12 Natuur- en milieugroepen kraken A 4 door Delfland Files in Randstad zijn ongeëvenaard La Xala wil drugshonden én nieuwe kans Een oefencentrum voor nieuwerwetse zaken 'Voordeel openbaar medisch tuchtrecht moet nog blijken' "U? ï&.v GAK opnieuw machteloos 'Natuur, landschap, recreatie en leefbaarheid genegeerd' Shell boos op Greenpeace Drugsactie op A16 levert weinig op Twee nieuwe arrestaties Brug ook open tijdens spits WD: Sparta moet verhuizen Rotterdams Dagblad ,4 »#®6 Ij Dinsdag 28 januari 1997 Weer vernielingen aan GAK-gebouw; 'Een vervelend akkefietje. Je moet in Nederland heel wat doen om in de gevangenis te be landen'. Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad Rotterdam Aangifte doen, en maar afwachten wat Justitie doet." De reactie op de zoveelste vernielingen aan GAK-eigendom- men klinkt berustend, erkent di recteur A. Janse van de GAK Groep Nederland bv. „Maar je moet in Nederland hee! wat doen om in de gevangenis te belan den." Het GAK is al geruime tijd het doelwit van vernielingen. Toen de uitkeringsinstantie nog was ge huisvest aan de Statenweg wer den er met grote regelmaat ruiten ingegooid. Het hield niet op toen het GAK verhuisde naar de Ro- ehussenstraat. Gisteren sneuvel den er ruiten en werd de pui be klad, „Wij vermoeden dat het om dezelfde man gaat die ons al va ker lastig heeft gevallen," zegt Janse. „We hebben hem al een keer op heterdaad betrapt. Het is iemand die vindt dat hij te weinig uitkering krijgt. Hij heeft de juri dische weg bewandeld om daar iets tegen te doen en is het onge lijk gesteld." Een gesprek van de ontevreden GAK-klant met de di rectie bracht ook geen uitkomst. Janse noemt de vernielingen die gisteren zijn aangebracht „een vervelend akkefietje". Het GAK is ervoor verzekerd. Het bedrijf overweegt een straatverbod te vragen. „Ik geloof dat je na een aantal keren een verzoek vooreen straatverbod kan doen. Als dat ge honoreerd wordt, is het voldoende om iemand op te pakken als hy toch verschijnt in omgeving." Den Haag Het fileprobleem in de Randstad is ernstiger dan in de buurlanden Duitsland en België. De snelwegen in de Randstad zijn voller dan die in het vergelijkbare Ruhrgebied of die in de regio Ant- werpen-Brussel-Gent. Dat blijkt uit een vergelijkend on derzoek, verricht door het insti tuut TNO in opdracht van Rijks waterstaat, Het TNQ-rapport noemt de toestand op de Randste delijke snelwegen zelfs 'vrij alar merend'. Óver deze snelwegen ra zen twintig procent meer auto's dan over wegen in het' Ruhrge bied. Zestig procent van de auto snelwegen in de Randstad is rede lijk tot zwaar belast, tegenover een kwart in de beide andere re gio's. En het autobezit in de Rand stad neemt in de toekomst nog toe. De Randstedelijke snelwegen zijn sneller verstopt omdat er per inwoner minder meters snelweg beschikbaar zijn dan in het Ruhr gebied of in de Belgische regio. Ook nodigen de snelwegen in de Randstad uit tot het maken van autoritjes. Ze zijn erg toeganke lijk doordat ze dichtbij de grote steden liggen en de afstanden tus sen de afritten relatief kort zijn. Bovendien zijn er minder door gaande wegen in de Randstad dan in het Ruhrgebied of rond Ant- werpen-Brussel-Gent Een auto mobilist is daarom ook voorkorte re ritjes aangewezen op de auto snelwegen. Het ontbreken van al ternatieven maakt de snelwegen volgens de TNO-onderzoekers kwetsbaar. Rotterdam Een e-mailtje ver sturen, teleshoppen, de videore corder programmeren, surfen op Internet. Wie niet in het klas lokaal of op de werkplek kennis heeft gemaakt met deze nieu werwetse zaken, loopt het risico flink achterop te raken. Om de burger met koudwatervrees over de drempel te helpen, is gistermiddag het Technologisch Öefencenirum* Rotterdam '(TOER) officieel van start ge gaan. Enkele stereotorens, een mag netron, een digitale wekker, per sonal computers. De apparaten staan keurig zij aan zij langs de wanden van het oefencentrum, gevestigd aan het Hang, in een ruimte van een kerk; Helemaal af is het centrum nog niet De tien po's met supersnelle ISDN- aansluitingen op Internet moe- Cursisten zijn er al wel geweest Tier groepen hebben "deelgeno men aan de 'knoppencursus' die de mens vooral op wegmoet hel pen om handiger met consu- mentenelectronica om te gaan. „Belangrijk doel van de cursus is bij de deelnemers een zekere weerstand tegen nieuwe appara ten weg te nemen," Zegt TOER- medewerker Enuel Kanters. „Veel mensen komen hier met een bepaalde instelling. Ze den ken; waarom, zou ik een diep vriesmaaltijd ontdooien in de magnetron als dat ook in m'n ou de oven kan?" Behalve de 'knoppencursus' heeft het oefencentrum, dat be slist niet alleen voor ouderen is, cursussen computer- en infor matietechnologie in de" aanbie ding. In het Bergwegcomplex van Humanitos heeft het TOER een modelwoning helpen inrich ten waar belangstellenden on der meer met aangepaste keu- kenapparatuur kunnen oefe nen. De technische apparaten zijn alle in bruikleen gegeven door de fabrikant en. Dat doen ze niet zomaar, want wie leert om gaan met een bepaald apparaat zal ook sneller geneigd zijn er een te kopen.' „Het is de bedoeling dat we straks ook gebruikersonderzoek doen. Bedrijven kunnen hun spullen dan bij ons op gebruiks vriendelijkheid laten testen. Daarvoor zullen de fabrikanten geld moeten betalen," zegt Kan ters. Over enige tijd gaan medewer kers van het TOER met een bus 'on tosrVZü brengen videore corders, tv's en magnetrons bij instellingen langs om een mid dag een workshop te verzorgen. Zo'n workshop kost per dedne- mer tussen de vijf en tien gul den. Voor een cursus van zeven bijeenkomsten betalen belang stellenden ongeveer veertig gul den. Tweedeling „We moeten voorkomen dat er een tweedeling in de stad on- staat van mensen die wel met dit soort apparaten kunnen omgaan en mensen die dat niet kun nen," zei wethouder Den Ou dendammer (maatscliappelijke dienstverlening) 'vlak voordat hij de openingshandeling ver richtte. „Het gaat tenslotte om kennis die je nodig hebt om mee te tellen in de samenleving." Zelf zit de wethouder in een leef tijdscategorie die net de boot heeft gemist. „Ik heb op school alleen het allereerste begin van de computer meegemaakt Je moest zelf programma's maken. Ik dacht: laat maar lekker zit ten," herinnerde hij zich. „Thuis heb ik nu wel een pc, met toe- gang op Internet. Maar ik heb nog wat oefening nodig." „Kun je ook leven zonder Inter net?." vroeg de wethouder zich af-Jawel, maar je moet met je tijd meegaan. Dit centrum biedt daartoe de mogelijkheid." Den Oudendammer verrichtte ver volgens twee openingshandelin gen, een nieuwerwetse binnen - door de Internet-site van het TOER aan te klikken - en een ouderwetse buiten. Daar trok de wethouder een gordijn weg voor het logo aan de gevel van het oe- fencentrum. Rotterdam Drie grote natuur- en milieugroeperingen heb ben de Tweede Kamer gewaagd om niet in te stemmen met een nieuwe rijksweg door Midden-Delfland. „Het besluit van de regering om tussen Schiedam en Delft dwars door het open gebied een autosnelweg aan te leggen, negeert volstrekt de belangen van natuur, landschap, recreatie en leefbaarheid en mist elk bestuurlijk en maatschappelijk draagvlak," schrijven de vereniging Natuurmonumenten, de stichting Natuur Mi lieu en de Zuid-Hollandse Milieufederatie. Tweede-Kamerleden brengen donderdag een bezoek aan Mid den-Delfland en het zandlichaam op de gemeentegrens van Schiedam en Vlaardingen. Aan vankelijk zou de Kamer die dag vergaderen over het kabinetsbe sluit om rijksweg A 4 op maaiveld door te trekken door het polder landschap, maar de kamerleden willen eerst ter plekke de situatie beoordelen. De drie natuur- en milieu-organi saties wijzen erop dat minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) niet naar natuur en leefbaarheid heeft gekeken en dus niet de inte grale afweging heeft gemaakt, die wordt voorgeschreven in het Tweede Structuurschema Ver keer Vervoer. Het tracébesluit van het kabinet gaat volgens de drie organisaties ook onjuist om met het Structuur schema Groene Ruimte. „Daann is vastgelegd dat doorsnijding van de ecologische hoofdstruc tuur, waartoe Midden-Delfland behoort, alleen is toegestaan als er een zwaarwegend maatschappe lijk belang mee is gediend en als het beoogde project niet op een andere wijze kan worden gereali seerd," staat in de brief aan de Tweede Kamer. Als er al een nieuwe weg moet ko men, wat de organisaties betwijfe len, dan moet deze minstens ver diept en overdekt worden. Dat is de enige redelijkerwijs acceptabe le uitvoeringsvorm, aldus de orga nisaties, die erop wijzen dat zelfs belangrijke voorstanders van de A4-Noord zich tegen uitvoering op maaiveldniveau hebben uitge sproken. Het kabinet staat alleen, beklemtonen de drie organisaties. De provincie Zuid-Holland, de Stadsregio Rotterdam, het stads gewest Haaglanden, alle gemeen ten, bewoners- en milieugroepen, het bedrijfsleven (Kamer van Koophandel) en de vervoerswe reld hebben zich uitgesproken te gen een weg op maaiveld. De gemeenten Schiedam. Vlaar dingen en Maassluis en de Rotter damse regioraad vinden dat niet alleen het nieuwe weggedeelte onder de grond moet komen, maar ook het bestaande deel van de A 4 tussen de Beneluxtunnel en het Kethelplein. De direct be trokken gemeenten hebben aan geboden de opbrengst van dubbel grondgebruik aan de rijksover heid ten goede te laten komen. Den Haag Shell is boos over de manier waarop Greenpeace actie voert tegen lozingen van het be drijf in de Petroleumhaven in Rotterdam. Dit bleek gisteren in Den Haag by de Raad van State. De milieuorganisatie eist dat het ministerie van Verkeer en Water staat strengere miüeueisen stelt aan de lozingsvergunning voor de multinational. Greenpeace maakt volgens Shell- woordvoerder F. Waardenburg te. pas en te onpas by de rechter be zwaar tegen activiteiten van de oliemaatschappij. De rechter ver klaarde onlangs een blokkade door de milieuorganisatie van de haven nog onrechtmatig. Maar volgens de organisatie is de afval waterlozing door Shell in de Pe troleumhaven illegaal. Het is, stelde haar raadsman mr. J. van den Berg, de grootste lozing van organische chloorwaterstoffen in Nederland. Het ministerie ont kent de beschuldigingen en stelt dat de vergunning voor Shell in orde is. De milieuorganisatie heeft sinds 1992 vijf procedures aangespan nen tegen de vergunning voor de lozing. Greenpeace kondigde gis teren aan door te gaan met de pro- Door Marcel Potters Rotterdam Nee, zegt Nico La- gerweij (45), hij had geen enkel vermoeden dat de toiletjufïrouw in La Xala aan het dealen was. En dót hij het niet wist, was niet zo vreemd, vindt de geplaagde eige naar van de discotheek nog im mer. „Ze is namelijk m'n nicht," klinkt het, „en was precies op de hoogte van alle details in de discotheek. Ik heb zelf nooit gesignaleerd wat ze deed." Twaalf dagen zat hy vast; negen in het Huis van Bewaring de Noordsingel en drie in politiebu reau Oost. Zyn verbazing kende geen. grenzen, toen de politie op zondagochtend 12 januari La Xala binnenviel. De discotheek is in middels op last van burgemeester Peper voor een jaar gesloten. Lagerweij, bezig met de admini stratie. liep nietsvermoedend in de armen van de agenten en stond even later met armen en benen gespreid tegen de muur. Aange houden, op verdenking van over treding van de Opiumwet. Binnen werden enkele tientallen verbo den tabletjes gevonden. En dat terwijl hij zo goed met de politie overweg kon, zegt hij zelf. Vorig jaar nog had hij een praatje gemaakt met functionarissen van het district Maas en Rotte, waarbij het voornamelijk ging over soft drugs. „Die jointjes," vertelt hy, „waren toegestaan, tenzij de wet op dat punt zou veranderen." Daarna werd het stil. En geen nieuws, dacht hy, is goed nieuws. Tot die bewuste zondag aanbrak. Nog verbaasd: „Ik was nog maar sinds kort bezig met die disco theek. Eetcafés zijn onze speciali teit en daarbij heb je helemaal niet te maken met verdovende middelen. Nog nooit was ik met de politie in aanraking geweest. En van drugs heb ik geen ver stand. Ik zie niet eens het verschil La Xala geslo ten en eige naar Nico La gerweij nog immer ver baasd. Met drugs heeft hij nooit van doen gehad. zegt hij. Ik zie niet eens het versch tus sen een pak vim en coca- ine. Foto Fred ErnsVCOf Vos tussen een pak Tim en cocaine." Toch: had hij niet op z'n minst kunnen weten dat er in de disco theek werd gedeald? Lagerweij: „Ik was in hoofdzaak bezig met de beveiliging. Verboden wapens en zo. Mij is verder nooit iets ter ore gekomen, En als ik zelf naar het toilet ging dan werd er natuurlijk niet gedeald. Ik heb trouwens ver nomen dat ook de toiletjufïrouw onder druk werd gezet, ertoe werd gedwongen die spullen te verko pen." Failliet Een doem-scenario komt op tafel. Als \ie straf van Peper doorgaat, dan is het binnen zes weken afge lopen met de pret. De schade be draagt tussen de anderhalf en twee miljoen gulden. De bank heeft de financiering van de dis cotheek reeds stopgezet. „Privé ga ik failliet," voorspelt hij. Met in zijn kielzog niet alleen La Xala maar ook andere horecage legenheden in Rotterdam. En de plannen om de voormalige bio scoop Corso om te toveren in een grand café annex disco kunnen in de prullenbak. „Ik ben nu al veroordeeld," klinkt het treurig, „terwijl de toiletjuf frouw heeft verklaard dat ik als ei genaar niet wist dat ze zat te dea len. Ze hebben slechts een ver moeden. En zal ik je eens wat ver tellen? Ik had in La Xala tien be veiligingsmensen rondlopen. Met een duidelijke opdracht: wie dealt, wordt eruit gezet. Zelf heb ik ook eens iemand aangehouden. De pillen afgenomen en vernie tigd." En dan nog, vindt hy, hoe kun je een discotheek met 2500 bezoe kers helemaal clean houden? „Maar ik moest kennelijk als voorbeeld dienen. Eén van de grootste discotheken van het land," aldus Lagerweij. .(Mis schien dat de overheid in het bui tenland wilde scoren, nu Neder land voorzitter van de Europese Unie is." Verontwaardigd: „Ik heb negen dagen in het Huis van Bewaring gezeten. Er wordt volgens mij ner gens zoveel gedeald als daar. Alles op het gebied van drugs is er te krijgen. En worden daarom alle strafinrichtingen gesloten? En wat denk je van de cellen in poli tiebureau Oost. De zakjes waarin wed had gezeten lagen op de grond." Laat ze de pillendraaiers zelf maar aanpakken, is zijn mening. „Waarom pakken ze de fabrikant niet, maar wel de eindgebruiker? Al die klanten en de dealers zijn nu verspreid door Rotterdam. Nu krijgt m'n buurman alles op z'n bordje." Wat hij wil, is een nieuwe kans voor La Xala. „We hebben een veiligheidsplan opgesteld. Zijn bezig met een bedrijf dat drugshonden verhuurt. Die wil ik dan gaan inzetten." Of het zal lukken, daarover heeft hij zyn twijfels. Lagerweij: „Ik heb er eerlijk gezegd een hard hoofd in..." Per 1 december worden de zittingen van de vijf Medische Tuchtcolle ges (MTC) in Nederland openbaar. Dat houdt onder meer in dat bij de behandeling van medische klachten journalisten aanwezig mogen zijn. Klagers mogen bovendien altijd een advocaat of een jurist mee nemen naar de zitting. Op dit moment gebeurt dat ook mits de vergezellende partij van tevo ren wordt aangemeld. Dc gedaagde, de arts over wie is geklaagd, mag nu nog de komst van zo'n jurist weigeren. De beroepsgroep waarover het Medisch Tuchtcollege zich uitspreekt, is bovendien uitgebreid met verpleegkundigen, psychologen, psycho therapeuten en fysiotherapeuten. Dit besluit vloeit voort uit de wet Beroepen in de Individuele Gezondheidszorg (BIG) die onder meer openheid iü de gezondheidszorg beoogt. Door Joyce de Bruijn Of de patiënt daad werkelijk beter wordt van een openbaar Medisch Tuchtcollege, is moeilijk in te schatten, zegt mr. F. de Kruijk, als juridisch advi seur vrijwilligster bjj het Informa tie en Klachtenbureau Gezond heidszorg (KG). Het IKG is een onderdeel van het Patiënten/Con sumenten Platform Rotterdam. Per jaar vergezelt het IKG twee klagers bij hun gang naar het Me disch Tuchtcollege. Op een aantal van driehonderd klachten over de gezondheidszorg dat het bureau jaarlijks binnen krijgt, lijkt dat weinig. „De 'handicap' van het Medisch Tuchtcollege is dat slechts twintig procent van de klachten gegrond wordt verklaard," legt mr. De Kruijk uit. Voorde benadeelde pa tiënt is de kans dus relatief klein dat deze tevreden naar huis zal keren na de behandeling van zyn zaak. De openbaarheid van de zit tingen zal daar waarschijnlijk weinig aan af doen, „Ernstige fouten zijn vaak aan toonbaar, Als bijvoorbeeld een gaasje is blijven zitten, dan is dat zichtbaar," licht De Kruijk toe. „Het probleem zit Tn in de klach ten over bejegening. Je hoort bij het Medisch Tuchtcollege dan vaak de kreet: de verklaring van de ene partij weegt niet zwaarder dan die van de andere. Je moet het medisch tuchtrecht niet ver warren met civiel recht. Je hebt geen proces-partijen. Wanneer je bijvoorbeeld een schadevergoe ding wilt, moet je niet by het Me disch Tuchtcollege zijn." Het IKG probeert bij klachten al tijd eerst te bemiddelen lussen hulpverlener en klager om te voorkomen dat een schier einde loze strijd van welles-nietes uit breekt voor het Medisch Tucht college. Wie een klacht indient, moet zeker acht maanden wach ten voordat de zaak is behandeld en beoordeeld. Wie nul op rekest krijgt, kan vervolgens nog in be roep bij het Centraal Medisch Tuchtcollege in Den Haag, Klachtencommissies dienen daar om in wezen als een soort filter. Met de invoering van de wet Ge neeskundige Behandelingsover eenkomst (WBGO) werd het zorgaanbieders verplicht klach tencommissies in te stellen waar patiënten met hun grieven naar toe konden. De meeste zorginstel lingen en beroepsgroepen hebben inmiddels zo'n commissie. Toch maken jaarlijks nog circa acht honderd Nederlanders een zaak aanhangig bij het Medisch Tucht college. Grove fouten Mevrouw C. Cassa-Westerman is een van de mensen die zich hevig gedupeerd voelt door de medi sche stand. Op 3 januari 1996 overleed haar 83-jarige echtge noot J. C. Cassa in een niet nader te noemen ziekenhuis. Mevrouw Cassa, in haar jonge jaren ver pleegster in het toenmalige Cool- singelziekenhuis, meent dat er grove fouten zyn gemaakt. Zowel medische missers als tactische blunders. Meneer Cassa werd in december 1995 in het ziekenhuis opgeno men met een longontsteking. Zyn toestand was stabiel en de antibio tica leken aan te slaan. Hij leed daarnaast aan een milde vorm van leukemie, die volgens de art sen evenwel niet levensbedrei gend was. Zijn hart was in orde, vertelt zijn echtgenote. De avond van 17 de cember zou een zwarte bladzijde in haar leven worden. Meneer Cassa kreeg het benauwd en be sloten werd hem te intuberen. Dat wil zeggen dat de patiënt in slaap wordt gebracht en aan de beade mingsmachine gelegd. „Hij was helemaal bij kennis en wilde dat absoluut niet," vertelt zijn echtgenote. „En als een pati ent iets per se niet wil, dan mag dat niet." Bovendien hebben de artsen zyn aanval van benauwdheid ver keerd ingeschat „We waren die dag 35 jaar getrouwd en we zou den met de familie uit dineren gaan. Hij wilde met mij mee. Die benauwdheid was niets meer dan opgekropte woede. Want hij was een binnenvetter. Als ze mij had den ingelicht over de plannen hem te intuberen, had ik hen dat kunnen vertellen. Maar ze heb ben mij urenlang voor joker op de gang laten zitten." Ondanks de protesten van me neer Cassa werd hy toch geintu- beerd. Volgens zijn echtgenote is dat hem fataal geworden. Onbe grijpelijk vindt zij de beslissing, want zij weet door haar medische achtergrond dat met intubatie al tijd bacteriën worden binnenge bracht. „Hij had al een longinfectie en werd door die intubatie besmet met pseudomonas, een zieken- huïsbaeterie. De antibiotica sloe gen niet langer aan. Ze hebben de behandeling met die antibiotica gestaakt, zonder met mij te over- „Op 3 januari kreeg ik een tele foontje dat ik direct naar het zie kenhuis moest komen. We wer den bij aankomst tegengehouden door de portiers. We moesten de auto gewoon in de parkeergarage zetten. Het was daar hartstikke druk. Toen we aankwamen was het te laat. Mijn man was ai over leden. Ik heb gben afscheid van hem kunnen nemen." Ongegrond Op 27 november 1996 kwam de 'zaak Cassa' voor bij het Medisch Tuchtcollege in Den Haag. Het antwoord heeft ze inmiddels bin nen. Haar klacht is ongegrond verklaard. De reden volgens mevrouw Cassa: de klagers had den de naam moeten weten van de behandelend arts die op 17 de cember besloot tot intubatie, „Die naam was mij niet bekend. En hoe moest ik nou weten dat we die naam moesten kunnen overleg gen?" Wat dat betreft is het goed dat de zittingen van het Medisch Tucht college openbaar worden, vinut Cassa's advocate mr. A. M- M. J. Th. Strak-De Haan, die pas werd ingeschakeld nadat mevrouw Cassa haar klacht had ingediend. „De gang van zaken wordt doorzichtiger. Het is jam mer dat het nu zo gelopen is." testen bij de rechter. Ook wan neer de Raad van State de vergu fi ning van Shell goedkeurt. Shell betreurt het dat de twee or ganisaties zo vaak voor de rechter staan. Het concern wil liever met Greenpeace samenwerken dan de juridische strijd uitvechten. Waardenburg: „Dat blijkt wel uit de manier waarop Shell tegen woordig naar buiten treedt. Maar de inbreng van Greenpeace is wat mager." Rotterdam Tijdens een groot scheepse controle van de politie zijn gisteren op rijksweg 16 tus sen de grenspost Hazeldonk en Rotterdam nauwelijks drugstoe risten waargenomen. Tussen zeven uur 's ochtends en elf uur 's avonds werden tweehon derd controles uitgevoerd, waar bij vier personen een proces-ver baal kregen voor het bezit van ge ringe hoeveelheden softdrugs Dne personen werden betrapt op het hebben van verboden steekwapens. Vijf vreemdelingen werd de toegang tot Nederland geweigerd, terwijl twee illegaal in Nederland verblyvendc mannen in bewaring werden gesteld. Rotterdam De politie heeft gis teren opnieuw arrestaties verricht in verband met xtc-handel in de Rotterdamse discotheek La Xala. Twee Rotterdammers. 18 en 20 jaar, zullen hiervoor later deze week worden voorgeleid aan de officier van justitie. De politie ver denkt 2e ervan enkele maanden illegaal in de discotheek bezig te zyn geweest. Bij de 18-jarige verdachte is in zijn woning bovendien een hen nepkwekerij met tachtig planten gevonden. De 45-jarige eigenaar van La Xala is gisteren vrijgelaten. Met de 43- jarige bedrijfsleider gebeurde dat al eerder. De'52-jarige toiletjuf- frouwzit nog vast. Den Kaag Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) is niet van plan om tijdens de spitsuren de Van Brienenoordbrug in Rot terdam niet meer te openen voor het scheepvaartverkeer. Hoewel ze beseft dat een geopende brug het drukke verkeer op de Al 6 hin dert, meent ze dat ook het econo mische belangrijke scheepvaart verkeer een goede doorgang moet kunnen krijgen. Dat heeft de minister gisteren la ten weten in antwoord op Kamer vragen van het CDA Jorritsma benadrukt dat de brug slechts en kele malen per maand tussen 06.00 en 07.00 uur open gaat voor de scheepvaart. Het rijksbeleid is er ook op gericht milieuvriendelij ke vervoerswijzen, zoals de bin nenvaart. te bevorderen, aldus de minister. Rotterdam De WD-fractie in de gemeenteraad is voorde verplaat sing van de voetbalclub Sparta naar Alexanderpolder. De VVD schaart zich daarmee achter de voorkeur van Sparta zelf. CDA en Groenlinks lieten recent weten dat geprobeerd moet worden Sparta voor Spangen te behou den. Begin volgende maand praat de gemeenteraad over de keuze van een locatie voor de club. PvdA en D66 hebben nog geen stand punt ingenomen. Volgens de VVD zijn de mogelijk heden voor Sparta om op Het Kas teel in Spangen topsport te bedrij ven te beperkt geworden. Door gaan op die plek brengt het voort bestaan van de club in gevaar brengt. De plaats in Alexanderpolder (op volkstuintjes tussen de rijksweg A20 en de spoorlijn achter disco theek La Xala) trekt volgens de li beralen meer sponsors, die onont beerlijk zijn voor een profclub. Bovendien is de piek goed bereik baar met de auto en het openbaar vervoer. De WD stelt wel eisen aan de ver huizing. Op de plaats van Het Kasteel moeten duurdere koop woningen, bediijljes en recre atiemogelijkheden komen. De ge meente moet daarvoor een actie plan maken, aldus de WD. Ver der moet een oplossing gezocht worden voor de volkstuinders in Alexandeipolder die voor Sparta moeten wijken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2