden een behoorlijk plekje te i n verband met de uitbreiding van dc Beneluxtunnel. Het uitgangs punt van Shell is dat de perso neelsleden, die verenigd zijn in de Rotterdamse Ontspanmngs Ver eniging Shell (ROVS) -3300 le den en verdeeld over 24 sporttak- ken - m de toekomst in de Broek polder op de/elfde wijze moeten kunnen sporten als zij meer dan 25 jaar op De Vijfsluizen hebben gedaan. Volgens Ron Steens, die twee geven. Want toen het door de brandweer maximaal toegestane aantal van 98 stoelen was neerge zet, moesteen twintigtal mensen een plekje op een tafel of han gend tegen de muur zoeken. Langzamerhand komt het mo ment dichterbij dat de gemeente raad van Vlaardingen de bezuini gingen op de subsidies, bijna twee miljoen gulden, moet vast stellen, als onderdeel van de be zuinigingsoperatie van achttien miljoen. Dus was er een grote groep ouderen die het niet pikt dat er fors wordt ingegrepen in de dienstencentra. De één (dienstencentrum West dat de grote zaal kwijtraakt) kwam met cijfers: 27 proeent van de Vlaar- dingers is 55-plus, van wie er een kwart (3500) in de Westwyk woont: „Met dertienhonderd be zoekers per week is dienstencen trum West een onmisbare scha kel in de ouderenzorg." maanden aan het rapport heeft gewerkt, maakt de herstructure ring, het verplaatsen van sport clubs uit de Westwijk naar de Broekpolder, ook deel uit van het gigantische sportpian. „Het Vfaar- dings georganiseerde sportleven krijgt een geweldige kans om van het multifunctionele sportcom plex gebruik te maken. Het is de bedoeling dat een stichting wordt gevormd waarin alle sporten wor den ondergebracht. Een en ander impliceert dat een aantal sport clubs bereid moet zijn samen te vloeien tot één vereniging. Zo wordt gedacht om Delta Sport, TSB. Fortuna Vlaardingen en CJON tot één voetbalclub te sme den. Het heeft in mijn ogen wei nig zin om de clubs apart te laten doorgaan. Dienstencentrum Babberspolder heeft in de drie jaar dat het nu op de nieuwe plek aan de Rotter- damseweg zit het aantal bezoe kers met ruim de helft zien stij gen tot duizend per week: „Het vrijmaken van eenderde deel van onze huisvesting (zoals de bezui nigingsopdracht luidt) leidt tot minder activiteiten, minder be zoekers die hogere prijzen moe ten gaan betalen wat weer tot minder bezoekers leidt en ga zo maar door." Voor dienstencentrum De Bijen korf van hetzelfde laken een pak: „En zo jaagt u de ouderen de ver nieling in." Vervolgens legden woordvoer ders van Kamerkoor Animate, Turkse Vereniging, Platform An der Vlaardingen, Het Bureau weïzynsprojeeien (buurt- en clubhuizen), Vluchtelingenwerk en het CJV hun grieven op tafel. De één (Turkse Vereniging) „Vlaardingen heeft 75.000 inwo ners en is gebaat bij een sterke voetbalclub die in de top van Ne derland speelt. In de gesprekken zagen de clubs dat als een utopie, maar nu het financieel allemaal haalbaar is, verwacht ik een posi tieve instelling wanneer de be trokken sportclubs volgende week een toelichting krijgen. Er zullen zeker nog veel gesprekken volgen om dc voetbalclubs op een lijn te krijgen, maar ik hoop dat het gezonde verstand zal zegevie ren. Volgens de plannen van de gemeente wordt in 1999 aan de Marathon weg al met woningbouw begonnen." Exploitatie Uit bet rapport valt op te maken dat een grote omni vereniging on der de paraplu van een stichting grote voordelen biedt. Behalve dat de financiële exploitatie een zaak van de stichting is, worden de sporters door deze constructie in de gelegenheid gesteld meer dere takken van sport te beoefe nen of tussentijds van sport te veranderen. Wanneer alles volgens plan ver loopt zai het multifunctionele sportcomplex uit een aantal voet balvelden voor een grote voetbal club, hockeycomplex, tenniscom- plex, openlucht zwembad, mul tifunctioneel zwembad voor de binnensporten en een atletiek baan met ir .tionale afmetin gen gaan bestaan. Zie ook pagina 11: Politiek zet kanttekeningen bij verplaatsing van Shell sportpark. des Heils, zegt dat het zeer zelden gebeurt dat er op deze manier misbruik van hun naam wordt ge maakt. „Het gebeurt wel dat er zonder vergunning kleding wordt ingezameld, maar niet met ge bruik van onze naam en gironum mer, zoals in dit geval." Volgens Van den Berg gebeurt het Schiedam De raadscommissie voor stadsvernieuwing en volks huisvesting in Schiedam is giste ren zonder discussie akkoord ge gaan met de grootste sloopopera- tie tot nu toe in Nieuwland. De ko mende tijd worden onder meer aan de Kuyperlaan, het Wibaut- olein en de Cort van der Linden- .aan 216 portiekwoningen ge sloopt. De PvdA staat alleen in haar verzet tegen het verdwijnen van de relatief goedkope huizen. Naast de 216 woningen worden de komende tijd ook lier garages ge sloopt. De sloop is volgens wet houder A. Reijrihout nodig om de woon- en leefkwaliteit in de wijk Nieuwland te verbeteren. Op de vrijgekomen plekken ontstaat nieuwbouw. De sloop is een uitvloeisel van het Beheerplan Nieuwland, dat reeds vijf jaar geleden door de gemeen teraad is vastgesteld. Diezelfde gemeenteraad moet het sloop- voorstel nog fiatteren, maar dat is na het positieve advies van de commissie stadsvernieuwing slechts een formaliteit, In een eerder stadium werden reeds ruim honderd goedkope wo ningen gesloopt ten zuiden van het Wibautplein. Op de plaats van de flats is inmiddels een nieuw woningbouwcomplex verrezen. Naast appartementen is er een se rieeengezinswoningen gebouwd. Dergelijke aanpassingen passen in het gemeentelijk beleid de wijk op te kalefateren. Het beleid poogt de wijk Nieuwland met na me aantrekkelijker te maken voor (redelijk) welgestelde gezinnen. Nieuwland kampt met een eenzij dige structuur. In de wijk wonen veel studenten en ouderen. Het gen, iddeld inkomen is laag. Beheerplan De PvdA keerde zich gisteravond bij monde van raadslid M, Süjée tegen de sloop. De sociaal-demo craten stemden vijf jaar geleden weliswaar in met het Beheerplan Nieuwland, maar dit betekent vol gens de party niet dat dit plan van a tot z moet worden uitgevoerd. Maatschappelijke ontwikkelin gen nopen tot aanpassingen, Vlaardingen 'Op zéér korte ter mijn', zo schrijft de fractie van de WD aan de collega's in de ge meenteraad van Vlaardingen, moeten besluiten worden geno men over de aanpak van de rivier zone tussen Beneluxtunnel en Lickebaertgebied. Niet doorzeu ren over eventuele woningbouw, maar zo snel mogelijk duidelijk heid geven aan de in het gebied gevestigde bedrijven. Dat is de te neur van de notitie, die "isterer is verspreid. De WD maakt zich zorgen over het tempo waarin de planvorming verloopt. „Wy zijn ons er van bewust dat renovatie en herontwikkeling van gebieden vaak langdurige processen zijn, maar met name voorde rivierzone ('werkzone') vinden wy dit niet ac ceptabel," schrijft fractievoorzit ter A. de Lange in een begelei dend briefje. Hij voegt eraan toe, dat alle zeden moeten worden by gezet om de werkgelegenheid in Vlaardingen op peil te houden. Volgens de VVD concentreert de discussie zich thans te veel op de vraag of woningbouw wei of niet mogelijk is. .Hierdoor ontstaat onduidelijkheid, verspilde be stuurskracht en uiteindelijk wel licht een onbevredigend eindre sultaat. Er is meer te doen in de ri vierzone dan te onderzoeken of wonmgbouw al of niet mogelijk is." Er moet een einde komen aan de onduidelijkheid, die er bij vele Vlaardingse bedrijven bestaat vol gens de WD. In het belang van de economie en in het kader van be hoorlijk bestuur is het nodig, dat de gemeenteraad 'zo spoedig mo gelijk' de WD-aanbevelingen overneemt, aldus de notitie. De WD staat op het standpunt dat een discussie over wel of geen woningbouw uitermate zinvol is, maar dat het niet in het belang van bedrijven en burgerij is om daar nog langer mee door tp gaan Op korte termijn moeten er be sluiten worden genomen. Verster king van de economische positie van het gebied en van werkgeie- meent de PvdA, die vindt dat de andere partijen het Beheerplan een bijkans heilige status hebben toegekend. .De casco's van deze woningen zijn nog goed," stelde SÜjée. „Ver der dreigt er een tekort aan be taalbare huurwoningen in Schiedam. Dat tekort wordt bo vendien versterkt door de komst van vele minima uit Rotterdam. Deze sloop is bovendien niet gere lateerd aan de bouw van de metro. Een goed motief om te slopen ont breekt" De inbreng van de PvdA vormde niet meer dan een stemverkla ring. De wethouder, noch de ande re partijen voelden ach geroepen inhoudelijk op de opmerkingen te reageren. Wethouder Reijnhout zegde in een eerder stadium wel een evaluatie toe van bet tot dus ver gevoerde stadsvernieuwings beleid. Volgens de PvdA komt die discussie echter te laat Er valt na dit nieuwe sloopbesluit niet veel meer by te sturen, menen de so ciaal-democraten, Het wegens droeve familie-om standigheden afwezige raadslid Schoenmakers liet gisteren schriftelijk weten eveneens tegen de sloop in Nieuwland te zijn. Hij verzet zich niet tegen het besluit op zich, maar tegen de gevólgde sloopprocedure. Volgens Schoen makers, die samen met de Pv- dA'ers Reuderink en Sï$ée onder zoek heeft gedaan naar het sloop- aanbestedingsbeleid in de ge meente Schiedam, beeft de Dienst Gemeentewerken gezien de gehanteerde methodiek nog weinig geleerd van de felle kritiek van de sloopcommissie. genheid verdienen volgens de partij de voorkeur, In de notitie wordt venvezen naar de economische visie die het ge meentebestuur thans voorbe reidt. Daarin zal instandhouding, van de bestaande werkgelegen heid het uitgangspunt zyn_ „Gebleken is dat de terugloop zo,, sterk is de laatste jaren, dat een toename van werkgelegenheid nauwelijks is te realiseren." Het aantal geregistreerde werk zoekenden bedroeg halverwege 1996 zo'n vijfduizend, wat in ver gelijking met 1993 een toename van vyftien procent betekent. Hiervan is zestig procent al langer dan een jaar werkeloos en is 65 procent laag opgeleid (tot lbo/ma vo), wat aanzienlyk meer is dan het landelijk gemiddelde. Werkgelegenheid Om de bestaande werkgelegen heid te handhaven moeten het economisch klimaat in Vlaardin gen, de regelgeving en de infra structuur meer aandacht krijgen, volgens het gemeentebestuur. De WD vindt dat er zo spoedig mogelijk inzicht nodig is m de be langen van de driehonderd bedrij ven in de rivxerzone, waar onge veer tienduizend mensen werken. Duidelijk moet zijn welke toe komstplannen zij hebben op het gebied van bedrijfsvoering, uit breiding en investeringen. „Te vens zal er voor gewaakt moeten worden dat milieueisen niet tus sentijds onevenredig worden aan gescherpt ten koste van de be staande bedrijvigheid," aldus de WD, van wie wethouder H. Bay ers, die sinds 1994 economsiche zaken in zijn portefeuille beeft, betrokken was bij het schrijven van de notitie. De drie aanbevelingen, diezy aan de gemeenteraad doet, zijn: maxi male steun aan de gevestigde be drijven. voorrang aan de econo mie en inventarisatie van de be langen van de gevestigde bedrij ven en de in de toekomst voor be drijven benodigde ruimte. Dankzij de aanhouding van een Vlaardinger zijn deze 68 zakken kleding toch bij het Leger des Heils terechtgekomen. Foto Dennes van der wei/Roei Dijkstra Vlaardingen De 26-jange Vlaar dinger die gisterenochtend vroeg is aangehouden omdat hy zoge naamd folders aan het versprei den was voor een kledinginza mei actie van het Leger des Heils, heeft bij de politie bekend dat hy de kleding wilde verkopen en de opbrengst voor zichzelf houden. Tegen de man, die sinds enkele weken kleding inzamelde, is een proces-verbaal opgemaakt. Zijn twee mindeijarige assistenten werden gisteren met een beris ping naar huis gestuurd. De 68 volle zakken die bij de hoofdverdachte in zijn huis zijn aangetroffen, zijn aan het Leger des Heds gegeven. „De politie heeft ons de kleding toegezegd omdat het voor ons is opgehaald," aldus een woordvoer ster het Leger des Heils in Vlaar dingen. T. van den Berg, directeur van de landelijke afdeling Herbestem ming van Goederen van het Leger vaak dat er kleding voor hun neus wordt weggepikt als het Leger des Heils een inzamelaetie houdt. Maar ze kunnen daar weinig aan doen. „Soms ziet iemand het ge beuren en noteert het kenteken van de auto, maar als er geen auto bij wordt gebruikt, kun je weinig doen." vroeg om nog een jaartje subsidie om een eigen bestaan op te kun nen bouwen, terwijl de ander (CJV) om dertigduizend gulden meer (anderhalve ton per jaar) vroeg en dan een toezegging voor vijfjaar. Hoewel er kritische noten waren, lieten de politieke partijen gister avond nog niet het achterste van de tong zien. Socialistische Partij en W200Ö erkennen de nood zaak van de bezuinigingen niet en zijn dus tegen alles wat daar mee heeft te maken. G. W. van Veelen (SGP/RPF/GPV) vond dat wethouder Kool zijn werk over moet doen. Hij zei een toekomst visie te missen. Hoewel A Attema van coalitie partner PvdA het niet zo hard for muleerde, vindt zij eigenlijk het zelfde. ei zit unvuldueiidé beleid achter de bezuinigingsvoorstel len op de subsidies. Met andere woorden: er is alleen maar naar de bedragen gekeken. Attema: „Vorig jaar is er mede met steun van uw college een voorstel aan genomen om tot een integraal welzijnsbeleid en integraal jonge renbeleid te komen. Ik zie daar nog niks van." Randgroep] ongeren Voorbeeld was de voorgestelde halvering van de subsidie van de CJV (was 240.000 gulden). Het CJV vangt onder meer op vrijdag en zaterdagavond in zaal Trian gel randgroepjongeren op die voorheen rondhingen op het Veerplein. Een wens die vanuit het stadhuis kwam. Maar de voor zitter en penningmeester van de christelijke jeugdvereniging ga ven gisteravond te kennen dat zij met 120.000 gulden de Triangel niet Jong meer in gebruik kun nen houden en dus moeten afsto ten. Ook al omdat vaste huurder buurthuis De Haven op de nomi natie staat te worden gesloten. Attema en anderen wilden weten wat de wethouder dan van plan was met die randgroepjongeren. Kool zei dat hij deze groep 'niet wil kwijt raken' en 'dat we daar nogeens goed naar moeten kij ken'. Ook in antwoord op andere vra gen bleef de wethouder vaag. In tegraal welzijnsbeleid? Integraal jongerenbeleid? Onderbouwing van de keuzes waarom op bepaal de subsidies wordt bezuinigd en op andere niet? Er kwamen geen antwoorden. Het ziet er naar uit dat de Stich ting Raad voer het Ouderenwerk en al die andere verenigingen op 12 februari, als de commissie so ciale zaken het definitieve bezui nigingsvoorstel van burgemees ter en wethouders bespreekt, op nieuw de mensen op moet trom melen. Want gisteravond zijn ze niet veel wijzer geworden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1