11 Forse toename van geweld in Schiedam Wonen in De Pelmolen Rotterdams Dagblad Maaslanders willen desnoods zelf nieuwe bomen betalen Veel vernielingen aan auto's, minder winkeldiefstallen PvdA vindt WD-standpimt over rivierzone eenzijdig Daling geboortecijfer nekt groei naar 75.000 Maassluis verwacht instemming van De Boer met sanering NNPZ '£>s ÉH Siis Gestrande hulpverleenster druk in gesprek met Oekraïnse ambtenaren Met walkman op tegen de tram Babypop uit luier gepikt Dode dieren mJKEIH^Ë HTPtïTNDELlJK HET H00RCENTER VAN DE TOEKOMST TKORBECKELAAN 80" SPIJKEN1SSE TEL. 617124 Waterweg Dinsdag 28 januari 1997 Schiedam In Schiedam wordt de inschrijving van de 75.000 in woners gezien als een belangrij ke mijlpaal in de wederopstan ding van Schiedam. In het begin van de jaren zeventig telde Schiedam 82.000 inwoners, waarna een scherpe daling in zette naar 69.000. Sinds de jaren tachtig rehabiliteert de gemeen te zich. In dit proces geldt het bereiken van een mijlpaal als een zetje in de rug, maar het da lende geboortecijfer nekt voor alsnog de ambities. Op 1 januari van dit jaar telde de gemeente Schiedam 74.941 in woners. Op een haar na is de doelstelling daarmee bereikt, maar de laatste maanden stokt de groei behoorlijk, In de laatste twee maanden van 1996 kalfde de stijging van het inwonertal zelfs dusdanig af, dat het tien jaar kan duren voordat de laat ste 59 inwoners zijn ingeschre ven. In twee maanden tijd groei de het aantal Schiedammers welgeteld metéén. Ondanks de tegenvallende cij fers houden de demografen van de gemeente Schiedam de moed erin. Opgewekt meldt de afde ling Onderzoek Statistiek dat de bevolking over geheel 1996 gerekend is gegroeid met 780 mensen. Die forse toename (die dus is bereikt in de eerste tien maanden van het jaar) is gelijk aan de gemiddelde groei in de afgelopen zes jaar. In dit licht is het volgens de de mografen veel te vroeg om te spreken om te spreken van een trendbreuk in de bevolkingsont wikkeling. Toch vormde novem ber een zorgelijke maand. Voor het eerst in zeer lange tijd daal de het aantal inwoners. Het sal do bedroeg minus 15, vooral ver oorzaakt door het feit dat meer Schiedammers vertrokken dan terugkeerden. In december werd deze domper maar net goedgemaakt. De gezinnen in de nieuwbouw wijk Spaland krijgen de schuld van de afkalvende groei. In de eerste helft van de jaren negen tig droegen zij er toe bij dat het aantal geboorten jaarlijks ruim boven de 900 uitkwam. In 1996 werden slechts 649 baby's bij de burgelijke stand ingeschreven. Met name in Spaland liep het aantal geboorten steil af. In deze wijk hebben steeds meer huis houdens de fase van gezinsvor ming achter de rug. De hoop voor de nabije toekomst is gevestigd op Nieuwland, uit gerekend de wyk die in het afge lopen decennium kampte met een forse leegloop. De komende maanden wordt in deze wijk een fors aantal woningen opgele verd. De nieuwe bewoners zorgen er binnenkort vermoede lijk alsnog voor dat de vlag op het stadskantoor alsnog uit kan. In de tweede helft van het jaar kan de groei echter net als de af gelopen maanden weer onder druk komen te staan, vrezen de demografen. De nieuwbouwproductie ligt in de tweede helft van dit jaar na genoeg stil. Nieuwe perspectie ven worden pas verwacht na de bouw van Spaland-Oost.de laat ste uitbreidingswijk van Schiedam. De waterrijke wijk met vier woonkernen wordt op voorhand gezien als een kweek vijver van jonge Schiedammer- tjes. Maassluis De Noord Nieuw- landsepolder Zuid (NNPZ) in Maassluis komt mogelijk snel in beeld voor een sanering die verge lijkbaar is met die in de Steen- dijkpolder. Milieuwethouder J, Storm heeft goede hoop op een positieve be slissing van minister De Boer van VROM. Storm zou het liefst direct na de sanering van de Steendijkpolder, die nu in volle gang is, de NNPZ aanpakken. Volgens de wethou der hebben de bewoners van de buurt recht op een zelfde sanering als in de Steendijkpolder. De af wikkeling van schadeclaims van (ex-)bewoners van de Steendijk polder zou overigens nog lang na dat die sanering uitgevoerd is, on derwerp van juridische strijd kun nen blijven. De aanpak van de NNPZ is heel wat dichterbij gekomen, nu de provincie Zuid-Holland onlangs de 'prioriteitenlijst bodemsane ringen' drastisch heeft gewijzigd. De NNPZ steeg daarop, met een superstip, vanaf de tweeëntwin tigste naar een vijfde plaats. De totale kosten van de sanering bedragen naar verwachting onge veer 35 miljoen. Maassluis heeft al vier miljoen gulden gereserveerd als gemeentelijke bijdrage aan de sanering. De rest van het bedrag zou door het ministerie van VROM moeten worden betaald, Zie ook pagina 13: Maassluis ver langt naar groenten uit eigen tuin Maasland Uiteindelijk was het voorstel van een aantal bewoners aan de dijkgraaf en ingeland om zélf een nieuwe boom in hun wyk te betalen, niet nodig. De gemeen te geeft alsnog gehoor aan het dringende verzoek om op de plaats van de 36 gekapte bomen er evenveel terug te plaatsen. Tijdens de gisteravond gehouden commissievergadering voor open bare werken in Maasland, laaide de vorig jaar ontstane bomenrel weer even op. Opnieuw zat de tri bune vol met belangstellenden en ook nu werd er van het spreek recht gebruik gemaakt. Het zat de bewoners nog altijd niet lekker, dat er voor de 36 gerooide appel bomen, slechts 26 krentenbomen in de wijk worden teruggeplaatst. „Het is puur een ordinaire centen kwestie," schamperde inspreker G. van der Meijs, Hij had van chef 0. Simons van de plantsoenen dienst begrepen, dat het budget niet toereikend was om er 36 bomen terug te zetten. Van der Meijs: „Dan koop ik voor 235 gul den zelf wel zo'n boom. Stuur de rekening maar naar ingeland 11. Ik ken nog drie bewoners die voor zo'n boom willen betalen, en er zullen er wel meer volgen." Volgens wethouder L. de Nie be treft het echter niet het budget, maar gaat het louter om de groei- omstandigheden voor de bomen. Door een wat ruimere plantaf- stand kan die worden verbeterd, terwijl het gropene beeld van de wijk toch onaangetast blijft. „Het is geen centenkwestie, dat hoor ik hier nu voor het eerst. Het is na tuurlijk erg aardig dat iemand zelf een boom wil betalen, maar dat is de bedoeling niet." Hovenier Inspreker Van der Meijs, zelf ho venier van beroep, erkende dat de gekapte appelbomen veel ruimte nodig hebben. „Maar daar komt nu een zuilvormige heester voor terug. Die vraagt veel minder ruimte, waarmee de noodzaak om in de toekomst uit te dunnen niet aanwezig is." Omdat de vier commissieleden al len de voorkeur aan het terug plaatsen van 36 bomen aangaven, liet De Nie het aanvankelijke ge meentelijke beplantingsplan voor wat dat was. „We zijn ingehuurd om voor dit dorp te zorgen. Als ie dereen daar gelukkig mee is, dan maar 36 bomen." Het is de bedoeling dat die op de Maaslandse boomplantdag op 19 maart worden gepoot. Schiedam Het aantal ge weldsdelicten in de gemeen te Schiedam is in de afgelo pen vjjf jaar niet zo hoog ge weest als in 1996. De stijging met 33 gevallen tot 163 delic ten wordt volgens de Schiedam se politiecommis saris E. van der Horst voor namelijk veroorzaakt door een flinke toename van het 'huiselijke geweld'. Hiermee worden ruzies en mishande lingen binnen het gezin be doeld. Ook het aantal dief stallen met geweld is geste gen. Groepjes jongeren die elkaar op een gewelddadige manier beroven van merk kleding en scooters zijn de belangrijkste oorzaken van het verhoogde cijfer. Uit onderzoeken van de politie blijkt gek genoeg ook dat de Schiedammer zich op straat het afgelopen jaar juist veiliger heeft gevoeld dan de voorgaande jaren. Volgens Van der Horst echter niet zo vreemd omdat vee! van die in cidenten voornamelijk in beslo ten kring plaatsvinden. De poli- tiebaas meent dat het veiligheids gevoel van de inwoners voorna- melijk wordt veroorzaakt door de fijnmazigheid waarop de Schiedamse politie sinds enige tijd werkt. Die gedetailleerde manier van werken heeft echter niet kunnen voorkomen dat het aantal vernie lingen van auto's het afgelopen jaar spectaculair (43 procent) is gestegen. Driehonderd autobezit ters deden aangifte van beschadi ging van hun voertuig. Waarom in 1996 zoveel antennes en spiegels werden afgebroken en banden werden lekgestoken is voor Van der Horst een raadsel. Toch heeft hij het idee dat met een verdere uitwerking van het fijnmazig wer ken door de politie het aantal ver nielingen kan worden terugge drongen. Ook moet volgens hem op die manier het gelijk gebleven aantal woninginbraken worden teruggebracht. ,.ln april wordt begonnen met de zogenoemde wijkservieeteams in de wijken Oost en Nieuwland," vertelt van der Horst. „Dat is een verdere uitwerking van de fijn mazigheid van werken die we in 1996 hebben ingezet. Deze ser viceteams bestaan uit twaalf vei- hgheidsassistenten en twaalf wijkservicemonteurs. De politie coördineert de assistenten en de ONS (het energiebedrijf, red.) de monteurs." De teams krijgen ieder een ge bouw in de wijk waar vanuit zij opereren. De wijkservice wordt gekoppeld aan het wijk- en buurt- bebeer omdat die medewerkers- nu al beschikken over intensieve contacten met de bewoners. De veiligheidsassistenten worden, net als in de buurgemeenten, op geleid door de politie en krijgen ondersteunende taken. Van der Horst benadrukt dat het geen po litieagenten zijn. Bemiddelaars In het verlengde van deze wijk servieeteams en het wijk- en buurtbeheer kijkt Van der Horst met grote interesse naar de resul taten van een proef in Zwolle. Daar worden, gecoördineerd door de politie, zogenoemde bemidde laars benoemd. Deze voor die klus capabele burgers worden ingezet om te onderhandelen in conflic ten tussen bijvoorbeeld buien of in sommige gevallen tussen ge zinsleden. Van der Horst denkt dat die manier van oplossen van conflicten ook goed toepasbaai' is in Schiedam. Zo'n onderhandelaar zou de poli tie een gedeelte van het werk uit handen kunnen nemen en dat is volgens Van der Horst geen slech te zaak. „Afgelopen jaar zijn wij elf procent vaker om hulp ge vraagd. In totaal gingen agenten 23.009 maal op een melding af. Aan de ene kant betekent het dat de burger ons weet te vinden, en dat is goed. Aan de andere kant verhoogt het de toch al flinke werkdruk. Veel Schiedammers realiseren zich soms niet dat zy zelf ook aardig wat dingen kun nen oplossen. Zij hoeven daar met altijd de hulp van de politie voor in te roepen." Waar het afgelopen jaar uiteraard geen politieoptreden bij kon ont breken was het wegjagen van de baldadige jeugd uit winkelcen trum de Nieuwe Passage. Ook de samenwerking met de winkeliers in de rest van de stad heeft zijn vruchten afgeworpen. Het aantal winkeldiefstallen is daardoor met 29 procent gedaald. Rechercheurs losten het afgelo pen jaar onder meer twee grote in cestzaken, een omvangrijke frau dezaak en twee moorden op. Van der Horst meent dat deze succes sen en het fijnmazig werken be langrijke redenen zijn voor het toegenomen veiligheidsgevoel van de Schiedammer. Over twee maanden ts De Pelmolen, één van de oudste industriële panden in Vlaardingen, klaar om te worden bewoond, foto Dennes van derwewRoeiDijksva VlaardingenOver een maand of twee vertrekken de bouwvakkers en is De Pelmolen, één van de oudste industriële panden van Vlaardingen, klaar voor bewo ning. Eind maart of uiterlijk be gin april worden de 36 apparte menten in het gebouw aan de Westhavenkade opgeleverd en kan Woningstichting Samenwer king Vlaardingen de nieuwe be woners de sleutels overhandigen. Want over belangstelling heeft de verhuurder niet te klagen. „Er hebben al heel veel mensen ge beld die belangstelling hebben. Tja, wonen aan het water hè? Dat trekt nu eenmaal," aldus direc teur N. Nieuwstraten van Samen werking. Binnenkort komen de appartementen in de Woonkrant en kunnen belangstellenden een bon invullen. Met de woningen krijgt De Pel molen na ruim acht jaar leegstand weer een functie. In 1988 staakte CSM de activiteiten in het ge bouw, dat in 1873 was gebouwd als onderdeel van de stoommeelfa- briek De Maas. In 1921, nadat dit bedrijf was vertrokken naar Rot terdam, werd het pand in gebruik genomen als pelinrichting voor peulvruchten. Die werkzaamhe den werden daar tot 1973 uitge voerd. De Pelmolen, met zeven (woon)lagen destijds één van de grootste gebouwen van Vlaardin gen, is een belangrijk .voorbeeld van de overgang van visserij- naar industriestad. De Vlaardingse ha ven was sindsdien niet langer meer exclusief het toonbeeld van haringloggers en scheepswerven met de daarbij behorende activi teiten. Nu is De Pelmolen mogelijk weer een breekpunt in de geschiedenis van Vlaardingen. De politiek dis cussieert momenteel over de in vulling van de nvierzone. Daarby zijn twee kampen: het ene wil voorrang voor de ontwikkeling van het bedrijfsleven (VVD en CDA), het andere (onder aanvoe ring van de PvdA) meer wonin gen. Overigens ging ook de transfor matie van De Pelmolen tot woon complex niet van de één op de an dere dag, Lange tijd heeft; Vlaar dingen moeten strijden om bij de provincie ontheffing te krijgen voor de geldende geluidsoverlast- normen. De doorslag by de pro vincie gaf het feit dat de gemeen te zich anders genoodzaakt zag om De Pelmolen af te breken. Eerdere ideeën om de Vrije Aca demie en de Muziekschool er in onder te brengen bleken financi eel niet haalbaar. Plannen voor exclusieve appartementen achter de hier en daar een halve meter dikke muren haalden het ook niet. Maar na een verbouwing van een jaar (kosten 5,3 miljoen gulden), die vorig jaar nog werd verstoord door een brand, kunnen binnen kort de eerste bewoners erin. De kale huurprijs voor de acht mai sonnettes en 28 gelijkvloerse wo ningen is vastgesteld op 768 gul den per maand. Vlaardingen „De rivierzone kan niet als één samenhangend ge bied met uniforme problemen worden gezien." Dit schrijft P. Roovers namens de fractie van de PvdA in Vlaardingen in reactie op een vorige week door de WD ver spreide notitie over de ontwikke ling van de rivierzone. Met verwijzing naar de in de afge lopen jaren gestegen werkloos heidscijfers pleit de WD daarin voor maximale steun aan de tus sen Beneiuxtunnel en Lickebaert- bos gevestigde bedrijven. De dis cussie over wei of geen woning bouw langs de rivier moet nu af gelopen zijn, redeneert de WD. De economie heeft voorrang. De PvdA stelt dat de zone bestaat uit verschillende onderdelen. „De Vulcaanhaven heeft toog steeds) zeehaven gebonden actviteiten, rond de KW-haven is in de loop der jaren een mengvorm van wa tergebonden industrie en andere vormen van werkgelegenheid ontstaan alsmede grootschalige horeca, de Westhavenkade kent nog nauwelijks werkgelegenheid. Het gebied rond de Maasboule vard heeft door de aanwezigheid van het Unileveriaboratorium hoogwaardige werkgelegenheid, ten westen van Unilever vindt op particulier initiatief een heront wikkeling van het voormalige Shell-terrein plaats, Hydro Agri stoot steeds meer activiteiten af en op het industrieterrein Het Scheur vestigen zich groothan dels, distributie en nijverheid welke niet afhankelijk zijn van de Waterweg." Vlaardingen maakt deel uit van de Rynmond, waarin jaren gele den al de trend is gezet, dat zeeha vengebonden activiteiten zich westwaarts begeven, aldus Roovers, die verwijst naar de vraag om een tweede Maasvlakte. Zijn fractie deelt de zorgen van de WD omtrent de werkgelegen heid, maar de prioriteit leggen bij bestaande bedrijven en ruimte re serveren voor toekomstige bedrij ven gaat de PvdA te ver. „De rivierzone dient gedifferenti eerd te worden benaderd. Juist de omgeving van de KW-haven, het Ooster- en het Westerhoofd vormt met de Oude Haven het gezicht van Vlaardingen vanaf de Water weg. De spanning tussen bedrij vigheid op en langs het water en woonfuncties kunnen en moeten hier gecombineerd worden," schrijft Roovers. Als de overheid in dit gebied niet sturend optreedt, zal het nu al be staande negatieve beeld alleen maar verslechteren, redeneert hij. „De WD legt de prioriteit bij de huidige bedrijven, de PvdA legt de prioriteit bij hoogwaardige werkgelegenheid nu en in de toe komst en bij wonen aan het water. De KW-haven op zijn beloop laten is zeker niet goed voor de Vlaar dingse werkgelegenheid." Roovers vindt het verontrustend dat de WD zich eenzijdig richt op de economie. „Wy staan voor een evenwicht tussen economie en milieu. Een gezonde stad is naar onze mening een balans tussen werkgelegenheid enerzijds en goed wonen in een schone woon omgeving en een goed milieu an derzijds." vervolg van voorpagina Vlaardingen De Vlaardingse hulpverleenster Bea Kluiters van de Stichting Spoetnik is dag in dag uit bezigmet onder handelen met de Oekraïnse autoriteiten. Vanuit een één- kamerflatje in Kiev bestookt ze de voormalige Russische ambtenaren met telefoontjes.- De vrachtwagen met hulpgoe deren staat al bijna anderhalve week klaar om te worden ge lost. De medicijnen, kleding, speelgoed en voedselpaketten kunnen zo worden verdeeld over de verschillende organi saties in het land maar Klui ters moet eerst dertigduizend dollar op tafel leggen. Bijna zestigduizend gulden om uit liefdadigheid opgehaal de en vervoerde goederen by de arme Oekraïnse bevolking af te leveren. „Idioot natuur lijk," zegt echtgenoot Henk Kluiters. Hij is in Nederland gebleven om te werken. „Het is niet de eerste keer dat we problemen ondervinden. Wij rijden al vier jaar' naar Kiev. Het land is behoorlijk cor rupt." Kluiters denkt dat de Oekraïn se autoriteiten het idee hebben dat er geld wordt verdiend aan het transport van de hulpgoe deren. Daarom is met .ingang van 1 januari een wet'.inge voerd, die voorschrijft dat er belasting over de spullen moet worden betaald. „Het is onzin dat wij er geld aan verdienen. Mijn vrouw gaat/ nadat de spullen zijn gelost, zelfs mee met de distributie naai de ver schillende instanties in het land. Ze wil er absoluut zeker van zijn dat de goederen niet op de zwarte markt worden verhandeld." Volgens Kluiters is er dikke kans dat de vrachtwagen snel gaat worden gelost Net,als overigens de eerste wagen. Die kwam eind vorig jaar aan, net voordat de nieuwe regeling zou worden ingevoerd. „Het is in de vier jaar dat we nu naar Kiev rijden vaker voorgeko men dat we dingen moesten af staan om zonder problemen te kunnen lossen. Medewerkers van de overheid namen dan monsters van de goederen mee vooronderzoek. Dat onderzoek voerden ze dan thuis uit," zegt Kluiters. Volgens hem geen zuivere koffie, 'maar ja'. De Nederlandse ambassade in Kiev bemoeit zich nu ook met de zaak zodat Bea Kluiters niet helemaal alleen staat met haar vrachtwagen met hulpgoede ren. Toch is Kluiters niet echt alleen in het verre Oekraïne. „Myn moeder komt oorspron kelijk uit dat land," vertelt Herik Kluiters. „We hebben fa milieleden in Kiev waar mijn wouw nu af en toe heen gaat Toch hoop ik dat Bea volgende week weer thuis is." Schiedam Een 18-jarige Schiedammer is maandag op de Burgemeester van Haarenlaan licht gewond geraakt aan zijn hoofd toen hij tegen een tram aanliep. Hij hoorde die bij het oversteken van de trambaan niet omdat hij een walkman op had. Schiedam Een kersverse vader kwam zondagavond tot de ont dekking dat uit de tuin van zijn woning aan het Veldpad een pop was gestolen. Vanwege de geboor te van hun kind hadden de bewo ners een houten ooievaar in de tuin gezet met in de snavel een plastic pop in een luier. De dief had de pop uit de luier gehaald. Schiedam Personeel van de die renambulance trof maandag op het Zwartepad in Vlaardingen tien dode dieren aan, waaronder eenden, meeuwen en meerkoe ten. Vermoed wordt dat de bees ten vergiftigd zyn. MgS»

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1