151 'Het ging slechts om een vrijblijvende offerte' Spaarverleden Vlaardingen blootgelegd in streekmuseum Duimelot als mascotte (3) Ifi t - karnaval in" ïkiizengat .Kunstuurtje Sculpturen Telefoon Koeien (2) Vijf vragen over het sloopbeleid aan wethouder Hafkamp Amateurkunst te kyk gezet Wie is wie? Rotterdams Dagblad Woensdag 5 februari 1997 Korte samenvatting van het voorafgaande: het Vlaardingse marke- ting-communicatiebureau Five P Communications is de campagne Wlaardingen... Zó!' begonnen. ïn mijn column van 15 januari dreef ik daar de spot mee. De directeur deed daarover zijn beklag in een inge zonden brief, waarna ik hem in mijn column van 22 januari uitdaag de voorbeelden te noemen van soortgelijke geslaagde campagnes. Hij reageerde op 28 januari. Hier mijn reactie. Geachte heer Noordhuizen, Met uitzondering van aanhef en afsluiting heeft u welgeteld 639 woorden nodig om mij van repliek te dienen, maar één enkel voor beeldvan een geslaagde campagne noemt u niet Dat kan drie dingen betekenen; A. U wist niet dat er vakliteratuur bestond en bent spoor slags naar de bibliotheek gerend om een boekje over communicatie te lenenB. U bent nog steeds op zoek naar geslaagde voorbeelden, of C. Ze bestaan niet. Ik gok op het laatste want volgens de vakliteratuur moet aan heel wat voorwaarden zijn voldaan, wil een campagne enige kans van slagen hebben. Ik vraag me dan ook af: wat wilt u nu eigenlijk met die ('aan zet tot een') campagne? Kijk, dat uw tante in Spakenburg het leuk vindt een envelop met fleurige kleurtjes te ontvangen, wil ik wel ge loven. En dat ze het énigvindt datu achter uwstad staat het zij u ge gund. Maar: waar-hep-dat-nou-allemaal-voor-nodig? Wie in Vlaardingen over een nog nietaangetast neusorgaan beschikt, vreet dondersgoed dathet hier regelmatigstinlrt; Broekpolder, Licke- baertbos, Hof, Spaanse trappen en andere positieve punten tenspijt Zelfs als het niet stinkt, is delueht echt niet gezonder, wantzemaken geen parfum aan de overkant. En wie over nog niet aangetaste herse nen beschikt, weet dondersgoed dat één miljoen stickers niet vol doende zijn om de smeerpijpen van Pemis af te plakken; gebalde vuist met duim omhoog ten spijt Vertel mij eens: wat moet ik. in vredesnaam met de 180 stickers, die u zo vriendelijk was mij gratis toe te sturen? Ze op mijn brieven plak ken aan mijn kennissen in Rotterdam, Schiedam, Maassluis, Am sterdam, Veenendaal, Maastricht Nun speet Weert, Utrecht, Goin- garijp, Gorinchem, Ljubljana en Gluringen? Ze zouden denken dat mijn hersenen zijn aangetast door al diechemische stofjes, die ze aan de overkant maken, zodat andermaal wordt bevestigd dat Vlaardin gen een ongezonde stinkstadis. En dat zou u toch niet op uw geweten willen hebben, hè? g - DICK VAN DER LUGT Vlaardingen Vlaardingen heet vanaf zaterdag weer drie dagen lang Buizengat. Prins Pieter de Eerste neemt zater dag om 15.00 uur de stadssleutel over van burge meester Stam. Kinderen kunnen vanaf 14.00 uur worden geschminkt om daarna mee te doen aan de optocht vanaf Zaal Triangel aan de Fransenstraat over het Liesveld en de Hoogstraat naar het stadhuis aan de Markt. In de Triangel begint zaterdagavond vanaf 20.00 uur het grote carnaval onder het motto 'houdt't Buizengat nat'. Het Stedelijk Museum geeft opnieuw de gelegenheid^, op doordeweekse "dagen deel te nemen aan het 'kunstuurije', een rondleiding over tentoonstellin gen van moderne kunst. De eerste kunstuurtjes in 1997 worden deze week gehouden. De eerstvolgende is donderdag 6 februari om 11.00 uur over de tentoon stelling Unisono 2. Deelname is gratis. Redactie Waterweg Ben van Haren, Dan e e Hermans, Des ree van derJagt, Mariette Olsthoom Rozendaa Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Het P^nd Paulus heeft de eer gastheer te zijn van de 2732700 eerste solo-tentoonstelling van Maarten Greve. Vijf Telefax $r£hitectonische landschappen vormen de kern van 4265227 -tentoonstelling. Greve gaat uit van perfectie: na feloos schuren en passen en meten, is het volume Sportredac aald. Door de felle kleuren zijn de sculpturen heel tie: jufckelyk aanwezig. Sander Son ie*entoonstelling wordt 8 februari om 17.00 uur ge- nemans pmd en duurt tot 2 maart. Pand Paulus aan de Kor- Telefoon jtelfaven 125 in Schiedam, is geopend van donderdag 2732700 •tot en met zondag van 13.00 tot 18.00 uur. 4004310 De Maaslander A Roza reageerde op een citaat in het Rotterdams Dag blad van 27.01.97 uit een interview met my in het blad van onze provin cie. Zijn opmerkingen en halve verdachtmakingen vragen om een reac- tierik zal ze puntsgewijs maken: b,Denkt de heer Roza nu werkelijk dat de prijs op de veemarkt van een koemij interesseert? Ik sprak natuurlijk over de maatschappelijke kos ten: grond- en milieukosten en de subsidies die de belastingbetalers op- Lrepgen.^ ^Vlaardingen heeft in de jaren vijftig de Broekpolder opgespoten om woningbouw mogelijk te maken. Dit was opdracht van de provincie. Niets geen industriële inmenging. Maasland en Maassluis moesten toen grond aan Vlaardingen afstaan als compensatie. Deze grond diende voor recreatiedoeleinden ingericht te worden, Dat is inmiddels gebeurd. 3. Reagerend op de insinuatie van de heer Roza: ik woon naar volle te vredenheid in Vlaardingen en kan, als ik naar mijnwerk fiets, de Vlaar dingse koeien in de Vlaardingse weiden toewuiven. 4. Ik zie graag een lijstje tegemoet dat de heer Roza zo gemakkelijk kan maken van 'ondernemers, oud-directeuren en dergelijke lieden' (wat is dat aardig gezegd, heer Roza) die zich, na zich druk gemaakt te hebben om de laatste stukjes groen rondom Vlaardingen, na hun pensionering de regio zo snel mogelijk verlaten. Ik ben benieuwd. 5. De heer Roza maakt me echt nieuwsgierig: onze medewerkers zouden veel liever in de buitenwijken van omliggende plattelandsgemeentes willen wonen. Welke reële mogelijkheden kent hij? Toch niet Maas land? Dan moetje als immigrant heel wat geld meebrengen. 6. Het niet (gedeeltelijk) bebouwen van de Broekpolder heeft onder meer tot gevolg dat de bestaande bedrijfsvestigingen onder druk komen te staan om plaats te maken voor woningbouw. Tevens neemt het bin nenstedelijk groen af om dezelfde reden: woningbouw. 7. Juist gezegd, heer Roza, niet iedereen kan zich permitteren om buiten te wonen (Maasland?). Misschien een idee: als blijk van echte burenhulp zou een gedeelte van de Maaslandse bevolking (ongeveer veertig pro cent, evenveel als in Vlaardingen) in flats kunnen gaan wonen en de vrijkomende eengezinshuizen aan Vlaardingse flatbewoners aanbie den. 8. Op één punt ben ik het met de heer Roza eens: de paal van McDonalds is buiten proporties. Overigens, de heer Roza moet wel consequent zijn. Degemeenteraad (via de geëigende organen) beslist daarover. 9. Tot slot: wellicht teleurstellend voor de Maaslanden Fontijne gaat niet In op zijn suggestie om naar Friesland of Groningen te verhuizen. Twee Redenen: de maatschappelijke kosten van koeien zijn daar namelijk zo toog als in onze provincie en we hebben toch voedsel nodig, nietwaar, 'heer Roza? Ten tweede: Fontijne blijft in Vlaardingen omdat het een prima stad is om in te werken, te wonen en te recreëren. Rijnmonder A Fontijne, Vlaardingen Door Jan Rozendaa] Schiedam Theo Schoenmakers (Platform Schiedam) is zo'n politicus die probeert zaken begrijpelijk te maken. Dat begon al met de rel waarom hij vorig jaar uit het CDA werd geknik kerd; hij schonk collega's een bekertje whisky in op straat tij dens een dienstreis in Zweden. Zoiets is tenminste uit te leg gen, Maar deze week ging het om serieuzere zaken. Samen met twee PvdA-raadsleden heeft hij het sloopbeleid van de ge meente Schiedam onderzocht. Hun conclusie: huissloper Bik pakt de gemeente Schiedam in omdat hij veel te veel geld ont vangt voor zijn werkzaamheden. Wethouder L. A. Hafkamp: 'Van strafbare feiten van de firma Sik is tot op heden niets gebleken'. Archieffoto Rotterdams Dagblad/Jaap Rozema Na lang soebatten - en mede door onderzoek van het Rotterdams Dagblad - lieten ook burgemees ter en wethouders een onderzoek instellen door een onafhankelijk accountant. Inmiddels is de betrokken ambte naar op non-actief gesteld en on derzoekt het Openbaar Ministerie de zaak. Maar alsof er niets aan de hand is mag Bik de technische school aan Mgr. Nolenslaan in Schiedam slo pen voor 750.000 gulden. Dat is raar, vond ook Schoenmakers, En om de zaak begrijpelijk te maken belde het raadslid op eigen houtje drie gerenommeerde slopers op, gaf ze inzage in hetzelfde bestek waarop Bik zijn prijs had bere kend, en wachtte af. Lager De bedragen waarvoor zij de klus willen klaren waren alledrie lager: de één leverde een offerte in met een bedrag van 600.000 gulden, de volgende zat daar nog twintig mil le onder en Van As uit Zuid-Beij- erland wil het voor 557.000 gulden „jn je de politiek eenvoudig. -Maar volgens verantwoordelijk wethouder L. A Hafkamp is die voorstelling van zaken te simpel. Dat vraagt om uitleg en daarom vijf vragen aan wethouder Haf kamp. l.Uzegt dat de offertes die Schoen makers heeft laten maken te een voudig zijn. Legt u dat eens uit Hafkamp: „Het uitbrengen van een offerte is geen vrij blijvende zaak. Bedrijven verplichten zich ergens toe. Serieuze bedrijven zullen hun offertes pas dan uit brengen wanneer zij alle stukken hebben beoordeeld. Het geschre ven deel van een bestek -het stuk waarover de heer Schoenma kers beschikte- is daarvan slechts een onderdeel. Bij een be stek behoren ook tekeningen van het gebouw zelf en van de kabels, leidingen en riolering in en om het object, alsmede een asbestin- ventarisatie. Voordat zij hun of fertes uitbrengen zullen bedrij ven het te slopen object in ieder geval ook wilien bezichtigen. Ver der zullen zij de nota van inlich tingen in-hun beoordeling betrek ken, een nota waarin de nadere die tij dens de bezichtigingen aan alle bedrijven is verstrekt Al deze ex tra stukken zijn van grote invloed op de hoogte van het geoffreerde bedrag." 2. Waarom geeft u ruim twee ton meer uit aan het slopen van een technische school dan blijkbaar nodig is? Hafkamp: „Zoals aangegeven be schikte de heer Schoenmakers al leen over het geschreven deel van het bestek en heeft hy de sloopbe drijven die door hem zijn bena derd dus niet volledig kunnen in formeren, Blijkbaar vonden deze bedrijven het ook niet nodig om over meer informatie te beschik ken. Het ging dan ook slechts om een vrijblijvende offerte. Er stond niets op het spel. Men wist dat de opdracht toch al vergeven was en het niet om een serieuze aanbie ding ging. Niet uitgesloten is - het is immers een klein wereld je - dat ook de hoogte van de aan- neemsom inmiddels een publiek geheim was. Met andere woorden: de wijze van opereren van de heer Schoenmakers zou een schending van de aanbestedingsregels op al le fronten betekenen. En dat ter wijl de heer Schoenmakers zelf juist zo hamert op een aanscher ping van deze regels." er ook nog winst op maakt. Hafkamp: „Voor het slopen van Ter Schie zijn zes aannemers uit genodigd, die in ieder geval niet minder gerenommeerd zijn dan de bedrijven die door de heer Schoenmakers zijn benaderd. Daarbij enkele by ons bekende bedrijven, maar ook enkele 'nieu we gezichten'. Bik kwam als laag ste uit de bus. Hierby is -naast een vaste aanneemsom- ook re kening gehouden met de kosten die door de aannemers in reke ning worden gebracht voor zaken als het aan- en afvoeren van zand en grond en het trekken van pa len. Deze kosten worden als ver- kenbare hoeveelheden (per strek kende meter getrokken paal, hoe veelheden zand en grond e.d.) op het inschrij fbiljet vermeld. De hoeveelheden zijn van te voren niet voorzien." 'Offertes 4. Als er sprake is uan een afkoop som omdat Bik de opdracht al heeft, klopt het dat die dan zoals gebruikelijk tien procent van de aanneemsom bedraagt? Dan nog 3. Als U lu/ijfell of dit: prijs Id'kI klopt, waarom geeft u Van As dan niet gewoon de opdrachtDie zegt dat als hij de opdracht krijgt, hij gegaan waar wij niet zo maar van af kunnen, nog even los van de vraag of de gemeente dat zou wil len. De 'offertes' van de bedrijven die door de heer Schoenmakers zijn uitgebracht geven hiervoor in ieder geval geen aanleiding." 5. Is de conclusie gerechtvaardigd dat de gemeente Schiedam de af gelopenjaren tonnen, zo niet mil joenen te veel geld heefVuitgege- ven aan het slopen van gebouwen? Geld dat de inwoners van Schiedam moeten betalenWaar om blijft u zaken doen met een sloopbedrijf dat zo in opspraak is geraakt? Hafkamp: „De procedure met be trekking tot de sloop van Ter Schie is ingezet toen nog niets of weinig bekend was van manke menten in de tot dan toe gehan teerde aanbestedingsprocedure bij sloopwerken. Er is hierbij dus sprake van een overgangssituatie. Bik is als één van de zes bedrijven gevraagd mee te doen omdat dit bedrijf ook in het verleden vaak als goedkoopste uit de bus kwam. Voor de dienst gemeentewerken bestond geen reden dit bedrijf t '41 Schiedam frteer dan" niet uit te nodigfih3Ieliswaar is 125.000 gulden doormet Van As in het bedrijf in negatieve zin in uw -zeetergmm.krant genoemd, maai' van onoir- 'landeleq. of strafbare feiten eïfmuTÊik isTot op heden niets gebleken." een juridische overeenkomst aan- Door Desiree van der Jagt Vlaardingen Bij de bank hadden ze het zelf niet in de gaten gehad, maar gelukkig houdt Vlaardinger Jan Anderson wel alles by. Het komend jaar is het 175 jaar gele den dat de Spaarbank werd opge richt en in aanloop naar de festivi teiten rondom dat heugelijke feit is in het streekmuseum Jan An derson vanaf 8 februari de ten toonstelling 175 jaar Spaarzaam Vlaardingen te zien. Ruim honderd jaar lang maakten de Vlaaxdingers één maal per week de gang naar de vestiging van de spaarbank in het stadhuis. Achter het loket zat de burge meester of een van de andere no tabelen die in het bestuur van de bank zaten. Het rooster met de na men van de notabelen is te zien in een van de vitrines. Eenmaal op de bank moesten de spaarders wel een hele bijzondere reden hebben om het geld er weer af te krijgen. Zonder toestem ming van het bestuur was dat on mogelijk. In het eerste jaar brach ten 52 mensen hun geld naar de Vlaardingse spaarinstelling. In to taal werd in één jaar tijd ruim 4800 gulden ingelegd. Aan het einde van de negentiende eeuw waren er al 1414 inleggers en ging het om een bedrag van ruim 110.000 gulden. Na honderd jaar sparen werd de koppeling tussen de spaarbank en het stadhuis ver broken. De bank kreeg een eigen onderkomen. Sparen speelde in een groot deel van de Vlaardingse samenleving een belangrijke rol. Bijvoorbeeld voor de vissers en de aanverwante beroepen was sparen een vorm van overleven. „De vissers werk ten slecht een half jaar. Om de rest van het jaar door te komen was sparen bittere noodzaak," vertelt Anderson. Spaarpotten De geschiedenis van de bijna 175- jarige bank is de hoofdlijn van de tentoonstelling. Daarnaast is de ontwikkeling van het sparen te volgen via spaarpotten en spaar- bussen. De oudste spaarpot in de tentoonstelling stamt uit 1550, Alle attributen zijn afkomstig uit onze eigen collectie," vertelt An derson. In de spaarpotten zijn ook trends waar te nemen. Naast vrouwenborsten zijn er spaarvar kens, tonnen en bijenkorven. Opvallend in de tentoonstelling zyn alle cadeaus die vooral de Van vrouwenborsten tot bijenkorven: spaarpotten zijn er in alle soorten en maten. Foto Roei Dijkstra jeugdige spaarders tegemoet kon den zien. De banken beschikten in die tijd al over een uitstekende marketing. Voor de kinderen wa ren er bijvoorbeeld plakplaatjes met molens, maar ze konden ook een boek in afleveringen bij eikaarsparen. By het samenstellen van de ten toonstelling heeft Anderson ge put uit zijn eigen herinneringen aan het sparen. ..Mijn opa had een spaarrekening voor mijn broertje en mij. We kregen elke week een dubbeltje en die brachten we naar de bank. Na een jaar trouw sparen kregen we toen een boek," vertelt hij. Sparen was niet alleen iets van de gezinnen. Ook voor het ho gere doel werd gespaard. Voor de ontzuiling werd binnen de eigen zuil voor van alles en nog wat geld bijeengesprokkeld. Uit zijn eigen jeugd weet Anderson nog dat naast de radio een busje van de NCRV stond. ..Op die manier heb ben we in Nederland wel een aan tal televisiestudio's bij elkaar ge spaard." Spaarbussen De zogenoemde spaarbussen kwamen in elke zuil voor en in het museum zijn er enkele tientallen te vinden. Zo is het busje met de afbeelding van Abraham Kuyper te zien, waarmee door de gerefor meerden geld bijeen werd geza meld voor de Vrije Universiteit. Anderson vindt vooral de spaar- doosjes voor munten in de collec tie zeer interessant. „Dat kennen we in zijn geheel niet meer," ver telt hij. De kleine busjes werden in de vorige eeuw voor het laatst gebruikt. Bij elk busje liggen de oude munten die werden ge spaard. Heel apart is het spaar- doosje dat werknemers van een Vlaardings bedrijf gebruikten om te sparen voor de dertiende week in een kwartaal. „Toen het uitbe talen niet meer per week ging maar per maand, kwamen de meeste huisgezinnen elk kwar taal een week te kort. Daarvoor hadden ze by dat bedrijf een apar te polje gemaakt." De tentoonstelling over sparen is nog tot 6 april te zien in het streekmuseum Jan Anderson aan de Kethelweg 50 in Vlaardingen. Ook na die tijd blijft de spaarpot van het streekmuseum in stelling, want net als Abraham Kuyper spaarde voor de totstandkoming van de Vrije Universiteit, blijft Anderson sparen voor zyn streek museum, dat elke zaterdag (van 14.00 tot 16.00 uur) en de eerste zondag van de maand (ook van 14.00 tot 16.00 uur) open is. Woensdag 5 februari SCHIEDAM Woon- en zorgcentrum Thurtede. Handenarbeidmiddag, 14,00u. Dc de 4 Molens. Soos-instuif, 19.00u. Wc Dreesplein. Klaverjassen en jo keren, 20.00u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Jeans VI met A happening, 20.00u. MAASSLUIS Theater Schuurkerk. Kinden/oor stelling: Lieve Jan met 'Prikkels', 14.OOu. Dc De Vliet Oude- renspreekuur wethouder Timmer mans, 14.00u. ROTTERDAM De Doelen *W.z. Schuöertiade, 20.15u. Blauwe Vis. Talent Scout, 22u. De Buurman. Jamsession, 19u, Musica. Kindertheater Kijk Haar Nou, 14u. De Focus. Kt'nder- theaterTheaterBasta, 15u. 'tKapel- letje. Tussen de muzen, 14.30u. Theater Zuidplein Kl.z. Alex Roeka, 20.30u. Hotel New York Balzaal. Af scheid, 2O.30u.RO Theater. Kermis In de hel, 20.15u. Rotterdamse Schouwburg, Pathé, Lantaren/ Venster, Zaal De Unie, Luxor. Film festival Rotterdam 1997. Donderdag 6 februari SCHIEDAM Stedelijk Museum. Kunstuurtje, 11.00 u ur. Dc de Woudhoek. Dans- middag, 14.00u. Podium. Oorsmeer AgnesBranswijk,21.00u. VLAARDINGEN Grote Kerk. Lunchconcert, 12,45- 13.15u. Stadsgehoorzaal. Pol Goossens met Schroom, 20.00u. o MAASSLUIS 7S Theater Schuurkerk. Paul's Jazz>& Blues Café, 20.00u. Openbare gf- bliotheek. Lezing of fietstochten, 20.30u. ROTTERDAM DefWijfelaar.SkunkFunk,22.30u, Popular. HipHop'n FunkNight, 24u. Ritmo Tropical. Marcelo Godoy, 22u. Theater Zuidplein Gr.z. The Deep River Quartet, 20.15u. RO Theater. Kermis In de hei, 20.15u. Rotterdamse Schouwburg, Pa thé, Lantaren/Venster, Zaal Do Unie, Luxor. Filmfestival Rotterdam 1997. Erasmus Universiteit zaal B3. Call of the wild, 19.30u. Popu lar. Open podium, 20.15u. De Eve- naar.Schoneiijven,schone!etteren, lezing, 2Q.15u. ROTTERDAM Calypso 1: 'Extreme measures' (16) 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 2: The portrait of a lady' (16) 6.15-9.15. Calypso 3: 'Secrets and Lies' (al) 6.15-9.15. Cinerama 1: ThefirstWi- vesClub'fal) 1.15-4-6.45-9.30. Ci nerama 2: The nutiy professor" (al) 1.15-4-6.45. The island of dr. Mo- reau' (16) 9,30. Cinerama 3: 'Evrta' (af) 12.15-3.15-6.15-9.15. Cfne- rama 4: The tong kiss goodnight' (16) 6.45-9.30= Cinerama 5: 'Cou rage underfire' (16) 6.45-9.30. Cor so: t/m 9/2:26e Filmfestival Rotter dam. Imax Theater. 'Special Ef fects' (al) 2-4. 'Survival Island' (ai) 3. 'Ransom' (16) 7-9.30. Lantaren/ Vensten t/m"8/2: 26e Filmfestival Rotterdam. Lumlère h 'Ransom' (16)1.15-4-6.45-9.30. Lumlère2: 'Dragonheart' (al) 1.15-4-6.45- 9.30. Lumlère 3: 'Daylight* (12) 6.45-9.30. Lumlère 4: The Glim merman' (16) 1.15-4-6.45-9.30. Rexane: 'Jossefine Mutzenbacher' (deel 1) (16) doorl. voorst. Pathé: t/m 9/2:26e Filmfestival Rotterdam. Kindermatinees: Calypso 2: 'De klokkenluider van de Notre Dame' 1.15-4. Calypso 3: The Leopard Son' 1.15-4. Cinerama 4: 'De Klok kenluidervan de Notre Dame' 1.15- 4. Cinerama 5: 'Matilda' 1.15-4. Lumlère 3: 'De avonturen van Pinok- kio* 1.15-4. Schiedam Schiedamse ama teurkunstenaars en hohhyisteh krygen de gelegenheid hun wer ken in wijkcentrum De Erker te tonen en eventueel te verkopen. De kunst- en knutselmarkt wordt zondag 16 februari gehouden. Het thema is dit jaar Schiedam. Ook zal er een open podium plaatshebben, Personen of groe pen die op willen treden zijn van harte welkom. Belangstellenden kunnen zich tot uiterlijk 25 janua ri aanmelden bij wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avennes- straat 32 in Schiedam (tel: 4267767). De Historische Ver eniging Maassluis houdt in het weekeinde van zaterdag 22 en zondag 23 februari een foto-expo sitie van oude Maassluise foto's. De tentoonstelling Wie is wie? wordt gehouden in het Gemeente museum. A. Pasterkamp is bereid gevonden om een deel van zyn verzameling oude foto's tentoon te stellen. Het gemeentemuseum aan de Zuiddijk 16-18 is geopend van 14.00 tot 17.00 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3