Lelijk eendje wordt zwaan in Boekarest Franse musketiers onderuit op gras Een tactiek om te huilen Oliver McCall zorgt voor bizar verloop wereldtitelgevecht Siemerink schrijft nieuw Davis Cupsprookje Schaakbond wil Olympiade 2002 in Nederland Trainingszeges Van der Tang en Schouten Judoploeg staat voor een nieuw tijdperk Sterke seizoenstart van Hordijk en Van der Wolf Adrie van der Poel rapste in laatste SP-wedstrijd Rotterdams Dagblad Maandag 10 februari 1997 Rotterdam Twee maanden na de verovering van de Davis Cup is de Franse tenmspïueg op Austra lisch gras hard onderuitgegleden. In Sydney werden de musketiers van Yannick Noah weggeslagen, 4-1. Pas in de laatste partij voor kwam Am and Boetsch de hatelij ke nul. Met Frankrijk verdwenen ook de kanshebbers Duitsland en Rus land uit het toernooi om de zilve ren slaschaal". Zonder Becker en Stich was Duitsland kansloos op het gravel in Mailorca; Spanje, met de nieuwe helden Carlos Moya en Albert Costa, gaf alleen het dubbelspel af, 4-1. En Rus land, zonder Kafelnikov en Vol- kov, ging in Durban tegen Zuid- Afnka ten onder, 3-1; het laatste enkelspel werd niet gespeeld. Minder verrassend was de neder laag van Braziliè tegen de Ver- enigde Staten, al was het pas het eerste DC-verbes van de Zuid- Amerikanen in eigen land m tien jaar. De VS was ook zonder Sam pras, Chang en Agassi te sterk (1- 4) voor de Braziliaanse samba tennissers. Courier trok zich niets van het Braziliaanse carnaval op de tribunes en won beide enkel spelen. Washington had dat vrij dag al gedaan; zondag haakte hij af met een blessure, maar zijn ver vanger O'Brien tekende voor het vierde winstpunt. Bij de laatste acht voegden zich naast Nederland verder Italië (4-1 tegen Mexico), Tsjechië (3-2 tegen India) en Zweden (4-1 tegen Zwit serland). Tsjechië boog zondag m het eigen Pnbrem tegen India de achter stand van 2-1 om in winst met 3-2. Korda, 33e van de wereld, ver sloeg Paes (105e), 5-7 6-3 64 6-1, en kondigde na zijn overwinning aan dat hij zijn laatste Davis Cupwed strijd had gespeeld. „Davis Cup wedstrijden zjjn te veeleisend," zei Korda. „De druk is te groot. Het is slopend, uitputtend. Ik stop op mijn hoogtepunt. Dit was mijn laatste wedstrijd." Zijn vertrek smolt in de euforie over de zege op India In het laat ste enkel sloeg Jiri Novak de In diër Bhupati, die vorig jaar met overwinningen op Siemerink en Eltingh aan de basis stond van de zege op Nederland, in drie sets van het hardcourt, 6-164 6-3. Brandende zon In Durban smolten de spelers on der de brandende zon. Bij tempe raturen van 42 graden en hoger sloegen de Zuid-Afrikanen toe te gen de gehandicapte Russische ploeg. Tsjesnokov en Tsjerkasov boden taaie weerstand maar bo gen m twee zware vyfsetters te gen Ondruska en Wayne Ferreira. In het dubbel beslisten EIis Fer reira met Stafford het duel. Bij Zweden-Zwitserlandwas Enq- vist met twee overwinningen de man van de wedstrijd, maar trok Rosset de aandacht. Hij sloeg een paar rackets kapot m zijn verlies tegen Engvist. .,Ik speelde als een oude man," zei de Zwitser na de viersetter, 6-3 6-2 3-6 6-2.Alsof ik al tien sets op de baan stond." Dat klopte precies. Vrijdag won hij in vijf sets (13-11) van Larsson, zater dag duurde de dubbel ook vijf sets. In Home miste Italië de gebles seerde Gaudenzi niet tegen Mexi co. Camporese en Furlan waren heer en meester op het gravel. Net als Spanje tegen Duitsland, dat met Góllneren Dreekmann kans loos was tegen Moya en Albert Co- sta. Moya stond geen set af tegen beide Duitsers, Costa eentje in zijn laatste enkel tegen Gollner. Het verlies van Duitsland bete kende geen verrassing. Wel dat van Frankrijk dat compleet aan trad in Sydney tegen Australië, dat Stoltenberg en Philipoussis door blessures miste. De Franse ploeg maakte op het gras vanaf de eerste klap een kwetsbare indi uk. Pioline bezweek in de openin^s- partij tegen Rafter aan de hitre, veertig plus. Hij gaf de vooi sprong van twee sets uit handen. Na verlies van Boetsch tegen Woodforde stond de nederlaag vast. Het beste dubbel van de we reld Woodforde/Woodbridge stel de zaterdag overwinning veilig, 7- 6 64 6-3 tpgen Forget/Raoux. „Dit is de realiteit," stelde Noah droog vast. „Vorig seizoen hadden wij een droomjaar. Dit was een nacht merrie." Door René van Hattum Boekarest Er waren eens verslaggevers die schreven dat Jan Siemerink een lelijk eendje was. En dat hij dat altijd wel zou blijven ook. Dat schreven ze vrijdagavond, nadat hij kansloos had verloren van de modale prof Pavel en Ne derland in de eerste ronde van het Davis Cuptoernooi tegen Roemenië me< 2-0 achter stond. Toen Jan vorig jaar voor het vaderland in India moest spelen, ging hij tenslotte ook tweemaal kopje onder. Haarlem De Koninklijke Neder landse Schaakbond heeft zich ten doel gesteld de Schaakolympiade in het jaar 2002 naar ons land te halen. In oktober van het afgelo pen jaar heeft de KNSB het idee gelanceerd bij de FIDE, de we reldschaakbond. Enkele maanden geleden is orga nisator Bert Breuker door de KNSB benaderd om te onderzoe ken hoevee) geld er benodigd is om een mega-evenement als de Olympiade te bekostigen. Breu» ker is tot de conclusie gekomen dat er vjjf miljoen dollar, zo'n ne gen miljoen gulden, op tafel moet komen. Een dergelijk groot be drag bij sponsors werven zal ze ker niet makkelijk zyn. De finan ciering van het tweejaarlijkse toernooi wordt dan. ook als een mogelijk struikelblok gezien. De komende maanden zal de KNSB een business-plan gaan op stellen, dat eind '97 aan potentiële geldschieters zal worden voorge legd. Over de mogelijke plaats van han deling is inmiddels meer zeker heid. Het RAI-complex in Amster dam lijkt de perfecte locatie om de honderden schakers een on derkomen te bieden. In het internationale toernooi van Linares heeft Jeroen Piket in de vijfde ronde het punt gedeeld met de Wit-Rus Boris Gelfand. De Leiderdorper deelt nu de vijfde plaats met dezelfde Gel/and en Nikolic, die van Gary Kasparov verloor. Judït Polgar neemt, ver rassend, alleen de koppositie in. De Hongaarse klopte de Rus Dre- jev en kwam daardoor op een to taal van 4 uit 5. In het nabij gelegen Ubeda startte Jan Timman het interna tionale toernooi met twee remi ses: tegen de in Duitsland wonen de Arthur Joesoeppv en de Span jaard Miguel Illescas. Joèl Laurier was de enige die in de eerste twee ronden de volle winst behaalde. Hij versloeg Viktor Kortsjnoi en Joesoepov, Rotterdam Ronald van der Tang, Martin Schouten en Ronald van der Wal hebben afgelopen weekeind de trainingswedstrij den bij de wielerclubs Ahoy5, De Mol en De Coureur gewonnen. Er blijkt veel animo te zijn voor de trainingsrondjes. Ahoy' aan de Rotterdamse Doenkade telde za terdag zeventig vertrekkers, bij De Mol (Merwelanden) stond hon derd man aan de start. In Rotterdam ontstond een kop groep van elf renners, van wie Ro nald van der Tang, de kopman van de Westlandse Van Vliet- ploeg, de snelste was. bi Dor drecht zegevierde Ahoy'-renner Martin Schouten voor de tweede opeenvolgende keer. In de kop groep van tien vluchters klopte hij onder meer prof Koos Moeren hout. In Maassluis, waar bij De Coureur voorlopig iedere zondagmorgen kan worden gefietst, won thuisrij- der Ronald van der Wal, voor Jo- han van Buuren en Rene Huls man Ket 'eendje' ging gisteren de strijd aan met 6001 Roemenen, verzoopbijna drie keer, maar beet zo om zich heen, dat iedereen er stil van werd. Vervolgens vloog hy viereneenhalf uur later als een zwaan uit het Palatul Sporturilor. En omdat Paul Haarhuis ook drie klassen beter speelde dan twee dagen tevoor mag Nederland be gin april naar Amerika, voor ron de twee, naar Los Angeles. Als het moest gebeuren dan kon Jantje het tóch niet, las hij zater dagmorgen bij zijn onbyt in de krantenstukken, die vanuit Hil versum waren gestuurd. Dat. zei Jan gisteren nadat hij een stuk of honderd Nederlanders in Boeka rest vier uur en 21 mmuten van de ene bil op de andere had gedre ven, had hem misschien we! de extra energie gegeven. H'y droeg geen haat mee, lachte zelfs niet eens in zyn vuistje. Daarvoor was hy te moe. Hij had Adrian Voinea gesloopt, maar dat was hij zelf ook. Het gevecht had zijn benen doen wankelen, de ze nuwenoorlog zijn denkvermogen opgeslorpt Bij de drie matchpoints, die Voi nea na drie uur en veertig minu ten bij 6-7,7-5,7-6 en een 64 voor sprong in de tiebreak kreeg, was het 'de wil om te overleven' ge weest die hem had gered. Het ten- nisbrein deed de rest, zei Jan. „Blijven opkomen op zijn tweede service, al is het matchpoint en al ben je 101 keer gepasseerd," fluis terde zjjn brein zyn lijfin. Zo deed hij het en zo won hij. Zo verspeelde hij in de tweede set een setpimt voor 2-0. Maar zo overleefde hy in de tiebreak vier de set ook nog een wedstrijdpunt op 8-7. Jan volleerde, maar Jan do ceerde zijn aanvalsdrang ook nog eens. Dat was de grote winst in vergelijking met vrijdag. Voinea-Siemerink (6-7 en 4-6 inde laatste twee sets) werd een klas sieker zoals die vier jaar geleden in Barcelona door Koevermans en Haarhuis ook werd geschapen, toen Oranje eveneens van een 1-2 achterstand terugkwam en met 3- 2 won. Ook toen werden op de slotdag matchpoints overleefd. En misschien was dat nog wel knapper, zei Haarhuis gisteren eerlijk. „Want Spanje was m prin cipe een beter team dan Roeme nië." Het gelukzalige gevoel was er echter niet minder om. Zweethanden Opschrijven wat er gisteren in Boekarest tussen drie en half acht gebeurde, kan niet. Hoe het ge beurde wel. Er waren pennen die uit zweethanden glibberden. Er werden vier uur en twintig minu ten plasjes opgehouden. Broodjes droogden uit in de kraampjes omdat niemand van zijn plaats durfde. Iemand van de Nederlandse tv zei: „Heerlijk om te doen. Bij zo'n wedstrijdkun je blijven gaan." Ie mand anders van tv zei: „Ik heb net zo'n barstende koppijn als toen Ajax in Zürich die 1-0 tegen Grasshoppers moestverdedigen." Iemand van de radio zei: „Dit was heerlijk. Je hoeft niet te denken alleen maar te doen. Het bouwt zich op naar iets fascinerends. Dit is mooie sport." Paul Haarhuis was na drie sets van de thriller maar naar de kleedkamer gegaan. Boekje le zen. In de tiebreak van de vierde set ging hij even kyken. Daarna ging hij maar weer terug naar zjjn holeven liggen. Toen hij voor zijn gevoel drie seconden later weer werd geroepen, had hij een half uurtje liggen knorren en had Sie merink gewonnen. Vandaar dat het even duurde voor de vijfde en beslissende partij begon. Dat het daarna niet tot gerollebol op de baan kwam net als in Barce lona, toen coach Franker Mark Koevermans na zyn vijfsetter by- na onder het gravel begroef, kwam omdat Haarhuis Andrei Pa vel eenvoudigweg van de baan timmerde. Haarhuis wist dat het zo zou kun nen lopen. Hy kent Pavel al lan ger, speelde in Duitsland samen competitie met hem. Haarhuis wist dat Pavel werelds kan tennis sen als hij vrijuit kan spelen, maar aanzienlijk minder sterk zou rijn als het om de knikkers zou gaan. Daarom had hij Pavel zaterdagavond tijdens het offciêle diner al fijntjes toegevoegd dat hij zondag wel graag om de knikkers tegen hem wilde spelen. Dat kon toen nog omdat Haarhuis en El tingh Hollands hoop, zoals mocht worden verwacht, levend hadden gehouden via winst in het dubbel spel. Toen het gisteren inderdaad om de knikkers ging, was de teamoudste van Oranje op zijn best. Veel beter dan vrijdag tegen Adrian Voinea. Onder de druk het winnende punt te moeten maken, bleek waarom Pavel op plaats 135 van de wereldranglijst staat en Haarhuis al jaren bij de beste der tig. Op dat moment was Haarhuis de kapitein die Franker vorige week al in hem had gezien. Dat het Siemerink was, die de held van Boekarest zal blyveri? dat vond de teamoudste best Om persoonlijke eer, daar ging het he lemaal niet om. Het ging om Ame rika 'uit'. „En als je langs het randje van de afgrond bent gegaan, gebeuren er daarna vaak nog rare dingen," zei Haarhuis mysterieus. Daarmee doelde hij op iets wat hij vorige week zei. „Ik zeg nooit dat wij de Davis Cup zullen winnen, zoals Stan ooit heeft gedaan. Maar wij künnen hem wel vannen. Dat is wat anders. Maar daarvoor heb je ook geluk nodig." Eendjes die plots zwanen worden, bijvoorbeeld. Stanley Fran ker legt aan Jan Sleme- hetverderzou moeten n de vierde partij tegen Roeme nie. Foto Ra du Las Vegas Is Oliver McCall een goede toneelspeler, een slechte bokser of rijp voor de psychiater? Als een weerloze vuistvechter wankelde de Amerikaan zaterdag door de ring tijdens de stryd om de vacante (WBC-)wereldtitel in het zwaargewicht tegen de Brit Lennox Lewis. Hij noemde het achteraf 'tactiek', maar scheids rechter Mills Lane herkende het niet als zodanig. Die staakte de partij na 55 seconden in de vijfde ronde omdat McCall zich niet ver dedigde. Een dag na het bizarre 'gevecht' gaf de Amerikaan uitleg. Zijn ge drag was zijn strategie. Die 'rope- a-dope'-tactiek had hij afgekeken van Moham med Ali. De le gendarische bokser ge bruikte deze strijdwijze twintig jaar ge leden in Kins hasa tegen George Fore man. „De scheidsrechter had de wedstrijd niet moeten stoppen, want ik was wel degelijk in staat me te verdedigen," zei McCall. „Ik ben niet in elkaar geslagen. Geen van de stoten van Lewis de den me pijn. Ik wilde hem frustre ren, zodat ik in de tweede helft van de party kon toeslaan. Jam mer genoeg had de arbiter dat niet in de gaten De Amerikaan was te geloofwaar dig overgekomen. Lewis dacht even dat McCall hem in de maling nam, maar zijn achterdocht maakte later plaats voor medelij den. „Ik dacht dat McCall een spelletje speelde. Ik ging maar door omdat ik geen risico wilde nemen. Maar het is duidelijk dat Oliver grote problemen heeft Ik denk dat zijn carrière over is." Ook promotor Don King en trai ner George Benson waren er van overtuigd dat hun pupil een zenu winzinking had gekregen. Boks- official Mare Ratner maakte na de wedstrijd bekend dat de gage van de bokser (bijna vijf miljoen gul den) voorlopig wordt ingehouden. Eerst stelt een commissie een on derzoek in naar zijn gedragingen, Oliver McCall heeft na zyn over winning in het eerste duel met Lennox Lewis (op 24 september 1994, dezelfde avond dat Regilio Tuur in Ahoy' zijn wereldtitel greep) achttien maanden in een zelf op te laden. Ik wist dat ik de kracht terug zou krijgen." Verwarring Mills Lane was daarvan absoluut niet overtuigd. Het gedrag van McCall bracht de arbiter in ver warring. Hy had de bokser, die tussen de ronden weigerde te gaan zitten, al diverse keren ge vraagd of hy het gevecht wel wil de voortzetten. McCall begon nog aan de vijfde ronde, maar toen Le wis ongehinderd op hem kon in rammen, vond Mills Lane dat hij moest ingrijpen. „Het leek wel of hij erop uit was knock-out te gaan," lichtte de ar biter zijn beslissing toe. „Hij maakte hele- maal geen aan stalten te gaan vechten echter maar roepen dat hy wilde boksen. schien afkickcentrum gezeten om van zyn drugsverslaving af te komen. Met het titelgevecht wilde hij een nieuwe start. Zijn optreden tegen Lewis zal zyn reputatie geen goed doen. In de eerste drie ronden van dc partij kreeg de Brit nog wel wat tegen stand. In de vierde ronde probeer de de Amerikaan alleen maar zijn opponent te ontwijken. Aan het eind daarvan liep hij huilend naar zijn hoek. „Het hoorde allemaal bij mijn plan," beweerde McCall. „Bovendien ben ik altijd emotio neel in de ring. Toen ik huilde dacht ik even aan mijn dochtertje die onlangs is overleden. Maar ik wilde doorgaan. Ik probeerde me- hij eens met een psychiater gaan praten." Die geluiden waren meer te horen rond de ring in Las Vegas Hilton. Achteraf vond iedereen het op eens een schande dat Oliver Mc Call ('een verslaafde') m de ring was toegelaten. Van tevoren even wel had niemand een waarschu wende vinger geheven. En dat ter wijl McCall, vader van zes kinde ren, pas drie dagen voor het ge vecht van de bokscommissie van Nevada groen licht kreeg om te boksen. Er stond zelfs al een ver vanger (de Zuid-Afrikaan Corrie Sanders) klaar voor het geval hij was afgekeurd. 'Prince' Naseem Hamed mag zich sinds zaterdag houder van twee Scheidsrechter Mills Lane brengt een huilende Oliver McCall te rug naar zijn hoeken roept Lennox Lewis uit tot winnaar door technisch knock out in de vijfde ronde. Foto anp wereldtitels in het vedergewicht noemen. In de London Arena ver sloeg de 22-jarige houder van de kampioensgordel in de WBO-ver- sie de Amerikaan Tom 'Boom Boom' Johnson, titelverdediger bij de IBF. De scheidsrechter onderbrak het gevecht in de achtste ronde, vijf ronden later overigens dan Ha med tevoren - a la Mohammed Ali in dichtvorm - had voorspeld. Na een rechtse hoek van Hamed was de tien jaar oudere Johnson niet meer in staat om op te staan, „Jullie kijken naar een toekomsti ge legende," sprak de nog onge slagen Brit na afloop. Parijs Het Nederlandse judo is in de overgang. Na de redelijk succesvolle Olympische Spelen in Atlanta (drie keer brons) is een nieuw tijdperk aangebroken. Tijdens de Open Franse kampioenschappen in Parijs, één van de sterkst bezette toernooien, bleek de nieuwe lichting vooralsnog te licht Drie dagen judoën leverde slechts één medaille-üpl Claudia Zwiers behaalde in de klasse tot 66 kilogram brons. Dezelfde kleur die ze in Atlanta won. De erva-! ren Ben Sonnemans (-95 kg) en Maarten Arens (-86 kg) roken aan de medailles, maar faalden inde slotfa se. Beiden bereikten gisteren de halve finales, rriaar eindigden op de vijfde plaats. Karin Kienhuis (-72 kg) was de grootste teleurstelling. Zy kon na één partij 2d naar huis. Vincent en Patrick van Kalken (-60 en -65 kg), Dennis van der Geest (+95 kg), Tamara Meijer (-52 kg) en Chantal van Gestel (-56 kg) maakten weinig indruk. Van de nieuwelingen deden wereldkampioene junio-' ren Emmy Schapendonk (-56 kg) en Danielle Vnete- ma (-61 kg) het naar behoren. De opvolgsters van.rest. pectievelijk Jessica Gal, die voorlopig de voorkeur geeft aan haar maatschappelijke loopbaan, en Jenny Gal (gestopt), werden in de herkansingen uitgescha keld door wereldtoppers. Schapendonk verloor eerst van de Cubaanse wereld kampioene Gonzales, daarna was de Belgische Lom- ba te sterk. Tijdens die partij verrekte het by de se nioren debuterende talent haar enkelbanden. Ze gaf echter niet op, maar was kansloos. Ze kwam In een houdgreep terecht, waaruit ze zich niet meer kon be-, vrijden. Waarom ging ze door? Was het risico niet te groot? „Misschien had ik wel moeten stoppen," gaf ze later toe. „Maar voor mijn gevoel kon ik nog door gaan. Ik ben hier om ervaring op te doen. Dan geef je niet zo snel op." Vriezema overleefde de eerste ronde, maar werd efeh halt toegeroepen door de Fran^aise Karine Petit, die de Nederlandse met wazari versloeg. De nederlaa|t& de herkansing tegen de Belgische Geila Vandecavüe was op zijn minst discutabel. Behalve de arbiter afë iedereen, inclusief interim-bondscoach Jur Raatjes, dat de Zevenaarse met yuko scoorde. De scheids rechter vond echter dat er sprake was overname, loz Bij afwezigheid van Mark Huizinga - de geblesseer de judoka was alleen als toeschouwer aanwezigs- moesten Roy Poels en Arens uitmaken wie de sterk ste Nederlander is in de koningskiasse. Een echte winnaar kwam niet naar voren. Statistisch gezien eindigde Arens hoger, maar Poels had veel zwaarde re tegenstanders. De Brabander verloor van de we reld- en Olympisch kampioen Young Jeon uit Ztiid- Korea. In de herkansingen was de Japanner Tanabe te sterk. Die bleek ook te goed voor Arens. De vecht jas uit Wognum verloor in de strijd om brons. Ondanks de nederlaag boekte de Noord-Hollander toch een overwinning, namelijk de wetenschap dat de categorie tot 86 kilogram zyn klasse is. Na het machtsvertoon vorig jaar van Huizinga, die over twee weken in München zijn rentree hoopt te maken, koos Arens voor de klasse tot 78 kilogram. Hij moest ech ter te veel aftrainen met als gevolg dat er geen judo ka, maar een vaatdoek op de mat stond. Dan maar de strijd met Huizinga en .Poels, .moethy.-hebben<ge^ ildecht Het belangrijkst&doeJ stemde wódimaMgeifci- nTöpees kampioen is hePEKftïOöétëHdetf on loovefh !j k'.znulToL Las Palmas Michael van der Wolf en Jan Hordijk hebben een prima seizoenouverture achter de rug. De wielerprofs uit respectievelijk Rotterdam en Mijnsherenland eindigden gisteren in de eerste etap pe van de Ronde van Mailorca als derde en vierde. Van der Wolf en Hordijk moesten alleen Erik Zabel, die won, en Laurent Jalabert voor zich dulden. De eerste rit op Mailorca, een criterium over 82,5 km, werd in hoge snelheid afgewerkt. Na zeven kwartier was het peloton al aan de eindstreep in Palma de Mai lorca. Ontsnappingen waren vrijwel onmogelijk, zo dat de sprinters inde laatste ronden de beste positie^ zochten. Twee ronden voor het eind deed zich een' valpartij voor, waarbij o.a. Jeroen Blijlevens, John Talen en de Belg Tom Steels waren betrokken. Blijlevens stapte af, maar zou vandaag weer aan vertrek staan; in de Ronde van Mailorca mag er,t gewoonlijk op 'dagkaarten' worden gestart. „Een paar schaafwonden, niets ernstig," meldde Blij^2 vens opgewekt vanuit zyn hotel. deig Geen inmenging van het boegbeeld van TVM dus riv' de zondagetappe, maar ook de snelle renners van Fó-f reldoradp/Golff moesten het in de laatste kilometer'^ stellen zonder 'locomotief Talen. Desondanks zocht neo-prof Hordijk de vrije ruimte, Maar in de slotme-' ters werd hy gepasseerd door renommées als Zabel en Jalabert, Michael van der Wolf, begonnen aan zyn tweede profseizoen, werd met een keurige derde plaats de beste Nederlander. De Fransman Patrice Halgand schreef zondag de Ster van Bessèges op zijn naam. De 22-jarige Festina- coureur droeg van de eerste dag, toen hij de rit won, de leiderstrui. Hij was zijn eerste overwinning sinds zijn profdebuut, vorig jaar. Jan Svorada won zondag de laatste etappe. Het wasul"- de derde dagprijs voor de 28-jarige Slowaak, tegeff-J woordig in Mapei-dienst, die de rittenkoers verledenJ jaar op zyn naam bracht. Zaterdag ging de eefStë" plaats naar de Fransman. Emmanuel Magnien. - - Hames Adrie van der Poel heeft gisteren in het Franse Harnes de laatste wedstrijd om de Super Prestige-trofee veldrijden gewonnen. De pas ont- troonde wereldkampioen had vijftien seconden voor-1, sprong op Richard Groenendaal. De derde plaats was voor de Italiaan Luca Bramati, verleden week*Hf-' München derde tijdens het WK. De opvolger van VanL der Poel als wereldkampioen, Daniele Pontoni/eire- digde als vierde. ""*ƒ•- Van der Poel was al verzekerd van de eindzege m 'de strijd om de SP-trofee sinds de voorlaatste koers in Wetzikon. De 37-jarige veteraan is de tweede Neder lander die beslag legt op eindoverwinning in de Su per Prestige. Begin jaren tachtig zegevierde Hennie Stamsnijder liefst vier keer. VoorVan der Poel en Groenendaal was de dubbelslag in Harnes niet meer dan een schrale troost. Een pleister op de wonde voor het mislukte WK in de Beierse hoofdstad. De meest regelmatige veldrijder van het afgelopen seizoen - hij won zes SP- en twee WB-koersen - wees later een onbekende Spanjaard als schuldige voor het falen aan. Zaterdag won Van der Poel ook nog een internationale veldrit in Lille. Hy had een halve minuut voorsprong op de Belg Ar- ne Daelmans en ruim een minuut op de wereldkam pioen bij de beloften, Sven Nijs.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3