11 CDA wil geen huizen in rivierzone Rotonde in plaats van gevaarlijke kruising Bewoners sloopflat zoeken heil in ander huis De Singel wordt overladen met speelgoed Rotterdams Dagblad Anbo Vlaardingen start met instellen vertrouwenspersoon Woningbouw tussen haven en Beneluxtunnel splijt coalitie Weldoenster teleurgesteld weer terogin Ylaardiirgei Woningen en winkels op terrein van Caland-LTS Opnieuw aanhouding mishandeling Vrouwen beroofd Hardrijders krijgen bon Auto uitgebrand Jongen gewond na aanrijding Waterweg Donderdag 6 februan 1997 S f h 'ff? Vlaardingen Vee! 5ü-plussers leven in de buurt van de armoe degrens, maar een groot deel van die mensen maakt uit schaamte of onwetendheid geen gebruik van de voor hen be staande regelingen. Dat is een bevinding van de Anbo, de bond voor alle senioren. Om die men sen te helpen heeft de Anbo in Vlaardingen een vertrouwens persoon ingesteld. Ouderen met een minimum-inkomen kunnen een beroep op de vertrouwens persoon doen om zich te laten helpen door de wirwar van re gels. Al een jaar lang houdt de Vlaar- dingse Anbo zich bezig met het armoedevraagstuk, „We zijn be trokken geweest bij de gesprek ken over dat onderwerp en daar uit blijkt dat er een grote groep ouderen is die van heel weinig rond moet komen," vertelt A. Hofman, voorzitter van de Vlaar- dingse ouderenbond. Het grote probleem is volgens Hofman dat die mensen 2ich niet laten kennen. „Het is heel moeilijk. Veel mensen hebben gêne om te vertellen dat ze niet rond kunnen komen of dat ze gewoon niet weten hoe al die for mulieren werken. Vaak komen ze al helemaal niet bij de ge meente, waar ze toch die extra bijstand aan moeten vragen." De vertrouwenspersoon komt uit de eigen gelederen van de Anbo. Het bestuurslid M. van Heiningen onderhoudt al jaren lang de sociale contacten binnen de afdeling. Leden met inko mensproblemen kunnen bij haar terecht en kunnen rekenen op de grootste discretie. Met het instellen van de vertrou wenspersoon wil de Anbo be werkstelligen dat er meer ge bruik wordt gemaakt van rege lingen waar ouderen recht op hebben. Zo doet bijvoorbeeld één op de vijf huishoudens geen beroep op aanvullende bijstand. Grote groepen vragen ten on rechte geen kwijtschelding van reinigingsheffing en onroerend- zaakbelasting en dertig procent doet geen beroep op de huursub sidie terwijl ze daar we! recht op hebben. De ouderen lopen daar door heel wat geld mis. Als ouderen de hulp van de An bo inroepen kunnen ze rekenen op begeleiding van Van Heinin gen. „Na de indicatie gaat zjj bij voorbeeld mee naar de gemeen te om te helpen by het invullen van de formulieren en ze kan de mogelijkheden bekijken," ver telt Hofman. Maar hoe het werk van de Anbo- vertrouwenspersoon er daad werkelijk uit gaat zien, is ook voor Hofman nog niet duidelijk. „Dat hangt heel erg af van de be hoefte van de mensen die een beroep op de vertrouwensper soon doen. We hebben totaal geen idee hoeveel behoefte er is. Mensen die leven rond de ar moedegrens gaan met naar de gemeente, maar wellicht doen ze wel stap naar de Anbo." De vertrouwenspersoon van de Anbo is te bereiken van 17.00 tot 19.00 uur, tel: 0104601225. DoorMenno Haddeman Vlaarlngen Bea Kluiters is weer terug in de stad. De Vlaardingse weldoenster kwam een paar da gen geleden thuis van haar missie in de Oekrainse stad Kiev. Daar heeft ze drie weken lang hemel en aarde bewogen om haar twee transporten met hulpgoederen vrije doorgang te verlenen. He laas tevergeefs. De Oekrainse au toriteiten willen voorlopig de per i januari ingestelde wet niet wijzi gen. Die stelt dat er op hulpgoede ren belasting moet worden gehe ven. Voor de transporten van Kluiters komt dat neer op een be drag van zestigduizend gulden aan invoerrechten. Met een hese stem van ingehouden woede en ergernis vertelt Kluiters wat zich na hun vertrek uit Vlaardingen in Kiev heeft afgespeeld. „We kwa men op 16 januari om één uur 's middags aan in Kiev. We kregen toen van de douane direct te ho ren dat de vrachtauto's niet moch ten worden gelost." De Oekrainse autoriteiten had den een wet ingevoerd die voor schreef dat er ook over hulptrans porten invoerbelasting moest worden betaald. Deze regel werd ingevoerd nadat talloze malafide organisaties handel dreven met het land onder het mom van lief dadigheidsacties. Zonder belas ting te betalen voerden ze zoge naamde hulpgoederen in die ver volgens op de zwarte markt wer den verhandeld. Om dat een halt toe te roepen bedachten de autori teiten de nieuwe wet. „Toen ik hoorde wat er aan de hand was, heb ik direct contact opgenomen met de Nederlandse ambassade in Kiev," vertelt Klui ters. „Samen met de zaakgelasti- ge ben ik uit gaan zoeken hoe het Vlaardingen Het CDA in Vlaardingen wil geen huizen bouwen tussen de Koningin Wilhelminahaven en Benelux tunnel. Sterker: de christen-democraten vinden het zelfs niet nodig dat er onderzoek naar de mogelijkheden daarvan wor den gedaan, zoals coalitiepartners PvdA en D66 wel (snel) wil len. Wel wil CDA-raadslid C. T. Oosterom -net als de vierde coalitiepartij, de WD - voorrang geven aan de werkgelegen heid. „De bedrijven in dat gebied moeten snel zekerheid krij gen," aldus Oosterom. Met de opstelling van het CDA zyn de meningen binnen de coali tie over de invulling van de rivier- zone eerlijk verdeeld: WD en CDA willen alle ruimte bieden aan de ontwikkeling van het be drijfsleven; PvdA en D66 zijn voor een combinatie van wonen en werken Oosterom ziet slechts op een klem stukje Vlaardings grondgebied aan de rivier mogelijkheden voor woningbouw: achter de Pelmolen —waarin op het moment de laat ste hand wordt gelegd aan 36 ap partementen- en dan langs de Maasboulevard tot aan het Delta Hotel. Wat verder van de rivier af, bij het NS-station Vlaardingen* Centrum, kunnen er wat hem be treft ook nog wat woningen ko men. „Want m Vlaardingen blijft natuurlijk grote behoefte aan nieuwe woningen," erkent de CDA'er. Om direct daarachteraan te zeggen: „Maar dan niet ten kos te van alles." En dat alles is voor het CDA de werkgelegenheid bij de bedrijven rond de Koningin Wilhelminaha ven en andere, nu nog geheel als bedrijfsterrein ingerichte gebie den langs de rivier. „Wij vinden dat de bedrijven die tussen de Ko ningin Wilhelminahaven en de Beneluxtunnel zitten die zeker heid moeten krijgen," aldus Oos terom. Dat is volgens hem de eni ge manier om er voor te zorgen dat deze bedrijven gaan investe ren. Want hij is het met anderen eens dat 'de KW-haven er nu op sommige plekken niet uit ziet'. „Dat vinden de bedrijven die daar nu zitten ook En die zijn ook best bereid om daarin geld te investe ren. Maar dan moeten ze natuur lijk wel de zekerheid hebben dat ze daar lange tijd kunnen blij ven." Oosterom ziet de bui al hangen als de v<* tanders van woningbouw in urt hun zin krijgen' „De r - die daar gaan wonen zul- lfci, .cl klagen dat het er stinkt, stuift of dat er te veel herrie wordt gemaakt." Mening Inmiddels heeft ook met-coalitie partner SGP/RPF/GPV zich m de discussie rond de rivierzone ge mengd. In een brief daagt deze fractie het college van burge meester en wethouders uit om de mening over de ontwikkeling van die zone bekend te maken. De SGP/RPF/GPV signaleert dat het 'zo verdeeld naar buiten komen' van de coalitiepartijen het 'alleen maar moeilijker maakt om tot een standpunt te komen'. Wethouder K. van der Windt (PvdA, stadsontwikkeling) zegt desgevraagd dat by in elk geval er een voorstander van is om de plannen voor meer woningen in dat gebied serieus te bekijken. De eerste gesprekken tussen de ge meente en EOS bv, de oliehandel aan de Oosthavenkade, over het verplaatsen van het bedrijf, zijn inmiddels al achter de rug. Een uitgebreid interview met de verantwoordelijke man voor de ruimtelijke ordening in Vlaardin gen staat in het Rotterdams Dag blad van morgen. zat. Ik wilde natuurlijk die goede ren lossen. De mensen in de Oekraïne hebben de spullen hard nodig en wachten met verdelen zou zonde zijn." Al snel bleek Kluiters dat het met één, twee, drie geregeld zou zijn. Samen met de zaakgelastigde be stookte zij verschillende hoogge plaatste figuren maar telkens zon der succes, „Die twee vrachtwa gens stonden nog steeds op die parkeerplaats. Eén van de auto's, die eigendom zijn van een trans portbedrijf, moest ergens anders in Europa een handeltje oppik ken. Met veel moeite lukte het mij die auto gelost te krijgen. Ik mocht de spullen in een loods zet ten maar de deur ging op slot." Nadat de vrachtwagen was ver trokken ging Kluiters door met het praten met de autoriteiten. Ook Duitse en Amerikaanse hulp verleners begonnen zich ermee te bemoeien. Zij stonden, evenals Kluiters, vast met hun transpor ten in Kiev. „Elke keer weer kreeg ik 'nee' te horen. Ek werd daar na drie weken zo boos om dat ik weg ben gegaan. De transporten staan nu nog steeds in Kiev. Het is daar op mo ment 25 graden onder nul. Een aantal hulpgoederen, als voedsel, bevriest, waardoor het straks niet meer bruikbaar is." Alle hoop van Kluiters is nu ge vestigd op het Oekrainse parle ment. Die komt op 25 februari bij elkaar en beslist dan of de nieuwe belastingwet kan worden gewij zigd of aangevuld. Inmiddels oe fent de Nederlandse regering ook druk uit op de autoriteiten in de Oekraïne. „Het kan natuurlijk niet zo zijn dat de arme Oekrainse bevolking de dupe wordt van een belasting wet," meent Kluiters. B en w van Vlaardingen willen een nader onderzoek naar de mogelijkheden om de kruising Westlandse weg/Burgemeester Heusdenslaan/Burgemeester Pruissingel te veranderen in een rotonde. Foto Roet Dijkstra Vlaardingen zou van de kruising Westlandseweg/ Burgemeester Heusdenslaan/ Burgemeester Pruissingel een tweestrooks rotonde moeten ma ken. Op die manier zou de gevaar lijkste kruising van Vlaardingen een stuk veiliger worden. Dat is het advies dat door het on derzoeksbureau Oranjewoud aan de gemeente Vlaardingen is voor gelegd Burgemeester en wethou ders stellen de gemeenteraad voor om een nader onderzoek in te stellen. De oplossing komt vol gens b en w in Nederland nog met al te vaak voor en daarom is 'een gedegen voorbereiding en uitwer king' van de plannen nodig. De oplossing van Oranjewoud schrijft een zogenoemde tweestrooks-rotonde voor. Het verkeer op de rotonde krijgt voor rang. Het fiets- en voetgangers verkeer wordt buiten de rotonde omgeleid; fietsers moeten voor rang verlenen aan het gemotori seerde verkeer. Met name over de afwikkeling van het fietsverkeer bestaan bij b en w nog wat vragen. De verwach ting is dat met het nieuwe zwem bad De Kulk in de buurt veel (jeugdige) fietsers van de rotonde gebruik moeten gaan maken. De kruising Westlandseweg/Bur- gemeester Heusdenslaan/Burge- meester Pruissingel was in 1995 het punt waar verreweg de meeste ongelukken zijn gebeurd. Het ging om zeventien aanrijdingen, waarvan twee met gewonden. Dat is bijna twee keer zoveel als op vergelijkbare kruisingen in Vlaar dingen. Het komende jaar is de verkeers lichtinstallatie aan vervanging toe. Daarom moet het gemeente bestuur de komende maanden een beslissing nemen: een nieuwe verkeerslichtinstallatie of de hele kruising op de schop. Ui* een nota van de gemeente Vlaardingen van een jaar geleden blijkt dat de aanleg van een roton de in veel gevallen zorgt voor een halvering van het aantal ongeval len. Dit heeft vooral te maken met de lage snelheid van het gemoto riseerde verkeer, dertig a vijfen dertig kilometer per uur. Verder hebben rotondes, aldus hetzelfde onderzoek, een relatief hoge capa citeit en kennen geringe wachttij den ten opzichte van traditionele kruispunten en sommige ver- keershchtinstallaties. Een enkel voudige rotonde -met voorrang voor al het verkeer op het p'ein - kan tweeduizend voertuigen per uur verwerken. De capaciteit van een tweestrooksrotonde -zoals bij het nieuwe Zwembad is ge pland - ligt aanmerkelijk hoger. Hoewel de aanleg van een rotonde veel meer geld kost dan het plaat sen van nieuwe verkeerslichten, zijn de onderhoudskosten daarna veel lager. Aan de Burgemeester Pruissingel, met de kruising Maassluissedijk, komt ook een ro tonde. Tevens zijn er plannen om aan het eind van de Holysingel (by Cb' u-ehillsmgel) een rotonde temaken. Schiedam De gemeente Schiedam en woningstichting Noordvest zijn tevreden over de manier waarop de bewoners van de sloopflat aan de J. C. van Mar kenstraat andere woonruimte vin den. Van de 48 gezinnen die vorig jaar plotseling te horen kregen dat hun flat tegen de vlakte ging, heeft reeds de helft de huur opge zegd. In al die gevallen is dat, vol gens een woordvoerder van Noordvest, zonder problemen ver lopen. Het besluit om de flat te slopen deed vorig jaar juni nogal wat stof opwaaien. Al geruime tijd was be kend dat de flats met de oneven nummers aan de Van Markens traat moesten worden gesloopt. De flats moeten wijken voor de aanleg van de metrolijn waar de gemeente Schiedam reeds mee is begonnen. Over de flat met de even num mers was echter nooit gesproken. De bedenkers van de steden bouwkundige plannen voor dat gebied kwamen er pas laat achter dat om een goede invulling te krij gen zij meer ruimte nodig had den. Dus werd besloten ook de flat met de even nummers te slopen. Direct nadat dat bekend werd, barstte de bom. De bewoners van de bewuste flat waren noch door de gemeente Schiedam, noch door de woningstichting Noord vest op de hoogte gesteld van de plannen. De beslissing viel hun koud op het dak. Uit protest richtte de boze bewo ners vervolgens een actiecomité op. Ook werden er vergaderingen belegd om tactieken te bespre ken. De bewoners zouden alles m het werk stellen sloop van de flat te voorkomen. De gemeente zat na het horen van alle protesten behoorlijk in de maag met de bewoners. Wethou- Vlaardingen De inzamelingsac tie 'De Singel uit de brand' is na ruim twee weken al een groot succes te noemen. Enthousiaste ouders kwamen massaal opdraven met knutsels- puilen, tijdschriften, puzzels en spelletjes. Het aanbod was zo groot dat de sehoolle iding van de Vlaardingse basisschool De Sin gel de ouders vriendelijk ver zocht even geen spullen meer mee te nemen. Niet alleen de kasten in de nood- lokalen puilen uit, maar ook het kleine opslagmagazijn 2it prop vol met lesmateriaal en knutsels- pulien. „We hebben echt geen ruimte meer voor lege eierdozen. Anders passen we zelf met meer in het noodgebouw," vertelt di recteur H. Robers lachend. Hij is zeer blij met de gulle gaven. „We hebben de inzameling dan wel even stopgezet, maar dat geldt natuurlijk niet voor het spe ciale bankrekeningnummer. Die rekening loopt ook goed," weet Robers. Initiatiefnemer van de actie en een van de ouders. Mauo Hoppzak, kan melden dat bedrij ven en particulieren op dit mo- - nt 5430 gulden op het bank- r hebben gestort. „L.i dat we zo'n tienduizend gulden binnenkrijgen. Deze week wil ik alle leden van de In dustriële Kring Vlaardingen aan schrijven. Daar verwacht ik wel wat reacties op," aldus Hoppzak. Hij is bijzonder tevreden over het verloop van de actie. „Er kwam vooral veel speelgoed binnen. Boeken voor het documentatie centrum blijven welkom" vol gens de actievoerder. De leerkrachten en leerlingen lij ken inmiddels gewend aan de kleine behuizing, „Naar omstandigheden gaat het redelijk. We zitten natuurlijk op eikaars lip, maar dat brengt ook gezelligheid," concludeert direc teur Robers. De noodlokalen die op het Kruidenpad en op het naastgelegen grasveldje staan, doen zeker nog tot de zomerva kantie dienst. De door brand gro tendeels verwoeste school wordt zo snel mogelijk hersteld. „Het is niet zo dat het gebouw eerst plat gaat en dat er dan een nieuwe school wordt gebouwd, zoals veel mensen denken. Be paalde gedeelten van het pand zijn nog bruikbaar," aldus Ro bers. Hij hoort vanmiddag tij dens de eerste bouwvergadering met de' gemeente Vlaardingen waarsehijnlyk meer details over de wederopbouw van zijn school. Uit onderzoek van de politie blijkt dat de brand op nieuwjaars morgen is aangestoken. Naar da ders wordt nog gezocht der A. Reijnhout gaf toe dat be paalde dingen beter anders had den kunnen verlopen, maar bleef volharden in zyn besluit om de flat tegen de vlakte te gooien. Hy zou een verhuizing voor de bewo ners wel zo aangenaam mogelijk maken. De gezinnen zouden, voorrang krijgen by het zoeken van een nieuw huis en bovendien een ver goeding van vierduizend gulden krijgen voor de verhuizing. Daar naast zouden de bewoners drie maanden huur terug krijgen en kwamen zij in aanmerking voor een schadevergoeding. Er moes ten dan wel door de bewoner re centelijk verbeteringen aan de woning zijn aangebracht. Het ac tiecomité wilde echter niets weten van deze 'omkooppraktijken'. Zij deelden mee zich hevig te blijven verzetten tegen de sloop van hun flat Nog geen half jaar later heeft de helft van de gezinnen in de flat de huur reeds opgezegd en een ande re woning gevonden. Volgens een woordvoerder van de wo ningstichting is momenteel een groot deel van de resterende be woners bezig met het zoeken van een nieuw huis. Hoge kosten „De meeste mensen zijn bereid te verhuizen," vertelt de woorvoer- der van Noordvest. „Ze staan na tuurlijk niet te popelen maar veei heel veel bezwaar is er niet." Volgens haar zijn er tot nu toe ook geen problemen geweest ondanks dat in het begin veei bewoners klaagden over de hoge kosten die zy in hun huis hadden gemaakt. Nieuw behang, vloerbedekking en pas geplaatste keukens. „In één geval hebben we de taxa teur moeten inschakelen," vertelt een woordvoerder van de ge meente. „In alle andere gevallen, tien gezinnen, hebben we zonder hulp van buitenaf een overeen stemming kunnen bereiken. Ook in de zaak waar de taxateur zich mee moest bemoeien, hebben we als gemeente een akkoord met de bewoner bereikt over een schade vergoeding." De woordvoerder van Noordvest verwacht dat de resterende 24 ge zinnen ook snel een andere wo ning zullen vinden. „Voor het emd van het jaar moet de flat leeg zyn. Ik denk dat tegen die tijd alle gezinnen weg zijn. Het aantal be woners dat weigert weg te gaan blijkt achteraf zeer klem." De woordvoerder van de gemeen te merkt nog op dat de gemeente er alles aan doet de straat zo leef baar mogelijk te houden. De ra men van de leegstaande wonin gen worden niet dichtgetimmerd maar juist behangen met gordijn tjes zodat het lijkt alsof er nog ie mand woont. De straat mag vol gens hem niet veranderen in een spookstraat, Maassluis Op de plaats van de Caland-LTS, op de hoek van Laan 1940-1945 en de Mesdaglaan, moe ten 110 woningen en winkels ver schijnen. Burgemeester en wet houders willen instemmen met een bouwaanvraag daarvoor. De aanvraag van Woning Stich ting Maassluis heeft de gemeente reeds ontvangen. Een bouwopper vlak van 11.590 vierkante meter wordt beoogd. Probleem is nog dat de nieuwbouw niet mogely k is volgens het ter plekke geldende bestemmingsplan. Dat staat wo ningen en winkels op die plek niet toe. Het college wil met een arti kel 19-procedure in het kader van de Wet op de ruimtelijke ordening alsnog vrijstelling krijgen voorde bouwplannen. Daartoe moet de gemeente aller eerst een 'voorbereidingsbesluit' nemen, dat m de gemeenteraads vergadering van 11 maart het groene licht moet krijgen. Op 25 februari bespreekt de raadscom missie voor stads- en milieube heer de bouwaanvraag. Schiedam De politie Schiedam heeft gisteravond een 23-jarige Rotterdammer aangehouden. De man wordt verdacht van bedrei ging met openlijk geweld op za terdagavond 9 november, na af loop van een vergadering van een rechts-extremistische politieke groepering in een café in Schiedam. Na de bijeenkomst in de binnenstad werd een 22-jarige man van Hindoestaanse afkomst op het station Schiedam-Rotter dam West aangevallen. Al eerder werden zes mensen aangehouden voor deze zaak. Tier eerder aange houden verdachten zitten nog in voorlopige hechtenis. Schiedam Een 88-jarige Schiedamse vrouw is woensdag avond in de hal van een flatge bouw op de Burgemeester Stuie- meijerlaan beroofd van haar handtas. De dader stond achter de vrouw en sloeg haar op het hoofd. Toen zij viel werd haar handtas uit haar hand gerukt en de dader sloeg op de vlucht Op de Vlaardingerdijk werd een 82-jarige Schiedamse vrouw be roofd van haar handtas. De dader liep achter haar. Toen de vrouw boven aan de trap bij de Vlaardin gerdijk was, werd de tas uit haar hand gerukt. De dader rende weg in de richting van het park. Schiedam/Vlaardingen Rjj een snelheidscontrole op de Schutte- vaerweg zijn gistermorgen 27 au tomobilisten bekeurd voor te hard rijden. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 95 kilometer. In to taal werden 456 automobilisten gecontroleerd. Bij een controle op de Matlinge- weg ontvingen 28 automobilisten een proces-verbaal. De hoogst ge meten snelheid was 101 kilome ter. Bij twee controles in Vlaardingen, op de Holysingel en de Burge meester Heusdenslaan, reden vijftien automobilisten te hard. Maassluis Een personenauto is gisteravond op de Oleanderstraat geheel uitgebrand. De brand is vermoedelijk ontstaan door kort sluiting. De brandweer kon niet voorkomen dat de wagen geheel uitbrandde. Maassluis Een l&-jarige brom fietser uit Maassluis is gisteren gewond geraakt bij een aanrij ding op de Lijsterlaan. De jongen botste op een personenwagen die hem geen voorrang verleende. De Maassluizer is met beenletsel overgebracht naar het Holy Zie kenhuis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1